BUITEN VERWACHTING DRUKKE WINKELWEEKDAG IJzendijke's Gemeentehuis na restauratie in gebruik genomen A&da-stifi Uat Je Srcoiticic Ned. kustvaarder op de Maasvlakte in nood Eric de Noorman in „Het land der duisternis" De „Klimop"-feesten Terneuzen Opnieuw vredesaanbod van Israëlische zijde Ir j. F. van der Laan overreden en gedood Originele E.H.B.O.-actie TERNEUZEN. HAVO doel blijft 50 div. tegen einde 1952 AXEL. BOSCHKAPELLE. STOPPELDIJK Proefvaar! 65ste schip dei K.H.S.M. IJZENDIJKE. Kustvaartuig Celebes beeft schade Kleine oorzaken grote gevolgen! Smyrna hoofdkwartier voor Z.-0. Europa BRESKENS. AANVARING IN HET KANAAL Het Liberische schip „Sopho- clyve" seinde Woensdagmiddag dat zich in het Kanaal onder de Engelse kust een aanvaring heeft voorgedaan tussen het Noorse tankschip „Bjorgholm" en het Amerikaanse liberty-schip „Wes tern Farmer". Het Liberische schip verleende assistentie. Het zag er gisteren, de dag, die een hoogtepunt moest zijn in de Klimopwinkelweekdagen, gedu rende de morgenuren niet hoop gevend uit. Een harde noordelijke wind maakte de temperatuur minder aangenaam en was het verre van zomers, waarbij Plu- vius zich ook niet onbetuigd liet. Rond het middaguur evenwel waren er opklaringen waar tei ne men en dit zal velen de moed heb ben gegeven de reis naar Terneu zen te aanwaarden. Gedurende de middaguren was het niet alleen op de markt maar ook in winkelstraten een drukte van belang, zodat we toch nog van een geslaagde dag kunnen spreken. Op de markt prezen de koop lieden hun waren aan, maar ook de verkopers en verkoopsters in de braderijstands bleken van wan ten te weten en deden voor de marktkooplieden niet onder. Dat het bezoek van buiten heel groot was kon men bemerken aan de fietsenstallingen. Men kwam plaats te kort om de rij wielen te bergen. Rond 5 uur luwde weer de drukte, want de huismoeders moesten weer voor het eten van de huisgenoten gaan Voor de tweede maal in 24 uur heeft de Israëlische regering aangeboden, vrede te sluiten met de Arabische staten. Minister van buitenlandse zaken Mosje Sjarett verklaarde in het parle- mentsdebat over verlenging van de dienstplicht van twee tot twee en een half jaar: „Wij zijn ten allen tijde bereid vrede te sluiten met ieder van de Arabische sta ten, of met alle tegelijk". De mi nister voegde hier echter aan toe: „Wij zijn klaar om terug te slaan, als wij worden uitge daagd". Hij noemde het bewind in Israël het enige duurzame in het gehele gebied van het mid den-Oosten. Zoals gemeld, verklaarde pre mier Ben Goerion Maandag, dat Israël geen enkel geschil met Egypte heeft. Hij betuigde zijn instemming met het afzetten van Faroek en wenste het nieuwe bewind succes toe. Het wetsontwerp tot verlen ging van de dienstplicht tot 30 maanden is inmiddels door het parlement in eerste lezing aange nomen met 70 tegen 11 stemmen. Alleen de communisten en de verenigde arbeidspartij pro- cominform) stemden tegen. De secretaris van de Arabische liga, Azzam, noemt het Maandag door de Israëlische premier aan Egypte gedane vredesaanbod „on beschaamd". Israël moet eerst het handvest van de Verenigde Naties en de resoluties van de Veiligheidsraad eerbiedigen, het millioen Arabische vluchtelingen repatriëren en hen schadeloos stellen", aldus Azzam. De Egyptische premier, Aly Maher, verklaarde, dat Israël geen officieel vredesaanbod aan Egypte had gedaan. Hij wist niet méér, dan