Onvervangbare Materiaalverliezen? BATIG SALDO In de Koreaanse lucht: Rapport van Belgische commissie van generaals Australische minister voor immigratie naar Nederland 'Rapport over Nieuw Guinea de Ver. Naties aan De staking bij de „Ommelanden" De 25ste Ijzerbedevaart Verhaal van de Zuidhollandse eilanden TWEEDE BLAD Zaterdag 23 Augustus 1952 7e Jaargang No. 2120 INDONESIË Truman over de komende Presidentsverkiezingen De oorzaak van de val van Loubens De reis van Margaret Truman Stijgende prijzen van het varkensvlees Het overlijden van dr. Schumacher Nederlander op vrijevoeien De opleiding van Egypiische officieren in Engeland Door Zeemijn in net Terwijl de vliegwereld zich druk bezig houdt met vliegende schotels, gaat boven Korea on gemerkt een luchtoorlog door, met een onverschillgheid alsof 't krijgswerk in de lucht tot de orde van de dag behoort. Hoelang is het daar nu al aan de gang? En hoelang zal het nog duren? Iedere dag gaan er vliegtuigen verloren voor vele millioenen dollars en worden jon; ge vliegers buiten gevecht gi steld aan wier opleiding de staat een paar honderdduizend gulden per man besteed heeft. Een half jaar geleden werd nog al eens de stelling gelan ceerd, alsof de regering in Mos kou belang zou hebben bij deze materiaalaanslag, en bij dit ver lies aan hoogwaardig betrainde mensen. Dit gaat natuurlijk slechts tot 'n betrekkelijke hoog te op. Zeker worden door het Rode Leger per dag meer vlie gers uit de school afgeleverd en stellig is het productieprogram ma van de Russische vliegtuigen uitgebreider dan het Amerikaan se. Ook kan men wat geldwaar de aangaat drie Russische toe stellen tegenover één Amerikaans stellen. «.i CONSERVEN TEGEN JUWELENDOOS. Dat laatste geldt voor menig wapentuig. Zo zal de Russische tank in gevechtswaarde de Ame rikaanse niet veel ontlopen, doch in afwerking en kwaliteit en vooral wat de inrichting voor de bestuurders betreft, is een Rus sische tank een conservenblik in vergelijking tot de juwelendoos welke de Amerikaanse voorstelt. In de Russische krijgsideologie valt aan het onderkomen van de mens minder gewicht toe dan dit voor het Westen het geval is. Deze generale lijn wordt ook tot in de luchtmachten doorgetrok ken en dan moet men vaststellen dat elk verlies van een Ameri kaans toestel niet goedgemaakt kan worden aangezien de U. S.- productie nog lang niet op ,,oor- logs"-capaciteit is terwijl de kolossale Russische rode lucht macht zelfs een drievoudig ver lies nauwelijks bemerken zal. Zeker niet wat de bemanningen betreft, welke in de gevechten ZWENDELPARTIJ AAN HET LICHT GEBRACHT. De recherche te Bandung heeft een zwendelpartij, waardoor een schade van honderdduizenden ru- piah werd geleden, thans aan het licht gebracht. De knoeierijen geschieden bij de uitbetaling van tachtig procent soldij over Maart 1942 aan oud-KNIL-leden. Bij de Japanse inval was over deze maand geen soldij ontvangen en eind 1949 werd besloten tachtig procent uit te keren. Volgens de bepalingen van de overeenkom sten ter ronde tafel-conferentie zou het bedrag, dat hiermee gé- moeid was, ten laste van de repu bliek Indonesië komen. De Neder landse ambtenaar P. was met de behandeling daarvan belast. Tien duizenden leden van het KNIL meldden zich bij het kantoor, waar het geld zou worden uitbe taald, maar daarnaast kwamen er „makelaars" in het spel, die als gemachtigden optraden. Naar gebleken is, waren zij in duizen den gevallen gemachtigden van niet bestaande personen. Zij ver zonnen de levenslopen, handteke ningen en machtigingen. Een makelaar ontving in de eerste 7 maanden van dit jaar 125.000 rupiah. P. kreeg daarvan vol gens zijn zeggen ruim 10.000 ru piah