Inbraakpoging in veilinggebouw te Wognum Binnenlands Nieuws De moordzaak Drummond Philipp Auerbach begraven Ie Het proces Kafr El Dawar De verkeerde vrouw Nederlandse toeristen in W.-Duitsland bestolen Tegenspraak van Quirino AGENDA Aanslag op hei leven Kaiser? van -bed Is ook voor U Ideaal! De nieuwe geloofsbrieven van de Britse ambassadeur in Egypte Uitslag opstelwedstrijd Zeeliedenstaking in Japan GEZAKT VOOR EXAMEN DREGGEN. Wervelstorm nadert Korea MAAS EN WAALSE TABAKSTEELT GETROFFEN. Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk Naar eerst thans bekend wordt hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. inbrekers ge poogd de kluis in het kantoor van de veilingvereniging „De Volharding" te Wognum te for ceren. De kluisdeur werd slechts licht beschadigd en de inbrekers moesten met lege handen ver trekken. De volgende morgen werden in het kantoor twee te zamen ruim 150 kilo wegende acetyleencylinders gevonden met behulp waarvan men vermoede lijk heeft willen proberen de brandkast open te snijden. In kringen van het Britse minis terie van buitenlandse zaken wijst men er op, dat de nieuwe geloofsbrieven van de Britse am bassadeur in Cairo, sir Ralph Ste venson, gesteld waren in naam van „Koningin Elizabeth", zonder vermelding van andere konink lijke titels. Dit, zo zegt men volgens A.F.P, heeft koningin Elizabeth in staat gesteld een ambassadeur onder de gewijzigde omstandigheden in Egypte te accrediteren. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat de aanvaarding der nieuwe ge loofsbrieven, geadresseerd aan ..Koning Ahmed Foead II" slechts een „tijdelijke oplossing van een protocolair vraagstuk" vormt. De aanvaarding betekende niet, dat Egypte niet zou blijven eisen, dat Groot-Brittannië en andere landen de titel van „koning van Egypte en Soedan" zouden er kennen. Volgens Egyptische krantenbe richten uit Khartoem bereidt de Soedanese regering met spoed het houden van verkiezingen vol gens de nieuwe Soedanese grond wet voor. In samenwerking met de dis trictsrecherche der rijkspolitie te Alkmaar heeft de politie uit Wognum in de hoofdstad twee Amsterdammers aangehouden, die er van worden verdacht bij de inbraak betrokken te zijn ge weest. Naar een derde man wordt thans nog gezocht. Merkwaardig is, dat Zaterdag morgen tegen drie uur twee van hun dienst op de kermis huis waarts kerende rijkspolitie-amb- tenaren in de omgeving van de veiling een personenauto langs de weg geparkeerd aantroffen. Dit kwam hen verdacht voor en zij namen de personalia van de chauffeur en de gegevens van de wagen op. Toen zij de volgen de morgen bij hun komst op het bureau vernamen van de in braakpoging in het veilingge bouw, werd een en ander met elkaar in verband gebracht. Een speurhond uit Heiloo werd naar de plaats van de inbraak ge bracht. Toen hij hier op het spoor werd gezet ging de hond ter stond naar de plek waar 's nachts de personenauto had gestaan. Van de Rijkspolitie werd nog het volgende vernomen: In het kantoor hadden de in brekers met behulp van tafels en een zeil een soort tent om de kluis gebouwd teneinde uitstra ling van licht naar buiten te be letten en ongestoord te kunnen werken. De benodigde apparatuur, een acetyleen- en een zuurstofcylin- der alsmede een snijbrander wa ren weggenomen van een zand zuiger, die langs de rijksweg no. 7, AmsterdamHoornLeeu warden, in de nabijheid van het veiliggebouw staat. De werklieden van de zandzui ger waren Vrijdagavond naar huis gegaan, zodat de vermissing van de goederen pas Maandag morgen werd ontdekt. Het ma teriaal, waarvan de betrekkelijk nieuwe kluis is vervaardigd, bleek bestand te zijn tegen snij branders en is slechts licht be schadigd. Als eerste is Zaterdag de chauf- J feur gearresteerd, die de be- wuste nacht slapend in zijn langs de weg geparkeerd staande auto werd aangetroffen. Hij is even als de tweede gearresteerde Am sterdammer, een bekende van de politie. De rijkspolitie van de groep Hoogwoud, die in samen werking met de districtsrecher che uit Alkmaar het onderzoek in handen heeft, zoekt nu naar een derde verdachte, die voort vluchtig is. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Telefoon voor U". Attractie Nieuwstraat, 5 uur: Kinderspelen. Hotel „Centraal", 7.30 u.: Ledenvergadering Zwem- en Poloclub „De Schelde". MORGEN TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Telefoon voor U. Feestweek, 2 uur: Bra- derij; 3 uur: Bezoek van Oma en Opa aan de Braderij; 8 uur: optreden Radio-Variété-gezel- schap. AXEL: Het Centrum, 8 uur: De verliefde cameraman. SYMBIOSE OP HOOG NIVEAU. I krijgen thans, na deze verrassen- 'de ontdekking van de K.L.M., in Dierenstewards van de K.L.M. zijn tot de ontdekking gekomen, dat olifanten, die hoog in de lucht aan hun zorgen zijn toever trouwd, zich als keurige, rustige passagiers gedragen, zolang zij gezelschap hebben van een kip. De kip, die in de vliegende die rentuin rondstapt, gaat af en toe op de rug van de viervoeter zitten of maakt een extra luchtreis op de slurf en beiden schijnen zich zó goed te amuseren, dat de op passer aan de kolos geen kind meer heeft. Bovendien levert dit „ei van Columbus" nog wel eens een echt ei op ook. Op doorreis zijnde olifanten Twee gelopen De jury van de opstelwedstrijd „Wat verwacht je van een ver enigd Europa?" uitgeschreven door de Nederlandse Jeugdge meenschap ter gelegenheid van de in Mei van dit jaar gehouden jeugdweek onder 't motto „Jong Nederland" wil leven in een vrij en zelfstandig Europa", heeft de inzendingen (114 in totaal) be oordeeld en de schrijvers van de beste drie opstellen bekend ge maakt. Het zijn: 1. Wim van Drongelen, Delft, 19 jaar. 2. J. C. van Iwaarden, Ierseke, 15 jaar. 3. Marinus Traas, Amsterdam, 17 jaar. De eerstgenoemde ontving als prijs een retourvlucht Amster damParijs per K. L. M.-toestel, de beide overigen een complete Dickens-serie van uitgeverij „De Spectrum" te Utrecht. Voorts werden aan een groot aantal inzenders nog prijzen toe gekend, bestaande uit boekwer ken, abonnementen op „Kam peerkampioen", A. T. reeks, tweede klasse retourbiljetten van de N. S„ etc. onbekenden hebben af- weekend de bagage van een Nederlands reisgezelschap in West-Duitsland geplunderd. De diefstal werd Zaterdagochtend om 5 uur gepleegd uit de bus van de Nederlandse Reisvereni- ging, toen het gezelschap van 20 personen, op de thuisreis na een vacantietocht naar Oostenrijk even buiten Keulen bij het res taurant Siegburg was uitgestapt om koffie te drinken. De chauffeurs hadden de bus afgesloten, doch gezien de tem peratuur, het schuifdak enige decimeters open gelaten. Hier door zijn twee dieven naar binnen geklommen, die kennelijk al enige tijd op de loer hadden gelegen en hun motorfiets langs de kant van de weg geparkeerd hadden. In een grote kuil naast de weg hebben zij alle tassen die zij uit de bus hadden gesleept onder zocht en er uit gehaald wat van hun gading was. Toen de Neder landers de kuil vonden lag deze bezaaid met geopende tassen souvenirs, gebruiksvoorwerpen enz., die de dieven achter gela ten hadden. Slechts een leren citybag werd vermist, doch uit alle tassen waren waardevolle dingen verdwenen, zoals fototoe stellen, geld en horloges, met een gezamenlijke waarde van enige duizenden guldens. De politie kon met een politiehond het spoor van de dieven volgen tot de plaats waar zij op hun motor gestapt waren en weg waren ge reden in de richting Frankfort, Op één na hadden alle deel nemers van de reis hun bagage verzekerd. Voor die ene is door zijn medepassagiers een inzame ling gehouden die hem althans gedeeltelijk schadeloos stelde. De reis werd na een uur op onthoud voortgezet. Een wijnhandelaar te Sisteren, nabij Peyruis in Zuid-Frankrijk heeft de politie Zondag nieuwe gegevens verschaft voor