Uit de Provincie BATIG SALDO De rechten van onderdanen der Ver. Staten in Marokko <7j3el Nog geen straalvliegtuigen voor de K. L. M. NAM IL Nederlandse uitvoer naar' W.-Duitsland De nieuwe „Amerikaanse partij' Mosterdzaad als brandstof voor electriciteitsbedrijf HET DEFESIEPLAN VOOR HET MIDDEN-OOSTEN Maastrichts winkelper soneel contra B. W. De „Japara'J in reparatie De aanslag op de employé's op Curagao Stichting voor de Landbouw zendt telegram over baconexport Verhaal van de Zuidhollandse eilanden AGENDA TERNEUZEN. AXEL. OVERSLAG. SAS VAN GENT. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Protest van generaal Weerspannige Hagenaars V erkeersongeval. Gisterochtend reed de heer A. de F., in gezelschap van de heer J. Jansen van Roosendaal, met een volkswagen, komende van de Axelsestraat, op de Molendijk op weg naar de Koedijk, toen plotseling de 9-jarige J. A. T. op zijn fietsje uit de Margrietstraat kwam gereden en voor de auto terecht kwam. Het gevolg was, dat hij door de volkswagen werd geschept en door de schok zó hard tegen de voorruit terecht kwam, dat het securityglas splin terde, terwijl de jongensfiets op het dak van de auto bleef liggen. De bestuurder, die door het splinterend glas een ogenblik niets meer zag, remde onmiddel lijk af, waardoor het knaapje van de voorzijde van de volkswagen gleed en even voor de voorwielen op de straat terecht kwam, ter wijl de fiets achter de auto van het dak schoof. De onmiddellijk gewaarschuw de dokter Van Breda Vriesman was zeer spoedig ter plaatse, constateerde bij het knaapje een hersenschudding benevens enige snijwonden aan de schouder. Hierop werd het jongetje naar de nabij gelegen ouderlijke wo ning vervoerd. De volkswagen werd vrij ern stig beschadigd. Aanbesteding nieuwe Kraagbrug. De rijkswaterstaat heeft te Middelburg aanbesteed de bouw van een nieuwe brug in gewa pend beton over de kreek bij de Kraag. Ingeschreven werd als volgt: Mollet en Martens te Hoofdplaat f 139.000 A. J. Blijleven te Breda 134.945 Th. Cambier te Breskens 134.600 Bouwmaatschappij Korteweg te Breda 130.500 A. van. der Straaten Jr te Hansweert 130.150 Fa A. Verhagen te Breda 129.300 W. J. de Bruijn te Terneuzen 126.000 G. A. van der Straaten te Terneuzen 125.500 L. van der Klippe te Vlissingen 122.600 C. van der Klippe te Vlissingen 121.000 L. J. Dekker te Vlissingen 119.900 De gunning wordt nader be kendgemaakt. Programma's concerten ver jaardag prinses Wilhelmina. Ter gelegenheid van de 72ste geboortedag van prinses Wilhel mina, die ditmaal op Zondag valt, zullen de beide plaatselijke mu ziekkorpsen op de gebruikelijke wijze concerteren en wel op Za terdag 30 Augustus de Chr. fan fare „Hosanna", aanvang 8 uur des avonds met onderstaand pro gramma o.l.v. de heer P. C. Brak man,. 2. Door land en heide, mars A. Kappert 2. a. Wien Neerlands bloed J. W. Wilms èl Zeeuws volkslied J. Morks c. Zeeuws Vlaams volkslied A. Lijsen 3. Partita Piccola G. H. Boedijn 4. Marching thro Georgia Miller 5. Hestia, ouverture Cerfontaine 6. De Garde, mars C. J. N. Cori 7. Taptoe P. H. Bisselink De harmonie „Concordia" zal concerteren op Maandag 1 Sep tember des avonds te 8.30 uur, O.I.V. de heer A. J. Schieman Az. Programma: 1. Wien Neerlands Bloed 2. Skymaster, mars Sennema 3. Fleurs de Nice, fantaisie J. Martin 4. Regina, ouverture arr. A. Dreissen 5. Oost-West, mars S. P. van Leeuwen 6. Aphrodite, ouverture M. J. Cerfontaine 7. Le festa splendora, ouvert. arr. P. F. de Kort 8 2e Strauss-walsen-potpourri arr. A. J. Maas 9. Prinses Maria, mars A. M. van Leest 10. 