Hel Engels-Perzische Oliegeschil Axelsc toekomstperspectieven Oorzaken van kanker De verkeerde vrouw Het vraagstuk van het Is een oplossing mogelijk VLIEGTUIG IN ENGELAND NEERGESTORT De kanalisering van de Weser Een nijvere streek vraagt rechten De dokter aan het woord De drievoudige moord in Zuid-Frankrijk TWEEDE BLAD Zaterdag 16 Augustus 1952 7e Jaargang No. 2114 EEN AXELSE HAVEN IS GEEN UTOPIE! „Los van Frankrijk", zeggen de socialisten Omvangrijk wetenschappelijk onderzoek De stijgende boterprijzen in West-Duitsland Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk WELVAREND ACHTER LAND. DE VRIJE ZE Door W. N. EWER. Het resultaat van de beslissing van het Internationaal Gerechts hof, dat het geen rechtsbevoegd heid heeft in het Engels-Perzi sche oliegeschil, schijnt elke mo gelijkheid tot een bijleggïng van het geschil door middel van een juridisch proces uit te schakelen. Want er Is geen ander gerechts hof en geen ander gezaghebbend juridisch lichaam, dat een uit spraak kan doen die door belde partijen zou worden geaccep teerd. De Anglo-Iriaanse Oliemaat schappij is nu voornemens over eenkomstig art. 22d van de con cessie-overeenkomst van 1933 aan de president van het Inter nationale Hof te verzoeken een scheidsrechter te benoemen. Maar dit is alleen maar een formaliteit. De president kan het verzoek wèl of niet inwilligen. Wanneer hij het wil doen, kan men er zeker van zijn, dat de Perzische regering zal weigeren de bevoegdheid van de scheids rechter te erkennen. Want in de ogen van de Perzen Is art. 22d tegelijk met de rest van de over eenkomst te niet gedaan en geldt daarom niet meer. Het Haagse gerechtshof, hier moeten we wel even de nadruk op leggen, heeft generlei mening geuit over de zaak zelf. Het is alleen maar op zuiver wettelijke gronden tot de conclusie geko men, dat het geen rechtsbevoegd heid bezit om in dit geschil een oordeel uit te spreken. DE ACHTERGROND. Er waren twee kwesties. In de eerste plaats heeft het Hof het argument van de Britse regering verworpen, dat de concessie overeenkomst van 1933 tussen de Perzische regering en de olie maatschappij door de omstandig heden, waaronder deze was ge sloten, in feite een overeenkomst tussen de Perzische en de Britse regering was. En ingevolge art. 34 van de statuten mogen alleen staten de partijen uitmaken in geschillen voor dit gerechtshof. Het Hof heeft geen bevoegdheid recht te spreken in een kwestie tussen een regering en een par ticuliere maatschappij. De tweede kwestie was de vol gende: De Britse regering be weerde, dat de Perzische actie 'n schending van de Engels-Perzi sche verdragen van 1857 en 1903 betekende. Nu is een verdrags schending zeer zeker een zaak, waarover 't Hof in het algemeen rechtsbevoegdheid bezit. Maar hierbij kwam een ander punt aan de orde: De Perzen beweerden, dat toen zij de gedwongen be voegdheid van het Hof (of beter gezegd van de voorganger van dit Hof, het Permanente Hof voor In ternationale Justitie) accepteer den, zij met opzet deze verdragen met nog enige andere buiten de onderwerpen hadden gelaten, waarover zij rechtsbevoegdheid aanvaardden. Dit was een heel moeilijk punt, want men moest zich hierbij rich ten naar de uitlegging van één zinsede in de bij deze verdragen opgemaakte documenten. Maar het Hof wees de Perzische eis toe en dientengevolge kwam het tot de conclusie, dat het uitgesloten was, dat het Hof over de beweer, de schending van deze verdragen een oordeel kon uitspreken. Men moet ruiterlijk toegeven, dat Per- zië hier een technisch punt heeft gewonnen. De beslissing is zon der protest door de Britse rege ring aanvaard. Maar wat nu? Sinds het begin van het geschil heeft de Britse regering, zoals ieder verstandig mens in gelijke omstandigheden zou doen, twee gedragslijnen ge volgd. Zij heeft haar zaak voor gelegd aan de enig mogelijke