Onderlinge textielhandel van de üenelux-Ianden De vliegende schotels op het radar-scherm De toestand in het Midden-Oosten De kabinetsformatie De ongehoorzaamheids- campagne in Z.-Afrika Herdenking van de slachtoffers der mijnrampen De overstromingen in Engeland Indonesië 'M Nederlandse Confectie-industrie sterk ontwikkeld Zal Mr. Donker spoedig slagen? DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2116. Verstoorde verloving AANTAL AANGEGEVEN GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMIN G. Amerikaanse mijnwerkers zullen het werk tien dagen neerleggen WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. Aug. op onder op onder 19 5.30 19.56 3.58 19.33 20 5.32 19.53 5.10 19.46 21 5.33 19.51 6.21 19.57 22 5.35 19.49 7.32 20.07 23 5.37 19.47 8.43 20.17 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Gedurende de laatste weken zijn er in de Belgische en Neder landse pers berichten uit Belgi sche bron verschenen, waarin wordt gesteld, dat de grote Ned. textielimporten in België een be dreiging vormen voor de textiel industrie van dit land. Uit de invoerstatistieken van Nederland en België blijkt, dat in de eerste vier maanden van dit jaar de wederzijdse handel sterk in het voordeel van België is ge weest. Van oudsher heeft de Neder landse textielindustrie ter aan vulling van de eigen te kleine productie relatief op grote hoe veelheden garens geïmporteerd vooral uit België. Als zodanig zijn deze importen niet bezwaar lijk. Doch de Belgische katoen spinners hebben om het hoofd te kunnen bieden aan hun liquidatie moeilijkheden gedurende de eer ste vijf maanden van 1952 ge tracht hun afzet te forceren, door tegen 15 lagere prijzen hier te lande te verkopen dan de Nederlandse katoenspinners, die bij de bestaande afzetstagnatie reeds genoegen moesten nemen met prijzen, welke de kosten niet dekken. Volgens uit België af komstige berichten verkochten Belgische spinners op de Neder landse markt tegen lagere prijzen dan in België. Het hoeft geen betoog aldus wordt uit bevoegde kringen ge meld, dat deze politiek van de Belgische katoenspinners hun Nederlandse collega's ernstig ge schaad hebben, al hebben deze niet om regeringsmaatregelen gevraagd. Thans is dit prijsver schil gereduceerd tot 10 cent per kg. Aan gerede textielproducten, alsmede confectie, voerde België gedurende de periode van Janu ari tot en met April 1952 uit Ne derland in 1755 ton, waarmede het Nederlandse aandeel in de totale Belgische import 26 be droeg, terwijl in dezelfde periode Nederland uit België importeerde 3385 ton, hetgeen 45 van de totale Nederlandse import was. In de wederzijdse handel, val- lend onder dezelfde statistiek- posten, is als regel de Belgische invoer in Nederland groter dan omgekeerd. Uitzonderingen hierop zijn: De Nederlandse invoer van rayon weefsels uit gladde filament garens (geen bandenrayon), waarvan de Nederlandinvoer in België echter slechts een derde is van de totale invoer, alsmede de invoer van wollen dekens en cocosvloerbedekking, waarvan in deze vier maanden België resp. 81 en 19 meer van Nederland be trok dan omgekeerd. Als gevolg van deze afzetstag natie op de eigen binnenlandse markt heeft de Nederlandse in dustrie van tricotonderkleding de afzet in België krachtig gepous seerd. Zij is daarbij gesteund door een veelal gunstiger be- drijfsgrootte en mede daardoor hogere bedrijfsrendementen. De lagere prijs voor rayongarens in Nederland is hiervoor een stimu lans geweest. Het prijsverschil voor rayongarens in Nederland en in België is sinds kort sterk verminderd en bedraagt niet meer dan 5 hetgeen slechts 'n geringe rol speelt in de prijs van het eindproduct. In de tricot bovengoederen en in de kousen en sokken speelden de afzetmoei heden niet een dergelijke rol, mede tengevolge waarvan de Bel gische import in Nederland gro ter was dan omgekeerd. De Nederlandse confectie, industrie is