Na de dood van Auerbach Overval met dodelijke afloop Libanon Binnenlands nieuws AVRO-lid contra AVRO-bestuur Italië De verkeerde vrouw AGENDA Minderjarig meisje geschaakt? heeft meer Amerikaanse hulp nodig Sanapirin 3 goede De moordzaak Drummond Arbeidsgeschil in de V. S. Franse expeditie bereikt top van Ararat Het nieuwe Franse vierjarenplan Afgifte schatkistpapier werdt voorlopig gestaakt Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk -:»öi Dr. Josef Klibansky, een van de verdedigers van wijlen Phi- lipp Auerbach, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de autoriteiten van de Beierse justi-^ tie het onderzoek in deze, zaak hebben verricht ,.op een wijze, die strijdig met de letter van de wet was". Auerbach, voormalig hoofd van de joodse gemeenschap, pleegde vorige week zelfmoord, nadat hij tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar was veroordeeld op beschuldiging van fraude, verduistering en omko perij, welke misdrijven hij zou hebben begaan in zijn functie van hoofd van het bureau voor restitutie. Volgens Dr. Klibansky heeft rechter Jozef Mulzer „niet ge- Te New York zijn on derhandelingen begonnen tussen de leiders van het 75.000 tellende Amerikaanse vakverbond van mijnwerkers en vertegenwoordi gers der directies van de mijn- bouwmaatschappijen onderhan deld wordt over een nieuw ar beidscontract. Het huidige loopt dertig September a.s. af. De mijn eigenaren hebben verklaard dat thans geen loonsverhogingen kunnen worden toegestaan. De arbeiders zullen, naar verwacht wordt, hoger loon en grotere bij dragen der werkgevers aan het „fonds voor het welzijn der mijn werkers" (Union Welfare Fund) vragen. Minstens 32.000 werknemers van de Amerikaanse staal- en rubberverwerkende bedrijven zijn in staking. Een vakverbond van arbeiders in de scheepsbouwindu- strie heeft een stakingsorder uit gevaardigd voor 32.000 arbeiders van acht scheepswerven der „Bethlehem Steel Company". Te Canton, in de Amerikaanse staat Ohio, staken 12.000 metaal arbeiders, werknemers der „Tim ken Roller Bearing Company" reeds gedurende dertig dagen. De leiders der betrokken vakvereni ging hebben .de directie dezer maatschappij een voorstel gedaan voor een nieuw arbeidscontract dat, naar zij verklaarden, bij aan vaarding de staking zal doen eindigen. Ongeveer 18.000 arbeiders van de „B. F. Goodrich Rubber Com pany" staken sinds Zondag te middernacht. Aan de staking wa ren tien weken van onderhande lingen over lonen en een nieuw arbeidscontract vooraf gegaan. handeld als een rechter, doch meer als verdediger en functio naris van het rechterlijke sy steem in Beieren". Het was ech ter niet juist om Mulzer te be schuldigen van sympathie voor het nazidom, hoewel hij lid van de nationaal-socialistische partij was geweest. Naar de mening van Dr. Klibansky had Mulzer getracht naar eer en geweten te handelen. De verdediger zeide verder, dat de vrijwillige dood van Auer bach „een brug voor een betere verstandhouding tussen Duit sers en Joden moet worden". Auerbach was niet het slachtof fer geworden van het Duitse volk, doch van „een kleine clique functionarissen van de Beierse justitie". De tweede verdediger van Auerbach, Josef Panholzer, oefende ook critiek op de metho de van onderzoek van de Beierse justitie. Hij verklaarde, dat reeds vóór het begin van het proces een lastercampagne tegen Auer bach op touw was gezet, welke deed denken aan nazi-methoden. „Auerbach pleegde zelfmoord, omdat hij van mening was, dat hij geen recht zou kunnen vin den voor een Duits hof", aldus Panholzer. De