het op lossen van de moordzaak-Drum mond. De handelaar, Luciën Blanc, verklaarde, dat hij 5 Augustus, de dag waarop de Britse voedsel deskundige met zijn vrouw en dochter werden vermoord,, om 4 uur langs de boerderij van Gus- tave Dominici, die het eerst de lijken ontdekte, was gekomen. Hij besloot de politie hiervan in kennis te stellen, nadat hij ver schillen had opgemerkt tussen de nachtelijke verblijfplaats van de Drummons, zoals hij deze toen had gezien, en de foto's welke kort na de ontdekking van de moord waren genomen. Uit de verklaring van Blanc zou derhalve blijken, dat zich tussen één uur 's ochtends het vrijwel zeker vaststaande tijd stip van de moord en vijf uur het ogenblik, waarop Domini ci de lijken ontdekte iemand in de omgeving van de plaats des onheils heeft .opgehouden. In de Japanse havens heerst reeds vier dagen een zeelieden staking, waardoor het werk op bijna 400 schepen stil ligt. Onge veer 35.000 zeelieden zijn bij de staking betrokken, die oorspron kelijk vijf dagen zou duren. De zeeliedenbond heeft thans mede gedeeld, dat de staking tot 22 Augustus verlengd zal worden, tenzij de werkgevers toegeven aan de eis tot hogere pensioenen. Philipp Auerbach. de voormulr ge Joodse leider in Beieren die zelfmoord pleegde nadat hij op beschuldiging van fraude en ver duistering tot 2% jaar gevange nisstraf was veroordeeld, is Maandag ter aarde besteld. Dui zenden mensen, Joden zowel als hun dierenhotel op de Amster damse luchthaven Schiphol een kamer voor twee. De kip, die op een olifant past, heeft in K.L.M.- kringen al een speciale naam ver worven n.l. „Elephant Girl". Sedert enkele dagen wordt te Amsterdam een vijfjarig jonge tje vermist. Terwijl men aan het dreggen was naar dit vermoede lijk verdronken jongetje, kwam bij de agent, die aan het dreggen was, een man, die mededeelde, dat hij meer verstand van dit handwerk had dan genoemde agent en hiervan wel eens een proef wilde afleggen. De agent stond dit toe en terwijl de man met de „kundige hand" de dreg uitwierp, viel hij zelf ook te wa ter. Het politierapport vermeldt, dat hij door handreiking op het droge werd gebracht. Het knaapje opgehaald. Het vijfjarig knaapje, dat sinds Zaterdagmiddag drie uur wordt vermist, is Maandagmiddag door de politie opgehaald uit het wa ter tegenover de Sint Nicolaas- kerk te Amsterdam. Het knaap je, een zoontje van de familie De SAMENSMELTNG N ATION ALITEITSBE WIJS EN KENTEKENBEWIJS. De Philippijnse ambassadeur in Indonesia, Proceso Sebastian heeft 'n telegram ontvangen van zijn regering, waarin categorisch wordt ontkend dat president Quirino in een interview te Ma; nila heeft verklaard dat Indonesië spoedig bereid zou zijn met ande re Pacificlanden deel te nemen in een militair pact. Eveneens wordt ontkend dat president Quirino zou hebben getracht president Soekarno's opvattingen in deze te beïnvloeden. „Pemandangan" zegt deze ont- kenning te waarderen, maar voegt hier onmiddellijk aan toe, dat deze niet bevredigend is. Het blad acht de desbetreffende uit eenzetting van de Philippijnse ambassadeur niet volledig. Er werd slechts ontkend, dat presi dent Quirino zou hebben getracht president Soekarno's opvattingen inzake een militair pact voor de Pacific-landen te beïnvloeden. Er werd niet bij verteld, wat de Philippijnse president nu wél heeft verklaard. „Pemandangan" betreurt het, dat de ontkenning van de Philippijnse regering geen opheldering heeft gebracht. in de synagoge gedefileerd en nog eens duizenden liepen achter de baar naar de begraafplaats. Bekende figuren als de socialis tische leider dr Kurt Schumacher spraken over Auerbach als de man die het meest heeft gedaan voor de slachtoffers van het Na zi regiem in de eerste naoorlogse jaren. Er was 'n grote grafkrans van een vrouw met het opschrift: Aan de helper van vervolgde Christenen". Auerbach, die 45 jaar geworden is, is hoofd