De Amerikaanse Presidentsverkiezingen Wijziging van grondwet gevraagd De vakbeweging N ieuw-Guinea in H.M. de Koningin vroeg lucifers in Hollywood Chinese inkoopagent gearresteerd De bekorting van de diensttijd in België Felle politieke strijd te wachten Nog steeds strijd om de „BUNKERHEUVEL" Nederlandse uitvoer naar Duitsland EGYPTE Irianen zijn een intelligent volk V. N.-COMMISSIE VOOR DUITSE VERKIEZINGEN DE KABINETSFORMATIE 25.000.000 Dollar verduisterd Korea-militairen keren terug in ons land VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2113. WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MAAN STANDEN. op onder op onder Aug. 15 5.24 20.04 17.47 16 5.25 20.02 0.28 18.28 17 5.27 20.— 1.34 18.56 18 5.29 19.58 2.45 19.17 19 5.30 19.56 3.58 19.33 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42* cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Hoewel beide partijen nog druk in de weer zijn met het uitwerken van de plannen voor de komende verkiezingscampagne en het ze ker tot September zal duren, eer de politieke strijd in volle hevig heid ontbrandt, valt uit recente uitlatingen van Stevenson en Eisenhower en hun zegslieden toch reeds het een en ander af te leiden aangaande de gedragslijn, die de rivalen denken te volgen. Zo is reeds bekend geworden, dat Eisenhower op zijn verkie- zingstournée alle staten zal be zoeken, terwijl Stevenson waar schijnlijk een deel van zijn zware taak zal afwentelen op president Truman, die zich bereid heeft verklaard enkele staten in het N. O. des lands, waar hij in 1948 zoveel succes had, opnieuw te „bewerken", zij het dan ook niet ten eigen bate. Verder hebben de „Nationale Comité's" van beide partijen, die belast zijn met het inzamelen van gelden voor de fi nanciering van de verkiezings strijd, al met verschillende radio, en televisiemaatschappijen con tracten gesloten voor het verkrij gen van zendtijd, die moet dienen om de kiezers met de stem en de physionomie van de candidaten vertrouwd te maken. KOREA: Chinese communisten ter sterkte van ongeveer 1000 man, hebben Donderdagochtend ver geefs getracht „Bunker Hill" ten westen van Tsjorwon en enige km ten oosten van de neutrale zone van Panmoendjon, te her overen. Zij staakten hun poging reeds na 4 minuten. Ook Woensdag poogden de communisten vergeefs de heu vel te heroveren. Zij werden toen met zware verliezen terug - geslagen. Gen.-majoor Boatner, com mandant der krijgsgevangen kampen op het eiland Koje, is tot plaatsvervangende bevelheb ber van het 4e Amerikaanse le ger benoemd. Hij zal zijn nieu we functie begin October aan vaarden. Boatner zal in de twee de helft van deze maand of be gin September van Koje ver trekken. Het is nog niet bekend door wie hij zal worden opge volgd. Boatner was de man, die de orde in de krijgsgevangenkam pen, die door „onverzoenlijke communisten" was verstoord, wist te herstellen. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2,4 mil- lioen mark beschikbaar gesteld voor de invoer van boter; 100.000 mark voor de invoer van chocolade en 5 millioen voor de invoer van benzine, alles uit Nederland. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Blijvende onweerskansen. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 16 AUGUSTUS. Intussen spuien de woordvoer ders van Eisenhower en Steven son dagelijks hun critiek op de candidaten van de tegenpartij. Eisenhower, zo wordt van demo cratische zijde beweerd, is slechts een facade-figuur, die naar vo ren geschoven is om het verval van de republikeinse partij te bemantelen en met al zijn onmis kenbare gaven eenvoudig als de „gevangene" van de isolationis tische en reactionnaire elementen in zijn partij beschouwd moet worden. De republikeinen van hun kant wijzen erop, dat zelfs lijsttrekker Stevenson de corrup tie van „de vorige regering" niet kan wegpraten en dat hij de „ge