Dr Kurt Schumacher overleden ir£ l Mr Donker geeft opdracht terug De vrije veren over de W ester-Schelde Verklaring van Hatta KOREA. Derde formatiepoging mislukt even ud^aMrt! Grote vijand van nationaal~sociahsten en communisten De kabinetsformatie Een uitvoerig schrijven van Gedeputeerde Staten VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2119. De drievoudige moord in Frankrijk ZON- EN MAAN STANDEN. onder op onder Jaarbeurs te Gent WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal, per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Dr. Kurt Schumacher, eerste voorzitter van de S.F.D. (Socia listische Partij Duitsland) is Woensdagavond in zijn woning te Bcnn plotseling gestorven aan een acute storing in de bloeds omloop. De overledene bereikte de leef tijd van 57 jaar. Schumachers dood kwam plot seling. Zijn familieleden hadden zelfs geen tijd de dokter en zijn partijvrienden te waarschuwen. Woensdag was hij voor het eerst weer in staat zonder ondersteu ning te lopen met een nieuw kunstbeen. In de afgelopen we ken had hij zich beter gevoeld- De zware verwonding in de eerste wereldoorlog en de tijd in de concentratiekampen doorge bracht hadden de gezondheid van Schumacher geschaad. In 1948 leed hij aan een ernstige throm bose, ten gevolge waarvan zijn rechterbeen moest worden geam puteerd. Hij kwam er echter bo venop, maar in December 1951 moest hij opnieuw door een ern stige storing in de bloedsomloop het bed houden. Sindsdien ver scheen hij niet meer in de bonds dag, maar van zijn ziekenkamer uit gaf hij leiding aan zijn partij, j Hij had op de partijconferentie I te Dortmund, in September a.s., zijn openbaar optreden willen hervatten met een toespraak over het politieke program. Hij was de enige zoon van een koopman. Hij had vijf zusters. Schumacher was een emotio neel mens, die weinig wilde we ten van een compromis. Hij was altijd een groot tegenstander van het communisme. Niets, zelfs niet zijn wens om de eenheid van Duitsland te bewerkstelligen, kon hem er toe brengen bespre kingen te voeren met de Oost- duitse leiders. In de laatste jaren was hij in toenemende mate bij de Weste lijke politici impopulair gewor den wegens zijn verzet tegen de opneming van West-Duitsland in het Europese leger en zijn hef tige critiek op de Westelijke ge allieerden. Erich Ollenhauer, zijn plaats vervanger, wordt als zijn ver moedelijke opvolger beschouwd. Waarnemers geloven, dat Schumachers dood invloed zal hebben op de politiek van zijn partij, hoewel zij nog geen radi cale wijzigingen wilden voor spellen. Dr. Kurt Schumacher is op 13 October 1895 te Kulm in het toenmalige West-Pruisen gebo ren. Te Halle, Leipzig en Berlijn studeerde hij rechten en econo mie. In de eerste wereldoorlog verloor hii zijn linkerarm. Van 1918 tot 1920 was hij werkzaam op het ministerie van Economi sche Zaken. Eind 1920 werd hij politiek re dacteur van het sociaal-demo cratische blad „Schwaebische Tagwacht" te Stuttgart. In 1924 werd Dr. Schumacher als afge vaardigde gekozen in de landdag van Württemberg. Van 1930 tot 1933 maakte hij deel uit van de S.P.D.