Binnenlands nieuws SPORTNIEUWS De onderzoekingen van prof. Cosyns Belgische schoenindustrie klaagt over Nederlandse concurrentie OP ZOEK NAAR ATLANTIS RECHTSZAKEN WIELRENNEN WATERPOLO Eric de Noorman in „Hei land der duisternis" HANDBOOGSPORT MOTORSPORT DUIVENSPORT De ongehoorzaamheids- campagne in Zuid-Afrika Oefening met verplaats baar veldhospitaal DeSchuman-gemeenschap Nederlander in Duitsland verdacht van misdrijf De zaak Drummond De „Javelin" een nieuwe Britse straaljager INBRAAK IN DEN HAAG OPGEHELDERD. INDO-CHINA Dinsdag zijn te Port Elizabeth 245 nietblanken aangehouden, die apartheidsbepalingen overtra den. Dit was het grootste aantal arrestaties op één dag sedert het begin van de campagne van bur gerlijke ongehoorzaamheid tegen de apartheidswetten. Door deze arrestaties is het to taal der arrestaties sedert het begin van de ongehoorzaamheids campagne tot bijna 3000 geste gen. Zij vielen samen met het terechtstaan van 20 niet-blanken in Johannesburg. Voor het ge rechtsgebouw demonstreerden van de ochtend tot de avond niet blanken. Leiders van de onge hoorzaamheidscampagne verlie ten enkele malen de rechtzaal om de demonstranten te verzoeken minder lawaai te maken. De openbare aanklager ver klaarde bewijzen te zullen aan voeren om aan te tonen, dat de ongehoorzaamheidscampagne valt onder de bepalingen van de Zuidafrikaanse wet op onder drukking van het communisme. Woensdag is een niet-blanke, die gearresteerd was omdat hij sa men met 23 anderen zich begeven had in een voor blanken gereser veerde wachtkamer van het sta tion in Kaapstad, door een mili tair gerechtshof vrijgesproken. De zaak van de 23 anderen is uitgesteld tot over 8 dagen. Vol gens de rechter mogen de apart heidsbepalingen in geen geval on rechtvaardig zijn. Op het station van Kaapstad zijn echter 3 ruime wachtkamers voor blanken, ter wijl de niet-blanken de beschik king hebben over 2 wachtkamers waar alle gerief ontbreekt. Gezien deze ongelijkheid, aldus de rechter, zijn de apartheidsbe palingen in dit geval niet van kracht. Hij sprak de beschuldigde vrij. Deze vrijspraak heeft, aldus A. F. P., grote belangstelling ver wekt, omdat, zo zegt men, in de toekomst verdedigers van over treders van de apartheidsbepalin gen, zich op deze uitspraak zul len kunnen beroepen. Op de heide langs de Vlasak kers te Amersfoort heerste Dins dagmiddag een koortsachtige ac tiviteit. Ambulancewagens reden af en aan en vervoerden „ge wonde" soldaten naar het 112de doorvoerhospitaal, dat vorige week aldaar is opgericht door militairen van het regiment ge neeskundige troepen. Dit door voerhospitaal is voor het vaste land van Europa een primeur. In circa 17 uur tijd verrezen onge veer 50 tenten, die gezamenlijk een volledig hospitaal te velde vormden. Om na te gaan hoe deze tentenstad in de practijk zal functionneren, werd een groot scheepse oefening gehouden, waarbij alles volledig „echt" toe ging. Na aankomst der „gewon den" in het doorvoerhospitaal kwam het gehele medische en ad ministratieve apparaat in volle werking. Al naar gelang van hun ver wondingen werden de manschap pen naar diverse afdelingen ver voerd. In de operatietent ston den vier tot vijf chirurgen gelijk tijdig te opereren. In een tijds verloop van enkele uren werden vijftig „gewonden" behandeld. De commandant, luit.-kol. Buis man en het hoofd van de genees kundige dienst, luit.