Rede van Eisenhower De verzetscampagne Zuid-Afrika m Dr Muntendam over kankerbes tri j ding de ft a OUPE Indonesië De Perzische olie r Verkeren de Verenigde Staten in gevaar? De tewaterlating van de „Amerskerk" Arbeïders in de Amerik. telefoonindustrie stellen eisen De rassenkwestie in Zuid-Afrika KOREA NOG STEEDS ZWARE LUCHTAANVALLEN COMMUNISTISCHE ACTIVITEITEN IN SERAWAK EN INDONESIË Vrijgelaten „Westerling-arrestanten weer in hechtenis genomen Veroordelingen in Tunesië „Vliegangst" onder Amerikaanse jeugd In een vraaggesprek voor de N.C.R.V.-microfoon heeft dr. P. ONDER DE WEERSVERW ACHTING. HOOGWATER. Hoessein in Amman aangekomen EGYPTE ZON- EN MAAN STANDEN. Grotonderzoek in Italië Het neo-fascisme Oostenrijk Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang Nr. 2122. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In een rede gehouden voor de conventie van het Amerikaanse legioen te New York, zeide ge neraal Eisenhower, republikeins candidaat voor het president schap van de Ver. Staten onder meer het volgende: „Onze regering moet, eens en voor al, met koude beslistheid aan het Kremlin zeggen dat wij nooit de minste bestendigheid zullen erkennen van Ruslands positie in O.-Europa en Azië. De dag moet komen dat de volken van de tot slavernij gebrachte landen in de gelegenheid zijn in volle vrijheid en onder het toe ziend oog van de wereld hun eigen weg in de toekomst te kiezen". „En meer dan dat, wij moe ten de Sowjets met even koude beslistheid vertellen dat wij niet tevreden zullen zijn zolang de vloedgolf van agressief commu nisme niet binnen zijn eigen grenzen terug is". „En wij moeten hen dit zeg gen: Wij zullen nooit ophouden hulp te verlenen aan iedere man of vrouw uit die gekluisterde landen die een toevlucht bij ons zoekt, die onder zijn eigen volk de fakkel van de vrijheid bran dend houdt, die de bevrijding -van zijn landgenoten is toege daan". De generaal zei dat naar zijn mening de Ver. Staten in groter gevaar verkeren dan ooit te voren. Zoals gemeld is het voor re kening van de „Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaat schappij" gebouwde turbine schip „Amerskerk" bij de Ho waldtswerke te Hamburg met goed gevolg te water gelaten. De doop van het schip is ver richt door mevr. C. van der Houven van OordtPolones. De verwachting is, dat het schip in November 1952 aan de rederij zal worden afgeleverd. „De Sowjets zullen niet de fatale fout maken van de vijan den die wij in de tweede wereld oorlog overwonnen hebben. Op 't ogenblik dat zij eventueel beslui ten dat het in hun voordeel is een wereldoorlog te beginnen, zullen zij zeer zeker de militaire, in dustriële en menselijke kracht hebben die zij nodig oordelen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen." „Naar mijn mening hebben zij dat stadium nog niet bereikt. Dit betekent dat wij nog tijd hebben, maar het betekent ook dat wij onmiddellijk het juiste antwoord op het dringende gevaar moeten vinden". „Zolang het gevaar ons boven het hoofd hangt, zal het onze politiek op het gebied van de industrie, de landbouw, de be lastingen, ja, onze gehele eco nomie bepalen. Vrees veroor zaakt door gevaar, schept een klimaat dat bevorderlijk is voor militarisme en het maken van een land tot een arsenaal voor oorlog. Vrees is tevens bevorder lijk voor een financieel en mo reel bankroet. In een tijd van chronische vrees kan men het doodsgerochel van een natie ho ren". „Van dit ogenblik af kunnen wij, Amerikanen, niet toestaan dat ons programma wordt voor bereid en uitgevoerd in een kli maat van vrees en hysterie. Van dag tot dag moeten wij een po litiek volgen die ons gehele volk kan begrijpen en met vertrou wen kan steunen en wij moeten onze krachtsinspanning niet verzwakken alvorens wij de laatste waarschijnlijkheid van communistische