-fractie in de rijksdag. In een debat noemde hij toen eens het nationaal-socialisme „het ap pèl aan het zwijn in de mens". Het gevolg was, dat hij van Maart 1933 af politiek vervolgd werd. Van Juni 1933 tot Maart 1943 was hij in de concentratie kampen Heuberg, Kuhlberg, Da chau en Flossenburg. Na een korte vrijheid werd hij in Augus tus 1943 weer gearresteerd en tot Februari 1944 in het concentra tiekamp Neuengamme onderge bracht. Na de 20ste Juli 1944 werd hij nogmaals voor korte tijd in Neuengamme opgesloten. Onmiddellijk na de Duitse ca pitulatie in 1945 begon Schuma cher met de wederopbouw van de S.P.D. In Mei 1946 werd hij op de partijdag te Hannover tot voorzitter gekozen, welke functie hij tot zijn dood toe bekleedde. On 1949 werd hij in de Bondsdag gekozen. DE BEGRAFENIS. De overleden voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische partij, Dr. Kurt Schumacher, zal Zondag in Hannover begraven worden, aldus heeft een woord voerder van de partij medege deeld. En nu een lekkere sigaret. Na tuurlijk Strand! Daar haalt geen andere bij, dat is de sigaret vóór de fijnproever. Het kabinet van H. >1. de Ko ningin deelt het volgende mede: Mr L. A. Donker heeft H. 31. de Koningin verzocht hem te onthef fen van de opdracht tot het vor men van een kabinet. De Konin gin heeft dit verzoek ingewilligd. Het kabinet van de Koningin deelt verder mede, dat H. M. de Koningin, na het onderhoud met mr Donker, gistermiddag om half zes op paleis Soestdijk prof Rom- me heeft ontvangen. Mr L. A. Donker heeft Donder dagavond voor de pers 'n uiteen zetting van het zakelijk verloop van zijn formatiepoging gegeven. Hij herinnerde er aan, dat op 4 I Augustus prof. Beel de opdracht '„tot kabinetsformatie had terug gegeven en dat hem Mr Don ker op de avond van 5 Augus tus de opdracht werd gegeven. De die dag besprekingen, waaruit duidelijk werd, dat er toch nog 'n andere mogelijkheid gevonden kon worden om aan de A.R. tege moet te komen, doordat de K.V.P. 't departement van Economische Zaken beschikbaar zou stellen. Met het peilen van die mogelijk heid is een aantal dagen heenge gaan. Er is een aantal schema's ter tafel gebracht, maar op Woensdag 13 Augustus was een schema bereikt, waarover over eenstemming bestond. Dat was het volgende: De P.v.d.A. zou be zetten de functie van premier en minister van Algemene Zaken, Financiën, Sociale Zaken en Volksgezondheid, Landbouw', Vis serij en Voedselvoorziening, als mede Wederopbouw en Volks huisvesting. Voor de A.R. waren er dan Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat. Voor de dag daarop heeft mr Donker tot de pers gezegd, dat hij bepaaldeC.H.U.: Oorlog en Marine en F. /^TTnv"7/ief"/% v»nIzc/Iolnn TTn vnnr nP ideeën had over de wijze, waarop hij zijn taak dacht te vervullen. Komende tot een uiteenzetting van de lijn, waarlangs hij ge werkt heeft, verklaarde de heer Donker, dat hij is uitgegaan van een viertal praemissen. De eerste was, dat na vijf en een halve Overzeese rijksdelen. En voor de K.V.P.het vice-premierschap plus Binnenlandse Zaken, Buiten landse Zaken, Buitenlandse Za ken zonder portefeuille, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, P.B.O., etc. en Justitie. Over dit schema bestond over- week van besprekingen van de I eenstemming tussen de personen formateurs dr Drees en prof. 'met wie mr Donker contact had. PROF. BOMBARD ZOEKT EEN REISGENOOT. De Franse professor Alain Bombard zoekt thans een naviga tor „met grote wilskracht en pri ma gezondheid", die hem zal ver gezellen op zijn tocht met een rubberboot over de Atlantische Oceaan naar Zuid-Amerika. Zijn vroegere reisgenoot, Pal mer, heeft hij in Tanger achter gelaten, nadat deze verklaard had, dat het vlot niet zeewaardig was. EERSTE ATOOMCENTRALE. De leider van het Britse plan voor atoomenergie, sir John Cockcroft, heelt te Sydney ver klaard, dat in Amerika de eerste experimentele atoomgenerator is gebouwd. Deze „atoomcentrale" levert 100 tot 200 kilowatt. In de toekomst zouden meer van dergelijke experimentele ge neratoren gebouwd worden en men zou nagaan of 't economisch verantwoord is grote hoeveelhe den electriciteit met atoomener gie op te wekken. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is overeenkomstig het door Provinciale Staten genomen besluit, het onderstaand schrijven aan H. M. de Koningin, de Minis ters der Kroon, de Kamers der Sta ten-Generaal en de pers ver zonden De Staten der Provincie Zeeland, kennis genomen hebbende van het door de Minister van Verkeer en Waterstaat geuite voornemen om over te gaan tot verhoging van het. bestaande en tot invoering van een volledig tarief op de veren ever de Wester-Schelde; overwegende, dat in October 1945 de toenmalige regering be sloot de veren over de Wester- Schelde kosteloos te doen gebrui ken in verband met de noodzake lijkheid de, bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen gemakkelijker in con tact te brengen met het ovetig ge deelte van Nederland, vormende de Wester-Schelde een belemme ring voor de binding van Zeeuwsch- Vlaanderen aan overig Nederland en omgekeerd; dat dit besluit aan het gestelde doel heeft beantwoord, wijl meer dan voordien de band in econo misch-, sociaal- en cultureel op zicht tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland is versterkt; dat, nadat in 1950, niet zonder tegenkanting van de Staten-Gene- raal, door de Minister van Verkeer en Waterstaat werd overgegaan tot gedeeltelijke invoering van ta rieven, thans bij het huidige Hoofd van dit Ministerie het voornemen bestaat over te gaan tot volledige afschaffing van kosteloos vervoer op de veren over de Wester- Schelde; dat de destijds verkregen rech ten hierdoor volledig zouden wor den te niet gedaan, zonder dat aan nemelijk is gemaakt, dat de motie ven, op grond waarvan de vrijdom voorheen verleend werd, thans niet meer zouden gelden; dat het gevolg geven aan het door de Minister geuite voornemen voor de prille ontwikkeling op het gebied van de economische-, so- Dr. Mohammed Hatta, vice- president van Indonesië, heeft Woensdag te Calcutta op doorreis naar Mekka verklaard, dat de be sprekingen met de Nederlandse regering over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea zouden worden hervat zodra er een nieu we Nederlandse regering ge vormd is. Hij zeide tot verslaggevers, dat de Nederlanders hebben inge zien, dat de Indonesiërs nooit het denkbeeld van een Nederlands- Indonesische unie zullen steu nen". Hij voegde er aan toe, dat In donesië zich er nooit mee tevre den zou stellen, dat Westelijk Nieuw-Guinea niet in zijn gebied zou worden opgenomen. In antwoord op een vraag zeide hij, dat Indonesië de overeen komst betreffende wederzijdse beveiliging met de Verenigde Staten zal tekenen, maar dat de kwestie van herziening van ze kere bepalingen inzake Indone- sië's economische behoeften wordt bestudeerd. Voorts zeide hij, dat de moei lijke toestand in sommige delen van het land „langzamerhand beter wordt" en dat bedreigingen van. orde en recht niet ernstig zijn. In sommige delen van Java en op Celebes duren de moeilijk heden nog voort. De tegen de regering gerichte beweging op Celebes en een paar andere eilanden gaat vooral uit van voormalig legerpersoneel en het is zeer moeilijk deze personen weer tot de normale levenswijze te brengen, aldus Hatta. Tenslotte verklaarde hij, dat de voorbereidingen voor algemene verkiezingen vorderen. Men hoopt, dat deze het volgend Jaar gehouden zullen kunnen worden. ciale. en culturele binding van Zeeuwsch-Vlaanderen aan overig Nederland, welke in de afgelopen jaren plaats vond, wel niet anders dan desastreuze gevolgen kan heb ben; dat de Minister van Verkeer en Waterstaat daarnaast een