Haft «S© -II DE SLUITINGSDAG VAN DE „KLIMOP"-WINKELWEEK "U/UUtMH, De opgesloten Zwitserse grotonderzoekers vrij BATIG SALDO rcuincac AKKERTJES AGENDA Een dag van zonneschijn en enorme drukte Verhaal van de Zuidhollandse eilanden AXEL. De Minister antwoordt BRESKENS. verloren dagen VLTSSINGEN. ZAAMSLAG. HENK VAN HEESWIJK Grote Spoorwegramp in Japan BEN OEMINGEN. Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland: met ingang van 19 December 1952, tot dijkgraaf van de Wester- landpolder, M. Janse te Wol- phaartsdijk; tot dijkgraaf van de Nieuw-Olzendepolder, Ch. J. Gle- rum te Kruiningen; tot dijkgraaf van de Oranjepolder (Walche ren), J. Crucq te Arnemuiden; tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Oranjepolder (Wal cheren), A. Crucq te Arnemui den; tot gezworene van de Deurloopolder, J. van Dalen te Tholen; tot gezworene van de Mariapolder, A. v. d. Maas Ezn te Wissekerke; tot gezworene van het waterschap St. Annaland, N. M. Hage te St. Annaland. Goedkoop fruit. Meer dan ooit wordt dit seizoen het lied van Lou Bandy onder de in het refrein herhaalde titel en slagzin „Eet meer fruit" geaccen tueerd en ook werkelijk in toepas sing gebracht. Dagelijks arriveeren hier vol geladen vrachtauto's met peren, pruimen, appels en tomaten vooral uit Zuid-Beveland die hun grote voorraden hetzij langs de huizen ventende danwel op de Markt tegen afbraakprijzen van de hand komen doen. Een ware „hoorn van overvloed" heeft zich de laatste weken over onze stad en streek uitgestort. Naar het schijnt is de oogst van dit fruit in de boomgaarden en kwekerijen deze zomer wel bij zonder rijk, maar daarmede is niet gezegd, dat ook in financieel opzicht de markt lonend is. We geloven eerder het tegendeel! Intussen maken tal van huis moeders van deze gelegenheid gebruik meer dan de laatste jaren het geval was flinke hoeveelheden in te maken en is de provisiekast bij velen thans op voordelige wijze voorzien van deze delicatessen. Door eigen kracht tot stand gebracht. Maar al te vaak was de toe stand van de Neutrale Fröbel school in de Nieuwstraat alhier het onderwerp van gesprek en tot stof voor de reportage in ons blad. Dit drukbezochte kleuter schooltje bood van jaar tot jaar minder plaats en comfort voor het toenemende kindertal en de beperkte ruimte was als een eng keurslijf. Daarbij had de vereni ging met een van jaar tot jaar stijgend exploitatie-tekort te kampen, die als een loden last op de vereniging drukte. Deze zorg wekkende toestand leidde er toe dat tal van vergaderingen wer den gehouden om een en ander onder het oog te zien. Sedert de laatste vergadering, betrekkelijk kort voor de vacan- tie gehouden, kwam het tot tal van bestuursmutaties en er zou den nu spijkers met koppen moe ten worden geslagen, zowel in letterlijke als figuurlijke zin. Het is er dan in deze vacantie- tijd ook werkelijk van gekomen en op een zeer lofwaardige wijze is door tal van dames, als heren leden van deze vereniging activi teit ontplooid. Wij zagen dames in „overall" aan het werk met het verrichten van werkzaamhe den, die zij in hun eigen woning wel nimmer zullen hebben ver richt. Er is getimmerd, gemetseld, geschilderd, gesaust en gewerkt op een meer dan voorbeeldige manier. Weken vacantie werden met grote liefde en offervaardig heid voor dit mooie doel benut en de kleuters, die na de vacan tie weer op de schoolbanken en in de speeltuin zullen verschij nen, zullen ,,het oude schooltje" dat thans in meerdere leslokalen is gesplitst, niet meer herkennen. Op deze manier werd hier weer een treffend staaltje van burger zin en solidariteit betoond door in de een of andere vorm, hetzij in arbeidsuren danwel in natura „goodwill te betonen. Laat men dit streven ten voor beeld