Een nek-aan-nek-race D.D.D Stevenson: het Duel Stevenson-Eisenhower bij Lichte activiteit aan front Naguib ontving een ter dood veroordeelde Onfortuinlijke wereldreis van Nederlandse schoener WEK DE GAL' IN UW LEVER OP De arbeidsonrust in Engeland una Democratische gouverneur even populair als generaal Ike De „Daily Telegraph" over de Nederlandse KABINETSCRISIS Korea De onderhandelingen Huid Warme eerbied voor Eisenhower' Vliegtuig van de Pakistaanse luchtmacht verongelukt Van het front De opstanden in de Koreaanse kampen Ongeval in circus liep goed af DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952- 7e Jaargang No. 2124. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. op onder op onder Aug. 28 5.45 19.36 15.07 22.— 29 5.47 19.34 16.18 22.53 30 5.48 19.31 17.15 31 5.50 19.29 17.56 0.05 Pjongjang twee uur gebombardeerd De „Maasdam" in Amerika aangekomen Spoorongeluk in Tsjecho-Slowakije AMERIKA HELPT EGYPTE Marokko wil onafhankelijkheid Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 et.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Gouverneur Adlai Stevenson, van Illinois, de democratische candidaat voor het president schap, is de Amerikaan, wiens populariteit het snelst groeit. Op de dag van zijn benoeming tot candidaat door de democratische partijconventie verklaarden 20 op elke 100 ondervraagde Ameri kanen, dat zij bij de verkiezin gen in November aan hem hun stem zouden geven. Bij een dezer dagen gehouden nieuwe enquête was het aantal van zijn voor standers al gegroeid tot 41 per honderd. En dat hoewel de gou verneur nog geen stap buiten zijn verkiezingshoofdkwartier in Springfield heeft gezet. Stevenson's werkelijke cam pagne begint eerst op 1 Septem ber, evenals die van de republi keinse candidaat Eisenhower. Wat de huidige krachtsverhou ding tussen de beide candidaten betreft: Eisenhower, die zijn hoofdkwartier in Denver heeft hij is er pas teruggekeerd na een welverdiende met vissen doorgebrachte vacantie ligt nog altijd iets aan de kop. De ge neraal geniet op het ogenblik de voorkeur van zeven-en-veertig op de honderd kiezers. Maar dat was al vele maanden zo. Zijn po pulariteit bevindt zich vrijwel niet in een stijgende lijn. Deze ontwikkeling verontrust de republikeinen natuurlijk evenzeer als zij de democraten verheugt en bemoedigt. Steven son heeft voorlopig succes be haald, zonder dat hij enig noe menswaardig contact met de kie zers heeft gehad, zulks in tegen stelling met Eisenhower, die door zijn strijd met Taft gedwongen was, al vele malen voor het voet licht der openbaarheid te ver schijnen. Niemand twijfelt er aan dat Stevenson die, hoewel zeer bescheiden, een fascinerende per soonlijkheid en een bijzonder boeiende spreker is, tijdens zijn verkiezingstournée door de Ver enigde Staten nog grote aantal len kiezers aan zijn zijde zal we ten te brengen. De populariteit, die Stevenson tot nog toe heeft gewonnen, be rust in hoofdzaak op het feit, dat bij twee belangrijke, door de re publikeinen tegen hem gerichte aanvallen overtuigend heeft kun nen afslaan. De republikeinen hadden be weerd, dat Stevenson als demo craat het land niet de nieuwe, frisse ideeën en een nieuwe lei derschap waarom het vraagt zou kunnen geven en dat hij evenmin in staat zou zijn de regering te bevrijden van de corruptie die daar gedurende een twintigjarig democratisch regime was bin nengelopen. Hij zou zich immers, aldus de republikeinen, onmoge lijk onafhankelijk kunnen maken van de democratische partijma chine, die voor de verstarring in het bestuur en de corruptie ver antwoordelijk is. DE VERRASSING. Op deze aanvallen heeft Ste venson geantwoord met de be noeming van de Chicagose advo caat Stephen A. Mitchell, op het ogenblik adviseur van de com missie die een onderzoek instelt naar het corruptieschandaal op het ministerie van justitie het ministerie, dat betrokken is bij de> kwestie