geweest van het res titutiebureau in Beieren. Een Duitse rechtbank heeft vorige week bevonden, dat hij zich in die functie heeft schuldig gemaakt aan fraude, verduistering, het aannemen van steekpenningen en poging tot chantage. De dag daarna nam Auerbach een te gro te dosis van een slaapmiddel, waaraan hij is gestorven. In een brief verklaarde hij dat hij alle vertrouwen in de justitie verloren had en zijn vrienden en familie niet langer tot last wilde zijn. Tot het laatst toe heeft hij zijn on schuld volgehouden. Mensen in de begrafenisstoet droegen spandoeken mede, waar op tegen het vonnis werd gepro testeerd. Toen een politieman in burger één der spandoeken in be slag wilde nemen, werd hij aan gevallen. Twee honderd politie mannen, die in gereedheid waren gehouden, naderden onmiddellijk met brandslangen. Zij zetten de begraafplaats af en hielden een aantal betogers aan, die later op één na weer werden vrijgelaten. Van de rouwkapel sneuvelden door het gedrang een aantal rui ten en glazen deuren. Volgens een verklaring van Henry J. Kaiser, de bekende bou wer van schepen en automobie len, heeft iemand een aanslag op zijn leven willen plegen door de twee snelle motorboten te sabo teren waarmee hij deel zou ne men aan wedstrijden op het meer van Tahoe. Een half uur voor de aanvang van de races ontdekten monteurs dat de drijfas van een van de boten half was doorgezaagd, en dat de carburatorpomp was vol gepropt met stukken katoen, moeren en bouten. In de andere bout, die hijzelf had willen be sturen, had men twintig liter brandstof uitgestort met het ge volg dat delen van de romp door weekt waren. Een gedeelte van dit ontvlambare goedje had berg plaatsen in de wand gevuld. De heer Kaiser verklaarde er zeker van te zijn, dat dit een aan slag op zijn leven betekende. Het is een van de meest duivelse dingen waarvan ik ooit gehoord heb", zeide hij, „een werkelijke moordaanslag". De industrieel zeide niet te weten wie hiervoor verantwoor delijk moest worden gesteld, maar hij vermoedde, dat het dezelfde lieden waren die tot nu toe steeds getracht hebben alles te vernietigen wat hij wilde op bouwen. Interdepartementale bespre kingen hebben geleid tot overeen stemming over de technische uit voerbaarheid van het stopzetten van de uitgifte van nationali- teitsbewijzen en het verlenen van de hoedanigheid van nationali- teitsbewijs aan de na een bepaal de datum uit te geven kenteken bewijzen. Aanvragen van nationaliteits- bewijzen voor auto's zijn in af wachting van de invoering van de beoogde vereenvoudiging over. bodig, tenminste wanneer de be langhebbende het document niet nodig heeft voor een buitenland se reis. Deze aanvragen geven bovendien aanleiding tot stagna tie, aldus het departement van financiën. De voornaamste getuige van de politie, Gustave Dominici, heeft geweigerd deel te nemen aan de reconstructie van de misdaad. De Britse familie Drummond is, zoals bekend, in de omgeving van Dominici's boerderij ver moord. De reconstructie zal niet temin toch worden gehouden. Het Zuid-Franse gebied, waar de drievoudige moord is gepleegd, wordt in hoofdzaak door Corsica- nen en Sicilianen bewoond. De traditionele opvatting der Corsi- canen is: „Een moord gaat slechts drie partijen aan: de moordenaar, het slachtoffer en de politie." Deze houding bemoeilijkt het onderzoek der Franse politie, dat onder leiding staat van de Mar- seillaanse hoofdinspecteur van politie Sebeille, ten zeerste. Een boer, die ongeveer 10 kilo meter van Forcalquier woont, heeft de politie Maandagavond medegedeeld een „verdacht uit ziend individu", gekleed in een korte broek en met een slappe hoed op, rondom zijn boerderij te hebben zien zwerven. Hij rende weg, toen de boer hem aansprak. Hoofdinspecteur Sebeille heeft het gebied, waar de man het laatst is gezien, in alle richtin gen over een afstand van 20 km doen onderzoeken. Bij de