vroeger geuit voornemen om de exploitatie van de veren over de Wester- Schelde in handen van her rijk te leggen, vooralsnog bereid is te la ten varen, indien de provincie in redelijke mate zal bijdragen in het exploitatietekort, als hoedanig Zijne Excellentie een deelname be schouwt gelijk aan twintig ten honderd van dit tekort; dat niet alleen voor hu maar ook voor de toekomst de exploitatie in handen van de provincie dient te blijven, zijnde de provincie het daarvoor meest aangewezen lichaam; dat immers het doel van de veren is in de eerste plaats de delen van Zeeland in economisch-, sociaal- en cultureel opzicht aan overig Nederland te binden, ter wijl na de eerste wereldoorlog dui delijk is gebleken, welke gevaren hier dreigen, zodat het van een onjuist bestuursbeleid zou getui gen de veren te doen exploiteren door een rijksdienst; dat, nog daargelaten het ada gium wat plaatselijk verzorgd kan worden verzorge men niet cen traal, het belang van Nederland en ook van Zeeland vordert, dat de zorg voor de veren blijft in han den van het provinciaal bestuur, dat, voortgekomen uit en het ver trouwen genietende van de streek, uit een oogmerk van efficiënte be windvoering en mede gelet op de praktijk van meer dan een eeuw het beste belast kan blijven met de zorg voor dit netelige en veel om vattende vraagstuk; dat, alhoewel een eventueel direct financiëel belang der pro vincie bij de uitkomsten der ex ploitatie in beginsel niet verwerpe lijk achtende, een dergelijk aan deel nimmer zodanig zal mogen zijn, dat de ontwikkeling van Zee land in gevaar wordt gebracht, wat zou plaats vinden, wanneer de provincie daardoor tot een staat van noodlijdendheid zou vervallen of wel hare bemoeiingen op econo misch-, sociaal-, hygiënisch- en cultureel terrein zouden moeten blijven beneden het peil dier be moeiingen in andere provinciën dat dit laatste bij een deelname van twintig ten honderd in het bedoelde tekort onweersprekelijk het geval zou zijn; gevaar wordt gebracht, wat het geval zou zijn, indien de pro vin daardoor tot een staat van noodlijdendheid zou vervallen, dan wel hare. bemoeiingen, in het bijzonder op economisch-, sociaal-, hygiënisch- en cultu reel terrein, zouden moeten blijven beneden het peil dier bemoeiingen in andere provin ciën; II. nodigen Gedeputeerde Staten uit in de geest van het onder I gestelde werkzaam te zijn en tevens de Staten der provincie Zeeland daaromtrent regelma tig in te lichten; III. besluiten het vorenstaande ter kennis te brengen van: a. Hare Majesteit de Koningin; b. De Ministers der Kroon; c. de Kamers der Staten-Gene- raal; d. De pers. I. geven te kennen: a. dat zij niet dan met diepe ver ontwaardiging hebben kennis genomen van het voornemen om thans nog weer verder terug te komen op het besluit om de veren over de Wester- Schelde kosteloos te doen zijn; b. dat zij, niet slechts uitgaande van het voornemen van de Mi nister van Verkeer en Water staat, de exploitatie van de veren vooralsnog Dij de provin- 1 cie te laten, doch zich nadruk kelijk op het standpunt stel lende, dat deze exploitatie door de provincie behoort te geschie den, een eventueel direct finan cieel belang der provincie bij de uitkomsten der exploitatie van de veren over de Wester-Schel de in beginsel niet verwerpelijk achten, mits daardoor de ont wikkeling van Zeeland niet in Het Franse weekblad „Samedi- Soir" heeft een beloning uitge loofd van 500.000 francs, voor in lichtingen, die leiden tot de arre statie van de moordenaar van de familie Drummond. De Britse politie heeft de identi teit van de auto kunnen bepaien. Zij behoort