en bovendien bleef het kan toor van P. bestaan. In totaal incasseerden de makelaars hon derdduizenden rupiah. Behalve P. zijn thans negen „makelaars' onder wie enige oud-KNIL-leden en drie bestuursambtenaren ge arresteerd. tegen de Amerikanen verloren gaan. Die worden in hoofdzaak onder de Chinezen gerecruteerd de Russische leraar laat zijn leerlingen al heel snel tegen de Sabres in het krijt treden. De laatste weken hebben grote communistische verliescijfers te zien gegeven en men kan aan nemen, dat het goeddeels leer ling-vliegers betreft, die in de duels met de uitstekend geoefen de Amerikanen verloren zijn ge- aan. Voor de Russen is hier- ij toch een aanzienlijke winst en wel, dat de jonge piloten sneller met het materiaal vertrouwd ra ken, de vuurdoop onverwacht te doorstaan krijgen en aldus de ge vechtstactiek jong onder de knie krijgen. Dat bij een dergelijk op leidingssysteem hoge verliezen geleden worden zou voor de Westerse luchtmachten een on- overkoopbaar beletsel vormen, doch het past uitstekend in de Russische ideologie. ANDERE FACTOREN. Men kan evenwel niet zeggen dat de Russen de onderhandelin gen om de wapenstilstand juist slepende houden om het gunstige oefenterrein te kunnen behou- den. In materiële cijfers uitgedrukt is het verlies aan communistische zijde, veroorzaakt door de Ame rikaanse luchtmacht, veel en veel hoger, honderdvoudig hoger dan het verlies aan vliegtuigen, en wel door de zware bombardemen ten op de electriciteitscentrales aan de Jaloe, tengevolge waarvan de vitale industrie in Mandsjoe- rije voor een deel werd lam ge legd. Beide partijen in Korea besef fen daarom terdege, dat de lucht oorlog een onherstelbare mate riaalaanslag aan weerszijde bete kent en op grond van deze we tenschap alleen reeds moet de hierboven aangehaalde stelling verworpen worden, alsof de Rus sen belang zouden hebben bij 'n voortduren van deze merkwaar dige, nauwelijks merkbare lucht oorlog boven Korea. President Truman heeft Don derdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de de mocratische partij zich bij haar campagne voor de in November te houden presidentsverkiezingen zal moeten beroepen op hetgeen tijdens het bewind van president Roosevelt en hemzelf geschied is. Hij zeide dit naar aanleiding van uitlatingen van de candidaat der democratische partij, gouverneur Stevenson, dat „de knoeiboel" te Washington dient te worden op geruimd. De president zeide aan vankelijk, dat hij niets wist over „een knoeiboel" in Washington en dat hij daarom geen commentaar kon geven. Later deelde hij mee, dat op al de tegen hem geuite cri- tiek een categorisch antwoord zal worden gegeven. Leden van de expeditie van grotonderzoekers onder leiding van de Belg prof. Cosijns hebben Donderdagavond verklaard, dat de val van de omgekomen Mar cel Loubens klaarblijkelijk ver oorzaakt is, doordat de haak, waaraan de kabel bevestigd was, het begaf, toen Loubens naar bo ven werd gehaald. Cosijns zelf heeft sedert 1935 zonder ongelukken dezelfde soort haak gebruikt bij al zijn grot onderzoekingen, aldus de' verkla ring. De uitrusting was met zorg gekozen. Ook waren voorzorgs maatregelen tegen ongelukken genomen. De resultaten van het onder zoek in de grot Pierre St. Martin (in de Pyreneën) zijn zeer aan zienlijk. Er is een onderaardse ruimte van zeer grote omvang ontdekt, waardoor de grot als één der belangrijkste ter wereld kan worden gerangschikt. Het verval van de onderaardse rivier wettigt de hoop, dat een belang rijke hoeveelheid electriciteit kan worden opgewekt. ONGEVAL OP BOUWWERK. De 53-jarige aannemer K. L. is Donderdag bij werkzaamheden op een bouwwerk aan de N. W. Buitensingel te 