't Oude Wilhelmus. HENGSTDIJK Examen Nuttige Handwerken. Voor de akte nuttige hand werken is geslaagd mej. E. Kerk- haert te Hengstdijk. Ongeluk. Tijdens het korendorsen met de machine bij de landbouwer Verdurmen alhier kwam de loondorser De Vliegher van Koewacht met zijn hand in de bindmachine terecht. De hand van de ongelukkige werd vrij wel geheel verpletterd. verenigingen, volksspelen, vuur werk en bal. Ter opluistering van de fees telijkheden zullen er ook een 4- tal fanfares naar Overslag ko men. Indien het weer mag me dewerken, zal het voor Overslag een grote en onvergetelijke dag worden. Concert en turndemonstratie. Zaterdagavond geeft de Sasse harmonie ,,De Verenigde Vrien den" een concert op de kiosk in het park. Het programma, dat wordt uitgevoerd, is ditmaal in het lichtere genre, aangezien dit meer door het publiek geappreci eerd wordt. Uitgevoerd worden de volgende werken: Engelandvaarders W. Schild Rigoletto Verdi, arr. F. Jakma Fantaisi Romantique Montagne Les deux virtuoses De Nattes In 't Witte Paard Benatzky, arr. Bossmans De Baeremaker Gouden bruiloft A. Delhaye Vieux camarades C. Teike Na afloop van dit concert, dat ongeveer een uur in beslag zal nemen, volgt een turndemonstra tie van de plaatselijke gymnas tiekvereniging THOR. Dat dit muziek- en turnpro- gramma in de smaak zal vallen, moet niet betwijfeld worden. Opening weekmarkt op 2 Sept. Sedert lang werd het als een grote behoefte gevoeld, dat ook in Sas een weekmarkt werd in gesteld. Steeds meer werd er gebruik gemaakt van 't markt plein voor de verkoop van ver schillende artikelen. IDe b3oe- menkoopman Penning was er een bekende verschijning. Sinds jaren heeft hij er zijn vaste plaats en tot ver in de omtrek is hij bekend. Hij was het die bij andere kooplieden belangstelling wekte voor Sas van Gent en allengs werd zijn voorbeeld gevolgd door groente en fruithandelaars, viskooplui, enz. Tenslotte meende de plaat selijke middenstand dat het toch maar beter was orde op zaken te stellen en bij het ge meentebestuur aan te kloppen om tot instelling van een of ficiële markt te komen. Dat be stuur bleek niet doof voor dit verzoek en zo besloot de ge meenteraad op 5 Juni 1952 tot instelling van een weekmarkt. Als plaats daarvoor werd het marktplein aangewezenals dag waarop de markt zal worden gehouden de Dinsdag en wel van 12 tot 5 uur 's middags. Al les wat te verhandelen is mag te koop worden aangeboden. Alleen vee is daarvan uitgezon derd, omdat men de verkoop daarvan gescheiden wenst te houden van de weekmarkt. Nu het raadsbesluit de goed keuring mocht verwerven van Ged. Staten, zal voor het eerst op Dinsdag 2 September a.s. de weekmarkt worden gehouden. Dat dit niet ongemerkt zal ge schieden, is begrijpelijk. Het is de bedoeling aan een en ander een feestelijk karakter te geven. De opening zal door het ge meentebestuur officieel geschie den, terwijl namens de markt kooplieden het hoofdbestuur hunner organisatie vertegen woordigd zal zijn. Verwacht wordt dat ook de middenstand zich niet onbetuigd zal laten en dat alles tezamen deze dag zal worden tot één van de gedenk waardige dagen voor onze ge meente. Het is te hopen dat de ver wachtingen niet ij del zullen zijn .gebleken en dat de markt le vensvatbaarheid zal blijken te bezitten. Gemeenteraad- Woensdagavond kwam de raad van IJzendijke voltallig bijeen. Een schrijven van de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente hield het verzoek in om de verlenging van de kermis met de Zondag na Pinksteren niet meer toe te staan. Ook de heer C. Riemens zou graag zien, dat de kermis in de toekomst niet meer wordt ver lengd. De voorzitter zegt alle respect te hebben voor de gevoelens van de kerkeraad. Hij zegt toe hierop nog nader terug te zullen komen. Het schrijven wordt voor ken nisgeving aangenomen. De heer A. Dellaert feliciteert vervolgens de voorzitter met zijn herbenoeming als burgemeester. Aan de heer L. Groosman wordt grond in erfpacht gegeven aan de Barakkenstraat voor de bouw van enkele auto-boxen. Ter bestrijding van de uitga ven voor de feestelijke opening van het raadhuis wordt de post uitgaven volksfeesten met 