aan twee jonge Cana dezen, die haar in Londen hebben gekocht. Deze zijn 14 Juli naar Frankrijk overgestoken. De eige naars hebben zich nog niet bij de garage vervoegd. De Franse politie stelt op 'iet ogenblik een onderzoek in naar de herkomst van een Britse personen auto, die in de nacht van 5 op C Augustus in een garage te Lyon gestald werd en waarvan de eige naar sindsdien niet meer is gezien. De politie onderzoekt, of er ver band bestaat tussen deze kwestie en de moord op de Drummonds in Zuid-Frankrijk, daar deze moord gepleegd werd in de nacht vooraf gaande aan die, waarin de genoem de Britse auto te Lyon werd ge stald Het Britse consulaat te Lvon helpt de politie bij het opsporen van de eigenaar van le auto. Volgens de politie *e Lyon is 5 Augustus, nog geen 24 uur na de moord op de familie Drummond, een Britse auto in een garage ge bracht en sindsdien niet wegge haald. De man, die de auto bracnr gaf zijn naam niet op en vroeg ook niet om een stallingsbewijs. Hij zei de volgende dag terug te zul len komen. De politie acht het mo gelijk, dat de auto uit het Zuiden kwam. ZON MAAN op Aug. 20.07 22 5.35 19.49 7.32 23 5.37 19.47 8.43 20.17 24 5.38 19.45 9.53 20.28 25 5.40 19.42 11.10 20.42 26 5.41 19.40 12.27 20.59 27 5.43 19.38 13.48 21.24 28 5.45 19.36 15.07 22.— Beel en de vier fractievoorzitters de vorming van een vier-partijen- kabinet mislukt was. De hoofd moeilijkheid was, dat hoewel alle vier partijen bereid waren de totstandkoming van een kabinet te bevorderen men het niet eens kon worden over de zetelver deling. Getracht moest worden de vier partijen onder één deken te brengen, die telkens te smal bleek. In beginsel had het naar het oordeel van mr Donker wei nig zin nogmaals te trachten een vier-partijenkabinet te vormen. De tweede praemisse was deze: De opzet van dr Drees en prof. Beel was een parlementair kabi net te vormen. De heer Drees was er in geslaagd de fractievoor zitters te verenigen op een ont- werp-richtlijnen. De heer Beel is bij zijn poging van het zelfde ont werp uitgegaan. Gezien de on- overkomenlijke moeilijkheden, die mede waren voortgevloeid uit 't feit, dat de zetelverdeling onder werp van bespreking der fractie voorzitters was, was de heer Don ker van oordeel, dat dit een me thode was, die geen oplossing kon brengen. Daarom heeft hij geen poging meer gedaan een parle mentair kabinet te vormen. De derde praemisse was, dat de ex-formateur als uitgangspunt meende te moeten nemen een drie-partijenkabinet K.V.P., P.v.d.A. en C.H.U., dat extra parlementair zou zijn, zij het met 't ontwerp-Drees als basis, zodat het een programkabinet genoemd zou kunnen worden. De vierde praemisse was, dat in dit kabinet dr Drees minister president zou zijn, terwijl de for mateur, indien enigszins mogelijk er geen deel van zou uitmaken. Toch zeide de heer Donker het juist geacht te hebben alsnog een poging te doen om contact op te nemen met de A.R., teneinde te polsen of er daar bereidheid be stond tot verbreding van de basis van 't drie-partijenkabinet, dat hij als extra-parlementair had ge acht. De heer Donker zeide ook uit overwegingen van fatsoen deze poging te hebben gedaan. Hij acht het geen juiste methode te starten met een drie-partijenka- binet zonder nog eens te peilen of er mogelijkheden waren bij de A.R. Hij meende toen aan deze partij geen ander aanbod te kun nen doen dan geschied was bij de formatiepoging van dr Drees: de portefeuilles van Verkeer en Wa terstaat en van Justitie, omdat een ander aanbod, zoals de heer Beel had gedaan nodig zou heb ben gemaakt een halvering van het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid, hetgeen op onoverkomelijke moeilijkhe den bij de P.v.d.A. was gestuit. In het licht moet gezien wor den het gesprek, dat de heer Don ker op 7 Augustus heeft gehad 1 met prof. Donner, aan wie hij de portefeuille van Justitie heeft aangeboden, onder mededeling, dat hij voornemens was de por tefeuille van Verkeer en Water staat aan mr. Algera aan te bie den. Dit aanbod heeft niet tot re sultaat kunnen leiden, omdat men van A.R.