agressie uit de vrije wereld hebben gebannen". „De weg naar de vrede is het scheppen van omstandigheden di ede vrees doen verdwijnen en vertrouwen geven. Amerika moet militair en productief zo sterk zijn, dat het Kremlin nachtmer ries krijgt van de afstraffing die Rusland zal worden gegeven als het de vrede schendt. Ook econo misch moet Amerika sterk blij ven". Het militaire tribunaal te Tu nis heeft Maandag tien Tune- siërs tot gevangenisstraf varië rend van zes maanden tot vijf iaar veroordeeld wegens onwetti ge handel in explosieve stoffen. Acht Tunesiërs werden op be schuldiging van deelneming aan een verboden demonstratie tot gevangenisstraffen van 3 maan den tot vijf jaar veroordeeld. Een „vliegangst" onder de Amerikaanse jeugd vormt op het ogenblik een ernstige bedreiging voor het Amerikaanse luchtver dedigingsprogram, aldus hebben hooggeplaatste officieren van de Amerikaanse luchtmacht en ma rine tegenover een verslaggever van het tijdschrift „Look" ver klaard. „Voor de eerste maal in de geschiedenis blijven de ge- schikste jonge Amerikanen in gebreke en melden zij zich niet als oorlogsvlieger, een uiterst ge vaarlijk beroep, dat veel vakman schap vereist", aldus de officie ren. Wegens „vliegangst" moest verleden jaar 54 procent van de adelborsten van het marinevlieg veld Pensacola worden afgewe zen en voor het eerst heeft zich niet 25 procent van de afgestu deerden van de militaire acade mie Westpoint gemeld als oor logsvlieger. De grondoorzaak van de „vliegangst" is volgens „Look" een „groeiende rijpheid" onder de jeugd. Vele vooraanstaande Ameri kaanse vliegers uit de tweede wereldoorlog bezaten een zekere mannelijke geldingsdrift, aldus luitenant-kolonel Alden van de psychiatrische dienst der lucht macht. „De man die zich niet tot vliegen voelt aangetrokken, is wellicht rijper, en deze neiging naar rijpheid is groeiende". Dr. James Moroka, leider van het Afrikaanse nationale congres heeft Maandag te Johannesburg verklaard, dat de verzetsbewe ging, die actie voert tegen de apartheidswetten, niet om hulp van andere landen heeft ver zocht. H legde deze verklaring af naar aanleiding van het bericht, dat de Indische regering voorne- Een vakbond, die 300.000 ar beiders in de Amerikaanse tele foonindustrie omvat, heeft ge- eist, dat de plannen voor een dcor de maatschappij te bekos tigen pensioenregeling in dezs zin worden gewijzigd, dat de werknemers een minimum-pen sioen van 100 dollar per maand zullen krijgen. In een brief pan de president van de „American Telephone and Telegraph Company'" kon digt de leider van de vakbond aan, dat de arbeiders een „ma ximum gebruik" van hun eco nomische macht zullen maken. Het dagelijkse bestuur van het j Afrikaanse nationale congres1 heeft Zondag besloten de actie neen ^unucig ucsaulch uc i q R.v.-microloon neen ui. .r. tegen de „onrechtvaardige wet- Muntendam, staatssecretaris van ten" te versterken. Het bestuur ppn bestudeerde rapporten uit ver scheidene delen van het land over de resultaten van de cam pagne van burgerlijke ongehoor zaamheid tegen de apartheids- wetten. m ik C 'i volksgezondheid, gisteravond een een ander verteld over de kanker bestrijding. Er is in ons land een aantal centra voor de kankerbestrijding geprojecteerd, zo vertelde hij, na*- melijk in de universiteitssteden en in Rotterdam. Verder zal een aantal subcentra werkzaam zijn in nauwe verbinding met de een. tra. Zonder over de vestigings plaatsen dezer subcentra iets de finitiefs te willen meedelen, wilde de staatssecretaris toch zeggen, dat er gedacht wordt aan de ste den Maastricht, Eindhoven, Mid delburg, Deventer en Leeuwar den. JEU STAATSLIEDEN GEVRAAGD. Als straks op de derde Dinsdag van September de zitting van de Staten Generaal door H.M. de koningin geopend moet worden, kan het land nog steeds zonder