Binnenlands nieuws Atda-sUft Sportnieuws Twee ontvoerde dames bevrijd De „Langkoeas" signaleerde een drijvende mijn „OUDSTE" POSTZEGEL NAAR ENGELAND ONBESTENDIG WEER Vrouw over boord gesprongen De moordzaak-Drummond RADIO? VERKIEZINGSACTIE VAN EISENHOWER Uitspraak van Z.-Afrikaans gerechtshof De betwiste eilanden in de rivier de Evros RECHTSZAKEN DE KWESTIE-LINSE OVERSTROMINGEN BIJ LUZON WIELRENNEN Eric de Noorman in „Het land der duisternis DUIVENSPORT DERDE SLACHTOFFER VAN ONGELUK IN GOFFERT- STADION OVERLEDEN. HAVENARBEIDER DOOR ONGEVAL GEDOOD. De jongste Russische nota over Duitsland EGYPTE Lang gezocht doch thans gevonden INDONESIË. De dames Windzant en Neyen- dorf, die op 29 Juli in de omge ving van Cheribon door een ben de werden ontvoerd, Yijn Dins dagavond te 19.00 uur door een afdeling van het Indonesische leger bevrijd, aldus Aneta. Vol gens nog niet bevestigde berich ten is hun gezondheidstoestand goed. Beide dames werden, toen zij met een schoolbus, waarvan door enkele suikerondernemingen ge bruik wordt gemaakt, van Che ribon terugkeerden naar de on derneming Sindanglaut, door een bende ontvoerd. Een derde in de bus aanwezige dame, mevr. Jor- daan, benevens twee kinderen, werden aanvankelijk door de bende meegevoerd, doch keerden in de avond van 29 Juli op de onderneming terug. Toen gezagvoerder P. W. de Haan van de „Langkoeas" Dins dagavond in de officiële vaar route langs de kust naar Rot terdam voer, ontdekte hij ter hoogte van het lichtschip Goe- ree op nog geen 100 meter af stand een drijvende mijn. Ogenblikkelijk liet hij het roer omgooien, waardoor het Lloyd- schip nog juist een aanvaring met het gevaarlijke projectiel kon ontlopen. Terstond heeft de kapitein Scheveningen-radio op de hoogte gesteld, onder opgave van een nauwkeurige plaatsbe paling. Het Nederlandse radio station heeft daarop een waar schuwing uitgezonden voor alle in de omgeving varende schepen en de mijnopruimingsdienst op de hoogte gesteld. Mevrouw Erika Gmeiner, eigenares van de onlangs in Spittal in Oostenrijk gevonden postzegel, welke een poststem pel droeg van 1839 en de oudste ter wereld werd genoemd, heeft zich bereid verklaard de zegel voor 50.000 dollar aan een niet nader genoemde Engelsman te verkopen. Te Klagenfurt gaan geruch ten, dat de zegel aan koningin Elizabeth zal worden aangebo den, wanneer zij wordt ge kroond. Zij heeft één van de prachtigste verzamelingen ter wereld geërfd van haar vader. Mevr. Gmeiner heeft 400 dol lar aanvaard, maar dit geld is volgens de ontdekker van de postzegel, Ingo Waste, niet be doeld als voorschot, maar om de Engelsman recht van voorrang te verlenen, zonder verplichting om te kopen. Enige tijd geleden heeft een Oostenrijks blad gemeld, dat zij een aanbod van 120.000 dollar had afgewezen. Waste verklaarde voorts, dat iemand hem had meegedeeld een postzegel te bezitten, gelijk aan die, welke in Spittal is ge vonden, maar met een poststem pel van 1838 in plaats van 1839. Deze postzegel zal worden on derzocht. In de atmosfeer kondigde de herfst zich de afgelopen dagen reeds aan door het sterk toene men van de depressieactiviteit. Gisteren kwam de invloed sfeer van een diepe depressie ons land binnen, waarvan het centrum bij IJsland lag. De sto ring deed de wind aanwakkeren, waardoor vochtige lucht uit het westen ons land binnenstroom de. Dit ging gepaard met veel bewolking en in het noorden van het land ook met enige re gen. Ten zuiden van IJsland ar riveerde een nieuwe storing, die zich snel in de richting van Schotland bewoog. Deze storing zal de wind tijdelijk