Binnenlands Nieuws Nog geen overeenstemming over de duur van de dienstplicht in de E.V.G. Geen schadeloosstelling wegens varkenspest Eric de Noorman in „Het land der duisternis" AGENDA DUIVENSPORT TERNEUZEN. AXEL. BOSCHKAPELLE. HOEK. MIDDELBURG. SAS VAN GENT. SLUISKIL. IJZENDIJKE. PHILIPPINE. TUSSEN SPOORWAGON PERRON BEKNELD. °P- Het huwelijk van Minister Eden De dienstplicht in Israël Oostduitse uitnodiging voor Ds. HiemüHer Schooljeugd cp jacht De Belgische Congo Uiivcer van graan naar Duitsland m Uit de Provincie Ernstige mishandeling. Gisteravond omstreeks 12 uur keerde de heer J. PCasteleijn m gezelschap van de heer Ramme- loo van een vergadering huis waarts en nadat hij van laatst genoemde afscheid had genomen werd hij even later plotseling van achter door drie Finnen vastgegrepen. Terwijl twee vau de helden de heer C. bij een arm vasthielden begon de derde hem in het gelaat te stompen, tenge volge waarvan hij bloedend werd gewond. Na deze heldendaad ver richt te hebben werd de heer C. op straat geslingerd. Nog vóór de op surveillance zijnde agenten, die even te voren een Fin, die in gezelschap van 5 landgenoten, weigerde gevolg te geven aan het bevel om het cafe, waarin zij vertoefden, te verla ten, op straat was gezet, terug op het bureau waren, rinkelde de telefoon meldende de mishande ling van de heer C. vóór diens woning in de Nieuwstraat. Vóór de politie ter plaatse was waren de Finnen echter de plaat gepoetst, doch zij kon hen op de Axelse brug achterhalen nog voor de Finnen hun logies hadden be reikt, waarop allen met de poli- tie-auto naar het bureau werden overgebracht. Daar enige omwonenden de mishandeling hadden gezien, kon den de daders worden aangewe zen, waarna later ook de heer C. hen herkende. De schuldigen aan deze laffe daad werden hierop in de cel opgesloten en zullen hedenmor gen nader aan de tand worden gevoeld. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer G. E. Mattheeuws .slaagde dezer dagen te Utrecht voor het examen over- heidsdocumentatie. Prof. Veenhof sprak voor de G. P. V. Voor circa 180 toehoorders trad Maandagavond in de Geref. kerk op prof. Veenhof uit Kampen met het onderwerp: „Het beginsel der Chr. politiek". De vergadering stond onder leiding van de heer D. J. Oggel Jz., die liet zingen psalm 6 8: 4 en daarna een Schriftgedeelte voorlas, n.l. I Cor. 3 vs. 10 tot 23. Prof. Veenhof begon met op te merken dat, wanneer men aan politiek gaat denken, onze ge dachten een bepaalde kant uit gaan en deze zich doorgaans rich ten tot de organisaties, die zich door de stemming invloed ver schaffen in de vertegenwoordi gende lichamen. Spr. acht het noodzakelijk, dat men van deze waan wordt gene zen en weer eens gaat leren ver staan, wat eigenlijk het A, B, C van de Chr. politiek is. Dat is in de eerste plaats, dat men tracht een goed lid te zijn van het Ned. volk, een even goed bur ger van 't Koninkrijk der Neder landen en 'n getrouw onderdaan van Koningin Juliana. Daarop komt het meer aan dan dat wij lid zijn van één of andere organi- satie, die een machtsfactor wil zijn. Toen een collega van hem naar in Christelijke kringen stof opwaait met een verwijzing naar wat de apostel Paulus als vermaan tot de slaven richt, die in zijn dagen aan een zo gruwelijk lot waren onderworpen. Zij moes ten hun heer alle eerwaardig achten en indien deze heer een dienaar Gods of broeder was, zouden zij hem niet verachten, maar des te meer dienen. In het slot van zijn rede dankte de spreker God, die aan het Christenvolk van Nederland een veldheer zonder leger gaf als Groen van Prinsterer en die ons de geniaalste Nederlander van de 19e eeuw schonk n.l. dr. Abra ham