Beierse vereniging van rechters heeft „met alle beslistheid" alle verwijten, die de rechters en ambtenaren van het openbaar ministerie in de zaak-Auerbach zijn gemaakt, van de hand gewezen. In een verklaring wordt ge zegd, dat de rechterlijke macht in Beieren sinds 1945 „in een politiek veelbewogen tijd haar moeilijk ambt heeft uitgeoefend zonder zich te laten beïnvloeden door politieke hartstochten". Tenslotte wordt gezegd, dat de rechterlijke macht „op den duur niet lijdelijk kan blijven toezien, hoe de huidige staat door de aantasting van het aanzien der justitie wordt ondermijnd". HEDEN: TERNEUZEN: Feestweek, 2 uur: Braderij; 3 uur: Kinder spelen op de markt', 8.30 tot 10-30 uur Concerten. MORGEN TERNEUZEN Feestweek, 2 uur: Braderij; 3.30 uur: Zeil wedstrijden; 6.30 Zwem- en Polowedstrijd in het kanaal; 7.30 uur: Korfbalwedstrijd op de Markt, Goes—Zaamslag; 8.30 Concert „Harmonie Ter- neuzen". Een De Franse expeditie, die op zoek is naar de Ark van Noach, heeft de top van de 5700 meter hoge berg Ararat in Oost-Tur- kije bereikt en is gereed om haar onderzoekingen te beginnen, al dus meldt radio-Ankara. Radio-Damascus heeft Dins dagavond gemeld, dat de Liba nese oppositie een bijeenkomst wil houden te Zahleh, ongeveer 50 km ten Oosten van Beiroet, voor het opstellen van defini tieve plannen om de Libanese regering te dwingen tot het in voeren van hervormingen en her ziening van het bestuur, dat van onregelmatigheden en corruptie wordt beschuldigd. Volgens de radio is de politieke toestand in Libanon „gespannen en op het kookpunt". De regeringspartijen zouden een massa-bijeenkomst in het Zuiden van het land willen beleggen Berichten uit Beiroet bevatten aanwijzingen, dat de Libanese regering verdeeld is t.a.v. van de politiek om de toestand meester te worden. Volgens deze berich ten heeft een groep onder leiding van premier El Solh gepleit voor een tegemoetkomende houding tegenover de oppositie ter ver mijding van wrijving en onlus ten. Een andere groep zou het tot stand brengen van hervor mingen langs constitutionele weg willen doen geschieden. Premier El Solh heeft tegen over een verslaggever van radio- Damascus verklaard, dat eerst stabiliteit en veiligheid moeten heersen voordat begonnen kan worden met het uitvoeren van de voorgestelde hervormingen. De regering zou geen hervormingen kunnen invoeren in de huidige gespannen toestand. President Bechari el Khoery, die door de regering werd gesteund, wilde hervormingen invoeren en had het volk tot kalmte gemaand, al dus de Libanese premier. gevangenisstraf van één aar eiste de officier van justi tie tegen de zeven en twintig „arige varensgezel W. H. J. van T. uit Vlaardingen, die, verdacht van schaking, terechtstond voor de Rotterdamse rechtbank. Hij zou in April van dit jaar met de zeventien jarige M. P. hebben afgesproken, dat zij, wanneer ze van haar werk kwam, niet naar huis zou gaan. Hij zou haar ergens onderdak verschaffen en zodoende zou Van T. haar aan het gezag van haar ouders hebben onttrokken. Verdachte zeide niet geweten te hebben, dat het meisje minder- jarig was. De officier meende, dat Van T. een zeldzaam verstokte hou ding aannam, doch de raadsman, Mr. W. A. Schippers, achtte het Het nieuwe Franse vier-jaren plan, waarvan het ontwerp bin nen enige dagen aan de minister president zal worden voorgelegd, zal investeringen voorzien tot 1956 van twee biljoen frs. Het zwaartepunt zal naar op het commissariaat voor planning verluidde, worden ge legd op de modernisering van de landbouw en der industrieën van verbruiksgoederen. Dit