Dr P. H. Riteer Jr 70 jaar Korea zeven jaar onafhankelijk De Kabinetsformatie DeVietminh Haagse politie treedt op tegen kettingverkoop Vandaag begint de T erneuzense winkelweek Dalende werkloosheid in West-Duitsland En nog tot diep in de nacht aan de arbeid Gelukwensen van Stalin en Mark Clark De toestand Serawak in Hitte in midden- en Zuid-Europa Westelijk voorste! voor Oostenrijks Staatsverdrag Lijk in net van Kotter De V.N.-Ontwapenings commissie Hel incident met Britse zeelieden in Palembang Akense kermis afgelast in verband met Kinderverlamming WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. op onder op onder Aug. 16 5.25 20.02 0.28 18.28 17 5.27 20.— 1.34 18.56 18 5.29 19.58 2.45 19.17 19 5.30 19.56 3.58 19.33 20 5.32 19.53 5.10 19.46 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2114. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur „Waarde toehoordersMet deze hier wat vreemd aandoende woorden zouden we vandaag wil len beginnen. Er is n.l. iemand in Nederland die het „vast recht" op deze aanhef heeft. Die iemand is dr. P. H. Ritter jr. Vandaag, Zaterdag 16 Augus tus, viert deze bekende radio spreker-literator zijn zeventigste geboortedag. En op het gevaar af door hem zelf op bescheiden wijze terecht te worden gewezen, zouden we willen opmerken, dat het aantal terreinen, waarop zijn belangstelling zich beweegt, ge lijke tred houdt met zijn jarental. Na aan de Utrechtse universi teit gestudeerd te hebben, promo veerde „P. H. R." in 1902 tot doc tor in de rechtswetenschap en verkoos eerst een ambtelijke loopbaan. Wij kunnen slechts dankbaar zijn, dat deze periode van korte duur is geweest en de jarige in 1918 als hoofdredacteur van het Utrechts Dagblad zijn let terkundige carrière begon. In 1934 werd dr. Ritter literair-radio- adviseur. Van die tijd af stem den iedere Zondag duizenden Nederlandse en Vlaamse luiste raars af op Hilversum, om op goedkope wijze advies in te win nen, welk boek ze tante Mies lie ver niet of neef Theobald wèl moesten geven op hun verjaar dag. Tot welk een nationale figuur op dit gebied zowel bij letterkun dige mede- als tegenstanders dr. Ritter is geworden, bleek uit de inzendingen bij een puzzle van de Groene Amsterdammer, waarbij nieuwe bloemsoorten de opgave vormden. Hier ontbrak „de Rit terspoor" niet! Niet alleen als radiospreker; ook door z'n talrijke publicaties op juridisch, ethnografisch (Zeeuwse mijmeringen); sociaal- ethisch, historisch (De don kere poort)demografisch (Het Stichtsche Volkskarakter)lite- rair-critisch (Lodewijk van Deys- sel)novellistisch (Gracieus avon tuur); romantisch (Kaïn en Abel en paedagogisch gebied (De kunst van het schrijven), neemt dr. Ritter een voorname plaats in als een der meest jeugdige nestoren in onze Nederlandse let terkunde. Toen burgemeester d'Ailly van Amsterdam dit jaar bij een ere- diner de Malta-cup uitreikte, als de hoogste eer voor een Neder lands persbureau, verwonderde 't niemand, dat deze naar Pers- I belangen-Associatie ging, het 'persbureau waarvan dr. Ritter hoofdredacteur is. Als een fel bestrijder van het nationaal-socialisme en anti-semi- tisme heeft deze nationale figuur tussen 1940 en 1944 in Duitse ge vangenschap verkeerd. Moeten we er nog bij vermelden dat een van zijn eerste daden in het kamp waseen krant te stichten? Ook na de oorlog toonde dr. Ritter zich een productief litera tor en men fluistert, dat hij op 't ogenblik in 't geheim bezig is zijn mémoires te schrijven... Wat we veel te voorbarig vinden, want ondanks zijn 70 jaren is deze