Soekarno over N*-Guinea Hevige overstromingen in Engeland Joego-Slavië geteisterd door grote droogte De strijd in Korea Omgekomen gijzelaars herdacht Gebrek aan eerbied voor het gezag Syrië, Egypte, Israël en de Libanon De herdenking der onafhankelijkheid in Indonesië GEDENKTEKEN voor slachtoffers van geallieerde luchtaanvallen MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2115. Emigratie naar Zuid-Rhodesia WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. op onder op onder Aug. 18 5.29 19.58 2.45 19.17 19 5.30 19.56 3.58 19.33 20 5.32 19.53 5.10 19.46 21 5.33 19.51 6.21 19.57 22 5.35 19.49 7.32 20.07 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In een boodschap, uitgesproken op de trappen van zijn paleis aan het „Merdèka-plein, ter gelegen heid van de zevende verjaardag der onafhankelijkheidsproclama tie van 1945, heeft president Soe karno zich gericht, tot „het volk van Indonesia van S a b a n g tot tot Merauk e". In een 29 pagina's omvattende toespraak, waaraan waren toege voegd verslagen over de arbeid en de bereikte resultaten der ver. schillende ministeries, recapitu leerde de president uitvoerig de gebeurtenissen, die zich hebben voorgedaan sedert 17 Augustus 1945. Hij zeide, dat in het zevende jaar der onafhankelijkheid, het vraagstuk der veiligheid zoals in West-Java en de Zuid-Molukken, een uitdaging is gebleven en dat er voorts andere problemen wa ren, die op een oplossing wach ten. Naast zaken die ernstig heb ben teleurgesteld, kwamen in 't afgelopen jaar verheugende din gen voor. Over de buitenlandse politiek sprekend zei Soekarno, dat sinds het einde van de tweede wereld oorlog een sterk verlangen duide lijk is geworden van de koloniale en half-koloniale landen, om zich te ontdoen van hun ketenen. De president wees op de moeilijkhe den, welke de Fransen ondervin den in Indo-China en Tunesië, de Engelsen in hun verhouding met Iran en Egypte. Daarnevens wees hij op de gevaren ontstaan door de antithese tussen het Russische en het Amerikaanse volk; verder op Korea en op de gevaren in de toestand in Midden- en West-Eu ropa. Zeggend, dat Indonesië ten volle de acties van de Verenigde Naties, om de wereldvrede te be waren zal steunen, weidde Soe karno uit over Indonesie's actieve onafhankelijkheidspolitiek. Zeggend, dat het kolonialisme overal, waar het bestaat, dient te worden opgeruimd voegde Soe karno hieraan toe: Irian niet uitgezonderd". NIEUW GUINEA. Soekarno vervolgde: „Wie kan ontkennen, dat er nog een kolo niaal regime in W.-Irian heerst? Het Indonesische volk zal zich niet honderd procent vrij voelen, zolang een deel van het vader land nog niet vrij is. De vrijheid is ondeelbaar. De aandacht ves tigend op de uitspraak van Indo nesië, dat Nederland sinds eind 1949 de controle in West-Nieuw- Guinea uitoefent zonder de toe stemming van Indonesië zeide hij, dat de eis op West-Irian een eis is van het gehele Indone sische volk. Zolang West-Irian een machts concentratie vertegenwoordigt van de koloniale resten van het voormalige Nederlands Indië, zal het Indonesische volk zich van die zijde bedreigd gevoelen". „Eén van onze verre zuidelijke buren heeft gezegd, dat de kwes tie West Irian voor hem een zaak van veiligheid is. Wij zeggen, dat voor ons de kwestie West-Irian zeer veel meer is dan een kwestie van veiligheid". Herstel van het gezag over West-Irian in Indone sische handen is derhalve een le gale claim (met het oog op het feit, dat men ons bij de over dracht een souvereiniteit heeft beloofd, die werkelijk