De begrafenis van Dr Schumacher Amerikanen te Potsdam gearresteerd De toestand in Egypte De strijd in Korea Russische nota over Duitsland Brits vrachtvliegtuig neergestort Westen verwerpt Russische beschuldigingen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2121. In Tjecho-Slowakije worden ongeveer 50.000 personen verplaatst De Nederlands-Belgische textielconcurrentie Britten verlaten brug te El Firdan WEERS VERW ACHTIN G. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. op onder op onder Aug. 25 5.40 19.42 11.10 20.42 26 5.41 19.40 12.27 20.59 27 5.43 19.38 13.48 21.24 28 5.45 19.36 15.07 22.— 29 5.47 19.34 16.18 22.53 30 5.48 19.31 17.15 31 5.50 19.29 17.56 0.05 Ex-Koningin Narriman ontevreden over censuur Verklaring van Shinwell De ontwapeningscommissie Koning Hoessein van Jordanië naar zijn land vertrokken De Valera te Utiecht geopereerd Communisten leider gedood Fr anker ing bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. V/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Woensdagavond overleden voorzitter van de Westduitse so ciaal-democratische partij, dr Kurt Schumacher, is Zondagmid dag op de begraafplaats Ricklin- ger in Hannover ter aarde be steld. Onder de klanken van het lied van de „Goede kameraden" zonk de kist in het graf. Mevr. Annemarie Renger, de secreta resse van de overledene, was de eerste, die bloemen op de kist wierp. Daarna volgde Ericch Ol- lenhauer, de vice-voorzitter van de SPD, Carlo Schmid, de burge meester van West-Berlijn, Fritz Reuter, en anderen. Het graf van Schumacher is in een halve cirkel omringd door hoge dennen. Twee oude kastan jebomen staan aan 't hoofdeinde. Honderden kransen, die vrienden, aanhangers en vereerders uit de gehele wereld en politieke verte genwoordigers van de bondsrepu bliek gezonden hadden, werden bij het graf neergelegd. Ollenhauer zeide in een her denkingsrede o.m., dat de SPD in de geest van dr Schumacher verder zou strijden en mede zou helpen aan de vestiging van een nieuwe orde in Duitsland, in Eu ropa en in de wereld. De vice- voorzitter van de SPD dankte in het bijzonder voor de talrijke be wijzen van verering en deelne ming uit het buitenland. Na de minister van sociale za ken van Neder-Saksen, Heinrich Albertz, en de burgemeester van Hannover, Wilhelm Weber, brachten vertegenwoordigers van socialisten uit andere landen de laatste groet aan dr Schumacher. Het woord voerde o.a. Harry Ernshaw van de Britse Labour- party, de secretaris-generaal van Volgens van betrouwbare Praagse zijde te Wenen ontvan gen berichten zijn de Tsjecho- Slowaakse autoriteiten voor nemens bijna vijftig duizend „on betrouwbaar geachte gezinnen" uit de grote steden in Tsjecho- Slowakije weg te voeren. Derge hebben Hongarije en plaats gevonden. Volgens deze berichten ge schiedde de wegvoering der ge zinnen dit Bratislava met onno dige ruwheid, hetgeen aanzien lijke verontwaardiging verwekte. Degenen, die vroeger waren gestraft wegens „overtredingen jegens de staat", kregen 48 uur om zich gereed te maken; zij mochten per persoon slechts 40 kilogram bagage meenemen. De anderen kregen tien dagen om zich op het vertrek voor te berei den, zij mogen per gezin meubels voor één kamer medenemen. Op de overblijvende bezittingen is door de staat beslag gelegd. Men verwacht dat het grootste ge deelte van de getroffenen zal be staan uit „onbetrouwbare poli tieke elementen" uit de vroegere middenklasse. Met de wegvoeringen wordt beoogd „latent gevaarlijke ele menten" uit de grote steden, „waar zij moeilijk onder toezicht zijn te houden", verspreid te ves tigen in dun bevolkte gebieden. Een tweede doel is het verkrij gen van woningen voor arbei ders, die van het platteland naar de steden zijn overgebracht en voor leden der Tsjecho-Slowaak- se communistische partij. de Franse socialistische partij, George Brutelle, een vertegen woordiger van de Deense socia listische partij en de Weense bur gemeester en vice-voorzitter van de