Australische reactie op rede van Soekarno de Egypte's economische moeilijkheden Plannen voor uitbreiding van het Noordfranse kanalennet De zaak Horjono voor de rechtbank Gevaarlijk spel De oorlog in Korea De toestand in Indonesië is achteruitgegaan Djakarta niet capabel voor de ver- ring van Nieuw-Guinea dedigi Belangstelling in Antwerpse kringen Onderhandelingen uitgesteld Protest-acties tegen hoge boterprijzen Israëlisch protest tegen uitlatingen van Syrische legerchef De prijsstijgingen in Frankrijk Russische nota aan Perzië WEERSVERWACHTIN G. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. Fr ar, kering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2117. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kieine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De „Sydney Morning Herald" heeft in een hoofdartikel critiek geleverd op de rede, die president Soekarno op de onafhankelijk heidsdag hield en waarin hij de Indonesische aanspraak op West- Nieuw-Guinea herhaalde. De Indonesische eisen, zo schreef het blad, en de taal, waarin zij gesteld werden, zou slechts de ontwikkeling van nau we en vriendschappelijke betrek kingen tussen Indonesië en Australië belemmeren. Australië acht het noodzake lijk, dat geheel Nieuw-Guinea in vaste en bevriende hand is, aldus het blad. „De regering te Dja karta ontbreekt het de middelen om doelmatig samen te werken bij de verdediging daarvan". „Zouden de Nederlanders hun souvereiniteit (over West-Nieuw Guinea) prijsgeven, dan zou dat betekenen, dat een aanmerkelijke bres in de Australische verdedi ging geslagen wordt. Met de on- zëkerheid van de Indonesische politiek zou het op zekere dag ook de vestiging daarvan een communistische buitenpost kun nen betekenen". Het blad voegde er aan toe, dat de rede van president Soekarno de onheilspellende suggestie be vatte, dat de wensen van Indone sië niet plotseling zouden mogen ophouden met W.-Nieuw-Guinea. Op een vraag om commentaar aan de Australische minister van buitenlandse zaken, Richard G. Casey antwoordde deze, dat er geen verandering was gekomen in de houding van Australië ten opzichte van Djakarta. „Enkele maanden geleden heb ik uitvoerig de Australische be zorgdheid jegens een verandering AANSLAGEN OP CULTUUR-ONDERNEMINGEN. Terroristen hebben, blijkens te Bandoeng ontvangen berichten, dezer dagen de rubberonderne ming „Sukapura" te Tasikmalaja verwoest. 32 Gebouwen en 5500 kg rubber zijn in vlammen opge gaan. De schade wordt geschat op 250.000 rupiah. Volgens de be richten zal de onderneming niet worden herbouwd zolang in dit gebied nog benden rondzwerven. De Nederlandse employé W. A. Sanders van de koffie-onderne- ming „Oud-Djember" is Maandag in de koffiefabriek door een In- I donesische arbeider met messte- ZOrgUIlUlU jegens CCII vcianuciiiif, aOnUSlSLTlU CU UCiUtri mti in de souvereiniteit over West-1 ^en gedood. Andere arbeiders riiiinno on «lf> rPtlPH Pil knkknn rlrv <-4 O H OF Hit» D1C nlPt Tl f)T- Nieuw-Guinea en de redenen daarvoor uiteengezet", aldus de minister. „Het is daarom niet noodzakelijk, dat ik in bijzonder heden in ga op de verklaring van de president". In West-Berlijn en vele steden van West-Duitsland wordt op het ogenblik een protestactie ge voerd tegen de boterprijzen, die de laatste tijd scherp zijn geste gen. De actie gaat uit van de winkeliersorganisaties en de vak bonden, die de huisvrouwen ver zoeken een „kopers-staking" te beginnen en in plaats van boter andere vetten te kopen totdat de boterprijs, die thans 7,20 Duitse marken per kilo bedraagt, tot een redelijk peil zal zijn gedaald. De critiek van de verschillen de organisaties en van de pers in West-Duitsland richt zich voor namelijk op de invoerpolitiek van de bondsregering, die naar men zegt de prijs heeft opgedre ven. Men verlangt onmiddellijke verlaging van het bestaande pro hibitieve invoerrecht van 1,40 mark per pond en een liberale invoerpolitiek. Aangedrongen wordt op onmid dellijke invoer van boter