500 verhoogd. Het voorstel van B. en W. tot voorbereiding van de herziening van het plan van uitbreiding, wordt goedgekeurd. Een drietal geldleningen worden aangegaan met de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten voor woningbouw, straatverlichting en sportpark, tot een totaalbedrag van ƒ65.000. De heer Taelman merkt op, dat de aanleg van een sportter rein nog niet vaststaat, hetgeen de voorzitter doet opmerken dat dj| geld zolang voor andere doel einden kan worden gebruikt. De heer Riemens vraagt in lichtingen over het weghalen der ijzeren palen aan de woning van de heer Corthals. De voorzitter antwoordt dat de palen op gemeentegrond stonden, dus dat de gemeente het recht heeft ze te verwijderen, onge acht wie de eigenaar is. Voorts meent de heer Riemens dat de verlichtingspalen in de Minnepoortstraat tot de boterfa- briek erg dicht bij elkaar staan. De voorzitter zegt dat dit op advies van een deskundige is ge schied. De heer Dellaert wijst er op, dat nu op de gaaipersweide wordt gebouwd, naar een andere plaats voor de „staande wip" moet worden uitgekeken. De voorzitter zegt zijn mede werking in deze toe. Officiële opening nieuwe weg. Ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe weg Over slag—Oude Burgse SluisZei- zate zal op Zondag 21 Septem ber a.s. een groot feest plaats vinden. Aanvankelijk was de dag ge steld op 14 September doch in verband met de kermis is dit ge wijzigd. 'Het gemeentebestuur van Wachtebeke heeft zijn volle medewerking verleend door het geven van subsidies voor de Het oordeel van het interna tionaal gerechtshof. De president van het interna tionaal gerechtshof sir Arnold Monair, heeft in een openbare zitting voorlezing gedaan van het oordeel van het hof in de zaak tussen Frankrijk en de Ver. Sta ten met betrekking tot de ech ten van onderdanen der Var. Sta len in Marokko. De voorlezing van het oordeel nam op een kwartier na twee uur in beslag. Onder de vele belangstellenden bevonden zich de gezanten van Brazilië, Urugay en Venezuela, alsmede de secretaris-generaal van het permanente hof van ar bitrage, dr A. Loudon. De am bassadeur der Ver. Staten, mr Selden Chapin, zat bij de delega tie van zijn land. Het oordeel, Unaniem verwierp het bof da Franse opvatting, dat het resi dentieel besluit van 30 Decern ber 1948 in overeenstemming is met het economische stelsel, dat van toepassing is op Maiokko Volgens dit besluit was Frank rijk uitgesloten van een controle op de invoeren, terwijl de Ver, Staten aan een dergelijke con trole werden onderworpen. Verder was het hof van oor deel, dat de Ver. Staten mei; be trekking tot de consulaire rechts bevoegdheid in de Franse zone van Marokko gerechtigd zijn zulk een rechtsbevoegdheid uit te oefenen in overeenstemming met de bepalingen van hun verdrag met Marokko van 16 September 1836, d.w.z. in alle geschillen, ci viel of strafrechtelijk, tussen bur gers en protegees van de Ver. Staten. Met 10 tegen één was het hof van oordeel, dat de Ver. Staten ook gerechtigd zijn consulaire rechtsbevoegdheid uit te oefenen in alle zaken, civiel of strafrech terlijk, ingebracht tegen burgers of protegé's van de Ver. Staten, in de mate welke wordt vereist door de voorzieningen in de over eenkomst van Algeciras met be trekking tot de consulaire juris dictie De andere conclusies van de Ver. Staten met betrekking tot de consulaire rechtsbevoegd heid werden door het hof met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De Ver. Staten zijn volgens het hof niet gerechtigd consulaire be voegdheid uit te oefenen in an dere gevallen in de Franse zone van Marokko. Haar rechten in dit verband, welke alleen werden hielden op te bestaan, toen Enge land van al naar rechten en voor rechten, welke een capitulatie karakter hadden, afzag bij de Frans-Britse overeenkomst van 1937. Door de Ver. Staten werd