Te voet door de Verenigde Staten! Binnenlands nieuws w Trekkers leggen duizenden kilometers af langs de woeste bergpaden INTERNATI0NAAL-ZWEMT0URN00I TE PR0F0NDEVILLE Plan tot prijsregulering van binnenlandse voedergranen ISRAEL EN EGYPTE Eric de Noorman in „Het land der duisternis" Vacantie in de ongerepte natuur Nationalistische aanval op China Amerika overweegt nieuw hulp-programma voor Engeland Amerikaanse straaljager schiet Amerikaanse bommenwerper neer Terneuzens-waterpoloteam wint „Coupe de Profondeville,, De brandstof voor de vloot ESTAFETTES. Oproep van maarschalk Papagos VERDRONKEN. NOORS SCHIP AAN DE GROND. Radio Gotenborg heelt gemeld, dat de Noorse schoener „Solwi" (4 mijl ten Noordwesten van het eiland Nidingen (ten Zuiden van Gotenburg) aan de grond is ge lopen. De kilometers lange, woeste bergpaden, die zich door de met oerwoud bedekte bergketens van Amerika slingeren, lokken elk jaar weer duizenden trekkers uit de grote steden. In het Oosten van de Verenig de Staten is de langste en meest gebruikte trek-route het Appala- chianbergpad, dat zich langs de rug van het Appalachiangeberg- te kronkelt over een afstand van 3.360 km, vanaf de Noordelijke staat Maine tot Georgië in het Zuiden. In het Westen is het de route over de toppen van het Pacifische kustgebergte, met haar 3.560 km lange oneffen voetpaden over de hoogste bergen van Amerika, die enthousiaste trekkers uitdaagt om er hun krachten op te beproe ven. Een geharde voetreiziger kan deze route onafgebroken vol. gen vanaf de rotsachtige, met ijs bedekte bergtoppen van het Noordelijkste puntje der V.S. tot de woeste bergketens van Zuid- Californië in het uiterste Zuid- Westen van Amerika. Behalve deze twee grote zijn er talloze kortere tochten, tezamen van duizenden kilometers, die de stadsbewoners naar het beboste bergland lokken. Vier maanden onderweg. Slechts enkelen, en dat zijn al leen degenen, die op records uit zijn, hebben werkelijk die lange tochten over de gehele afstand volbracht. De meeste trekkers be. schouwen zo'n prestatie meer als een „stunt" dan als ontspanning. De gemiddelde trekker kiest een gedeelte van de route uit, die hem uit het oogpunt van natuur schoon trekt, gespt zijn rugzak om en gaat er door de bossen voor een weekend of een week op uit. Om de gehele lengte van de Appalachianroute af te leggen zou iemand vier maanden onder weg zijn! De meeste trekkers of bergbe klimmers, zoals ze worden ge noemd, wanneer ze zich speciaal op de klautertochten in het hoog gebergte toeleggen, zijn lid van een trekkersclub. In het Oosten zijn tientallen van zulke clubs sa mengevat in een grote bergbe- Van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, dat in Amerikaanse regeringskringen een geheel nieuw programma van hulp op lange termijn aan Enge land wordt overwogen. Men is van plan een geheel nieuwe po ging in het werk te stellen om En geland en het gehele sterlingge- bied in staat te stellen een werke lijk en blijvend evenwicht te be reiken in hun handel met het dol- largebied, zodat de aanhoudende betalingstekorten, die voortdu rend dreigen de goud- en dollarre serves van het sterlinggebied uit te putten, niet meer zullen voor komen. Het is de bedoeling, dat met de uitvoering van dit nieuwe programma zal worden begonnen in het eerste jaar van de nieuwe regering, die in November a.s. zal worden gekozen. Nadere bijzonderheden van het programma, dat zich nog in het stadium van de voorlopige