uit Ne derland, Scandinavië en Nieuw- Zeeland in het kader van de on langs door de invoercommissie der regering verstrekte invoer vergunningen. In antwoord op deze critiek heeft het Westduitse ministerie van voedselvoorziening echter meegedeeld, dat alleen uit Noor wegen en Zweden binnenkort boterimporten te verwachten zijn. Denemarken heeft geen boter voor uitvoer naar West-Duits land beschikbaar en de Neder landse boter is te duur. Ook in voer uit Nieuw-Zeeland is vol gens het ministerie voorlopig niet mogelijk. De Indonesische oud-minister van Financiën, Jusuf Wibisono, komt in het blad „Mimbar Indo nesia" tot de conclusie, dat Indo nesië na bijna drie jaar vrij en souverein te zijn eerder achter uit dan vooruit is gegaan. In materieel opzicht is dit zichtbaar in de slechter worden de economische toestand van de staat en op moreel gebied is dit te bespeuren in de crises op po litiek, gezags- en moreel terrein. Er zijn leiders, die zich voordoen alsof zij een grote geest en een ruime kijk hebben en die zeggen, dat men niet behoeft te vrezen, dat deze toestand de staat in het verderf zal storten. Zij noemen deze verschijnselen de kinder ziekten van een jonge natie. Wi bisono noemt een dergelijke phi- losophie gevaarlijk, daar zij elke drang naar verbetering in de kiem smoort. De materiële en geestelijke achteruitgang wordt volgens Wi bisono ten dele veroorzaakt door de houding van de politieke lei ding en de vakbonden, die het verwerven van populariteit be langrijker achten dan het geven van leiding. Wibisono zegt in het vervolg van zijn artikel, dat het jammer is, dat er slechts weinig volks leiders zijn, die openlijk willen verklaren, dat de slechte toestan den in Indonesische staat het gevolg zijn van het feit, dat wij zelf terugschrikken voor hard en disciplinair werken. Zelden hoort men de leiders zeggen, dat de bron van welvaart niet anders is dan hard werken. Een dergelijke uiteenzetting zal niet met applaus ontvangen wor den. Anders is de reactie, wan neer een leider betoogt, dat de slechte toestand niets anders is dan het gevolg van de aanwezig heid van vreemd kapitaal en vreemde bedrijven en dat op de regeringskantoren nog buiten landse krachten de lakens uit delen, wanorde stichten en sabo tage plegen. Wibisono schrijft, dat het doen oplaaien van de volkssentimen ten niet moeilijk is. Het is echter erg moeilijk de sentimenten in toom te houden, wanneer zij een maal zijn opgelaaid. Wibisono besluit, dat de rege'ring de durf dient te bezitten de radicale eisen van arbeiders af te wijzen, indien de eisen niet overeenstemmen met de algemene economische toestand, ook al zou de regering daardoor aan populariteit verlie zen. Het is beter bij deze groep niet populair te zijn, als de staat maar gered wordt van ineenstor ting, aldus Wibisono. hebben de dader, die als niet nor maal bekend stond, en in een kamponghuis was gevlucht, opge pakt. Het slachtoffer, dat gehuwd was en twee kinderen had, is te Djember begraven in tegenwoor digheid van de Nederlandse com missaris, de heer Van der Zwaai. Vanwege het waarschuwen van familieleden kan thans pas ge meld worden, dat op de rubber onderneming „Pekajong" ten Zuiden van Djakarta de Neder lander Ja Lepelaers en de Indo nesiër Mohammed Numan door een bende van twintig man zijn vermoord. De heer Lepelaers laat zijn echtgenote en een kind achter. De Egyptische minister van financiën heeft te Cairo ver klaard, dat de nieuwe Egyptische regering er naar streeft buiten landse investeringen en het in dienst nemen van buitenlandse deskundigen te bevorderen. De minister verklaarde met be trekking tot de nieuwe economi sche politiek van de regering, dat men ook het voornemen heeft de industrieën uit te breiden en de landbouwmethode te verbeteren. De regering zal de katoenmarkt geheel vrij laten, zodat deze zijn eigen prijsniveau met de wereld markten zal kunnen vinden. Voorts overweegt de regering de wet op de mijnbouw binnen kort te wijzigen teneinde