der belastingontdui kingen tot voorzitter van het nationale comité van de demo cratische partij. En bovendien heeft hij tot lei der van zijn persoonlijke cam pagne een betrekkelijk jonge man, Wilson Wyatt, die in geen enkele betrekking staat tot de lieden, die tot nog toe de demo cratische partij hebben geleid, aangewezen. Wyatt is evenals Stevenson een figuur uit de A.D-A., Americans for Democra tie Action, een beweging van de democratische liberale intellec tuelen, die in het verleden critiek op de officiële partij niet heeft gespaard. Deze benoemingen hebben een des te gunstiger indruk gemaakt, waar zij zijn geschied zonider dat president Truman en de andere partijleiders erin werden ge kend. In de bladen kon men zelfs lezen, dat de president door deze handelwijze van Stevenson „enigszins ontdaan" was. En Stevenson's onafhankerijk- heid van de oude partijleiders kwam buiten twijfel te staan, toen onlangs uitlekte dat Tru man, indien vice-president Bark- ley zich te Chicago niet had te ruggetrokken, deze en niet Ste venson zijn steun zou hebben ge geven. Onder deze omstandighe den moeten verdere republikein se aanvaller, op Stevenson van de bovengenoemde aard wel sla gen in de lucht blijven. DEMOCRATEN, VERENIGT V Nu betekent Stevenson's onaf hankelijke positie zeker niet, dat de oude partij-hiërarchie hem Het voortduren van de kabi netscrisis in Nederland is een belemmering voor internatio nale actie, zo werd in 'n hoofd artikel van het Britse conser- tijdens zijn verkiezingscampagne l vatieve blad de „Daily Tele- de nodige steun zou onthouden. Hoe ongaarne men in bepaalde democratische kringen ook ziet, dat Stevenson geheel eigen we gen gaat, men begrijpt maar al te goed, dat dit waarschijnlijk de enige mogelijkheid is om in No vember opnieuw een democraat naar het Witte Huis afgevaardigd te krijgen en daarom steunt men hem allerwegen naar vermogen. Overigens wekt Stevenson, als typische „man van het midden", die zelfs de conservatieve Zuide lijke democraten weer met de partij heeft weten te verzoenen, natuurlijk weinig weerstanden op. Eisenhower heeft het in dat opzicht moeilijker. Wil hij in No vember met de zegepalm gaan strijken, dan zal hij, zo menen de verkiezingsexperts, o.m. de staten Illinois, Ohio en Indiana voor zich moeten winnen. Maar juist daar is de republikeinse partij in de macht van mannen als de senatoren Dirksen, Jenner en Bricker, isolationisten van het zuiverste water, die de generaal op de republikeinse partijconven- tie als hun ergste vijand hebben bestreden. Verder is er de kwestie van een tiental republikeinse senato ren, dat in November voor her verkiezing in aanmerking komt- Hoewel zij zich in het verleden steeds hebben gekeerd tegen de buitenlandse politieke inzichten, die ook Eisenhower huldigt, heb ben zij voor hun campagne nu de steun van de generaal ge vraagd. Deze heeft beloofd, die steun „tot zekere grenzen" te zul len geven. Maar of zij over en weer erg warm zal zijn? Eisenhower heeft wel ver klaard dat het feit, dat grote me ningsverschillen in zijn partij mogelijk zijn, voor haar gezond heid pleit, maar in het democra tische kamp is men op die „ge zondheid" zeker niet jaloers.... graph" gezegd „Permanente regelingen voor het hoge gezagsorgaan van het plan-Schuman, practisch werk ter ontwikkeling van de Europe se verdedigingsgemeenschap, herziening van het te Lissabon opgestelde program voor de Na- vo dit zijn slechts enige kwes ties, die de deelneming van een duurzame Nederlandse regering vergen", aldus het blad, dat tot de volgende slotsom komt' Aangezien er tussen de niet communistische partijen geen ernstige meningsverschillen ten aanzien van buitenlandse poli tiek bestaan en er geen verbitter de strijd is over binnenlandse aangelegenheden, is er geen reden tot wanhoop. Indien de heer Staf echter niet spoedig slaagt, is er alle reden voor ergernis". De bestandsonderhandelaars van de Noordelijken en de Ver bondenen zijn Woensdag weer te Panmoendjon bijeen geweest. Na een bespreking van een half uur gingen zij uiteen tot 3 September. Generaal Nam II beschuldigde de Verbondenen van het „schaamteloos en laf vermoor den" van communisische krijgs gevangenen. Volgens Nam II hebben de geallieerden na 11 Augustus een Krabben ten peuteren maakt de kwaal steeds llitclan erger. De helder vloeibare UilOlCMJ D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest ie huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder wind. Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Vrij krachti ge tot matige Westelijke wind. Iets koeler. VRIJDAG 29 AUGUSTUS. In een rede voor de conventie van het Amerikaanse legioen te New York heeft gouverneur Ste venson, de democratische can didaat voor het presidentschap, Woensdag verklaard, dat de Ver enigde Staten zich met andere landen hebben verbonden uit zelfverdediging en dat de gehele vrije wereld weet, dat de V. S. er niet naar streven over enige an dere natie te heersen. „Het is iets nieuws", zo zeide Stevenson, „dat de meest trotse volkeren ter wereld niet aileen het leiderschap der V. S. in de gemeenschappelijk defensie-in. spanning hebben aanvaard, maar ook onze troepen en bases op hun grondgebied hebben toege laten". Spreker voegde hieraan toe, dat nog niet alles in orde is. Hij noemde in dit verband het vraag stuk van de bescherming dei- steden tegen eventuele luchtaan vallen en andere defensieproble men. Over generaal Eisenhower zeide Stevenson: „Het feit, dat een groot generaal en ik concur rerende candidaten voor het pre sidentschap zijn, zal mijn warme eerbied voor zijn militaire pres taties niet doen verminderen. Deze eerbied zal mij er echter niet van weerhouden, ieder fat soenlijk middel aan te grijpen om hem in November te ver slaan". De Verenigde Staten vertegen woordigen een grote macht in de wereld van vandaag en macht brengt verantwoordelijkheid met zich mee", zo vervolgde Steven son, die „het bevorderen van vrij heid, rechtvaardigheid en vrede in de wereld" als doel van de macht der V. S. zag. Hij waar schuwde de Amerikanen voor mensen, die onder het mom van patriottisme verdeeldheid trach ten te zaaien. Ook waarschuwde hij tegen een te ver doorgevoerd anti-communisme. Generaal Naguib heeft de ter dood veroordeelde Moestafa Cha- mis ontvangen. Chamis zou om gratie hebben verzocht. Zoals bekend werd Chamis ter dood veroordeeld in verband met de ongeregeldheden in de textiel fabriek van Kraf el Dawar. Na zijn berechting werd ge meld, dat hij generaal Naguib wenste te spreken, teneinde be paalde onthullingen te doen. WAARDERING VOOR DE STAATSGREEP. Op een vergadering van meer dan 4000 afgevaardigden van vakverenigingen en beroepsver enigingen, onder wie juristen, medici, onderwijzers en leraren, alsmede vertegenwoordigers van arbeidersorganisaties, heeft men zich vol lof over de recente staatsgreep van het leger uitge sproken. Men verzocht opheffing van de staat van beleg, het vrij- Het nationale congres van het „American Legion" (de organisa tie van oud-strijders) heeft gis teren een resolutie aangenomen, waarin het „heenzenden" van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, en „degenen in zijn ministerie, die hun plicht tegenover hun land niet nakomen", wordt geëist. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.10 7.45 8.25 8.35 n.m. 7.36 8.11 8.51 9.01 ZON MAAN In de omgeving van Jheloen in de Pendsjaab is Dinsdag een transportvliegtuig van de Paki staanse luchtmacht neergestort. Alle inzittenden, 15 passagiers en een bemanning van 3 leden kwamen om het leven. Onder de omgekomenen bevindt zich de inspecteur-generaal van de Pakistaanse politie. Verder wa ren 11 officieren van de lucht macht en 6 onder-officieren aan boord. Het was het ergste ongeluk, dat de Pakistaanse luchtmacht sinds haar oprichting in 1947 heeft getroffen. Te Hilversum is radiografisch bericht ontvangen, dat op de At lantische Oceaan tijdens een reis van Madeira naar Paramaribo de 42-jarige Hilversummer Jan Vis ser overboord is geslagen en ver dronken. Hij maakte als schipper deze ruim 4000 km lange tocht op een schoener van 40 ton, de „Itoe Dia" tezamen met de eige naar, de heer C. B. Klijn uit Den Haag. De schoener was op 9 April van Scheveningen uit vertrok ken voor een reis om de we reld. Aanvankelijk waren er vijf man aan boord. Twee kregen er genoeg van na een eerste storm achtig avontuur in het Kanaal, waarbij de grote mast afknapte, met moeite kon men toen het leiland Guersney bereiken, waar de twee van boord gingen. Via Lissabon en Tanger kwam de schoener in Madeira aan, waar de 17-jarige zoon van de heer Klijn zich terugtrok. Het tweetal, dat overbleef, be sloot toch de grote sprong te wa gen en op 28 Juli vertrok de „Itoe Dia" uit Madeira. Tijdens zwaar weer halverwege de overtocht, die acht weken zou duren, is de heer Visser verongelukt. De heer Visser was vroeger stuurman bij de grote vaart. Na de oorlog ging hij in de handel, doch voor deze tocht had hij als navigator zijn oude vak weer op gevat. Het telegram van het ver ongelukken van de heer Visser bereikte Hilversum via een schip dat door de heer Klijn onderweg gepraid was. De „Itoe Dia" heeft n.l. geen radio aan boord. Kenne lijk zet dus de heer Klijn alleen de reis voort. De heer Klijn is met de „Itoe Dia" na het ongeluk een haven op een van de Kaap Verdisene eilanden binnengelopen. Hij is voornemens de schoener in Kaap stad te verkopen en naar Neder land terug te keren. De heer Klijn had reeds ver scheidene jaren plannen voor een wereldreis'. Hij onderhield enige tijd contact met de heer Lamberti uit Valkenburg, die enige maan den geleden met een jacht de oceaan is overgestoken. De heer Klijn vond de reis van de heer L. zó fortuinlijk, dat hij besloet diens voorbeeld te volgen. Hij kocht een schoener, verkocht zijn zaak in Den Haag en vertrok op 9 April uit Scheveningen. Hij had de reis willen maken met zijn echtgenote, een zoon en dochter. Alleen zijn 17-jarige zoon ging evenwel scheep, omdat mevr. Klijn en haar 16-jarige dochter tegen het avontuur opzagen. De heer Klijn was voornemens om de kust van Zuid Amerika heen naar Nieuw Zeeland te varen, waar hij als immigrant eer: nieuw bestaan wilde gaan ophou wen. Zijn gezin zou dan later vol gen. Nadien schijnt hij verande ring in dit plan te hebben ge tracht. Aangezien hem in Para maribo een werkkring was aan geboden. Teleurstellingen zijn de heer Klijn tijdens de reis van de twee master niet gespaard gebleven. Hij had regelmatig met zwaar weer te kampen en raakte aan zienlijk achter op het reisschema Na het ongeval, dat zijn vriend Jan Visser thans is overkomen, laten van politieke-gevangenen, de terugkeer tot het parlemen taire leven, het niet-voeren van onderhandelingen met Engeland, voordat nieuwe verkiezingen zijn gehouden. De Franse communistische schrijver en journalist Roger Vailland is op vrije voeten ge steld. VÓÓR FEBRUARI VERKIE ZINGEN? Premier Maher heeft medege deeld, dat hij met de Amerikaan se ambassadeur te Cairo, Caffery heeft gesproken over sociale vraagstukken en over de vraag, op welke wijze het Amerikaanse punt-vier-program in Egypte het best kan worden uitgevoerd. Voorts was gesproken over het uitrusten van de Egyptische po litie met moderne wapens en de behoefte van Egypte aan deskun digen voor de industrialisatie. De premier verklaarde, dat hij voorstander is van het herstel van het parlementaire leven, doch dan „onder betere omstan digheden dan tevoren". Hij hoop te, dat vóór Februari verkiezin gen kunnen worden gehouden. De kwestie van de grondwetsher ziening kan eerst aan de orde komen, nadat de economische problemen van het land zijn opge lost en het regeringsapparaat