be sprekingen bevindt, konden niet worden verkregen, doch van amb telijke zijde werd medegedeeld, dat het plan wordt gekoesterd een poging te ondernemen om de oor zaken van de zich telkens herha lende economische moeilijkheden van Engeland weg te nemen. Voorstellen dienaangaande zullen tussen de regering van Engeland en die der Ver. Staten vermoede lijk nog vóór de in November a.s. te houden conferentie van de pre miers van het Gemenebest wor den besproken. Men merkt op, dat uit de mede delingen, die aangaande het nieu we plan van gezaghebbende zijde zijn gedaan, niet blijkt, dat het programma in de eerste plaats financiële hulp voor Engeland zal inhouden. klimmersfederatie, de Appala chian Route Organisatie geheten. Deze organisatie zorgde ervoor, dat er vrijwillige werkers kwa men, die in 1926 met de aanleg van de Appalachian Route be gonnen. Vandaag de dag wordt de route nog steeds vrijwillig door leden van de organisatie on derhouden en gecontroleerd. Nuttig werk. De grootste trekkersclub in het Oosten is de Appalachian Berg- club. Buiten het gebaand houden van de wegen en het van merk tekens voorzien van grote gedeel ten van de bergpaden, zetten de 5.000 leden van de club trektoch ten in elkaar, ijveren voor het behoud van de bossen en slaan voedsel op in hutten en schuil plaatsen langs de paden. In het Westen van de Verenigde Staten heeft men de Colorado Club, die zijn zetel heeft in Den ver in de staat Colorado, in het hartje van de geweldige Rocky Mountains. Een honderd kilome ter hiervandaan bevindt zich het nationale park, waar men zowel gemakkelijke weekend tochtjes kan maken als moeilijke bergbe stijgingen tot 4200 meter hoogte. In de scholen en universiteiten van de Verenigde Staten kan men veel enthousiaste trekkers en bergbeklimmers vinden en deze erenigen zich onderling ook weer in clubs. Er zijn zelfs studenten clubs, die tochten door de gehele Verenigde Staten, Mexico en Ca nada organiseren. De uitrusting. Wat de uitrusting van een trek ker betreft, de meeste nemen al leen het hoogst noodzakelijke mee zoals een slaapzak, een lichte re genjas, bijl, touw en zaklantaarn. Een ervaren wandelaar zal geen zware blikjes meenemen, maar geeft de voorkeur aan gedroogde groente, die hij met bergwater kan koken. Anderen leven gedu rende hun tocht op tarwekiemen of sonjabonen, al of niet aange vuld met bacon of rookvlees. Het „trekkers-seizoen" in het Oosten van de Verenigde Staten is van 1 Juni tot 15 November. Gedurende die periode bevinden zich ruim 250.000 wandelaars op de bergroutes. Het seizoen in het Westen is korter, n.l. van Juli tot September, dan verspreiden zich een 500.000 trekkers, waaronder vele beginnelingen, over de paden in de nationale bossen en parken, die tezamen een 400.000 kilometer lengte hebben. Wat voor reden ze ook mogen hebben een vacantie in de wil dernis, de verlokking om hoge bergen te bestijgen, of een ont snappen uit de dagelijkse sleur van het stadsleven bijna een millioen Amerikanen vinden het trekken langs bergpaden de pret tigste vrijetijdsbesteding die er is. Bij een oefening boven de Golf wan Mexico heeft Maandag een Amerikaanse straaljager 80 km ten Zuiden van Panama City (Florida) bij vergissing een vier motorige bommenwerper neerge schoten. De bommenwerper had een bemanning van acht koppen aan boord en leidde radiografisch een ander vliegtuig, dat dienst had moeten doen als doelwit voor de jager. Toen de bommenwerper neer stortte