-zijde van oordeel bleef, dat Waterstaat en Justitie niet beantwoordden aan het verlangen der A.R. dat neerkwam op het verkrijgen van meer invloed in de sociaal-economische sector. Op 8 Augustus zou mr Donker moeten beginnen met de uitvoe ring van zijn plan tot vorming van een extra-parlementair drie- partijenkabinet. Hij had echter op De trouvaille van dit schema, zo zeide mr Donker, was de volgen de: Het heeft belangrijke elemen ten uit het sehema-Beel, maar in het schema-Beel moest een com pensatie voor de K.V.P. gevonden worden in een afsplitsing van het departement van Sociale Zaken. Nu was de compensatie gevonden in 't verdwijnen van de partijloze minister van Buitenlandse Zaken, die in de vorige schema's aanwe zig was. De deken aldus de heer Donker was nu passend gemaakt door het onechte, het partijloze kindje, er onder uit te werken. De vijf ministers voor de P.v.d. A. zouden zijn de heren Drees, Van de Kieft, Suurhoff, Mansholt en In 't Veld. Voor de A.R.: voor Economische Zaken prof. Zijl stra en voor Verkeer en Water staat mr Algera. Voor Oorlog en Marine kwam natuurlijk vanzelf ir Staf in aanmerking en vcor Overzeese Rijksdelen prof. Kern kamp, beiden C.H.U. Dat was vrij aardig voor elkaar, aldus mr Donker en in die dagen had ik het gevoel, dat de formatie er bij na was. De moeilijkheden ont stonden met de bezetting van Buitenlandse Zaken, waar twee ministers van de K.V.P. zouden komen. En het bleek alras heel moeilijk om daarvoor de geschik te personen te vinden. Deze zaak ging mij bijzonder ter harte, zo vervolgde de heer Donker, omdat ik op 't standpunt sta, dat voor een zo gewichtige post zo groot mogelijke waarborgen voor een goede bezetting aanwezig moeten zijn. Daar worden zaken behan deld, waarvan de levensbelangen het scharnier begon te worden, waarvan het slagen afhing. De besprekingen hierover konden echter geen resultaat opleveren. Toen heeft de formateur zijn redeneerwijze omgezet: ik ga niet discussiëren over de kwaliteit van personen, ik ga kijken „waar haal ik een geschikte minister van Buitenlandse Zaken vandaan en wat zijn de gevolgen er van voor de formatie". Ik hield tan- slotte één man over, maar die was partijloos en dan zou het schema veranderd moeten wor- Toen stelde mr Donker een verandering in het schema voor met beschikbaarstelling van een partijloze, die minister van Bui tenlandse Zaken zou worden. De K.V.P. zou dan een minister zon der portefeuille op dat departe ment hebben. Maar dat had ten gevolge, dat de K.V.P. een der zes haar toegedachte ministers zou verliezen. Dat was niet de be doeling van mr Donker, maar als de K.V.P. geen minister van Bui tenlandse Zaken kon leveren, die hij kon voordragen ter benoe ming, zou hij moeten terugkeren tot vijf ministers voor de K.V.P. Tegelijk deed hij aan de P.v.d.A. het voorstel, dat zij Wederop bouw en Volkshuisvesting zou afstaan in ruil voor Justitie, waardoor voldaan zou worden aan de wens, dat de formateur zitting zou nemen. Dat voorstel heeft hij 1.1. Dinsdag gedaan en er aan toegevoegd, dat als dit voor stel, hetzij door de K.V.P., hetzj door de P.v.d.A. zou worden afge wezen, hij de verantwoordelijk heid voor voortzetting van z'n po gingen niet zou kunnen dragen. De fracties zijn geraadpleegd. De fractie van de P.v.d.A. was bereid, gezien de lange duur van de crisis, in de ruil toe te stem men, mits van K.V.P.