Binnenlands nieuws m De Belgische dienstplicht Eric de Noorman in „Hei land der duisternis" Oud-Secretaris van Amsterdam door zijn zoon vergiftigd Benelux-oefening van de mijnenuilkijkdienst] Aardbeving in Californië Stalin ontvangt de Franse ambassadeur Het Perzische leger Veteranen richten zich tot Soekarno oproep TOT vorming van van masSamo ordenaar Verlof en ontslag bij de A.Y.R.0. gevonden Aardbeving in Los Angeles Oude Bijbel Restitutie benzineprijs in België en Luxemburg Perzië en hel communisme Rondweg om Wouw naderi voltooiing PLANNEN VOOR BRUG OVER DE „GROTE BELT". 'Ji MACAO. China en de Portugese kolonie Macao zijn tot overeenstemming gekomen in het grensgeschil, al dus te Hongkong ontvangen be richten uit gewoonlijk betrouw bare bron. De Portugezen hebben, naar gemeld wordt, vier eisen van de Chinezen ingewilligd. Nadere bij zonderheden zijn nog niet bekend. Macao's voornaamste onder handelaar, Ho Yin, zeide, dat de normale toestand thans hersteld is. De berichten, dat Macao vier Chinese eisen had ingewilligd, noemde hij speculatie, maar hij wilde geen bijzonderheden van de overeenkomst geven. Wel zei hij, dat Macao China een klein be drag als compensatie had ge geven. Op de Schelde, waar het hoofd kwartier is gevestigd, zijn de eer ste Benelux-manoeuvres van de mijnuitkijkdienst gehouden, die ten doel hebben de zo belangrijke stroom en zijn havens tegen het gevaar van door vliegtuigen uit geworpen zeemijnen te bescher men. Aan Belgische zijde heeft deze mijnuitkijkdienst der marine de sterkte van een bataljon (600 man). De uitkijkdienst heeft aan bei de zijden van de Schelde stellin gen betrokken, steeds met onge veer 800 m tussenruimte, terwijl, aan de Nederlandse grens, waar de Schelde zich verbreedt, ge bruik wordt gemaakt van vlot ten. In het deel van de Schelde, dat door Nederlandse uitkijkpos ten wordt bewaakt, maakt men eveneens gebruik van vaartui gen. Zodra een vijandelijk vlieg tuig zijn mijnen in de Schelde werpt, geven de leden van het mijnuitkijkbataljon de plaats hiervan onmiddellijk door naar Antwerpen en Vlissingen, van waaruit dan mijnvegers en even tueel duikers worden uitgezon den om de mijnen onschadelijk te maken. De 50.000 inwoners tellende stad Bakersfield in Californië is door een aardbeving getroffen. Tenminste twee personen kwa men om het leven; 32 personen werden gewond. Men vreest, dat nog een aantal personen in inge storte huizen zit ingesloten. Vol gens onbevestigde berichten zijn er in totaal zes doden te betreu- ren. De schok was het hevigst in de zakenwijk, waar op dat ogenblik velen hun wekelijkse inkopen deden. Muren en plafonds stortten in, de klokketoren scheurde en een van de wijzer platen viel op straat. Een wolk van stof, die de zon verduisterde, hing na de schok boven dit ge bied. De straten liggen bezaaid met stenen en glasscherven. Ruim twee uur na de eerste schok deed zich nog een tweede voor, waardoor opnieuw instor tingen werden veroorzaakt. Ge lukkig brak geen brand uit. Uit de woondistricten van Bakers- field is weinig schade gemeld. Volgens seismografen waren de schokken nawerking van de aardbeving van 21 Juli, waar door in Tehachapi ten Oosten van de stad vijftien personen om kwamen. Meegedeeld wordt, dat vijftien Perzische generaals van de actie ve lijst zijn afgevoerd. Onder hen bevinden zich de voormalige stafchef maarschalk Morteze Gazdan Panah en de voormalige militaire gouverneur van Teheran generaal Mogha- dam. Beiden werden onmiddellijk na de ongeregeldheden in Juni, die premier Mossadeq weer aan de macht brachten, overge