-kol. Kam- berg waren zeer tevreden over het verloop van de oefeningen op deze eerste dag. Vandaag worden de oefeningen voortgezet, terwijl tijdens het weekeinde de resulta ten zullen worden besproken. Deze oefeningen aan de Vlas akkers betekenen het voorspel van de grote manoeuvres, welke in September in Duitsland wor den gehouden en waaraan dit hospitaal als medische formatie zal deelnemen. De Engelse missie bij de hoge autoriteit van de Schumange- meenschap zal haar intrek ne men in een bankgebouw in Lu xemburg. De ambassaderaad Tomlinson van de Amerikaanse ambassade te Parijs heeft enige dagen in Luxemburg doorgebracht, ten einde eenzelfde missie bij het ho ge gezagsorgaan voor te bereiden. De voorzitter van het hoge ge zagsorgaan, Monnet, bevindt zich thans te Parijs, waar hij met de Amerikaanse ambassadeur be sprekingen voert over de betrok ken missie. Naar verluidt zullen de aan de Schumangemeenschap deelne mende landen zich doen vertegen woordigen door hun legaties te Luxemburg. Alvorens hiertoe te kunnen overgaan, Sienen nog een aantal technische, juridische en protocolaire problemen te worden opgelost. Volgens de correspondent van de „Times" te Parijs is de theorie van professor Cosyns, dat de ondergrondse rivier in de grot Pierre Saint-Martin in de Pyreneeën ruim 6 km verder ongeveer 900 meter lager in de bergengte van Kakuetta weer boven de grond komt, juist ge bleken. Men heeft hier namelijk spo ren waargenomen van de ge kleurde verfstof, die de expedi tie 2 weken geleden in de ri vier heeft geworpen. Er moet een groot ondergronds bekken zijn, waar het water 14 dagen lang is vastgehouden. De tem peratuur van de rivier stijgt tij dens haar ondergrondse loop ongeveer 9 graden. Verder heeft zij bij Kakuetta tweemaal zoveel water als bij Pierre Saint-Mar tin, zodat er andere bronnen moeten zijn, die de rivier tijdens haar loop doen wassen, aldus deze correspondent. De Westfaalse politie zoekt op het ogenblik naar de verblijf plaats van de 35-jarige Neder landse chauffeur G. Verkooyen, oorspronkelijk uit Echt en thans wonende in Krefeld. Verkooyen heeft zich op 16 Augustus met zijn 10 jaar jonge re vrouw, met wie hij in een echt scheidingsproces is gewikkeld, met de auto van zijn werkgever op weg begeven naar een zomer feest in Osterath bij Krefeld. Zijn echtgenote heeft men daar ech ter niet gezien en volgens oogge tuigen zou Verkooyen in de rich ting Bremen zijn weggereden. De Duitse politie acht een misdrijf niet uitgesloten. De Franse politie heeft meege deeld, dat een zekere Jean Paco- ni, een zakenman uit de buurt, verklaard heeft om één uur des nachts van de 5e Augustus kre ten en schoten te hebben ge hoord, toen hij op weg van Pey- ruisManosque reed, in de na bijheid van de plaats van de moord op de familie Drummond. Hij was gekeerd doch had niets gezien. Volgens een directeur van de „Gloster"-fabrieken is de nieuwe Britse, tweemotorige straaljager „Javelin" het enige vliegtuig, dat in staat is de „gezichtsbarrière", die op grote hoogte bij grote snelheden het normale zicht van de vlieger bijna nutteloos maakt, te overwinnen. Door het toepas sen van de driehoeksvleugel („deltawing") kon in het toestel gebruik worden gemaakt van een ingewikkeld stelsel van radarap paraten, die het menselijk ge zichtsvermogen vervangen. Op een hoogte van 12 km is het voor het menselijk oog n.i. zo goed als onmogelijk om zelfs een formatie van vier vliegtuigen te ontdekken in het korte ogenblik, dat zij in het gezichtsveld ligt. Voor de vlieger van een snelle jager zou een alleen vliegende bommenwerper dus nagenoeg on zichtbaar zijn. De „Javelin" wordt aangedreven door twee „Sapphire"-straalmotoren en kan een snelheid groter dan die van het geluid bereiken. Het toestel is bedoeld als afweer tegen atoombommenwerpers en door