volledig en zonder voorwaarden zou zijn), 'n menselijke eis, een nationale eis, en een eis in het belang van de veiligheid. Zolang deze eis onvervuld blijft, zijn er geen middelen om het In donesische volk te weerhouden van het kweken van gevoelens van gebrek aan tevredenheid en veiligheid. In zulk een atmosfeer kan het niet verwonderen wan neer het volk vraagt: Kunnen wij doorgaan met samenwerking met de Nederlanders? De Nederlandse belangen in Indonesië zijn groot en vitaal voor het nationale bestaan van Nederland in West-Europa. Dit feit is voldoende om ons te doen begrijpen hoe belangrijk het is, om de hinderpalen, die de goede verhoudingen in de weg staan, op te ruimen. Andere zaken, die de verhoudin gen nog gevoeliger maken, zoals bijv. het feit dat de kwestie-Wes terling nog niét is geregeld, heb ik niet aangeroerd, aldus Soekar no. President Soekarno zeide voorts o.a., dat Indonesie's 75 millioen inwoners in volledige eenheid en in eenheid van doel tegenover de ze vraagstukken, welke met de Nederlanders dienen te worden geregeld moeten staan. Indonesië hoopt, dat de Nederlanders dit goede standpunt en de beslistheid in deze van de Indonesiërs zal be grijpen. Blijkbaar is dit nog niet onder alle verantwoordelijke Ne derlandse leiders verspreid. Wij zien, hoe groot de moeilijkheden zijn, die overwonnen moeten wor den om 'n nieuw Nederlands ka binet te vormen, hoewel het al geruime tijd geleden is, dat in Nederland de algemene verkie zingen werden gehouden. Is dit niet een bewijs, dat in het algemeen Indonesie's goede be. doelingen in haar pogingen, om de kwesties inzake de unie en W.- Irian tot een oplossing te bren gen, nog niet zijn doorgedrongen tot de Nederlandse leiders? In het vervolg zijner rede stel de Soekarno de vraag, of hetgeen in Indonesië is bereikt, overeen komt met de in Augustus 1915 gekoesterde hoop. Hij noemde 't euvel, dat het staatsgezag in In donesië niet wordt geëerbiedigd, de voornaamste ziekte waaraan Indonesië lijdt. De president zette uiteen, dat zich in het huidige Indonesië deze paradox voordoet: Lange tijd heeft men verlangd naar een eigen gezag en nu men dat heeft, eerbiedigt men het niet. Het be sef, dat men thans een eigen re gering heeft, wordt bij een deel van het volk gemist. Indonèsië lijdt aan de ziekte van gebrek aan eerbied voor het ge zag. Heb ik, vervolgde Soekarno, bij vorige gelegenheden reeds ge zegd, dat wij het slachtoffer zijn van vier crises een politieke crisis omdat velen niet meer in de democratie geloven; een crisis in het apparaat voor de handha ving van rust en orde; 'n crisis in de manier van denken en analyse- ren en een morele crisis thans lijden wij bovendien aan en crisis rondom het „gezag". In vele zaken is vooruitgang te constateren, maar vele gedroom de aspiraties werden niet verwe zenlijkt en in politieke en econo mische en sociale zaken is niet bereikt, hetgeen wij wensten. Tegenover de geest van Augus tus 1945 stelde Soekarno matheid en ontevredenheid zonder enig dynamisch positivisme. Het lijkt er op, alsof wij geen idealisme meer hebben. „Zelfbelang" lijkt de godin te zijn, die ons in haar richting dringt. De geest der pro. clamatie te heroveren dienen wij in de eerste plaats de geest van de nationale vrijheid te hebben en ten tweede de ernstige wil om het woord „ik" te vergeten en slechts het „wij" te kennen, ten derde de geest der eenheid en ten vierde de geest van de op bouw, welke geen vermoeidheid kent. Het gehele diplomatieke corps was op de paleistrappen aanwe zig, toen