socialistische partij in Oosten rijk, Franz Jonas. De speciale rouwplechtigheid voor de leider der Duitse sociaal democraten, die Zaterdag in de Bondsdag te Bonn werd gehou den, werd namens de Partij van de Arbeid bijgewoond door haar voorzitter, de heer Koos Vorrink, en het hoofd van de afdeling bui tenland van de P.v.d.A., de heer Alferd Mozer. Aan de baar werd namens de P.v.d.A. een krans ge legd. Tijdens de begrafenisplech tigheid in Hannover was de P.v.d.A. niet vertegenwoordigd. Het ministerie van Economi sche Zaken maakt in een mede deling bekend, dat, teneinde be paalde sectoren der Belgische in dustrie te beschermen tegen de Nederlandse concurrentie, de Bel gische regering voornemens is, zodra een nieuwe regering is ge vormd in Nederland, met deze besprekingen aan te knopen. In de mededeling wordt erop gewezen dat vooral de Belgische confectie-industrie en de indus trie der breigoederen grote con currentie ondervinden van Ne derlandse zijde. Opgemerkt wordt dat deze concurrentie te gevoeli ger is omdat de gehele textielin dustrie op het ogenblik gebukt gaat onder een aanhoudende de pressie. Het ministerie van Economi sche Zaken belooft in de mede deling eveneens stappen in Den Haag te zullen ondernemen ter bescherming van de dekenin dustrie. Twee Amerikaanse officieren en een soldaat, leden van de Amerikaanse militaire missie bij de Russische bezettingsstrijd krachten te Potsdam (bij Berlijn) zijn op 15 Augustus gearresteerd toen zij trachtten te spionneren bij een object van het Sowjet- leger, zo meldt het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. Dit nieuwsbureau zegt verder, dat generaal Tsjoeikof, hoofd van de Russische bestuurscom missie in Duitsland, de volgende dag bij de opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland heeft geprotesteerd en geëist heeft dat de beide offi cieren en de soldaat onmiddellijk uit de militaire missie worden verwijderd. laatste was, Wafd-regering corrupt Op een bijeenkomst, die te Cairo tussen premier Ali Maher ener zijds en de Britse en. Amerikaanse ambassadeurs anderzijds is ge houden, vormde de Egyptische landsverdediging een der voor naamste onderwerpen van be spreking. Naar verluidt is gesproken over het vermogen van Egypte om zich tegen mogelijke aanvallers te verdedigen, zijn gebrek aan modern oorlogsmateriaal en zijn rol, indien er oorlog zou uitbre ken. De besprekingen hadden uitsluitend ten doel meningen uit te wisselen en wederzijdse inlich tingen te verkrijgen. Generaal Naguib en de andere leiders van het Egyptische leger zullen nog voor enige tijd hun handen vol hebben met hun po gingen ingrijpende binnenlandse hervormingen in Egypte tot stand te brengen doch zij zijn zich bewust van de betrekkelijke zwakheid van het land op het een regering van Wafdisten naar huis zond, hoewel deze partij een grote meerderheid in het parle ment bezat. Hij prees het optreden van ge neraal Naguib en verklaarde zich voorstander van de zuivering in de politieke partijen, waarop pre mier Maher heeft aangedrongen. Tijdens de herdenkingsplechtig heden was een groot aantal poli tiemannen en militairen op de been. Er deden zich geen inciden ten voor. Amin Hafez Afiffi, de zoon van het hoofd van het kabinet des ko- nings onder Faroek, is Zaterdag avond opnieuw gearresteerd in verband met de ongeregeldheden te Kafr el Dawar. De procureur- generaal deelde mee, dat „bezwa rend materiaal" tegen hem is ge vonden. Amin Afiffi, die plaatsver vangend hoofdaccountant bij de Misr-katoenweverij en spinnerij is, welke grotendeels het eigen- dom van zijn vader is, was aange- gebied van militaire oefenscholen houden; doJch evenlater weer Brij enTweeUfe1itegn, namelijk de mede- gelaten b« gebrek aan bew«s' deling dat Groot-Brittannië zich weer bereid heeft verklaard lijke wegvoeringen hebben in Egyptische officieren op te leiden Honearne en Roemenie reeds en dat det militair oefenmateriaal aan Egypte zal leveren, gekop peld aan Naguibs