wat hij in de kranten had gelezen. zorgen. De meesten keerden na gedane huisarbeid weer naar de binnenstad om toehoorder en toe schouwer te zijn van het bijzon dere programma dat 's-avonds op de Markt aan de liefhebbers door „Klimop" werd voorgezet. Dit varitè-programma van klin kende nummers en bekende ar- tisten, hoe kon het anders, vorm de een van de hoogtepunten van gisteren. En ondanks het ongure regen achtige weer toonden de Zeeuwen hun hardnekkigheid door in hon derden de Markt te bevolken en niet te wijken voor de gestadige regen die neerviel. Het geboden programma was dan ook een nat pak waard. Nadat de heer Van Grembergen de aanwezigen had verwelkomd, alsmede Oma en Opa met gevolg, en het gezelschap had voorge steld, werden alle nummers in vlot tempo afgewerkt. Kees Manders zong en conferen- ceerde op zijn eigene wijze, Johny Meyer, accordeonvirtuoos, be hoefde geen krans. Fantasio en Eddy Christiani, geen onbeken den voor Terneuzen oogstten suc ces evenals het sensatienummer van de avond „The Dutch rolling stars" vervolmaakten 't program- I ma met een verdienstelijke mu zikale omlijsting door Cor Oost- I hoek. Een daverend applaus na afloop was de belonende instemming voor de medewerkenden, die met de toeschouwers wel een herin nering zullen meedragen aan een slechte avond wat het weer aan gaat, doch ook aan een succes avond voor het gebrachte pro- ze te Hoek, Lovenpolder (heren- of damesrijwiel). De 5 prijswinnaars van een step waren: J. A. Meijer, Ter neuzen; F. Messegie, Hulst; A. C. Frederiksen, Terneuzen; M. Driessen, Terneuzen, en J. Ver meulen, Sluiskil. Vandaag. Vandaag hebben de feestelijk heden een meer plaatselijk karak ter. Om drie uur kinderspelen op de Markt en de nu reeds veel belangstelling hebbende „Ronde van Terneuzen" (1700 mtr.) waarvoor reeds vele bekende lo pers (o.a. Haak en Manders) heb ben ingeschreven. Het zou ons evenwel niet ver wonderen, dat outsiders uit Ter- neuzense sportkringen een hartig woordje zullen meespreken en de strijd verrassingen zal bieden. "nV Rinrrrhnlm" seinde later, I Het vernieuwde gemeentehuis, dat "Du rlTrr lreed-: sedert enige tj)d voor het dat het geen hulp nodig had. In de boodschap werd verder gezegd dat men geen radioverbinding met de „Western Farmer" kon krijgen. Het Liberische vaartuig meldde, dat het Amerikaanse schip door middel van signalen gevraagd had, onmiddellijk doktershulp te zenden. Men vermoedt, dat de ra dio-installatie en de machine van de „Western Farmer" defect zijn. „De „Western Farmer" is op een mijl ten Noorden van de Sandehic-boei voor anker gegaan. De sleepboot „Rumania" meldt, dat de „Western Farmer" in twee- en is gebroken. Het voorschip is reeds gezonken en het achter schip zinkt langzaam. De red dingboot van Dover heeft 13 op varenden opgepikt en de redding boot van Ramsgate de overige leden der bemanning. gramma. De voorzitter der Winkeliersver eniging „Klimop", alvorens de prijswinnaars bekend te maken van de prijsvraag,, Hoe oud is Opa?", sprak zijn bewondering uit over de hardnekkigheid van de honderden op de Markt die on danks het slechte weer tot het einde het programma hadden ge volgd. Doch ook de artisten, die met de zwiepende regen in het gezicht op de kiosk hun nummers brachten verdienden deze lof ten volle. De uitslag van de prijsvraag Ir J. F. van der Laan, directeur bij de N. V. Philips in Londen, is Woensdag