Soekarno zijn boodschap uitsprak. Een enorme menigte stond op het „Merdèka-plein". Na de rede werd de tekst der vrij heidsproclamatie voorgelezen. President Soekarno heeft na het uitspreken der boodschap een krans gelegd in het huis waar de proclamatie indertijd is uitgege ven, op Pegansaan Oost. Djakar ta was vol vlaggen en ook buiten in de dorpen zijn erebogen in de roodwitte kleuren opgericht. De officiële viering werd Zondag avond ten paleize besloten met 'n tuinfeest. DE KABINETSFORMATIE. De Kabinetsformateur mr Don ker heeft Zaterdagmiddag op zijn werkkamer in het ministerie van Financiën achtereenvolgens ont vangen vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van het ministerie van Oorlog, en mej. mr M. Tjeenk Willink (Arb.), lid der Eerste Kamer. Daarna heeft hij enige bespre kingen gevoerd met combinaties van aangezochte personen over organisatorische problemen met betrekking tot het nieuw te vor men Kabinet. (Advertentie) de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9' terneuzen wij adviseren u gaarne kort haar vereist speciale coupe en verzorging wij verzorgen u. Verscheidene West-Engelse dor pen zijn, nadat het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag hevig had geregend, geteisterd door zware overstromingen. Een der getroffen dorpen is totaal ver nield. In de gezwollen rivieren drij ven de kadavers van om het leven gekomen runderen en aller, lei huishoudelijke artikelen. Volgens de laatste berichten zijn tien personen om het leven ge komen, terwijl 35 personen ver mist worden en minstens 1000 mensen dakloos zijn. Militairen, politie en burgers werken op volle kracht om te pogen de gevolgen van de over stromingen te beteugelen. De rivier Lyn mondde tot op Zaterdag, tussen de tweelingste den Lynton en Lynmouth door stromend in het kanaal van Bris tol uit. De dijken van de Lyn zijn bezweken, waardoor zij zich splitste. Een der twee gevormde In Joego-Slavië heerst een gro-1 om de nadelige gevolgen van het te droogte, die, thans reedsde zevende week ife ingegaan. Volgens officiële ramingen zal als gevolg van de droogte 40 van de maisoagst, 30 van de aardappel- en zonnebloemzaad- oogsten, 40 tot 50 van de sui ker-, tarwe, en tabakoogsten, 20 van de druivenoogst en 50 van de oogsten van andere vruchten verloren gaan. Men deelt van officiële zijde mede, dat de droogte ernstige schade voor het economische leven van het land zal beteke nen, doch dat de situatie minder ernstig is dan in 1950, toen een hongersnood als gevolg van de droogte slechts door Amerikaan se hulp kon worden voorkomen. Door de droogte zal er minder voedsel voor export beschikbaar zijn en zullen er aanzienlijke hoeveelheden tarwe en vetten moeten worden ingevoerd. De Joegoslavische economische raad besloot Zaterdagavond de uitvoer van graan en veevoeder te verbieden. Er zal veevoeder ge zonden worden naar de zwaarst getroffen gebieden, waar boeren reeds meer vee slachten dan plaatselijke markten kunnen ver werken. Voorts besloot de raad de uitvoer van delfstoffen en non-ferrogoederen te vergroten Dr Hermann Ehlers, voorzit ter van de Westduitse bondsdag, heeft in een toespraak bij de onthulling van een gedenkteken voor de 50.000 mannen, vrou wen en kinderen van Hamburg, die tengevolge van luchtaanval len in de jongste oorlog het le ven verloren, verklaard dat nie mand in Duitsland en slechts enkelen in Engeland hun stem hebben verheven tegen de totale 1 stenen" oorlog. „Daarom moeten wij denken aan die ene man, die openlijk heeft geprotesteerd