ge rechtelijke macht. En tezelfder tijd heeft zij getracht door onder handelingen tot een accoord met de Perzische regering te komen. Het juridische proces is nu ten einde. Er blijven nu nog twee moge lijkheden over. De ene zou een door beide partijen aanvaarde scheidsrechterlijke beslissing zijn hoewel de kans hierop wel heel klein is. De andere is rechts- streekse onderhandelingen, niet over het recht of onrecht, dat er gedaan is, want hierover zal men eeuwig van mening blijven ver schillen, maar over het vinden van een of andere oplossing in algemene zin, waarbij de belan gen van beide landen gediend zouden zijn. Het ligt voor de hand, dat het voor Perzië ook van groot belang is, dat er zo'n oplossing wordt ge vonden. Want wanneer niet heel vlug en op grote schaal de export van de olie en olieproducten wordt hervat, zal haar econo misch evenwicht niet meer ge makkelijk te herstellen zijn. Het zal geheel afhangen van de hou ding der Perzische regering, of deze onderhandelingen met enig uitzicht op succes kunnen worden hervat. Volgens een bericht van ra- dio-Humber is 4 mijl ten O. van Kings Lynn in O.-Engeland (aan de Wash-baai) -een vlieg tuig neergestort. Aanvankelijk werd gezegd, dat een lid van de bemanning zich vermoedelijk in zee in de buurt van de Wash-baai be vond. Aan de schepen werd verzocht uit te -kijken. Reuter meldt nader, dat op sporingsploegen na 3 uur zoe ken in de bossen en het moe- rasland bij Kings Lynn Vrijdag ochtend vroeg een gewonde Raf- man hebben gevonden, die met een valscherm uit zijn neer stortend vliegtuig was gespron gen. De andere inzittende van het vliegtuig is nog niet gevon den. Te Hannover is opgericht de N.V. Midden-Weser, die zich ten doel stelt de sedert lang voorge nomen kanalisering van de middenloop van de Weser van Minden tot Bremen uit te voe ren. Bremen zal daardoor een be tere rechtstreekse verbinding krijgen met het industriegebied langs het Middellandkanaal. In het kapitaal der onderneming heeft de federatie voor tweeder de deel genomen. De landen Noord-Rijn-Wesitfalen, Neder- Saksen en de steden Bremen en Minden betalen samen een derde der kosten. Het ligt in de bedoeling het werk in 8 jaren uit te voeren Zes stuwen zullen in de Weser worden gebouwd. De kosten be dragen 100 millioen mark. De diepte van de Weser zal door de kanalisering op 2,30 meter wor den gebracht, waardoor een meer economische vaart moge lijk zal worden. Men taxeert het vervoer op de gekanaliseerde Weser op bijna 8 millioen ton en de besparing voor de scheep vaart op jaarlijks 2,8 millioen mark. (Slot.) De herhaalde vraag was niet in staat de burgemeester vol ledig uit zijn tent te lokken! Openhartigheid is vaak een schone deugd en vandaar dan ook het bekende spreekwoord: „Goed Zeeuws, goed rond!" Nu zal niemand de Zeeuwse geaard heid van burgemeester Van Oeveren in twijfel trekken, doch wij voelden als bij intuïtie de ge trokken grenzen niet te mogen overschrijden. Niet alles is direct voor publiciteit vatbaar, hoewel de burgemeester weinig vrees koestert voor eventuele kapers op de kust. Zoveel werd ons wel duidelijk, dat met ernst reeds onder het oog is gezien het doortrekken van de kanaalarm SluiskilSas sing tot aan de Kinderdijk. „Als U zich de inundatie her innert, zult U zich ook nog kun nen realiseren, dat de Axelse Minister Schuman heeft met zjjn voorstel om Saarbrtlcken voor de zetel van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te kiezen, 't Saarprobleem weer In het middelpunt van de belangstelling gebracht. De boteroorlog in West-Duits land heeft In Hannover geleid tot een gerechtelijk ingrijpen tegen de dagelijks stijgende prij zen. Het openbaar ministerie in Hannover is namelijk een proces tegen prijsopdrijving begonnen tegen de plaatselijke boterver- koopcentrale. De boterprijzen zijn in Neder - Saksen, een der