tengevolge van een aanrijding in Oldebroek om het leven gekomen. De heer Van der Laan was met vacantie bij zijn zwager, de heer J. G. Veening, directeur der zui velfabriek „Kamperveen" te Ol debroek. Woensdagmorgen stond hij met zijn echtgenote bij de bushalte voor de fabriek te wachten op de bus. Juist toen uit de richting Wezep een uit Zwolle afkomstige luxe-auto naderde wilde de heer Van der Laan plotseling de weg oversteken. Vermoedelijk is hij in de war ge raakt doordat in Engeland het verkeer links is en hier rechts. Hij werd door de auto gegrepen en ongeveer twintig meter mee gesleurd. Met een schedelbasis- fractuur en een verbrijzeld been werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De heer en mevrouw Van der Laan zouden naar Heerenveen vertrekken, om de begrafenis van (Opa is 79 jaarl luidde: A. Buij- een familielid bij te wonen. In gezaghebbende Navo-kringen te Parijs is Woensdag Verklaard dat de Navo-staten het in Febru ari j.l. te Lissabon gestelde doel van het tegen 1952 beschikken over een strijdmacht van vijftig gevechtsdivisies voor de verdedi ging van (West-)Europa, zullen verwezenlijken, met wellicht en kele kleine wijzigingen. Deze verklaring komt na de Woensdag door de Navo-raad ge houden bijeenkomst, waar dit on derwerp is besproken. „Er is geen voorstel gedaan om de ge stelde doelen, hetzij door één, het zij door meer landen, te beperken. In vele gevallen is de raad in tegendeel medegedeeld dat de re geringen van bepaalde landen wel moeilijkheden ondervonden bij het verwezenlijken van het Navo-verdedigingsdoel, doch dat zij zich niettemin aan haar te Lis sabon aangegane verplichtingen zouden houden", aldus de verkla ring van gezaghebbnede Navo-zij- de te Parijs. Diefstal. In de nacht van Vrijdag op Za terdag j.l. werd in een der pol ders nabij St. Annaland een par tijtje van 30 a 40 kg kostbare pootuien en een partijtje aard appelen ontvreemd, terwijl ook uit een broeikas enige meloenen en augurken verdwenen waren. Het door de rijkspolitie te St. Annaland ingesteld onderzoek leidde naar Terneuzen, waarop in samenwerking met de gemeen tepolitie alhier, de schuldigen, de varensgezellen L. en O., konden worden opgespoord en het ont vreemde in beslag kon worden genomen. Na verhoor werd tegen beiden proces-verbaal opgemaakt. „Baas boven baas." Werd bij de landbouwer A. van de Ree, te Zaamslag, een aard appel van 601 gram gerooid, bij de klein-landbouwer A. Riemens, wonende te Spui, werd een kan jer, eveneens van het ras Bintje, uit de grond gehaald, die een afmeting had van 18 bij 11 cm en „schoon aan de haak" een gewicht had van 760 gram. Een rectificatie. In ons vorig nummer meldden wij, dat mej. H. C. op 't Land uit Amsterdam benoemd was tot nieuwe wijkverpleegster van het Groene Kruis alhier. Dit moet zijn: tot leidster-docente kraam- centrum van het Groene Kruis in Oost Zeeuws-Vlaanderen. beide voor de vismeelfabriek 9M> ct; 9275 kg export garnalen 1,81 —60 ct; 349 kg binnenlandse gar nalen 1,2361 ct. Geslaagd. Voor het diploma hoofdacte A slaagde te Rotterdam onze dorps genoot, de heer L. Fermont. Collecte. De collecte voor de stichting Katholiek Thuisfront" heeft 61,25 opgebracht. Geslaagd De Katholieke nationale bond voor eerste hulp bij ongelukken, zal op Zondag 24 Augustus a.s. een originele actie voeren. Op deze datum zullen n.l. aan de kerken in geheel Nederland pleisters worden aangeboden. Iedere pleister is verpakt in een keurig couvertje. Het is voor hen die zo'n pleister weten te be machtigen zaak het pleistercou- vertje te bewaren, want er zijn er bij die grote waarde hebben. Men kan er door in het bezit komen van een 4-persoons Austin-auto, een scooter, een koelkast, ofwel in aanmerking komen voor een vliegreis naar Rome v.v., een autoreis naar Lourdes v.v., een jaar gratis wonen en een jaar gratis roken. Via een K.R.O.