Kuyper. Spr. eindigde zijn rede met een. „Vreest God, eert den Koning Tenslotte werd gezongen psalm 105 24. Dankend voor de grote opkomst de betoonde belangstelling verzocht de voorzitter prof. Veen hof de vergadering te willen slui ten met dankgebed, waaraan deze voldeed. Vergadering K.A.V. In het parochiehuis hield de plaatselijke het ziekenhuis moest, vanwaar verbindingen. afdeling van de K.A.V. een druk bezochte leden vergadering- Op ring werd het woord gevoerd door mej. Kessel, die sprak over de gevaren van het communisme. De rest van de avond werd ge vuld met zang, voordracht en een verloting. Mevr. Giele was de ge lukkige winnares van een thee servies. Nieuwe afdeling Roode Kruis. De collecte ten bate van het Roode Kruis is een groot succes geworden. Niet minder dan 517 werd door de collectrices bijeengebracht. Burgemeester Hanssens, de initiatiefnemer van deze actie, toonde zich zeer verheugd over de offervaardigheid van zijn ge meentenaren. De plannen tot het geven van een E.H.B.O.- cursus staan thans wel vast en zoals bekend zal van het binnen gekomen bedrag een groot ge deelte voor Hoek zelf worden aangewend. Een 40-tal nieuwe leden gaven zich nog tijdens de collecte op, zodat de afdeling Hoek thans 152 leden telt. Ook voor de bloed transfusiedienst gaven zich nog 10 personen op. Hierdoor is het aantal gestegen tot 45. R. T. M. verbetert haar diensten. De Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden hebben met uitzonde ring van de lijn Middelburg Vlissingen geen aansluiting op het net van de Nederlandse spoorwegen. Het verkeer wordt door de Rotterdamse Tramweg mij. onderhouden, voorzover het over land mogelijk is met stoom trams en autobussen en hier en daar was reeds een dieselstel te zien. De overtochten moeten meestal door middel van pont veren geschieden. Dit leidt sinds jaar en dag tot acties van de eilandbewoners voor vaste oever- zoveel wachtwagen met aangekoppelde aanhangwagen, beide geladen met vaten en kistjes bier en li monade. Met de heer K. waren in de cabine gezeten een onge veer 16 jarig neefje en een knaap je van 7 jaar, die wegens de va- cantie dit reisje mochten mee maken. Daar de heer K. vreesde de laatste veerdienst te Vlissingen niet meer te halen, besloot hi; de terugweg via Perkpolder te maken. Toen de vrachtauto te ongeveer half twaalf op de provinciale weg in de Van Dunnépolder reed wilde hij het in slaap gevallen 7-jarig knaapje wat recht zetten. Hierdoor schonk hij een moment geen aandacht aan zijn stuur en kwam de vrachtwagen in de zachte zijberm van de weg te recht, waarvan de grond tenge volge van het zware gewicht weg zakte en zowel de vrachtwagen als de aanhangwagen in de sloot kantelden vlak bij de hofstede van de landbouwer P. van Vooren. Wonder boven wonder deden zich hierbij geen persoonlijke on gelukken voor en kwamen de 3 inzittenden zonder enig letsel met de schrik vrii. Door het over de vrachtwagen gespannen zeil bleef ook de la- deze vergade- l ding intact, doch de lading van de onoverdekte aanhangwagfen kwam in de sloot en in de aan grenzende weide terecht. Veel schade viel er echter niet te con stateren. Dinsdagmorgen omstreeks 7 uur heeft een kraanwagen van de garage Bliek uit Breskens de beide wagens uit de sloot getrok ken en bleek ook de materiële schade hieraan niet groot te zijn. rechtswetenschappen, thans in werkelijke dienst. Goed afgelopen. Maandagavond omstreeks 7 uur vond onder de kranen van de 1'Azote een aanrijding plaats, die dank zij de tegenwoordigheid van geest van de chauffeur goed is afgelopen. De achtjarige G. A. M. Meyer, zoontje van de schipper van het sleepschip „Vulcaan 32", welk schip aan de kade