nemen en waarderen! Aanbesteding. Door architect J. C. P. Loonen te Breskens werd aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur met stalling en voedselbergingen te Groede voor rekening van de heer graaf C. de Hempbinne te De Pint (B.). Ingeschreven werd als volgt: Gebrs. Vergouwe, Breskens ƒ41.055; J. van Rosevelt, Bres kens ƒ40.900; E. A, de Boever, Biervliet ƒ38.400; P. Simpelaar, Oostburg ƒ37.800; V. Verstraete, Hoofdplaat 36.840; Gebr. Visser, Breskens ƒ36.627; R. Verstraete, 1 Oostburg 35.600; C. A. de Ruijs- scher, Hoofdplaat 35.000. telkens opklinkend daverend ap plaus zeer in de smaak viel. Na afloop van het concert werd door de voorzitter van het feest comité „De Volharding" dank ge bracht voor haar medewerking aan dit festival en werd door een dochter van de heer Bracke aan het gezelschap een bloemenhulde aangeboden. Hierop werd weer verzameld en ging het onder het spelen van marsmuziek naar de woning van de heer Bracke, waar een sere nade werd gebracht en de voor zitter van „De Volharding", de heer R. J. van de Veke, in zijn De jaarlijkse feestweek van de vereniging voor de handeldrijven de middenstand „Terneuzen Klimop" behoort weer tot het verleden en met grote voldoening toespraak tot de familie Brackej^an het bestuur op zijn arbeid, nog eens liet uitkomen hoe ge-I durende het verblijf van de heer1 Bracke te Zaamslag vriend schapsbanden waren ontstaan en werden nog eens oude herinne ringen opgehaald. Na nogmaals door enige stra ten te zijn gemarcheerd, waarbij op gulle wijze de muzikanten werden onthaald, klonk om half elf het sein van vertrek en op hartelijke wijze werd afscheid ge nomen. Hoogst voldaan over dit uit stapje keerden allen omstreeks middernacht weer te Zaamslag terug, waar de aangeboden bloe menhulde aan de dirigent, de heer Jac. Willemsen, werd ge schonken als blijk van waarde ring voor zijn leiding. Bij de Zuidwestkust van En geland is volgens een door Lands End-radio opgevangen radiobood schap een straalvliegtuig in zee gestort. na vele weken van moeizame voorbereiding, terugzien. Het is, ondanks het feit, dat het weer Woensdagavond meer dan miserabel was, toch een feestweek geworden die klonk als een klok, hetgeen niet alleen de inwoners van Terneuzen maar ook de duizenden bezoekers uit geheel Zeeuws-Vlaanderen zullen getuigen. De gehele feestweek door is het Die pijnen op gezette tijden...verdrijf ze!D« moderne vrouw blijft ook in die dagen monter enfit:zij neemt een'AKKERTJEt helpen direct HET VREEMDELINGEN. LEGIOEN. Op vragen van het Tweede Ka merlid Vorrink (Arb.) betreffen de de behandeling van een twee tal minderjarige Nederlanders in het Franse vreemdelingenlegioen heeft de minister van Buitenland se Zaken geantwoord dat beide jongelieden, genoemd in een arti kel van „De Volkskrant" van 21 Juli j.l. door tussenkomst van de officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Haarlem gehoord zijn omtrent hun bevin dingen in het vreemdelingenle gioen. Hierbij is gebleken, dat één der minderjarigen reeds en kele dagen na dienstneming is vrijgelaten, naar zijn zeggen zon der ooit te zijn mishandeld. Volgens de door het andere jongmens afgelegde verklaring zou hij gedurende zijn verblijf in het legioen wel eens een klap in het gezicht hebben gekregen en éénmaal met een stok zijn gesla gen. Voorts zou hij op één dag driemaal telkens 100 m op knieën en ellebogen in snel tempo over een stenen vloer hebben moeten kruipen. Over meerdere gegevens dan de eigen verklaringen der betrok kenen wordt niet beschikt. Op deze grond moge de minister zich in dit geval van een qualificatie van het door hen ondervondene onthouden. Naar het oordeel van onderge tekende zijn de bovenaangehaalde mededelingen niet