's-Gravenhage, door het glas van een kap geval len. Hij kwam 316 m lager te recht op een betonnen vloer. Met een wervelbreuk en een hersen schudding is hij naar het zieken huis Zuidwal overgebracht. Een commissie van vier Belgi sche generaals heeft een diep gaand onderzoek ingesteld naar de militaire gebeurtenissen in Mei 1940, waarbij men zich in het bijzonder baseerde op de gedenk schriften van de Franse gene raals Weygand en Gamelin, als- Margaret Truman is Donder dag te Helsinki aangekomen. Op een persconferentie verklaarde zij, dat „het kabaal over het op treden van de lijfwacht te Stock holm overdreven was". Zij voeg de hieraan toe „ik vind het niet prettig een lijfwacht te hebben. Er bestaat echter een bepaling, dat ik er een moet hebben, wan neer ik op reis ben. Zo is het al tijd geweest sinds mijn vader president werd". Op zijn wekelijkse persconferen tie verklaarde president Truman dat het niet nodig was, nieuwe in structies te zenden aan de lijf wacht van zijn dochter. De consumentenprijzen van het varkensvlees stijgen. Dat blijkt o.m. uit een mededeling van de federaties van slagerspatroons bonden. Deze stijging is een ge volg van het marktverloop. Voor varkens worden prijzen betaald tot een hoogte, die tot dusverre niet werd bereikt. De verlaging van de garantie prijs voor baconvarkens van 2,65 tot 2,57 per kilogram als gevolg van het dalen van de wereldmarktprijs van voedergra- nen, zou de indruk kunnen wek ken, dat ook de prijzen voor varkensvlees in het binnenland iets terug zouden vallen. Zulks is gezien het marktverloop, in genen dele het geval. „Wij hebben sinds de oorlog in totaal 700.000 immigranten in Australië toegelaten", zei Don derdagavond de Australische mi nister voor immigratie, de heer Harald Edward Holt, die uit Duitsland in een vliegtuig van de Pan-American Airways op Schiphol arriveerde. „Van die 700.000 was de helft Brits. De overige vijftig procent van de toegelaten immigranten kwamen uit Europa. Van hen waren er ongeveer 200.000 uit de zgn. dis placed persons-kampen." De minister kon niet zeggen uit welk Europees land 't groot ste aantal immigranten naar Australië was gekomen. Wel prees hij de vele Nederlandse landverhuizers, die op bewonde renswaardige wijze zich hebben weten aan te passen aan het Australische leven en die onder de nieuwe bewoners tot de popu lairste behoren. Gedurende de laatste maanden is echter gebleken dat in Austra lië een overschot is ontstaan aan ongeschoold^ arbeiders. Ik ben thans in Nederland ge komen, om met vertegenwoordi gers van de Nederlandse rege ring onze gemeenschappelijke belangen te bespreken en hoop op een persconferentie nadere en meer gedetailleerde mededelin gen te doen. Één ding staat ech ter wel vast: Voor technisch ge schoolde krachten is in ons land nog voldoende plaats. Er zal in het quotum voor hen geen wij ziging worden gebracht. Ook voor boeren zijn de moge lijkheden in ons land nog steeds zeer goed.'' De heer Holt werd op het vliegveld begroet door de Aus tralische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, alsmede door di verse employé's van het „Aus- tralion Migration Office" te Den Haag. Namens de Nederlandse regering was aanwezig mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommis saris voor de emigratie. Minister Holt en zijn echtgeno te worden vergezeld door de directeur-generaal van het Aus tralische ministerie voor immi gratiezaken en mevrouw Heyes, door de waarnemend „chief mi gration officer" te Londen, de heer J. Dempsey en door zijn particulier secretaris, de heer N. I kg, brood per kg 1,15 tot 2,-, Ingevolge art. 73e van het handvest der Verenigde Naties (de indiening van