in tegen stelling tot het eerste plan, het plan-Monnet, waarbij het zwaar tepunt op de zware industrie werd gelegd. Voor de landbouw zullen in de vier jaren tot 1956, 600 milliard frs. beschikbaar worden gesteld. Men hoopt hierdoor in de land bouw 20 pet meer te kunnen pro duceren tegen prijzen, die 50 pet lager zijn dan de huidige prijzen. Da resterende 1,4 biljoen frs zullen voornamelijk bestemd zijn voor de schoenen-, textiel-, meu bel- en voedingsmiddelen alsmede de voor de bouwindustrie. Voorts zal de modernisering van de staalindustrie, der kolenmijnen en der energievoorziening wor den voortgezet. waarschijnlijk, dat zijn cliënt ge loof had gehecht aan de bewe ring van het meisje, dat gezegd had 21 jaar te zijn. Pleiter, die vervolgens verschillende gedra gingen van het meisje onder de loupe nam, zeide o.m. dat ze „buitengewoon ondeugend voor haar leeftijd is en wel eens meer een nacht van huis was wegge bleven". Hij achtte het meisje onbetrouwbaar in haar verkla ringen en vroeg tenslotte een vrijsprekend vonnis. De 27-jarige machine-bankwer ker A. J. van B. uit Schiedam, bij wie het meisje circa drie we ken thuis had gewoond, stond eveneens terecht, omdat hij het meisje verborgen zou hebben. Vorige week was bij verstek een gevangenisstraf van drie maanden tegen hem geëist. Hij verklaarde nu het meisje te heb ben willen helpen, omdat Van T. had gezegd, dat zij het thuis zo slecht had. Het meisje was in een tehuis te Utrecht opgenomen, zo vertelde de officier nog, doch zij was ont vlucht en toen heeft Van B. haar weer ergens onderdak verschaft. Op het ogenblik vertoeft zij weer in genoemd tehuis in Utrecht. De officier eiste Dinsdagmiddag een gevangenistraf van vier maanden tegen hem. Bij het krieken van de ochtend Woensdagmorgen de 70-jarige tuinder Manus Verheul uit Bus- sum, die aan het werk was in een tuintje aan de Keizer Ottoweg te Naarden, overvallen. Een andere tuinder, zekere Van der Berg uit Naarden. die in zijn eigen tuin aan dezelfde weg wilde gaan werken, trof de oude man in zwaar gewonde toestand op de grond liggend aan. Hij waar schuwde de politie uit Naarden, die het slachtoffer naar het dia conessen-ziekenhuis te Naarden liet overbrengen. Tijdens het vervoer naar dit ziekenhuis blies de tuinder echter de laatste adem uit. Het was om 6 uur Woensdag morgen, toen Van der Berg het uitgeputte slachtoffer vond. Hij trachtte de man te helpen. Daar bij was de gewonde nog in staat hem een naam te noemen van de man, die hem onverhoeds had overvallen en hem, naar hij zei de, met een mes steken had toe gebracht. De politie zegt echter reden te hebben aan te nemen, dat er twee daders in het spel zijn. Zij is onmiddellijk begonnen met de opsporing. Het slachtoffer vertoonde ste ken, toegebracht door een mes, aan hals, pols en hoofd. Uit de sporen op de grond in de tuin en uit de aard der verwondingen heeft men voorlopig geconclu deerd, dat de oude man zich he vig heeft verzet. In Bussum was Manus Verheul een bekende figuur. Het lijkt aannemelijk, dat roof het motief van de overvaller(s) is geweest. Vrij algemeen was n.l. bekend, dat Verheul enig geld bezat, dat hij steeds in een portefeuille bij zich droeg. Één der vermoedelijke daders gearresteerd. Omtrent de roofmoord op de Bussumse tuinder te Naarden vernemen wij nog, dat een der vermoedelijke daders is gearres teerd. Het is de 35-jarige G. L„ wonende te Naarden. Vermoedelijk is de overval als volgt gepleegd: Toen Verheul Woensdagmorgen om zes uur op zijn afgelegen tuin werkte, werd hij aangesproken door twee