Amerik* Presidentschap nachtmerrie een De oorlog in Korea Wrak van Engelse torpedojager .Valentine" wordt gelicht De toestand in Egypte Onrust in Engeland t raaggesprek met GenNaguib Grote stakingen te verwachten Probleem van oorlog of vrede wacht nieuwe functionaris Zes van de Urker Emigranten terug ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952- 7e Jaargang No. 2120. Kamerlid stelt vragen tt Staking in de Canadese Scheepsbouwindustrie WEERSVERWACHTING. Afifi vrijgelaten HOOGWATER. Franse schrijver in Egypte gearresteerd ZON- EN MAAN STANDEN. .- Zoon van Maurice Thorez in arrest Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In de Amerikaanse verkiezings strijd, waarin de candidaten meestal geen doek voor de mond plegen te nemen, reppen Eisen hower en Stevenson als bij stil zwijgende afspraak, niet of nau welijks van de werkelijk grote problemen, waar tegenover de in November aan te wijzen pre sident zich in zijn vierjarige ambtsperiode zal zien gesteld. Dat is volkomen begrijpelijk. De belangrijkste vraagstukken voor Amerika liggen op het ter rein der buitenlandse politiek en alleen al op grond van veilig heidsoverwegingen is het onmo gelijk ze in het openbaar tot in détails te behandelen. Verder zijn er de kwesties, die verband hou den met het steeds duidelijker aan het licht tredende feit, dat de leidende positie, welke Ame rika in de Westelijke wereld in neemt, het land zal verplichten in de komende tijd, naast de be staande zware buitenlandse ver plichtingen, nieuwe lasten ter verlichting van zwakkere bond genoten op zich te nemen. Geen van beide candidaten kan het echter, waar de Amerikaanse kie zer beloften van belastingverla ging wil horen, wagen, ook maar een woord te laten vallen over 'n nieuw beroep, dat ongetwijfeld nog op de belastingbetaler zal moeten worden gedaan. Op een van de problemen misschien wel het belangrijkste en zeker het verschrikkelijkste waarover om redenen van veilig heid niet in het openbaar gedis- cussiëërd kan worden door de mannen, van wie een straks de hoogste leider der Amerikaanse politiek zal zijn, is onlangs gewe zen door de gebroeders Alsop, in hun voortreffelijke rubriek in de „Herald Tribune", „Matter of Fact". Het betreft deze vraag: welke politiek moet de aanstaan de president voeren en welke af- weermaatregelen moet hij nemen met het oog op het wel haast vaststaande feit, dat de Sowjet- Unie omstreeks 1955 in een situa tie zal verkeren, waarin het haar mogelijk zal zijn, ten minste een poging te ondernemen om het ge hele Amerikaanse oorlogspoten tieel in een onverwachte aanval te vernietigen? Deze gruwelijke vraag hangt samen met de berekeningen van Amerikaanse experts, volgens welke de Russen op genoemde tijd de beschikking zullen hebben over ongeveer 650 atoombommen en dan bovendien een luchtvloot zullen hebben opgebouwd, capa- pel om elk vitaal centrum van Amerikaanse kracht te bereiken. Zeker, er is tot bepaalde hoog te een materiële beveiliging mo gelijk tegen het gevaar van een dergelijk „Pearl Harbour" in het massale. Maar zij zou de Ameri kanen nog vele tientallen milliar- den dollars meer kosten, dan de enorme bedragen, die zij reeds nu voor hun defensie uitgeven. En zelfs met deze extra milliarden gesteld al, dat het land ze zou kunnen opbrengen en de president er in zou slagen, de belastingbe talers te bewegen ze af te staan zou geen absolute veiligheid kunnen worden. DE DANS OP 't KRUIT. Naast de materiële zorg voor de betrekkelijke veiligheid heeft de president de taak, via de diplo matieke wegen te pogen, het complex der internationale geva ren zoveel mogelijk in te perken. Het is deze taak, gericht op het bereiken van 'n bevredigend ver gelijk met de Sowjet-Unie, die door de insiders wordt gezien als de onderneming, die het hoogste aan staatsmanswijsheid, het uiterste aan verantwoordelijk heid, en een bijkans bovenmense lijk geduld van de president zal eisen. Bij het bestaande wan trouwen over en weer, de ongeli miteerde