nog meer doen toenemen. De fronten van de depressie kunnen nu en dan enige regen brengen. Toen het pelgrimsschip „Kota Baroe" van de Kon. Rotterdamse Lloyd met een duizendtal Indo nesische bedevaartgangers op weg naar Djeddah in de Indi sche Oceaan voer, bleek plotse ling één van de vrouwelijke pas sagiers overboord gesprongen te zijn. Kapitein H. A. Faber liet onmiddellijk stoppen en daarna terugstomen en wonder boven wonder mocht het na lang zoe ken gelukken de drenkelinge te vinden en behouden aan boord terug te brengen. Maar een dag vóór de aankomst in Djeddah verdween zij weer over de reling. Ofschoon ook ditmaal de omge ving vele uren lang werd afge zocht, heeft men de vrouw niet meer teruggezien. WAT BRENGT DE VRIJDAG 29 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.9.35 Waterstanden10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.40 Piano; 11.00 Causerie; 11.20 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13.25 Koor; 14.00 Voor de huis vrouw; 14.20 Gram.; 15.00 Boek bespreking; 16.00 Orgel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koor; 17.20 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Fe licitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Gram.; 1915 Frij- zenpraatje; 1930 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Berichten; 20.15 Piano; 20.30 Causerie; 21.25 Causerie; 21.25 Amusementsmu ziek; 21.55 Overzicht; 22.10 Gr.; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ver zoekprogramma; 9.35 Orkest; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Gram.; 12.00 Ange lus; 12.03 Gram.; 12.30 Medede lingen; 12.33 Orkest; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Piano; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gr.; 14.55 Orkest; 15.10 Orkest; 15.45 Koor; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Orkest; 17.30 Orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.35 Gr.; 18.40 De uitkijkpost; 18.50 Lichte mu ziek; 19.05 Actualiteiten; 19.15 Regeringsuitzending; 19.35 Gr.; 19.52 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.15 Or kest; 21.20 Gram.; 21.40 Franse muziek; 22.15 Gr.; 22.45 Cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Zang; 15.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Zang; 20.00 Gr.; 20.10 Opera. De politie heeft Woensdag me degedeeld, dat een man zich had gemeld, die verklaarde, dat hij getuige was geweest van de drie voudige moord op de Britse voed- selspecialist sir Jack Drummond, diens vrouw en dochter, welke in het begin van deze maand na bij Peyruis in Frankrijk is ge pleegd. Hoofdinspecteur Edmon Sebeil- le, die de leiding van het onder zoek heeft, zeide dat de man „sensationele" mededelingen had gedaan. Hij weigerde verdere bij zonderheden te verstrekken dan dat de man had verklaard dat zijn auto nabij de plaats van het on geluk defect was geraakt, even voordat de moord gebeurde en dat de moordenaar dwars over de weg Drummond achtervolgde. De getuige reed volgens de mededelingen van de commissa ris met een Amerikaanse auto van Manosque naar Digne en stapte wegens een defect nan de lichtinstallatie uit op ongeveer 200 m afstand van de plaats, waar de auto van sir Jack Drum mond was geparkeerd. De auto van getuige moet aldus op een afstand van 80 m van de tent der familie Drummond gestaan heb ben. Uitgestapt zijnde hoorde ge tuige doordringende kreten. Het was toen tien minuten over één. Nog door het geschreeuw heen hoorde getuige twee roffeis van drie a vier schoten met een tus- senpoze van enkele seconden. Daarop zag getuige een man in get,ogen