door voldoen de bewijzen gestaafd, zodat daar omtrent geen protest aan de Franse regering kan worden ge richt. Het artikel van 21 Juli in „De Volkskrant" zoude geïnspireerd zijn op een tweetal brieven van één der betrokken minderjarigen, welke door de moeder aan een verslaggever zouden zijn ter hand gesteld. Aangenomen wordt dat het artikel is bedoeld als een waarschuwing voor hen, die mo gelijk dienstneming in het le gioen overwegen. De betrokken verslaggever heeft daarbij de wijze van behan deling van recruten in het legioen weliswaar in sterke termen ge schetst, doch gezien de preyen- tieve werking van het persbericht acht de minister geen gronden aanwezig een waarschuwing aan de verantwoordelijke personen te doen geven. Bij herhaling is de aandacht der Franse regering gevraagd voor de reacties, welke berichten omtrent het aannemen van min derjarigen in de dienst van het vreemdelingenlegioen bij de Ne derlandse regering en publieke opinie oproepen. Een bevredigend antwoord op deze démarches is nog niet ontvangen. De aandacht van de minister blijft hierop gevestigd. Brabantse dag. In Vlissingen is Zaterdag de feestweek, die aldaar werd ge houden ter ere van de zestigjari ge V.V.V. besloten met een Bra bantse dag. Het H. Bloedgilde uit Boxmeer, het St. Antoniusgilde uit Sambeek, alsmede vendelaars van de St. Catharira- en St. Bar- baragilden uit Vught, gaven de monstraties van het oude vendel- zwaaien. Burgemeester mr B. Kolff van Vlissingen mocht de aloude vendelgroet in ontvangst nemen. Voorts werd het konings- schieten beoefend. Een nieuwe koning werd uitgeroepen en zijn bruid (een meisje uit Arnemui den) werd als koningin ingehul digd. In de avonduren bezocht het Oeteldonkse muziekcorps „De Kikvorsen" uit Den Bosch het feestvierende Vlissingen, waar het de feestvreugde ten top deed stijgen. De conferencier André Meurs droeg het zijne tot de vreugde bij. Het feestterrein werd in de af gelopen week door ruim 15.000 personen bezocht, waaronder vele buitenlanders. Een tentoonstel ling op het feestterrein „Zeelands leven" trok ruim 5.000 bezoekers onder hen bevonden zich o.m. de directeur-generaal van het Bel gisch zeewezen, de heer H. de Vos, en de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. In de nacht van Zaterdag op Zondag is men begonnen met de opsporing van de vier Zwitserse grotonderzoekers, die reeds ruim een week zijn opgesloten in een grot in het Zwitserse kanton Schwijz. Het water aan de ingang van de „Hellegrot" is ver gezakt, zodat de reddingsploeg met rub- bervlotten het eerste en het twee de gewelf kon binnenvaren, zij het ook, dat bij laatstgenoemde doorvaart de ruimte tussen het wateroppervlak en de zoldering van de grot nauwelijks voldoen de was. Het is echter inmiddels weer begonnen te regenen. Men verkeert thans in angstige span ning, of hierdoor niet het peil van het meer aan de ingang van de grot weer zo zal stijgen, dat ook aan de reddingsploeg de te rugweg zal worden afgesneden. De reddingsploeg bestaat uit drie man met voorraden voor eer ste hulp, gevolgd door zes mili tairen, die zorgen voor de tele foonverbinding met de buitenwe reld. Tenslotte komen, drie man nen, die zwaardere uitrustings stukken meevoeren, zoals tou wen, enz. Later meldden de voorste man nen van de reddingsploeg, dat de volgende doorgang volledig door het water is afgesloten. Men be sloot de telefoonverbinding tot zo ver aan te leggen en dan terug- tekeren, in de hoop, dat het water daalt. De regen hield echter nog aan. druk geweest in Terneuzens stra ten met als topdagen de ope ningsdag op Zaterdag 16 Augus tus, Woensdag j.l. en dan ten slotte de sluitingsdag van j.l. Za terdag, die begunstigd werd door schitterend zomerweer en zulk een