een nieuwe regering zijn. Beschaamd hebben wij kennis genomen van de mislukte forma tiepogingen. De animo om alle krachten in te spannen tot heil van het verarmde vaderland blijkt te ontbreken bij verschei dene vooraanstaande politieke figuren. Partijbelangen schijnen zwaarder te wegen dan het hoog ste landsbelang. Van geen enkele zijde vernamen wij nog een op- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Iets koeler. Half tot zwaar bewolkt maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. WOENSDAG 27 AUGUSTUS. roep tot eendrachtige samenwer king; integendeel, elke groepe ring kwam met haar eisen en haar overwegende bezwaren te gen de verlangens van anderen. Twee maanden lang zoeken en kele voormannen naar een oplos sing op het politieke plan. Twee maanden lang is nu gemodderd met vergeefse pogingen om het alle partijen naar de zin te ma ken. Wij vragen ons af, of het niet méér zin zal hebben, indien een formateur voortaan zoekt naar ware staatslieden, die het op zich willen nemen ons land te besturen, inplaats van onderling te twisten over de partij-politiek. BRAND!! pleegsters verbonden kunnen worden, die de schakel vormen tussen 't centrum en de wijkver pleegster. Pas dan kan het werk van het centrum ten volle tot zijn recht komen als ook een goede zorg voor de patiënt in zijn wo ning gewaarborgd is. Spr. dacnt hier niet alleen aan de genees kundige behandeling maar vooral ook aan de verpleging, de geeste lijke en sociale verzorging. De staatssecretaris prees zich geluk kig te kunnen meedelen, dat de kruisverenigingen graag bereid zijn ten spoedigste haar arbeid in de kankerbestrijding te beginnen. Dr. Muntendam vertelde verder, dat een aantal verbouwingen en uitbreidingen van bescheiden om vang aan laboratoria ten uitvoer worden gebracht, door de zakelijk dat van de behandelde patiënten gedurende geruime tijd aantekening van verschillende gegevens wordt gehouden. Mede werking van velen, in het bijzon der van artsen, is daarbij nodig en spr. kon met voldoening zeg gen, dat deze medewerking over al, waar daarop een beroep is ge daan, ten volle werd toegezegd. Aan het vraaggesprek nam, be halve de heer Felderhof van de N.C.R.V., ook mr. J. H. Bonner man van het Koningin Wilhel- minafonds deel. Laatstgenoemde deelde o.a. mee, dat het fonds, om het Nederlands kankerinsti- stuut in staat te stellen zijn zegenrijk werk voort te zetten, ieder jaar garant staat voor een som van 400.000 tot 500.000. >n. I kan worden georacm, aoor ue De centra zijn nu, dank zij de I h van het koningin Wilhelmi- n/vn-rnrrrln etöllB VflR hPt. TvO!"!!!I" r -i mnt rrol- mens is de verzetscampagne on der de aandacht van de V. N. te brengen. Hij zeide, dat het hier een bin nenlands probleem betreft, en voegde er aan toe: „Het is een probleem, dat de blanke bevol king van Zuid-Afrika met de Af rikaanse volkeren hier moet re gelen. De leiders van de Afri kaanse bevolking hopen nog steeds, dat de moeilijkheden, die gerezen zijn, door samenwerking tussen deze twee groepen opge lost kunnen worden-" Met stokken en stenguns gewa pende politie uit East London heeft Maandag de politie van King Williams Town geholpen bij het arresteren van 257 niet- blanke stakers, die demonstreer den voor het politiebureau voor vrijlating van Zondag gearres teerde niet-blanken. Onder het zingen van „Kom terug, Afrika" trokken arbeiders van een tex tielfabriek, die sedert Vrijdag j.l. in staking zijn, door de hoofd straten van King Williams Town. De gearresteerden zullen worden aangeklaagd wegens belemme ring van het verkeer. De nieuwe koning van Jorda nië, de 17-jarige Hoessein, is Maandag, vergezeld door zijn moeder, koningin Zain, in de Jordaanse hoofdstad Amman aangekomen. In de hoofdstraten van Amman waren erebogen op gericht en duizenden belangstel lenden