be weerd, dat haar onderdanen in beginsel niet waren onderworpen aan de toepassing der Marok kaanse wetten, tenzij deze wetten tevoren de toestemming der Ver. Staten hadden verkregen. Me algemene stemmen verwierp het hof deze opvatting. Met zes tegen vijf stemmen oordeelde het hof, dat geen enkel verdrag enige basis verschaft voor de eis van de Ver. Staten tot fiscale vrijstelling voor haar bur gers. Die eis wordt volgens de meerderheid van het hof ook niet gerechtvaardigd door de clausule van meestbegunstigde natie, daar geen andere staat dit voordeel voor zijn onderdanen ge niet. Zomerfeest van „Be Vol harding". Als het zomerweer Zaterdag wil meewerken, gaat Zaamslag een mooie en drukke dag tege moet. Dank zij de steun en de medewerking, die allerwegen werd ondervonden, heeft de muziekvereniging „De Volhar ding" een zomerfeest op touw kunnen zetten, dat van heinde en ver belangstelling zal trek ken. Het prachtig gelegen terrein cp de Torenberg-hoeve van de heer Jac. de Klerk, waar „De Volharding" Zaterdag haar ten ten zal opslaan, leent zich bij uitstek voor zulk een zomer feest. Het programma, dat met zorg is samengesteld, ziet er veelbelovend uit. Naast volks spelen en ruitersport zal er te genieten zijn van de volksdan sen uitgevoerd door een groep L.J.G-'ers. De bekende muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" uit Schoondijke zal in de avond uren onder leiding van de heer A. Luteijn een feestprogramma verzorgen. Om 22.30 uur volgt er een ver loting van gratis waardebon nen op de toegangsbewijzen. Tal van fraaie prijzen zijn be- •beschikbaar, zodat ieder er goed aan zal doen de toegangskaar ten zorgvuldig te bewaren. Het bestuur van „De Volhar ding" heeft kosten noch moeite gespaard om een feest te orga niseren, dat onvergetelijk kan worden voor Zaamslag. Gaarne wekken wij onze le zers op, het zomerfeest van „De Volharding" te bezoeken. Het zal werkelijk de moeite waard zijn! Op de bijeenkomst van ver bindingsofficieren is Donderdag een brief van generaal Nam II aan generaal Harrison overhan digd, waarin de Noordkoreaanse delegatieleider „krachtig protes teert" tegen het feit, dat in de maand Augustus bij incidenten in geallieerde kampen vijf com munistische gevangenen om het leven zijn gekomen en 64 zijn ge wond. Nam II eist o.m. „een ge detailleerd verslag van elk dezer ongeregeldheden". Voorts heeft radio-Pjongjang gemeld, dat generaal Nam II op de voltallige bijeenkomst der bestandsonderhandelaars van Woensdag heeft verklaard, dat het V. N.-opperbevel „geheel ver- antwoordelijk" is voor alle onge regeldheden, waarbij krijgsgevan genen het leven lieten of gewond raakten. Volgens een bericht van radio- Peking hebben tussen 25 Juli en 25 Augustus 822 Amerikaanse vliegtuigen 172 maal boven N.-O.-China gevlogen. Voor het merendeel betrof het hier ver kenningsvluchten, hoewel enkele malen bommen werden geworpen en met boordwapens werd ge schoten, aldus dit bericht. De Westduitse autoriteiten hebben de volgende bedragen toegewezen voor invoer uit Ne derland: 3,4 Millioen mark voor snij bloemen; 400.000 mark voor vlasgarens: 500.000 mark voor niet gelooide vellen voor bont bewerking en bontwaren; 400.000 mark voor katoenen bekleding- stoffen en 60.000 mark voor iechnische lederproducten. Het voormalige lid van het Amerikaanse congres Hamilton Fish heeft verklaard, dat hij er over denkt zich candidaat te stellen voor de nieuwe „Ameri kaanse partij", voor de oprich ting waarvan de hoofdredacteur en uitgever van de „Chicago Tribune", kolonel McCormick, zich onlangs heeft uitgespro ken. McCormick riep de Ameri kaanse kiezers op, niet op de candidaten van de 2 grote par tijen te stemmen, doch „pa triottische candidaten voor het ccngres uit beide partijen" te steunen. McCormick is altijd re publikein geweest. Fish was republikeins verte genwoordiger in