de exploratie in de exploitatie van de Egyptische hulpbronnen te vergemakkelijken. Premier Aly Maher heeft in tair, die in de Palestijnse veld tocht gewond werd, in het buiten land een medische behandeling ondergaat. Van medische zijde was verklaard, dat een dergelijke behandeling nodig was. De Egyptische regering heeft verder besloten aan 37 officieren en manschappen die in de Palestijn se campagne verwondingen heb ben opgelopen gratificaties van 30 tot 500 Egyptische ponder per man toe te kennen. Saad el Lab- ban, de minister van onderwijs, heeft verklaard, dat hij scholen naar officieren en soldaten, die in de campagne zijn gesneuveld, wil noemen. De ter dood veroordeelde kan toorbediende Moestafa Khamis, is Dinsdag naar het hoofdkwar tier van generaal Naguib in Cai ro overgebracht voor het afleg gen van zijn „bekentenissen 7jjn hoedanigheid van minister I Maandag had hij hierom ge van oorlof en marine goedgo- vraagd. Naar verluidt zouden in keurd, dat een Egyptische mill-1 de bekentenissen „belangrijk Antwerpse havenkringen Duinkerken gepaard gaan en te men, aldus „Het Laatste j Antwerpen merkt men op, dat met belangstelling de In volgt Nieuws plannen, die in Frankrijk be staan met betrekking tot een uit breiding en modernisering van het kanalennet in Noord-Frank rijk. Deze plannen voorzien o.a. in de aanleg van een kanaal Rij- selDoornik en het bevaarbaar maken van de voornaamste Franse binnenvaartwegen voor schepen van 600 tot 1700 ton. Met de aanleg van het kanaal Rijsel Doornik, geschikt voor schepen van 1350 toi}, zou een moderni sering van dé verbinding Rijsel De opperbevelhebber van het Syrische leger, kolonel Abid al Sjisjakli, heeft, als gemeld, te genover een verslaggever van het te Cairo verschijnende dagblad „Al Ahram'' onder meer ver klaard dat „het Midden-Oosten niet groot genoeg is om als woon plaats te dienen voor zowel Jo den als Arabieren", waaraan hij had toegevoegd van mening te zijn dat „de Israëliërs uiteinde lijk de zee zullen worden inge dreven". Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft thans Maandagavond bekend gemaakt tegen deze uitlating van de Syri sche legerchef te zullen proteste ren en wel bij de algemene ver gadering en de Veiligheidssraad der Verenigde Naties en bij lui tenant-generaal William Rily, stafchef van de militaire waar nemers der Verenigde Naties in Palestina. Geprotesteerd zal wor den tegen „deze ernstige schen ding van de Palestijnse wapen stilstandsovereenkomst". De Israëlische regering wil ook dat de gemengde Syrisch-Israëli- sche wapenstilstandscommissie bijeen zal komen, om de opmer kingen van kolonel Sjisjakli te bespreken. In de nacht van 21 op 22 Mei j.I. weerklonk omstreeks twaalf uur in een flat aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag een revolverschot en het gerinkel van een brekende ruit. Toege schoten inwonenden troffen op de eerste étage de hoofdbewoner aan met enige bloedende hoofd wonden. Het was luit. kolonel M. Harjono, de 28-jarige militaire attaché van Indonesië. Luit-kolonel Harjono vertelde overvallen te zijn door twee jon ge mannen, die met de revolver in de hand „papieren" van hem hadden verlangd. Toen hij zich verzette, hadden zij hem met de kolf van hun revolver „bewerkt Ook was er geschoten. De kogel mistte hem echter en verbrijzelde een ruit. De twee mannen waren daarop weggevlucht. De daders van deze aanslag, die vooral door Indonesische zijde in verband met de zaak-Wester ling werd gebracht, zaten binnen verrassende korte tijd achter slot en grendel. In de vroege morgen De belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Het hoge commissariaat was o.m. verte genwoordigd door mr. Karni, de chef van de afdeling juridische zaken. De 29-jarige M. P., zonder be roep, verscheen als eerste ver dachte voor de rechtbank. Hem was tenlaste gelegd, dat hij luit.