juichten de koning en de koningin toe. Hoessein volgt zijn aan vlagen van waanzin lijdende vader, Ta- lal, op, die onlangs niet tot rege ren in staat is verklaard. Totdat hij in Mei 1953 18 jaar geworden zal zijn wordt de regering van Jordanië waargenomen door een regentschapsraad van drie per sonen. Radio-Pjongjang heeft Maan dag verklaard dat Amerikaanse superforten Zondagavond een aanval van 1 uur op de Noord- koreaanse hoofdstad hebben uitgevoerd: Superforten hebben hun eer ste aanval gedaan op Andjoe een grote stad 160 km ten noor den van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, aldus be richten uit Seoel. Aan het front in Korea is Maan dag alle activiteit door wolkbreu ken nagenoeg tot stilstand geko men. Het vooruitgeschoven kamp van de geallieerden te Panmoen- djon is ondergelopen. De San en de Imdjin zijn in één nacht zó sterk gezwollen, dat bruggen en verbindingen worden bedreigd. Generaal Naguib heeft Maan dag op een persconferentie mee gedeeld, dat als gevolg van de zuiveringen bij het leger, de luchtmacht en de marine 150 of ficieren buiten dienst zijn ge steld. Deze zuivering was in 24 uur tijds voltooid, aldus de gene raal, die nogmaals verklaarde, dat de politieke partijen zich evenals het leger dienden te zui veren. Drie ministers uit de laatste Wafdistische regering, Saleh el Din, Soliman Ghannam en Hoes sein el Guindi, hebben Maandag op het bureau van premier Ma- her de door de wet op de her komst van vermogens vereiste verklaringen over hun bezit in gediend. Ghannam, een senator, had tevoren verklaard, dat hij zijn verklaring op het secreta riaat van de senaat zou indienen, aangezien hij het ontroonde par lement als nog bestaand be schouwde. Hem werd echter meegedeeld, dat alle verklaringen over parti culiere vermogens op het bureau van de premier moesten worden achtergelaten. toegezegde steun van het Koniri gin Wilhelminafonds, in oprich ting. Uiteraard, aldus dr. Mun tendam, bestaat ook van de zijde van het rijk belangstelling voor het werk dezer centra, zowel voor de wetenschappelijke als voor öe sociale taak. Spr. achtte het noodzakelijk dat nauwe samen werking met de kruisverenigin gen tot stand wordt gebracht, op dat aan de centra districtsver- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.29 6.04 6.44 6.54 n.m. 5.43 6.18 6.58 7.08 ZON MAAN op onder op onder Aug. 26 5.41 19.40 12.27 20.59 27 5.43 19.38 13.48 21.24 28 5.45 19.36 15.07 22.— 29 5.47 19.34 16.18 22.53 30 5.48 19.31 17.15 Men zou denken, dat bij het uitbreken van- een brand alle krachten samengebundeld zou den worden om nog zoveel moge lijk te redden. Zo niet in Neder land, waar het in twee gemeen ten al is voorgekomen dat men de brandweer uit een naburige plaats, alhoewel deze reeds aan wezig was, verbood aan het blus singswerk deel te nemen. Er bestaan helaas nog regels betreffend de plaats waar een brandweer mag blussen en waar de spuit op de auto blijft, ook al brandt een (andere) gemeente tot de grond toe af. Binnen de grenzen spuit dus de eigen brandweer de eerste slang en al is nu de vreemde motorspuit eer der ter plaatse of al kan deze nog zoveel nuttig werk doen en mis schien nog have en mensenlevens redden, die „vreemden" helpen niet, zolang de burgemeester over het brandende huis daar voor geen toestemming geeft. Wij hebben hier lang over na gedacht, doch konden het niet be grijpen. Maar dat ligt zeker aan ons, want er zijn meer wetten en gewoonten in dit land, waar ge wone mensen verbaasd over zijn De „Times" heeft de aan dacht gevestigd op communis tische infiltraties in Indonesië en de Britse kolonie Serawak. Het blad schrijft o.m.: „Men meent in Serawak, dat het zgn. Serawaks-Indonesisch volksleger voor de bevrijding zijn basis heeft in Indonesisch- West-Borneo. De Indonesische regering acht deze mening on