te gen dit soort oorlog, de bisschop van Chichester", aldus Ehlers. Volgens Dr Ehlers was het doel van de geallieerde lucht aanvallen veeleer het breken van de weerstand van de Duit se bevolking dan het behalen van militaire overwinningen. Hij waarschuwde ervoor de tegenpartij te snel te veroordelen en herinnerde er aan dat de uit drukking „totale oorlog" en de slagzin „vaag hun steden weg" het eerst door Duitsers werden gebruikt. De president van de bondsdag wekte de Duitsers op, alle wrok tegen de tegenstander van gisteren te laten varen en hun blik op de toekomst te rich ten. Thans hebben wij behoefte aan een nieuw gemeenschappe lijk leven van Europa, niet ten voordele van een van de deel nemende landen, maar voor het voortbestaan van allen", zo be sloot Ehlers. Zaterdagochtend vroeg heeft 'n Chinese afdeling ter sterkte van een bataljon voor de zevende maal getracht de „bunkerheuvel" in West-Korea te heroveren. Zij werd evenwel na een verwoede strijd van drie uur door de Ame rikaanse mariniers teruggewor pen. Volgens een officiële schat ting bedragen de verliezen van de Noordelijken in de voorgaande pogingen om de strategische hoogte in handen te krijgen 3000 doden en gewonden. Een Noordelijk ravitaillerings centrum te Tsjoenghwa ten Zui den van Pjongjang is door geal lieerde bommenwerpers aange vallen en in vlammen achter gelaten. Radio-Seoel had de bur gers in het gebied tevoren ge- I waarschuwd, zich in veiligheid te De leiding der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft Zaterdag medegedeeld, dat jachtbommenwerpers Vrijdag in twee golven aanvallen hebben uitgevoerd op een militaire basis der communisten in Noord-Korea ten Noorden van Kosong, waar bij dertig gebouwen in brand wer den gebombardeerd. Vliegers van Amerikaanse „Sa- bre"-straaljagers, die patrouille- vluchten boven Noord-Korea uit voeren, verklaarden, dat zij reeds gedurende de vierde achtereen volgende dag geen „M.I.G.'s" heb ben waargenomen. Deze stil stand in de strijd in de lucht is in getreden nadat „M.I.G.'s", die de „Sabre's" aanvielen, in de af gelopen week gedurende twee da gen zware verliezen leden. UIT KOREA TERUG. Met het Amerikaanse troepen schip „General Leroy Eltinge" zijn Zaterdag te Rotterdam 212 Nederlandse Korea-vrijwilligers in het vaderland teruggekeerd. Onder hen bevonden zich 12 Surinamers. Voorts gingen in Rotterdam van boord 48 Belgen en vier Fransen. Deze Fransen behoren tot de zieken of gewon den en keren daarom terug naar hun vaderland. Ook onder de Ne derlanders zijn 5 zieken. De meeste van de terugkerende manschappen zijn verleden jaar Juli uit Rotterdam vertrokken, maar ook bevinden er zich man schappen onder die rechtstreeks uit Nieuw Guinea naar Korea wa. ren gegaan. Hun aantal had vijf tig bedragen, 12 hunner zijn naar Nieuw-Guinea teruggekeerd. Men was op 6 Juli uit Korea vertrokken en had toen eerst nog Yokohama aangedaan. Bij het vertrek waren er behalve de ge noemde Nederlanders, Belgen en Fransen nog 1600 Turken aan boord,, 400 Grieken en 300 Ethio- piërs. Kapitein Groeneveld prees vooral de discipline en de colle gialiteit van de Ethiopiërs, die hij ,,'n prachtstel' noemde. In Smyr na waren de 1600 Turken van boord gegaan en het scheen wel, of heel Turkije was uitgelopen om de mannen af te halen. Wat het Nederlandse detache ment betreft, dat is nog steeds ingedeeld bij de Tweede divisie. De Nederlanders staan zeer goed aangeschreven, staan volkomen op het peil van het Amerikaanse bataljon en krijgen dan ook de zelfde posten. Wat