het congres van 1921 tot 1944, toen hij verslagen werd. Tj Een partij van bijna 1000 kilo Nederlands mosterdzaad is gis teren door de „Union Electric- Company" te St. Louis in de Ver. Staten gebruikt als brand stof voor haar stroomopwek- kingsbedrijf. Het zaad was door het Ameri kaanse ministerie van landbouw afgekeurd. Volgens de electrlci- teitsmaatschappij produceert 't 20 procent méér warmte dan 'n gelijke hoevéelheid steenkool. Woensdagnacht heeft de politie in een Haags café aangehouden de 21-jarige mej. N- A. G., zich noemende coupeuse, die in een ander café onder drankinvloed een ruit had vernield. Toen de juffrouw op de post Buitenhof was gekomen, zag zij kans een fles melk te grijpen en die door een ruit te gooien. Men sloot haar ter ontnuchtering in een cel op. 's Nachts stond een heer een consumptie te gebruiken, die hij uit een automaat had gehaald. De 24-jarige grondwerker C. H., de 34-jarige opperman J. J. C. en de 24-jarige loswerkman R. S. kwamen naar hem toe en vroe gen of hij misschien geld kon wisselen, waarop de heer ontken nend antwoordde. Toen hij ver volgens een kwartje uit zijn por- temonnaie haalde om nog een hapje uit de automaat te nemen, viel het drietal hem aan en tuig de hem af. De heer nam de vlucht, gevolgd door zijn bela gers. Deze haalden hem in en be gonnen hun slachtoffer opnieuw te mishandelen. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die het drietal wegens openlijke geweld pleging met vereende krachten arresteerde. Zij waren voor der gelijke feiten reeds bij de politie bekend. Het slachtoffer zit met builen en blauwe ogen. De Amerikaanse ambassadeur in Irak, Burton Berryn, heeft op een persconferentie te Bagdad verklaard, dat de vorming van een defensie-organisatie voor het Midden-Oosten een belang rijk doel van de Amerikaanse politiek blijft. Het voorstel daartoe, in No vember van het vorige jaar ge daan door Amerika, Engeland, Frankrijk en Turkije, was in het Midden-Oosten misverstaan. Het plan komt volgens de am bassadeur voort uit een oprech te belangstelling van Amerika en de wens het gebied te behoe den voor communtisische im perialisme. Sommigen zijn van oordeel, dat het vandaag een conflict tussen de Sowjet-Unie enerzijds en Amerika anderzijds geldt, waarbij zij zelf neutraal kunnen blijven. Amerika had ondervon den dat het niet neutraal kon blijven ten overstaan van het kwade. „Wij zijn van oordeel, dat on der bepaalde omstandigheden geen enkel land ter wereld neu traal zou wensen te blijven. Daarom streven wij naar samen werking met de vrije landen ten einde overal de vrijheid te verde digen", aldus Berryn. Het winkelpersoneel van Maastricht heeft in een protest vergadering naar aanleiding van het voornemen van B. W. van Maastricht, om ten aan zien van de winkelsluitingswet 1951 enkele voorstellen te doen, mét algemene stemmen een re solutie genomen, waarin wordt verklaard, dat het winkelperso neel van oordeel is, dat de win kelsluitingswet 1951 voor de ge meente Maastricht zodanig dient te worden toegepast, dat de winkels volgens de bedoeling van de wet slechts tot 18 uur open blijven: voorts dat er geen koopavond tot 10 uur op Don derdagen wordt ingesteld, gelijk B, W. voorstellen en dat voor alle branches (winkelzaken) een verplichte halve dag sluiting wordt vastgesteld, waardoor voor het winkelpersoneel de werktijden beter geregeld wor den. Een openstelling op Zondag van bepaalde winkels, zoals B. W. die eveneens wilden, wordt in strijd geacht met de katho lieke principes in het Zuiden. Aan de gemeenteraad werd met aandrang verzocht dien overeenkomstig te willen beslui ten. Het motorschip „Japara'^ van de Rotterdamsche Lloyd, dat op 12 Augustus j.l. in de Straat van Gibraltar een aanvaring had met het Franse stoomschip ,)Djenne", waarbij het voor schip van de Japara tot het voorpiekschot grotendeels werd vernield, heeft in de haven van Gibraltar een noodreparatie on dergaan en zal nu dezer dagen van Gibraltar naar Spezia va ren, waar op 11 September de definitieve reparatie, die 60 da gen in beslag neemt, zal begin nen. Tevoren zal de Japara haar lading uit de ruimen 1 en 2 in Genua lossen, waar ze zal wor den opgeslagen tot het schip is hersteld en zijn reis naar de Ferzische Golf kan vervolgen. Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echi mei blauw elikel op iedere kam Over de aanslag op het hoofd kantoor der Curaqaosche Petro leumindustrie-maatschappij te Emmastad, op 2 employé's dier maatschappij gepleegd door een bewaker, die wegens wangedrag bij de directie was ontboden, kan nader worden gemeld, dat de toestand van beide slacht offers, de heren H. Nijmeijer en J. Visser, resp. waarnemend hoofd en wachtcommandant van de bewakingsdienst, nog steeds zeer ernstig is. Donderdagmorgen heeft de Stichting voor de Landbouw aan de minister van Landbouw een telegram gezonden van de vol gende inhoud: „Heden ontvingen wij de me dedeling, dat met ingang van Maandag a.s. ingevolge een door u genomen beslissing de afname van varkens voor de bacon-ex- port zal worden stopgezet. De Stichting voor de Landbouw, het ten zeerste betreurend, dat deze beslissing zonder voorafgaand overleg is genomen, verzoekt dringend op deze beslissing te rug te komen, daar hierdoor het vertrouwen in de ten deze zake gevoerde politiek wordt ondermijnd". Dank zij het Britse initiatief op het gebied van de toepassing van straalaandrijving in de bur gerluchtvaart zullen binnen vier of vijf jaar meer algemeen straal vliegtuigen worden gebruikt. De K.L.M. stelt veel belang in het Britse product, zo vernemen wij in Den Haag. Voor zover het de „Cornet" betreft, komt deze be langstelling tot uitdrukking in een nauw contact met de „Havil- land"-fabrieken. De. K.L.M. heeft echter nog geen orders op de „Co- met" geplaatst, waar zij de tijd Door HENK VAN HEESWIJK 6) Nadruk verboten. Korteling schoof zijn pet eens een eindje achterover en keek naar de defecte fiets- „Nou, drie tientjes is vandaag de dag alweer heel wat. Weet U, mijnheer Drenth, het gangwerk zal wel een heel eind versleten zijn en als ik het ding weer met een beschei den winstje van de hand wil doen, dan moet er het een en an der in vernieuwd worden. Dat begrijpt u zelf ook wel. Laten we zeggen: twee tientjes, dan heb ik een pracht karretje voor u, compleet met lamp en jasbe- schermer voor nog geen twee honderd gulden." Drenth schrok en bevochtigde zijn lippen. „Tweehonderd gul den! Man, daar had je vroeger een tweedehands auto voor!" „Vroeger...." Korteling krul de minachtend zijn lippen op. Vroeger betaalde ik zes gulden en gevórderd óp basis van de clou-1 zestien centen straatbelasting, sule van meestbegunstigde natie,! weet u nog wel? En te$enwoi oor- dig? Bijna vijf en twintig gulden. Ik heb het jjust vorige week be taald. U zult. het nog wel weten." Drenth knikte. Als het zijn ter rein betrof, wist hij vrijwel alles uit het hoofd. Inderdaad, de straatbelasting was aanmerkelijk hoger geworilen Korteling jhakte de knoop dooi en liet de fipts de fiets. Kom nu eens mee, mijnheer Drenth," zei hij, op bemijinelijke toon, enkele passen gaande in de richting van de winkel, „dan zal ik u eens een pracht van een fiets laten zien voor een spotprijs. Althans, voor vandaag de dag." Half onwillig volgde de ont vanger de winkelier, totdat hij in de ruime winkel stond, waar in het licht van de voorjaarszon enkele blinkende fietsen hem tegenlachten. „Kijk eens," vervolgde Korte ling, wijzende naar een zwart ge lakte herenfiets, „een juweel voor hét oog, en lichtlopehd als een hinde. Ik zet er voor u nog eert- prima lamp met dynamo op en u rijdt er zeker twintig jaar mee. U bent een voorzichtig rijder, dat weet ik en daarom weet ik zeker, dat