is gereorganiseerd, zo meende Ma- her. Hij verklaarde overigens dat de. grondwet geen belangrijke wijzigingen zal ondergaan. De kieswet daarentegen zal grondig worden herzien en er zal reke ning worden gehouden met de evolutie van de politieke toe stand. De beide kwesties zullen nochtans gelijktijdig worden on derzocht. De premier ontkende, dat de nationale vergadering moet wor den bijeengeroepen om het nieu we ontwerp voor de grondwet goed te keuren. De procedure, welke de regering voornemens is te volgen, kan als volgt worden samengevat: Een voor deze gele genheid ingestelde commissie zal de amendementen uitwerken, welke aan de grondwet moeten worden aangebracht en over de aldus opgestelde tekst zal een referendum worden gehouden. Premier Maher herhaalde, dat het huidige bewind alle eerbied koestert voor de grondwet en in geen geval de terugkeer naar een normaal parlementair leven zal vertragen". Alles zal vóór het einde van het jaar geregeld zijn zo verzekerde hij. communistische gevangene vermoord en 52 gewond. De herhaalde verzoeken der ge allieerden om toestemming tot het zenden van pakjes aan hun manschappen, die door de Noor delijken zijn gevangen geno men, zijn nog in behandeling, aldus Nam U. Bommenwerpers der Verbon denen hebben in de afgelopen nacht een grote bevoorradings basis van de Noordelijken bij Pc-ektsjong (Noordoost-Korea) en een kleinere basis ten Zuiden van Kangdong aangevallen. Andere vliegtuigen der V.N. bombardeerden Noordelijke in fanterie langs het front. Van het front wordt lichte activiteit gemeld. Blijkens een bericht van radio- Pjongjang hebben meer dan 20 Amerikaanse bommenwerpers Woensdagochtend vroeg Pjong jang gebombardeerd. De aanval duurde twee uur. Volgens de ra dio zijn vele burgers om het leven gekomen. Te Seoel is officieel bekend gemaakt, dat tengevolge van opstanden, die zich deze maand in de kampen van krijgsgevan genen en gevangen genomen burgers, in Korea hebben voor gedaan, 4 gevangenen om het leven zijn gekomen en 64 ge wond. In het kamp op het eiland Koje vielen de meeste slachtof fers. De „Maasdam" van de Holland- Amerika-Lijn is Woensdag op zijn eerste reis in New York aan gekomen. Kapitein J. B. van Gaart zeide, dat de gemiddelde snelheid van het schip 17% mijl heeft bedragen. Het weer was goed en het schip gedroeg zich prachtig. Bij aankomst in de ha ven van New York ontving de „Maasdam" de traditionele be groeting. James J. Obrien, secre taris van het bureau voor publie ke werken van de stad, kwam ge kleed als „Father Knickebocker" de legendarische Nederlandse figuur de opvarenden welkom heten in „modern Nieuw-Amster- dam". De „Maasdam" was op 11 Aug. uit Rotterdam vertrokken en heeft op de reis ook Montreal aangedaan. Het 16-jarige Nederlandse meisje Anna Fronczek, dat tij dens een voorstelling in een cir cus te Southseaz (Eng.) samen met haar partner van 8 meter hoogte naar beneden viel en in wendige kneuzingen opliep, is Dinsdagavond weer normaal opgetreden. Anna en haar partner moes ten gisteren voor observatie in het ziekenhuis terugkomen. U ruit 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilletjes. De federatie van werkgevers in de Britse scheepsbouwindustrie heeft Woensdag leiders van 200.000 van hun werknemers meegedeeld, dat zij eisen voor een „aanzienlijke loonsverho ging" niet zullen inwilligen. Verleden week werden reeds looneisen van 2% millioen vakarbeiders in deze industrie verworpen. De werkgevers heb ben beloofd opnieuw contact te zullen opnemen met de vakver enigingen en men hoopt, dat dit tot een compromis zal leiden. Looneisen van 600.000 mijnwer kers en 500.000 spoorwegarbei ders zijn eveneens verworpen. Andere ontwikkelingen zijn: Zestigduizend Londense bus chauffeurs hebben besloten het officiële gerechtshof voor ar beidszaken om een uitspraak te verzoeken, nu de staatsraad hun eisen voor „aanzienlijke loons verhoging" heeft verworpen. Looneisen van duizend werk nemers van de B.E.A. en de B.O. A.C. (de Britse Europese en Brit se overzeese luchtvaartmaat- schappij) zijn verworpen. Een staking van 100.000 oibti- de.