de Surina mers aangaat, de Koreaanse win ter had hun wel enige parten ge speeld, maar niettemin deden zij voor de Hollanders in genen dele onder. Het Nederlandse bataljon had voor de gewonden en zieken, die reeds in Nederland vertoeven, 'n pak met ongeveer 5000 sigaretten meegegeven. Dat pak is onder weg op onverklaarbare wijze ver dwenen. In elke haven had men er een post bij gezet, maar die voorzorgsmaatregel is niet vol. doende gebleken. Duidelijk was, dat de verdwijning tijdens de reis moet zijn geschied. BRITS JACHT IN NOOD. Nederlands schip redt de drie opvarenden. Het Nederl. vaartuig „Waal" heeft op de positie 50.18 graden Noorderbreedte en één graad Westerlengte (ter hoogte van de Engelse kust) de drie opvaren den van het Britse jacht „Fae Lygington", dat stuurloos rond dreef, aan boord genomen. Het jacht moest aan de elemen ten worden overgelaten. stopzetten van de graanexport voor de onzekere handelsbalans te verkleinen. De voorzitter van de raad deel de te Bied mede, dat Joego-Slavië alle noodzakelijke tarwe en vet ten zal invoeren om 'n terugkeer naar rantsoenering te voorko men. Volgens de raad is de droog te in het huidige stadium ernsti ger dan de droogte van 1950, doch de economie van het land is nu beter voorbereid om de gevolgen van de droogte op te vangen dan twee jaar geleden. JOEGOSLAVISCH PROTEST. Naar het Joegoslavische pers bureau „Tanjoeg" meldt heeft de Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken de Bulgaarse ambassadeur in Belgrado 'n nota gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen „systematische infil tratie van Bulgaarse spionnen en agenten, die belast zijn met tegen de Joegoslavische regering ge richte activiteit. Een afschrift van de nota is gezonden aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Hongarije heeft Zaterdag bij Joego-Slavië geprotesteerd tegen het „met opzet opblazen van een spoorbrug door Joegoslavische strijdkrachten". Het opblazen van deze brug over de rivier de Moe- ra, op 5 Augustus, wordt in de nota een „weerzinwekkende pro vocatie zonder weerga" genoemd. Voorts maakt de nota melding van het „afschieten van 'n branli- granaat op 'n Hongaarse uitkijk post op 15 Juli en 'n verkennings vlucht van een half uur van een Joegoslavisch vliegtuig boven Hongaars gebied op 7 Augustus j-1- armen stroomt thans dwars door Lynton naar zee. De zee is tot op een afstand van twee mijl uit de kust bruin gekleurd door het slib, dat de rivier aanvoert. Onder de doden bevinden zich drie jonge padvinders. Zij wer den in hun kamp in Noord-De- von, dat nabij de rivier Bray was gelegen, verrast. Ontruimingscentra zijn inge richt om de vluchtelingen op te vangen. Door de onder water gelopen straten van de overstroomde ste den en dorpen varen boten, die mannen, vrouwen en kinderen van de daken der huizen halen. Onder de getroffenen bevinden zich vele vacantiegangers uit an dere delen van Groot-Brittannië. Het is moeilijk de verbinding met de overstroomde gebieden te onderhouden, daar geen ge bruik van de telefoon meer kan worden gemaakt. De voornaamste taak der mili tairen is het slaan van noodbrug gen over moerassen, opdat via deze bruggen hulp kan worden verleend aan de getroffen steden. Het hoofd van de politie van het graafschap Devon Doney verklaarde: „Het is een ramp en de politie-sergeant te Lynton zeide in een laatste telefonische mededeling vóór de verbindin gen werden verbroken: „Men moet het zelf zien om te begrij pen om te begrijpen hoe erg het is." Het stoffelijk overschot