naspo ringen wordt ook gebruik ge maakt van politiehonden. Vries, was het laatst gezien door omwonenden, die het kind aan de wallekant hadden zien spelen. ASSISTENT-HOFMEESTER VAN BRITS SCHIP VERDRONKEN? De wachtsman van het 2002 b.r.t. metende s.s. „Shell Drake" van de „General Steam Nav. Co Generaal Van Fleet, de bevel hebber van 't Amerikaanse acht ste leger, heeft zijn troepen ge waarschuwd voor 'n wervelstorm met een windkracht van 130 km per uur, die naar verwacht wordt Maandag over midden Korea zou gaan. Vrijdag raasde de storm over de Amerikaanse luchtbasis op Okinawa en zwenkte vervol gens naar het Noorden, evenwij dig aan de Chinese kust, in de richting van Japan. Daarna volg de hij een Noordwestelijke koers en men verwacht thans, dat de storm midden-Korea zal treffen. De Japanse meteorologische dienst heeft schepen in de Japan se Zee de raad gegeven, zich zo spoedig mogelijk in veiligheid te stellen. Ltd" te Londen, dat in de tweede Katendrechtse haven te Rotter dam ligt, hoorde Zondagavond om half twaalf een schreeuw, gevolgd door een plons. Direct ging de man kijken en op de plaats, van waar het geluid kwam, zag hij een jas en enkele dozen op het water drijven. De rivierpolitie begon dadelijk te dreggen, doch er werd niets gevonden. Maandagmorgen is het dreggen voortgezet. De leer ling-stuurman heeft verklaard, dat de jas toebehoort aan de 26- jarige assistent-hofmeester Ber nard Mac-Donald, wiens adres nog onbekend is. BONNETJE VOOR EMMENSE BOEREN. De gemeente politie van Em- men, post Klazienaveen heeft tegen 35 boeren proces-verbaal opgemaakt. Niet minder dan 29 landbou wers moesten worden geverbali seerd wegens overtreding van het besluit op de bestrijding van de aardappelmoeheid en 6 boeren kregen een „bonnetje" wegens overtreding van de wet op de Coloradokeverbestrijding. De verwachtingen van vele tabakstelers in het land van Maas en Waal is, wat hun oogstop brengst betreft, met een slag de bodem ingeslagen. De hagelbui, die zich boven het Westelijk ge deelte van deze streek ontlastte heeft aan de te velde staande ta bak grote schade aangericht. Vooral in de dorpen Leeuwen- boven en Leeuwen-beneden wa ren de hagelstenen bijzonder groot van afmeting. Het is dan ook begrijpelijk dat daar verschil lende percelen worden aange troffen, waar de oogst achter wege kan blijven. Van verschil lende planten resten nog slechts de nerven. Zowel bestgoed als aardgoed van deze planten zijn onbruikbaar. De schade, die hierdoor aan deze streek is toegebracht, is moeilijk te schatten. Door deskundigen wordt geschat dat circa 4 a 500 aren door de hagel vernietigd zijn. Het is nog niet zeker of de telers deze schade lijden, daar vrijwel al deze tabak op contract wordt geteeld. Mogelijk hebben sommige percelen voor de tabak verwerkende industrieën nog waarde. De hoop van de tabaks teler met vele grote gezinnen is hierop gevestigd. AUTO MET VIER PERSONEN TE WATER. SNOEPJES VOOR BRITSE LUCHTREIZIGERS. Passagiers van de British Euro pean Airways, die Londen met bestemming het continent veria ten, zullen met ingang van Maandag snoepjes zonder bon kunnen kopen vóór de start van het vliegtuig. Dit is de eerste concessie, die de Britse regering heeft gedaan op het gebied van lekkernijen, sedert de rantsoene ring hiervan weer is ingesteld. De snoepaankopen zullen per per soon niet meer dan een pond sterling mogen bedragen. Ver wacht wordt, dat de passagiers zo sportief zullen zijn het snoep goed niet te herimporteren. Bij de hervatting van het pro- Ide textielfabrieken te Kaf el Da- ces tegen 29 textielarbeiders door war, horen. Aan Anraos, die na de speciale militaire rechtbank te i de abdicatie van Faroek werd ge- -*-■ arresteerd, zal gevraagd worden, inlichtingen te geven over de ver verij te Beida waar een staking aan de onlusten te Kafr el Dawar voorafging. Moestafa Khamis, een 20-jarige kantoorbediende, die