bewapeningsrace en de conflictstof, die vooral in de Azia tische en Arabische wereld hoog ligt opgestapeld, kan hier één verkeerde stap, één verkeerde be rekening tot een ramp voor Am rika leiden. En of dit alles nog niet genoeg is, zal de nieuwe president zich onmiddellijk na zijn ambtsaan vaarding en misschien zelfs al daarvoor moeten bezighouden met het vraagstuk van verdere hulp aan de bondgenoten. Een voorproefje van hetgeen op dit gebied te wachten staat, heeft men al gehad met het aan beide zijden met veel geprikkeldheid gevoerde debat over de Franse eis om meer Amerikaanse orders voor de Franse wapenindustrie. Inderdaad gelden de beweegrede nen, die Frankrijk tot zijn eis dwongen, in nog sterkere mate voor Engeland maar de Britten, die weten, dat er nu, in de ver kiezingstijd, toch niet met de Amerikanen te praten is, hebben nog geduld' betoond. Na de ver kiezingen zullen echter ook zij ongetwijfeld met nieuwe, om vangrijke verlangens komen. De kwestie is, dat Frankrijk, met zijn moeilijkheden in Indone sië en Noord Afrika, èn Enge land, met die in het gehele Nabije Oosten en Malakka, zonder ver dere hulp niet zullen voldoen aan de taken, die zij te Lissabon in 't kader van het Atlantische Pact op zich hebben genomen. EXTRA KOSTEN Op het ogenblik is het al wel duidelijk, dat mannen, nog wijzer dan de „drie wijzen", Harriman, Monnet en Plowden, die het plan van Lissabon opstelden, het ge hele probleem der West-Europese defensie opnieuw in behandeling zullen moeten nemen. En hun conclusie zal dan wel zijn, dat Amerika, ter verlichting van En geland en Frankrijk, extra ver plichtingen in Afrika en Azië op zich dient te nemen. Want de West-Europese defensie moet nu eindelijk op korte termijn water dicht worden gemaakt. In Washington twijfelt men er niet meer aan, dat Stalin zijn plan tot een geneutraliseerd ver enigd Duitsland heeft laten va ren voor de conceptie van een permanent verdeeld Duitsland en dat hij thans alles zal doen om de Oostzone militair zo sterk moge lijk te maken. Een tegenwicht daartegen is voor het Westen een zaak van leven en dood. Slechts enige van de belang rijkste vraagstukken, waartegen over de nieuwe president der Verenigde Staten zich zal zien gesteld, zijn met het bovenstaan de aangestipt. Maar ook daar mede is wel volkomen duidelijk gemaakt, dat zowel Eisenhower als Stevenson het vooruitzicht op het presidentschap een nacht merrie hebben genoemd. Het Tweede Kamerlid Romme (K.V-P.) heeft aan de minister president en de ministers van oorlog, van marine en van bui tenlandse zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers ken nis genomen van de berichtgeving in de „New York Times", volgens welke, in geval van een Russische aanval, de verdediging van Ne derland, in geallieerd verband, niet zou vaststaan? 2. Zijn de ministers bereid mede te delen of er waarheid is in de evenbedoelde berichtgeving en, zo ja, de opening van zaken te geven, welke door het alge meen belang wordt geëist? 3. Staat de regering op het standpunt, dat aan de zware Ne derlandse defensie-inspanning in geallieerd verband onverbreke lijk verbonden behoort te zijn de zekerheid van geallieerde verde diging van Nederland in het ge val van een aanval? In een bericht van de „Prawda' uit Korea wordt gezegd, dat bij de aanval door bommenwerpers van de V. N. op Pjongjang in de nacht van Woensdag op Donder dag de burgerbevolking „zware verliezen" heeft geleden. Ameri kaanse „vliegende forten" hadj den „een groot aantal bommen" laten vallen, waaronder houders gevuld met napalm en andere brandbare stoffen, aldus de „Prawda". Lichte bommenwerpers en jachttoestellen van de V.N. heb ben Donderdag aanvallen gedaan op een cementfabriek te Osoe, ten Zuid-Oosten van Sariwon. Volgens de piloten werden 63 ge bouwen vernield en 29 bescha digd. Toen Zeeland in de Meidagen van 1940 doorvocht, zouden de Nederlandse troepen stand hou den bij de Zanddijk (ten Oosten van het kanaal door Zuid-Beve land). Franse troepen waren in