verslagen over niet-zelfbesturende gebieden) is aan de V. N. dezer dagen een rapport over 1951 aangeboden over Nieuw-Guinea, samenge steld door de ministeries van overzeese rijksdelen en buiten landse zaken. In het gestencilde rapport, waarvan de tekst 115 pagina's met tal van bijdragen omvat en dat is geïllustreerd met foto materiaal, wordt na een alge meen gedeelte over de geografie, geschiedenis, bevolking en be stuur, de meeste aandacht be steed aan de économische toe stand, waarna verslagen volgen over de sociale toestand en het onderwijs. Uit het rapport blijkt, dat men op de verschillende ter reinen van bestuurszorg nog in het allereerste stadium van on derzoek en experiment verkeert om te zien, langs welke lijnen zich de ontwikkeling van het ge bied en zijn bevolking zal moe ten bewegen. Een grote moei lijkheid vormt hierbij het ver schil in geaardheid en de nog aanmerkelijke onbekendheid met de spreiding dier bevolking, waarvan nog steeds nieuwe nederzettingen worden ontdekt. Ook de kolonisatie door Indo- Europeanen uit Indonesië, die in slechts 1 bladzijde wordt behan deld, heeft niet veel te beteke nen: Er zijn nog geen 2500 kolo nisten, die nog gpen 1000 ha grond bewerken. De grote moei lijkheden hierbij zijn het gebrek aan voldoende huisvesting en de hoge prijzen der levensbehoeften, b.v. rijst van 92 tot 107 ct. per De handelsbeweging, hoewel een vooruitgang tonend ten op zichte van 1950, wordt verre van rooskleurig genoemd: In 1951 stond tegenover een importwaar- de van rond 44 millioen (ex clusief leger en marine) een uit voer t.w.v. ruim 14 mm. Inves teringen door grote concerns vonden, buiten de Ned. Nieuw- Guinea petroleum maatschappij niet plaats. Zo vallen er uit het rapport, dat een uitvoerig en gedegen overzicht geeft van de toestand van Nieuw-Guinea, nog tal van gegevens te putten, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat dit gebied een zorgenkind voor Nederland is, waar, zo mo gelijk met de hulp van de orga nen der Verenigde Naties, nog zo ontzaglijk veel valt te verrichten, dat een verslag als bedoeld bij art. 73e van het handvest nog wel tot in lengte van jaren aan de V. N. zal moeten worden uitge bracht. mede op die van de Engelse eer, ste minister Winston Churchill en de gewezen Franse eerste minister Paul Reynaud. Na verschillende onjuistheden en tegenstrijdige uitlatingen in deze geschriften te hebben aange toond, komt de commissie in haar dezer dagen gepubliceerde rapport tot de conclusie, dat het drama, dat zich in de Meidagen vap 1940 afspeelde, in niet gerin ge mate toe te schrijven was aan de onverwachte benoeming van generaal Weygand tot opperbe velhebber der geallieerde strijd krachten. Deze moest zich hier door in 48 uur tijd op de hoogte stellen van uiterst ingewikkelde militaire problemen en zag zich plotseling verplaatst in een situa tie, die zeer verward was en nog ieder uur wijziging onderging. Weygand kon op 21 Mei niet lang genoeg in leper vertoeven om daar lord Gort, de bevelhebber van het Engelse expeditieleger te ontmoeten en besprekingen op hoger niveau over een gezamen lijke verdediging der Frans Engels-Belgische strijdkrachten konden dus niet worden gehou den. Een ongeval, dat het leven kostte aan generaal Bilotte, de bevelhebber der Franse troepen in het Noorden, droeg nog bij toe de algemene verwarring. Het gevolg van een en ander was, dat het Engelse expeditieleger, bij ontstentenis van richtlijnen, zijn eigen strategie vaststelde en het Belgische leger aan zijn lot werd overgelaten. Vanaf 24 Mei had generaal Weygand dan ook geen invloed meer op het geheel der krijgsverrichtingen. Na 25 Mei vernam het Belgische