sterker ontwikkeld dan de Belgische en neemt dien tengevolge in de wederzijdse han del een overwegende plaats in. De Belgische confectie-industrie kan niet in de totale eigen bin nenlandse behoeften voorzien. De textielindustrie van beide landen is een exportindustrie. Het zwaartepunt in de export ligt echter verschillend, zowel wat de goederen betreft als de landen van bestemming. De export van de Belgische industrie is in gro tere mate dan van de Nederland se, gericht op Europa. De door West Europese landen in de loop van dit jaar genomen invoer- beperkende maatregelen hebben dientengevolge de Belgische ex port ernstiger gedupeerd dan de Nederlandse, doch dit kan Neder land toch moeilijk verweten wor den. Met een aandeel van 26% in de totale Belgische import neemt de Nederlandse textiel- en confec tie-industrie geen overwegende plaats in op de Belgische markt. Uit de veel grotere importen van België in Nederland dan omge keerd, blijkt, dat het Belgisch concurrerend vermogen zeker niet achter ligt bij Nederland. De afzetstagnatie in beide landen heeft uiteenlopende prijzen tot gevolg gehad; in vele gevallen was België goedkoper, in andere Nederland. Het zal wel degelijk voorko men, dat sommige Belgische be drijven druk ondervinden in be paalde artikelen van de concur rentie van Nederlandse bedrijven, omgekeerd is dit niet minder het geval, zoals bij het sprekende I voorbeeld van katoenen garens. Het is echter in strijd met de Beneluxgedachte, om dan om beschermende maatregelen te roepen of eisen te stellen waar aan de regering in het andere land moet voldoen. Deze vroege liberalisatie van de Belgische textielimporten in Februari 1950 heeft de Belgische industrie, welke ook toen met af- zetmoeilijkheden had te kampen, enorm bevoordeeld. De grote importen, welke hiervan het ge volg waren hebben de Nederland se markt overvoerd, waarvan een afzetstagnatie van ruim één jaar het gevolg is geweest. Het be hoeft geen betoog, dat de Neder landse industrie hiervan grote schade heeft ondervonden. Scherven brengen geluk, moet de 32-jarige heer ge dacht hebben, die Zaterdag avond in Den Haag zijn ver loving vierde en begon met serviesgoed te gooien. Deze door drank veroorzaakte uit bundigheid, schrikte de an dere feestgenoten wel wat af. Zij brachten de verloofde naar een politiepost, waar de gestrenheid van een wacht lokaal vóór de ontnuchte ring zorgde. Er is plotseling een geheel nieuwe wending in het onderzoek naar de vliegende schotel geko men. Men moet weten, dat enkele maanden geleden zeer bekende Amerikaanse meteorologen de koppen bijeen gestoken hebben om de idee van een college op de keper te beschouwen, die wilde aantonen, dat het merkwaardige verschijnsel een kwestie van lichtbreking van lichtbronnen op de aarde was, die aldus via lucht lagen welke als spiegels werkten, op grote afstanden en hoogten gereflecteerd werden. Deze theo rie verkreeg snel geloofwaardig heid en terzake kundigen in vele delen van de wereld gingen met een verzuchting tot andere onder werpen over, de vliegende scho- i tels in de rubriek der fata mor- j gana onderbrengend. De kabinetsformateur mr. L. A. Donker heeft Maandagmiddag enige mededelingen gedaan om trent zijn werkzaamheden. Er zijn nog een paar posten, waarvoor functionarissen moeten worden gezocht, zeide hij. Ik streef er daarbij naar de best mogelijke ■functionarissen te krijgen, voeg- de^ hij er aan toe, maar dat is niet zo n eenvoudige zaak. Dit zijn dingen, die niet in enkele uren, zelfs niet in enkele dagen beslist kunnen worden, maar het loopt inderdaad slechts over enkele posten. De kabinetsformateur verklaar de, dat men Maandag of heden niet van drukke activiteiten zij nerzijds zal merken. Ik heb al zoveel mensen ontvangen. Bijna alles is geregeld. Ik vermoed, dat het nog enkele dagen zal du ren, omdat de besprekingen niet zo vlot lopen als ik gedacht had, aldus