premier Churchill op de lijst van bestellingen met „uiterste voor rang" ten behoeve van de Britse luchtmacht geplaatst. De „Javelin" zal de volgende week op de te Farnborough te houden tentoonstelling van pro ducten der Britse vliegtuigindus trie voor het eerst worden voor- gevlogen. Dit is het tweede pro totype van de Javelin; het eer ste verongelukte onlangs. Dit toestel is 57 voet lang, 17 voet hoog en het heeft een span wijdte van 52 voet. De motor van de Javelin is de sterkste huidige Britse straalmotor namelijk de Sapphire. De nieuwe Javelin was op 21 Augustus j.l. voor het eerst in de lucht. Zij zal op Farnborough niet vrij te bezichtigen zijn maar van veilige afstand zijn te zien. JONGEN IN ZEE VERDRONKEN. De 20-jarige P. van Riet uit Rijswijk is gisteren nabij golfbre ker 31 (op het stille strand) te Scheveningen verdronken. De jongeman werd door de stroom meegesleurd. Het lijk is nog niet gevonden. AGENT KWAM IN LEVENS GEVAAR TE VERKEREN. De 15-jarige J. d'H. uit Brussel kwam Maandag bij het zwemmen in zee ter hoogte van het Kur- haus te Scheveningen in levens gevaar te verkeren. Een agent van politie begaf zich te water en wist d'H. in de richting van het strand terug te brengen. De jon gen kon toen zelf uit het water komen, doch de agent werd op 'n ogenblik door de sterke stroom meegesleept en raakte in levens gevaar. De brandwacht J. C. Middel dorp in de Reinwardstraat ging daarop met een redlijn in zee en slaagde er met behulp van een andere agent in de redder veilig aan land te brengen. In Juli werd in een perceel aan de Nieuwe Parklaan te 's-Graven- hage, waarvan de bewoners met vacantie in het buitenland ver toefden, ingebroken. Enige tijd later werd de inbraak ontdekt door iemand, die af en toe in de woning controle kwam doen. Nadat de bewoners thuis waren gekomen, stelden dezen vast dat De federatie der Belgische leerindustrie heeft in samenwer king met de federatie der leer looierijen en de socialistische en Katholieke vakbonden een studie gewijd aan de concurrentie tus sen de Belgische en Nederlandse leerindustrie. Hieruit blijkt, dat Nederland dit jaar naar België 2,3 millioen paar schoenen ter waarde van fr. 219 millioen (1951 fr. 102,3 millioen) uitvoerde, ter wijl de Belgische export van schoenen naar Nederland een waarde vertegenwoordigde van slechts fr. 80 millioen (1951: 100,7 millioen). In het verslag wordt er verder op gewezen, dat als ge volg van de 43 tot 56 procent lagere lonen in de Nederlandse schoenenindustrie de concurren tie van deze zijde zó sterk is, dat op het ogenblik nog slechts dure schoenen en enkele specialiteiten, zoals pantoffels, naar Nederland kunnen worden uitgevoerd. Ten einde zich tegen deze Nederland- se concurrentie te kunnen \tfr- i dedigen, dringen de Belgische 1 fabrikanten er bij de regering op aan in de toekomst een compen satie-belasting van 20 procent te heffen op de waarde der uit Nederland geïmporteerde schoe nen. Een voormalige duiker van de marine uit Hildestein heeft de mededelingen van de Duitse At- lantiscnderzoeker ds Spanuth bevestigd. Ds Spanuth uit Sleeswij k- Holstein had in een publicatie over zijn jongste onderzoekings tocht verklaard op de bodem fan de Noordzee bij Helgoland muurresten gevonden te hebben, die volgens hem tot het ver dwenen Atlantis behoren. Ds Spanuth ging bij zijn on derzoekingen uit van de gege vens van Plato en tempel-in scripties in het Egyptische Ko ningsdal. Zoals Schliemann op zeek naar Troje van de door Ho- 1 merus in de Ilias gegeven af metingen gebruik maakte, zo be rekende ook deze onderzoeker de plaats