opperbevel, niets meer van de Fransen en de Engelsen en daar geen enkele steun uit de lucht werd ontvan gen, was het lot van de Belgische strijdkrachten van toen af beze geld. In het rapport van de com missie wordt nog opgemerkt, dat tussen 22 en 27 Mei het Belgische opperbevel geen enkele keer werd uitgenodigd tot de intergeal- lieerde besprekingen, hoewel de 20 Belgische divisies 40 procent uitmaakten van de in het Noor den afgesneden geallieerde strijd krachten. Het bestuur van de P.v.d.A. heeft in een brief aan de socia listische partij Duitsland zijn medeleven betuigt met het over lijden van dr. Kurt Schumacher. Hierin wordt onder meer gewe zen op het feit, dat Schumacher in het beslissende uur van on dergang van het nationaal-socia- lisme de strijd heeft aangebon den tegen, wat wordt genoemd, de levensgevaarlijke illusie van een eenheidsfront tussen bolsje wisme en democratisch socialis me. Daarmee, aldus de brief, be hoedde hij de Duitse arbeiders klasse voor een onherstelbaar verraad aan de democratie en de wezenlijkste waarden van de westerse beschaving. Het schrijven verheelt niet, dat ae leiding van de P.v.d.A. vaak ernstige bezwaren koesterde te gen bepaalde politieke gezichts punten van Schumacher, maar, zegt het verder, van het uur der bevrijding hebben wij het stand punt ingenomen van een zo spoe dig mogelijk, volledig en onvoor waardelijk herstel van de Duitse gelijkgerechtigdheid. Na Schumachers jarenlang lij den in de concentratiekampen en de heroïsche wijze waarop hij dit heeft gedragen, te hebben geme moreerd, spreekt het bestuur de wens uit, dat Schumachers ide aal: Een vrije wereld van vrede en gerechtigheid, via de weg van het internationale socialisme zal worden verwezenlijkt. Wederom is een z.g. „Wester ling-gevangene" op vrije voeten gesteld te Djakarta. Het is de heer J. Leclercq. Hij mag het land nog niet verlaten en moet zich melden, omdat het onder zoek in deze zaak wordt voort gezet. Flanagan. PRINS BERNHARD IN BELGIë. Prins Bernhard is in gezel schap van zijn moeder met zijn persoonlijk vliegtuig in Le Zoute (B.) geland. De prins zal aan 't internationale concours hippique aldaar deelnemen. 1 kg varkensvlees 3,- tot 8,50, kippeneieren 35 ct. tot 1,een kip 7,50 tot 15,verse vis per kg 3,tot 6,sago per kg 15 tot 80 ct., maïs per kolf 5 tot 8 ct., suiker per kg 1,86 tot 1,97, 50 sigaretten van 1,99 tot 2,18, een stuk waszeep 62 ct., een pakje shag ƒ1,93 tot 2,18 enz.) Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meege deeld dat binnenkort in Engeland nieuwe oefengelegenheden voor officieren van de Egyptische strijdkrachten beschikbaar zullen zijn. Tot het einde van het vorige jaar volgden ongeveer honderd Egyptische officieren een mili taire opleiding in Engeland. Sindsdien was deze opleiding gestaakt. Een woordvoerder van het mi nisterie deelde verder mee, dat de Engelse regering besloten heeft, „niet-operationeel mate rieel" voor verkoop aan de Egyp tische strijdkrachten vrij te ge ven. Hij omschreef de term niet nader, doch gaf te kennen, dat hoofdzakelijk oefenmaterieel be doeld wordt. Naar van gezag hebbende zijde wordt vernomen heeft men het oog op opleidings vliegtuigen, reservemotoren, enz. De coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" heeft thans gedwongen door de staking en het daarop gevolgde ontslag ge tracht haar melk bij de melk fabriek D.O.M.O. te Beilen te laten verwerken, Zeven tankauto's kwamen in Beilen aan met ongeveer 84.000 liter melk. Op advies van het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond werd evenwel deze door staking „besmette" melk niet in ontvangst genomen. Er wérd on- I vogels hem tegen. Gelukkig, de