-.j in de meubelindustrie is voorkomen, doordat de werkge vers hebben toegestemd in een loonsverhoging van een penny pe: uur. In Birmingham heeft de bond van technici in de automobielin dustrie overwerk bij de „Austin motor works" verboden uit pro test tegen het ontslag van 800 ar beiders, De minister van Arbeid, Mock- ton, heeft een nieuwe loonschaal voor arbeiders in de levensmid delen-, manufacturen- en boek handel en voor kappers goedge keurd, waarover tussen de vak bonden en de werkgevers over eenstemming was bereikt. Ver leden maand had de minister de ze nieuwe loonschaal, met het oog op het beroep van de rege ring om terughoudendheid te be trachten bij het herzien der lo nen, voor nadere overweging te ruggezonden. Binnen drie weken echter werden de loonschalen on gewijzigd opnieuw ingediend en ditmaal goedgekeurd. Twaalf personen zijn Dinsdag avond om het leven gekomen en 108 gewond door het ontsporen van een sneltrein, die op weg was naar Praag, aldus heeft radio- Praag Woensdag gemeld. Het ongeluk was volgens net radiobericht te wijten aan het feit, dat de machinist van de trein lichtsignalen „negeerde" en te snel een station passeerde. Er wordt een nader onderzoek inge steld. Amerikaanse deskundigen zijn bezig met het zoeken van proef- terreinen voor het ontginnings plan van de Egyptische regering, aldus heeft dr Nichols, directeur van de Amerikaanse technische hulp (punt-vier) in Egypte Woensdag verklaard. De proef projecten kunnen 8.000 en 20.000 hectaren groot zijn en de Ameri kanen stellen 150.000 dollar be schikbaar om met de werkzaam heden te beginnen. Verleden week kondigde pre mier Maher aan, dat de regering i een plan van het leger voor om schijnt de heer Klijn weinig meer i ginning van 1,2 millioen hectare voor verwezenlijking van zijn woestijngrond had goedgekeurd, plan te voelen. i Generaal Naguib deelde toer: me- I de, dat het ontgonnen land met gras zal worden bezaaid cn be stemd zal worden voor de vee teelt. Het leger had het plan in gediend, omdat de woestijnen in het Oosten en het Westen van Egypte onder het Egyptische grensleger ressorteren. Voorbereidende werkzaamhe den van Amerikaanse deskundi gen hebben reeds aangetoond, dat sommige droge gebieden kunnen worden verbeterd door aanboring van grondwater. Het zou mogelijk zijn door het boren van ondiepe bronnen ongeveer 100.000 hectare woestijngrond te ontginnen, zonder dat het graven van nieuwe kanalen nodig zal zijn, aldus dr Nicols. De dertien Aziatische en Afri kaanse landen, die de Tunesische kwestie in de algemene vergade ring yan de V.N. behandeld wil len zien, hebben Woensdag be sloten ook aan te dringen op een bespreking van de Marokkaanse kwestie in de volgende zitting van de algemene vergadering. Twee Marokkaanse nationalis tische leiders, Mohammed Lagh- zaoei en dr Mehdi Denaboed, zijn Woensdag aanwezig geweest bij een bijeenkomst van de Azia- tisch-Afrikaanse groep. De groep heeft besloten een schrijven te zenden aan secretaris-generaal Trygve Lie. Na de bijeenkomst verklaarden de Marokkaanse leiders tegen over de pers, dat het volk van Marokko onafhankelijkheid wenst in plaats van een unie met Frankrijk. Het wilde deze onaf hankelijkheid verkrijgen door „internationale samenwerking". Prof. Ahmed Bokhari, de leider van de Pakistaanse delegatie bij de V.N. verklaarde, dat de kvves- tie-Marokko in de algemene ver gadering zou worden voorgesteld als „een geval van schending van de rechten van de mens en het recht op zelfbeschikking van volken". Voorts was het een ge val, waarb'j het onthouden van souvereiniteit tot een bedreiging van de vrede zou leiden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1