Seriehouw voor scholen RECHTSZAKEN De verkeerde vrouw B.N.A. contra de minister Nederlandse schipper in België verdronken VLIEGTUIGRAMP BRAZILIË ^tcand.., Vrijlating prijzen van verbandstoffen De 100.000 viel op no. 14560 De minimumprijsregeling voor koolzuurhoudende alcoholvrije dranken Geen plaatsvervanger voor Coppé DE RAMP MET DE AMER. MIJNENVEGER „H0BS0N" Nederlandse kantonrechter had auto-ongeluk in België r HIJ DURFDE WEL, Afdaling in de aardkost A anhang wagentjes achter motor- en ^bromfiets De „Maasdam" in Southampton De voedselsituatie in Joego-Slavië AANVARING TUSSEN ZWEEDS EN NOORS SCHIP ck>& mifiH m£i£!\ VJ Het gezagsorgaan voor de kolen- en staalindustrie Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk Amer. legerautoriteii op zijn post in Den Haag _."!T Ït Op 26 Juli j.I. heeft de maat schappij tot bevordering- der bouwkunst, Bond van Nederland se architecten B.N.A., zich in een telegram tot de ministerraad ge richt, waarin bezwaren werden geuit over de bouw van een serie scholen. Op 31 Juli gaf de minister van Wederopbouw het bestuur van de B.N.A. een nadere toelichting op deze zaak. De minister gaf te kennen dat, teneinde de kosten van scholenbouw en daarmede de lasten voor het rijk te beperken, aan een aantal bouwondernemers de uitnodiging is gericht om in samenwerking met op het gebied van de scholenbouw bekwame architecten een prijsaanbieding te doen voor ontwerpen van scho len in seriebouw. Deze ontwerpen dienen te voldoen aan bepaalde bij de uitnodiging gestelde eisen. Het is de bedoeling, dat een aantal goedgekeurde ontwerpen wordt uitgevoerd boven het voor de scholenbouw vastgestelde bouwvolume. De bouwonderne- De 31-jarige Nederlandse schipper Jos Mersey uit Rotter dam, deed in de nacht van Maandag op Dinsdag op zijn schip, dat gemeerd lag langs het Albertkanaal te Eigenbilzen, een misstap en viel in het wa ter. Toen hij op het droge werd gehaald, bleken de levensgees ten reeds geweken. mers dienen zelf hun opdrachtge vers te vinden. Met deze opzet zal, aldus de minister, worden be reikt, dat boven het in het bouw programma voorziene aantal nog enkele zeer nodige scholen zullen worden verkregen tegen een lage re prijs. De minister is van me ning, dat hiermede het algemeen belang zou worden gediend. De B.N.A. deelt deze zienswijze van de minister niet. Het bestuur zegt thans in een schrijven aan de ministerraad, dat het op zijn minst aan twijfel onderhevig is, dat deze seriebouwschool lager van prijs zou zijn. Bovendien zul len de kosten van het nutteloos geworden project toch ook moe ten worden betaald. Dat met deze methode het algemeen belang zeer zal worden gediend, acht het bestuur een zeer optimistische zienswijze. Bovendien betoogt men, dat er een neiging bestaat tot overschatting van de waarde van gestandaardiseerde bouwob- jecten. De aard van scholenbouw is geheel anders dan die van wo ningbouw. Serieproductie van scholen veronachtzaamt volgens het be. stuur de eigen architectonische conceptie. ,,De abstract buiten de stedebouwkundige situatie ont worpen serieschool komt nood zakelijkerwijs in conflict met het stedebouwkundig en architecto- nisch milieu, waarin zulk een school moet worden beconcreti. seerd". Men acht het moeilijk te rijmen met de verregaande zorg, die thans aan de opvoeding en 't onderwijs wordt besteed, dat de school, waarin het kind zoveel levensjaren moet doorbrengen, het voorwerp moet worden de onpersoonlijke uniformerende serieproductie. Het bestuur van de B.N.A. kan niet inzien, dat er 'n noodtoestand op scholenbouiv- gebied is, die een dergelijke rigou reuze teruggang van wat de Ne derlandse scholenbouw, bewon derd door vele buitenlanders, op cultureel en architectonisch ge bied heeft bereikt, wettigt. Alle 20 passagiers en de uit 4 koppen bestaande bemanning van een Douglas Dakota van de „Tranportes Aereos Nacional" zijn om het leven gekomen na dat de machine op een vlucht van Rio Verde naar