mannen, die om boe renkoolstruiken vroegen. Toen V. deze afsneed, heeft hij vermoe delijk met een zwaar voorwerp een klap gekregen. Toen hij zich verzette en een worsteling ont stond, heeft men hem met een mes bewerkt, tengevolge waar van hij op verschillende plaatsen gewond werd. Men neemt aan, dat V. even bewusteloos is ge raakt, van welk ogenblik de da ders gebruik hebben gemaakt om hem een portefeuille te ontstelen. Of men hierin geslaagd is, kan men nog niet zeggen, daar de dader nog geen bekentenis heeft afgelegd. De kledingstukken wa ren op de plaats, waar de porte feuille zit, vernield. Toen V. werd gevonden had hij geen porte feuille (meer) bij zich. Het slachtoffer kwam weer bij kennis toen de daders verdwenen waren. Hij is toen naar een mest put gestrompeld, op de rand waarvan hij hevig bloedend is gaan zitten. Hierna strompelde hij naar een schuur, doch verder kon hij niet komen. Daar werd hij gevonden door Van der Berg- V. deelde deze nog mede, dat hij was overvallen en op een vraag wie dat gedaan had, ^eide Ver heul: „Luyer en Co.". Daarna overleed hij. Het politie-onderzoek leidde naar Weesp, omdat men wist dat L. werkzaam was bij de wegen bouw. Hij kon daar dan ook wor den gearresteerd. Gisteravond had de man nog niet bekend. De eventuële mededader is nog niet geneesmiddelen in e 1 k tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen gearresteerd. L. is reeds eerder met de politie in aanraking ge weest wegens diefstal en andere vergrijpen. De Naardense recherche heeft thans de roofmoord tot klaarheid gebracht. Toen men uit de mede deling van het slachtoffer, die deze vóór zijn dood aan twee kwekers heeft gedaan, wist, dat er twee personen in het spel wa ren „Luier en Co", heeft men de eerste gearresteerd en L. uit Naarden nader aan de tand ge voeld. Deze ontkende echter aan vankelijk iets met de moord uit staande te hebben. Toen men hem later op de dag de hamer en het mes toonde waarmede de moord was gepleegd en die men op de plaats van de moord had gevon den, gaf hij toe de misdaad te hebben bedreven, doch hij ontken de een mededader te hebben. Na een nieuw verhoor viel hij door de mand en bekende de moord in vereniging te hebben gepleegd. Hij noemde als zijn mededader de 26-jarige V. uit Hilversum. Deze kon in de namiddag worden gear resteerd te Bussum. De portefeuille, waarvan zij 't slachtoffer hadden beroofd, had V. verstopt in het struikgewas bij het voormalige woonwagen kamp, waar zij later is terugge vonden. Het gehele bedrag van 700 gul den is door de politie opgespoord. De daders hadden het geld eerlijk gedeeld. 350 Gulden werd gevon den bij V, die het nog in zijn bezit had toen hij werd gearresteerd. De ander 350 gulden is aangetrof fen in de woning te Hilversum waar L. het had verstopt. In een procedure met verkorte I aan enkele leden, onder wie eiser, termijn, die het lid van de |de toegang tot deze vergadering A.V.R.O., de heer J. J. Nahuis uit Deventer, voor de Amsterdamse rechtbank aanhangig heeft ge maakt tegen de A.V.R.O., zijn Woensdagmiddag de pleidooien gehouden. Namens eiser betoogde mr. Ph. L J. Reeninga, raadsman, onder meer, dat bij de algemene leden vergadering op 5 Juli te Maas tricht de A.V.R.O. haar statuten en huishoudelijk reglement had overtreden, doordat zij de toe gang had geweigerd aan drie ba rer leden, onder wie eiser. Boven dien zeide hij dat het bestuur zich „de bevoegdheid had aangema tigd" om de heer Vogt daags voor de vergadering te ontslaan. Namens eiser vroeg mr. Reyinga, die „democratisering van het A.V.R.O.