de heer Donker De kabinetsformateur gaf te kennen, dat hij nog wel iemand zal ontvangen, maar men zal geen reeks bezoekers meer zien. Ten aanzien van de staatssecre tarissen zeide mr. Donker, dat zijn standpunt is, dat de be windsman van het betrokken departement moet uitmaken of hij een staatssecretaris of staats secretarissen behoeft en zo ja hoeveel hij er wil hebben en hoe de afbakening van de functies zal zijn. Gezien het gewicht van de functie van staatssecretaris is het z. i. wenselijk, dat de forma teur hun officieel de uitnodiging doet geworden. Dit systeem be tekent, dat de formateur zich richt naar de wensen van de be trokken bewindsman, zich daarbij evenwel voorbehoudende even tueel bezwaren naar voren te brengen. De staatssecretarissen vormen echter niet zo'n reken kundige kwestie als het kabinet. Alvorens bovenstaande mede delingen te doen heeft de heer Donker herinnerd aan het beeld van de broedende kip, dat hij bij het begin van zijn werkzaam heden van formateur heeft ge bruikt. Het kuiken is er wel bijna, zeide hij nu. Hij had thans een nieuw beeld. U zoudt mij kunnen vergelijken met een hengelaar, die angstvallig zit te kijken naar zijn dobber in de hoopvolle ver wachting, dat zijn vangst dusda nig zal zijn, dat als hij thuis komt hij met enige waardering over die vangst zal worden ontvangen. Maandagmiddag heeft de kabi netsformateur in zijn werkkamer op het ministerie van Financiën nog ontvangen het Eerste Ka merlid Prof. Dr. L. J. C. Beau fort. In de week van 3 tot en met 9 Augustus j.l. zijn in het gehele land 123 nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven, tegen 134 in de week daarvoor. Van deze 123 gevallen waren er 30 in provincie Noord-Bra bant, 23 in Zuid-Holland, 21 in Limburg, 18 in Noord-Holland, 11 in Gelderland, 7 in Friesland, 5 in Groningen, 3 in Overijssel, 2 in Drente, 2 in Utrecht en in Zeeland, dat tot nu toe vrij was gebleven, 2 gevallen geregis treerd, n.l. in Borssele en Sas van Gent. Nu staat het gehele onderzoek weer open, omdat de schotels voor het eerst op radarscher men zijn opgevangen. Men be grijpt aanstonds wat dit betekent: radar „pikt" feitelijk alleen con crete voorwerpen op, het duide lijkst metalen. Wie wel eens aan boord van een schip bij het radar scherm heeft gestaan, kon zich vermaken met het beweeglijke lichtbeeld van een haven, waarin alles wat van staal en ijzer was zeer scherp werd afgebeeld en minder vaste" voorwerpen wat schimmig daarnaast afstaken. Wanneer de vliegende schotel op het radarscherm werd opge vangen, moet het een concreet voorwerp zijn en dan kan het on mogelijk een lichtreflectie zijn, want die worden door radar niet zichtbaar. Het is niet éénmaal geschied, dat de luchtmacht van Washing ton de „flying saucers" op zijn ra darschermen kreeg, doch dit beleefde men 4 dagen achtereen en telkens werden van het nabije station van jachtvliegtuigen, straaljagers uitgezonden om de fenomenen van dichtbij te bestu deren. Deze recherche heeft wei nig opgeleverd. Lichtverschijnin gen van de schotels zijn thans wel van dichterbij waargenomen, doch het silhouet kon niet nauw keuriger worden beschreven. Er is wel iets komen vast te staan, namelijk dat het vrijwel onmogelijk is de snelheid van de schotels te bepalen. De (deskun dige) schattingen lopen thans uit een van 90 km per uur tot 1000 km. Aangezien luchtmachtmen sen een behoorlijke ervaring heb ben in het snelheid-schatten, kan men veilig aannemen, dat de snelheid van de schotels inder daad in zo'n hoge mate uiteen loopt. Met dat al zijn we een stapje verder gekomen: de vliegende schotels blijken wel degelijk een realiteit te zijn, iets van metaal en iets, dat zich hoog en zeer snel voortbeweegt. Het wachten is nu tot eens zo'n mysterieus geval in een laboratorium terecht komt. Tot zolang zullen wij in liet duis ter blijven tasten! SYRIË EN EGYPTE. Volgens berichten, die