belangstelling trok, dat men in de middaguren in de Noord straat slechts voetje voor voetje kon voortgaan en de boel telkens dreigde vast te lopen. Voor de standhouders der braderij was het wel tè vol, al zal het dan toch een goede dag voor hen zijn ge worden, want tenslotte zullen toch nog zeer vele bezoekers ge profiteerd hebben van de talrijke speciale aanbiedingen en koop jes, die nu eenmaal bij een bra derij behoren. Voor Opa en Oma met gevolg, die gedurende de middaguren de braderij-stands bezochten, moet het wel een uitzonderlijk zware dag zijn geweest, want er was in de versierde en met vlaggen ge tooide winkelstraten geen „door komen" aan. De Haagse Tram-Harmonie. Te Perkpolder stond de voor zitter van „Terneuzen-Klimop", de heer H. Ribbens, met de heren J. Filius en P. 't Gilde als be stuursleden van de „Harmonie Terneuzen" om de gasten van deze dag te verwelkomen en naar Terneuzen te begeleiden. Te ongeveer elf uur stapte het gezelschap bij het ziekenhuis aan de Axelsestraat uit de bussen, waar de vice-voorzitter van „Klimop", de heer R. Minnebo, met de heren C. L. de Smidt en J. van Luik, resp. voorzitter en 2de secretaris der „Harmonie Terneuzen", de gasten opwacht ten. Nadat de Haagse Tram Harmo nie zich had opgesteld en met het front naar het ziekenhuis een mars had gespeeld, werd afge marcheerd naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur zich had opgesteld en het gezelschap begroette. De burgemeester zeide in zijn welkomstwoord dat het gemeen tebestuur talrijke malen contact met de residentie heeft, maar hierop drukt meestal het finan ciële stempel en dit is nu juist niet de aangenaamste zijde van het ambtelijk contact. Thans was het contact, dat Ter neuzen met Den Haag had van geheel andere aard. Nu zou de vrolijke noot de boventoon voe ren. Het bestuur van „Terneuzen Klimop" met de inwoners ver heugden zich in de komst der vuur. Zij werden terstond op warme thee onthaald. Prof. Boegli verklaarde, dat hij en de jongelui zeer moeilijke ogenblikken hadden beleefd, doch nimmer de hoop hadden opgege ven. Zondagmiddag hadden zij be merkt, dat het peil van het water in de grot was gedaald, 's Avonds te 7 uur hadden zij besloten geza menlijk de „waterval der kroko dillen" te passeren, hetgeen ge lukte. Pr. Boegli en zijn metgezellen zijn langs de gewone weg naar buiten gekomen. Zij gingen naar een herberg alsof er niets ge beurd was. De vier mannen wer den op roerende wijze verwel komd door familieleden en door dr Rudolf Sidler, hoofd van het kanton. De vier onderzoekers verklaar den, dat hun toestand niet zo ernstig was geweest, Zij maakten zich voornamelijk bezorgd over hun familieleden. In het bergho- tel dat als hoofdkwartier van de Haagse gasten, die bereid waren reddingsorganisatie heeft ge- de laatste dag van de winkelweek „De Volharding" naar Tijdens de zomerperiode wordt te Temse iedere maand een fes tival gehouden, waarvoor telkens enige muziekgezelschappen tot deelname worden uitgenodigd. Ditmaal behoorde „De Volhar ding" tot de genode gasten en zo vertrok Zaterdagnamiddag met een bus ons plaatselijk muziekge zelschap, vergezeld door enige ingezetenen, naar de stad aan de Schelde. Bij aankomst werd het gezel schap verwelkomd door een be stuurslid van het festival-comité, die de gasten naar de zaal geleid de van waaruit zou worden afge marcheerd. Hier troffen de bezoekers nog een oude bekende aan, n.l. de heer Bracke, die tijdens de eer se wereldoorlog, zoals zovele Zui derburen, de wijk had genomen naar het gastvrije Nederland, en Zaamslag als tijdelijke woon plaats had gekozen. Tegen het aanvangsuur stelde „De Volharding" zich in marsor de op en na een muzikale wande ling door enige straten, werd om 8 uur op de