kon worden waargeno men, dat vier inzittenden de ma chine met behulp van hun val schermen verlieten, aldus een mededeling van de Amerikaanse luchtmacht. De Terneuzense zwem- en polo club „De Schelde" was Zondag j.l. te gast te Profondeville, het schil derachtig plaatsje gelegen tussen hoge rotsen in het mooie Maasdal tussen Dinant en Namen. In het kader van de feestelijkhe den, welke dit lustoord haar talrij ke touristen aanbiedt, vond n.l. een internationaal zwemtournooi plaats, waaraan werd deelgenomen door „R. Namur" uit Namen, „A. S. Monton" uit Charleville en „De Schelde" uit Terneuzen. Reeds vóór dag en dauw was „De Schelde" per touringcar gestart en via Brussel, waar in ijltempo en kele bezienswaardigheden werden bezichtigd, ging het naar de Leeuw van Waterloo, waar even werd ge pleisterd. Via Genappe en Namen werd de plaats van bestemming be reikt. Te Profondeville werden de clubs ten gemeentehuize hartelijk begroet. Achtereenvolgens werd in het Frans het woord gevoerd door de president van de Royal Namur Natation de heer Henri Mathieu, de voorzitter van het co mité,tevens schepen van Profonde ville de héér L. Cuvelier, en in het Nederlands door burgemeester de heer J. Otto de Mentock, die allen hun vreugde over dit 3-landen tournooi uitspraken. Nadat de vertegenwoordigers der Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Welter (K. N. P.) betreffende het niet toereikend zijn van de bedragen op de begro ting voor 1952, voor de exploita tie van de vloot, heeft de minister van Marine, de heer Staf, het vol gende geantwoord: Bij de opzet der begroting 1952 kon niet worden voorzien, dat ge zamenlijke oefeningen met de bondgenoten een omvang zouden nemen als in feite het geval bleek. Hierdoor, zomede door prijsstij ging en zeer hoog brandstofver bruik van de Koreajager, zullen de uitgetrokken bedragen voor brandstof inderdaad niet voldoen de zijn. Maatregelen worden ge troffen tot verhoging van de brandstofpost, onder gelijktijdige vermindering van andere posten, welke daarvoor de mogelijkheid bieden. Van immobilisatie van een deel der vloot tijdens het voor de oefe ningen gunstigste seizoen is dan ook geen sprake. van Binnenlandse Voedergranen Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw zal alle mogelijke medewerking verlenen aan het ontwerpen en uitvoeren van maatregelen, welke stabilise ring beogen van het prijspeil der binnenlandse voergranen. Aange zien gewenst wordt, dat de telers reeds voor de vaststelling van hun bouwplan weten op welke wijze de prijsvorming der diverse producten tot stand zal komen en welke maatregelen eventueel zul len worden getroffen heeft de hoofdafdeling akkerbouw van de Stichting een plan ontworpen, dat eventueel voor de voerganen van oogst 1953 kan wor.den toe gepast. Hoewel mag worden verwacht dat de overheid ook in de naaste toekomst de voederbehoefte in belangrijke mate uit import zal dekken, is uiteraard nog niets te zeggen omtrent de voergraan- situatie in het seizoen 1954/54. Indien daarom mocht blijken, dat na de oogst 1953 de binnenlandse voergranen al te hoog in prijs zouden oplopen en de veehouderij daardoor in grote moeilijkheden zou geraken, zou thans reeds in principe kunnen worden beslist, dat dan zal worden ingegrepen door de akkerbouwer te verplich ten een zekere hoeveelheid tegen redelijke prijs ter beschikking te zakelijk acht. stellen. Deze hoeveelheid zou dan bijvoorbeeld door tijdelijke verhoging van de normen, in de distributie kunnen worden opge nomen. Daarvoor is nu door de stichting een „ter beschikking- houdingsregeling" ontworpen, waarbij de teler wordt verplicht iedere maand een gedeelte van de voor afzet bestemde voergranen ter beschikking te houden. Blijkt in de betreffende maand, dat de prijs niet aanzienlijk boven A.V.A.