middels vanuit Zeeuwsch-Vlaan- deren overgestoken naar Zuid- Beveland en zouden steun ver lenen aan de Nederlandse troe pen ter verdediging van Zuid- Beveland en de Sloedam, dus van Walcheren. De Franse commandant was van mening, dat de stelling aan de Zanddijk niet geschikt voor verdediging was en wenste het kanaal door Zuid-Beveland als frontstelling te gebruiken. Nu werden de troepen in Zuid Het Canadese vlootbouwpro- gram zal wellicht moeten wor den gewijzigd wegens stakingen in de scheepsbouwindustrie, zo heeft Vrijdag een functionaris van de Canadese defensieproduc tie verklaard. Tengevolge van vier stakingen, waarbij ongeveer 6000 arbeiders te Quebec en 1000 te Port Arthur ((Ontario) zijn betrokken, kunnen opdrachten van de marine ter waarde van 70 millioen dollar niet worden uitgevoerd, aldus genoemde functionaris. Generaal Naguib heeft Vrijdag avond in een vraagesprek voor de Franse radio verklaard, dat Eypte bereid is militaire hulp uit het buitenland te ontvangen, in dien het wordt aangevallen. Deze hulpverlening zou echter geen inbreuk mogen maken op de on afhankelijkheid van Egypte, al dus de generaal. Hij zeide er voorstander van te zijn, dat een zo groot mogelijk aantal Egyptische officieren voor hun opleiding naar het buiten land worden gezonden, teneinde zich op de hoogte van de nieuwste wapens te stellen. Met de Ver enigde Staten bestaat reeds een overeenkomst voor dit doel, zo voegde de generaal hieraan toe. Generaal Naguib bracht Vrij dag een kort bezoek aan het Egyptische garnizoen in de kust Burgemeester Keyzer heeft sinds zijn bezoek aan Argentinië onafgebroken gewerkt aan het plan om enige kotters te krijgen voor de Urkers aldaar. Wel zijn enige toezeggingen gedaan, maar hij heeft nog weinig kunnen be reiken, zo deelde hij mede. Van een der Urkers heeft hij bericht ontvangen, dat ze de visserij op de rivier zouden proberen. Zou dit resultaat opleveren, dan moet de burgemeester zijn plan geheel wijzigen. De Urkers hebben dan niets aan kotters, maar moeten dan kleine bootjes hebben met sterke motoren. Hij moet dus nadere berichten afwachten. Inmiddels zijn weer twee zonen van De Korf uit Argentinië op Urk aangekomen. E. de Korf ver telde, dat even vóór het vertrek van de boot waarop zij als ma troos zouden meevaren een ach terblijvende broer hun was ko men vertellen dat een paar man 500 km het binnenland in zouden trekken om op de rivier te gaan vissen. Ide vertelde, dat zijn broer met nog een paar andere Urkers het twee maanden zouden proberen. Lukte het dan zou hij er ook weer heen gaan. „Het is een prachtig land", aldus Ide, „maar als je geen eigen rendabel bedrijfje hebt, is het niets gedaan". Ze hadden geen honger gele den, zo vertelde hij, omdat steeds een groot gedeelte van de ploeg werk had in fabrieken of aan de haven... Twee werken nog op een fabriek en de rest is het binnen- land ingetrokken om te vissen.""f®" De eerste berichten hierover zijn niet erg moedgevend, de vangst was gemiddeld 50 kg. Zes van de 18 emigranten zijn nu weer op Urk. De anderen geven de moed nog niet op, maar mislukt de ri viervisserij, dan komen ze vóór het einde van dit jaar weer naar Urk. strook van Gaza in Zuid-Palesti- na. Sedert de staatsgreep brengt hij van tijd tot tijd bezoeken aan onderdoen van het Egyptische leger. In de kuststrook van Gaza is in 1948 hevig gevochten tussen Israëliërs en Egyptena- ren. Generaal Naguib nam toen zelf aan de gevechten deel. De gouverneur van de Egypti sche bank heeft alle banken, ook de buitenlandse, gelast des Vrij dags om 11.45 uur in plaats van om twaalf uur te sluiten om de Mohammedanen in staat te stel len voor het middaggebed naar de Moskee te gaan. Gedurende de afgelopen week zijn op het hoofdkwartier van generaal Naguib ruim 25000 klachten ontvangen van leden van de strijdkrachten, van de politie en uit alle lagen van de bevolking. Premier Maher ont ving in de afgelopen tien dagen 12.000 klachten en verzoeken van het publiek. Premier Maher heeft opdracht