plaatst. Sindsdien zijn er vele mu taties geweest in de legerleiding. De commissie voor binnenland se veiligheid te Teheran, bestaan, de uit het hoofd van de politie, de militaire gouverneur en de onder minister van Defensie, heeft Za terdag een bespreking gehad met dr Mossadeq. Na afloop deed het hoofd van de politie een beroep op de bevolking om geheel met de autoriteiten samen te werken bij het handhaven van orde en rust. Het bestuur van de stichting „AMERIKAANSE PARTIJ", i 1 Kolonel Robert R. McCormick, hoofdredacteur en directeur van de „Chicago Tribune", heeft Zon dag in een radiotoespraak opge wekt tot vorming van een „Ame rikaanse partij". McCormick, die zijn leven lang republikein is geweest, drong er bij de luisteraars op aan bij de presidentsverkiezingen niet op de candidaten der beide grote par tijen te stemmen. „Beperkt u tot het stemmen op de vaderlandslievende candida ten voor het congres in beide partijen", zei hij. De „Amerikaan se partij" zou naar zijn mening candidaten moeten stellen bij de presidentsverkiezingen in 1956. „Eisenhower werd benoemd en is geheel omringd door mensen die precies weten wat zij willen, hetgeen niet in het belang van het land is", aldus McCormick. De voorzitter van de AVRO heeft aan drs H. J. Jonker, hoofd Veteranen legioen Nederland"I van de afdeling „gesproken heeft een telegram gezonden met het verzoek aan de president van de republiek Indonesië te willen berichten dat in Nederland met grote voldoening kennis is geno men van de vrijlating van zes ge vangen Nederlanders die reeds twee en een half jaar gevangen waren zonder behandeling van hun zaak. Er wordt voorts in het telegram een dringend beroep op de president van Indonesië ge daan ook de overigen vrij te stel len dan wel hun zaak onverwijld te doen behandelen. Het geval heeft zeer ernstig de aandacht van de publieke opinie in Neder land, welke diep geschokt is. Snel le afdoening zal ongetwijfeld gun stig werken op de verhouding tussen onze landen, zoals blijkt uit reacties op recente vrijlatin gen, aldus het telegram. Zaterdagmorgen vroeg (03.10 uur plaatselijke tijd) is Los An geles opgeschrikt door een aard beving. Vele inwoners van Los Ange- woord" dezer omroepvereniging medegedeeld, dat de commissie van gedelegeerden heeft besloten, hen met verlof te zenden. Dit verlof is onmiddellijk ingegaan en duurt voorlopig drie maanden. Daarna zal men in overleg treden over de verdere gang van zaken. Desgevraagd bevestigde de heer G. de Clercq het bestuursbesluix, doch hij wenste over de motieven geen inlichtingen te geven, om dat hij deze zaak van zuiver in terne aard acht. Wel deelde de heer De Clercq mede, dat dit ver lof in geen enkel verband staat met de gerezen moeilijkheden met de heren Vogt en mr. Den Inmiddels heeft het AVRO- bestuur de verbintenis beëindigd met de heer J. Simons, die werk zaam was bij de televisiestaf. Deze heeft na de vacantie zijn taak niet behoeven te hervatten, hoewel zijn contract tot Decem ber van kracht was. Mede als uitvloeisel van de re organisatie heeft 'de AVRO het plan tot benoeming over te gaan van een assistent-administrateur, les werden uit hun slaap opge- die belast zal worden met de lei- schrikt. Hoewel de schokken tot ding der administratieve, organi- ver in de omtrek werden gevoeld satorische en representatieve zijn er nog geen berichten binnen- werkzaamheden in de Hilversum- Het lijk van de Zweedse mas samoordenaar, Tore Hedin, is Zaterdagmorgen vroeg in het meer Bosarp in Skaane (Schonen) gevonden. Bij het dagworden was het zoe ken in