-prijs is opgelopen, dan wordt van deze leveringsplicnt geen gebruik gemaakt. De teler kan dan vrij verkopen. Deze regeling is uitsluitend gedacht voor een gedeelte der voor de markt geteelde voedergranen. De voor veevoedering op eigen be drijf bestemde granen vallen hier derhalve geheel buiten. Het plan omvat verder de ga rantie van een minimumprijs op basis van de zogenaamde inte grale kostprijs. Het plan wordt op practische uitvoerbaarheid getoetst, waarbij wordt gestreefd naar een soepele toepassing met zo weinig moge lijk administratie. Tevens wordt nagegaan in hoeverre ook de overheid het treffen van een der gelijke regeling ter stabilisering van de prijzen van binnenlandse voedergranen gewenst en nood- bezoekende clubs enkele fraaie souvenirs waren aangeboden, waar bij alle deelnemers een prachtige foto van Profondeville in ont vangst mochten nemen, werden de toespraken beantwoord door de voorzitters der deelnemende clubs. Namens „De Schelde" spraken de heren M. van Kerkvoort, voor zitter, en L. de Jong, secretaris, en boden zij als herinnering een fraai vaantje aan, welke geste ten zeer ste werd gewaardeerd. (Het ging er zó hartelijk toe, dat voorzitter Van Kerkvoort de kelk erewjjn van burgemeester De Mentock uit dronk, doch laatstgenoemde revan che nam door het brandende peuk je sigaret van de Terneuzense voorzitter op te roken Na de officiële begroeting hadden de deelnemers enkele uren tijd tot verpozing in deze aan natuur schoon zo rijke plaats. Vanzelfsprekend werd deze ge zocht; aan de oevers van de 'Mats, omzoomd door steile en hoge rót sen, waardoorheen een spoortun nel is gegraven, zodat de passereh- dë treinen zeer veel belangstelling genoten toen deze in of uit de tun nel söhoten en hun geluid als een onweer in 't dal werd weerkaatst. Ook de watersport, in 't bijzonder de halsbrekende toeren van de wa- terskieërs, konden worden bewon derd. De wedstrijden. Onder grote belangstelling namen te half elf in een in de Maas ge ïmproviseerd zwembad de wedstrij den een aanvang. In verband met de vrij sterke stroom werden geen tijden opge nomen. Voor de Tern, deelnemers was het jammer, dat enkele van de prominente figuren van „De Schelde" verstek hadden latep gaan. De uitslagen luidden als volgt* 50 m. schoolslag heren: 1. Ser- vais. Namen; 2. Leferie, Namen; 3. J. Smit, Terneuzen; 4. Rocipont, Charleville; 5. I. Luteijn, Terneu zen; 6. Bourdoncle, Charleville. 50 m. vrije slag heren: 1. Liegeois, Namen; 2. P. Acke, Terneuzen; 3. F. Eekman, Terneuzen; 4. Bou- chat, Namen; 5. Bourdoncle,vnd.; 6. Hourrier, Charleville. 50 m. rugslag heren: 1. Ch. Hu- bert, Namen; 2. Harchies, Namen; 3. J. Smit, vnd.; 4. Rocipont, vnd.; 5. P. de Zeeuw, Terneuzen; 6. Guy- ot, Charleville. 50 tti. schoolslag jongens t.m. 17 jaar: 1. L. Baert, Terneuzen; 2. Ch. Hubert, Namen; 3. Ko van Akke ren, Terneuzen; 4. Jacq Baudouis, Namen; 5. Ourier, Charleville; 6. Chartogue, Charleville. 50 m. vrije slag jongens t.m. 17 jaar: 1. M. Bareman, Terneuzen; 2. Harchier, Namen; 3. Joke v. d. Meer, Terneuzen; 4. J. Baudouis, Namen; 5. Ourier, Charleville; 6. Dubois, Charleville. 