-beleid" een dringende noodzaak zeide te achten, de rechtbank de ter algemene verga dering te Maastricht genomen besluiten nietig te verklaren op grond van het feit, dat ,,met fla- grante inbreuk op de statuten Volgens de politie komen de voetafdrukken van de thans ge zochte man overeen met die, wel ke in de omgeving van de plaats van de moord zijn aangetroffen. De misdaad is gereconstrueerd. De politie is er van over tuigd, dat de persoon, die veertig minuten vóór de moord door de chauffeur van een passerende vrachtauto in het licht van de koplampen was gezien en op dat ogenblik onbewegelijk bleef stil staan, de moordenaar is. De plaats, waar de chauffeur deze persoon had gezien, bleek bij reconstructie vijftig meter van de boerderij van Dominici te lig gen en honderd meter van de plek van de moord. De politie is er voorts van overtuigd, dat de moord met voorbedachte rade werd gepleegd, daar de moorde. naar veertig minuten wachtte alvorens tot de misdaad over te gaan. was geweigerd. Voor het A.V.R.O.-bestuur voerde daarop mr. G. J. Salm het woord. Hij noemde deze aange legenheid „een uitermate onbe langrijke opgeblazen zaak" en ging vervolgens in op de gron den, waarop de weigering tot toe lating waren gebaseerd. De A.V. R.O., zo zeide hij, heeft ongeveer een kwart millioen leden. Voor 'n algemene vergadering moeten derhalve bepaalde ordemaat regelen worden getroffen. Het is geen kleine tennisvereniging. Daarom zijn de leden in distric ten ingedeeld. Eerst zijn er districtsvergaderingen, waar op volkomen democratische wijze 'n vertegenwoordiger voor de alge mene vergadering wordt geko zen. Die vertegenwoordigers vormen samen de jaarlijkse alge mene vergadering. Op die alge mene vergadering mogen boven dien volgens de statuten ook de overige leden komen, echter slechts om te luisteren. Wensen zij te spreken, dan moet de ver gadering daar eerst toestemming voor geven. Belangrijker is echter, zo ver volgde mr. Salm, dat al reeds 20 jaar gevolgde ordemaatregel in I verband met beschikbare plaats ruimte van te voren geconvoceerd wordt, dat de leden, die de verga dering wensen bij te wonen, schriftelijk 'n.toegangbewijs moe ten aanvragen. Dat was ook dit maal geschied. Eiser was echter evenmin als de 2 andere leden, die zich te Maastricht aan de zaal vervoegden, in het bezit van zo'n toegangsbewijs. Zij hadden om voor mr. Salm onnaspeurlijke redenen dit bewijs niet aange vraagd. ,,Is het geen zotte situatie", be toogde mr. Salm, „dat eiser hier de toepassing van statuten eist met verontachtzaming van een reeds jarenlang bestaand regle ment van orde, dat hij voorts nietigverklaring van besluiten vraagt, genomen door een verga dering, waarvan hij, omdat hij in de districtsvergadering niet als vertegenwoordiger was gekozen geen deel uitmaakte?" Wat het verlenen van ontslag aan de heer Vogt aanging, herin nerde mr. Salm er aan, dat de heer Vogt op 1 Juli schriftelijk zijn ontslag bij het bestuur had ingediend. Het bestuur had naar de mening van mr Salm niet an ders gedaan, dan zich met dit verzoek accoord te verklaren. De rechtbank, die onder presi dium van mr. J. Spanjaard stond, zal op Vrijdag 19 September a.s., des morgens om 9.30 principieel uitspraak doen. Mocht de uit spraak eerder gereed zijn, zo voegde de president hier aan toe, dan zullen partijen daarvan met een op de hoogie worden gesteld. De Amerikaanse minister van landsveidediging Franc Pace, die thans Italië bezoekt, is te Napels aangekomen. Zijn Italiaanse col lega Randolfo Pacciardi heeft hem tijdens de Dinsdagavond ge houden eerste bespreking mede gedeeld dat Italië zich nauwge zetter dan enig ander Europees land heeft gehouden aan de in Februari j.l. te Lissabon aange gane verplichtingen voor bewa pening in het kader van de Noordatlantische verdragsorgani satie. Pacciardi deelde, naar van officiële Italiaanse zijde wordt vernomen, Pace mede dat Italië thans het grootste leger der Europese N.A.V.O.