schrijver dagelijks tot diep in de nacht naarstig aan de arbeid en hij peinst nog niet over een „oude dag". H. GIISBERS. AANKOMSTINDRAPOERA De „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd wordt Zon dagmiddag a.s. omstreeks 18 uur aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De ontscheping van de passagiers geschiedt onmiddellijk na aankomst. MR. DONKER ACHT VORMING VAN EEN EXTRA-PALEMEN TAIR KABINET MOGELIJK Volgens te Singapore binnenge. komen berichten hebben twee met geweren bewapende, gemas kerde bandieten Woensdag in Muara Tuang in Serawak (Brits- Noord-Borneo) 'n Chinese vrouw beroofd en zich met een grote hoeveelheid geld en goud uit de voeten gemaakt. Dit dorp ligt 25 km van Kuching, de hoofdstad van de Britse kolonie, waar het gouvernement onlangs de nood toestand afkondigde. Donderdag vlogen vijf Engelse vliegtuigen voor een onderzoek naar Ku ching. Vrijdagmorgen kwamen nog meer toestellen aan. De autoriteiten stellen intussen een onderzoek in naar de berich ten, dat terroristen uit het Indo nesische deel van het eiland Bor neo infiltreren. De Indonesische minister van buitenlandse zaken vroeg haar consul-generaal in Singapore nadere inlichtingen in zake de „gemelde aanvallen van terroristen, behorend tot benden, die zich het „Serawaks-Indonesi- sche volksleger voor de bevrij ding noemen". Na zijn bezoek aan H. M. de Koningin heeft de kabinetsfor mateur mr Donker Vrijdag op zijn werkkamer in het ministerie van financiën achtereenvolgens ontvangen mr dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr J. M. L. Th. Cals, staatssecretaris van het j ministerie van O. K. en W. en 1 mej. mr M. Tjeenk Willink, lid j der le Kamer voor de P. v. d. A. Mr Donker heeft Vrijdagavond in zijn werkkamer op het minis terie van Financiën ontvangen ir J. B. G. M. Ridder de van der Schüeren, commissaris der Ko ningin in Overijsel en mr F. J. Kranenburg, staatssecretaris van het ministerie van Oorlog. De kabinetsformateur mr. L. A. Donker deelt mede, de indruk te hebben, dat thans mogelijk is de vorming van een extra-parlemen tair kabinet, waarin personen, behorende tot vier partijen, zit ting hebben. Hij vermoedt evenwel, dat de besprekingen over de bezetting der verschillende posten, nog enkele dagen in beslag zullen nemen. In een communiqué over de operaties van het afgelopen half jaar in Indo-China zegt het opper bevel van de Vietminh, dat zijn troepen de overblijfselen van een Chinees nationalistisch leger ge heel hebben opgeruimd. In dit halve jaar zijn volgens het communiqué 21.091 tegen de Vietminh strijdende soldaten ge dood en 6.000 gevangen genomen. Twintig vijandelijke vliegtuigen waren onschadelijk gemaakt. In Wenen blijft de hitte aanhou den. De temperatuur steeg Vrij dag opnieuw tot 37 graden Cel- cius. De stadsautoriteiten hebben een beroep gedaan op de bevol king om zuinig te zijn met water. In café's kan men per persoon slechts een halve liter bier ko pen. Het verbruik van wijn en limonade is dan ook enorm ge stegen. Ook in vele plaatsen in West Duitsland is de bevolking ver zocht zunig te zijn met water. In Rome en Milaan veroorzaak te de hittegolf Vrijdag, een natio nale feestdag, een ware uittocht. Naar schatting zocht bijna de helft van de inwoners dezer ste den verkoeling buiten de stad. Speciale politiepatrouilles hiel den een oogje op de talloze ver laten huizen. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron in Londen heeft de Sowjet-Unie de Westelijke voor stellen voor een verkort Oosten rijks staatsverdrag verworpen. In Maart j.l. werden deze voor stellen in Moskou ingediend. Zij hielden een uit acht punten be staand verdrag in ter vervanging van het oorspronkelijke, uit meer dan 50 artikelen bestaande ver drag, waarover de „grote vier in de afgelopen vier jaar geen overeenstemming hebben kun nen bereiken. Op 9 Mei hadden Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten op beantwoording van deze voorstellen aangedrongen en dit verzoek werd Maandag j.l. 11 Augustus, herhaald. Het ant woord op het verzoek van Maan dag is volgens Londense waar nemers verrassend snel ge komen. Naar verluidt is nog slechts een samenvatting van de Rus sische nota in Londen ontvangen De volledige, lange tekst zou vele der Russische argumenten herhalen, die reeds op de laat ste bespreking der plaatsvervan gers over een verdrag met Oos tenrijk, in Januari j.l., te berde werden gebracht. De Russen stelden toen bespreking van het ontwerpverdrag afhankelijk van een bespreking van de toestand in Triëst. LOUBENS IN DE GROT VAN PIERRE ST. MARTIN BEGRAVEN. Marcel Loubens, de 33-jarige grotonderzoeker, die tengevolge van een val in de grot van Pierre St. Martin om het leven is geko men, is Vrijdag in deze grot be graven. Toen zijn vier collega's tot de slotsom kwamen, dat het niet mogelijk was het stoffelijk overschot naar boven te bren gen, bedekten zij het met een stapel grote stenen. Hierop verdeelden zij de uit rustingsstukken, die zij naar be neden hadden gebracht voor het onderzoek van een onderaardse rivier, en maakten zich klaar voor de tocht naar boven. Zij zul len met behulp van een lier wor den opgehesen. Vrijdag was het zeven jaar ge leden, dat Korea door de Japanse capitulatie weer een onafhanke lijke staat werd. Ter gelegenheid hiervan heeft Stalin de Noord- Koreanen in een boodschap aan de Noord-Koreaanse minister president Kim II Soeng „een suc cesvol einde van de worsteling voor de Koreaanse vrijheid en onafhankelijkheid" toegewenst. De regeringsleider van het communistische China, Mao Tse Toeng, heeft een boodschap ge zonden aan de voorzitter van de Noord-Koraanse nationale verga dering, waarin hij verklaart, dat de Chinese communisten „vast beraden aan de zijde van het Koreaanse volk zullen strijden om een algehele overwinning op de Amerikaanse aanvallers te be halen". De opperbevelhebber der ver bonden troepen in Korea, gene raal Mark Clark, zond ter gele genheid van de viering van de Koreaanse onafhankelijkheids dag een boodschap aan de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee, waarin hij verklaarde, dat diens „bekwame leiderschap en de vastberadenheid en standvas tigheid van zijn landslieden een stevige basis hebben gelegd voor een zelfstandige staat". „Ik heb de grootste bewonde ring voor de wijze, waarop Zuid- Korea zich heeft weten te hand haven en ik bied het mijn welge meende gelukwensen aan", voeg de Mark Clark hieraan toe. President Syngman Rhee, die Vrijdag officieel in een schilder achtige plechtigheid te Seoel te midden der puinhopen voor de komende vier jaar opnieuw in zijn functie is bevestigd, hield een toespraak, waarin hij o.m. verklaarde: „De meedogenloze vijand van Korea moet gestraft en uit het land verdreven worden, 't Noord-Koreaanse volk krimpt onder het juk der rode tyrannie. Wij kunnen niet rusten, voor wij onze broeders in het Noorden hebben bevrijd". De eedsaflegging door presi dent Syngman Rhee geschiedde op het dak van het „capitool"- gebouw te Seoel. Op de hoeken van het dak wa ren machinegeweren opgesteld. Straaljagers werden