voornaamste productielanden, tot ver boven 7 mark per kilo gestegen als ge volg van de schaarste, die is op getreden, daar de Duitse boter- productie ver beneden de ver wachting is gebleven en de in voer door het invoerrecht van 26 zo goed als geheel werd afgesneden. Ondanks de nood maatregelen, die de regering heeft afgekondigd zij wil 10.000 ton boter invoeren blij ven de prijzen stijgen. In Neder- Saksen zijn de huisvrouwen reeds tot een boterboycot opge roepen om de handel te dwingen de prijzen te verlagen. Ook het federale ministerie van landbouw heeft de mening uitgesproken, dat prijsopdrijving streng zal worden gestraft. Het heeft het boerenverbond verzocht mede werking te verlenen aan de strijd tegen de zwarte boterprijzen. De in staat van beschuldiging gestelde boterverkoopcentrale is van mening, dat er geen zwarte prijzen kunnen bestaan, daar vaste boterprijzen wettelijk niet zijn voorgeschreven. Wel zijn er officiële noteringscommissies, doch deze hebben naar de opvat ting der centrale geen andere be voegdheid dan de prijzen te re gistreren. De boterprijzen zijn echter reeds lang boven de offi ciële registratie gestegen en de huisvrouwen komen iedere dag onderzoek tot de ervaring, dat de boter weer duurder is geworden. Twee maanden geleden heeft de rege ring voorstellen tot verlaging van het prohibitieve invoerrecht op boter ingetrokken, nadat de Duitse boeren er tegen hadden geageerd. Volgens de Duitse boerenorganisatie kon de Duitse markt gemakkelijk uit de bin nenlandse productie worden voorzien. Het is al geruime tijd bekend, dat kwaadaardige woekeringen kunnen ontstaan door een her haalde inwerking van chemische en andere prikkels. Kanker van liet mondslijmvlies na een jaren lang misbruik van alcohol en ta bak is daar een voorbeeld van. Ook een langdurig blootstellen aan ultraviolette stralen kan bij mens en dier kanker doen ont staan. Huidkanker ontwikkelt zich bij schippers, tuinlieden en andere personen, die veel in de buitenlucht moeten zijn, nogal eens aan de oorschelpen als ge volg van de invloed van snijdende wind of fel licht.' De voortdurende prikkeling, die van chronische ontstekingen en andere ziekteprocessen kan uitgaan, heeft in sommige geval len eveneens het optreden van kanker tengevolge. De blaaskanker bij arbeiders, die in de anilinefabricage werk zaam waren; de foeenmerggezwel. len bij meisjes in de radium- industrie en nog enkele van zulk soort beroepsziekten ontstonden eveneens door de langdurige in werking van een bepaalde prik kel. In 1914 gelukte het aan twee Japanners bij proefdieren kanker te verwekken door de huid te be strijken met een prikkelende stof. Dit betekende voor het kanker onderzoek een belangrijke stap vooruit. Van die tijd af konden de gegevens, die door het bestu deren van ziekelijke afwijkingen bij mensen waren verkregen, worden aangevuld door proef nemingen bij dieren. Ook Neder, land heeft op dit gebied zijn aan deel geleverd. ERFELIJKHEID. Een andere oorzaak voor het ontstaan van kanker is ongetwij feld gelegen in de erfelijkheid. Hier te lande werden er op dit gebied verschillende onderzoekin gen gedaan door Korteweg. In een verslag dat deze onderzoeker enige jaren geleden publiceerde over zijn reis naar Amerika, deelde hij verschillende bijzonder, heden mee omtrent het huidige kankeronderzoek in de U.S.A. Men kan daarin o.a. lezen over grote muizenfarms, die contrac ten afsluiten voor de levering van honderdduizenden erfelijk zuivere dieren, zoals die nodig zijn bij het naar erfelijke invloe den. VOEDSELKEUZE. Nieuwe opvattingen houden rekening met de mogelijkheid, dat ook in de voeding een factor voor kankervorming gelegen kan zijn. Sommige voedingsmiddelen schijnen gezvvelremmend, andere gezwelbevorderend te werken. Verschil in voeding is mogelijk mede aansprakelijk voor het on derscheid tussen