houding en met de ar men vooruit de weg oversteken en in elkaar zakken. Een andere, slordig geklede man, waarschijn lijk de moordenaar, kwam naar de neergevallen man toe, gaf hem een stoot in de linkerzijde en draaide hem om. De getuige kon alles waarne men dank zij het heldere maan licht. Enkele minuten nadat hij sir Jack had zien neervallen, hoorde hij opnieuw geschreeuw. Hij zag de vermoede moordenaar van Drummond verdwijnen, klaarblijkelijk het meisje Eliza beth achtervolgend. De getuige, die haastig het Generaal Eisenhower vertrekt 2 September uit New York voor de verkiezingsactie. Hij zal in 10 dagen 14 steden in 10 staten bezoeken, aldus heeft zijn perssecretaris meege deeld. Het hoofdkwartier te Spring field van de democratische can- didaat voor het presidentschap Stevenson heeft bekend gemaakt, dat Stevenson op 5 September een reis per trein en per vlieg tuig zal maken van 12.000 km door negen staten in het westen. Het uitgangspunt is Denver (Co lorado), waar Stevenson een rede zal houden, die over het televisie net wordt uitgezonden. Op deze tournee volgt een reis door de oostelijke staten en daarna door het zuiden. Een medewerker van Eisenho wer heeft medegedeeld, dat se nator Taft, Eisenhower's groot ste tegenstander bij de republi keinse nominatie, heeft verklaard dat hij de campagne van Eisen hower zoveel mogelijk wil steu nen. Volgens Eisenhower's pers secretariaat zal Eisenhower op 4 September een belangrijke rede houden te Philadelphia. mankement aan zijn auto had kunnen herstellen, maakte rechtsomkeert en reed weg in de richting Brianne. Het signalement, dat de getui ge van de vermoedelijke moorde naar heeft gegeven, komt niet overeen met de beschrijving dooi de vrachtautobestuurder die in het licht van zijn koplampen iemand op de weg zou nebben ge zien op 50 m afstand van de boerderij van Dominici, op wiens erf de familie Drummond kam peerde. Dominici heeft eerder -verklaard geen geschreeuw doch alleen schoten gehoord te hebber. Omtrent de twee jonge Cana dezen, die hun auto in een garage te Lyon hadden achtergelaten en wier spoor men aanvankelijk bijster was, wordt thans ver klaard dat zij niets met de moord uitstaande gehad kunnen heb ben. Het Zuidafrikaanse parlemen taire hooggerechtshof heeft be sloten de uitspraak van het hof van beroep, waarbij de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging van kleurlingen ongrondwettig en ongeldig werd verklaard, ter zijde te stellen. Zoals reeds gemeld waren de leden van de oppositie niet aan wezig, toen het parlementaire hooggerechtshof, dat uit de leden van beide kamers der volks vertegenwoordiging bestaat, j.l. Maandag in geheime zitting bij eenkwam om zich over zijn uit spraak te beraden. Het hof trof geen voorzienin gen voor de betaling van de kos ten van het geding, hetgeen be tekent, dat deze kosten door de Zuidafrikaanse regering zullen worden gedragen. De zaak was aanhangig gemaakt door vier kleurlingen. De permanente vertegenwoor diger van Griekenland bij de Ver. Naties, Alexis Kyroe, heeft zich tot deze organisatie ge wend met het verzoek, te hel pen bij het oplossen van het Grieks-Bulgaarse geschil over de eilanden in de rivier de Evros (Maritza) In een schrijven aan secreta ris-generaal Trygve Lie ver zocht Kyroe, een commissie in te stellen voor de afbakening van de Grieks-Bulgaarse grens. Hij zeide, dat de ervaring heeft aangetoond dat, hoewel een ge brekkige afbakening niet altijd de hoofdoorzaak van een ver warde grenssituatie behoeft te zijn, een verbetering van de af bakening van nut is. DE MEEST