- kolonel Marjono onder bedrei ging heeft proberen te dwingen tot afgifte van documenten in de zaak-Westerling, dat hij Harjono van zijn vrijheid beroofd en hem met de kolf van een pistool op het hooofd heeft geslagen. Na het verhoor van deze ge tuige bleek, dat luit.-kolonel Har jono geen gevolg had gegeven aan de oproep om als getuige te verschijnen. Na zich in raadkamer te heb ben teruggetrokken, besloot de rechtbank tot aanhouding en tot nadere instructie door de rechter commissaris om na te gaan onder welke omstandigheden verdachte tot zijn daad is gekomen. Tevens Toch zijn zijn verklaringen on der ede zeer noodzakelijk voor een goede rechtsgang, zowel voor de bewijsvoering. Verwacht wordt, dat luit.-kolo nel Harjono bij het gerechtelijk vooronderzoek, dat de rechtbank thans heeft gelast, door de rech tercommissaris zal worden ge hoord. De verklaring die hij dan eventueel zou afleggen, zou wan neer de zaak opnieuw voor de rechtbank dient, en hij wederom niet zou verschijnen, kunnen wor den voorgelezen. Verscheidene ju risten betwijfelen echter of daar door een goede bewijsvoering mo gelijk zal zijn. door de uitvoering van dit plan veel vervoer, dat thans over Ant werpen en Gent loopt naar Duin kerken zou worden afgeleid. Een dergelijke wijziging in het ver voer over de binnenvaartwegen zou dan ook nadelige invloed hebben op de bedrijvigheid in de zeehavens, zo merkt mén in Ant werpse havenkringen op- Ander zijds vreest men dat de Fransen gevolg zullen geven aan hun voornemen een kanaal aan te leggen, dat een verbinding te wa ter tot stand zou brengen tussen Duinkerken en Luik. Dit kanaal, bevaarbaar voor schepen van 1350 ton, zou van de Franse ha ven langs Rijsel en Doornik lo pen en uitmonden in het kanaal Peronnes-Blaton-Nimy, dat thans gemoderniseerd wordt. Te Senef- fe zou het kanaal Brussel-Char- leroi worden bereikt. Via Dam- premy, de Sambre en de Maas zou men dan naar Luik kunnen varen. Vooral indien de stop van Ternaayen wordt opgegeven vreest men, dat Antwerpen een belangrijk deel van zijn verkeer op Luik aan Duinkerken zou moeten afstaan. Piany wil prijsstijgingen tegengaan door grotere voedselimport. De Franse premier zal de mi nisterraad heden voorstellen de strijging der prijzen in Frankrijk trachten tegen te gaan door gro tere invoer van levensmiddelen. Volgens gewoonlijk goed inge lichte kringen zal Piany minstens evenveel aandacht besteden aan de stijging der prijzen van levens middelen, die door de mond- en klauwzeerepidemie in Frankrijk is veroorzaakt, als aan de proble men van de buitenlandse poli tiek. Men geloofd, dat dit is toe te schrijven aan de aankondiging van de vakbonden, dat zij in het najaar een protestactie zullen be ginnen tegen de jongste stijging van de kosten van levensonder houd. Piany is van plan in de eerste plaats grote hoeveelheden aard appelen en vlees uit West-Duits land, boter uit Scandinavië en Nederland, kaas uit Zwitserland en suiker uit Cuba in te voeren. persoonlijkheden worden ge noemd. Voorts zijn Dinsdag dr. Hafze Afifi, voormalig directeur van 't kabinet van ex-koning Faroek, zijn zoon Amin en de inspecteur van het district Kafr el Dawar ondervraagd. Alle drie bevinden zich in arrest. Gedurende de voortzetting van het proces tegen de arbeiders van de textielfabriek ontving het mi litaire tribunaal Dinsdag een telegram van een niet-geïdentifi ceerde vrouw, die verklaarde „be langrijke gegevens" over de on lusten te bezitten. Er is onmid dellijk een onderzoek ingesteld. De zitting van het hof is ver daagd tot heden. De Egyptische legerautorltei- ten hebben Maandagavond Amin Hafez Afifi, de 32-jarige zoon van dr. Hafez Afifi, voormalig chef van het kabinet van koning Faroek, gearresteerd. Zijn naam is genoemd door een der be klaagden in het proces wegens de ongeregeldheden te Kafr el Da- war. Amin Afifi is commissaris van de Misr textielfabriek, waar de ongeregeldheden plaats von den. Moestafa Chamis, de jonge em ployé die tot de strop is veroor deeld wegens zijn aandeel in de onlusten, heeft om een onder houd met generaal Naguib ver zocht, teneinde „bepaalde