van een 61-jarige man is op onge veer anderhalve kilometer van zijn nabij Lynton gelegen wo ning aangetroffen. Men meent dat hij door het watergeweld is meegevoerd, toen hij op de stoep van zijn huis stond. Een inwoner van Londen, die in een hotel te Lynmouth verblijf hield toen de overstromingen begonnen, deelde bij zijn aan komst in een ontruimingskamp het volgende over zijn ervarin gen mede: „Nadat de dijken van do Lyn waren doorgebroken, steeg het water in de twee vol gende uren snel. Het kwam als een lawine door ons hotel, grote keien uit de heuvels met zich voerend. Muren, deuren en ra men braken. Wij ontruimden de ene verdieping van het hotel na de andere, totdat wij het dak hadden bereikt, waar wij de nacht doorbrachten. Bij het aan- WESTERLING ALS GETUIGE GEDAGVAARD IN DE ZAAK-HARJONO. Naar A.N.P. verneemt is de heer R. Westerling door de ver dediging van P. Colsen gedag vaard als getuigen a décharge. Zoals bekend zal C. zich Dins dag a.s. voor de arrondissements- rechtbank te Den Haag hebben te verantwoorden voor zijn aandeel in de aanslag op de militaire at taché van Indonesië, luit.-kolonel Harjono. Vrijdag was het 10 jaar ge leden dat in het gijzelaarskamp „Beekvliet" te St. Michielsgestel een vijftal gijzelaars door de Duitsers werd gedood. Zij werden zonder enig proces van het leven beroofd. Het waren Robert Baelde, Christoffel Ben- nekers, Otto graaf van Limburg Stirum, Willem Ruys en Alexan der baron Schimmelpenninck van der Oye. Twee maanden later, op 16 October 1942, werden an dermaal drie gijzelaars ver moord: de heren Jan Haantjes, Koos van den Kerkhoff en Hein Vrind. Zij werden in een bos bij Woudenberg gefusilleerd. Het laatste woord dat uit de monden van de slachtoffers klonk, was: „Leve de Koningin." 1^0 oud-gijzelaars uit alle stre ken van het land waren Vrijdag met vele nabestaanden op het landgoed „De Rovert" onder breken van de dag zagen wij, dat de helft van het hotel was ver dwenen. De kracht van het water was zó groot, dat de 15 k 20 automo bielen, die zich in de garage van het hotel bevonden, door de Lyn mee naar zee waren gevoerd." Een andere geredde verklaarde: „De meeste mensen schenen tij dig genoeg gewaarschuwd te zijn geweest om de gevaarlijke plaat sen te hebben kunnen ontrui men. Hier en daar werd ge schreeuwd, doch over het alge meen gedroeg men zich schitte rend." De politie heeft medegedeeld, dat te Lynton 8 en te Lynmouth 30 personen worden vermist. Zij voegde hieraan tce, dat dit niet noodzakelijkerwijze betekent dat 38 personen om het leven zijn ge komen. Volgens schatting van de politie zijn te Lynmouth bijna 1000 personen dakloos. Een vacantieganger vertelde hoe hij, toen hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit een raam van zijn hotel keek, zag dat drie personen door het woedende wa ter werden meegesleurd. Hij en andere hotelgasten wisten de meegevoerden te grijpen en ze door het raam naar binnen te trekken. „Zaterdagochtend lagen rotsblokken buiten dat raam 7 meter hoog," zeide hij. Vrijdag te middernacht was een aantal door het water meege voerde auto's hoog op de brug van Lynmouth opgesteld. Tegen de ochtend begaf de brug het en alles stortte in het water. Een politiebeambte heeft mede gedeeld dat de nog niet direct te schatten aangerichte scha de „reusachtig" is. Door de Nederlandse regering is ten behoeve van de K.L.M. voor het uitvoeren van een aan tal emigrantenvluchten van Am sterdam naar Livingstone toe stemming aan de regering van Zuid-Rhodesia gevraagd. Indien de omstandigheden