GEKOOKTE SIGARET DANKZIJ DE (ONSTANTE KWALITEIT POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Voor de Middelburgse politie rechter stonden deze week niet minder dan zes chauffeurs te recht, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van oud ijzer aan de sluizen te Vlissingen. Slechts één der beklaagden was verschenen, n.l. C. S. te Groede. Hij werd veroordeeld tot 40 boe te of 20 dagen hechtenis. De overige vijf lieten verstek gaan. Het waren J. J. S. en I. de P. te Schoondijke en verder M. C. T.P. C. en T. den D., allen te Breskens. Zij werden veroordeeld tot 60 of 30 dagen. De kraanmachinist J. S. te Axel en de monteur S. F. L. te Bier vliet hadden enige pakjes room boter weggenomen uit een doos, die van een vrachtauto was ge vallen. De Axelaar zag zich des wege veroordeeld tot 25 of 10 dagen. De zaak tegen L. werd aangehouden. De houthandelaar E. B. te Clin- ge reed in dronken toestand door Hulst met paard en wagen. Hij werd bij verstek veroordeeld tot 20 of 10 dagen. Tenslotte werd aan E. v. d. H.V. te Waterlandkerkje ƒ20 of 10 dagen opgelegd wegens be lediging van twee ambtenaren der rijkspolitie. Walter Donnelly, een Ameri kaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft in een no+a aan de Sowjet-regering de jongste Sowjet-nota over de beweerde ontvoering van dr Walter Linse, lid van het anti-communistische „comité van vrije juristen" als geheel onbevredigend van de hand gewezen, daar deze nota „de kwestie ontwijkt, dat dr Linse, na in de Amerikaanse sector van Berlijn te zijn aange vallen, zich thans in handen der Sowj et-autoriteiten be vindt". Donnelly eist onmiddellijke vrijlating. Tengevolge van overstromin gen na hevige regens zijn in de omgeving van Manilla 8 perso nen om het leven gekomen. 21 Personen worden nog vermist, terwijl tenminste 30 mensen verwondingen opliepen. In twee dagen viel meer dan 27 cm re gen. President Quirino heeft alle regeringsinstanties verzocht, zich gereed te houden om hulp aan de slachoffers van de over stromingen te bieden. Bij de opening van de Nijmeeg se raadszitting hield burgemees ter mr C. Hustink gisteravond een korte gedachtenisrede voor de slachtoffers van het tragische ongeluk dat Zondag bij de mo torwedstrijden in de Goffert te Nijmegen geschiedde. Hij deelde daarbij mede dat de 14-jarige Jan Henuriks gisternamiddag in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen aan zijn verwondingen is over leden. Het aantal doden is hierdoor tot drie gestegen. Aan het einde van de vergadering heeft de neer Smid (Arb.) aan B. en W. ge vraagd of de outillage wel ge schikt was voor het houden van kombaanraces. De burgemeester antwoordde hierop dat het prepareren van de hanen van de Goffert voor deze races in overleg met deskundi gen is geschied. Verder vroeg de heer Smid, of er voldoende toezicht was bij de wedstrijden. De burgemeester zeide, dat het toezicht nog extra was versterkt met enige agenten. Tenslotte stelde de heer Smid vragen naar aanleiding van het communiqué van de Kon. Ned. Motor Vereniging. Mr Hustinx wees er op dat de K.N.M.V. wel geadviseerd had om geen motorwedstrijden te or ganiseren buiten auspiciën van de K.N.M.V., maar dat dit ver zoek geen verbod inhield. Woensdagmiddag wilde de 30- jarige ongehuwde havenarbeider L. Pourquié uit de Buitenhof- straat te Rotterdam tussen twee met stro geladen spoorwegwa gons aan de Parallelweg door gaan. De ene wagon werd geran- Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag verklaard, dat de jongste Russi sche nota over Duitsland „voor het grootste deel