van Atlantis naar de c-ude gegevens. De duiker, die aan de expe ditie van ds Spanuth deelnam, verklaard een oude versterkte stad onder water gevonden te hebben met een stenen muur van 900 meter lang en 30 meter breed. De totale oppervlakte van het gevonden gebied was 27 ha. er voor ƒ2300 aan kleding en snuisterijen was ontvreemd. De politie nam bij haar onder- zpek in een tweedehands kleding zaak een paar costuums in be slag, die van deze inbraak afkom stig waren. De eigenaar van deze zaak, die volledige medewerking verleende, wist zich te herinne ren dat degene die deze costuums ten verkoop had aangeboden, zich gelegitimeerd had met een vreemdelingenpas met 7 cijfers. Daar de vreemdelingendienst al leen maar passen tot en met 6 cijfers uitgeeft, begreep men dat aan deze pas geknoeid was. Een diepgaand onderzoek leidde naar een zekere H. K., oud 35 jaar, zich noemende „tuinman". Deze K. was oorspronkelijk Nederlan der geweest, doch had zijn Neder landse nationaliteit verloren, om dat hij dienst had genomen bij de S.S. De politie ging nu K„ die op Scheveningen bij de tuinman T. de G. inwoonde, eens aan de tand voelen. De tuinman De G. bleek bij onderzoek de tuin te verzor gen van het perceel, waar de in braak was geschied. Na aange houden te zijn door de politie, be kende K. de inbraak, waarbij De G. op de uitkijk had gestaan. Ook bekende hij zijn pas te hebben vervalst. Een deel van de buit was door K. verkocht, een ander deel stond bij een te goeder trouw zijnde relatie opgeslagen en een derde deel was in Amster dam terecht gekomen, waar het teruggevonden is. Een klein dee! van de buit is nog zoek. De G. en K. hebben voorts nog een paar kleine diefstallen en inbraakjes bekend. Zij zijn inge sloten. DE STAKING BIJ „DE OMMELANDEN" Bij de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Omme landen" te Groningen wordt nog steeds gestaakt. De commissaris der koningin in de provincie Gro ningen, de heer E. H. Ebels, heeft aan de partijen te kennen gege ven te willen bemiddelen. De Nederlandse agrarische be drijf sbond heeft na een bespre king met de commissaris mede gedeeld, dat zij een bemiddelings poging door het hoofd van de provincie op prijs stelt. De bond stelt zich op het standpunt, dat elk redelijk overleg moet worden geaccepteerd. Ook aan het bestuur en de di rectie van „De Ommelanden" heeft de commissaris der konin gin een dergelijk aanbod gedaan. De directie heeft nog niet laten weten, of bemiddeling door haar zal worden gaccepteerd. VROUW TRACHTTE HAAR MAN TE VERGIFTIGEN. De vorige week deed de 50- jarige D„ een rijwirlbewaarder uit de Verlengde Kazernestraat te Deventer, bij de politie aangif te, dat hij in een pannetje met eten, aardappelen en snijbonen, een substantie gemeend had aan te treffen, die er niet in thuis be hoorde. Er was een zwavellucht aan het middageten. Bij onder zoek op het gerechtelijk labora torium in Den Haag bleek, dat zich in het eten phosphor bevond. Naar aanleiding hiervan is de 67- jarige echtgenote van D. gear resteerd, die aanvankelijk ont kende zich aan de poging tot ver giftiging schuldig te hebben ge maakt, doch thans heeft bekend dat zij haar man van het lever, heeft willen beroven, door phos phor in zijn eten te doen. De ver houding tussen de man en de vrouw liet al jarenlang te wen sen over. Deze vrouw is de twee de echtgenote van D. Haar meis jesnaam is Ter H. Zij verklaar de plotseling op het idee te zijn gekomen haar man wel te kun nen vergiftigen. Zij wordt thans van poging tot doodslag beschul digd. SCOOTERBAAN IN BRAND. Gisteravond om kwart voor 8 werd het