verklaring dat Egypte, indien het zou worden aangevallen, bereid zou zijn bui tenlandse militaire hulp te ont vangen, hebben voedsel gegeven aan de te Cairo gekoesterde me ning, dat de Egyptische regering, in ruil voor militaire en economi sche hulp, onderhandelingen met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zou willen openen ter re geling van de nog hangende vraagstukken. Gemeld wordt dat Naguib en zijn collega's er zich steeds meer van bewust worden, dat Egypte een onverbloemd standpunt m.b.t. de verdediging van het Midden- Oosten zal moeten innemen, wil het enige waarborg krijgen voor hulp, indien het in een eventuele oorlog zou worden betrokken. De militaire bevelhebber in het gebied van Cairo heeft Zaterdag avond de allarmtoestand afgekon digd. Gemotoriseerde eenheden van het leger reden door de hoofdstraten om mogelijke onge regeldheden ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Saad Zaghlul, de stichter van de Wafd-partij en „vader van het volk", 25 jaar geleden gestorven is, te voorkomen. Aan de herdenking namen be halve de tegenwoordige Wafd- partij, ook de Saadisten-partij en het Kotla-blok, twee uit de Wafd voortgekomen groeperingen, deel. De leider der Wafdisten, Moes- tafa Nahas, verklaarde in een rede te Alexandrië, dat het parle mentaire leven zo spoedig moge lijk dient te worden hersteld. De secretaris-generaal der partij, Se- rag el Din, las dezelfde rede te Cairo voor op een bijeenkomst bij het mausoleum van Zaghlul. Hahas ontkende, dat de Wafd ooit een „werktuig voor onder drukking" in de handen van Fa- roek was geweest. Hij zeide, dat de verzoenende houding van de partij tegenover het paleis onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk was. Voorts ver klaarde hij, dat de Wafd-regering de „vrijheidsstrijd" tegen de Brit se troepen in de Suez-kanaalzone was begonnen. Nahas trok vervolgens een ver gelijking tussen koning Faroek de Eerste, die in 1924 de Wafd- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. VRIJ WARM. Droog en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. DINSDAG 26 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.52 5.27 6.07 6.17 n.m. 5.06 5.41 6.21 6.31 ZON MAAN BRITTEN VERLATEN BRUG TE EL FIRDAN. Na een overdrachtplechtigheid met volledige militaire eer heeft een peloton van het Britse leger zich teruggetrokken van de stra tegische brug. Voor weg. en spoorwegverkeer te El Firdan in de Suez-kanaalzone, die was be zet tijdens de Brits-Egyptische botsingen in October van het vo rige, jaar. DE WAFDPARTIJ in EGYPTE. De Wafdistische leider Moesta- fa Nahas heeft de Britten Zater dag in een rede te Alexandrië be schuldigd van intrige om de Wafdregeringen ten val te bren gen. Ex-koning Faroek werd ver weten dat hij kranten financieel had gesteund tegen de Wafd. De binnenlandse politiek van de Wafd, aldus Nahas, is „zuiver socialistisch". Wat de buiten landse politiek betreft zou de partij blijven streven naar ver wijdering van de Britse troepen uit de kanaalzone, eenheid van het Nijldal en verwerping van het verdedigingsplan voor het Mid den-Oosten, zoals voorgesteld door de Westelijke mogendheden. Foead Serag el Din, algemeen secretaris van de Wafd, heeft te Cairo een gelijksoortige rede ge houden. De kranten van de Wafd zijn Zondag een campagne begonnen tegen de beschuldiging, dat de Egypte en de onderhandelin gen met het Westen. De Egyptische eerste minister, Ali Maher, heeft Zondag na af loop van een vergadering van de ministerraad bekend gemaakt, dat de onderhandelingen met 't Westen niet kunnen worden her vat zolang de stabiliteit in Egypte niet is verzekerd. Ex-koningin Narriman van Egypte is het niet eens met de handelwijze van de Egyptische censors. Een verzóek dat haar moeder haar in een brief deed, n.l. om geen badcostuums van Westerse stijl te dragen, had zij eerder in een krant gelezen dan in de brief, die door de censuur was nagezien. Narriman wilde niet zeggen of zij de raad van haar