vangene" is van de radicale ele menten onder de decraten, die 't land naar de afgrond van het staatssocialisme leiden. Dergelijke beweringen, die door de kiezers en zelfs door de propa gandisten niet al te zeer au sé- rieux worden genomen, hebben ten doel de aandacht van het gro te publiek geboeid te houden en de dagbladen wat op te frissen. Feitelijk zijn het niet meer dan afleidingsmanoeuvres, die dienen om te verbergen wat er in alle stilte op de hoofdkwartieren van beide partijen wordt uitgebroed. Toch moet men deze schijnge vechten niet geheel en al veron achtzamen. Weliswaar zijn Eisen hower en Stevenson kennelijk nog niet klaar, maar men kan er van op aan, dat aan beide kanten vlijtig propaganda-ammunitie wordt aangevoerd, zodat het ieder ogenblik „menens" kan worden. Naar het schijnt hebben de de mocratische „renegaten" in het Z. bakzeil gehaald. Dezer dagen werd namelijk bekend, dat in ver schillende zuidelijke staten, die in 1948 niet op Truman maar op senator Thurmond stemden, Ste venson en Sparkman aan het hoofd van de lijst figureren. Trouwens, niet alleen de demo craten maar ook de aanhangers van Eisenhowe^ en de volgelin gen van Taft wordt gaandeweg nauwer, zodat het er naar uitziet, dat de republikeinse partij als 'n hecht blok de verkiezingsstrijd zal ingaan. Intussen spitst heel Amerika zich op het eerste treffen tussen Stevenson en Eisenhower, dat nog in de loop van deze maand zal plaats vinden en wel op het jaarlijkse congres van liet Ame rikaanse legioen, dat dit jaar in New York wordt gehouden. Beide candidaten zullen voor de oud strijders een uiteenzetting geven van hun politieke beginselen en vergissen wij ons niet, dan zal er een hartig woordje worden ge sproken Senator Sparkman, de demo cratische candidaat voordoet vice- presidentschap der Ver. Staten, heeft er Woensdag op aangedron gen, dat generaal Eisenhower, de republikeinse candidaat voor het Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.05 11.40 0.20 0.30 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON MAAN presidentschap, op dezelfde wijze als zijn democratische tegenstan der, gouverneur Stevenson, door de huidige regering volkomen over de buitenlandse politiek moet worden ingelicht. Een hoge functionaris der de mocratische partij deelde later mede, dat de regering bereid is, de generaal in een serie vertrou welijke besprekingen op de hoogte van de internationale ont wikkelingen te stellen. Gouverneur Stevenson en pre sident Truman zullen de demo cratische verkeizingscampagne openen met redevoeringen te De troit en Milwaukee op 1 Septem ber, de Amerikaanse dag van de arbeid. Géneraal Eisenhower heeft Woensdag na eeij onderhoud met het congreslid Charles Kersten verklaard, dat ieder werkelijk vredesprogram het herstel van de vrijheid moet inhouden voor de „gevangen" landen van Euro pa en Azië. Kersten was verder gegaan en had voorgesteld, dat de Ver. Staten al het mogelijke zullen doen om de landen „ach ter het ijzeren gordijn" in staat te stellen zich te bevrijden. De perssecretaris van Eisenho wer, James Hagerty, heeft ver klaard, dat Eisenhower bedoelde, dat de Ver. Staten „enige hoop moeten geven aan de volken ach ter het ijzeren gordijn, dat zij eens vrij zullen zijn". De verkla ring van Eisenhower steunde het plan van Kersten niet, aldus Hagerty. EISENHOWER WIJST UITNODIGING VAN TRUMAN AF. Generaal Eisenhower, de repu blikeinse candidaat voor het pre sidentschap, heeft Donderdag- 'n uitnodiging van president Tru man afgewezen om naar Was hington te komen voor een ver trouwelijk onderhoud, over de internationale toestand. Eisenhower heeft getelegra feerd, dat het zijn plicht is „vrij te blijven" om de regeringspoli- tiek in het openbaar te analy seren en dat het „verwarring bij het publiek" zou wekken als hij de uitnodiging aannam. De democratische candidaat Stevenson