kiosk op het plein vóór het gemeentehuis met het te geven concert aangevangen, dat een overgrote belangstelling mocht genieten en blijkens het De vier Zwitsers, die reeds ne gen dagen in het „Hellegat", op gesloten zijn geweest, zijn erin geslaagd er zelf uit te komen. De vier Zwitsers zijn gezond en wel teruggekeerd op het basis kamp. De vier mannen, die men Iniet levend meer verwachtte te Temsche zupen aantreffen, werden het eerst opgemerkt door een agent van politie, die zijn ogen niet kon geloven toen hij professor Boegli en zijn metgezellen voor zich zag staan. De gelaatstrekken van prof. Boegli stonden strak. Zijn jeugdige metgezellen schenen niet zo vermoeid als men zou mo gen veronderstellen. Het nieuws van de aankomst van de vier mannen in het kamp verbreidde zich als een lopend diend, werden de vier grotonder zoekers bestormd door 100 jour nalisten uit vele landen. De 18- jarige, Lothar Kaiser en de 19-ja- rige Hans Gygax en Walter Nurkhalter zagen er bleek doch gelukkig uit. De vier mannen vonden het ijzeren hek, dat de ingang van de grot afsluit, gesloten. Zij moesten het hek dat door de politie ge sloten gehouden werd, forceren voordat zij de grot konden verla ten. De stomverbaasde leden van de reddingploeg zijn van mening, dat 't water in de grot plotseling gezakt moet zijn, wellicht als ge volg van graafwerkzaamheden buiten de grot. Arbeiders hadden Zondag een bron verbreed, waar uit naar vermoed werd water uit de .grot vloeide. Volgens D.P.A. heeft prof. Boegli verder verteld, dat de 4 onderzoekers de in de grot aange troffen levensmiddelen zorgvul dig verdeeld en slechts tweemaal per dag gegeten hebben. Er was genoeg voedsel voor twee maan den. De vier mannen deden gym nastische oefeningen om zich warm te houden en zongen zich moed in. Tijdens hun „gevangen schap" verrichtten zij telkens me tingen van de waterstand. 1952 door het geven van een con cert te komen opluisteren en deze sluitingsdag tot een succes te maken. Hij hoopte dat de gasten een prettige herinnering aan dit uitstapje mede naar huis zouden nemen Hierop bracht de voorzitter van de Haagse Tram Harmonie het gemeentebestuur en de ver eniging „Terneuzen-Klimop" dank voor de wijze waarop zijn gezelschap was verwelkomd. De besturen van de Haagse Tram Harmonie, „Terneuzen- Klimop" en de Harmonie Terneu zen werden hierop in de raadzaal genodigd voor het gebruiken van een verversing. De Tram Harmonie stelde zich daarna weder op en onder het spelen van populaire marsen werd via de Scheldekade naar „Hotel Rotterdam" gemarcheerd voor het gebruiken van de lunch. Internationaal festival. De middagfeestelijkheden vin gen aan met het internationaal festival van mondaccordeon- en accordeonverenigingen, georgani seerd door de accordeon, en man dolinevereniging „Paolo Soprani" in samenwerking met „Terneu zen Klimop". Alvorens dit festival aanving verwelkomde de voorzitter van Klimop, de heer H. Ribbens, de deelnemende verenigingen. Hij sprak zijn grote voldoening er over uit, dat „Paolo Soprani" be reid was gevonden dit internatio nale festival, het eerste dat op dit gebied te Terneuzen werd ge houden, heeft willen arrangeren. Spr. besloot met alle deelnemen de verenigingen een prettige dag toe te wensen, waarop met ge noegen zal worden teruggezien. De voorzitter van Paolo So prani", de heer A. Jansen, ver heugde zich er over dat zovele verenigingen gehoor hadden ge geven aan de uitnodiging om aan dit internationale festival deel te nemen, waardoor een inniger contact zal ontstaan tussen de verenigingen, hetgeen er toe zal leiden dat de resultaten tot een hoger niveau zullen worden op gewerkt. „Paolo Soprani" had dit festi val niet kunnen tot stand bren gen, zo zij niet de volle mede