in gereed heid gehouden voor het geval „M.I.G.'s" der communisten zou den pogen de plechtigheid te ver storen; dit gebeurde evenwel niet- A In de straten van Seoel werd een parade gehouden door krijgs haftig uitziende eenheden van de Zuid-Koreaanse eerste divisie die, met zwaar geschut en vrachtwa gens, voorbij trokken. De gebou wen van Seoel waren met vlag gen versierd, als welkom voor president Rhee. De plechtigheid op het dak van het „capitool"-gebouw werd me de bijgewoond door een aantal Britse en Amerikaanse admiraals en generaals. Een menigte van naar schat ting twee honderd duizend perso nen vierde feest in de straten van Seoel; leden van de Z.-Koreaan se veiligheidspolitie hadden zich onder de feestvierenden ver spreid. Aan de grenzen van Seoel waren politie-afdelingen op gesteld, dit in verband met mó gelijke communistische pogin gen om vanaf naburige heuvels in de stad door te dringen. Niets van dien aard geschiedde echter. De feestviering is door geen enkel incident verstoord. De hoofdkwartieren der ver bonden vloot- en luchtstrijdkrach ten in Korea hebben medege deeld dat geallieerde oorlogssche pen en vliegtuigen uitgebreide aanvallen hebben gedaan op gronddoelen langs en ten Noor den van de frontlinie in Noord - Korea. Aan Oost. en Westkust van Korea zijn bunkers en troe pen der communisten door scheepsgeschut beschoten. De leiding der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft medegedeeld krachtdadige steun te hebben doen verlenen aan de geallieerde grondstrijd krachten. Bij Donderdag en in de nacht van Donderdag op Vrijdag uitgevoerde aanvallen werden zestig bunkers der communisten vernield. Dezer dagen heeft de Haagse politie proces-verbaal opgemaakt tegen een aanlegger van een zg. kettingverkoopsysteem. Dit systeem wordt geacht in strijd te zijn met de bepalingen van de loterijwet. De ambtenaar van het O.M. bij het kantonge recht heeft medegedeeld, dat hij deze zaak zo spoedig mogelijk zal doen berechten. Over dit nieuwe verkoop systeem, dat ook in andere ste den schijnt te worden toegepast, De Helderse kotter H. D. 135 heeft Donderdagmiddag zeven mijl uit de kust ter hoogte van Egmond het lichaam van een on geveer 30-jarige man in de netten gekregen. Het scheepje is naar IJmuiden doorgevaren, waar de politie het stoffelijk overschot in beslag heeft genomen. De man was 1.90 meter lang, had donkerbruin haar, een gaaf, goed onderhouden gebit en zijn overhemd en pantalon waren ge merkt met de letters DCATK 7 en het nummer 33. Alle kleding stukken waren gemerkt met een geel kruisje. Aan de rechter ringvinger droeg hij een gladde gouden ring met de inscriptie „Nel 4-12-'49"-. Het vermoeden bestaat, dat de man opvarende was van 'n schip. Toen het lijk aan boord van de kotter kwam, vertoonde het o.m. een wond aan het achterhoofd. Een misdrijf wordt niet uitgeslo ten geacht. vernemen wij nog het volgende: De deelnemer (koper) aan dit systeem kan tegen een betrekke lijk gering bedrag goederen als nylonkousen, overjassen en sterke drank verkrijgen, mits alle'deelnemers hun verplichtin gen nakomen. De werkwijze blijkt uit het volgende voor- beeld: Aan deelnemer A. wordt een bon aangeboden tegen betaling van b.v. 2,50. De verkoper van deze bon geeft naam en adres van A. op aan de aanlegger van het verkoopsysteem. Laatstge noemde zendt aan A. een rem- bourszending van vier soortge lijke bonnen ter waarde van 4 x 2,50 10. Deelnemer A. moet deze vier bonnen aan vier andere deelnemers verkopen. Als dat ge beurd is, geeft A. de namen en adressen