Voorwoord van de schrijver. Dit verhaal is zuiver fantasie. Mogelijk zullen de lezers of leze ressen in de beschrijving van plaatsen en zelfs van personen, dorpen of mensen menen te her kennen die in werkelijkheid be staan of bestonden. Het maken van gevolgtrekkingen heeft ech ter niet de minste zin, omdat, zo als gezegd, feiten en personen uitsluitend bestaan in de ver beelding van de auteur. Niets van het beschrevene is in werke lijkheid gebeurd, hoewelhet zou plaats kunnen vinden, want geen mens is onfeilbaar. H. v. H. 1) (Nadruk verboden). Voor het brede raam van een der vertrekken van het Donker- voortse gemeentehuis stond de ontvanger Drenth te kijken naar de bomen, die nu langzaam aan in het groen ivwsmen. Een perio de van warm lenteweer had de dikke knoppen aan boom en plant opengebroken en de tere, lichtgroene getinte blaadjes wa ren naar buiten gekomen, nog klein, maar de zonnestralen de den ze snel groeien. Nu leek het nog, alsof een schilder met zijn fenseel overal van die kleine groene moppen had aangetipt, overal maar een beetje. Doch het zou niet lang meer duren, of de bomen in het park van het ge meentehuis zouden weer volop in blad staan. De lente was in het land. Automatisch opende Drenth het venster op fen kier, waardoor de prikkelende voorjaarslucht naar binnen kwam. Hij ademde eens zwaarhe, dat was lekker. Vanuit de takken der hoge bo men klonk het gezang der vele HFNK VAN HFF^WIIK winter was weer voorbij. De lan- nrNIL VAN nttoWIJIt J ge wintermaanden, die zo vrese lijk eentonig en vervelend wa ren in Donkervoort met zijij aan bloedarmoede lijdende verenigin gen, die twee keer in de winter een uitvoering gaven met bal na- Donkervoort met zijn ouderwetse stoomtram, de enige nog in Ne derland, waarmee je ongeveer om de twee uur naar Rotterdam kon. Donkervoort, dat sedert een paar jaar eindelijk een autobus verbinding had gekregen met de andere dorpen op het eiland, waar je niet per tram kon ko men. Drenth zuchtte en draaide zich van het raam. Langzaam, haast statig liep hij naar zijn schrijf tafel en zette zich in de ouder wetse leunstoel. Ouderwets was hier immers alles: de schrijftafel, de lamp, de kasten.... Donker voort was een conservatief dorp, waar men niets op had met de nieuwigheden, die overal in het land reeds gewoonten waren ge worden. De Raad was zuinig en als de burgemeester al eens heel voorzichtig over vernieuwing sprak, dan bekeek de raad nauw keurig of het werkelijk nodig was, en anders ging het niet door. Tenslotte was Donkervoort toch altijd nog een gemeente, die zichzelf bedruipen kon, zonder steun van het Rijk, met een mi nimum aan werklozen maar met een welvarende landbouwende bevolking! Kom, hij zou maar weer eens aan het werk gaan. Het nieuwe kwartaal was pas ingegaan en dan was er altijd wat meer te doen dan anders. Over enkele da gen verviel de betalingstijd der hondenbelasting en voordien zou den de meeste hondenbezitters wel komen om hun jaarlijkse be- wijsje te halen en te betalen. Drenth stak een sigaar op en verdiepte zich in de boeken. Gek, het wilde deze morgen niet erg vlotten. Hij was de laatste dagen een beetje down. Zou het door het voorjaar komen? Onzin, hij had al zoveel seizoenen meege maakt in deze kamer. Laat eens kijken, hoe lang werkte hij nu al in Donkervoort als gemeente ontvanger? Bijna veertien jaren immers? Dertien malen reeds had •hij het hier lente zien worden en ieder jaar opnieuw was dit weer een bekoring voor hem: die groe nende bomen in het grote park rond het gemeentehuis. Het park, waarover in de laatste raadsver gadering zo'n ruzie was geweest, omdat een der raadsleden geop perd had om het hele park om ver te hakken en op de grond huizen te bouwen. Huizen, die er zo nodig waren, omdat er zoveel jonge trouwlustige mensen op zaten te wachten. (Wordt vervolgd.) derhandeld tussen het bestuur van de A.N.A.B. en de gehele per- soneelskern, bestaande uit 6 N.V.V.