door verscheidene Arabische radiosta tions in het Midden-Oosten wor den uitgezonden, wil kolonel Sjisjakli spoedig met generaal Naguib spreken over „gewone politieke kwesties". Men meent te weten, dat kolo nel Sjisjakli gaarne de betrek kingen tussen beide landen wil versterken en in het bijzonder belangstelling heeft voor een ge meenschappelijke politiek aan gaande de betrekkingen der Ara bische staten met de westelijke mogendheden. Kolonel Sjisjakli leidde einde vorig jaar de staatsgreep in Sy rië en is thans opperbevelhebber van het leger. EGYPTE. Reuter verneemt te Cairo, dat het militaire tribunaal, dat de 29 fabrieksarbeiders berecht, een onderzoek zal gelasten naar be weringen dat de politie te Kafr el Dawar na het uitbrengen der ongeregeldheden niet van muni tie was voorzien en dat slechts de dienstdoende agent bij de fa briek geladen vuurwapens droeg én verscheidene schoten op de stakers afvuurde. Reuter verneemt voorts, dat de regering binnenkort een reorga nisatie van de politie in alle in dustriecentra in het gehele land zal gelasten. Het Egyptische kabinet heeft Zondagavond een sluitende be groting ten bedrage van ongeveer twee milliard gulden voor 1952 1953 goedgekeurd. In een verklaring over de be groting zegt de minister Van fi nanciën, dat het door de vorige begroting overgelaten tekort van ongeveer 600 millioen gulden zal worden gedekt door directe en indirecte belastingen, alsmede door bezuinigingen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat Egypte een „bureau voor de vei ligheid van de staat" vormt, dat gebruik zal maken van moderne middelen, zoals pantserwagens en radiozenders, om het land tegen „ondermijnede activiteit" te be schermen. De voornaamste taak van het bureau zal zijn te strijden tegen communisme en zionisme en de openbare veiligheid te handha ven. Het zou echter niet de met hoden van de voormalige politie ke politie gebruiken, zoals toe zicht op personen, bescherming van vooraanstaande personen en inmenging in partij-aangelegen- heden, aldus de woordvoerder. Het zal in geheel Egypte afdelin gen hebben en in Cairo zijn hoofdkwartier. De voornaamste begrotingsuit gaven zijn: 44 millioen (Egypti sche) ponden voor de economie, 37,6 millioen voor defensie en 2,3 millioen voor onderwijs. Belangrijke onvoorziene uitga ven: vier millioen pond voor Egyptische arbeiders, die uit de zone van het Suezkanaal zijn teruggetrokken, 3 millioen voor verbetering der salarissen van 't overheidspersoneel, twee mil lioen voor de bekostiging van de onlangs aangekondigde ver hoging van soldij en 500.000 pond voor de nieuwe gemotoriseerde politie. Generaal Naguib verklaarde voorts, dat de taak van het leger is het verzekeren van vlotte uit voering van de voorgestelde agra rische hervormingen en andere maatregelen voor he't welzijn van -de armen. In een toespraak voor studen ten heeft generaal Naguib be loofd, dat binnenkort uitgebreide militaire training voor studenten en leerlingen van middelbare scholen zal worden ingevoerd. Tot op heden is de Foed el Awal-universiteit in Cairo de enige instelling met faciliteiten voor militaire opleiding. DE ARABISCHE LANDEN EN DE HANDEL MET ISRAEL. Irak en Jordanië hebben Maan dag de commissie van de Arabi sche liga voor de blokkade van Israël medegedeeld, dat zij de handel met Cyprus hebben opge schort, omdat Cyprus, naar zij verklaarden, een van de hoofd centra voor het smokkelen van goederen naar Israël was. Libanon beloofde het toezicht op de „vrije zone" in Beiroet te verscherpen, en handelaars, die van geheime handel met Israël worden verdacht, nauwlettend in het oog te houden. Irak, Jordanië en Libanon heb ben voorts doen weten, dat zij de uitvoer van overtollig oorlogs materiaal, dat de laatste maan den zijn weg naar Israël zou heb ben gevonden, verboden hebben. De Iraakse afgevaardigde zeide, dat zijn regering iedere hande laar die zich