van de vier nieuwe deel nemers op aan de aanlegger en deze stuu||* dan aan ieder van hen eveneens een rembourszen- ding van vier bonnen van 2,50. Wanneer zij deze zending hebben geaccepteerd, ontvangt A. zes paar nylonkousen, waarvoor hij in totaal 2,50 heeft betaald. Weigert evenwel één van de vier deelnemers de rembourszending, dan ontvangt A. niets. Er zijn echter aanleggers, die in een der gelijk geval de gelegenheid bie den om bij te betalen. Dit sys teem levert tot in de derde ronde bij 4x4X4 deelnemers geen moei lijkheden op. In de twaalfde ron de echter, wanneer er 16.777.216 deelnemers zijn, wordt het al heel moeilijk, zo niet onmogelijk om nog bonnen kwijt te raken. In dat geval worden er vanzelfspre kend vele deelnemers gedupeerd. Jacob Malik, de Sowjetrussische afgevaardigde in de ontwape ningscommissie van de Verenigde Naties, heeft Vrijdag het voor stel van de Westelijke „grote drie" voor een „grote-mogendhe. denconferentie" beantwoord door terug te grijpen naar het vroege re Russische voorstel voor ver bod van bacteriologische en che mische oorlogvoering. Dit plan had de Veiligheidsraad in Juni j.l. onder Amerikaanse druk ver worpen, aldus Malik. (Dinsdag hadden Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zich in de commissie bereid ver klaard tot het houden van een ontwapeningsconferentie met de Sowjet-Unie en (communistische) China, mits deze landen van fe voren zouden instemmen met be perking van hun strijdkrachten). De Britse consul voor Sumatra, de heer L. H. Dismore, die zijn standplaats heeft in Medan, heeft een bezoek gebracht aan Palem bang. Hij had daar een ontmoe ting met de gouverneur van Z.- Sumatra, dr M. Isa. Naar Aneta van de zijde van het gouverneurs kantoor verneemt, was het onder werp van gesprek het incident dat dezer dagen is voorgevallen in Palembang, waarbij drie Britse zeelieden van het schip „Sten- ream" waren betrokken. Eén der zeelieden werd na een gevecht met enige leden van de bevolking van Palembang dood aangetroffen in een sloot. De Britse consul heeft het provincia le bestuur verzocht maatregelen te nemen tegen de schuldigen. De traditionele winkelweek van „Terneuzen-Klimop" wordt van daag geopend met de komst van „Oma", thans voor het eerst ver gezeld door „Opa". Aan de boot, die even over drieën uit Hoedekenskerke arri veert, zullen de beide oudelieden, onder wier toeziend oog de win kelweek plaats grijpt, plechtig- lijk worden ontvangen door het dagelijks bestuur van „Klimop". Met de „Harmonie" voorop ver trekt het hele gezelschap vervol gens per „expressetrein" naar de Markt, waar de burgemeester in een toespraak de winkelweek en de braderij officieel zal openen. Deze miniatuur-trein is een nieuwtje in Terneuzen en zal stellig van heinde en ver belang stelling trekken. Tijdens de win kelweek zal de „trein" door de stad en door de buitenwijken „karren" om tegen een geringe vergoeding zoveel mogelijk men sen naar het centrum van Ter neuzen te vervoeren. Met deze nieuwe attractie zal het bestuur van „Terneuzen-Klimop" onge twijfeld eer inleggen. Om 8 uur zal de accordeon, en mandolinevereniging Paolo So prani" de eerste dag van de win kelweek besluiten met een con cert op de Markt, na afloop waar van, te half tien, de uitslag bekend zal worden gemaakt van de prijsvraag voor deze openings dag: „Hoe oud is, naar uiterlijk en kledij te oordelen, Oma?" Hij of zij, die blijk heeft gege ven die leeftijd het best te kun nen schatten, zal de gelukkige winnaar of winnares zijn van een Met ingang van 15 