gemeerd lag, speelde op de wal. Het ventje is plotseling de straat overgestoken, toen juist een Belgische personenauto naar de richting Axel passeerde. Doordat de chauffeur uit alle kracht remde, bleef het bij een lichte botsing. Het ventje dat tegen de grond werd geslingerd liep enkele schrammen en builen op. Er werd een dokter ontbo den, die geen ernstige inwendige verwondingen kon constateren. Kermis. Onze dorpsbewoners bereiden zich weer voor op de komende kermisdagen. Onder grote be langstelling van de jeugd zijn de eerste attracties gearriveerd. Het terrein waar de exploitanten hun tenten dit jaar zullen opslaan, is gelegen in de Spoorstraat tussen postkantoor en openbare school. Ongetwijfeld is deze plaats voor de jeugd bijzonder geschikt, te meer daar hierdoor het grote verkeer langs de brug is afge sloten. Commissie Voorziening Dienstplichtigen. Namens het Centrum voor Staatkundige Vorming is dezer dagen in Den Haag geïnstalleerd een Commissie Voorziening Dienstplichtigen. Tot lid van deze commissie werd benoemd de heer E. F. M. Goossens, uit Sas van Gent, student in de BOERDERIJBRAND TE I VVESTERLEE Dinsdagmiddag te omstreeks half drie is brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door de heer T. Jansingh te Westerlee, gemeente Scheemda. Het vuur "is ontstaan in een golf koren in de nabijheid van de achterkeuken van het woon huis. De bewoners ontdekten een sterke rookontwikkeling en trachtten eerst met emmers wa ter het gevaar te bedwingen. Op een gegeven moment kwam een steekvlam te voorschijn en wei nige ogenblikken later stond de schuur, die voor een deel met koren en hooi was gevuld, in lichter laaie. De brandweer van Scheemda stond vrijwel machte loos tegen de vlammenzee, die nog werd aangewakkerd door 'n vrij sterke wind. De schuur is geheel uitgebrand. Ook 't woon huis is voor een gedeelte in de vlammen opgegaan. Wat land bouwwerktuigen en een gedeelte van de inboedel konden worden gered. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. DRIJVENDE MIJN. 214 Mijl ten N.O. van Texel is Bedoeld bouwwerk ligt aan de Alexanderkazerne in Den Haag Kalvermarkt. Het wordt uitge-1 teruggekeerd. Hij had zijn com- voerd door de firma J. P. van I mandant verlof gevraagd tot Eesteren te Rotterdam. Maan-1 Maandag 12 uur in verband met EN Surï'X Jammer is echter,1 "ervoor gewaarschuwd, dat ook de traditionele volks-j spelen er bij zijn ingeschoten. De schutters echter, zowel op liggende als staande wip, zullen hun hart weer kunnen ophalen, benevens de duivenliefhebbers, die een extra vlucht organiseren. Natuurlijk zorgen de dancings verder voor het nodige vertier. Van oogstwagen gevallen De landbouwerszoon O. W. kwam bij het vastmaken van een voer tarwe van de wagen tussen de paarden te vallen. Gelukkig bleven de paarden stilstaan. Met een diepe hoofd wonde moest hij zich onder ge neeskundige behandeling stellen. hij niet is teruggekeerd, schreef hij in zijn bijzijn een brief en des gevraagd antwoordde hij, dat hij nog een verontschuldigend schrij ven moest richten tot de autori teiten, omdat hij in verzuim was met de invulling van zijn belas tingbiljet. Daarop komt het nu aan. Onze allereenvoudigste plichten niet verzuimen en om des gewetens wille de overheid eren en gehoorzamen. Als dat achterwege blijft, is alles verder huichelarij. Spr. kwam vervolgens tot de kabinetscrisis, waarbij het er op uit zijn van de versterking der eigen positie en de machtsvor ming de symptomen zijn van ver wording. Hij zou het christelijke politieke leven willen zien als een afspiegeling van hetgeen de Kerk ons leert aan trouw, oprechtheid, toewijding, waarheid. Als beginsel geldt