het afgezette gebied door politie en soldaten hervat. Hedin een 25-jarige ex-veldwachter, had in een bij het meer aange troffen auto een briefje achter gelaten, waarin hij bekende zijn ouders, zijn verloofde, de direc trice van een tehuis van ouden van dagen en een molenaar te hebben vermoord. De politie deel de nog mede, dat Hedin in de brief had bekend nog twee moor den te hebben gepleegd en zij verklaarde dat dit mogelijk de verklaring inhoudt van twee nog niet opgehelderde moordzaken. De politie had rekening gehou den met de mogelijkheid, dat het briefje en de bij het meer verla ten auto slechts waren bedoeld om haar op een dwaalspoor te brengen. Alle wegen naar het ge bied waren door haar geblok keerd en alle inwoners gewaar- chuwd. Hedin had voorts nog bekend brand te hebben gesticht in het huis van zijn ouders en het tehuis van ouden van dagen, waardoor vijf oude mensen in de rook om kwamen. Zaterdagmorgen be zweek een zesde inwoonster van het tehuis, een 84-jarige vrouw, aan de bekomen verwondingen. DE OPLEIDING VAN COMM. GEHEIME AGENTEN. Volgens het anti-communistische voorlichtingsbureau „West" te Berlijn wordt het voormalige jachtslot „Willigard" in Mecklen burg Oost-Duitsland) gebruikt als centrum voor de opleiding van communistische geheime agenten voor acties in West-Euro- pese landen. Volgens genoemd bureau wor den 60 Belgen, - Fransen en Fin nen geschoold onder leiding van Ernst Wollweber, een 52-jarige voormalige zeeman en thans plaatsvervangend hoofd van de Oostduitse scheepvaart. In de tweede wereldoorlog was Wollwe ber de belangrijkste Russische agent in Scandinavië. Leden van de Westduitse vei ligheidsdienst hebben meege deeld, dat een speciale staf van de Westduitse havenpolitie opdracht heeft gekregen, de „spionnage-or- ganisatie van Wollweber", die zou zijn verspreid van Lubeck tot Cherbourg, nauwlettend in het oog te houden. Een Westberlijns blad verklaarde destijds, dat deze organisatie de verdwenen Britse diplomaten Burgess en MacLean met een Pools schip uit Frankrijk naar achter het „ijzeren gordijn" heeft gebracht. Een zeer oud exemplaar van de bijbel, door Bedoeïnen in de woestijn gevonden en gekocht door ex-koning Faroek van Egypte, is ontdekt bij de inventa risatie in de koninklijke paleizen in Egypte. Van Israëlische zijde zou er eens een bod van een mil- lioen dollar op gedaan zijn, dat echter door Faroek werd afge slagen. Het Egyptische ministerie van onderwijs heeft nu verscheidene deskundigen uitgenodigd de waarde van deze bijbel te schat ten en de ouderdom vast, te stel len. OVEREENKOMST TUSSEN AMER. STAALMAATSCHAPPIJ EN VAKVERENIGING. De grootste Amerikaanse staal- maatschappij, de „United States Steel Corporation", heeft Zater dag volledige overeenstemming met de vakbond van arbeiders in de staalindustrie over een nieuw arbeidscontract bereikt. De maatschappij was de laatste grote staalproducent, die een overeenkomst met de vakbond gesloten heeft. De 170.000 arbei ders hadden het werk hervat op grond van een voorlopige over eenkomst, nadat de grote staal- staking vorige maand was beëin digd. Het nieuwe contract bevat alle bepalingen van de regeling, die in Juli op het Witte Huis werd bereikt. Zo krijgen de arbeiders hogere lonen en andere toeslagen. Houdt U aan de voor schriften! Tijdens de maanden April tot en met September wordt aan buitenlandse bezoekers in België en Luxemburg, onder bepaalde voorwaarden, restitutie verleend op de benzineprijs. Men dient zich dan te vervoe gen bij die douanekantoren, die bij de regeling zijn ingeschakeld en