beken tenissen" af te leggen. Foead Serag el-Din, secretaris generaal van de Wafd, heeft, in 'n commentaar op het regerings besluit om de Egyptische senaat voorlopig niet meer te doen ver gaderen, verklaard dat deze maatregel „op geen enkele wijze kan worden gerechtvaardigd hieraan toevoegend: „Zij betekent een schending van de grondwet en zij is in strijd met de door ge neraal Naguib gegeven verzeke ringen". BOTSINGEN IN TEHERAN. Aanhangers van de Perzische communistisch gezinde „Tue- deh"-partij zijn gisteren in de voornaamste winkelwijk van Te heran slaags geraakt met leden van de fascistische „Soemka"- partij. Nadat de politie de vech tenden had gescheiden, werden alle winkels in de wijk gesloten. De politie, die tien dagen gele den sinds de opheffing van de staat van beleg, was terugge trokken, patrouilleert thans weer in de straten van Teheran. DE KABINETSFORMATIE. De kabinetsformateur, mr L. A. Donker, heeft Dinsdagmiddag in zijn werkkamer op het minis terie van Financiën ontvangen het Eerste Kamerlid mej. mr. M. Tjeenk Willink. en grenuei. xn uc viucgc jo 501^^.^», - van de 24ste Mei arresteerde de I zal dan een onderzoek naar de politie één van hen, de 29-jarige geestvermogens van de verdachte M. P„ op de hooizolder van een I worden ingesteld, boerderij in Drenthe. Nummer Mr Pauwels vroeg voorts naar twee, de 24-jarige F. A. C„ werd de reden van het .niet verschijnen diezelfde dag in Den Haag aange gehouden ten huize van zijn ver loofde. Verdacht van medeplichtigheid werden kort daarop nog gear resteerd de 64-jarige voorzitter van de L.O.O.I.S. (landelijke orga nisatie van oud-illegale strijders), C. A. van D„ en twee leden van de L.O.O.I.S., de 55-jarige L. J. A. en de 46-jarige W. J. S„ allen uit Den Haag afkomstig. Na de insluiting van C. en P. in het hoofdbureau van politie in Den Haag ging het gerucht, dat leden van de L.O.O.I.S een po ging zouden beramen om hen te ontzetten. De bewaking is toen verscherpt. Van een ontzettings- poging is niets gekomen. P. heeft later nog geprobeerd uit de cel lenbarakken te Scheveningen te ontsnappen. Donderdagmorgen hadden de vijf verdachten in deze zaak zich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden. De rechtbank werd gepresideerd door mr. De Jong Officier van justitie was mr. Maris van Harjono. Toen de president hem daar over niet kon inlichten, vroeg hij welke garantie de rechtbank had, dat Harjono een volgende keer zal verschijnen? Ook deze vraag kon de rechtbank niet beant woorden. Hierna verschenen achtereen volgens Van D„ S„ en A„ voor de rechtbank. Zij zouden de vuurwapens, waarmee de aanslag werd ge pleegd, ter beschikking van P. en C. hebben gesteld. Bovendien zouden zij de daders en de wa pens na de aanslag voor de poli tie verborgen hebben gehouden. Conform het verzoek van het O. M. en de verdedigers van deze 3 verdachten besloot de rechtbank ook deze zaken aan te houden. Het niet-verschijnen van luit.- kolonel Marjono als getuige a charge heeft een moeilijke situa tie doen ontstaan. Luit.-kolonel Harjono kan namelijk op grond van zijn diplomatieke onschend baarheid niet gedwongen worden als getuige te verschijnen. De moderne beveiligingssyste men op de onbewaakte overwe gen worden door een deel van het publiek nog steeds niet op de juiste waarde geschat. Zo moest onlangs in één week tijds tweemaal proces-verbaal worden opgemaakt tegen een en dezelfde automobilist, omdat hij door het negeren van het rode knipperlicht en het belsignaal bij een onbewaakte overweg tot tweemaal toe bijna een ongeluk veroorzaakt had. Ook op de met halve sluitbomen en rode knip perlichten beveiligde overweg te Heilo wordt bijzonder roekeloos opgetreden, zo melden de spoor wegen. Enige tijd geleden is hier geconstateerd, dat 84 van de weggebruikers zich niet aan ge sloten bomen, rood knipperlicht en belsignaal stoorde. Met mede werking van de plaatselijke poli tie is toen een aantal scholieren een „spoorweg jeugdbrigade" ge- recruteerd, die op