z.i. alleen en uitsluitend het woord Gods, dat ons leert, dat alle mensen radi caal bedorven zijn en van nature kwaad doen en verder dat alle politiek onder het oordeel Gods ligt. Hij citeert de hoofdstukken 3 en 4 van de Dordtse leerregels, waarin onze vaderen, die zeer dicht bij de Schrift leefden, in massive zinnen wezen op het enig overgebleven licht, dat kan dienen tot betrachting van deugd en uiterlijke tucht. Spr. zegt, dat de mensen dit licht bezoedelen en de boosheid vermeerderen door al de misère, het bederf, de ver warring en de corruptie, die wij om ons heen ontwaren. Tegenover incidentele goede dingen stelt hij de demonie van de moderne democratie van geld, genot en machtswellust. Sprekende over de souvereini- teit in eigen kring, geeft hij een definitie van hetgeen dr. Kuyper daarmede heeft bedoeld. Hij wijst in dit verband op hetgeen de 11e Zondag ons leert. Spr. veroor deelt het stoelen op eenzelfde wortel des geloofs met Rome. Als volk des Heeren is onze schriftuurlijke roeping in de poli. tiek vroomheid te betrachten, klein en ootmoedig voor Gods aangezicht te leven en willen wandelen met God. Als de Kerk niet waarachtig de zonde haat, onttrekt zij zich aan het oordeel Gods en komt er van de hele bovenbouw van het maatschap pelijk leven door het ontbreken van een goed fundament niets terecht. Tenslotte besprak hij nog de sociale kwestie, waarover De R. T. M. doet veel moeite, natuurlijk binnen economisch verantwoorde grenzen, de ver bindingen zo goed en zo snel mo gelijk te onderhouden. Geleidelijk laat ze de stoom tram verdwijnen, om deze plaats te doen maken vor dieselelectri- sche 'tractie. Maandag is zo'n dieselelectrisch treinstel in ge bruik gesteld op de lijn Rotter damMiddelharnis en een der wagens er van is zelfs ingericht als restauratierijtuig. Binnen kort is er een belangrijke ver betering van het veer Middelhar nisHellevoetsluis te verwach ten en vervolgens komt het veer ZijpeAnna Jacoba voor ver betering in aanmerking. Dit deelde de directeur van de R. T. M., dr H. J. van Zuylen, mede op'een bijeenkomst, die na de ingebruikstelling van het nieuwe dieselelectrische tram- stel werd gehouden, In de sloot. Maandagavond keerde de heer De vertegenwoordigers van de zes leden-staten van de Europese verdedigingsgemeenschap zijn Dinsdag op verzoek van België te Parijs bijeengekomen om te spreken over de duur van de dienstplicht in de E.V.G.-landen. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat „men tot de conclusie is gekomen, dat het op het ogen blik niet mogelijk is, tot overeen stemming te komen" over het genoemde vraagstuk. Zoals bekend zijn in België van verscheidene kanten verzet tegen de tweejarige diensttijd ont staan, met het argument, dat niet in alle landen van de E.V.G. de diensttijd op twee jaar is vast gesteld. Het resultaat van de besprekin gen heeft vooral in Belgische kringen teleurstelling gewekt. De Belgische regering zou binnen kort de diensttijd, die thans twee jaar is, verminderen. De Franse delegatie zou hebben .duidelijk gemaakt, dat Frankrijk, nu de Verenigde Staten de om vang van de „Off-shore"-aanko- pen heeft verminderd, niet bereid' is de diensttijd van 18 maanden te verlengen. Zoals bekend heeft generaal Ridgway aangedrongen op een uniforme diensttijd van twee jaar. Van de zijde van zijn hoofd kwartier is nog geen commen taar geleverd op 't resultaat van de Parijse besprekingen. In kringen, die in nauw contact staan met de Griekse en Turkse Maandagavond omstreeks tien uur heeft zich een dodelijk onge val voorgedaan op het stikstof- bindingsbedrijf der staatsmijnen te Lutterade. Bij het afdekken van wagons raakte daar de 25- jarige