50 m. schoolslag meisjes t.m. 17 jaar: 1. Van Dervecken, Namen; 2. Lies Boers, Terneuzen; 3. Ria Cattoir, Terneuzen; 4. Corry de Bruin, Terneuzen; 5. Col. Mazure, Namen; 6. Lambinet, Charleville. 100 m. schoolslag heren: 1. Byii- ger, Namen; 2. J. Smit, vnd.;3. Servais, vnd.; 4. Bourdoncle, vnd.; 5. Rocipont, vnd.; 6. L. de Jong, Terneuzen. 100 m. vrije slag heren: 1. Men- no Vink, Terneuzen; 2. Hans Spaas, Terneuzen; 3. Liègeois, Namen; 4. Bouchat, vnd.; 5. Chartogue, vnd. 50 m. rugslag jongens t.m. 17 jaar: 1. Harchier, vnd.; 2. Leo Boersma, Terneuzen; 3. Ch. Hu- bert, vnd.; 4. Ko v. Akkeren, vnd.; 5. Dubois, vnd.; 6. Guyot, Charlev. 50 m. schoolslag dames: 1. Lies Boers, Terneuzen; 2. Col. Mazure, vnd.; 3. Joamis, Namen; 4. Harol- te, Namen; 5. F. Leunis, Terneu zen; 6. Marijke Hol, Terneuzen. 3 x 50 m. wisselslag heren: 1. ■Namen; 2. Terneuzen <J. Smit, M. Vink en H. Spaas)3. Charleville. 3 x 50 m. wisselslag jongens t.m. 17 jaar: 1. Terneuzen (L. Boersma, L. Baert en M. Bareman); 2. Na men; 3. Charleville. 3 x 50 m. wisselslag dames: 1. Terneuzen (Lies Boers, Jopie de Vos en Nelly de Lege); 2. Namen; 3. Terneuzen II (Willy Dooms, B. Durinck en Corry Vroegop); 4. Namen II. 4 x 50 m. schoolslag heren: 1. Namen; 2. Terneuzen; 3. Namen II; 4. Charleville. Eindsuitslag: 1. Namen 131 pun ten; 2. Terneuzen 110 punten; 3. Charleville 37 punten. WATERPOLO. NAMEN-TERNEUZEN 2—6. De samenstelling van het Ter- neuzens 7-tal was: Doel: L. Baert; Achter: Nieuwelink, P. Acke en L. de Jong; Vóór: Theo Acke, R. de Vos en Hans Spaas. Het spel was nog slechts 20 sec. oud toen Namen met een fraai schot de leiding nam. Bij een di rect daarop door Terneuzen, na goed combinatiespel, opgezette aanval gooide Theo Acke tegen de paal. 't Betekende slechts uitstel vaxi executie want achtereenvol gens brachten L. de Vos en Theo Acke de stand op 12, met welke stand de rust inging. Direct na de rust wist Nieuwe link met een boogbal de Namense doelman te passeren. Om onbegrij pelijke reden werd dit doelpunt door de Franse arbiter afgekeurd. Namen wist kort daarop de stand gelijk te maken 22. Vanaf dat ogenblik nam „De Schelde" het heft in handen en scoorden Rinus de Vos en Theo Acke beiden 2x, waardoor de eindstand 26 werd, dank zij het voortreffelijk spel van de Terneuzense doelman Baert. Terneuzen kwam hiermede in het bezit van de zeer fraaie „Coupe de Profondeville." Maarschalk Papagos, leider 'Van de rechtse Griekse volkscon- eentratie (oppositie) heeft in een oproep tot het volk de progres- sief-liberale regeringscoalitie van generaal Piastiras beschuldigd „van het in gevaar brengen van de hoogste landsbelangen". Papa gos eiste het aftreden van de tien maanden oude regering. Vrijdag j.l. sprak de Kamer van Afgevaardigden met 127 té gen 118 stemmen haar vertrou wen uit in de regering-Piastiras. In het aan de stemming vooraf gegane debat was volgens Papa gos gebleken, dat de regering de weg bereidt voor het communis me. Nationalistische iguerillastrij- ders hebben met goed gevolg 9 dagen lang een aanval van zee uit gedaan op het Chinese vas teland ten zuiden van Sjanghai, aldus maakt het ministerie van defensie der nationalistische Chinese regering bekend. Het doel van de aanval was de haven Kingtsjenwai, 400 km ten zuiden van Sjanghai. De aanval lers keerden met 125 gevange nen naar Formosa terug. Eerst waren de eilanden Peit- sji en Natsji veroverd, die men vervolgens als basis voor de aanval op het vasteland ge bruikte. Volgens de Chinese nationa listen hebben geen geregelde nationalistische troepen aan de aanval deelgenomen zodat Tru- mans politiek van een neutraal Formosa niet is geschonden. Woordvoerders van het Witte Huis en het Amerikaanse minis terie van Marine hebben ver klaard, dat de instructie van pre sident Truman aan de Ameri kaanse zevende vloot om natio nalistische aanvallen op het Chi nese vasteland te verhinderen heeft ondergaan. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken heeft Zondag ont kend, dat Israël reeds diploma tieke stappen heeft gedaan om een officiële vredesaanbod aan Egypte te doen na het beroep van premier Ben Goerion op de Egyptische leiders om een vre desverdrag te sluiten. De premier verklaarde Maandag j.l. in het parlement, dat Israël geen ge schil had met Egypte. Hij wenste voorts het nieuwe bewind in Egypte succes. De woordvoerder zeide, dat de Israëlisch-Egyptische wapenstil standscommissie, voor het eerst sedert enige maanden Dinsdag weer bijeen zal komen. (Egypte is strikt genomen nog in oorlog met Israël). DOOR ZIJN EIGEN BLOED GERED. Naar het persbureau Ble- ga uit Johannesburg meldt, heeft zich daar het merk waardige geval voorgedaan, dat iemand, die het slacht offer was geworden van een auto-ongeluk, gered is door een bloedtransfusie met zijn eigen bloed. De betrokken Zuid-Afrikaan stond inge schreven bij een ziekenhuis te Johannesburg als bloed- gever. Twee dagen nadat hem voor 't laatst bloed was afgetapt, werd hij zwaar ge- wond het ziekenhuis binnen in gebracht. Onmiddellijk werd •j< hem zijn eigen bloed toege- diend, dat er in belangrijke mate toe bijdroeg dat hij in leven kon worden gehouden. VRACHTAUTO ONDER TREIN. Op de onbewaakte overweg na bij Nootdorp is gisteravond een vrachtauto onder een trein ge raakt. De inzittenden hadden zich vóór het ongeluk geschiedde, reeds uit de auto begeven. Tengevolge van het ongeval was het treinverkeer op de lijn Den HaagUtrecht tot 23 uur gestag neerd. Het ongeluk is omstreeks acht uur gebeurd. De vrachtauto werd op de onbewaakte overweg gegre pen door de trein, die om 19.49 uit Den Haag in de richting Utrecht was vertrokken. Het ongeval zou zijn veroor zaakt, doordat de moter van de vrachtwagen op de overweg is af geslagen. Toen de inzittenden de trein zagen naderen zijn zij uit de cabine gesprongen. De trein, die beschadigd was, is teruggesleept naar Den Haag. De auto, die volkomen vernield werd, was eigendom van de groentenhandelaar Koole uit Zoe- fermeer. Zijn zoon was de je- stuurder en naast hem zat een passagier. De voorste wagen van de trein werd aan de voorzijde beschadigd. De overweg wordt niet be schermd door knipperlichten, doch het uitzicht is goed. Op de zelfde overweg kwamen ongeveer 2 jaar geleden vier mensen om het leven, toen eveneens een auto door een trein werd gegrepen. BIJ DE STAKING „DE OMMELANDEN" De staking bij de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen duurt nog steeds voort. Zaterdag middag werd door het N.V.V. aan de stakers geld uitgekeerd. Het gewestelijke arbeidsbureau te Groningen, dat tot nu toe heeft bemiddeld bij de werving van nieuwe arbeiders, die de plaats zouden innemen van do stakers, heeft thans ingevolge het koninklijk besluit van 14 Oc tober 1946 beslist niet meer te zullen bemiddelen. Wanneer ver enigingen van werknemers o.m. 110. Met een schreeuw van woede grijpt de getergde zeeman Al- habar bij zijn