gegrond. Het lijkt echter twijfel achtig of men reeds tijd genoeg heeft gehad de activiteiten van de Chinese kolonie in Pontianak na te gaan". „Er zou in West-Borneo veel kunnen gebeuren waarover de Indonesische autoriteiten wei nig weten. Er bestaat nauw con tact tussen het Chinese vaste land en de Chinezen in Sera wak en Indonesië. Het gouver nement van Serawak heeft een deel van de binnenkomende stroom communistische lectuur onderschept. Er bestaat geen aanleiding te geloven, dat niet eenzelfde hoeveelheid Indonesië binnenkomt. Indien de Indone sische regering bewijs vindt, dat er onder de Chinese kolonie in Pontianak een terroristische groep bestaat, zal zij zeker doel matige stappen ondernemen. Het zou zeer wel mogelijk zijn, dat de bewapende benden, die nog de vrede verstoren, daartoe aangezet worden van gebieden van overzee uit. nafonds en onder andere met gel den van een Haak-in-actie. Gro tere plannen zijn in voorberei ding, o.a. te Rotterdam, waar het radiotherapeutisch instituut noodzakelijk een nieuwe huisves ting moet hebben. Ook het kan kerinstituut te Amsterdam, dat in de toekomstige organisatie 'n centrale plaats is toegedacht, vraagt om voorzieningen welke belangrijke bedragen zullen kos ten. De orde van grootte waarin wij denken is niet een van tonnen maar van millioenen, aldus de staatssecretaris. Verder sprak de staatssecreta ris nog over de registratie van de kankerpatiënten. Het is nood- Een groep Italiaanse groton derzoekers zal Vrijdag beginnen met het onderzoek van een grot op 1.000 meter hoogte in de buurt van Laurino in de provincie Sa lerno. Deze grot zou de diepste in Italië zijn. De directeur van het biologisch instituut van de universiteit van Napels, Paren- zan, is de leider van de expeditie. Hij heeft een gedeelte van de spelonk, waarin hij 300 meter is afgedaald, reeds onderzocht. Hi; hoopt thans nieuwe onderaardse zalen te ontdekken en nog dieper te kunnen afdalen. Het ten derde male falen van een formateur waardoor de kabi netscrisis in Nederland reeds 2 maanden duurt, heeft geen goede indruk gewekt met betrekking tot de toestand in Nederland ten aanzien van de binnen- en de bui tenlandse politiek, aldus schrijft de ,,Berita Indonesia". Het is, al dus 't blad, duidelijk dat dit falen feitelijk aantoont, hoe verdeeld de Nederlandse politici op het ogenblik zijn. Voor wat de bui tenlandse politiek betreft, is Ne derland gebonden aan de Bene lux, aan de gemeenschappelijke defensie van West-Europa en aan verschillende andere gelijksoor tige verdragen. Al met al is het voortduren van de kabinetscrisis in Nederland niet iets, waarover de bondgeno ten van Nederland enthousiast kunnen zijn. Ook Indonesië niet, want 't uitblijven van een nieuw Nederlands kabinet betekent, dat een hervatting van de onderhan delingen betreffende de unie en West-Nieuw-Guinea telkens moe- ten worden uitgesteld. Dit is noch voor Nederland, noch voor Indo nesië voordelig, aldus besluit de „Berita". De woordvoerder van het mi litaire basis-commando van Dja karta, de heer Lumanov, heeft aan Aneta meegedeeld: „Omdat de reactie op de vrij lating van de heer Leclercq c.s. niet gunstig is gebleken, heeft het basis-commando van het gebied Groot-Djakarta het no dig geoordeeld, Leclercq c.s., in afwachting van een nader be sluit, in bescherming te nemen". Het betreft hier de heren B. Leclercq, C. W. Goldman, A. C van Onselen en A. W. Burger jr. (Van de hier genoemde per sonen werden de heren Gold man en Van Onselen op 8 Aug. vrijgelaten). Zaterdag meldde Aneta, dat 3 andere der in ver band met de zaak-Westerling gearresteerde Nederlanders voor een nader verhoor van Bandung waren overgebracht naar Dja karta. Red. A.N.P.). „Ferzië wil de raffinaderijen van Abadan met behulp van Duitse technici weer in bedrijf stellen", aldus heeft