-leden bezit, dcch dat het dit niet zal kunnen handhaven, laat staan uitbreiden, indien het niet door de Verenig de Staten wordt geholpen. Minister Pace zal besprekingen voeren met de Italiaanse minis ters voor nijverheid en de bui tenlandse handel. Men verwacht dat de Amerikaanse minister van landsverdediging zal worden me degedeeld dat Italië 250.000.000 dollar steun hoopt te verkrijgen in de vorm van Amerikaanse „off shore"-aankopen en 200 mil lioen dollar om het land over zijn chronische dollartekort heen te helpen. Bovendien wordt ver wacht dat de minister voor de buitenlandse handel, Pace, voor stellen zal doen betreffende een grote uitbreiding van de Italiaan se uitvoer naar de Verenigde Staten. Als demonstratie tegenover Pace van het in Italië op het ge bied der landsverdediging be reikte. zullen eenheden van leger en luchtmacht heden en Vrijdag a.s. een grote oefening langs de Italiaanse noordoostelijke grens houden. De agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam zal met ingang van 21 Augustus 1952 de afgifte van schatkistpapier voorlopig staken. Van deze datum af zal de Ne derlandse Bank, behalve de schatkistpromessen tot nader be richt ook 3- en 5-jarige schat kistbiljetten op basis van de thans geldende officiële tarieven afgeven. DE INBRAAK IN WOGNUM. De derde persoon, die betrok ken is geweest bij de inbraak van Vrijdagnacht in het kantoor van de veilingvereniging „De Volhar ding" te Wognum, is eveneens door de rijkspolitie gearresteerd. Hij was op weg naar familie in Duitsland om te proberen bij Nieuwer Schans illegaal de grens over te steken. Een wachtmeester van de rijkspolitie trof hem daar zwervende aan. Enkele vragen waren voldoende om aanhouding te rechtvaardigen. Telefonisch contact met de politie te Wognum bevestigde dat inderdaad de man was aangehouden, die bij de in braak in de veiling betrokken was geweest. DE „EENDRACHT" WORDT GEREPAREERD, Het 2613 brt. metende m-s. „Eendracht" van James Smith en Zonen te Rotterdam, dat, zoals bekend, op 12 Augustus j.l. door de mist in de Straat van Gibral tar aan de grond liep, ligt nog in Gibraltar. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat de hak van de roerste ven er af is. De „Eendracht" is een dubbelschroefschip en daar om kan het nog op eigen kracht de reis naar Rotterdam voortzet ten. Het zal echter geëscorteerd worden door de sleepboot „Wal cheren", die met een lichter on derweg is van Londen met be stemming Gibraltar. De sleepboot wordt daar Zondag of Maandag a.s. verwacht. De „Eendracht" zal na aan komst in Rotterdam worden ge repareerd. DODELIJK ONGEVAL. Dinsdagavond is op de hoek van de Haaksbergenstraat en de Getfertsingel te Enschede het 4- jarig zoontje van burgemeester S. de Jong van Zutphen, die nog in Enschede woont, het slachtoffer geworden van een aanrijding. Het ventje zat op de bagagedrager van de fiets van zijn moeder. Deze sloeg bij het kruispunt linksaf en werd gegrepen door een personenauto die met geringe snelheid reed. Het jongetje kwam op straat terecht en overleed ter plaatse. Mevrouw De Jong liep een hersenschudding en een hoofdwonde op. Beide slachtof fers zijn naar het ziekenhuis .Ziekenzorg" te