publiek op de Scheve- ningse boulevard opgeschrikt door een korte, felle brand die heeft gewoed in een autoscooter paleis die aan de boulevard staat opgesteld. Het publiek en de om wonende exploitanten schoten van alle kanten te hulp om de inventaris te redden. De brand bleek te zijn uitgebroken ir! de dynamo van de grote machine' die de scooterbaan van stroom1 Voor ziet. Om kwart voor 8 gingen de grote lampen van de baan uit en toen de machinist ging contro leren stond de machinerie in lich ter laaie. IJlings en met levens gevaar heeft hij de motor toen nog kunnen afzetten waardoor de 'autootjes tot stilstand werden gebracht. Daarna heeft hij, ter wijl een ander de brandweer waarschuwde, onmiddellijk maat regelen getroffen om de fel brandende machine te blussen. Omliggende olievaten en de olie voorraad naast de baan werden onmiddellijk uit de weg geruimd, zodat deze uiterst brandbare sub stantie geen verder gevaar ver oorzaakte. De brandweer arri veerde zeer snel met middelzwaar materieel en kon kort na aan komst voldoende water geven om de machine, die staat opgesteld in een ruimte in de strandmuur, te blussen. Ondertussen had ech ter ook het dak van de scooter- baan vlam gevat. Dit vuur was echter snel bedwongen. Tussen het duizendkoppig publiek dat op deze brand was komen toelopen stonden op de boulevard overal de kleine autootjes verspreid. Zij zijn later bijeen gebracht. Om streeks kwart over acht was het vuur geblust. De schade be draagt, naar eerste raming, on geveer 25.000. De exploitanten, de heren Hommerson en Vermolen, heb ben reeds maatregelen genomen om een reserve machine en her stellingsmateriaal te laten aan rukken, zodat de baan binnen en kele dagen weer normaal ge bruikt zal kunnen worden. Door de brand zijn enige elec- trische kabels vernield, terwijl ook een telefoonlijn onklaar raakte. Deze storing zal echter in korte tijd verholpen kunnen worden. Naar de mening van de exploitanten heeft de spoedige komst van de brandweer en de grote hulpvaardigheid van het publiek uitbreiding van de brand voorkomen. ZEDENDELICT. De politie te. Deventer is op het spoor gekomen van een ern stig zedendelict met minderjari gen gepleegd in de rivierenwijk. In verband daarmede zijn aange houden een 32-jarige, een 19- jarige, een 67-jarige en een 31- jarige man. De 32-jarige K„ en de 67-jarige M. zijn aan de justi tie te Zutphen voorgeleid. JONGEMAN WILDE EX- VERLGOFDE MET MES STEKEN. Maandagavond heeft een 19- jarige jongeman W., die verloofd was geweest met een verpleeg ster van de psychiatrische in richting „Brinkgreven" in De venter en welke verloving was verbroken, getracht zijn gewezen meisje met een mes in de rug te steken. Het bleef bij een af schamping. De schouder van het meisje is nog iets geraakt, doch niet ernstig verwond. De jonge man is in hechtenis genomen. MISHANDELING VAN EEN AGENT. De Arnhemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie broeders H., land arbeiders uit Tiel, die op 17 Mei tijdens feestelijkheden ter gele genheid van de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal een agent der rijkspolitie hadden mishan deld. Deze agent trachtte een luidruchtige menigte te versprei den, waarbij hij "werd aangeval len door de gebroeders H., die een poging deden de man te wur gen. Één der verdachten trapte de agent met de klomp in het ge zicht. De eis tegen alle drie luid de tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk. Vonnis: zes maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. Wereldkampioenschap achtervolging. Te Parijs zijn gisteren de se ries verreden