-zijde is medegedeeld, dat het niet werd aanvaard op grond van het feit, dat het een verzwakking van haar positie in het kabinet zou betekenen. Tevens werd gezegd, dat men niet kon meegaan met de opvatting in zake de drie twee tallen. Toen mr Donker dit be richt had ontvangen heeft hij ontheffing van zijn opdraent ge vraagd. Ik vind het jammer, dat het zo gelopen is. zeide hij. De eigenlijke moeilijkheden lagen niet in het partijpolitieke vlak, het moeilijke punt was Buiten landse Zaken. Van alle betrokke nen, met wie ik heb gesproken, zo voegde hij er nog aan toe, heb ik de grootste medewerking ge had om de formatie te doen slagen. Van 18 tot 28 September zal te Gent de 7de internationale jaar beurs der Vlaanderen worden gehouden. Dit jaar zal de jaar beurs een oppervlakte beslaan van 50.000 vierkante meter. Voor de eerste keer zullen ook de Con- nu(ii Congo'se kamers van koophandel van het Nederlandse volk afhan-laan deze internationale jaarbeurs L I JT'nrrnlffloT. IllH ITT '-»*"» gen Het bleek moeilijk een be- deelnemen. Tezelfder tijd worden zetting te krijgen met K.V.P.-ers,internationale dagen ingericht, die aan de geschetste eisen vol deed en bovendien bleek, dat an dere figuren uit de K.V.P., ge dacht voor andere posten, dezelf de eisen stelden als ik, zodat Bui tenlandse Zaken het draaipunt, waar de Afrikaanse problemen bestudeerd zullen worden. Er worden ook dit jaar een reeks officiële dagen georganiseerd en zo wordt b.v. op 23 September 'n Nederlandse dag gehouden. Amerikaanse vliegende reuzen-1 wisselen met de kustartillerie der forten hebben, blijkens een bekend- communisten. Eerst na afloop making van het hoofdkwartier der van het artillerieduel werden de geallieerde luchtmacht, in de nacht joden en gewonden aan boord van Woensdag op Donderdag 3o0. sla^schiD Iowa" ge- ton brisant- en brandbommen op van net sia0scmp „i g een bepaald gedeelte van de Noord- bracht koreaanse hoofdstad Pjongjang uitgeworpen en daarbij „goede tot uitstekende resultaten" geboekt. Opslagplaatsen van goederen, fa brieken en kwartieren van troepen werden getroffen. De aanval is uitgevoerd door 38 van Okinawa afkomstige vliegende vestingen. De bevolking -van Pjongjang was 24 uur tevoren gewaarschuwd dat de aanval zou komen. Woensdag hebben geallieerde bommenwerpers 200 aanvalsvluch- ten uitgevoerd op het veertig km ten Noord-Westen van Pjongjang gelegen Namjang. Troepenonder komens, pakhuizen en opslagplaat sen van ammunitie zijn vernield. De Amerikaanse marineleiding heeft medegedeeld dat de Ame rikaanse torpedojager „Thomp son", die tevens als mijnenveger wordt gebruikt, Woensdag ter hoogte van de Oostkoreaanse ha ven Sondjin, in een duel met kustgeschut, door een granaat is getroffen. Vier opvarenden wer den gedood en tien ernstig ge wond. De „Thompson" bleef, ook na de opgelopen treffer, salvo's De „Thompson" is reeds eerder in de Koreaanse oorlog, n.l. op 14 Juli 1951, getroffen. Toen zijn 3 opvarenden gedood en vier ge wond. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Perioden met zonneschijn. Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Over wegend matige noordwestelijke wind. Plaatselijk iets hogere tem peraturen. ZATERDAG 23 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.25 4.— 4.40 4.5Q n.m. 3.32 4.07 4.47 4.57

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1