gezwelvormen bij personen van verschillende maatschappelijke welstand, van verschillende herkomst en van verschillend ras. De Nederland se onderzoeker Waterman heeft zich bezig gehouden met proef nemingen op dit gebied. Tegenwoordig wordt er ook verband gezocht tussen kanker vorming en hormoonwerking. Het is gebleken, dat bepaalde hormonen het ontstaan van kan ker kunnen bevorderen. TOEKOMSTMUZIEK. Het biochemisch onderzoek van de kwaadaardige gezwellen, waartoe o.a. de Utrechtse hoog leraar Kögl belangrijke bijdragen heeft geleverd, verkrijgt meer en meer betekenis voor de bestude ring van het wezen dezer afwij kingen, niet alleen bij het speu ren naar de oorzaken, maar ook voor de mogelijkheid van het vroegtijdig stellen van de diag nose. Er bestaat zelfs enige hoop, dat het In de toekomst mogelijk zal zijn met biochemische middelen mensen onvatbaar te maken tegen kanker. Het voorstel van Schuman bracht een stellingname van Ade nauer, welke 4 punten omvat: 1. Er moet worden vastge steld, welk territorium Frankrijk als „Saargebied" beschouwt. 2. Wat gebeurt er met de „Saarconventies", indien „europa, nisering" van het Saargebied wordt besloten? 3. De staatsburgerlijke rechten en vrijheden moeten in het Saar gebied worden hersteld en ge waarborgd. 4. Duitsland is van oordeel, dat over de status van het Saar gebied door een volksstemming moet worden beslist. Uit kringen van de F.D.P. (De Vrije Democratische Partij) werd verklaard, dat de door de meer derheid in het West-Duitse parle ment gesteunde politiek ten op zichte van het Saargebied iets anders is dan een misschien stil zwijgend in het hart van de kan selier voltrokken synthese tussen zijn eigen oorspronkelijke these en de antithese van zijn tegen voeter: Dr. Kurt Schumacher. De „Duitse Partij" heeft be kend gemaakt alleen dan voor de z.g. „Europanisering" te zullen stemmen, wanneer Frankrijk vrij heid van politieke activiteit aan de bevolking van het Saargebied en het houden van een volks stemming toestaat en tot afschaf fing van de Saarconventie be reid is. De Sociaal-Democratische Par ty heeft daarentegen reeds meer malen te kennen gegeven, dat zij zal vasthouden aan haar op vatting, dat het Saargebied van zijn binding aan Frankryk moet worden bevrijd en aan Duitsland moet worden teruggegeven. Er vielen weliswaar ook in de laatste tijd sociaal-democratische stemmen te beluisteren, die zei den, dat ook de S.P.D. bereid zou zijn over een constructieve Saar- politiek te spreken, indien Frank rijk aan bepaalde voorwaarden zou hebben voldaan. Deze voor waarden hebben overeenstem ming met de door Adenauer ge formuleerde punten. Toch is het moeilijk te zeggen, hoe tenslotte de houding van de S.P.D. zal zijn, omdat deze partij een aantal- be zwaren tegen de Europese ver dragen heeft en reeds heeft laten weten aan deze bezwaren te zul len vasthouden ook na ratificatie. Bovendien spelen voor de S.P.D. behalve de bezwaren op het ter rein van de buitenlandse politiek, ook sterke redenen van binnen landse politiek een rol, zodat er niet op behoeft te worden gere kend, dat de S.P.D., ook al doet Frankrijk concessies, bereid zal zijn de Saarpolitiek van Ade nauer te steunen. Alle Duitse politieke partijen met uitzondering van de commu nisten natuurlijk zijn eenstem mig van oordeel, dat men aan de Saar niets mag toestaan, waar mede de Sowjets hun tegen het volkenrecht indruisende handel, wijze in de door hen bezette ge bieden van Duitsland zouden kunnen rechtvaardigen. Telkens weer wordt in het Duitse poli tieke leven een parallel getrok ken tussen de houding van de Sowjets ten opzichte van de Oder. Neisse-grens en de houding van Frankrijk ten opzichte van het Saargebied. Ook de politiek van de regering-Hoffman in het Saar gebied en de weigering om bona fide democratische partijen in het Saargebied toe te staan, verlokt telkens tot het trekken van ver gelijkingen tussen deze gebieden en de daar gevolgde methoden. 