propaganda" was met het doel de Duitse open bare mening te beïnvloeden. Hoewel de Franse regering een viermogendhedenconferentie voorstond, was zij van mening, dat de door Moskou in zijn nota voorgestelde agenda onaanvaard baar was. De kwestie van vrije verkiezingen in Duitsland zou het eerste punt van de agenda moeten zijn. Tenslotte zeide de woordvoerder, dat binnenkort waarschijnlijk in Londen, een bij eenkomst zal worden gehouden van Britse, Franse en Amerikaan se functionarissen, die het wes telijke antwoord moeten opstel len. Botsing tussen Naguib en Maher. Naar uit betrouwbare bron is vernomen, is het Woensdag tus sen generaal Naguib en premier Maher tot een botsing gekomen over de snelheid en meedogen loosheid van de agrarische her vormingen. Volgens deze bron nen dreigde Maher af te treden. Het was bekend, aldus Reuter, dat Naguib onder druk van de uit twaalf man bestaande militaire junta trachtte de pre mier te dwingen onmiddellijk de agrarische hervormingen uit te voeren. Het leger beschouwde de ze hervormingen als het voor naamste bestrijdingsmiddel van Egyptes eeuwenoude sociale en economische moeilijkheden. Nu de kloof tussen Naguib en Maher dieper schijnt te worden wordt in Cairo de naam van dr Abdel Razzak Sanhoeri, voorzit ter van het oppergerechtshof, ge doemd als mogelijke opvolger van Maher. Men gelooft, dat or Sanhoeri het hervormingsplan van het leger, dat grote landgoe deren wil verdelen en het grond bezit wil beperken tot 80 ha, steunt. Hij zou dit plan zijn juri dische vorm hebben gegeven. Naar verluidt was premier Ma her Woensdagavond nog steeds bezig met pogingen om een for mule te vinden, die de eisen van het leger zou bevredigen en tc- zelfder tijd de ongeduldiger en onverzettelijker leden van de mi- 1 litaire junta zou „remmen". geerd en de man raakte tussen de bumpers bekneld. Hij was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis ge bracht. KIND IN TEIL MET KOKEND WATER. Het zes maanden oude kindje van de heer Kainama in het woonoord Tugelroy bij Weert is van het bed m een teil kokerd water gevallen. Met ernstige brandwonden is het kind naar het ziekenhuis overgebracht en daar aan de gevolgen overleden. 3 WONINGEN AFGEBRAND. Een petroleumvergasser is er vermoedelijk de oorzaak van geweest, dat Woensdagmorgen te Gemert 3 woningen zijn af gebrand. Een vierde bleef ge deeltelijk behouden. Door onwonenden werd de fa milie Willems gewaarschuwd, dat er brand in de keuken was uitgebroken. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen en in een ogenblik stond het met stro gedekte huis in lichte laaie. De vrijwillige brand weer, die onmiddellijk met groot materieel was uitgerukt, stond voor een hopeloze taak. Aange- j wakkerd door de sterke wind, sloeg het vuur in een minimum van tijd over naar het huis, bewoond door de weduwe Van der Kruijssen, terwijl de daar achter gelegen 2 woningen van de familie Rovers eveneens door het vuur werden aangetast. Al deze woningen waren met stro gedekt. Drie woningen brandden tot de grond toe af, terwijl er 1 gedeeltelijk kon worden behou- oen. Buren brachten het meu bilair van alle woningen gedeel telijk in veiligheid. Vier gezin nen, tezamen 14 personen, wer den door deze brand in nauwe lijks 2 uren tijds dakloos. Het gemeentebestuur van Ge mert nam onmiddellijk maat regelen cm de getroffen gezin nen onder te brengen. De grote schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. SCHIPPER DROEG SLEEPLONEN NIET AF. De 26-jarige schipper W. B., die in Assen gearresteerd en naar Rotterdam werd overge bracht is gisteren