heeft Dinsdag met Truman over de internationale toestand gesproken. Eisenhower heeft Truman mee gedeeld, dat hij wel wil komen in geval van een ernstige nationale noodtoestand. Het was de bedoeling van pre sident Truman de generaal op de hoogte te stellen van „alles wat er in de wereld omgaat". Walter Bedell Smith, het hoofd van de centrale inlichtingendienst, zou ook aanwezig zijn. De „Mohammedaanse Broeder schap" heeft Donderdag een be roep gedaan op de Egyptische regering om de bestaande grond wet van Egypte af te schaffen en te vervangen door een andere, die op de Koran moet zijn gegrond vest. De leider der broederschap Hassan el Hodeiby, verklaarde dat de grondwet in 1923, „toen Groot-Brittannië veel invloed in Egypte had" was opgesteld en dat zij de koning het recht geeft zich in te laten met politieke aangelegenheden. „De koning en zijn staatslieden hebben de grondwet bij verschillende gele genheden geschonden en zij heb ben nauwelijks enige eerbied voor haar getoond", zei Hassan el Hodeby, hieraan toevoegend: „Naar onze mening is hetgeen Egypte nodig heeft een uit één kamer bestaande volksvertegen- Een woordvoerder van 't Witte woordiging, samengesteld uit ïn- Huis heeft meegedeeld, dat Eisenhower en Stevenson van Bedell Smith Acheson en andere personen die zich op internatio naal terrein bewegen, wekelijks een verslag over de internatio nale toestand zullen ontvangen. tellectuëlen, die het volk op de juiste wijze vertegenwoordigen". Hodeiby drong er ook nog bij premier Maher op aan, de leden der Mohammedaanse broeder schap, die op politieke gronden gevangen zijn gezet, vrij te laten. Na een verzoek uit Nieuw-Gui-1 Kamma, die al jaren zendings- nea om voorlichting op het ge-1 arbeid op Nieuw-Guinea verricht bied van de cliristelijk-sociale gedachte heeft de Protestants- christelijke arbeidsinternationale de heer K. de Boer, vice-voorzitter van het C.N.V. naar Nieuw-Gui- nea uitgezonden. De heer De Boer is dezer dagen in ons land teruggekeerd. Hij heeft van zijn bevindingen een en ander verteld. Hoofdzakelijk heeft hij gewerkt in het Noorden van het eiland en hij is daar. tct de overtuiging gekomen, dat door het ontbreken van enige sociale wetgeving een vakbeweging op Nieuw-Guinea dringend noodza kelijk is. Vele sociale vragen moeten worden opgelost, doch ook op maatschappelijk gebied ligt er een uitgebreid arbeidster rein. Bij dit eerste treffen met de bevolking is de christelijk- sociale gedachte met open armen ontvangen en er trad een duide lijke belangstelling voor de vak beweging naar voren. De heer De Boer heeft veel steun en voor lichting ontvangen van Ds. F. C. Toen H. M. de Koningin in April j.l. tijdens haar bezoek aan de Metro Goldwyn Mayer studio's in Hollywood een sigaret wilde aan steken, keek zij vergeefs uit naar een doosje lucifers. Natuurlijk was daar onmiddel lijk haar charmante gastheer Do- re Schry, die zijn aansteker te voorschijn haalde. Doch dit bleek niet het voorwerp te zijn, waar de Koningin naar uitkeek. Hare Majesteit vertrouwde Schry toe, dat zij een verwoed verzamelaarster is van lucifers doosjes en wel in het bijzonder van doosjes, waarop de namen van personen en instellingen, die zij heeft bezocht, gedrukt staan. Dore Schry knoopte dit in zijn oor en beloofde de Koningin voor de verlangde doosjes te zullen zorgen. Een tijd lang hoorde men op Soestdijk niets, maar gisteren •verscheen ten paleize de h|per Seymour Moses, directeur van de Metro Goldwyn Mayer in Neder land. Namens de Amerikaanse filmindustrie overhandigde hij de Prins een aantal lucifersdoosjes voor de Koningin en hemzelf, ten bewijze dat de heer Schry zijn be lofte niet heeft vergeten. Tevens bood hij een fraai al bum aan, met alle foto's die tij dens het bezoek aan de studio's zijn gemaakt, alsmede een „wereldnieuws", waarop het Ko ninklijk bezoek aan Hollywood is vastgelegd. Heden zal een spe ciale korte film, die van het be zoek van het Koninklijk Paar aan filmstad is gemaakt, per vlieg tuig in Nederland arriveren en eveneens aan het Koninklijk Paar worden aangeboden. De V. N.