moeder zou opvolgen. Een Amerikaanse woordvoer der heeft bevestigd, dat twee Amerikaanse officieren en hun chauffeur door de Russen zijn aangehouden. Hij ontkende ech ter, dat de betrokkenen trachtten te spionneren. Zij waren op een openbare weg aangehouden door een Russische patrouille, die de auto van de Amerikanen reeds enige tijd had gevolgd. De drie Westelijke bezettende mogendheden hebben sinds het einde van de oorlog militaire mis sies bij het hoofdkwartier van het Russische leger in Oost-Duits- land, terwijl de Russen soortge lijke missies hebben in de drie Westelijke zones van Duitsland. Oorspronkelijk genoten deze mis sies vrijheid van beweging. Op 24 Juli j.l. werd de bewegingsvrij- heid van de Amerikanen te Pots dam echter beperkt. Het Oost duitse persbureau A.D.N. gaf als reden hiervoor op, dat ook de Russische missie te Frankfort zich niet vrij kon bewegen. Sinds dien controleerde een Russische wachtpost de bezoekers van de Amerikaanse missie, terwijl Rus sische patrouille-auto's de leden van de missie op hun tochten door Oost-Duitsland volgden. Nader wordt vernomen, dat de drie mannen 36 uur na hun aan houding in vrijheid zijn gesteld. Hun geloofsbrieven werden ech ter door de Russen ingehouden. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa heeft bij generaal Tsjoeikof te gen het gebeurde geprotesteerd. De Labour-oud-minister van Defensie Shinwell heeft Zaterdag te Liverpool verklaard, dat naar zijn mening het dienstplichtpro gram moet worden gewijzigd. Hij noemde een oefentijd van 12 maanden lang genoeg. De La- bour-regering had weliswaar in dertijd een diensttijd van 2 jaar aanvaard, omdat zij van mening was, dat zulks noodzakelijk was, De ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties heeft Vrij dag met acht tegen één stem (de Sowjet-Unie) besloten het secre tariaat te vragen 'n ontwerp-rap- port op te stellen voor de Veilig heidsraad en de algemene verga dering. Het zal een volledig over zicht bevatten van het werk van doch zij had duidelijk gemaakt, de commissie sinds Februari. Pa dat dit slechts een tijdelijke maat regel was, aldus Shinwell. Ten aanzien van de moeilijk heden in de Labour-partij zeide hij, dat de beweging „weinig waard is, tenzij zij een conse quente linkse politiek aanvaart". kistan, China en Chili onthielden zich van stemming. Dertien slachtoffers van de overstromingsramp zijn Vrijdag te Lynton (Engeland) begra ven. Alle zaken in het dorp waren gesloten. Nieuwe communistische uan- vallen op „Bunker Hill" aan het centrale front in Korea zijn Vrij dag door de geallieerden alge slagen. In een uitzending van radio- Peking is gemeld, dat door de Amerikaanse luchtaanval van 20 Augustus op Pjongjang 240 bur gers om het leven zijn gekomen en bijna duizend gebouwen zijn vernield. PAN-MOEN-DJON. De geallieerde verbindingsoffi cieren hebben Zaterdagochtend de communistische officieren een schrijven voor het hoofd van de Chinees-Noordkoreaanse delega tie overhandigd, dat kaarten met GRAANBRANDEN IN TSJECHO SLOWAKIJE. Volgens een te Ostrava Tsje ch o-Slowakije) verschijnend blad zijn in het district Ostrava min stens tien graanbranden voorge komen. Het blad critiseert de boeren wegens nalatigheid bij het beschermen van de oogst en meldt verder, dat door sabotage schade is aangericht aan vele landbouwmachines. Er waren stukken ijzer in graanvelden en ijzerdraad om graanschoven aan getroffen. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen ook voor geverfd en moeilijk haar voor individuele haar- en huid verzorging geven wij gaarne in lichtingen aanduiding van dertien nieuwe gevangenkampen bevatte. De communisten zijn Zaterdag te Pan-Moen-Djon begonnen met het bouwen van een parmanent huis ter vervanging van de oude tent, die hun onderhandelingsde legaties nu ruim een jaar onder dak heeft verschaft. Het gebouw wordt twaalf bij 8 meter, met een betonnen vloer, een stenen fundering en houten wanden. De timmerlieden die er aan bezig waren, leken Chine zen. Zij wilden geen vragen be antwoorden. Radio-Peking meldt uit Pjong jang, de Noordkoreaanse hoofd stad, dat daar door 'n Amerikaan se bomaanval op 20 Augustus 240 burgers zijn gedood en bijna duizend gebouwen vernield. POST VOOR MILITAIREN VAN KOREA-DETACHEMENT. Post voor militairen van het aanvullingsdetachement Neder lands Detachement Verenigde Naties, die op 21 Augustus j.l. naar Korea zijn vertrokken, moet op uiterlijk 27 Augustus, 31 Augustus en 9 September a.s. in Nederland ter post worden be zorgd. Uitreiking zal geschieden in de tussenhavens. Het adres moet de volgende ge gevens bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer, aan vullingsdetachement Nederlands detachement Verenigde Naties op uitreis naar Korea. Amsterdam Schipholmilitair. De namen van het schip en van de tussenhavens mogen dus niet worden vermeld. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft Zaterdag aan de ambassa deurs van de V. S„ Engeland en Frankrijk te Moskou het ant woord van zijn regering op de jongste Westelijke nota inzake Duitsland overhandigd. Op 10 Juli j.l. stelden de Weste lijke mogendheden de Sowjet- Unie voor, spoedig een vier-mo- gendhedenconferentie te beleg gen voor het instellen van een onpartijdige commissie, die zou moeten onderzoeken, of vrije ver kiezingen in geheel Duitsland mo gelijk zijn. Deze Westelijke nota was weer een antwoord op de Russische nota van 24 Mei, waar in werd voorgesteld de vraag stukken betreffende een Duits vredesverdrag, de eenwording van Duitsland en het instellen van een regering voor geheel Duitsland gelijktijdig te bespre ken. De Westelijke mogendheden verklaarden echter op 10 Juli, dat het houden van vrije verkie zingen een eerste voorwaarde vormde voor de eenwording van Duitsland. In de thans overhandigde nota stelt de Sowjet-Unie voor om niet later dan October een vier- mogendhedenconferentie te be- Naar geallieerde gezagdragers in Berlijn hebben meegedeeld, hebben de drie Westelijke hoge- commissarissen Sowjet-beschul- digingen, dat zij trachten de han del tussen Oost- en West-Berlijn te verminderen, verworpen. Op hun beurt beschuldigden de Wes telijken de Russen van „opzette lijke pogingen om Duitsland ge heel te verdelen". In gelijkluidende brieven aan de Sowjet-controle commissie voor Duitsland hebben de Fran se, Britse en Amerikaanse hoge- commissarissen verklaard de Sowjet-beschuldigingen niet te kunnen begrijpen en aanvaarden. De brieven waren bedoeld als regering van Zaghlul ontsloeg en i antwoord op een hun op 30 Juli het parlement ontbond, en ex-ko- door generaal Tsjoeikof gezon ning Faroek, verscheidene malen I den schrijven, waarin zij beschul digd werden van „systematische verhindering van het sluiten van een interzonale handelsovereen komst". Tsjoeikof eiste ioen onmiddel lijk opheffing van alle handelsbe perkingen tussen Oost- en Wcst- Duitsland, inclusief het staalem- bargo. In hun schrijven verklaren de Westelijke hoge-commissarissen, dat „de oprechtheid van Tsjoei- kofs bezorgdheid voor de toe komst van de handel tussen Oost en West-Duitsland geloofwaardi ger zou zijn indien de Sowjet-be- zettingsautoriteiten hun opzette lijke pogingen tot belemmering van de handel, afsnijding van verbindingen, bepreking van rei zen en algehele verdeling van Duitsland zouden nalaten". leggen ter bespreking van de vol gende drie punten: een Duits vredesverdrag, de vorming van een regering voor geheel Duits land en de instelling van een commissie, die de mogelijkheid van het houden van vrije verkie zingen in de beide delen van Duitsland moet onderzoeken. In de Sowjet-nota wordt voor gesteld, dat de commissie die de voorwaarden voor het houden van verkiezingen moet onderzoe ken, zal zijn samengesteld uit Duitsers, door Duitsers aan te wijzen in overeenstemming met de vier grote mogendheden. Bij voorbeeld, aldus de nota, komen voor de commissie in aanmer king vertegenwoordigers van de parlementen van Oost- en