voorgeleid, verdacht van verduistering. Hij veer als kapitein op een sleepboot en was verplicht een gedeelte van de sleeplonen aan zijn principaal af te dragen. Doordat hij in financiële moei lijkheden kwam, heeft hij 1500 achtergehouden. In Amsterdam liet hij zijn schip in de steek en leende 3000, de geldschieter wijsma kend, dat de sleepboot zijn eigendom was. Hij ging daarna naar Assen, waar hij is aange houden. Behalve tegen hem heeft de rivierpolitie ook pro- ces-verbaal opgemaakt tegen zijn 37-jarig» vriendin L. S. M., die aan boord verbleef. is het alles overtreffende middel ter verwijdering van likdoorns, eksterogen, eeltknobbels, wratten enz. Voorbij is de tijd van pleister, zalf of tinctuur. Bij het gebruik van zult U verbaasd zijn over het verrassende resultaat. Slechts 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. KINDERVERLAMMING? De leerlingen van de vijfde klasse van de Phoenix-school te Zaandam zijn met 'n 10-daags verlof gestuurd, omdat bij een leerling verschijnselen van ver lamming zijn geconstateerd. Dit is het zevende geval in de Zaan streek. De wereldkampioenschappen op de baan. Voor een handjevol toeschou wers werden Woensdagavond de wereldkampioenschappen op de baan voortgezet met de kwart finales achtervolging vo >r ama teurs. Piet van Heusden sloeg de Deen Knud Andersen met groot machtsvertoon, waarbij hij een tijd van 5.09.8 noteerde voor de 9 ronden. De Italiaan De Rossi maakte een nog betere tijd. n.l. 5.09.0 tegen de Duitser Schliebe- ner. Voorts won de Brit Newton (5.11.4) van de Fransman An- drieux en de Italiaan Campana (5.14.8) van de Brit Bentley. Vóór de sprint amateurs wer den 10 series gereden waarvan de winnaars rechtstreeks over- 112. „Zwfjg, dwaas!" fluistert Orm, als hij de laatste touwen doorsnijdt, waarmee Alhabar gevangen zit. „Wilt ge dat het hele kamp ons hoort". Hij werpt een schichtige blik op Kaldra, die bewusteloos aan zijn voeten ligt. „Voor zichtig." „Welaan, mijn har tje, laat ons dan ver trekken," kraait de voerman goedge luimd. „Ik meen dat het Uw plan was, dat ik U naar de Noor man leidde, nietwaar? Waar wachten wij nog op „O neen," gromt de roerganger vol achterdocht, terwijl hij zijn mes dreigend opheft. „Ik heb te veel van Uw grapjes meegemaakt om niet voorzichtig te zijn". Haas tig bindt hij zijn gevangene zijn handen op de rug en bindt Alhabar fi dan aan een koord, dat hij zelf aa nzijn gordel bevestigt. „Ge zult geen streken meer met mij uit halen. Schurk! Vooruit. En in een rechte koers naar de Noor man!" „Ge doet mij onrecht met Uw wantrouwen". De voerman kijjgt een nieuwe stuipachtige lachbui. „Waar vond men ooit een trouwer vriend dan Alhabar? Ik geniet van Uw gezelschap! Uw aange naam uiterlijk is mij lievet dan jasmijn en rozen! hè, hè, hé!" „Stil!" mompelt de zjyqtende Orm, onrustig om zich heen ziend. „Denk aan de wachters. Moeten we soms ontdekt worden „Hè, hè, hè! Een ontdekking kost mij alleen de vrijheid, en die mis ik al. U kost het de hals en die hebt ge nog! Maar uitsluitend om de warme genegenheid, die ik U toedraag zal ik zwijgen, hartje! Kom! Ik zal U de weg wijzen waarin de Noorman gaat. hè, hè!" Ritselend verdwijnen zij in de struiken. Maar nog lang schijnt uit de verte het hortende gelach na te klinken van Alhabar gingen naar de kwartfinales. De nummers twee kwamen in een repechage. Hijzelendoorn kwam in de zesde serie uit tegen Cru- chet (Fr.), Serra (Urugay) en Dickinson (N. Zeeland), die hij in deze volgorde klopte. Zijn tijd over de laatste 200 m was 12.2 sec. De andere winnaars van de series waren