-commissie voor on derzoek naar de mogelijkheid van het houden van vrije ver kiezingen in Duitsland heeft het secr.-generaal meegedeeld niet in staat te zijn haar op dracht uit te voeren. De commissie wijdt haar fa len aan de „onwil" van de Sow- jet-Unie en de Oostduitse auto riteiten om mede te werken. Zij is voor onbepaalde tijd ver daagd. De commissie werd door de algemene vergadering van de V. N. ingesteld om de moge lijkheid van een volksstemming in Duitsland te onderzoeken en deze voor te bereiden. Het rapport was getekend door de vertegenwoordigers van Brazilië, IJsland, Nederland en rol Pakistan in de commissie. en veelal als tolk optrad. Voorts heeft hij grote goodwill ontmoet bij de overheid en bij de bedrij ven. In Hollandia-haven, zijn eerste werkterrein, trof hij twee problemen, n.l. die van de „Indi sche Nederlanders" en die van de oorspronkelijke bevolking. De z.g. Indische Nederlanders vormen een circa 15.000 man grote middengroep tussen de Irianen en de hogere ambtenaren. Zijn zijn ondergebracht in barak ken. Deze mensen zijn naar N.- Guinea gekomen in de hoop hier een toekomst te vinden en wer ken hoofdzakelijk in de bouw bedrijven en in het havengebied. Buiten de huisvesting bedroeg 't loon 1,50 per dag. Wel is dit bedrag later verhoogd, doch door een aanzienlijke prijstijging als gevolg van het ontbreken van enige concurrentie is het zeer moeilijk van het loon rond te komen. Vakopleiding ontbreekt. Van enige relatie met familie is voor de meesten geen sprake. Dit alles vormt de oorzaak van span ningen, aldus de heer De Boer. Bij de oorspronkelijke bevol king ligt de zaak anders. Tien jaar geleden nog ingesteld op de dorpsgemeenschap, zijn de Irianen daarna in aanraking ge komen met de Westerse wereld. De Amerikanen zijn gekomen met grote voorraden en hebben hiervan rijkelijk uitgedeeld. Door deze aanraking met het Westen zijn grotere behoeften ontstaan. De Irianen, een intelligent volk, werken thans op bulldozers of als koelie bij de Westelijke onder nemingen. Om de dorpseconomie niet in gevaar te brengen, moet steeds een grote groep in de kampong achterblijven, 't Vraag stuk van de koelie, die als Weste lijk is georiënteerd, vormt een speciaal probleem. Bij de Irianen is een grote be langstelling voor de vakbewe ging waar te nemen, zo zeide spr. Te verwachten is, dat duizenden zullen toetreden. Een typisch mentaliteitsverschil bestaat er met de Indische Nederlanders, die meer ingesteld zijn op het direct materiële. Van deze groep hebben er 500 de Christelijke vak beweging gekozen als de weg om de maatschappelijke vraagstuk ken op te lossen. WAARSCHUWING VAN in het openbaar zijn afkeuring over het gebeurde uit. Naar verluidt zijn de ongere geldheden op touw gezet door een groep aandeelhouders en niet bedoeld als een demonstra tie tegen beweerde corruptie in de fabrieksleiding. In een uitgegeven verklaring van het hoofdkwartier van ge neraal Naguib wordt gezegd, dat „lieden, die door het oude bewind worden betaald" de on lusten hebben ontketend. Vol gens de verklaring zijn 7 arbei ders om het leven gekomen en ongeveer 200 personen gewond bij de botsingen tussen arbei ders en troepen. De ongeveer 500 personen, die gearresteerd zijn, zullen door een speciale militaire rechtbank worden be recht. Zij die schuldig zijn aan hoogverraad, zullen genadeloos worden gestraft, aldus de ver klaring. In de ,,Misr"-textielfabriek te Kafr el Dawar bij Alexandrië, een van de fabrieken waar eer gisteren stakendejarbeiders weef getouwen hebben vernield, is een militair tribunaal gisteravond begonnen met de berechting van ruim 500 arbeiders, die betrok