van de strijd om het wereldkampioenschap ach tervolging voor amateurs. De Nederlandse deelnemers Piet van Heusden en Vreeswijk wonnen hun serie en plaatsten zich daarna in de achtste finale. De 23-jarige Amsterdamse krantenbezorger Van Heusden klopte de Nieuw-Zeelander Simp son in de prachtige tijd van 5 min. 12,8 sec., een der beste tij den van de dag, die een belofte inhoudt voor de verdere strijd. Vreeswijk won van Francois (Uruguay) in 5 min. 31 sec. In de kwartfinales van de ach tervolging voor profs hebben zich de volgende renners geplaatst: Bevilacqua (It.), Raphael Glo- rieux (B.), Nielsen (Den.), Gil len (Lux.), Rioland (Fr.), Mat- teoli (Fr.), Van Est (Ned.) en Patterson (Austr.). Van Est reed alleen, omdat zijn tegenstander Seger uit Liechten stein verstek liet gaan. Hij boek te een tijd van 6.35.6 voor ce 5 km. In de eerste serie kwam de Nederlandse renner v. d. Kamp tegenover de titelhouder, de Ita liaan Bevilacque. Hij kreeg tweemaal een lekke band; de tweede na 4330 meter, doch toen was onze landgenoot al kansloos. Bevilacqua won dus deze serie op gemakkelijke wijze. De Australiër Patterson maakte tegen de Belg De Beuckelaer de beste serietijd, n.l. J5 min. 28.S s. Het stayerskampioenschap. In de eerste serie van het stay erkampioenschap (100 km) kwa men onze landgenoten Pronk en De Best uit tegen de Duitsers Lohmann en Kilian, de Zwitsers Meier en Diggelmann, de Itali aan Martino, de Fransman Le- moine en de Belg Leliart. Lohmann nam na de start de leiding en wist zich tot het einde toe aan de kop te handhaven, ter wijl Pronk, nadat er fel gevoch ten was om de tweede en de der de plaats, zich in de slotfase van de strijd naar voren werkte en als tweede over de streep ging met 15 meter achterstand op de Duitser. Derde werd Meier, vier de Diggelmann, vijfde De Best (op 220 meter), zesde Martino, zevende Kilian, achtste Lemoine en negende Leliaert. De vier'laatst genoemden had den meer dan een ronde achter stand op de winnaar. De nummers 1, 2 en 3 gingen rechtstreeks over naar de finale de anderen krijgen nog een kans je in een repechagewedstrijd. Wat de le serie van 't stayers kampioenschap aangaat kan nog gemeld worden, dat de Belg Le liaert, die als 9e en laatste ein digde definitief is uitgeschakeld. Hij komt niet in de repechage. De kwart-finales achtervol ging profs. In de tweede kwart-finale van de achtervolging profs is Wim van Est uitgeschakeld door de geduchte Belg Raphael Glorieux, die in de eerste ronde 5 meter voorsprong nam en geleidelijk verder uitliep, totdat Van Est bij na 40 meter achter lag. Tijd voor Glorieux 6.23.6; voor Van Est 6.29.0. In de andere kwart-finales won Patterson (Australië) van Ris- land (Fr.); Bevilacqua (It.) won van Nielsen (Den.) en Gillen (Lux.) van Matteoli. Na Glorieux maakte Bevilacqua met 6.24.2 de beste tijd in de kwart-eindstrijden. Achtste finales amateurs. Bij de amateurs werden Dins dagavond de achtste finales ver reden. De Rossi (It.), Andersen (Den.), Schliebener (Did.), Van Heusden (Ned.), Campana (It.), Andrieux (Fr.), Newton (Eng.) en Bentley (Eng.) plaatsten zich in de kwart-eindstrijden. Vreeswijk werd in zijn achtste finale door Andrieux geklopt, maar daarvoor moest de Frans man de 9 ronden in 5 min. 13 s. rijden. Vreeswijk noteerde 5.20.2, en dat was een betere tijd dan gemaakt werd door Andersen, Schliebener en Bentley, die sile drie naar de kwart-eindstrijden overgaan. Van Husden had niet veel moei te met Raymond. Hij haalde c.e Belg in na 3750 meter, in 4 min. 48.8, een goede tijd. WATERPOLOTOURNOOI TE SAS VAN GENT. In het kader der