Sacchi (It.;, Mock- ridge (Austr.), Morettini (It.), Cox (Austr.), Beyney (Fr.), De Bakker (B.), Potzenheim (Did), Peacock (G. Br.), en Lemoigne (Fr.). Bij de profs werden de series achtereenvolgens gewonnen door de Brit Harris, die tegen de Belg Nibant de snelste tijd over de laatste 200 meter maakte, n.L 11.4 sec. De Italiaan Bergoni, de Australiër Patterson, de Frans man Senfftleben, de Nederlander Van Vliet, de Zwitser Armin ven Buren, de Zwitser Plattner en de Luxemburger Dillen. De win naars werden in de kwartfinales geplaatst, de anderen kwamen in de herkansing. Van Vliet had in zijn serie de Italiaan Innocenti en de Austra liër Mac Sloane tot tegenstan ders. Hij hield vooral de Italiaan in de gaten en klopte hem door grotere snelheid en betere tac tiek. Hii noteerde 12 sec. over de laatste 200 meter. Derksen liet zich in zijn serie door de Frans man Senfftleben verrassen en verloor met enkele lengten zodat hij een herkansingsrit zal moe ten rijden. Hetzelfde gold voor Bijster, die wel de Deen Schan- dorff achter zich liet maar de winnaar van de serie, de Zwitser Oscar Plattner, niet kon bedrei gen. In de tweede serie van het stayerskampioenschap maakte de Belg Adolphe Verschueren grote indruk door zijn meester lijk rijden, waartegen geen van zijn tegenstanders ook maar iets in te brengen had. Hij won met een tijd van 1 uur 22 min. 10.6 sec. voor de 100 km en 170 meter voorsprong op de Zwitser Bes- son. Derde werd de Duitser Schorn op 320 meter, vierde de Fransman Bouvard op 1 ronde en 50 meter en zesde de Nederlan der Bakker op vijf ronden. De eerste drie plaatsten zich in de finale, de anderen krijgen een kans in de herkansing. Bakker was niet op dreef en werd vijf maal gelapt door de onweer staanbare Verschueren die na zijn prestatie van Woensdag avond voor velen favoriet is voor de titel. De herkansingen sprint ama teurs hadden tot resultaat dat Baker (Austr.) en Pinarello zich voor de kwarteindstrijden kwali ficeerden. De herkansing voor de profs werd in vier ritten verreden. Bel- lenger (Fr.) won de eerste vóór Bijster, die hiermee uitgescha keld werd, Innocenti (It.) en Ni- hant (BJ. Jan Derksen klopte in de twee de rit met groot verschil Ghella (It.) en Zupanac (Oostenrijk); Emile Gosselin (B.) won de der de rit en Bardsley (G. Br.) de vierde. De vier winnaars, die in de kwartfinales komen, maakten allen dezelfde tijd over de laatste 200 meter, n.l. 12.2 sec. Verhelst 2de en De Waal 9de in Moerbeke. De Zeeuws-Vlaamse favorie ten Rinus Verhelst en Eddy de Waal namen deel aan een 125 km koers met klassement in Moerbeke. Deze eerste koers, die wordt voortgezet, had de volgende uit slag: 1. Saelens, Gilbert 3 u. 30 min 2 Verhelst. 3. Van Vlieberghe. 4. De Neef 5. Van Hoornick. 6. Kennis. 7. De Loor. 8. Maas. 9. De Waal. 10. De Kever. De nummers 2, 8 en 9 zijn Hollanders, de anderen Belgen. „Nog Sneller", Breskens. Prijsvlucht uit Breteuil. Snel heid eerste duif 1214 meter. Oude duiven. 1 J. Risseeuw; 2 Vermeulen Verduijn; 3 en 5 W. Bruinoge; 4 M. de Visser; 6 J. Datthijn; 7 J. van Gijs; 8 Iz. Porrefj; 9 J. Carels. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1176 m. 1 W. Fenijn; 2 J. de Meester; 3 A. van de Voorde4 J. van Gijs; 7 G. Pleijte; 8 P. van der Walle; 9 J. van Dierendonck; 10 J. Datthijn. Vrije Vlucht" Sasput en E.D.B., Schoondijke. Prijsvlucht uit Breteuil. Snel heid eerste duif 1128 meter. 1 J. Gernaart; 2 J. Seen; 3 Pr. Seijnesael; 4 Iz. Boeije; 5 en 9 Jac. Steijaert; 6 Gebr. Blaak man Pz; 7 H. de Blieck; 8 C.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3