Goiania, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Goiaz, neerstortte, aldus wordt gezegd in berichten, die in Rio de Janeiro zijn ontvan gen. Een van de passagiers was Antonio Borges Teixeira, zoon van de gouverneur van de staat Goiaz. Geen enkele sigaret bevredigde me. Tot ik Strand probeerde: een unieke Virginia. In de Nederlandse Staats courant van Woensdag is ge publiceerd de -beschikking tot vrijlating van de prijzen van verbandstoffen. In verband met concurrentie verhoudingen is de prijsontwik keling zodanig, dat aan de spe ciale prijsregeling geen behoef te meer bestaat. In de vijfde klasse, 15e lijst van de 516e Staatsloterij is op het nummer 14560 een prijs van 100.000 gevallen. De series van dit lot zijn ver kocht door collecteurs in Am sterdam, Rotterdam, Utrecht en Tilburg. Een van de series van het lot was verkocht in de Jordaan te Amsterdam. De gelukkigen zijn een groep werksters uit een par ticulier bedrijf, die een half lot hadden genomen, voorts enige personen uit een rijksbedrijf, die een kwart lot bezitten en de rest bij particulieren. De collec teur was minder opgewonden dan zijn klanten zullen zijn, want hij heeft reeds ettelijke malen de 100.000 uitbetaald. Een van de series van dit nummer, in handen van collec teur De Zwart te Rotterdam, is verkocht aan de gezamenlijke visvrouwen van het Noordplein. Die hebben over geluk niet te klagen, want 2 loterijen geleden wonnen zij de 30.000 met een premie van 1000. Vermoedelijk iz dit buitenkansje de oorzaak geweest dat zij nu een heel lot hadden kunnen kopen, waarop thans de 100.000 is gevallen en dat nog wel op.de dertiende. In Tilburg werd een serie van het lot verkocht door de collec teur P. Roef jr. De serie werd uitgezet in 9 „twintigjes", drie „tientjes" en een kwart lot. In Utrecht werd het lot ver kocht door mevr. Verhoef Goetsch en uitgezet in „twin tigjes". De gelukkigen voor namelijk „kleine luiden" wo nen allemaal in Utrecht. Jean Monnet, voorzitter van de hoge autoriteit voor kolen en staal heeft in een communiqué o.m. gezegd: „De leden van de hoge autori teit hebben met de grootste vol doening kennis genomen van de verklaring, welke Maandag in naam van de regering der Ver enigde Staten werd afgelegd door de staatssecretaris, de heer Dean Acheson. Zij zien hierin een nieuw blijk van daadwerkelijke sympathie, die regering en volk der Verenigde Staten onophoude lijk betuigen voor onze inspan ning, om een verenigd en welva rend Europa op te bouwen. „Volgens de verklaring van de staatssecretaris zullen de Ver. Staten, gezien het feit, dat het verdrag in werking is getreden, in den vervolge met de gemeen schap de vraagstukken met be trekking tot kolen en staal be handelen. De hoge autoriteit wenst onverwijld met de regering van de Ver. Staten te bepalen op welke wijze met deze regering de betreffende vraagstukken zullen worden behandeld. „Evenals de heer Acheson ben ik er van overtuigd, dat de tot standkoming van de gemeenschap voor kolen en staal, welke de eerste levende belangrijke stap betekent op de weg naar de Europese eenheid, een stap is, die zo spoedig mogelijk zal moeten leiden tot het oprichten van een Europese politieke gemeenschap. „De verklaring van de heer Acheson en die van de Britse regering bevestigen het vertrou wen waarmede wij de samenwer king met het Verenigd Konink rijk en de Ver. Staten temoet zien." In de Nederlandse Staatscou rant, die Woensdag verscheen, is gepubliceerd een bekendmaking van de minister zonder portefeuil. Ie, prof. A. H. M. Albregtse, in zake het onderzoek, dat op grond van het kartelbesluit is ingesteld naar een bedrijfsregeling van de algemene Nederlandse bond van bierhandelaren en mineraalwater fabrikanten (B.B.M.) De Belgische regering heeft besloten de minister van weder opbouw, Albert Coppé, die zijn ontslag heeft ingediend om zit ting te kunnen hebben in het hoge gezagsorgaan van het plan-Schuman, niet te vervan gen. De werkzaamheden van het ministerie van wederopbouw zullen worden verdeeld