feestelijkhe den van de viering van het 20- jarig bestaan van de zwemclub De strijdkrachten van de Fran se unie zijn Dinsdag een operatie ten N.W. van Hue, de hoofdstad van Midden-Vietnam, begonnen. Het voornaamste doel is een regi ment van de Vietminh te vernie tigen. Volgens een mededeling van het leger zijn tot nog toe 43 man van de Vietminh gedood, ten minste 30 ernstig gewond en 476 gevan gen genomen. Van Franse zijde werden 15 man gedood en 27 ge wond. 111. Dreigend treedt de krijger uit de struiken en komt arg wanend op Orm toe, die haastig zijn speer heeft opgeraapt en nu zijn best doet er zo ar geloos mogelijk uit te zien. Maar er komt een dreigende frons boven zijn wenkbrau wen als hij Kaldra herkent. Sinds het opstan dige hoofd het voor stel opperde de Noor man aan Scorr uit te leveren, draagt de kleine roerganger hem een diepe haat toe. „Wat zoekt ge hier!" bijt hij de man toe. „Ga heen! Ik bewaak deze gevangene op bevel van de Noorman en niemand mag zich in zijn buurt ophouden." „Hoe groot is uw trouw, aan ons verbond, o man!" Kaldra's blik glijdt onderzoekend over de grijnzende Alhabar. „Waarom knielde ge achter deze gevangene? Wat voert ge in Uvv schild? Gij krijger van de zee!?" De Bruinvis, organiseert de ju bilerende vereniging een water- polotornooi met 2 Belgische en 2 Nederlandse zeventallen. De volgende ploegen zijn voor dit tournooi uitgenodigd en hebben toegezegd: Kortrijkse zwemkring, Kortrijk. Nood Dwingt, St. Niklaas. Merwede (Combinatie), Dord recht. Bruinvis, Sas van Gent. Een attractie voor het publiek is wel het meespelen van de cud-Bruinvis-man en tegen woordige Belgische internatio naal Johan van den Steen. Handboogmij „St. Sebastiaan". IJzendijke. Ter gelegenheid van de ope ning van het gemeentehuis werd met medewerking van het ge meentebestuur een schieting be legd op de staande pers. 75 schutters namen er aan deel. De hoogvogel werd geveld door de Belgische schutter P. Haerens uit Watervliet. le zijvogel Em. Verstrenghe, IJzendijke, 2e vogel Ed. Buijsse, IJzendijke, le kalvogel A. van Waes, IJzendijke, 2e kalvogel M. Toebast, Caprijcke. Het ongeluk tijdens motor races in het Gofferstadion. De burgemeester van Nijme gen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, verzoekt ons het volgende te pu bliceren De burgemeester van Nijme gen voelt zich,- na kennis te heb ben genomen van het communi qué van de K. N. M. V., gedron gen allereerst uiting te geven aan zijn innige medeleven met de slachtoffers en hun familieleden, die op zo tragische wijze bij dit ongeluk zijn betrokken. Hij stelt het op prijs ten aanzien van het verloop van de wedstrijd de vol gende mededelingen te doen: De kombaanwedstrijd, waarbij zich dit betreurenswaardig onge luk heeft voorgedaan, was niet de eerste, die in 't Gofferstadion werd gehouden. In Juli j.l. wer den reeds kombaanraces georga niseerd. Het verloop van deze eerste wedstrijd was zodanig, dat gelet op de waarschuwing van de K. N. M. V., die tot voorzichtig heid stemde, en gegeven de stren ge instructies, ook uit veiligheids overwegingen geen bezwaar be hoefde te worden geopperd tegen het laten organiseren en het hier toe verhuren van het stadion. Bij de aanvang van de wedstrijd van 24 Augustus is met nadruk aan de renners, zowel individueel als per geluidsinstallatie de in structie gegeven, dat zij bij het gepasseerd worden dienden te blijven rijden op of beneden de blauwe streep, die onder aan de betonnen baan langs de snelle baan is aangebracht. Het onge luk gebeurde nadat een onder deel van de wedstrijd na het pas seren van de