gegeven de klachten snel te onderzoeken. De „Opperste Gids" van de machtige Mohammedaanse broe derschap, Moersjid, heeft er in een officiële nota aan premier Maher op aangedrongen bars, I cabarets en danszalen te sluiten en het bezoek aan filmvoorstel- te beperken wegens de „slechte invloed" van deze soor ten van vermaak op dé Egypti sche jeugd. den ondervraagd. Eveneens op beschuldiging van communisti sche activiteit zijn in die streek 16 landbouwers aangehouden. Vailland kwam ongeveer veer tien dagen geleden in Egypte om voor een aantal Franse commu nistische bladen, waaronder „Ce Soir" en „l'Humanité" artikelen te schrijven over de militaire staatsgreep. In 1947 was Vail land als „ongewenste vreemde ling" uit het land gezet. Dit is reeds het derde optreden tegen communisten binnen een week van het pas ingestelde „bureau voor de veiligheid van de staat". Het communisme is in Egypte buiten de wet gesteld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige en later langs de Waddenkust vrij krachtige Westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Jan en Sjoert Bakker en W. de Boer uit Enkhuizen, ook een oud- Urker, vissen weer op het IJssel- meer. Ide Korf gaat weer naar de Noordzee en zijn twee broers lopen weer achter de melkwagen. De terugkeer van de „Argentij nen" verwekt op Urk geen sen satie, daar men er van het begin af op rekende dat deze en gene nog wel zou terugkomen. Erg veel vertrouwen hadden velen niet in de onderneming van de Belgische reder. De teruggekeerden zijn niet ge neigd veel te vertellen. „Er is al genoeg over ons geschreven en het betekent allemaal niets" is de vrijwel eensluidende verkla ring. ZONDAG 24 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.52 4.27 5.07 5.17 n.m. 4.03 4.38 5.18 5.28 MAANDAG 25 AUGUSTUS. De Egyptische militaire autori teiten hebben Amin Hafez Afifi, zoon van de vroegere chef van het kabinet van Faroek, in vrij heid gesteld. Hij was Maandag gearresteerd in verband met de onlusten te Kafr el Dawar en is vier dagen lang nauwkeurig on dervraagd. Er kan hem echter niets bepaalds ten laste worden gelegd. De Franse communistische schrijver Roger Vailland, twee Egyptische advocaten, een on derwijzer en twee studenten zijn in een dorp bij Damietta, in de Nijldelta, gearresteerd en naar Cairo overgebracht om te wor- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.21 4.56 5.36 5.46 n.m. 4.32 5.07 5.47 5.57 ZON MAAN op onder op onder Aug. 20.17 23 5.37 19.47 8.43 24 5.38 19.45 9.53 20.28 25 5.40 19.42 11.10 20.42 26 5.41 19.40 12.27 20.59 27 5.43 19.38 13.48 21.24 28 5.45 19.36 15.07 22.— 29 5.47 19.34 16.18 22.53 30 5.48 19.31 17.15 31 5.50 19.29 17.56 0.05 Beveland in de flank beschermd door marinevaartuigen op de Ooster. en Wester-Schelde. Tot deze marinevaartuigen behoorde ook de Engelse torpedojager „Valentine". Terwijl de „Valen tine" op de Wester-Schelde ma noeuvreerde, werd zij verrast door een Duitse Stuka, die met de zon achter zich neerdook, waardoor de opvarenden van de „Valentine" werden overrom peld, zodat niet door een zig-zag-1 beweging de vijand kon worden ontweken. De neergeworpen bommen troffen onmiddellijk doel en één of meerdere ontplof ten in de machinekamer. Door de explosie ontstonden aan stuur boordzijde 5 grote gaten in de machinekamer, bovendien werd een groot gat aan bakboordzijde bij de voorsteven veroorzaakt, alsmede In het dek van de voor steven, waarbij het tussenschot werd vernield. Hoewel de bominslagen direct talrijke slachtoffers vergden, ge lukte het aan de commandant, met de grootste snelheid varend, om het schip op de oever van de Nieuw-Neuzenpolder, ten Westen van Terneuzen, te zetten. Het water in de nabijheid van het wrak was direct met een1 dikke olie-laag overdekt. De be manning trachtte zich zwem mend en met gebruikmaking van zwemvesten te redden. Velen kregen daarbij dikke olie in de longen. Bovendien verspeelden de meesten hun kleding. De bewoners van de Nieuw- Neuzenpolder hebben al het mo