binnen bepaalde uren. Er blijken hierover echter vele misverstanden te bestaan en her haaldelijk krijgt dan ook de A.N.W.B. van automobilisten het verzoek, alsnog voor hen uitbe taling van dit restitutie-bedrag aan te vragen, hoewel zij zich niet aan de gestelde voorwaarden hebben gehouden en daardoor de regelmatige en rechtstreekse uit betaling hebben gemist. Daar echter geen enkele garan tie kan worden gegeven, dat der gelijke verzoeken door de offi ciële instanties in België nog zul len worden behandeld, raadt de A.N.W.B. belanghebbenden met klem aan zich aan de gestelde voorschriften te houden. Deze richtlijnen worden steeds bij het restitutie-formulier ver strekt, terwijl ook de A.N.W.B.- kantoren hierover een inlichtin genblad uitreiken. gekomen van schade. se studio. De door België in het kader van het Noord-Atlantische pact aangegane verplichtingen ver eisen een permanente legermacht van 80.000 manschappen over een periode van 24 maanden. Het verminderen van de duur der mi litaire dienstplicht tot 21 maan den, waartoe de Belgische rege ring onlangs heeft besloten, be tekent dan ook een tekort van 11.000 geoefende manschappen. Teneinde de leemte, die in Octo ber door het huiswaarts keren van 10.000 dienstplichtigen zal ontstaan, aan te vullen en de drie divisies z.g. interventiestrijd krachten niet met 15 procent te moeten verminderen, zoals men oorspronkelijk van plan was, overweegt het Belgische ministe rie van defensie thans de solda ten, die in October afzwaaien te verzoeken een vrijwilligerscon tract voor drie maanden te onder tekenen. Voorts zouden de mili taire autoriteiten enerzijds 25 pet Maarschalk Stalin heeft de nieuwe Franse ambassadeur, prof. Louis Joxe, Vrijdagavond op het Kremlin ontvangen. Dit is de eerste keer in meer dan twee jaar, dat de Sowjet-leider 'n ambassadeur van een van de drie grote Westelijke mogendheden heeft ontvangen. Een woordvoerder van de Fran se ambassade zeide, dat het een beleefdheidsbezoek was, dat twintig minuten duurde. Joxe is op zeven Augustus in Moskou aangekomen. Hij bood op zestien Augustus zijn geloofs brieven aan. Het is de eerste keer sinds '48, dat Stalin een Franse ambassa deur heeft ontvangen. In dat jaar kwam Yves Chataigneau in Mos kou aan, die deelnam aan de be sprekingen in het Kremlin over de blokkade van Berlijn. Joxe is de vierde buitenlander, die in de afgelopen maanden door Stalin is ontvangen. De maar schalk ontving de aftredende In dische ambassadeur Radhakrisj- nan in April, de Italiaanse links socialistische leider Nenni in Juli en de Chinese premier Tsjou en Lai Woensdag j.l. Men gelooft te Moskou, dat prof. Joxe naar Moskou is geko men met instructies om een be zoek aan Stalin te brengen. Hoessein Makki, de Perzische commissaris voor de olie-indus trie, heeft aan verslaggevers te Stuttgart verklaard, dat er geen gevaar bestaat dat Perzië com munistisch wordt. Premier Mos sadeq „zou niet in de fout ver vallen van de laatste niet-commu- nistische regering in Tsjecho- Slowaije". De vrees voor een communis tisch gevaar in Perzië, aldus Mak ki, wordt verspreid door Angel saksische agentschappen „met 'n bepaald doel". Makki, die in West-Duitsland industriële installaties bezichtigt, zei dat Perzië in Duitsland alle uitrusting zou kopen die 't nodig heeft voor de technische ontwik keling van de olie-industrie. Bui tenlandse oliedeskundigen zou den gaarne worden aanvaard, mits het geen Britten waren. van de recruten die oorspronke lijk bestemd waren voor de bin nenlandse strijdkrachten, willen overhevelen naar de interventie