eindstreep door af- vlagging was beëindigd en één of meer renners tegen het uitdruk kelijke verbod in, in het hoger gelegen gedeelte van de baan blijkbaar de strijd'niet onmiddel lijk wensten te staken, waarbij zij met elkaar in botsing kwamen. Aandacht verdient, dat de K. N. M. V. de baan van het Goffert- stadion z.g. besmet heeft ver klaard, d.w.z. dat onder haar aus piciën geen wedstrijden meer in het Goffert-stadion konden wor den georganiseerd. Niet omdat er kombaanwedstrijden zouden worden gehouden, daar was toen nog geen sprake van, doch omdat wedstrijden werden georgani seerd onder verantwoordelijkheid van een andere vereniging dan de K. N. M. V. Alvorens het stadion ter be schikking te stellen is van de zij de van de Goffertstichting onder zocht of de voorwaarden en in structies, waaronder deze wed strijden verreden werden, aan be hoorlijke eisen voldeden. Als re sultaat van het onderzoek kon op redelijke gronden worden aange- men, dat er geen aanleiding be stond voor de vrees dat de veilig heid van deelnemers en publiek onvoldoende beschermd zou zijn. „De Eendracht" Terneuzen. Prijsvlucht uit Bréteuil op 24 Aug. j.l. Hoogste snelheid 1214 meter. 1., 2. en 3. Jac. Hamelink; 4. A. van Fraeijenhove; 5. K. Oppe neer; 6. C. Hofman; 7. Jac. Faas; 8. C. v. d. Klooster; 9. C. van Driel; 10. J. v. d. Peijl. „De Vrede", Sas van Gent. Prijsvlucht uit Breteuil. Snel heid eerste duif 1195,9 meter. Oude duiven. 1 en 7 G. Wulfaert; 2 Th. Goet- hals, Westdorpe3 G. de Cooker» Westdoi'pe; 4 en 8 J. Renique; 5 H. Boutens; 6 A. Marquinie; 9 A. Willems, Sluiskil; 10 G. Wul- lems, Sluiskil. Jonge duiven. Snelheid eerste duif 1161,2 meter. 1 J. Renique; 2 R. Geirnaedt; 3 P. Meuleman; 4 A. Claeyssens; 5 A. Remery; 6 H. Boutens; 7 A. van de Bilt. Hij trekt met een ruk zijn mes en komt dreigend nader. „Terzijde. Ik zal zelf onderzoeken wat ge daar deed!" Plotseling schiet een onve#1 wachts plan in Orm op. „Doe wat ge verlangt," zegt hij kort. „Ik zal U niet tegenhouden, landhaai! Ge ziet spoken op klaar lichte dag!" Maar zijn blik laat Kaldra niet los, en als de man achter de boom neerknielt en op lettend de touwen onderzoekt waarmee Alhabar gebonden is, blijft hij dicht achter hem. .„Er is aan deze touwen gesne den,'" zegt het opstandige opper hoofd scherp. „Hoe verklaart ge dat, zee-krijger!" Hij kan niet'verder gaan. Orm's vuist treft hem als een moker tegen de slaap. Hijgend en vuur rood van inspanning, vangt de zee man de neertuimelende gestalte op en vlijt hem geruisloos neer. Achter hem barst Alhabar in een krakend gelach uit. „Hè, hè, hekraait de voer man amechtig. „Twee waakhon den strijden om de oude vos. Dit is het zotste toneel, dat een vrolijke man kan aanschouwen! Wat denkt ge dat Uw bondgenoten daarvan zullen zeggen, hartje? Dit kost U de hals, mijn vriend, zo zeker als de rotsen. Hè, hè, hè!" „En het kost U een paar blauwe ogen, indien ge niet zwijgt!" sist de roerganger nijdig, terwijl hij zijn vuist onder Alhabar's neus zwaait. „Beheers U, platvis! We hebben al moeilijkheden genoeg!" En grommend snijdt hij zijn vreemdsoortige gevangene los, ter wijl het zweet hem op het voor hoofd parelt Steeds Sneller", IJzendijke. Prijsvlucht uit Breteuil op Zon dag 24 Augustus. Snelheid eerste duif 1157 m per minuut. 1, 3 en 7. A. Lammens, 2 A. Suwijn, 4 en 5 L. Jaumotte, 6 P. Martens, 8. H. Steenaert, 9. W. van der Slikke, 10. I. Ocke. Jonge duiven. 1 en 8 J. Depréz, 2 H. Steenaert, 3 P. Weeda, 4 M. Vermeire, 5 A. de Smet, 6 W. van der Slikke, 9 J. Depréz, 10. J. Boerman.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3