-E.H.B.O.-uit zending zal men op de avond van Zondag 24 Augustus reeds kun nen vernemen of men tot de ge lukkigen behoort. In de plaatsen waar de cadeaux worden uitgereikt, ontvangen de ouders van op Zondag 24 Augus tus (te rekenen vanaf Zaterdag nacht 12 uur tot aan het tijdstip van de K.R.O.-uitzending) gebo ren baby's, gratis een kinderwa gen, mits zij beschikken over een E.H.B-O.-pleister. Het 65e schip van de K.N.S.M. is Dinsdag zijn levensloop begon nen met een succesvolle proef tocht op de Noordzee. Het is het motorschip „Hathor", een ultra moderne vrachtvaarder van ruim 2800 brt., ontworpen door het bouwbureau der K.N.S.M. en vervaardigd op de werf van de N.V. Van der Giessen en Zn te Krimpen aan de IJssel. De „Ha thor", die bestemd is voor de vaart op de Middellandse Zee, is het eerste schip van de K.N.S.M. dat ongestaagde masten heeft, waardoor de werkingsfeer van de 14 laadbomen belangrijker gro ter is geworden. Ongeveer 100 personeelsleden van de K.N.S.M. en eenzelfde publiek is opengesteld, werd giste ren door de Commissaris der Ko ningin Jhr Mr A. F. C. de Casem- broot officieel geopend. Gelijktij dig opende hij de tentoonstelling van schilderijen van de Nederland se romantische school, die welwil lend voor dit doel door het. Am sterdams Stedelijk Museum zijn be schikbaar gesteld, terwijl de Com missaris tevens 't IJzendijkse caril lon, waarvan reeds 8 klokken zijn geplaatst, officieel in gebruik stel de. Woensdagmiddag half vier was op het gemeentehuis een select ge zelschap samengekomen om van deze officiële opening getuige te zijn. Wij merkten o.m. op de leden van Gedep. Staten de heren Mr Dr A. J. J. M. Mes en A. L. S. Lockefeer, de griffier der Staten Mr Pilaar, tal van burgemeesters uit West Zeeuws-Vlaanderen, de burgemeester van Hulst de heer B A. Th. M. Truffino, burgemees ters van de Belgische gemeenten Eekloo, St. Margriet en Waterland Oudeman, Jhr Van Vredenburch uit Kapellen (bij Antwerpen), de inspecteur van het lager onderwys de heer A. A. Leenhouts en echt genote en vele anderen. De burgemeester van IJzendijke Jhr L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhave riep een hartelijk welkom toe aan de aanwezigen, in het bijzonder de Commissaris der Koningin en de leden van Gedep Staten. In het kort schetste spreker hoe het gemeentehuis in 1944 tenge volge van de oorlogshandelingen zwaar werd beschadigd. Eerst in 1950 kon met de restauratie een aanvang worden gemaakt, aange zien vele andere werken voorrang hadden die hoge eisen stelden aan de gemeentefinanciën. Spr. doelde o.m. op de woningbouw, aanleg riolering en herstel der wegen. Dit alles kostte tonnen gelds. Bij de restauratie, die meer op nieuw bouw lijkt, als men weet, dat men kans heeft gezien 125.000 hier voor te besteden, is de bestaande toestand aangehouden. Aanvanke lijk was het werk begroot op een kleine 80.000, doch het heeft dui zenden meer gekost, daar b.v. tij dens de