strijdkrachten en anderzijds 25 pet willen afnemen van de getal sterkte, die normaal voorzien is voor de eenheden van de lucht afweer. GRENSINCIDENTEN. Het officiële Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" heeft Za terdag meegedeeld, dat op 20, 21 en 22 Augustus in Zuidslavische uniformen geklede Albanezen de grens hebben geschonden en het vuur hebben geopend op Zuid slavische patrouilles, waarbij een Zuidslavische soldaat was gedood en drie gewond. De Albanezen waren er in geslaagd naar hun land te ontkomen, aldus „Tan- joeg". Zuid-Slavië heeft Zaterdag ge protesteerd bij Bulgarije tegen het doden van een grenswacht door een Bulgaar, die zich op Zuidslavisch grondgebied in hin derlaag had gelegd. VERKEERSSTREMMING WEG BREDA—ANTWERPEN. De weg BredaZundert— Wernhout zal in verband met het bloemencorso te Zundert, op 7 September van 8 uur 's morgens tot 6 uur 's middags voor alle verkeer zijn gesloten. De K.N.A.C. adviseert het ver keer met bestemming Antwerpen zijn route te kiezen over Roosen daal en Nispen en bij Esschen de Belgische grens te passeren. Zij die deze omweg niet wensen te maken kunnen van Breda via Ul- venhout naar het Zuiden rijden en de grens bij Strijbeek passe ren. Men houde er evenwel reke ning mede, dat het grenskantoor te Strijbeek pas om 7.30 uur wordt geopend. Het grenskantoor te Nispen is dag en nacht geopend. Mr J. F. Franken overleed 8 Juli vrij plotseling in zijn villa te Bilthoven. Drie dagen daarna werd het stoffelijk overschot in Den Dolder teraardebesteld. De behandelende arts nam aan, dat hartembolie de doodsoorzaak was. Aan deze doodsoorzaak is men gaan twijfelen, nadat de werkster der familie welke reeds ver ontrust was door het feit, dat kort voor het overlijden gezins leden zich na het eten van koek jes onwel hadden gevoeld in de kelder een fles met een kleine hoeveelheid arsenicum aantrof. Sectie op het stoffelijk overschot toonde daarvan sporen aan en inmiddels had de echtgenote van de overledene haar oudste zoon Wim, die de laatste tijd enigszins geestelijk ontspoord leek, te Utrecht in observatie doen op nemen. Daar de gebeurtenissen wel zeer tragisch zijn voor de familie, wilde men aanvankelijk grote re serve betrachten bij het doen van mededelingen. Nu echter uit die kring zelf mededelingen schijnen te zijn gedaan, was de substituut officier van justitie te Utrecht, jhr mr N. Witsen Elias bereid de juistheid van de hierover in de pers verschenen berichten te be vestigen. Dinsdag 19 Augustus werd mr W. K. F. voorgeleid en door de justitie verhoord. Na aanvanke lijke ontkenning heeft hij thans bekend schuld te hebben aan de dood van zijn vader door vergif tiging. Als motief geeft hij voor, dat hij geen passende betrekking kon vinden. Hij zou zich daarom in een betrekking met geld heb ben willen inkopen. Hoewel ook de verdenking is gerezen, dat hij de overige gezins leden de tweede zoon studeert in Wageningen en de jongste in Utrecht zou hebben willen ver giftigen, heeft hij op dit punt nog geen bekentenis afgelegd. Zijn psychische toestand doet hem somwijlen zeer listige ver klaringen afleggen, zodat men er zich voor moet hoeden op een dwaalspoor te worden geleid. DE KWESTIE VAN DE „ROSE MARY". Rechter Campbell van het hooggerechthof te Aden heeft Zaterdag meegedeeld, dat, vol gens de voorlopige plannen, in begin December de zaak van de „Rose Mary" in het openbaar zal worden behandeld. De Italiaanse tankboot wordt nog te Aden vastgehouden, han gende een rechterlijke beslissing over de eigendom van de 780 ton olie, waarmee zij op