de voor naamste aanstichter zou zijn van de onlusten te Kaffr el Dawar, is tot de dood door de strop veroor deeld. De doodstraf werd Zondag door generaal Naguib bevestigd en de officier, die Maandagmor gen het hof van deze bevestiging in kennis stelde verklaarde in 'n korte toespraak, dat de terecht stelling moet worden gezien als het stellen van een voorbeeld en als een waarschuwing. Kafr el Dawar heeft de recht bank dr. Hefez Afifi, voormalig chef van het kabinet van Faroek, verzocht een verklaring te geven van zijn „geheim bezoek" aan Kafr el Dawar op de dag voor het uitbreken van de onlusten sldscir. Mohamed Gamal, directeur van de verwoeste textielfabriek, die Zondag verhoord is, is gear resteerd. Dr. Afifi is directeur geweest van het bank concern Misr, dat de Misr-textielmaatschappij om vat. Zijn zoon is een van de be drijfsleiders. Het militaire hof wil verder Elias Andraos, economisch advi seur van Faroek en directeur van (Nadruk verboden). Zodra de mogelijkheid tot tele graferen weer mogelijk was, seinde hij naar Den Haag en naar de Beemster. Dan wisten ze in ieder geval, dat hij nog in leven was. Uit Den Haag kwam enkele weken later pas een tele gram terug: „Hier alles wel. Kom spoedig over. Belangrijk." Maar uit de Beemster bleef ieder bericht weg. Eind November maakte Jan zich gereed voor de reis naar Nederland. Het afscheid van de directie was zeer hartelijk en Jan beloofde binnen een half jaar terug te zijn. Per vliegtuig ging hij naar New York en vandaar zou hij wel verder zien. Het viel mee, hoewel hij in New York enkele dagen moest wachten, voor hij passage kon boeken voor een der vliegtuigen naar Europa. In Engeland aangekomen, kon hij nog net het laatste lijnvlieg- tuig nemen naar Amsterdam, al waar hij tegen middernacht aan kwam. Op Schiphol belde hij Van der Ham op, die zijn oren niet kon geloven, toen hij Jan's stem hoorde. „Zal ik in Amsterdam over nachten en morgen vroeg ko men?" vroeg hij. „Het is al zo laat." „Ben je nu helemaal...... Neem een taxi, de snelste, die je krij gen kunt en kom hierheen. We hebben nog wat onder de kurk gehouden, al hebben we vijf jaar onder de knoet gezeten! We zul len er een feestje van maken jongen, kom maar gauw!" „Oké, dan ben ik binnen drie kwartier in Wassenaar." Jan charterde een taxi en be- vorste- want op hetzelfde ogenblik werd de voordeur geopend en storm den vijf mensen naar buiten. „Jan, jongen, na al die jaren". Van der Ham kon zijn ontroe ring niet meester blijven en tra nen kwamen er in zijn ogen. Ook Jan had moeite zich goed te hou den. Hij was geschrokken van het uiterlijk van Van der Ham. In vijf jaren was zijn haar ver grijsd en zijn gang meer gebo gen Allen waren ouder gewor den! hij zelf ook immers. Opeens ontdekte Jan Bep. Ze stond even terzijde en lachte zenuwachtig. Hij ging op haar af en drukte de uitgestoken hand. „Bep, meisje," zei hij bewogen, „hoe gaat het met jou?" „Jan," zei ze enkel maar, en toen nog eens, zacht: Jan „Kom, mensen," zei Van der Ham, „laten we naar binnen gaan. Het is December en be hoorlijk fris. Daar zul je in Bra zilië wel geen last van hebben, niet? Van de kou." „Jan lachte opgewekt. „Nee, dat gaat daar wel." Het werd een intiem feestje, waarin betrekkelijk weinig ge sproken werd. Het weerziens stemde iedereen dankbaar. Van loofde de chauffeur een - lijke fooi, als hij zo snel moge-j der Ham vertelde in het kort van liik reed. De wagen joeg met een de oorlogsjaren, van de Duitsers, roekeloze vaart over de grote die de fabriek dadelijk gingen weg naar Den Haag en de klok sloeg één uur, toen remmen- knarsend de taxi voor de stille villa stopte. Jan betaalde en stapte uit. In huis had men de wagen schijnbaar al gehoord, inschakelen voor oorlogsdoelein den en van de woede, toen ze de fabrieksgeheimen niet meer von den „Zondags hebben we alles verbrand, omdat de originelen veilig en