ken zijn geweest bij de ernstige incidenten van Woensdag. Het tribunaal kan een ieder, die schuldig wordt bevonden aan ver- raad, ter dood veroordelen. De opgelegde straffen zullen binnen 3 dagen ten uitvoer worden ge legd en door generaal Naguib moeten worden bevestigd. Twin tig functionarissen zijn Donder dag de gehele dag bezig geweest met het verhoren van de ruim 500 gearresteerden. Men verwacht, dat 200 getuigen zullen worden gehoord. De ka mer van de raad van beheer van de „Misr"rtextielfabriek, waarin het tribunaal zitting heeft, wordt streng bewaakt. GENERAAL NAGUIB. Het hoofdkwartier van gene raal Naguib heeft het Egyptische volk gewaarschuwd tegen perso nen die, zogenaamd voor het Egyptische leger, „inzamelingen" houden en die, onder druk, pogen foto's van de generaal te verko pen. Het publiek wordt uitgeno digd de autoriteiten te helpen bij het arresteren van dergelijke personen. PROTEST VAN HUISEIGE NAREN. De Egyptische vereniging van huiseigenaren heeft, nadat de re gering had medegedeeld voorne mens te zijn een nieuwe belas- tingpolitiek M.B.T. onroerende goederen te gaan voeren, die ge paard zou gaan met het stellen van een grens aan de hoogte der huren, bij premier Ali Maher ge protesteerd. De huiseigenaren zeggen dat elk ingrijpen door de regering in het peil der huren te Cairo en omgeving „onafwend baar tot een ramp moet leiden". „De bouwnijverheid zou tot stil stand komen en duizenden zou den werkloos worden", verklaren zij. De huiseigenaren dringen er op aan dat het peil der huren zal worden bepaald door het „vrije spel van vraag en aanbod." TREFFEN TUSSEN POLITIE EN STAKERS NABIJ ALEX ANDRIA Het hoofd van de politie te Alexandrië heeft de noodtoestand afgekondigd. Op het ogenblik is het echter rustig in de stad. Volgens generaal Naguib is men ook de toestand te Kafr el Dawar meester. Het leger, aldus de generaal had snel ingegrepen, „nadat enkele verraders, die de openbare veiligheid wilden ver storen en de door het leger ge wenste sociale hervormingen wil len belemmeren, onlusten hadden verwekt te Kafr el Dawar". Bij de ongeregeldheden zijn ongeveer 500 personen aange houden. Premier Maher zond, in zijn hoedanigheid van mili tair gouverneur-generaal van Egypte, een militair tribunaal naar het gebied om de ver stoorders ter plaatse te berech ten. De vonnissen zullen onmid dellijk worden uitgevoerd. Het kabinet heeft de ernstige arbeidsonrust in de fabrieken besproken. Premier Maher sprak De kabinetsformateur mr L. A. Donker heeft Donderdag middag de demissionaire mi nister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr J. in 't Veld, ontvangen. Te Lyon is bij graafwerkzaam heden een loden lijkkist blootge legd van 2.15 m lengte en 50 cm breedte. Het bevatte het geraam te van een zeer grote man, waar van de ouderdom op meer dan 1000 jaar wordt geschat. ARGENTIJN SPRONG UIT DE PATRIJSPOORT. Toen een boot van de rivier politie in de Merwehaven te Rot terdam op het Deense s.s. „Hal land" voor passencontrole het ge bruikelijke bezoek kwam afleg gen, sprong plotseling uit één der patrijspoorten een man het water in. Daar moest wat achter zitten, meende men aan boord van de „Politie 7" en dus ging men achter de zwemmer aan. Die was spoedig ingehaald en aan boord gehesen. Men bleek te doen te hebben met de 31-jarige Juan Delgado Morales, wonende te Buenos Aires. Hij had in Te- neriffe zijn broer bezocht, was als verstekeling aan boord van de „Halland" geklommen en dacht via Rotterdam naar huis te kun nen terugkeren, maar aangezien het menu en de behandeling, die hij na zijn ontdekking aan boord had gekregen, hem niet bevielen, was hij voornemens in Rotter dam aan boord van een ander schip te kruipen, waar hij het misschien beter zou hebben, al dus zijn verhaal. Hij verblijft nu voor nader onderzoek bij de vreemdelingendienst, waar over zijn lot