gelijke gedaan om hulp te ver lenen. Zij verschaften kleding hebben gewonden en doden aan de wal gebracht en lieten ver voermiddelen aanrukken voor het transport van de zwaar ge wonden en de gehele overige be manning naar het ziekenhuis te Terneuzen. Vreeselijke tonelen hebben zich daarbij afgespeeld, die alle be schrijving tarten. Opname in het ziekenhuis voor behandeling van de gewonden, en ook voor diegenen die inwen dig olie binnengekregen hadden was dringend noodzakelijk. Nog diezelfde avond zijn allen, op één na, die niet meer vervoerd kon worden, per Engelse ambu lance vervoerd via België. De achtergeblevene, die veel Terneuzenaren zich nog zullen herinneren als „Johnny", die lange tijd met open vensters in een kamer aan de straatzijde van het ziekenhuis te Terneuzen heeft gelegen/werd, zéér tot on genoegen van de bezetters door de inwoners van Terneuzen ver troeteld met bloemen, vruchten enz., tot hij naar Duitsland werd getransporteerd De doden van de „Valentine" werden tijdelijk ter plaatse aan de binnenkant van de dijk begra ven en zijn later op de algemene begraafplaats te Terneuzen ter aarde besteld, waar de graven nog altijd worden verzorgd. Toen de Duitsers Zeeuwsch Vlaanderen hadden bezet, bleken zij grote belangstelling voor het wrak van de „Valentine" te heb ben. Door middel van twee lichters van de Rederij Bugsier hebben zij getracht het achterschip op te vloeien, doch deze pogingen mislukten jammerlijk. Toen zij blijkbaar zelf geen kans meer zagen om het wrak te lichten, trachten zij de bekende Nederlandse bergingsfirma Van der Tak uit Rotterdam in te schakelen, die twee pogingen tot lichten heeft ondernomen, doch door sabotage van de Nederland se firma hadden de pogingen geen enkel resultaat. Alleen werden door de Duitsers de be reikbare stukken geschut van de „Valentine" weggehaald. In 1947 zijn er door de Rijks waterstaat serieuze pogingen voorbereid om het wrak te rui men. Hierbij bleek echter een grote moeilijkheid aanwezig te zijn. Het wrak is n.l. zéér diep doorgedrongen in de vooroever van de polder en heeft daar waarschijnlijk de zinkstukken beschadigd. Wordt het wrak op geruimd, dan bestaat de moge lijkheid, dat een belangrijk be drag besteed moet worden voor de herstelling van de oeverver dediging. Nu zit het wrak voor de drukke scheepvaart niet in de weg, terwijl er ook geen bewe ging in te bemerken valt. De kosten zouden derhalve de baten verre hebben overtroffen, terwijl er geen noodzaak voor oprui ming aanwezig was. Thans nu de prijzen van het schroot zo hoog zijn, was er van de zijde van de schroothandela ren grote belangstelling voor dit vaartuig, hetwelk inmiddels door de Engelse admiraliteit is over gedragen aan de Nederlandse Staat. Het gevolg van een en ander was, dat de verkoop op een dergelijke wijze kon geschieden dat de opbrengst hoger werd dan de raming van de te herstellen schade, zodat het wrak verkocht is aan de N.V. Gebr. Bijkers te IJsselmonde. Deze N.V. treft thans voorbereidingen voor de opruiming, waarbij zij, zoals werd verwacht, nog dieptebom men en andere explosieven heb ben aangetroffen. Deze zullen door daartoe bevoegde deskun digen eerst moeten worden ver wijderd. Dan zal, naar het zich laat aanzien, het wrak van de „Valentine", dat voor zo menige zeeman een baken in zee was en ook door de Terneuzenaren als een historisch oorlogsmonument werd beschouwd, spoedig ver dwenen zijn Van het front wordt lichte ac tiviteit gemeld. In de centrale sector poogden de Chinezen Don derdagavond tevergeefs met be hulp van zoeklichten de positie van luidsprekers te bepalen, door middel waarvan de verbondenen de inhoud van een brief van een Chinese vrouw bekendmaakten, die haar echtgenoot verzocht naar huis terug te keren. Tot dus ver gebruikten de Noordelijken hun zoeklichten alleen tegen vliegtuigen. Nederlands aanvullingsdeta chement op weg naar Korea. Met het troepenschip „La Mar seillaise" is gisteren een Neder lands aanvullingsdetachement, bestaande uit 107 