Augustus, Is in Aken plotseling de kermis op de Achener Bend", welke nog zou duren tot 19 Aug, afgelast wegens het verbod tot het hou den van volksfeesten e.d., dat dezer dagen door de regering van Nordr hein-Westf alen met'het oog op de kinderverlamming is uitge vaardigd. Het stadsbestuur van Aken had nog geprobeerd gedaan te krijgen, dat men voor de op 9 Aug. j.l. begonnen Akense ker mis een uitzondering zou maken. Dit verzoek is echter afgewezen. De kermis was dit jaar bijzonder groots opgezet daar het le 25ste is, welke op de „Achener Bend" wordt gehouden. bromfiets (Denkt er om de door u inge vulde bon(nen) vóór 7 uur in de brievenbus van de Nederl. Mid- denstandsbank te deponeren Voor Maandag, Dinsdag en Woensdag is dezelfde prijsvraag voor de leeftijd van Opa, met als prijzen een heren- of damesrijwiel en 5 autopeds. Woensdag 20 Augustus wordt de braderij voortgezet, die ook op deze dag door „Oma" en „Opa" met een bezoek zal worden ver eerd. Woensdagavond volgt dan een der hoogtepunten van de winkel week 1952, het optreden van het radio-variété-gezelschap onder leiding van Kees Manders. Het laat zich aanzien, dat de Markt weer te klein zal zijn om de be langstellenden voor deze kunst avond in de openlucht te bergen. Donderdag en Vrijdag krijgen wij naast de braderij diverse kinderspelen, zeilwedstrijden, een zwem- en polowedstrijd, een korfbalwedstrijd tussen de ver enigingen van Goes en Zaamslag en enkele concerten. Zaterdag 23 Augustus, de slui tingsdag, vraagt in de eerste plaats aller belangstelling voor het optreden van de Haagse Tramharmonie, terwijl er die dag voorts nog te genieten valt van een internationaal festival van mondaccordeon- en accordeon verenigingen. Dan zal wederom een gelukkige, die de gezamenlijke leeftijd van Oma en Opa met gevolg heeft geraden of het meest nabij komt, een bromfiets in ontvangst kun nen nemen. HET ZANDTAPIJT. Volgens de Amerikaanse mari niers hebben de Chinezen sedert Dinsdagmiddag bijna 2100 man aan doden en gewonden verloren bij hun vergeefse pogingen „Bun ker Bill" te heroveren. AMERIKAANSE REACTIE OP VERKLARING VAN KIM IL SOENG. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag megedeeld, dat het „niets nieuws ziet" in een verklaring van premier Kim il Soeng van NoordKorea, dat zijn regering bereid is een wapenstilstand in Korea te tekenen, mits hieruit zou blijken dat „de Amerikanen niet de overwinnaars zijn en de Koreanen de verliezers". De Noordkoreaanse premier had zulks Donderdag verklaard in een rede via Radio-Pjongjang. De woordvoerder van het „Sta te Departement", McDermott, I zeide, dat, indien Kim il Soeng 'n voorstel had, hij dit gemakkelijk op de be stands besprekingen kon laten doen, die nu reeds ongeveer 14 maanden aan de gang zijn. en vingers, dit kunstwerk schie pen. Zij, die de jeugdige kunste naar aan het werk willen zien, zijn hiervoor nog in de gelegen heid daar hedenmiddag de laatste hand aan dit tapijt zal worden gelegd Een aansporing om het kunst werk te gaan bezichtigen, mag overbodig genoemd worden. Resumerend mogen wij vast stellen, dat Terneuzen aan het begin staat van een drukke en rijk gevarieerde week. „Klimop" heeft kosten noch moeite gespaard om dit festijn te doen slagen. Wij hopen daar om, dat het mensen zal stromen naar Terneuzen en dat een mild zonnetje de festiviteiten moge begunstigen. Een aantal Japanse bergbe klimmers, dat in de zomer van 1953 zal pogen de top van de Himalaya te bereiken, zal 25 Augustus a.s. naar Nepal ver trekken, om voorbereidingen voor deze