baard en rammelt hem in begrijpelijke woede door elkaar. „Spreek!" gilt hij, dodelijk beangst voor 't lot van zijn vriend. ,,1-is het waar dat iedereen gevangen wordt die de Verbo den Stad tracht bin nen te komen „Een pijnlijke vraag, mijn hartje" gichelt de spookachtige voer man, volstrekt niet onder de indruk van Orm's machtsvertoon. „Maar de waarheid van mijn woorden is even echt en tastbaar als mijn baard. Hè, hè, hè. Nie mand komt de Verboden Stad bin nen. En zelfs al zoudt ge Uw vriend de Noorman willen waar schuwen, dan vrees ik dat het daarvoor te laat is. Niemand kent de weg waarlangs de grote Scorr zijn prooi het ongeluk tegemoet voert. Ehbehalve ik natuur lijkbesluit hij, de ogen hoog opslaand. „Hela, gek, wat zijt ge met dat mes van plan....,.? Want de roer ganger heeft fnet een ruk zijn breed zeemansmes getrokken en treedtvnu dreigend nader. „Snijdt je niet vriend. Dat zou mijn hart brekenmompelt Alhabar spottend. „Zijt ge wellicht van plan een tak af te snijdén om de vliegen te verjagen*f" „Ik ga U lossnijden!" gromt Orm, wie het zweet op het voor hoofd parelt. „En dan wijst ge me zo snel mogelijk de weg naar de Noorman. Ik moet hem waarschu wen. Die man loopt zijn ondergang tegemoet. „Hoe vlijmscherp geoordeeld... ha, ha, ha!" kraait Alhabar, die moeite heeft zijn duivels genoegen te bedwingen. „De geesten zegenen Uw nobef hart, vriend! Wij gaan achter de Noorman aanMaar wat zul len de andere krijgers zeggen in dien ze merken dat ge me los maakt. Hè, hè, hè,foei, foei! Weet ge dat het hoogverraad is eigenmachtig een gevangene be vrijden. Als iemand het merkt kost het U de kop, vriend. En waarlijk, dat zou me spijten!" „Dit gaat niemand aan," gromt Orm stug, terwijl hij achter Alha bar neerknielt en zijn mes achter de touwen haakt. „Ik ga mijn vriend de Koning redden. Trou wens, niemand ziet het „Daar zou ik niet te vast op re kenen. Kijk daar eens, braaf hart..." prevelt Alhabar vol leed vermaak. En opkijkend heeft Orm een ogenblik het gevoel of zijn bloed bevriest, want uit de strui ken rijst een krijger van het Ver bond der Dolken en nadert vol argwaan aan de directeur van een arbeids bureau kennis geven van een sta king mag dat arbeidsbureau op grond van art. 6 van de arbeids- bemiddelingswet 1940 namelijk niet meer bemiddelen. Tot nu toe hebben zich 33 nieu we arbeiders bij de fabriek ge meld. Vooral wordt het werk verricht door boerenzoons van deelnemende leveranciers. Vol gens de directie van de coöpera tieve melkproductenfabriek on dervindt het productieproces thans geen onderbreking. Het Christelijk Nationaal Vak verbond en de Katholieke Land- arbeidersbond hebben zich niet achter de stakers gesteld. DODELIJK ONGELUK. De 46-jarige landbouwer K- te Kruisland, is, toen hij bezig was met het beleggen van een dak met asbestplaten, naar beneden gestort doordat een der platen brak. K. stierf na de val vrijwel onmiddellijk. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. De 19-jarige zoon van de land bouwer Van Leeuwen te Nijver- dal, die zijn vacantie in Korten- hoef had doorgebracht en Maan dag naar huis zou terugkeren, wilde vóór zijn vertrek nog even gaan zwemmen. Daarbij is hij verdronken. SLACHTOFFERTJE VAN ONGELUK IN GOFFERT- STADION OVERLEDEN. Zondagnacht is in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen de 12- jarige Berendina Bal overleden. Zij werd Zondag bij het ongevai tijdens motorraces in het Gof- fertstadion te Nijmegen zwaar