tussen het ministerie van openbare werken en het ministerie van openbare gezondheid. Een Amerikaans marinehof van onderzoek heeft verklaard, dat de enige oorzaak van de rampspoedige botsing tussen het vliegkampschip „Wasp" en de mijnenveger „Hobson", waarvan 176 bemanningsleden omkwamen, een „onverklaarba re wending naar bakboord van de mijnenveger" is geweest. Het hof zeide, dat de bevel hebber van de vergane „Hob son", een „ernstige beleidsfout" had gemaakt. Alle andere officieren zijn van iedere verantwoordelijkheid vGor de ramp, die 26 April op de Stille Oceaan gebeurde, ont slagen. De regeling heeft betrekking op minimumprijzen van koolzuur, houdende alcoholvrije dranken. De minister is van oordeel, dat zodanig minimumprijsvoorschrift een bedrijfseconomisch verant woorde concurrentie niet mag be. perken en dat dus de minimum prijzen niet hoger mogen worden gesteld dan de kostprijs van de meest efficiënte ondernemingen, waarbij in de kostprijs geen on dernemerswinst mag zijn begre pen en de gevolgen van de struc. turele onderbezetting moeten worden geëlimineerd. De mini mumprijzen van de B.B.M. vol deden niet aan deze eisen. Voorts bestond tegen deze minimumprij zen het bezwaar, dat in de prijzen voor levering aan de kleinhandel de groothandelsmarge was be grepen, ook al geschiedde deze levering niet door tussenkomst van een groothandelaar. Hier door werd voor de fabrikanten met rechtstreekse afzet aan de in hun omgeving gelegen klein handel bedrijfseconomisch ver antwoorde concurrentie bemoei lijkt. De B.B.M. heeft haar minimum prijsregeling zodanig gewijzigd, dat bovenvermelde bezwaren vol doende zijn ondervangen. Der halve bestaat er voorshands geen aanleiding om tegen de regeling op grond van het kartelbesluit op te treden. Mr J. E. Goudsmit, kanton rechter te Gorinchem, die op het ogenblik met vacantie in België verblijft, is met zijn vrouw en 5 kinderen bijna het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. In Rocourt botste zijn auto namelijk tegen een andere wa gen. Tengevolge hiervan ging de auto van Mr Goudsmit twee maal over de kop en sloeg ten slotte te pletter tegen een pij ler. Alle inzittenden van de wa gen bleven ongedeerd. Een 33-jarige tapijthande- delaar is in het water van de Oude Zijdsvoorburgwal bij het Oudekerksplein te Amsterdam gesprongen. Een kennis had tegen hem gezegd, dat hij niet durfde te springen Door handreiking is de ta pijthandelaar weer op het droge gebracht. 68) Nadruk verboden. Na de eerste roes is er een on behaaglijk gevoel overgebleven. Gisteravond heeft hij nog een lang gesprek gehad met zijn oude studievriend Gerard. Die is juist teruggekeerd uit Duitsland en zal, met het oog op de oorlog, daar niet meer heen gaan. Waar schijnlijk zal hij in Engeland toe zicht gaan houden op het in el kaar zetten van de locomotieven, waarvoor iedere dag uit Neder land onderdelen worden ver scheept. In het bedrijf van Van der Ham wordt in een hoog tem po gewerkt: er zijn machines no dig in de wereld! Jan heeft hem, Gerard, zijn hart uitgestort. Aan wie kan hij dat beter doen? Hij heeft verteld van zijn jeugdliefde en ook van de genegenheid, die langzaam groeide voor Bep. Van het feest avondje ter ere van zijn uitvin ding, die nog niet eens officieel gevierd was, van de verbreking daarna en van zijn terugkeer naar de Beemster, waar hij zich verloofde met Ida. Gerard was ouder en verstan diger geworden. Hij had, in ieder opzicht, veel ervaringen opge daan. Daarom begreep hij hem. „Jan, je hebt dom gedaan. Wat jij liefde noemt voor dat meisje in de Beemster, is hoogstens nog een bevlieging geweest. Ik zal niets verkeerds zeggen van dat meisje en ik neem dadelijk aan, dat zij zielsveel van je houdt, maar jij zult met haar nooit ge lukkig worden. Het is, zoals je zelf zoëven al gezegd hebt: jij hoort niet meer in die wereld. Het kan zijn bekoring hebben, er nog. eens een kijkje te nemen, maar ie past er niet meer. Jouw wereld is hier, de onze. Je posi