weg was van Perzië naar Italië. Volgens de directeur van de Italiaanse oliemaatschappij Epim, graaf Ettore della Zonca, was de ze lading de eerste van de leve rantie van twee millioen ton ru we olie per jaar op grond van 'n contract met een looptijd van 10 jaar. De „Anglo-Iranian Oil Compa ny" stelt echter, dat de olie haar eigendom is en niet aan de gena tionaliseerde Perzische oliemaat schappij toebehoort, die het ge noemde contract heeft afgesloten. De schriftelijke behandeling van de zaak duurt nog voort. Aanleg verharding binnen kort aanbesteed. Onlangs is de aarden baan van de rondweg om Wouw, welke een onderdeel zal worden van de ver binding RoosendaalZeeland en Roosendaal—Bergen op Zoom Antwerpen, gereed gekomen. Tevens werd het viaduct over de spoorlijn RoosendaalBergen op Zoom voltooid. Naar de Toeristenbond A.N.W.B. voorts mededeelt, zal Woensdag 27 Augustus a.s- het aanbrengen van de betonnen verharding op de Rondweg om Wouw worden aanbesteed. Wanneer deze rond weg wordt opengesteld betekent dit een aanzienlijke verbetering voor het verkeer met Zeeland en België, daar de zeer nauwe tra verse door Wouw in de rijksweg BredaBergen op Zoom een hin- derliik en gevaarlijk verkeers obstakel vormt. Op 27 Augustus zal tevens het vervangen worden aanbesteed van enige gedeelten van de weg verharding in deze rijksweg, n.l. tussen Etten en Roosendaal en op de rondweg om Roosendaal. GEBRUIK EEN BROMFIETSER NIET ALS GANGMAKER. A.N.W.B. waarschuwt de wielrijders. Op vele fietspaden, speciaal wanneer deze interlocale verbin dingen vormen, kan men bij her haling waarnemen, dat fietsers eèn bromfietser, die hetzelfde traject moet rijden, als gangma ker kiezen, aldus de Toeristen bond A.N.W.B. Zo ziet men o.m. op de rijwielpaden langs de druk ke rijksweg RotterdamDen Haag, vooral op tijdstippen wan neer velen naar hun werk gaan of daarvan terugkeren, vaak bromfietsers als het ware aan de kop van een heel peloton rijden, een situatie, die voor de „gang maker tegen wil en dank" weinig benijdenswaardig is. Indien hij namelijk plotseling moet stoppen is de kans niet gering, dat hij de hele groep „klevers" of een deel daarvan over zich heen krijgt, hetgeen dan ook reeds in vele ge vallen tot min of meer ernstige ongevallen en schade heeft ge leid. Verschillende bromfietsers heb ben zich hierover bij de A.N.W.B. beklaagd en er op gewezen, dat zij daardoor welhaast worden ge dwongen, zich op de grote weg te wagen, met alle gevaren van dien. Zowel in het belang van de vei ligheid van het verkeer als van henzelf, raad de A.N.W.B. de wielrijders met klem aan, zich niet aan dit euvel schuldig te maken, daar hierdoor de gevaren op de rijwielpaden ten zeerste worden vergroot. PROCES OVER DE WESTDUITSE DRUKKERSSTAKING. Een arbeidshof te Keulen heeft Zaterdag uitgemaakt, dat de sta king van Westduitse drukkers in Mei j.l. onwettig was. Het hof be paalde, dat de vakbond schade vergoeding aan de bladen moet betalen, die tengevolge van de staking twee dagen niet konden verschijnen. Om te beginnen moet de vak bond de bladen 6.000 mark ruim 5.000 gulden) betalen ter bestrij ding van de onkosten van het ge ding. Het bedrag van de schade loosstellingen zal later worden bepaald. De zaak was aanhangig gemaakt door de „Kölnische Rundschau". Andere bladen heb ben soortgelijke klachten inge diend. Het hof zeide in zijn uitspraak dat de drukkers een politiek doel hadden nagestreefd. De actie was een onderdeel van de campagne van de Westduitse vakbeweging tegen het wetsvoorstel der rege ring inzake de bedrijfsorganisa