gewond. Vier jongens, namelijk de 14-jarige J. Hendriks, de 13- jarige P. Wolf, diens 10-jarig broertje J. Wolf en de 10-jarige J. Sanders verkeren nog in levensgevaar. De Nijmeegse politie heeft thans over de oorzaak van het ongeval de volgende lezing ge geven: Het schijnt dat Van den Akker na het afvlaggen nog met vrij grote snelheid is doorgereden. Toen hij naar links uitweek om Maas te passeren, werd hij even geraakt door de achter hem ko mende rijder Van Ooijen. Van den Akker verloor de macht over het stuur en schoot met zijn mo tor over de balustrade. Van Ooijen is, volgens de verklaring van de politie tegen de ballu- strade opgereden maar er niet overheen gevlogen. Van den Akker, die, zoals reeds gemeld, Zondag reeds is over leden-, was 27 jaar oud en ge huwd. BRANDWEER TE EMMEN BOUWDE EIGEN AUTO. De raad van de gemeente Em men heeft Maandagmorgen een nieuwe brandweerauto, die ge heel gebouwd is door eigen per soneel van de gemeentelijke brandweer te Emmen, bezichtigd. Het is in ons land geen alle daagse gebeurtenis, dat brand weerlieden hun eigen materieel bouwen. Uit Rotterdam, Den Haag en vele andere plaatsen zijn brandweerdeskundigen reeds naar Emmen gekomen om de nieuwe uitrukwagen te bezichti gen. De wagen is gebouwd op een reeds gebruikt G.M.C.-chassis. De motor is een 6-cylinder G.M.C.- kopklepmotor, met een vermogen van ongeveer 140 pk. Achter de manschappencabine, waarin plaats is voor 7 8 personen, plus een chauffeur, is een twee de cabine gebouwd, waarin een 100 pk Ford V 8 is geplaatst voor aandrijving van de pomp. _De tank heeft een inhoud van 2500 1. Achter de tank is de eigen lijke pomp gebouwd. Deze pomn kan bij een opvoerhoogte van 80 meter 3000 liter water per mi nuut spuiten. De opbergplaats voor de zuigbuizen en de ladder is geheel „onderdak" aange bracht. Door dit systeem van op bergen blijven de zuigbuizen en ladder schoon, ook wanneer over de zwaarste modderweg wordt gereden. De bouw van deze brandweer auto heeft ongeveer en half jaar in beslag genomen. Dat het eigen personeel dit alles heeft kunnen uitvoeren komt. doordat het corps alle mogelijke vaklui heeft, die nodig zijn voor een dergelijk werk, zoals timmerlieden, schil ders, electriciëns, plaatwerkers, bankwerkers, monteurs e.d. Het ontwerp voor de wagen is in grote lijnen uitgestippeld door de commandant van de gemeen telijke brandweer te Emmen, de heer R. H. Berends. De details zijn tijdens de bouw uitgewerkt door de heer Berends met zijn manschappen. De auto heeft een totale lengte van ruim 8 meter en is 2.25 meter breed. BRIKET UIT HOUTAFVAL. „Na jarenlang experimenteren is een firma te Baarn erin ge slaagd voornamelijk uit afval producten van de houtverwer kende industrieën een briket te vervaardigen, die met 5360 calo rieën per kg in kwaliteit de eier kolen evenaart, doch in prijs thans iets lager is", aldus heeft men op een persconferentie op het bureau van het Nederlands houtproducteninstituut te Amers foort medegedeeld. Naar men verder verklaarde, zou het nieu we product de brandduur van ko- lensoorten uit de middenklasse en een zeer laag asgehalte bezit ten. Ofschoon op het fabricage-pro- cedé octrooi is aangevraagd, kon men nog niet mededelen, waar en wanneer met de productie zal worden begonnen. In het buiten land speciaal in Frankrijk, België en Noorwegen bestaat naar men verzekerde, belangstel ling voor deze uitvinding.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3