schuldig maakte aan handel met Israël streng zou straffen. De commissie heeft ook voor stellen besproken om de Turkse handel met Israël te verhinderen en de Mexicaanse en andere re geringen te bewegen geen ruwe olie naar de raffinaderijen te Haifa in Israël te zenden. Zondagavond zijn in Johannes burg en Kaapstad in totaal 79 niet-blanken wegens overtreding van de apartheidswetten gear resteerd, enige uren voordat de niet-blanken in het gehele land gedurende twaalf uur een inten sieve campagne tegen de „on rechtvaardige wetten" der rege ring zouden beginnen. In totaal zijn sedert het begin van de campagne op 26 Juni j.l. meer dan 2300 personen gearres teerd. Niet-blanke inwoners der Zuid- Afrikaanse Unie zijn Maandag de tweede twaalf uurs-„ongehoor- zaamheidsactie" begonnen, waar mede zij willen protesteren tegen bepaalde, door de regering-Malan genomen wettelijke maatregelen. Maandag zijn te Port Elizabeth 205 en in de afgelopen twee da gen in totaal 301 kleurlingen we gens deelneming aan deze actie door de politie gearresteerd. Tot nu toe zijn vier minderjarige ar restanten tot vier stokslagen elk veroordeeld. 87 Anderen moeten hetzij tien pond sterling boete be talen, hetzij twee maanden ge- John Lewis, voorzitter van de „Verenigde Mijnwerkersbond" heeft de leden van de bond op dracht gegeven van 23 Augustus tot en met 1 September het werk neer te leggen ter herdenking van de slachtoffers van mijnram pen. Deze rouwtijd is in het con- Volgens de jongste gegevens zijn bij de overstromingen in Z.- W. Engeland, waar vier rivieren tengevolge van zware regenval buiten hun oevers zijn getreden de Lyn, de Exe, Barle en Bray twaalf personen om het leven gekomen. Zes en twintig personen worden vermist. Enige dorpen zijn nog geïso leerd, maar de verbindingen zijn in het grootste deel van het over stromingsgebied hersteld. Mili tairen trachten de Lyn weer in zijn normale bedding terug te leiden. Zij zijn bezig de gaten in de rivierdijken te dichten met zand zakken en stenen. Alles wordt in het werk gesteld om de daklozen te voeden, kleden en onder te brengen. Van alle kanten stromen giften voor de slachtoffers bin nen. Honderden bewoners van Lyn- mouth keren thans weer naar hun woonplaats terug. In één plaats is Vrijdag 22 cm regen gevallen. In 35 jaar is in Engeland slechts tweemaal een dergelijke regenval voorgekomen. Volgens nieuwe gegevens zijn 22 personen vermoedelijk omge komen. Zeven worden nog ver mist. Onder de vermoedelijke slachtoffers bevinden zich vacan- tiegangers en kinderen. Het dorpje Lynmouth is voor de helft weggespoeld. De schade wordt voorlopig op ongeveer 60 millioen gulden geschat. Een gebied met een straal van dertig kilometer rondom Lyn mouth is overstroomd. Het water van de Lyn is gezakt. Militairen gebriuken dynamiet om grote rotsblokken, die door het water zijn meegesleurd, te versplinte ren. In Perak (Malakka) hebben 30 opstandelingen een Schotse plan ter gedood. Hjj was vergezeld van 9 Maleise politiemannen, van wie 6 om het leven kwamen en één gevangen werd genomen. Op een andere plaats werd een Britse soldaat gedood en een an dere gewond. tract tussen de maatschappijen en de vakbond toegestaan. Lewis onderhandelt thans met de maatschappijen over 'n nieuw contract. Het huidige loopt 30 September af, daar het door de vakbond niet is verlengd. Hoewel de werkstaking van tien dagen geen directe druk op de maat schappijen uitoefent, dient zij toch als waarschuwing voor de gevolgen van een eventuele mis lukking der besprekingen. Ongeveer 475.000 mijnwerkers zullen bij de staking van tien dagen betrokken zijn. Het nood zakelijke onderhoudswerk zal echter voortgang vinden. In een mededeling van de vak bond wordt verklaard, dat van 23 December 1951 tot Juli 1952 334 mijnwerkers om het leven zijn gekomen en bijna 20.040 ver minkt. „Gedurende dezelfde kor te periode zijn volgens gegevens van