-ers en 3 C.N.-V.-ers. De personeelskern stelde zich op het '>paui azap uaui jep 'jundpueis- die kwam van een fabriek, waar gestaakt werd, niet mocht ver werken. De directie van de D.O. M.O. heeft zich, zo vernemen wij van de zijde van de A.N.A.B., achter dit standpunt gesteld. Van de zijde der K.A.B. deelt men ons thans mede, dat de K.A.B. waar bij de Katholieke landarbeiders- bond is aangesloten en het C.N.VV. te Groningen zich niet achter de actie stellen hoewel deze besturen overtuigd zijn van de redelijkheid der stakingsmotie ven. Men heeft evenwel van de zijde van de A.N.A.B. geen over leg gepleegd met deze beide bon den, toen men de staking procla meerde, zo werd gezegd. Aan de Katholieke en Christelijke arbei ders bij „De Ommelanden" is dan ook verzocht door te werken. Enige tijd geleden liep het Bel gische vissersvaartuig „Adriatic II" de haven van Oostende bin nen met in zijn netten niet meer of minder dan een enorme duitse zeemijn. De kapitein, Pierre Rammeloo, verklaarde de hevig ontstelde ha venautoriteiten, dat hij er niet zeker van was geweest of het hier wel een mijn betrof en daar om zijn netten liever niet had willen prijsgeven, zoals gebruike lijk is. Hij had de mijn maar in zijn netten laten zitten en op sleeptouw genomen naar Oosten de om haar daar door deskun digen te laten onderzoeken. Deze taak is thans door de raad voor de scheepvaart te Oostende behandeld. Kapitein Rammeloo verklaarde thans in te zien dat hij het leven van zijn bemanning op het spel heeft gezet en het risico heeft gelopen dat zijn boot en een deel van de haveninstallaties in de lucht vlogen. Op het critieke ogenblik had hij echter alleen maar aan zijn kost bare netten gedacht. De raad voor scheepvaart was van oordeel dat een voorbeeldige straf hier op zijn plaats is en zal later uit spraak doen. Morgen zullen de Vlamingen voor de 25ste keqr hun bedevaart naar het ijzermonument te Dixs- muide ondernemen. Dit monument, dat werd opge richt ter herdenking van de Vlaamse gesneuvelden der eerste wereldoorlog, werd in Juni 1945 door tot nu toe onbekend geble ven daders met dynamiet opge blazen. Vermoed wordt, dat dit gebeurd is door leden van een Belgische ondergrondse bewe ging die zich hebben willen wre ken op het Vlaams nationaal ver bond, de Belgische fascistische beweging tijdens de bezetting, die de Ijzerbedevaart voor eigen doeleinden misbruikte. De Vlamingen die dit jaar aan de, plechtigheden in de vlakte van Kaaskerke deelnemen, zullen evenwel kunnen vaststellen, dat thans een begin is gemaakt met de bouw van een nieuwe IJzer- toren, die zal verrijzen op onge veer 150 meter van de ruïnes van 't vroegere monument. De vorm van het IJzermonument onder gaat geen wijziging. De voet van de toren, die een lengte zal heb ben van 80 meter, zal indrukwek kender van omvang zijn. Twee liften zullen toegang geven tot de 25 verdiepingen die de toren telt. Op de tweede verdieping zullen de bibliotheek en het secretariaat worden ingericht. In het kruis op de toren zal waarschijnlijk een carillon geplaatst worden. Met de bouw van het nieuwe IJzermonument is een bedrag gemoeid van fr. 20 millioen. De Belgische staat heeft een subsidie van fr. 1 millioen ter beschikking gesteld van het IJzer bede vaart comité. Men verwacht dat het resterende bedrag door inzame lingen onder de Vlamingen bij eengebracht kan worden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5