tie. Het hof noemde dit optreden in strijd met de grondwet. ARSENICUM IN BROOD Bij ongeveer honderd inwoners van Capriglio in het gebied van Asti (Italië) zijn vergiftigings verschijnselen waargenomen. Het schijnt, dat het brood dat zij aten arsenicum bevatte. Er is een on derzoek ingesteld. Een Deense staatscommissie zal een onderzoek instellen naar de kwestie van het bouwen van een brug over de „Grot Belt", die Seeland, waarop de hoof stad Ko penhagen ligt, scheidt van Fünen en Jutland, een afstand van on geveer 20 km. Volgens de „Berlingske Aftena vis", zijn drie ontwerpen inge diend. Het eerste, dat gezien de hoge daaraan verbonden kosten (500 millioen kronen) reeds als onaanvaardbaar wordt be schouwd, is een plan voor het bouwen van een zestig meter ho ge brug. Het tweede project voor ziet in twee lagere bruggen van Fünen en Seeland uit, naar het eilandje Sprogo. De bruggen zou den moeten worden verbonden door een tunnel en door het eiland, boven de tunnel, zou een kanaal moeten worden gegraven om de door de lage bruggen be lemmerde scheepvaart doorgang te verlenen. Het derde ontwerp voorziet in een brug naar Frogo en een veerdienst van Progo naar de overzijde. ONGELUK IN HET GOFFERTSTADION. Zondagmiddag werden in het Goffertstadion te Nijmegen races gehouden op de betonbaan tus sen motorrijders uit Limburg, Brabant en Gelderland, georgani seerd door de R.K. Ned. Motor- bond. Op een gegeven moment wilde de jonge Van Ooijen uit Eist bij Nijmegen de rijder Van den Akker uit Beek en Donk pas seren. Deze moest uitwijken voor Maas uit Deurne, zodat hij even naar links zwenkte, waardoor Van Ooijen op hem inreed. Het noodlottig gevolg was, dat èn Van den Akker èn Van Ooijen met hun motor terecht kwamen in de jongenstribune. Van den Akker werd zwaar gewond naar het St. Canisiusziekenhuis ver voerd. Van Ooijen werd licht ge wond. Van de toeschouwers werd een tiental kinderen licht ge wond. KNAAPJE VERDRONKEN. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is het 2V2-jaar oude zoon tje van de familie Giesen, die in Amsterdam-Noord aan de Kome tensingel woont, al spelend op enige afstand van de woning in een sloot gevallen en verdronken. DADER VAN DIEFSTAL MELDT ZICH. Op 7 Augustus j.l. werd in de middag op klaarlichte dag bij de tuinder P. van Rosmalen in Den Dungen, nabij Den Bosch een be drag van 2000 gestolen. De dief ging er met een gestolen fiets 109. Somber keert Orm terug. „Alhabar bewaken," gromt hij bitter. „Dat is alles wat ik nog voor heer Eric kan doen! En bij alle geesten der zee, die schurk zal be waakt worden, zoals er nog nooit iemand bewaakt is!" Haastig begeeft hij zich naar de plaats waar de voerman door enkele krijgers aan een boom gebon den is. „Welkom nobel hart" kakelt Alhabar als hjj zijn oude vijand herkent. „Ga zitten. Ga zitten! Hè, hè, hè. Ik hoop, dat ge wat spraakzamer zijt dan deze wach ter Orm werpt de wachtpost een wantrouwende blik toe. „Ga heen, landhaai." gromt hjj de man toe, terwijl hij een speer opraapt. „Ik zal deze man zelf bewaken. Die vertrouw ik aan niemand anders toe „Ge vleit mij, lief makkertje," kraait Alhabar vergenoegd, als de wachter is heengegaan en de roer ganger zich somber vóór hem zet. „Hè, hè, hèZo ziet men maar weer dat oude liefde nimmer roest. Wat zullen wij doen, vriend liefom de tijd te korten. Zal ik U de geschiedenis van mijn leven verhalen... ha, ha, hè, hè?" Orm antwoordt nietHij zit en staart waakzaam voor zich uit, vastbesloten geen woord met de schurk te wisselen. „Of zullen wij het over een an der aardig onderwerp