wel in Engeland waren Een week daarop waren de mof fen al bij ons en begonnen al te bevelen. Ik heb me onmiddellijk teruggetrokken en daar ben ik maar blij om, want de beide an deren je weet wel, die ik in dertijd als onbetrouwbaar heb gedoodverfd namen de leiding over. Ze zitten nu allebei achter prikkeldraad. Maar vertel op, we weten nog van niets, Jan. Wat heb jij al die tijd uitgevoerd?" Jan lachte eens geheimzinnig „Alle bijzonderheden zal ik een dezer dagen wel vertellen aan alle belanghebbenden. Ik heb, naar ik hoop, op de juiste wijze gebruik gemaakt van de mij ver strekte bevoegdheden. Ik heb de boeken en bescheiden bij mij, om verantwoording af te leggen. Ik wil vanavond alleen maar vertel len, dat ik in Rio een dochter maatschappij van onze N.V. heb opgericht, die op dit ogenblik ge weldig loopt. We hebben daar thans ruim duizend man perso neel en onze ketels zijn nu vrij wel in de gehele wereld te vin den." Van der Ham viel van verba zing haast van zijn stoel. En toen Jan vertelde van het Braziliaan se plan van 1940 en van zijn tegenvoorstel, dat aangenomen werd, barstte Van der Ham in een lachbui uit. ,,Zo'n_ doorgewin terde zakenman als jij heb ik nog nooit in mijn levenn ontmoet. Nu ik heb het indertijd wel goed be keken met jou: er school wel wat in jou, ingenier Reising!" (Wordt vervolgd). In de Westerbuurt te Venhui zen bij de boerderij van de heer Mantel is Zondagmiddag de heer Dikstaal uit Den Hout, gem. Ven huizen, in de bocht de macht over het stuur van een personenauto kwijtgeraakt. Na eerst een lan taarnpaal geramd te hebben ge raakte de auto, waarin behalve de bestuurder gezeten waren diens a.s. schoonzoon, de 21- jarige K. Swagerman uit Lutje broek, de heer D. K. Abbekerk uit Den Hout en een logé uit Friesland, de heer Hoogenberg, te water. Door omstanders werd terstond hulp geboden, waarbij het gelukte drie inzittenden te bevrijden. De 21-jarige Swagerman evenwel werd later onder de auto aange troffen. Onmiddellijk toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de heren geruime tijd in een café hadden vertoefd en allen onder invloed moeten hebben verkeerd. De bestuurder Dikstaal is in verzekerde bewa ring gesteld en zal voor de offi cier van justitie te Alkmaar wor den geleid. ONGEWONE BELEVENIS. Een 23-jarige waterklerk had op zich genomen tijdens de va- cantie van zijn directeur in diens woning aan de Adrianalaan de plantjes te verzorgen. Zaterdag avond wilde hij ze weer water gaan geven, toen hij, in de gang gekomen, hevig schrok. Hoewel het schemerdonker was zag hij duidelijk een man staan. „Wie is daar?" riep de waterklerk, „wat doe je hier?" Maar de man bleef stom. Als een wervelwind vloog de waterklerk het huis weer uit, trok de deur op slot en waar schuwde de politie. Twee man sterk kwamen de agenten toege sneld en gedrieën ging men voor zichtig de woning binnen, geen enkele voorzichtigheidsmaatregel verwaarlozend. Maar er was geen man te vinden en alles in huis bleek in orde te zijn. Toen werd het geval gereconstrueerd en kwam men tot de ontdekking, dat de waterklerk in de grote spiegel, die in de gang hing, zich zelf had gezien en voor een in breker had gehouden. Daarna hebben de bloemetjes hun water gekregen. PERSPECTIEVEN VOOR EMIGRATIE NAAR RHODESIA Sinds enige tijd bestaat er in Rhedosia grote belangstelling voor Nederlandse emigranten. Het gevolg- hiervan is geweest, dat 1 of 2 September een K.L.M.- chartervlucht met Nederlandse emigranten naar dit land ge maakt wordt, als eerste van een serie emigratievluchten. Voorlopig heeft Rhodesia 240 aanbiedingen voor spoorwegar beiders, terwijl er voorts vele mogelijkheden blijken te zijn in de bouwvakken en voor z.g. farm. assistants. De ter dood veroordeelde is gis teren op de plaats van zijn mis daad voor de ogen van zijn kame raden terechtgesteld.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2