70) Nadruk verboden. Kapitein De Boer zit met de drie passagiers te praten en plot seling zegt de oude zeerob, die aan het einde van het jaar met pensioen zou gaan: „Hebben de heren zich al gerealiseerd, wat het betekent, dat Duitsland Ne derland bezet heeft?" De steward komt binnen met de avondkoffie en de mannen kijken elkaar aan. Jan is de eer ste, die begrijpt, wat de vraag van de kapitein inhoudt. „Ja, kapitein", zegt hij, uiterlijk rus tig, maar inwendig trilt hij; „dit heeft voor ons het gevolg, dat we niet meer naar het vaderland zullen kunnen terugkeren, voor aleer de Duitsers weer verdwe nen zijn." Kapitein De Boer knikt. „Zo is het, heren. Er is door de marco nist al 'n oproep ontvangen van de Geallieerde legerleiding. Alle Nederlandse schepen, die op de thuisreis zijn, moeten naar een Engelse haven varen. Daar zullen ze nadere instructies krijgen. Dit betekent voor ons, dat we, nadat we in Rio de lading gelost heb ben, in ballast zullen terugkeren naar Europa, maar dan naar En geland. Nederland is voor ons voorlopig onbereikbaar." Als Jan die avond laat naar bed gaat, beseft hij pas goed, dat er nu ook van zijn huwelijk met Ida voorlopig niets kan komen. Is dit het noodlot? Of is dit een beschikking? Mocht dit huwelijk niet doorgaan? Is het een hogere macht, die wil voorkomen, dat hij een huwelijk gaat sluiten, woord op deze vragen geven. Be- zijn?" Hij kan vooralsnog geen ant woord op deze vragen geven. Be neden stampen de motoren in een regelmatige cadans en elke slag van de schroef brengt hem ver der van Europa, van Nederland- Wanneer zal hij daar weer voet aan wal zetten?" Begin Juni is het einde van de reis bereikt. En dan weet hij ook, dat de Duitsers de strijd in de Blijkens een opgave in de staatscourant van het aantal gevalen van besmettelijke vee ziekten in Nederland, voorgeko men gedurende de maand Juni 1952, bedroeg het aantal met mond- en klauwzeer besmette boerderijen 79 (toeneming 29). Op 464 bedrijven werden 8645 gevallen van varkenspest ge constateerd. Daarvan waren 247 bedrijven en 4079 gevallen nieuw. drie landen gewonnen hebben. En dat nu Frankrijk vecht voor zijn vrijheid, maar dat het een wanhopige strijd is. De verschil lende radiostations hebben bi- zonderheden vertelt over de ramp in Rotterdam en de smade lijke terugtocht der Engelsen bij Duinkerken. Ingenieur Reising wordt ver welkomd door de directie van de Braziliaanse Spoorwegen en als de locomotieven zijn uitgeladen, vergeet Jan de zorgen om zijn verwanten en bekenden in het vaderland. Hij moet de honneurs van de N.V. waarnemen en zelf functioneert hij als machinist op de eerste locomotief, die de proefrit maakt. De Brazilianen zijn verrukt. De machine is veel sneller dan de snelste van hun eigen fabrie ken en de directie prijst zich ge lukkig, dat in ieder geval zes van de vier en twintig machines vei lig en wel zijn aangekomen. Daarna beginnen de moeilijk heden. Als de geslaagde proefrit gereden is, is ook Jan's taak voorbij. Hem blijft niets anders over dan naar Engeland te gaan en daar de fabriek op te zoeken, die in licentie de Nederlandse locomotieven maakt. Doch de Braziliaanse directie wil van geen heengaan weten. Hem wordt 'n belangrijke functie aangebo den bij het spoorwegbedrijf, dat eigen fabrieken blijkt te bezitten en men laat doorschemeren, dat hij rijk en aanzienlijk kan wor- Kreek met de polder Beoosten- blij-bewesten a.h.w. de natuur lijk vereiste diepte hebben voor een bescheiden kanaal. De bed ding van de kreek (mede een overblijfsel van het vroegere Axelse Gat), zou zonder groot bezwaar kunnen worden benut en bij de Kinderdijk zou een haven kunnen worden gemaakt, die ruimschoots plaats zou bie den voor het zwaaien van terug kerende schepen!" „Maar