tie en je kunde hebben je over geplant. Met Bep zou je gelukkig geworden zijn; dat is een vrouw, die bij je past, ook voor wat je positie in het maatschappelijke leven betreft. Nu heb je je woord gegeven aan een meisje, dat nooit in ontwikkeling op gelijke trap met je zal komen. Als de witte broodsweken voorbij zijn, ga je critisch worden en haar fouten ontdekken. Ze ken geen behoor- Generaal-majoor Alfred H. No ble, de nieuw benoemde directeur van de „United States Military Assistance Advisory Group" in ons land, is Woensdag in Den Haag aangekomen. Hij heeft een begin gemaakt met zijn oriënte rende besprekingen. Generaal-majoor Noble heeft 'n onderhoud gehad met de demis- sionnaire minister van Buiten landse Zaken, mr D. U. Stikker, 's Avonds was hij de gast tijdens een receptie van de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin. In de komende dagen zal hij zijn be sprekingen voortzetten. Generaal-majoor Noble zal heden kennis maken met de staatssecretarissen Moorman en Kranenburg en met viceadmiraal Jhr. E. J. van Nolthe, de voorzit ter van het comité van chefs van staven. Generaal Noble aan vaardt zijn functie op 21 Aug. a.s. De generaal wordt vergezeld door zijn echtgenote. Hij heeft twee zonen, beiden kapitein bij 't Amerikaanse korps mariniers. Eén van hen dient in Korea. Als jong officier heeft generaal Noble tijdens de eerste wereld oorlog in Frankrijk gevochten. Gedurende de tweede wereldoor log heeft hij in de Pacific gestre den. Als waarnemend comman dant van de derde mariniersdivi sie maakte hij o.m. de invasie op Guam mee. In November 1944 werd hij belast met de leiding van het opleidingscentrum voor mariniers in Camp Lejeune. In die functie was hij verantwoor delijk voor de opleiding van Ned. mariniers. lijk gesprek voeren met de men- sep, waarmee jij dagelijks om ga. Ze zal een minderwaardig heidscomplex krijgen en schuw worden. Natuurlijk zal ze jou blijven aanbidden, want je bent dan haar man, die haar deson danks zal liefhebben en bescher men. Want dat is je plicht. Alleen tezamen met jou zal ze loskomen. Overigens zal ze teruggetrokken blijven en bang zijn voor ieder contact met mensen uit jouw we reld. Je hebt een onvergeeflijke blunder begaan, Jan." Hij had geknikt. „Ja, je hebt gelijk, Gé, maar er is nu niets meep aan te veranderen. Ik heb nu werkelijk mijn woord gegeven en daf zal ik gestand doen. We ztülèn er van zien te maken, wat er4-van te makën is.'' Nu, aan boord van de „Posei don", dacht hij nog eens over dit gesprek na. De roes was inder daad uit. Hij hield niet va» Ida, zoals een man houdt vi|h de vrouw, met wie hij samen, door het leven wil gaan. Het wps die apdere, Bep, die hij niet uil zijn leven, uit zijn gedachten kan bannen. Maar nu was het te laat. -Langzaam stoomt het schip nu öp eigen kracht de Nieuwe Wa terweg uit. En daar ginds is de wijde zee. Die nu vol gevaren zit. Ginds, hoog in de lucht, gaat een vliegtuig. Is het een Duitser? Is het een Nederlander? Of een Brit? Maar de stuurman, die al lang de kijker heeft gericht op hét stipje, dat men hoort brom- '93 r d POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Een riek is een gevaarlijk wapen. Enige bewoners van Zeeuws- Vlaanderen hadden zich deze week voor de Middelburgse poli tierechter te verantwoorden we gens mishandeling met een riek. De werkman D. R. te Terneu- zen had zijn broer bij een ruzie met zo'n landbouwwerktuig in de borst en in het zitvlak gesto ken. Voor de politie had hij verklaard uit zelfverdediging te hebben ge handeld, omdat zijn broer, die dronken was, hem zou hebben aangevallen. De politierechter veroordeelde hem bij verstek tot een maand gevangenisstraf. Een dure klap. Vervolgens verscheen de land arbeider W. A. B. te Groede, die zijn vijand D. met een riek had bewerkt en hem zulk een klap op de arm gegeven, dat deze even boven de pols brak. Deze verdachte verklaarde in drift te hebben gehandeld. Hij werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf en boven dien drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verder moet hij de door D. ge leden schade vergoeden tot een bedrag van 150. DRIE BROERS ROSTEN POLITIEMAN AF. Op 17 Mei werd ter gelegen heid van de opening van het Amsterdam-Rijnkanaal te Rijs wijk bij Tiel een erepoort opge richt. De feestcommissie was royaal met het schenken van sterke drank en zo bleef het tot laat in de avond een luidruchtige boel rond de erepoort. Onder de feestvierders bevonden zich de drie broeders H„ landarbeiders. Toen de rijkspolitie-agent Van Kessel in burger de menigte trachtte te verspreiden, werd hij plotseling aangevallen door een der broers. De agent trachtte zich te verweren, maar werd nu van alle kanten aangepakt. Vechtend kwam de agent onder aan de dijk terecht, waar de broers H. een poging deden, de man te wurgen, roepend: „We maken je kapot". Toen de aangevallene zich met zijn gummistok kon vrijmaken, werd hij dotfr de oudste dei- broers met de klomp in het ge zicht getrapt. De broers ontkenden te hebben gevochten. Wel erkende twee hunner dronken te zijn geweest. De agent zeide, dat hij zeker zou hebben geschoten, als hij zijn pistool bij zich had gehad. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat de agent zijn plicht deed en toen door de drie j broers werd aangevallen. De zaak had veel ernstiger kunnen aflo pen. Verdachten mogen van ge luk spreken, dat de politieman hier als getuige aanwezig kan zijn. De officier eiste tien maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen elk der broers. Mr. v. d. Berg oefende critiek op de wijze, waarop de feestcom missie op drank had getracteerd. De drie broers staan niet ongun stig bekend. Pleiter vroeg om uiterste clementie. Uitspraak over veertien dagen. BRIEVENBESTELLER STAL GELD UIT ENVELOPPEN. In het begin van dit jaar heers te, die een vaste positie heeft ver speeld, drie maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de echtgenote van de oneerlijke besteller, die door dief stal verkregen geld van haar man had geaccepteerd, luidde de eis twee weken gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. DESERTEUR VOOR DE KRIJGSRAAD. Voor de krijgsraad te velde- West had zich Woensdagmorgen de 22-jarige soldaat J. L„ uit Loosduinen te verantwoorden, omdat hij in Maart j.I. van zijn onderdeel, het regiment zware luchtdoelartillerie, is weggelopen. L„ een varensgezel in het burger leven, kon op dat ogenblik, zoals hij voor de krijgraad verklaarde, zijn verlangen naar de zee niet te er te Nijmegen in verbandmeer de baas. Hij begaf zich met met diefstallen bij de posterijen onrust. Hoe groot het wantrou wen was bij afzenders van post stukken, bleek uit opschriften op brieven als „hier zit geen geld in" en „als er geld vermist wordt, moet men de dief in Nijmegên zoeken". De politie voelde het personeel van de PTT aan de tand en hield een oogje in het zeil. Het gelukte een rechercheur op 11 April de 38-jarige besteller W. A. op heter daad te betrappen, toen hij eer- brief met een niet aangetekende geldzending in zijn zak stak. De inmiddels ontslagen P.T.T.- man heeft thans terecht gestaan voor de rechtbank te Arnhem. Uit het verhoor bleek, dat hij had ontdekt dat brieven, die hij aan een bepaald adres in zijn wijk be zorgde, vaak geldzendingen be vatten. Het werd een gewoonte, van tijd tot tijd dergelijke (niet- aangetekende) brieven in zijn zak te steken. zijn broer, die ook was gedeser teerd, naar Antwerpen. Toen hij daar geen schip kon krijgen, monsterde hij met zijn broer in Rotterdam op het Noorse s.s. „Makefjell". In Juni in Rotter dam teruggekeerd, werd hij door de politie van boord gehaald. Zijn broer ontsnapte aan de aandacht der politie. De auditeur-militair achtte 'n strenge discipline nodig om L. op het goede pad terug te brengen. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf met aftrek en drie maanden strafklasse. De krijgsraad van Woensdag werd voorgezeten door luit. kolo nel prof. mr. J. M. van Bemme- len, de leidse hoogleraar in de criminologie, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen is geroepen. De krijgsraad heeft L. conform de eis van de auditeur-militair veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf met aftrek en plaat sing in een strafklasse voor de De officier eiste tegen verdach. I duur van 3 maanden. Vier leden van de dertien man sterke en onder leiding van de Belgische professor Max Cosyns staande groep onderzoekers, die in Zuid-West-Frankrijk, nabij de Spaanse grens, de loop van een ondergrondse rivier bestuderen, bevinden zich thans op de bodem van een grot in de Pyreneeën, die 505 meter onder de aardop pervlakte is gelegen. 'Dit is het diepste punt, dat ooit bij 'n neer daling is bereikt. De ondergrondse rivier loopt van zijn oorsprong naar de grot. De onderzoekers hebben nu zes tig kilogram lichtgevende verf in de grot laten zakken. Men wil deze verf in de grot werpen, zo dat bovengrondse waarnemers kunnen zien waar de rivier boven -de grond komt. Zowel motorrijders als brom fietsers hebben er zich bij de A.N.W.B. over beklaagd, dat het ministerie van financiën wel wegenbelastingkaarten voor een aanhangwagentje afgeeft, waarna men niettemin, toch alle kans heeft om bekeurd te worden, daar de verkeerswetgeving het mee voeren van een aanhangwagentje achter een motorrijwiel verbiedt. Men acht het een vreemde gang van zaken, dat de overheid enerzijds bereid is de wegenbe lasting voor zo'n aanhangwagen tje te toucheren, om anderzijds bekeuringen uit te delen, indien men dat aanhangwagentje ge bruikt. Vooral voor bromfietsers is de zaak gecompliceerd. Immers, dit handige vervoer middel wordt in afwachting van een definitieve wettelijke rege ling door Justitie beschouwd als rijwiel. Met de bromfiets mag men dus op de rijwielpaden rij den Men is daarom geneigd te den- men, slaakt een zucht van ver lichting: de Nederlandse ken tekenen zijn zichtbaar; het is een der marine-vliegtuigen, die de kust controleert. Nederland waakt voor zijn neutraliteit en tegelij kertijd voor de veiligheid van zijn onderdanen, in de lucht, te land, maar ook op de zee! De volgende dag is het Zor.dag en Jan draait in de officiersmess aan het radiotoestel. Doch er is veel storing en Nederland komt niet best door. Het is echter zijn onrust, die hem naar het radio toestel dreef, om wat van het vaderland te horen. Nu neemt hij maar een boek en gaaf lezen. Maar ook dit verveelt hem spoe dig, want hij kan zijn gedachten niet bij de bladzijden houden en nu betrapt hij er zich op, dat hij al drie keer aan hetzelfde hoofd stuk is begonnen. Dan maar een kuiertje maken op het dek. Er staat een stevige bries, maar de zwaar geladen schuit ligt zo vast op het water als een auto op de weg. Men vaart door het Kanaal en Jan ziet in de verte de Franse kust. Dit is het gevaar lijkste deel van de reis, want hier zwerven de Duitse onderzeeërs. Twee man staat er op de uitkijk en letten scherp op. Ten slotte is de landing voor Brazilië en dit land is misschien ook al in oorlog met Duitsland. Er kunnen dan al lerlei moeilijkheden ontstaan. (-Wordt yervolgd.) ken, dat wat de fietsers is toe gestaan, ook voor de bromfietsers geldt. En daar fietsers wél een aanhangwagentje mogen mee voeren, menen vele bromfietsers hiertoe ook gerechtigd te zijn. Maarmet betrekking tot dat aanhangwagentje ziet Justitie de bromfiets plotseling weer als motorrijwiel. Voor een bromfiets moet we genbelasting worden betaald; voor een bromfiets met aanhang wagentje moet méér wegenbelas ting worden betaald.maar dat aanhangwagentje mag niet op de weg komen, anders volgt proces verbaal. In verband met de onbillijk heid, die hierin ligt, heeft de A.N.W.B. zich onlangs tot het ministerie gewend en verzocht aan de betrokken belastingamb tenaren op te dragen geen belas- tingkaarten meer af te geven voor aanhangwagentjes aan mo torrijwielen, daar de Verkeers wet het gebruik daarvan niet toestaat. Het ministerie stelt zich