Enschede over gebracht. ERGERLIJKE DIEREN MISHANDELING. Een bewoner van de Uitwijk- straat te Rotterdam vond Dins dag in de tuin van zijn woning zijn kat liggen. Van het dier wa ren drie poten afgehakt of afge knepen. Een agent van politie nam het deerlijk verminkte dier mee en verloste het door een pistoolschot uit zijn lijden. Om trent het motief van de dader tast men nog in het duister. TWEE VERKEERSONGELUK KEN MET DODELIJKE AFLOOP. Twee bejaarde personen zijn in Amsterdam het slachtoffer ge worden van verkeersongelukken. Op de Ceintuurbaan werd de 83- jarige mevr. J. P. Jansen door een personenauto aangereden en in de Spaarndammerstraat kwam de 75-jarige heer G. Kenter door onvoorzichtig oversteken in bot sing met een motor. Beiden lie pen zware verwondingen aan het hoofd op en zijn hieraan bezwe ken. JONGETJE VERDRONKEN. Het achtjarig zoontje van de familie Neepkens uit Munsterge- leen was om vijf uur aan het spelen op de brug over de Ge- leenbeek bij de grens van Mun- stergeleen en Geleen en viel in het water. Door de aanhoudende regen was het water van de beek zeer hoog. Het ventje werd door de stroom meegesleurd. Alle po gingen om het te redden of het lijkje te bergen waren tot nu toe vruchteloos. Behalve tal van bur gers uit Munstergeleen namen de politie van deze plaats en die van Geleen en Sittard aan het red dingswerk deel. 74) (Nadruk verboden). Jan keek'haar verrast van ter zijde aan. „Heb jij er ook aan deel genomen?" Ze knikte zonder naar hem te kijken. „En Thea. Wij beiden. Maar dat is niet het belangrijk ste. We zijn er allebei goed door gerold, hoewel.... ook wij zaten meer dan eens in de knel." Ze zuchtte. De man naast haar dacht na. Hij had gelezen van het werk, dat de ondergrondse beweging in het land deed en had zeer wel begrepen, dat het levensgevaar lijk was. „Was dit nodig?" vroeg hij. „Ik bedoel, dat jij er ook aan deel nam?" „Ja." Het antwoord klonk hard. „Jij kunt dat misschien niet zo goed begrijpen, omdat jij buitens lands was. Maar ik ben ervan overtuigd, dat ook jij aan dit werk zoudt hebben deelgenomen, als je in Nederland was geble ven. Maar laat ik verder gaan. verraad zo gering mogelijk te maken, hadden we allemaal ge fingeerde namen, schuilnamen. Wij vrouwen, waren vaak op reis naar andere delen van het land. We brachten dan berichten over en hadden de naam van „koerier sters". We gingen met de fiets of met de trein. En in de laatste maanden, toen er geen treinen meer reden, meestal met de fiets. En als die mogelijkheid ook niet meer bestond, gingen we eenvou- voudig te voet. Het werk moest doorgaan. Een paar jaar geleden ontmoet te ik een meisje, dat hetzelfde werk deed. Ze kwam wel eens in Den Haag en ze heeft enkele ma len de nacht bij ons in huis door gebracht. Ze verschafte adressen voor de onderduikers en als zo danig was ze een der beste krachten. We kenden haar als „Stille Greet". Ze sprak ook in derdaad weinig, was altijd erg teruggetrokken, maar onver schrokken. Angst kende ze niet. In de zomer van 1940 moest ze Om de kansen van een eventueel naar Twente. Met distributiebon nen voor een aantal onderdui kers in die streek. De trein, die haar Oostwaarts voerde, was stampvol, want bef was vacan- tietijd. Ergens, onderweg tussen Amersfoort en Apeldoorn is die trein beschoten door vliegtuigen. Dat gebeurde in die dagen gere geld. Het ging om de locomotie ven, maar dikwijls vielen er ook slachtoffers onder de passagiers. Één van hen heeft me verteld, wat er gebeurde. Na de eerste beschieting werd de trein tot stil stand gebracht en