de afwatering van de Belgische polders, komt deze dan niet in het gedrang?" „Ternauwernood! Met het ver nuft van onze ingenieurs, die als waterbouwkundigen behoren tot de beste ter wereld, is dit op vrij eenvoudige wijze voor elkaar te brengen. Het zal er voorname lijk om gaan voor de zuidelijk van het gekanaliseerde deel van de kreek gelegen Hollandse en Belgische polders suatie te vin den, maar dit zal heus geen ob stakel vormen!" Het is duidelijk, dat men zich niet uitsluitend heeft bepaald tot het uitsteken van voelhorens. EVENWICHT TUSSEN AGRARISCH EN INDU STRIEEL ELEMENT. „Acht U het zo bij uitstek agrarisch karakter van het mid den in een landbouwende streek gelegen Axel en zijn betekenis als marktplaats ook voor de toe komst verzekerd?" „Ongetwijfeld! Wat dat agra risch karakter betreft, dit zal spoedig een equivalent gevonden hebben door de toenemende in dustrialisatie. Binnen afzienbare tijd zal het industriële element zeker prevaleren. U moet niet vergeten, dat één der grootste industrieën, de l'Azöte, op „De Schelde" te Vlissingen na, zowat de grootste Zeeuwse werkgeef ster, Axel reeds tot een belang rijke industrieplaats maakt! Er zijn voldoende symptomen, die er op wijzen, dat we hier nog maar aan het begin staan van een ontwikkelingsproces! Wie had b.v. nog maar een 50 jaar geleden bij de verbreding van het kanaal TerneuzenGent durven voorspellen, dat op de linker oever zulke geweldige complexen fabrieksgebouwen zouden verrij zen, die tussen haakjes de hele provincie Zeeland van gas kun nen voorzien. We leven in een tijd van onbegrensde mogelijk heden!" „Maar de toenemende mecha nisatie in de landbouw ,,Is ongetwijfeld voor wat het arbeiderspotentieel betreft problematisch. Ook hier is het als aan een ziekbed; stilstand is achteruitgang! Waar aan de ene kant steeds meer arbeiders zullen moeten worden overge schakeld, is nog niet precies te zeggen getuige de pas ver rezen silo! waartoe voortgaan de mechanisatie en industriali satie ons zullen voeren. Maar, van zwartkijkerij houd ik niet!" Inderdaad zijn er altijd weer wegen gevonden om uit telkens wisselende perioden van depres sie of tijdelijke neergang te ge raken. Een halve eeuw geleden waren met name voor de arbeiders de toestanden ook niet zo rooskleu rig. Ook toen was er wel eens werkloosheid en lagen de lonen doorgaans beneden het daggeld van 1,in de landbouw! bevreesd bleek, dat er niet meer mensen emigreren, doch die er steeds op zint er uit te halen wat er in zit. „ONZE BODEM IS VRUCHT BAAR, ONZE LIGGING GUNSTIG!" Door deze wetenschap gesterkt leeft bij hem de overtuiging aan grote mogelijkheden, niet alleen voor de streek, doch inzonderheid voor Axel. Onze bodem is rijk! Waar ter wereld vindt men deze vrucht baarheid? Waar levert de grond betere opbrengsten van kwalita tief hoogstaande gewassen? zo placht hij te zeggen, die toch ook hier en daar in de wereld heeft rondgeneusd en ook elders zijn licht heeft mogen opsteken! En zo is het! Onze ligging is gunstig en een volkomen verlossing uit ons iso lement door doortrekking van de Sassingse haven tot Axel zou een tijd van nog groter bloei en vooruitzichten inluiden! Men moet over dit alles niet licht denken! In de grensstreek heeft zich in de laatste decennia vooral ook de vlasindustrie ont wikkeld. Een reeks van fabrieken van Koewacht tot St. Jansteen be ijvert zich de vlascultuur steeds intensiever op te voeren en als broodwinning uit te oefenen. „WIJ MOETEN VOORUIT!" Dit was de grondtoon van ons onderhoud met burgemeester Van Oeveren, die niet zo ernstig den, als hij hier de beroemde lo comotieven met de naadloze ke tels gaat bouwen. Men ziet nieu we mogelijkheden in deze oor logstijd. De ingenieur kan im mers toch niet naar Nederland terugkeren? Nederland is voor de duur van de oorlog uitgescha keld. Hier kunt u werken en