werking en steun had ondervon den van „Terneuzen-Klimop", de grote tovenaar, die met zijn to verstaf tot grootse dingen in staat is. Het deed spr. groot ge noegen hier aanwezig te zien de heer Van 't Groeneveld, secreta ris van de Nederlandse Accor deon- en Mondaccordeonbond. Tenslotte bracht hij dank aan de deelnemende verenigingen, het gemeentebestuur en het per soneel van gemeentewerken die steeds bereid zijn om hun volle medewerking te verlenen. De deelnemende verenigingen waren verdeeld over de muziek tenten op de Markt en in de Nieuwstraat, waar alle vereni gingen grote belangstelling trok ken en na ieder nummer een welverdiend applaus in ontvangst mochten nemen. Zowel op de Markt als in de Nieuwstraat heerste een gezelli ge drukte. Verschillende vereni gingen lieten horen dat ze de kin derschoenen reeds ontgroeid wa ren, al moet gezegd worden dat nog steeds te veel gegrepen wordt naar de ééndagsvliegen, de z.g. radio-schlagers. Inplaats van Paolo Soprani die om 3.30 uur moest optreden be trad op die tijd een in het pro gramma niet genoemde vereni ging, n.l. Animato van Goes, di recteur P. B. van Sprang het po dium. We zouden bijna zeggen lest best. Deze vereniging had een betere bezetting en greep nu niet eens naar het alledaagse, maar bracht muziek ten gehore dat voor zulke orkesten is ge schreven. Het was dan ook een waar genoegen naar dit orkest te luisteren. De prijsuitreiking. Na beëindiging van het festi val werden in café 's Lands Wel varen door de heer Jansen de bij loting vastgestelde prijzen uitge reikt, zijnde: 1. „De Verenigde Vrienden" te Boschkapelle; 2. „Symphonette" te 's Heerenhoek; 3. „Animata" te Goes. Alle deelnemende verenigin gen ontvingen een herinnerings medaille, resp. aangeboden door V.V.V. Terneuzen. de Bond van Accordeon- en Mondaccordeon- verenigingen en „Paolo Soprani". Met de Harmonie Terneuzen voorop kwam de Haagse Tram Harmonie de Markt opgemar cheerd, wat met al die uniformen een prachtige aanblik gaf. van de leden moet houden. De dienst moet steeds voorgaan, zo dat door velen van het gezelschap 's morgens nog vroegdienst was verricht. De „Grenadiersmars" van Bou- man, die met medewerking van het slagwerk werd uitgevoerd, had zeer succes. De uitvoering had een zeer goed verloop en genoot zeer veel bijval. Het was een aardige geste om met het Zeeuws-Vlaamse Volkslied te beëindigen. Onder de muzikanten van de Tram Harmonie bevond zich de heer Michiel Dees, die hier vroe ger nog leerling van de Verenig de Werklieden was geweest. Na het welgeslaagde concert ging het Haagse gezelschap, voorafgegaan door zijn drum band naar Hotel Rotterdam voor het gebruiken van het diner, tij dens welk de voorzitter van de Haagse Harmonie zijn dank bracht voor het te Terneuzen on dervonden gastvrij onthaal en hij deed hierbij uitkomen dat niet alleen de mooie Schelde doch ook Terneuzen zelf voor velen van het gezelschap een ware verras sing was. De heer Ribbens zeide dat dit laatste juist de bedoeling was van de handeldrijvende midden stand „Terneuzen-Klimop", want Terneuzen is nog veel te weinig bekend boven de Moerdijk. Hij hoopte dat dit bezoek er toe zal bijdragen om de faam van het hardwerkende en welvarende Zeeuws Vlaanderen met Terneu zen als inkoop-centrum verder uit te dragen. Het concert. De Tram Harmonie opende zijn concert met de Jubelmars van Ernst Uebel. Zeer pittig werd de ze mooie mars ingezet. Het pro gramma moest met het oog op de beschikbare tijd zeer worden bekort. Het is misschien goed te weten dat de Haagse Tramhar monie een vereniging is, die ook al haar repetities in de vrije tijd Door gaan. Geijtenbeek had het gewe- i een klein nest burgemeester was HEDEN: WESTDORPE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren riolerings- en bestratings- werken in het uitbreidings plan. TERNEUZENLuxor-Theater 8 uur: Louise-Lotte. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Lili Mariene. PHILIPPINEHotel De Zwaan 3 uur: Openbare verkoping van 13 wponhuizen. 2) (Nadruk verboden). Nee, dat was de raad te gortig geweest. Natuurlijk gebouwd moest er worden en de gemeente had maar weinig grond in eigen dom, waarop huizen gezet kon den worden. En de boeren deden niet graag afstand van enkele honderden meters voor de wo ningbouw. Die grond immers was van geslacht op geslacht eigen dom geweest en om dat nu van de hand te doen.... Nee, dat ging toch ook niet. Temeer niet, omdat de grootste boeren zitting hadden in de raad. Die Boswin kel, dat kleine winkeliertje uit de Voorstraat met z'n idiote planEnfin, hij moet van tijd tot tijd zijn stem laten horen, want anders beliep hij de kans, dat hij bij een volgende verkie zing niet meer het vereiste aan tal stemmen op zich verzamelde. Hij als eenling voor de Gemeen- tebelangenpartij, in wezen een kliekje van middenstanders en kleurloze werklieden. Hij kon het immers toch niet bolwerken tegen de andere leden, alle goed gesitueerde boeren en zeer zeker niet tegen de Baron, die in de wethouderszetel al zolang zat, als hij zich kon herinneren, de laat ste oorlogsjaren uitgezonderd. Want al was in naam de burge meester het hoofd van de ge meente, in werkelijkheid deelde de Baron de lakens uit en wee dengene, die zijn voet dwars dorst te zetten tegen de machti ge! Vroeg of laat zou hij het be zuren! Daar had je bijvoorbeeld Geij tenbeek, die benoemd was tot directeur van het gasfabriekje, dat Donkervoort rijk was. Een beste man, daar niet van. Een flinke werker, die vol zat met goede iedeën, maar die te hard van stapel liep. En die het had aangedurfd om dwars tegen de adviezen van de Baron in te ten: in tijd van drie maanden was hij weer verdwenen, onge schikt heette het. Maar in werke lijkheid verdwenen, omdat hij de Baron tegen zich had gekregen. Nu had men een oudere man uit een der naburige dorpen en deze deed precies, wat de wethouder, die tevens voorzitter was van de gascommissie, wilde. Als je maar zo verstandig was Gelukkig had hij in zijn func tie als ontvanger weinig of mets met de wethouder te maken. En hii zou wel uitkijken voor hij hem tegen zich in het harnas ioeg. Negen en dertig was hij "weldra en probeer op deze leef tijd nog maar eens ergens an ders een gemeentebetrekking te krijgen. Er werd geklopt en op het „ja van Drenth kwam de bode bin nen met de post. „Dank je wel, De Gier." Drenth keek de post langzaam en zorgvuldig na, zoals elke mor gen. Sorteerde ze in de verschil lende bakjes en ging toen weer verder met zijn eigen werk. De post had hij voorzien van enkele aantekeningen, zodat Van Such- telen, de volontair, ze verder kon afhandelen. Ook een protégé, die Van Such- telen. Eigenlijk Jonkheer Van Suchtelen, maar dat zei niemand op het gemeentehuis- Stel je voor zo'n broekje van een en twintig jaar, die pro Deo op het gemeen- huis werkte, omdat zijn vader, die ergens in de Achterhoek in wilde, dat zijn zoon te zijner tijd hetzelfde ambt zou gaan bekle den En tot die tijd liep hij de verschillende afdelingen door in bet Donkervoortse gemeentehuis Nu was hij een jaar bij de ont vanger. Enfin, ongeschikt was Van Suchteren niet. Kon joviaal zijn en had altijd een opgewekt humeur. Maakte graag een praat je, maar dat was misschien ook zijn enige fout. Zijn werk was goed en daar kwam het tenslotte op aan. Daar had je hem al. Als je het over de duivel had.... „Morgen, mijnheer Drenth, wat een voorjaar, wat een voor jaar „Morgen, Van Suchtelen. „Zonde van het mooie weer!" „Zonde? Hoe zo?" „Wel, dat