hebben," kirt de voerman, wiens stekende oogjes Orm geen ogenblik losla ten. „Over de verboden Stad bij voorbeeld, die uw dappere vriend de Noorman ongezien wil binnen dringen? Hè, hè, hè. Hoe jammer dat die kranige krijger daar nu moet ondergaan, nietwaar?" Orm beweegt onrustig. Het zweet breek hem uit. „Tja... De Verboden Stad... een alleraardigste stad," gichelt Alha bar. „Hoe vaak heb ik niet op de muren gestaan en gezien hoe een gek probeerde de wachters te ver schalken. Hè, hè, hè. Ik zag zo'n dappere dwaas naderen en ik dacht elke keer weer: Wie weet! Wel licht gelukt het hem! Wie zal het zeggen...! Als man des vredes dacht ik-er natuurlijk niet aan de wachters te waarschuwen. Ieder een een eerlijke kans, dat is mijn motto. Hè, hè, hè, en dan kwam hij nader, en nader en nader Met trillende vingers schenkt Orm zich een kom water in, ter wijl hij zich op de lippen bijt „En nader...!" kirt de voerman. „Maar juist als ik dacht. Kijk, kijk, het lukt hem... Weet ge wat er dan gebeurde, lieve vriend? Knip... zei de val en de domme vogel was gevangen. Op mijn woord. Gevangen als een sijsje in een kooitje. Hè, hè, hè Met een gil laat de gemartelde roerganger de waterkruik vallen en vliegt overeind...... van door. Thans heeft de dader J. van D. zich bij de politie van Haarlem gemeld. Voor de rijks politie in Den Dungen heeft hij een volledige bekentenis afge legd- Hij is ter beschikking ge steld van de officier van justitie in Den Bosch. VERDRONKEN Bij het baden in zee is Vrijdag middag te Scheveningen verdron ken ir J. J. Janssen uit Venlo, rijkspluimveeteeltconsulent voor Limburg. De heer Janssen die de zwemkunst niet machtig was, was te ver in zee gegaan. Kunst matige ademhaling werd nog toegepast, doch vergeefs. Ir Jans sen is 55 jaar geworden. NACHTELIJKE ACHTERVOLGING. Zaterdagnacht om twee uur hielden twee jeepagenten op het Spui in Den Haag een auto aan om de papieren van de bestuur der te controleren. De auto stop te echter niet doch schoot met verhoogde snelheid de Jacob- straat in. De bestuurder zette de wagen daar dwars over de straat en vluchtte met de andere inzit tende weg. De jeepagenten ren den het tweetal achterna. Nadat één van hen drie waarschuwings schoten had gelost, gelukte het hen de 22-jarige koopman B. S. uit Den Haag staande te houden. De tweede inzittende, de 20-jarige betonvlechter C. P. H. werd la ter in en woning aangehouden. Het tweetal bekende de auto ge stolen te hebben op de Marktweg. DODELIJK ONGEVAL. X Zaterdagmorgen om 7.55 uur heeft zich in de Elandstraat in Den Haag een aanrijding met do delijke afloop voorgedaan. De 56- jarige wielrijder J. J. V. werd door onvoorzichtig oversteken aartgereden door de 38-jarige mo torrijder P. J. Z. Hij overleed ter plaatse. De motorrijder is met een pijnlijke linkerschouder naar een ziekenhuis overgebracht. HOND V IEL AGENTEN AAN. Toen twee agenten in de Broe- kermeer in Amsterdam-Noord een poging deden een Mechelse herder te vangen, die achter schapen aanjoeg, vloog het dier plotseling de beide mannen aan. Eén van de politiemannen legde de hond met twee schoten neer. BROMFIETSER GEDOOD. De 19-jarige militair F. A. S. uit Scheveningen, die Zaterdag middag omstreeks 18.10 uur op zijn bromfiets op de Sehevening- seweg reed, werd op de hoek van de Van Stolkweg gegrepen door een wagen van lijn 8. S. werd enige meters meegesleurd en liep ernstige verwondingen op. Tij dens het vervoer naar het mili tair hospitaal is hij overleden. S. had geen voorrang verleend aan de tram.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3