Hoessein Makki, het hoofd van de dienst voor de nationalisatie van de Perzische olie-industrie, die op het ogenblik een reis maakt door West-Duitsland, Maandag ver klaard. In een vraaggesprek met een correspondent van A.F.P. zeide Makki, dat ongeveer 300 technici nodig zijn om de raffinaderij op gang te houden. (A.F.P. tekent hierbij aan, dat bijna 400 Duitse technici zich reeds hebben laten inschrijven bij Perzische consu laten in West-Duitsland). De Perzische functionaris deel de verder mede, dat zijn land op het ogenblik zonder buitenlandse hulp, een millioen ton ruwe olie produceert, voldoende ter dek king van de binnenlandse be hoefte. Als voorwaarde voor een vol ledige hervatting van het bedrijf te Abadan stelde Makki de be schikking over een zeker aantal tankschepen en nieuwe afzetge bieden. Hij zeide, dat tot dusver overeenkomsten gesloten zijn voor de levering van olie met Italië en de V. S. Perzië had deze landen prijzen kunnen toe zeggen, die 20 pet. beneden die van de wereldmarkt lagen. Makki verzekerde tenslotte, dat de Duitse industrie belangrij ke orders zou krijgen van de Per zische regering, zodra de uitvoer van olie hervat zou zijn. De nationale Perzische olie maatschappij heeft bekend ge maakt, dat Alton Jones, direc teur van de „Cities Service Cor poration of America", in Teheran is aangekomen. Jones zal onder- i zoeken, welke steun zijn onder neming Perzië kan geven om zijn olie-industrie weer op gang te brengen, aldus is verklaard. Joqes, wiens aankomst op Zon dag geheim is gehouden, is de gast van een van de hoge func tionarissen van de nationale Per zische oliemaatschappij. Zondag avond had hij een onderhoud met premier Mossadeq. Volgens een woordvoerder van de „Cities Oil Corporation of New York", waarvan Jones voor zitter is, verblijft Jones in Perzië uitsluitend om te bemiddelen, niet om redenen van financiële aard. Naar de woordvoerder verder verklaarde heeft de Amerikaan se maatschappij hoegenaamd geen investeringen in het Mid den-Oosten. Haar belangen zijn beperkt tot het westelijk half rond. (De „Cities Service Company" is een Amerikaanse gas- en olie maatschappij, die in de V. S. en Canada werkt). Premier Mossadeq heeft bevel gegeven domeingrond tegen lage prijzen aan de daklozen te verko pen, aldus radio-Teheran. Men neemt aan, dat dit besluit is ge nomen om te voorkomen, dat nog meer daklozen in Teheran en an dere grote steden zich meester maken van woonruimte, zoals de afgelopen dagen al veelvuldig is geschied. De premier deelde verder mee, dat het Perzische zeven-jaren plan voorziet in de bouw van stuwdammen en een verhoging van de productie van suiker, thee en cement. Voor dit plan zal een bedrag van 225 millioen rial (on geveer 49 millioen dollar) worden uitgetrokken. Voor het mechani seren van de landbouw wil men een bedrag van 20 millioen rial i besteden. President Koerner van Oosten rijk heeft volgens een bericht van de Times, op advies van de socialistische minister van justi tie, dr. Tschadek, vier voormali ge leden van de nationaal-socia- listische partij begenadigd, die in 1948 zijn veroordeeld wegens het organiseren van neo-nazistische groepen, o.m. met het doel om het bewind in Oostenrijk over te nemen in geval van een oorlog tussen het oosten en het westen. Een der betrokkenen, Theodor Soudeck, werd ter dood veroor deeld. Naderhand werd dit von nis echter in levenslange gevan genisstraf gewijzigd. De andere drie, Hugo Roessner, Amon Goeth en Anton Schnert kregen 20, 15 en 18 jaar gevangenisstraf. Het onder Russische auspiciën verschijnende blad „Oesterreichi- sche Zeitung" ziet in de gratie „een nieuw bewijs, dat de lei dende kringen in Oostenrijk da neo-fascistische bandieten in staat willen stellen zich te hand haven."

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1