zulks toelaten zal de vlucht op 1 Sept. a.s. ge maakt worden. Zoals bekend ligt het in het voornemen vele geschoolde krachten naar Zuid Rhodesia te zenden, o.a. ook uit Nederland. Goirle, waar de eerste vijf gijze laars werden gefusilleerd, bijeen om hen te herdenken en te eren. Deze ere-reünie werd geopend met het „Wilhelmus" waarna namens alle oud-gijzelaars een krans bij het gedenkteken werd gelegd door mr R. van der Heij den, burgemeester van Loon op Zand, en de heer B. van Bavel, secretaris van het comité oud gijzelaars. Meer kransen volg den. Nadat een minuut stilte in acht was genomen bracht het gilde van de H.H. Antonius en Bastiaan een vendelgroet aan de gefusilleerden. De bijeenkomst werd gesloten met „Ecce quomodo moritur" van Ingenieri, gezongen door het Tilburgs kamerkoor en met een défilé langs het gedenkteken en de laatste rustplaats van twee ter plaatse begraven gefusilleer den. De opperbevelhebber van het Syrische leger, kolonel Abid al Sjisjikli, heeft tegenover een ver slaggever van het te Cairo ver schijnende dagblad „Al Ahram" verklaard: „Generaal JNaguib is de eerste held in de wereldge schiedenis, die een uiterst gevaar, lijke slag wist te winnen, zonder een schot te doen vuren". De Syrische leider, die zelf zes maanden geleden een staatsgreep zonder bloedvergieten voltrok en vervolgens z'n land een nieuw be wind gaf, voegde hieraan toe: „lk ken de gevaren van een - staats greep. Het minste hiervan is nog dat men zijn hoofd verliest, in dien de zittende regering onraad bespeurt". Sprekende over de betrekkingen tussen de Arabische staten ener en Israël anderzijds zeide de kolonel: „Het Midden-Oosten is niet groot genoeg om zowel door Joden als Arabieren te worden bewoond. Of de Arabieren zullen de zee in worden gedreven, of de Joden zullen uit Palestina moeten vertrekken en naar hun vroegere woonoorden terugkeren. Ik ge loof dat de Arabieren het uitein delijk zullen winnen." Omtrent de Westerse plannen voor het instellen van en opper bevel voor de verdediging van het Midden Oosten zeide kolonel Sji- sjkikli: „Het heeft, zolang de Arabieren ontevreden zijn, geen zin hierover te spreken". De premier Maher heeft Zater dag een bezoek gebracht aan Kafr el Dawar en de bij de on lusten van Woensdag beschadig de textielfabriek bezocht. Ook bracht hij een bezoek aan het tri. bunaal, dat personen berecht, die verdacht worden van aanstoking van de onlusten. Generaal Naguib heeft over de radio verklaard, dat alle pogin gen om gunsten van militairen te verwerven, zullen mislukken. „Alle begunstiging zal in het vervolg uit Egypte gebannen zijn", aldus de generaal. Het te Cairo verschijnende dag blad „El Misri" meldde dat ook in Libanon, na de geslaagde mili taire staatsgreep in Egypte en Syrië, een ingrijpen door het le ger wordt verwacht. De correspondent van het blad te Beiroet meldde telegrafisch dat de Libanezen in de naaste toekomst „grote ontwikkelingen" verwachten, waardoor -een einde zou moeten komen aan de heer sende corruptie. Ook verwacht men in dat geval grootscheepse hervormingen op maatschappe lijk en economisch gebied. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Overwegend droog. Aanvankelijk flinke opklaringen met later uit het Zuidwesten ge leidelijk toenemende bewolking. Tot het einde van de rmddag overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 19 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.15 1.50 2.30 2.40 n.m. 1.29 2.04 2.44 2.54 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1