expeditie te treffen. De economische vooruitgang, die de West-Duitse bondsrepu bliek nog steeds boekt, weerspie gelt zich ook in de cijfers van het aantal werkenden. Dit aantal heeft onlangs voor het eerst de grens van 15 millioen overschre den en tegelijkertijd is het aan tal werklozen in de bondsrepu bliek voor het eerst beneden de 1,2 millioen gedaald. De officiële commentaren, die aan deze cijfers worden vastge knoopt, zijn onverdeeld optimis tisch. De directeur van het cen trale instituut voor arbeidsbe middeling, Scheuble, heeft ver klaard, dat het aantal werklozen wellicht spoedig onder het mil lioen zal dalgn. Dit resultaat is te meer opvallend daar het aan tal beschikbare arbeidskrachten in de laatste vier jaren met twee-en-een-half millioen is ge stegen. Het land Noordrijn-Westfalen heeft daarvan het grootste deel opgenomen, niet alleen omdat het in zijn zware industrie vol doende werkgelegenheid biedt, maar ook omdat hier door de groeiende bevolkingsdichtheid het aantal fabrieken van ver- bruiksgoederen ook steeds toe neemt. Vooral het aantal vrou welijke arbeiders is hier dan ook sterk gestegen. De statistiek toont verder aan, dat in de bondsrepubliek het aan tal employé's van banken, han delshuizen en verzekeringskan toren sterk is toegenomen. Het bedraagt thans een half millioen meer dan vier jaar geleden. Slechts in landbouwbedrijven en in huishoudelijke beroepen is het aantal werkers afgenomen, het geen voornamelijk aan de slechte beloning wordt toegeschreven. Ongeveer 35.000 Japanse zeelieden hebben gehoor gegeven aan en Vrijdag door hun vak bond uitgevaardigde stakings- oproep, waardoor, naar gemeld wordt, ongeveer driehonderd koopvaarders niet kunnen uitva ren. De staking is de derde in een reeks, die wordt gehouden om kracht bij te zetten aan pen- sioeneisen. Het is de bedoeling dat de staking tot vijf dagen zal duren. Gedurende de feestweek zal in het gymnastieklokaal van het Ly ceum iedere dag (met uitzonde ring van Zondag) het zandtapijt te bewonderen zijn dat de vaardi ge hand van de 22-jarige Belgi sche kunstenaar Roger de Boeck heeft vervaardigd. Wij waren gistermorgen in de gelegenheid de heer De Boeck aan de arbeid te zien bij de vol tooiing van zijn kunstwerk, voor stellende „Judith en Holopherne" Men staat versteld hoe uit mil- lioenen korreltjes Kempisch ge kleurd zand een dergelijk kunst werk ontstaat. Rijke kleurschakeringen zijn getoverd op een vlak van 4 bi; 3V2 meter. Het doorschijnende kristallijne zand geeft effecten, die men in een schilderij niet aantreft. „Judith en Holopherne" is geen bijbelse voorstelling. Holopherne was een gehaat Romeins veld heer en, volgens de historie uit die dagen, Judith verrichtte een goede daad voor de bevolking met het onthoofden van de zo gevreesde ^wreedaard. Het zou ons te ver voeren in fi nesses het werk te ontleden. Dit „wondertapijt" zal stellig niet on derdoen voor het succes, dat Phi lips wondertuin had. Als het zandtapijt voltooid is zal het moeilijk te geloven zijn dat zand, gestrooid tussen duim medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. IETS KOELER. Veranderlijke bewolking met nog enkele regen, of onweersbui en. Matige, later tot vrij krachtig toenemende wind in hoofdzaak tussen Z. en W. Iets koeler. ZONDAG 17 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.38 0.13 0.53 1.03 n.m. 12.06 12.41 1.21 1.31 MAANDAG 18 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.33 1.08 1.48 1.58 n.m. 12.52 1.27 2.07 2.17 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1