vluchtten de mensen alle kanten heen. Toen het tweede salvo gegeven werd door de terugkerende vliegtuigen werden enkele passagiers ge raakt. Onder hen was ook Greet. Er was spoedig hulp, doch die kwam bij haar te laat. Ze was vrijwel onmiddellijk dood. Een mitrailleurkogel was haar door bet hart gegaan, het hart, dat zo warm klopte voor de goede zaak". Bep zweeg en de man naast haar dacht na over hetgeen het meisje hem verteld had. Doch hij begreep nog steeds niet, waar zij naar toe wilde. „Waarom zeg je mij deze ge schiedenis Bep? Was die Greet een bekende van ons? Van mij?" De vrouw aan het stuur slikte even, alsof er een brok in haar keel zat. „Ik zeide je al, dat we allemaal gefingeerde namen had den. Dat meisje heette in werke lijkheid ook anders. Stille Greet in enkele dagen na die beschie ting begraven inin de Beem- ster." Jan ging met een schok over eind zitten. „Wat?" Bep remde plotseling en reed naar een parkeergedeelte op de grote weg. Ze zette de motor af en keek hem aan. Zacht legde ze haar hand op de mouw van zijn winterjas en vervolgde zacht: „Stille Greet heette in werkelijk heid Ida Meijer, Jan. Ze was een dappere vrouw en een voorbeeld voor ons allen.Ze is in het harnas gestorven Jan zat geruime tijd voor zich uit te kijken over de grijze be tonweg, waarover het verkeer snorde. Eindelijk sprak hij: „Enhaar ouders?" „Ze wonen niet meer in de Beemster, Jan. Ze hebben na de bevrijding het bedrijf verkocht. Ze wonen nu in een klein huisje aan de buitenkant van Purme- rend- Het zijn oude mensen ge worden Jan. Ida was hun enig kind." „Ben je wel eens bij hen ge- W66St?" Ze knikte. „Enkele malen. Het zijn lieve mensen. Ze hielden ontzettend veel van hun dochter en ook van jou Jan. De oorlog heeft in vele gezinnen leed ge bracht. Er zijn duizenden wonin gen waar rouw heerst. Dat wij het overleefd hebben, mag ons tot dankbaarheid stemmen. Ik ben enkele weken geleden nog bij hen geweest. Het zijn zulke lieve mensen," zei ze nogmaals. (Slot volgd). ONTSLAGEN DIRECTEUR KEERDE TERUG. Veertien dagen geleden ging het personeel van de Ario Ta- pijtfabrieken te Huizen 300 man sterk in sit-downstaking, omdat het zich niet kon vereni gen met de gang van zaken in het bedrijf, in het bijzonder met de leiding van de directeur, die zijn oudere broer en mede-direc teur via de aandeelhoudersverga dering had ontslagen. Na het sluiten van een compromis gin gen de arbeiders weer aan het werk. De onderhandelingen wer den echter voortgezet en hebben een verrassend resultaat gehad. Door de gang van zaken in het bedrijf hebben de directeur en de derde aandeelhouder hun aan delenbezit verkocht aan de ont slagen directeur, die Dinsdagmor gen terugkeerde naar het bedrijf en door het personeel met groot enthousiasme in de feestelijk versierde fabriek werd ingehaald met toespraken en bloemenhulde. De teruggekeerde directeur heeft het personeel toegezegd een deel van het aandelenbezit ter be schikking te stellen van het per soneel door middel van een spaar systeem, waarbij dit aandelen bezit door een bankinstelling be heerd zal worden. DE BOSBRANDEN AAN DE FRANSE RIVIèRA GESTUIT. De bosbranden, die twee dagen aan de Franse Rivièra hebben ge woed, zijn door het opsteken van een tegenwind gestuit. In de omgeving van Cannes en Antibes is een gebied van onge veer honderd vierkante kilome ter platgebrand. Meer dan 100 personen zijn dakloos geworden. Honderden militairen, politie mannen, brandweerlieden en vrij willigers hebben aan het blus- singwerk deelgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2