ik nooit meer ee'n cent aan u verdien, als u dit nieuwe karretje koopt." „Hé, nooit meer een cent? Hoezo?" „Wel," grinnikte de rijwielhan delaar, „deze fiets gaat jaren mee. Prima banden en een eer ste kwaliteit frame. Een goed, bekend merk, wat wilt u nog meer. En kijk nu eens naar het prijskaartje: honderd acht en tachtig gulden. Een boel geld, dat weet ik. Maar ik zal het goed met u maken en dit aanbod doe ik maar één keer. Zegt u: Nee, dan praten we er verder niet over en ik repareer uw ketting, maar dan moet u niet gek kijken, als u over een dag of vijf weer met een kapotte ketting aan de weg staat. Honderd acht en tachtig, zei ik? Wel, we maken er honderd en zeventig gulden van. Dan neem ik uw oude fiets er voor en u krijgt gratis, voor niks niemendal van m" een eerste kwaliteit lamp met dynamo er op gemonteerd Honderd en zeventig gulden met lamp en dynamo en ik uw oude karretje, maar ook geen cent minder. En dan moogt u heus niet mopperen. U kent mij nu lang genoeg om te weten, dat ik de mensen niet het vel over de neus haal." Verlangend keek Drenth naar de fiets, die er inderdaad prach tig uitzag. In stilte rekende hij even uit; honderd zeventig gul den, wel een schep geld, maar dan had hij in ieder geval een prima fiets en als er nu ook nog een nieuwe lamp bij was Top, hij deed het. Per slot van rekening had hij het geld er voor. nog niet rijp acht. De maatschap pij is van mening, dat het straal vliegtuig op grotere schaal zijn intrede zal doen, zodra de huidige vervoerscapaciteit en de actie radius kunnen worden vergroot en de grondorganisatie beter kan worden aangepast aan de specia le behoeften van het snelverkeer (waarschijnlijk omstreeks 1956 1957). Vandaar dat de K.L.M. de eerstkomende jaren op haar gro te lijnen met DC6B en super- constellations zal vliegen. Deze eveneens comfortabele toestellen zijn weliswaar minder snel, doch zij hebben een grotere vervoers capaciteit en kunnen lange af standen zonder tussenlanding af leggen. De reisduur kan hierdoor aanzienlijk worden bekort. Be langrijk is, dat enkele van de door de K.L.M. in Amerika be stelde machines mogelijkheid bie den tot het inbouwen van „tur- mopromotoren", zodat zij ook over enkele jaren nog geheel up to date zijn. Op welke routes de K.L.M. in 1953 de superconstella- Drenth knikte. „Best," zei hij, de fiets is verkocht. Tenminste, tions zal gaan gebruiken, vormt als je meteen de lamp er op zet. „Maar dat spreekt toch vanzelf, mijnheer Drenth," antwoordde Korteling, inwendig verheugd over de snelle afhandeling van deze zaak. Hij haalde uit een dei- stellingen een doos, waarin een lamp met dynamo zat en nam de nieuwe fiets mee naar de werkplaats. „Apropos, je zult tot Maandag moeten wachten op je geld," zei Drenth. „Zoveel geld heb ik nooit in mijn zak en de Bank is dicht." „Het adres is goed," grinnikte Korteling knipogend. „Laat het maar overschrijven op mijn reke ning, dan is het wel in orde." Een kwartier later reed Drenth verheugd op zijn nieuwe fiets het dorp uit, langs de zandweg naar het nabijgelegen Vijfgemalen, een dorp, dat onder de gemeente Donkervoort ressorteerde. Het weer bleef schitterend en Drenth genoot dubbel. De fiets liep in derdaad licht en, volgens Korte ling zou ze nog lichter gaaprals ze een paar honderd kilometer ingereden was. (Wordt vervolgd.) nog een punt van studie en over leg. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur; Biosc. „Enrico Caru so". MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „Enrico Caru so". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Meisje ontvoerd". Markt, 8 uur: Concert Harmonie Terneuzen". \XEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De ondergang van de Red Witch". ZAAMSLAG: „De Toren- berg", 13.30 uur: Zomerfeest muziekver. „De Volharding".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2