echter op het standpunt, dat afgifte van de bedoelde belastingkaarten niet kan worden geweigerd, daar in- Oceaan gevolge art. 123 van het Wegen verkeersreglement ontheffing kan worden verleend van het verbod aanhangwagens achter motorrij wielen mede te voeren. De A.N.W.B. merkt hierbij op, dat het aanvragen van bedoelde ontheffing niet eenvoudig is. Deze dient n.l. voor het berijden van wegen binnen de bebouwde kom te geschieden bij Burg. en Weth. van elke gemeente afzonderlijk; voor wegen buiten de bebouwde kom, geen rijkswegen zijnde, bij Ged. Staten en voor het berijden van rijkswegen bij de minister van verkeer. Eén van de expeditieleden, Marcel Loubens, is Woensdag door het breken van een kabel veertig meter omlaag gestort en gewond. Hij zou een wervelfrac tuur hebben opgelopen. Uit Saint Engrace, aan de voet van de berg, is een reddingskolonne vertrok ken. Men verwacht, dat het ber gen van de gewonde zeer moei lijk zal zijn. Het Franse ministerie van oor log is verzocht een hefschroef- vliegtuig te zenden om de gewon de, als hij uit de grot zal zijn ge bracht, naar een ziekenhuis over te brengen. Voorts verzocht de expeditie nabijgelegen vliegvel den 'n toestel te sturen om serum voor Loubens af te werpen. Woensdagavond heeft een vlieg tuig van de Franse luchtmacht bij de ingang van de afgrond een houder met serum en andere ge neesmiddelen neergelaten. Korte tijd daarna arriveerde uit Pau aan de voet van de berg een red dingsploeg met een opvouwbare slee en andere reddingsmiddelen. Op verzoek van mevrouw Lou- pens is een Parijse chirurg naar Pau vertrokken. De prefect van het departement, waar de grot ligt, heeft een speciale kraan en een radiowegen gezonden voor het onderhouden van radiocon tact tussen het kamp van de on derzoekers aan de ingang van de grot en het dichtstbij-gelegen dorp Saint-Engrace. Op zijn eerste reis van Rot terdam naar Montreal en New York is het nieuwe 15.000 ton metende passagiersschip „Maas dam" van de Holland Amerika lijn in Southampton verwel komd door Neptunes (een En gelse toneelspeler) en een zee- mermin (een Londens model). Sir Alexander Maxwell, voor zitter van de „British Holiday Association", die de reis van Le Havre af meemaakte, verklaar de, dat de Maasdam „een prach tige toeristenaccomodatie heeft en zeer geschikt lijkt voor het vervoer over de Atlantische Joegoslavische landbouwdes kundigen te Belgrado hebber- verklaard, dat de gevolgen van de droogte dit jaar niet zo ■ernstig zullen zijn als in 1950. Er zullen aanzienlijke hoe veelheden tarwe en bak- en braadvet worden ingevoerd en er zijn grote voedselreserves be schikbaar. Het Joegoslavische officiële nieuwsbureau Tanjug deelt mede, dat de tarwe-oogst 20 pet kleiner zal zijn dan het vorige jaar, de rogge-oogst 13 pet klei ner en de gerst-oogst 25 pet kleiner. Ook de mais-, suikerbiet-, zonnebloemzaad- en andere oogsten zullen veel kleiner zijn. In de Pentland Firth, het vaarwater tussen Schotland en de Orkaden, is het Zweedse mo torschip Anna Salen Woensdag ochtend vroeg in aanvaring ge komen met het Noorse schip Thorshoevdi. De Thorshoevdi is een drij vende traankokerij en meet 18.369 ton. De Anna Salen meet 11.672 ton. Nader is gemeld dat de Britse torpedoboot jager „Welcome" beide schepen, die koers in zui delijke richting hebben gezet, begeleidt. Beide schepen padden geen onmiddellijke hulp nodig. De „Thorshoevdi" heeft enige schade aan stuurboord opgelo pen. Bovendien zijn 2 tanks lek gestoten. Het passagiersschip „Anna Salen" heeft aanzienlijke scha de opgelopen aan de boeg. Het schip had geen hulp nodig. De „Anna Salen" heeft 600 passa giers aan boord, die de Olym pische spelen in Helsinki hebben bezocht. Het schip heeft een bemanning van 200 koppen. Een aantal passagiers had het schip reeds in Kopenhagen en Cux- haven verlaten, aldus heeft de rederij in Stockholm meege deeld. De rederij heeft ontkend dat aan boord brand is geweest.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2