werkzaamheden bleek, dat de 7 meter hoge hoofdmuur naast de fundering stond en de overige fundamenten niet meer te vertrou wen waren. Spr. bracht de aan nemer van de restauratie hartelijk dank voor het door hem gelever de werk, terwfjl hij de dagelijkse opzichter, die het lang niet gemak kelijk heeft gehad, eveneens in zijn dankwoord betrok. De archi tect, de heer Hekkema, is er in geslaagd een raadhuis te schep pen, dat geheel past in de IJzen dijkse „sfeer." De stoffering en de meubilering is nog niet vernieuwd kunnen worden. Dit zal over enkele jaren moeten worden verdeeld, daar het raadhuis toch al zulke grote offers heeft gevergd. Voorts releveerde spreker hoe tijdens de restauratie de secreta rie ondergebracht werd in de wo ning van de heer De Jager, en schetste de vele moeilijkheden, die Op de Maasvlakte bij Hoek van Holland verkeert de Nederlandse kustvaarder „Pacific" (289 b.r.t.) in moeilijkheden. Het schip sein de eerst dat het hulp nodig had, kort daarna dat het onmiddellijk hulp nodig had. Uit Hoek van Holland zijn om streeks twintig vóór acht de red- dingboot „President Leis" van de Kon Zuidhollandse Mij. tot red ding van drenkelingen en de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co uitgevaren. aantal genodigden maakten de Voor het diploma hoofdacte B proefvaart van Rotterdam naar Amsterdam slaagde te Breda onze dorpsge noot, de heer R. de Rijk. Voor het diploma tuinbouw te Wage- ningen slaagde alhier de heer G. de Rijk. Uitstapje ouden van dagen. De oudjes van IJzendijke heb ben hun jaarlijkse uitstapje ge had. Men is dit jaar naar de feeststad Breda geweest. Toen zij 's avonds om 8.30 uur thuis kwa men stond het muziekgezelschap hen reeds op te wachten en onder de vrolijke muziektonen trok men naar de markt waar een groot aantal inwoners de reizigers ston den op te wachten. Ook burge meester Von Bönninghausen was ter verwelkoming aanwezig. De heer A. Calon welke de reis in zijn hoedanigheid van voorzitter van „Gemeentebelangen" de reis mee. Een zuster schip van de „Hathor", de ,Amor", wordt eind volgende maand ingevaren. Daarenboven heeft de K.N.S.M. nog acht vrachtschepen in aanbouw of be stelling. had meegemaakt was de tolk van deze oudjes toen hij een ieder be dankte voor het doen slagen van deze reis. In dit verband wilde hij echter nog eens zijn extra dank en bewondering betuigen aan mevrouw M. TaelmanDe Pauw, die hij betitelde als de zorgzame moeder der oudjes ge durende deze reis. Door een luid applaus gaven de oudjes van hun instemming blijk. Nadat de mu zikanten nog enkele pittige mar sen hadden ten beste gegeven, gingen allen in de beste stem ming huiswaarts. NEDERL. KUSTVAARDER IN NOOD. De Nederlandse kustvaarder „Michel Swenden", groot 500 b.r. t„ eigendom van de Agence Ma ritime F. den Hartigh te Ant werpen, die 15 dezer van Skog- hall naar Londen was vertrok ken en Maandag j.l. IJmuiden passeerde, heeft noodseinen uit gezonden en drijft stuurloos rond tussen het vuurschip Gallooper en het vuurschip Sunk bij de monding van de Theems. Later werd gemeld, dat het schip, na even aan de grond te hebben gezeten, ten anker is ge gaan 17 mijl ten N.W. van het lichtschip Gallooper. Tal van schepen zijn op weg om de „Michel Swenden" hulp te bieden. De Belgische sleepboot „Adrien Letzer" is evenals de reddingboot van Clactor, uitge varen. Een opsporingsvliegtuig heeft bij de kustvaarder een