de federale mijninspectie in totaal 52.256 inbreuken van de mijndirecties op de federale vei ligheidsvoorschriften voorgeko men. Van dit aantal waren 29.007 herhalingen van vorige overtredingen van de federale mijnvoorschriften", aldus de ver klaring, die deze lijst ontstellend noemt en verbetering der ar beidsvoorwaarden eist. De maatschappijen worden be schuldigd van achteloosheid ten opzichte van mensenlevens. In een Chinese benzine-opslag- plaats in Macao, dicht bij de Chi nese grens, is Maandag een bom ontploft. Meer dan 20 vaten ben zine zijn verloren gegaan. Er is nog een tweede bom gevonden. VICE-PRESIDENT HATTA OP BEDEVAART. De Indonesische vice-president Drs. Moh. Hatte vertrekt Woens dag met een constellation van de K.L.M. naar Djeddah voor de hadjitocht. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote en enige ambtenaren van de ministeries van buitenlands^ zaken en gods dienstzaken. Reactie van minister Casey op berichten over Ceram. De Australische minister van buitenlandse zaken, Richard Ca sey, heeft tot verslaggevers ge zegd, dat personen, die beweren de „republiek der Zuid-Moluk- ken" te vertegenwoordigen, Aus tralië om hulp verzoeken in hun strijd tegen de Indonesische re gering op Ceram. Australië zou zich echter niet in het geschil mengen. „Wij be schouwen dit als een zaak van de Indonesische regering", zeide hij. De „Melbourne Herald" schreef Zaterdag, dat verscheidene dui zenden inheemse guerilla's met vergiftige pijlen en bogen strij den tegen Indonesische troepen „in een afscheidingsoorlog, die door de republiek der Zuid-Mo- lukken wordt gevoerd". Casey verklaarde, dat de Aus tralische regering gelooft, dat dit geen ernstige kwestie is. De door de regering ontvangen in lichtingen over de omvang van de strijd kwamen niet met die van het blad overeen. De rege ring was medegedeeld, dat het verzet nog voortduurt, maar slechts een geringe omvang heeft. vangenisstraf uitdienen. Te Grahamstown, nabij Kaap stad, zijn Maandag 88 niet-blan ken gearresteerd. 86 Hunner, w.o. 34 vrouwen, zijn veroordeeld tot twee pond sterling boete, bij niet-betaling te vervangen door één maand dwangarbeid; twee minderjarigen zullen elk vier stokslagen ontvangen. In Johannesburg zijn in de nacht van Zondag op Maandag 89 niet-blanken gearresteerd wegens het betreden van het voornaamste spoorwegstation door uitsluitend voor blanke rei zigers bestemde ingangen. Sinds het begin van de onge hoorzaamheidsactie in Zuid- Afrika gericht tegen de „apart- heids"-wetten der regering, zijn ruim 2300 personen gearresteerd- Te Odendaalsrust, in de Oran je Vrijstaat, hebben 18 Juni j.l. wanordelijkheden plaats gevon den. De oorzaak hiervan was een verschil van mening tussen het gemeentebestuur en een aantal inheemse arbeidsters over ar beidscontracten. Maandag heb ben 27 inboorlingen, op beschul diging van het verstoren der openbare orde, terechtgestaan. Zeven hunner zijn vrijgesproken. Een der leiders van de door de niet-blanken op touw gezette „on gehoorzaamheidsactie", zekere Joesoef Katsjalia, heeft Maan dagavond te Johannesburg ver klaard, dat sinds het begin der actie 2594 vrijwilligers zijn ge arresteerd. Ruim 2000 arrestan ten bevinden zich in de gevan genis; 500 wachten hun berech ting af. Vincent Hallinan, -de presidents- candidaat van de Amerikaanse progressieve partij, heeft de ge vangenis van Tacoma (Washing ton), waar hij 4 maanden heeft doorgebracht, verlaten. Hij werd tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens belediging van de rechtbank in een proces waarbij hij als raadsman optrad van de vakbondleider Harry Bridges. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. REGENACHTIG. Zwaar bewolkt met op de mees te plaatsen enige regen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.48 2.23 3.03 3.13 n.m. 2.01 2.36 3.16 3.26 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1