West- Duitsland. Het eerste, dat de commissie zou moeten onderzoeken, zou zijn de uitvoering van de besluiten van de conferentie van Potsdam, o.m. van die betreffende demili tarisering, denazificering en de mocratisering. De Sowjet-regering stelt verder voor, dat op de viermogendheden. conferentie de datum van de te rugtrekking der bezettingsstrijd krachten uit Duitsland zal wor den besproken. Tevens stelt zij voor, dat vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland zullen worden uitgenodigd aan de con ferentie deel te nemen bij de be spreking van kwesties, die de re geringen van beide delen van Duitsland aangaan. De Westelijke mogendheden hebben in haar vorige nota een viermogendhedenconferentie voorgesteld, waarop alleen zou worden gesproken over verkie zingen in geheel Duitsland. De Sowjet-regering acht dit niet vol doende. Waarnemers te Londen achten het weinig waarschijnlijk dat de Westelijke mogendheden haar tot dusver ingenomen standpunt zul len wijzigen. De eerste reactie in diplomatieke kringen te Londen was, dat de Russen „het paard achter de wagen willen spannen'.' In diplomatieke kringen te Washington acht men de kans niet groot, dat het Westen het Russische voorstel aanvaardt. Men ziet weinig verschil met de vroegere voorstellen, die 't Wes ten reeds heeft verworpen. Westberlijnse politici hebben de jongste Russische nota over Duitsland „een aangename ver rassing" genoemd, die met „voor zichtig optimisme" behandeld diende te worden. Het stond thans aan de westelijke geallieer den vast te stellen of de Russen meenden wat zij zeiden. De 17-jarige koning Hoessein de Eerste van Jordanië is Zon dagavond in gezelschap van zijn moeder, koningin Zain, uit Genè- ve naar Jordanië vertrokken. Hij is van plan twee maanden in Jordanië te blijven en daarna voor drie maanden naar de En gelse militaire accademie te Sandhurst te gaan. TWEE MEISJES VAN BRAZILIAANSE VIJFLING OVERLEDEN. In tegenstelling tot vorige be richten wordt thans gemeld, dat twee meisjes der Braziliaanse vijfling zijn overleden. De toe stand van de drie andere meisjes is delicaat. De Ierse minister-president, de heer Eamon de Valera, die zich wegens een oogaandoening onder behandeling van prof. dr H. We- ve te Utrecht heeft gesteld, is daar ter stede Vrijdagmorgen ge opereerd. Het resultaat van de operatie zal pas over enige we ken bekend zijn. De algemene toestand van de heer De Valera is goed. Een Brits vrachtvliegtuig is Zondag in Oost-Duitsland neerge stort, aldus melden Britse func tionarissen van het viermogend- hedencentrum voor de veiligheid in de lucht. Eén lid van de bemanning van drie is omgekomen; twee man zijn ongedeerd. Het toestel, een „York", stortte neer op ongeveer 3 km afstand van het vliegveld Gatow in de Britse sector van Berlijn. Het was op weg van West-Berlijn naar Hamburg, maar moest wegens motorstoring terugkeren. De Britse autoriteiten hebben de Russen verzocht het toestel terug te geven en de bemanning terug te sturen. De lading van het vliegtuig be stond uit machine-onderdelen voor de export en voor West- Duitsland, zeepsoorten en spe ciale metalen. Leden van de Britse militaire missie bij het Sowjethoofdkwar- tier te Potsdam hebben de plaats van 'net ongeluk bezocht, aldus een Britse zegsman, die verder geen bijzonderheden gaf. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De overlevenden zijn Zondag avond in West-Berlijn aangeko men. Britse functionarissen heb ben verklaard, dat regelingen worden getroffen om het stoffe lijk overschot naar West-Berlijn te vervoeren. Zij konden nog niet zeggen, wat er met het neerge storte vliegtuig zal gebeuren. De bekende communistische leider op Malakka Tan Lam Hin is in de buurt van Jong Peng in een hinderlaag gelopen en ge dood. Op zijn hoofd stond een prijs van 13.000 straits dollars, indien hij levend gevangen zou worden. Tienduizend dollar was uitgeloofd voor zijn lijk.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1