bepaalde uren van de dag de taak kreeg over treders te waarschuwen en zo mogelijk tegen te houden. Gedu rende zes weken hebben de jon gens en meisjes dit werk gedaan en met succes, want bij een on langs opnieuw gehouden controle is gebleken, dat het aantal over treders thans veel geringer is. Het aantal automatische knip perlichtinstallaties op onbewaak te overwegen in ons land is tot 90 gestegen. De veiligheid op de betrokken overwegen wordt door deze installaties aanzienlijk ver hoogd, mits de weggebruikers zich ook inderdaad aan -het orde knipperlicht en het belsignaal storen. Wie dit niet doet, zo waarschuwde de spoorwegen, speelt een gevaarlijk spel: De tijd tussen het begin der waarschu wingssignalen en het passeren van de trein bedraagt slechts 20 tot 25 seconden. DE OVERSTROMING IN ZUID-ENGELAND. Volgens een officiële schatting zal het 2.000.000 pond sterling (ongeveer 20.000.000 gulden) kos ten om de wegen en bruggen, de waterleidingen, de riolering, de electriSche leidingen en andere installaties van de openbare dien sten in het overstroomde deel van Noord Devonshire te herstellen. Zeventien bruggen zijn geheel vernield. Honderden arbeiders met bull dozers en grote kranen zijn doen de enige orde in de chaos te scheppen. Ongeveer 2.000 daklozen moe ten gevoed en ondergebracht wor den. In Lynmouth verdelen vrij willigers uit burgerij en leger ge dragen kleren. In Lynmouth werden 42 huizen, hotels en landhuisjes geheel ver nield, zeventien zwaar beschadigd en 20 beschadigd. Elf personen zijn als dood geregistreerd en 25 als vermist. Mogelijk zijn een aan tal personen naar zee meege sleept. Veertien superforten hebben Maandagavond een belangrijke munitiefabriek te Nakwon, tus sen Sinoeidjoe en de Jaloe bij de Mandsjoerijse grens, voor de eerste maal gebombardeerd en zijn daarna ondanks zwaar af- weervuur behouden terugge keerd, aldus een mededeling van het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht. De wapenstilstandsbesprekin gen te Panmoendjon zijn Dins dagochtend na een week hervat. De vergadering duurde een uur- Men besloot op verzoek van de delegatie der Verbondenen tot 27 Augustus uiteen te gaan. Een hevige wervelstorm heeft Zuid-Korea Maandagavond ge teisterd. Ten minste zeven perso nen zijn om het leven gekomen. De schade is aanzienlijk. Op ver scheidene plaatsen zijn de tele foonverbindingen verbroken en is de electriciteitsvoorziening af gesneden. De wervelstorm be weegt zich thans in de richting van Hokkaido. Radio Teheran heeft Maandag avond omgeroepen dat de Russi sche zaakgelastigde te Teheran de Perzische minister van bui tenlandse zaken een nota heeft overhandigd, waarin de Sowjet- Unie Perzië verzoekt degenen, die verantwoordelijk zijn voor het plunderen van het kantoor van het Sowjet-inlichtingenbu- reau te Teheran, op Woensdag j.l., op te sporen en te straffen. In de nota wordt onder meer ge zegd dat onder de aanvallers „vele fascistische elementen zijn herkend". Volgens nadere mededelingen van de Zuid-Koreaanse politie zijn 10 personen verdronken en meer dan 110 huizen en honder den hutten door watermassa's weggespoeld. Gevreesd wordt, dat latere be richten van grotere schade en meer slachtoffers zullen gewagen daar de verbindingen op vele plaatsen verbroken zijn. Blijkens de eerste berichten schijnen de troepen aan het front niet veel hinder ondervonden te hebben van de wervelstorm. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. VERSPREIDE OPKLARINGEN Enkele regen- of onweersbuien, maar ook verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige noorde lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 21 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 2.22 2.31 Terneuzen 2.57 3.06 Hansweert 3.37 3.46 Walsoorden 3.47 3.56 ZON MAAN op onder op onder Aug. 20 5.32 19.53 5.10 19.46 21 5.33 19.51 6.21 19.57 22 5.35 19.49 7.32 20.07 23 5.37 19.47 8.43 20.17 24 5.38 19.45 9.53 20.28

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1