officieren, on derofficieren en manschappen, naar Korea vertrokken. Het aan vullingsdetachement staat onder commando van le luitenant F. H. P. van Dorssen uit Den Haag. De Nederlanders maken de reis naar Korea samen met 112 Franse en 64 Belgische Korea-vrijwilligers. Bij het vertrek uit Marseille wa ren namens de inspecteur van het verkeerswezen aanwezig overste Oomen en kapt. Portielje. De Nederlanders waren Don derdagmiddag met de trein van 12.17 uur uit Roozendaal naar Marseille vertrokken. Vóór zij in de trein stapten en de kapel van het regiment Limburgse jagers het Wilhelmus had gespeeld, reikte de echtgenote van de com mandant N.D.V.N., mevr. Chris- tan, aan de vrijwilligers een blik je sigaretten uit. Amerikaanse betaling aan Zuid-Korea. De Amerikaanse regering heeft Vrijdag medegedeeld Zuid-Korea een bedrag van ruim 35.000.000 dollar te zullen betalen ter del- ging van Zuidkoreaanse voor- schotten in plaatselijk geld aan eenheden der Amerikaanse strijdkrachten. In Mei j.l. hebben de Verenig de Staten Zuid-Korea 35.000.000 dollar uitbetaald. Het Amerikaanse ministerie in buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de betalingen Zuid-Korea in staat zullen stel len, met behulp der Verenigde Naties en van de Ver. Staten, evenwicht tussen zijn in- en uit voer te bereiken. Maurice Thorez Jr., de zoon van de leider der Franse com munisten, heeft zich Vrijdag bij de politie gemeld en is, op be schuldiging van het deelnemen aan een samenzwering tegen de veiligheid van de staat, in de Santé-gevangenis te Parijs inge sloten. Thorez Junior, die onderwijzer is, was sinds 31 Mei spoorloos, toen de politie vele communisten in staat van beschuldiging stel den naar aanleiding van relletjes in de hoofdstad. De communisten, die toen werden aangehouden, zijn inmiddels voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Maandag zal Thorez Junior worden geconfronteerd met poli tiemannen, die zeggen, dat zij hem op 28 Mei bij de bastille een troep demonsranten hebben zien aanvoeren, die de politie aanviel. Hoewel het verbond van Britse vakverenigingen de T.U.C., deze week heeft gewaarschuwd, dat een aanzienlijke loonsverhoging de productiekosten dermate kun nen vergroten, dat de Britse posi tie op de wereldmarkt in gevaar kan komen, kan het zijn stand punt de leden-vakverenigingen niet opleggen. Deze beslissen zelf over de eigen loonpolitiek. Tekenend hiervoor zijn de loon eisen, waarover op het ogenblik met groepen werkgevers wordt onderhandeld. Vertegenwoordigers van 38 vakverenigingen van vakarbei ders in de scheepsbouwindustrie vergaderden Vrijdag in Londen met vertegenwoordigers van de werven over eisen voor een loonsverhoging van twee pond per week. Van de uitslag van deze besprekingen kan afhangen of 2.500.000 vakarbeiders in de scheepsbouw in staking zullen gaan. Binnenkort zullen nieuwe be sprekingen beginnen over eisen van 600.000 mijnwerkers (een loonsverhoging van 30 shilling) en van 400.000 spoorwegarbeiders (een loonsverhoging van tien procent), die door resp. de ko- lenraad en de directie van de spoorwegen zijn afgewezen. Volgende week zullen nog 200.000 werfarbeiders eisen indie nen voor 'n „aanzienlijke" loons verhoging. Afgevaardigden van meubelma kers vergaderden Vrijdag ter be spreking van de vraag, of een staking zal worden uitgeroepen ter ondersteuning van looneisen, die door de minister van arbeid naar de officiële raad voor ge schillen in de industrie zijn ver wezen. De staking van opzichters en controleurs van de veiligheids diensten van mijnen in Zuid-Wa- les, waardoor enige dagen gele den 24.000 mijnwerkers niet kon den werken, is Vrijdag beëindigd. Op drie kleine mijnen met in to taal 1000 arbeiders na is overal het werk hervat. De stakers heb ben ingestemd met een voorstel om over hun bezwaren tegen een nieuwe loonregeling besprekin gen te voeren met de nationale kolenraad, die de genationali seerde kolenindustrie beheert.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1