zal worden beslist. Het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woens dagavond medegedeeld, dat gene raal Pan Tsjoe-Mow, voormalig hoofd van een missie der Chinees- nationalistische regering die naar de Verenigde Staten was gezon den voor de aankoop van mate riaal voor de nationalistische luchtmacht, is gearresteerd. De regering beschuldigt gene raal Pan Tsoe-Mow ervan een bedrag van 25.000.000 dollar, waarover hij ambtshalve beschik te, te hebben verduisterd. De arrestatie is geschied op verzoek van de Chinees-nationalistische ambassade te Mexico-city. Generaal Pan vertoeft reeds sinds vijf maanden in Mexico. Het is gebleken, dat hij de Ame rikaansMexicaanse grens met vervalste papieren is gepasseerd. Dit geschiedde in December 1951, toen de generaal naar Formosa werd teruggeroepen. Tegelijk met generaal Pan zijn gearresteerd de Amerikaanse staatsburgers Oliver Kirshick en Agnes Kelly en de Mexicaan Pe dro Cazar Acha. Kirshick heeft de vervalste papieren helpen op stellen, waarmee de Chinese ge neraal over de grens is gekomen, Agnes Kelly was zijn vriendin en de Mexicaan Acha was betrok ken in de financiële operaties van Pan. De Chinees nationalistische am bassadeur te Mexico-City heeft uitlevering van generaal Pan ge- eist. Deze heeft een beroep op de Mexicaanse regering gedaan hem als „uitgewekene" te be schouwen. Op een persconfe rentie verklaarde hij „het corrup te bewind op Formosa" te ver werpen. „Ik ben bereid het zich nog in mijn bezit bevindende geld aan het ware China en zijn volk af te dragen", zei hij. Op een andere persconferentie heeft de Chinees-nationalistiscne ambassadeur bij de Mexicaanse regering uiteengezet, dat gene raal Pan als inkoopagent der Chinese regering in de Verenigde Staten in de periode 19431950 de beschikking heeft gekregen over de vele millioenen dollars. De ambassade heeft thans zes tig dagen tijd om haar beschuldi gingen waar te maken. In elk geval zal Pan door de Mexicaan se regering worden vervolgd op grond van grensoverschrijding met gebruikmaking van vervals te papieren. Als gevolg van de beslissing der Belgische regering de mili taire dienstplicht voorlopig op 21 maanden vast te stellen zullen 10.000 dienstplichtigen in October na afloop van de grote ma noeuvres naar huis terug keren. Einde December zal een zelfde aantal dienstplichtigen, dat op dat tijdstip eveneens 21 maan den in dienst is geweest, af zwaaien. De Belgische generale staf zit thans met het probeem op wel ke wijze de gapingen die ont staan door het huiswaarts keren van deze meer dan 20.000 ge oefende militairen bijna een gehele divisie moeten wor den aangevuld. Dit zal slechts kunnen ge schieden met recruten, die in December nog slechts 4 maan den in dienst zullen zijn. In October zal naar het zich laat aanzien in het bijzonder een /groot gebrek ontsitaan aan chauffeurs, hetgeen een nade lige invloed zou hebben op de mobiliteit der Belgische eenhe den. Het ministerie van defensie is van oordeel dat de 3 actieve di visies, die de zgn. interventie strijdkrachten vormen, slechts dan doeltreffend haar taak kunnen blijven verrichten, in dien de effectieven er van voor lopig met 15 procent worden verminderd. Ook de effectieven der troepen voor de binnen landse verdediging zouden met 15 procent verlaagd moeten worden. In tegenstelling met de reeds eerder door de legerautoriteiten aan de familieleden verstrekte berichten zal het troepenschip met aan boord militairen van het Nederlandse detachement Ver. Naties, die voor het meren deel op 21 Juli 1951 uit Neder land zijn vertrokken, niet Zon dag 17 Augustus, maar reeds Zaterdag 16 Augustus a.s. in de haven van Rotterdam aanko men. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal Zaterdagmor gen om 10.30 uur met de de- barkatie een begin worden ge maakt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1