wij in deze sombere vertrekken moeten zitten, in plaats van naar buiten te vliegen en te genieten van de lente. Zeg, mijnheer Drenth wat zou U er van zeggen, als we de tent eens sloten en er samen op uit trok ken? Op de fiets naar zee en dan varen? In een kano of zo", Drenth grinnikte even. Ver draaid, hij voelde zich jolig met de jongeman naast zich. ,,'t Zou een goeie mop zijn. De deuren op slot van de ontvanger en wij ver dwenen. Ik denk, dat het hele gemeentehuis op stelten zou staan en de Baron een zuur ge zicht zou zetten De ,,Aceordeonvriendeii" van St. Niklaas. Te 8 uur betrad de Accordeon vereniging „De Accordeonvrien den" van St. Niklaas het podium. Met een goede bekende, n.l. de pittige „Blaze A\yay", mars van Hollman, werd het concert door de kapelmeester J. van Lande- ghem geopend. Terstond was waar te nemen dat hier iets bijzonders gepres teerd zou worden. Een klanken- weelde overstroomde de Markt. Hier kwam duidelijk tot zijn recht wat we reeds hier vóór be aamden, n.l. dat ool^met de z.g. lichte klassieke muziek, die deze vereniging ons deze avond liet horen, grote successen zijn te be halen. De muziek werd gespeeld zo ze is en werd niet wat zo vaak gebeurd „verjazt." Alle nummers kregen dan ook een welverdiende ovatie. We mogen de feestvierende vereniging geluk wensen dat ze ons dit mooie concert heeft gebo den. We weten zeker dat onze Belgische vrienden graag nog eens terug zullen komen en dat ook wij graag zeggen: tot weder- ziens en -horen! Hierna was de beurt nog aan Paolo Soprani. Het bleek dat ook deze vereniging een stuk in de goede richting vooruit is gegaan. De geluidsversterking die dit maal prima in orde was, droeg veel bij om het concert goed te kunnen volgen. Tenslotte volgde een taptoe, waarmede dit festival werd be sloten. De sluiting van de Winkel week. De voorzitter van „Terneuzen- Klimop, de heer H. Ribbens, sprak thans het slotwoord van de Winkel-feestweek uit. Met grote voldoening kon „Ter neuzen-Klimop" op haar arbeid terugzien. Het zijn goede dagen geworden voor Terneuzen, dank zij de zo van talloze zijden onder vonden medewerking. Spr. dank te in de allereerste plaats de bur gemeester en het gemeentebe stuur van Terneuzen op wie nim mer tevergeefs een beroep werd gedaan, het corps der gemeente politie, dat op zulk een voorbeel- dige wijze zorgde, dat alle fees telijkheden een vlot verloop kon- den hebben, het personeel van gemeentewerken, dat steeds ge reed stond om aan de geuite ver langens te voldoen en zich daar voor veel arbeid heeft getroost, de „Harmonie Terneuzen", die als steeds de onmisbare schakel vormde in het welslagen van de feestelijkheden, verder alle ver enigingen die op welke wijze dan ook hun hoogst gewaardeerde medewerking hebben verleend, waardoor het een feestweek is geworden waarop allen met groot genoegen kunnen terugzien, en waaruit men weer kan zien hoe eendracht macht maakt. Spr. dfeed nog een beroep op het publiek om haar tips te ge ven voor het samenstellen van een programma voor de volgende winkelweek. De bromfiets. Met spanning werd door de menigte op de Markt de uitslag van de laatste prijsvraag: hoe oud zijn oma opa gevolg ge zamenlijk? tegemoet gezien. Dit was 228, welk aantal jaren door velen juist was geschat. Er was echter maar één brom fiets en na loting bleek de geluk kige te zijn de heer J. de Pooter, Mauritsfort, Hoek. De winkelweek 1952 is voorbij. Er is door de vereniging „Ter neuzen-Klimop" weer een propa ganda-week gehouden, waarop zij trots kan zijn. .Jjv (Wordt vervolgd). 119 personen zijn Vrijdagoch tend gewond, van wie 19 ernstig, bij een botsing, die zich heeft voorgedaan tussen twee treinen te Tokio.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2