rook bom laten vallen om de redding boot en de toesnellende schepen de weg te wijzen. De lading van de „Michel Swenden" is gaan werken, doordat er veel water over de deklading is geslagen, en maakt het schip 20 graden slagzij. Voor de bemanning, bestaande uit 10 koppen, bestaat geen di rect gevaar. Het Duitse schip „Millerntor", dat zich 6 mijl ten O. van het lichtschip bevond, heeft aangeboden de kustvaarder op sleeptouw te nemen. De reddingboot van Walton heeft de „Michel Swenden" ge vonden en blijft in de nabijheid in afwachting van een sleepboot. De kustvaarder, die met hout is geladen, heeft zijn roer ver loren en maakt zware slagzij naar stuurboord. Verwacht wordt dat de „Michel Swenden" de ha ven van Harwich zal worden bin nengesleept. Vermoedelijk is de motor van de „Pacific" in het ongerede ge- raakt. De sleepboot „Schelde" is er nog steeds niet in geslaagd 'n tros aan de „Pacific" vast te maken. De sleepboot is al een paar keer aan de grond gestoten en kan niet dicht genoeg bij het schip komen. Nu probeert de redding boot „President Jan Leis" 'n tros van de „Pacific" te vangen, om daarna te trachten hem wat ver der naar de buitenkant van de Maasvlakte te slepen, waar de sleepboot hem dan kan overne men. Aan boord van de „Pacific" bevinden zich zes personen. Ka pitein is de heer Kaspers uit Rot terdam. De „Pacific" was op weg van Rotterdam naar Abo in Fin land, met zakken aluminiumerts. Het schip, dat in 1946 gebouwd is bij de Noord Ned. Scheepswerven te Groningen, vaart voor het scheepvaartkantoor Groningen. Het schip is verzekerd. Om kwart voor elf gisteravond werd gemeld, dat ook de derde tros van de „President Jan Leis" is gebroken. De „Pacific" ligt nu voor anker. Te middernacht liet het zich aanzien dat er voor de bemanning gevaar bestaat. De „President Jan Leis" is in de haven van Hoek van Holland teruggekeerd. het personeel der secretarie hier door ondervond. Wat de indeling van het gemeen- huis aangaat is een ruime lichte secretarie met aparte kamer voor de secretaris verkregen. Op de ver dieping is een ruime trouwzaal, raadzaal en een kleine zaal. De beschikbare ruimte maakt het mo gelijk in de toekomst, zoals thans, tentoonstellingen in het raadhuis te organiseren. Spreker verzocht de Commissaris der Koningin het raadhuis officieel te willen openen. De Commissaris der Koningin zeide volgaarne aan deze uitnodi ging te willen voldoen. Tot zijn leedwezen moest hij de afwezige leden van Gedep. Staten veront schuldigen. Spreker vond het zeer op zijn plaats de raad van IJzen dijke en de bevolking te felicite ren met dit prachtige raadhuis. Burgemeester, aldus de Commis saris, U bent er wel in geslaagd, zulks in tegenstelling tot gemeen ten, die in hun nobelheid andere werken voorrang verleenden bo ven de bouw van het gemeente huis, tengevolge van de verander de omstandigheden en slechtere financiële toestand, hiervoor zijn gestrafd, daar zij niet tot de bouw van hun gemeentehuis kunnen komen. Ik heb echter interessante dingen gehoord, zo weet ik nu pas voor het eerst, dat de begroting belangrijk werd overschreden. In derdaad kan het wel eens noodza kelijk zijn, dat de raad niet alles weet en het pleit voor de leden, dat zij B. en W. in deze het volle vertrouwen schonken. Van wat wij van U gezien hebben, burgemees- 'ter, moeten wij wel aannemen, dat de meubels, waarvan U de aan koop over enkele jaren zal