veel geld verdienen, veel geld. De Brazilianen blijken uitge slapen zakenlieden te zijn, maar Jan 'is nog slimmer. Hij vraagt bedenktijd: een week. De direc tie, die denkt het pleit al half ge wonnen te hebben, geeft hem gaarne deze termijn en biedt hem aan op haar kosten te vertoeven in het beste hotel van de stad. Jan accepteert het minzaam, maar stelt zich in zijn hotel da delijk in verbinding met de Ne derlandse gezant. Deze js bereid de ingenieur onmiddellijk te ont vangen en een uur later is Jan in het Gezantschap. Daar vertelt hij, hoe de zaken staan en vraagt allereerst, of er nog een mogelijkheid bestaat om met Nederland in contact te ko men. De gezant schudt zijn hoofd. „Totaal uitgesloten", antwoordt hij. „Zelfs diplomatiek contact bestaat er niet meer. Overigens, dit heeft ook geen zin, want onze regering zetelt momenteel in Londen. U zoudt zich met de re gering in verbinding kunnen stellen." (Wordt vervolgd) De welvaart, die in dit grens gebied heerst, is wel in „deze contrei" het hoogst. Het werk zame slag mensen, dat hier zijn bezigheid vindt en zich uitslooft om de vele arbeid te verrichten, die dit product vereist, mag wel eens ten voorbeeld worden ge steld. „Laten we niet vergeten, dat hier ongeveer 5000 ha vlas tot lint bewerkt wordt, alzo een derde deel van de Nederlandse productie. (Samen met W. Z. Vlaanderen wordt de helft van het Nederlandse vlas hier be werkt.) „Plukken, repelen, ro ten, boken, zwingelen, dit alles vereist veel werk, maar levert ook veel op aan arbeidsloon (en dus ook welvaart!). Het zo welvarende achterland heeft echter zijn transportpro blemen. „TIJD IS GELD EN ELKE KM IS ER ééN!" „Vergeet niet dat tijd bij deze slovers geld is. De Sassing ligt ruim 3V2 km van de Kinderdijk. Elke km is er één en tweemaal deze afstand maakt 7 km. Dit werpt terdege gewicht in de schaal!" We zijn het er ook volkomen mee eens, dat hetgeen aan cul tuurgrond zou worden prijsge geven, eigenlijk „niets" is, n.l. een stukje kreek en vrijwel waardeloze zandgrond van de z.g. „Grote Plaat", die nog nooit voor wat anders dan schrale weide kon worden aangewend. Deze onproductieve grond zou dan inplaats van „waardeloos" te zijn, dienstbaar worden gemaakt aan een groot belang voor onze streek. „DIT WERK ZOU GEEN D.U.W.-OBJECT ZIJN!" „Vergeet niet, dat een zodanig werk geen object zou kunnen worden van „D.U.W."-arbeid!" Ook over deze opmerking van de Axelse burgervader valt even na te denken. Het is een plan dat waard is om te worden verwezenlijkt. EEN NIJVERE STREEK HEEFT OOK RECHTEN! De ontwikkeling zet zich voort en kan zomin als de wijzers van de klok worden tegengehouden! De landbouw-mechanisatie en de opgevoerde productie; de toe nemende industrialisatie met een achterland van Clinge tot Zuid- dorpe, waar de vlasindustrie welig tiert en ook tal van textiel bedrijven steeds meer armslag vragen, dit alles plaatst ons voor een urgentie. Want: rege ren is ten allen tijde: vooruit zien! Een vlottere en daardoor goed kopere, dus meer economische verbinding over water is nog al tijd ten spijt van het geweldig toegenomen vervoer per as over de weg te prefereren. Laten we hopen hier spoedig meer van te horen. Het is een streekbelang van de eerste orde! 't G. De Franse boer Gustav Domi- nici, die elf dagen geleden het eerst de lijken van de vermoorde Britse familie Drummond heeft gezien en vervolgens de politie inlichtte, is Vrijdag voor de vijfde maal verhoord. Dit jongste ver hoor vond plaats omdat de politie een brief uit Parijs had ontvan gen, volgens welke Dominici in 1944 van een Amerikaanse sol daat een Amerikaanse legerkara. bijn zou hebben gekocht van het zelfde type als het wapen, waar mede de moord is gepleegd. Do minici ontkende ten stelligste dat deze mededeling op waarheid be rustte.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5