ver delen, fraai zullen zijn. Het pro vinciaal bestuur is zeer verheugd over dit mooie IJzendijkse stad huis. Wij wensen U hiermede dan ook van harte geluk en hopen, dat het tot in lengte van dagen het middelpunt mag zijn van een wel varend en bloeiend IJzendijke. Hiermede verklaarde de Commis saris der Koningin het gerestau reerde gemeentehuis voor officieel in gebruik genomen, de schilderij en tentoonstelling geopend en het carillon in bedrijf gesteld. Het carillon begon hierop te spe len, stil beluisterd door de aanwe zigen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van Sluis de heer P. F. van Hootegem, de heer J Cornelissen, hoofd der R. K. School, en het raadslid de heer A. Dellaert, die namens de raad en de ingezetenen welge- meende gelukwensen uitsprak met het prachtige „staduus]', zoals het in de volksmond zal blijven heten, en met de nieuwe aanwinst het carillon. Nadat de burgemeester van IJzen dijke de Commissaris der Koningin dank had betuigd voor de officiële opening en de vriendelijke woor den ook door de overige sprekers uitgesproken, werden verversin gen rondgediend, waarna het gezel schap naar de bovenverdieping ging om de schilderijen te bezichtigen, een 30-tal werken uit de romanti sche school, door het Amsterdams Stedelijk museum uit haar collec tie tijdelijk voor expositie alhier afgestaan. Tijdens de plechtigheid lieten de schoolkinderen op de Markt hun balonnetjes op in de hoop, dat het hunne de verste reis zou maken en zij daarmede in het bezit zou den komen van de uitgeloofde prij zen. Hierna begaf het gezelschap zich naar hotel Lievens voor het dooi de gemeente aangeboden diner. Te half acht gaf de muziekver eniging „Geduld Overwint" op de Markt een concert. Het 498 brt. metende Neder landse kustvaartuig „Celebes" onderweg van Rouaan naar Casablanca, is voor Cher bourgh ten anker gegaan, daar het schip schade aan de as heeft opgelopen. Indien nodig zal de „Julia Ma ry", welk kustvaartuig eveneens voor de rederij Terwogt en La gers in Amsterdam vaart, de la ding van de „Celebes" overne men. De „Julia Mary" is van Ant werpen naar Rouaan vertrokken. DR KURT SCHUMACHER OVERLEDEN. Dr. Kurt Schumacher, eerste voorzitter van de S. P. D. (Socia listische partij Duitsland) is gis teravond in zijn woning te Bonn plotseling gestorven aan een acute storing in de bloedsomloop. De overledene bereikte de leef tijd van 57 jaar. Dezer dagen heeft iemand z$n likdoorns met een mes trachten te verwijderen: het gevolg was bloedvergiftiging. Gebruikt nim mer meer een mes of andere, omslachtige niet hatende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. U kunt thans op ge makkelijke en ongevaarlijke wijze Uw likdoorns, wratten, enz. verwijderen met de 90 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. Het opperbevel van de Atlan tische strijdkrachten in Europa te Parijs heeft medegedeeld, dat Smyrna (Turkije) gekozen is als hoofdkwartier voor Zuid-Oost- Europa. De keuze is op Smyrna gevallen op advies van admiraal R. B. Carney, die overleg heeft gepleegd met de Turkse en Griekse autoriteiten. Het is mogelijk, zo gaat de ver klaring verder, dat in het zelfde gebied het hoofdkwartier van de tactische luchtstrijdkrachten wordt gevestigd. In ieder geval zou dit een vooruitgeschoven post van het hoofdkwartier van de luchtstrijdkrachten van gene raal David Schlatter te Florence worden. Benoemd. Tot ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer P. Ridderbos, thans werkzaam op de secretarie te Bruinisse. Motorpech. Dinsdagavond kreeg het vis sersvaartuig „Terneuzen VIII", schipper J. Jongman, ten oosten van de haven van Breskens, in de buurt van de Breskense- plaat, met motorpech te kampen waarop hgt ten anker ging. De reddingboot „President Wierdsma" is daarop uitgevaren en heeft de „Terneuzen VIII' de haven binnengesleept. Overgeplaatst. De assistent der rijksbelastingen P. D. van der Werf is met ingang van 1 Sept a.s. overgeplaatst van Breskens naar Zierikzee. Vismijn. In de afgelopen week werden op de vismijn alhier aangevoerd: 928 kg bot 52—16 ct; 2167 kg schar 62—16 ct; 2051 kg schol 65—22 ct; 508 kg tong ƒ1,90— 1,40; 11 kg tarbot 1,60—1,13; 62 kg poon 2616 ct; 86 kg rog 3516 ct; 60 kg onverkochte vis en 48 kg onverkochte garnalen, 106. Na Alhabar's on beschaamd optreden valt er een doodse stilte. Langzaam laat Eric zijn ogen over de dicht opeen gedron gen krijgers van het Verbond der Dolken gaan. Hij voelt dat er iets broeit en is niet verwonderd als de oude Axai traag het hoofd schudt. „Uw woorden zijn goed bedoeld, maar dwaas. Noorman!" prevelt de oude vrouw afwerend. „Gij denkt over onze vijanden als gijzelaars te beschik ken, wanneer ge de Verboden Stad van de Beer aanvalt. Dit is een onbesuisd voorstel." „Ik vermoed, dat g\j wel iets beters weet!", zegt hij scherp. „Af wachten en vergaderen, nietwaar? En dan opnieuw afwachten en vergaderen. Tot iedere kans om nog iets te ondernemen is ver streken." „Zodra de Verboden Stad wordt aangevallen zullen uw vrienden, die daar gevangen zitten, worden gedood, Noorman!, evenals mijn dochter, die hun lot deelt." De oude vrouw knijpt haar ogen tot spleetjes. „Hoe denkt ge daarbij een stad te kunnen aanvallen, die zwaar ommuurd is en in het mid den van een kale vlakte ligt! De nadering van een krijgsman wordt door de krijgers van de Beer uren van te voren opgemerkt en de bol werken zjjn onneembaar. Tracht deze gevangenen niet te redden. Geef uw dwaas plan op." Een instemmend gemompel gaat op. En vóór Eric kan antwoorden springt de gids razend van drift naar voren en grijpt Scorr vast. „Tracht hem niet te redden, Noorman! Hij heeft mij gefolterd in zijn kelders! Hij heeft Ruka laten doden! Het bloed van hon derden roept om wraak! Doodt hem!" „Doodt hem! Doodt hem!" klinkt het van alle kanten. „Dood aan Scorr!" Met een gil van angst zakt de priester van de Beer op zijn knieën en heft smekend zijn armen naar de Noorman. „Neen... neen...!" kermt hij, met een van angst ver stikte stem. „G-genadeI-ik ben onschuldigM-men heeft mmij gedwongenAnde ren bevolen mij... Genade, heer... V-vraag mij alles. Eis van mü wat ge wilt... Ik zal uw slaaf zijn... AllesMaar niet de dood Vol walging kijkt de Noorman naar de lafaard. „Uw sterven is al even ellendig als je leven, Scorr." bijt hij hem bitter toe. En de man plotseling vastgrijpend: „Spreek... wilt ge alles doen om Uw armzalig leven te redden?" „Alles h-heer... alles... spreek... g-geef mij een kans..." „Ge hebt een kans!" zegt de Noorman somber. „Wijs mij een weg waarlangs ik alleen de Ver boden Stad binnen kan komen zon der opgemerkt te worden. Wijs mij die wegen ge zult leven, Scorr!Doch zo ge weigert, geef ik je over aan dit volk, dat even laf is, als gijzelf

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3