ongehuwde handlanger J. L. Simon, toen hij van het per ron sprong om voor een voorbij rijdende wagon door te lopen, be kneld tussen die wagon en het perron. Hij werd daarbij op slag gedood. Simon was afkomstig uit Amsterdam. Hij woonde in het Gezellenhuis te Geleen. NEDERLANDS SCHIP IN AANVARING MET FRANS VAARTUIG. Het Nederlandse motorschip „Japara" van de Kon. Rotter damse Lloyd is Dinsdagochtend bij dichte mist in de Straat van Gibraltar in aanvaring gekomen met het Franse s.s. „Djenne". De „Japara", die 9312 ton groot is, is met een groot gat in de boeg de haven van Gibraltar dagmiddag zijn de 120 werk nemers op dit bouwwerk in sta king gegaan om meer kracht bij te zetten aan hun eis tot loons verhoging. Zij wilden hun loon onafhankelijk van de bouwtarie- ven zien vastgesteld en meen den recht te kunnen doen gel den op hogere premies. Het con flict is in de loop van Dinsdag morgen bijgelegd, toen op een bespreking werd aangetoond, dat de firma Van Eesteren een loon betaalde, dat gebaseerd was op de door het college van rijksbe middelaars vastgestelde bouw- tarieven en dat geen hoger loon betaald zou kunnen worden zon der in strijd te komen met wette lijke bepalingen. Alle arbeiders zijn thans weer aan het werk. De staking, die volgens de uitvoerder van dit werk gezien moet worden als een actie van de E. V. C., heeft onge veer zes uur geduurd. VERDWENEN MEISJE TERECHT. Het 18-jarige meisje C. A. Don- ga te Leerdam, dat zich aan emi gratie naar Canada heeft ont trokken door haar ouderlijke wo ning te verlaten, is terecht. Zij is, nadat Maandagavond 10 uur de boot met haar ouders was ver trokken, in de loop van de nacht gearriveerd bij de ouders van haar verloofde in Wormerveer. I De verloofde van het meisje, de dienstplichtige soldaat K. Krijger, is Maandagavond in de de emigratie van zijn aanstaande schoonouders. 18-JARIG MEISJE IN ZEE VERDRONKEN. Een 18-jarig meisje, kantoorbe diende uit Wateringen, dat met een gezelschap aan het strand te Castricum vertoefde, is Maan dagmiddag bij het baden in zee voor de ogen van haar vriendin nen verdronken. IN WIEG GESTIKT. Maandagmiddag is het bijna 4 maanden oude dochtertje van de familie H. in haar wiegje ge stikt. De moeder vond het kind je, dat zich zelf blijkbaar had omgewenteld, met het gezicht in het kussen gedrukt. De onmid dellijk gewaarschuwde dokter kon slechts de dood constateren. BRAND OP NEDERLANDS SCHIP In 2550 balen katoen aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Laagkerk" (7141 ton en toebe horend aan de N.V. Ver. Neder landse scheepvaart mij te Den Haag) is brand ontstaan, die ontdekt werd toen het schip op 250 mijl afstand van Karatsji was. Zo snel mogelijk is het schip naar Karatsji teruggekeerd, waar het vuur kon worden ge blust. De beschadigde balen zijn gelost. De minister van landbouw heeft het volgende geantwoord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Kikkert (C.H.) betreffende debestrijding en het vergoeden van schade, ontstaan door de varkenspest. Het is de minister bekend, dat zich in verschillende streken van ons land de gevreesde varkens ziekte, de varkenspest, voordoet. Het is de minister eveneens bekend, dat voor de afgeslachte vertegenwoordigers, is men ver- ue iwc6 uc baasd over de negatieve uitslag, binnengelopen. Persoonlijke oi Griekse dienstplichtigen in het leger moeten dertig maanden dienst doen, terwijl de recruten bij de vloot- en luchtmacht 32 tot 36 maanden moeten dienen. In Turkije is de diensttijd twee jaar voor het leger en drie jaar voor de luchtmacht en de vloot. DRAMA IN FRANS BOERENGEZIN. Zaterdag j.l. is in een boerderij te Guignechien in Auvergne (Frankrijk) het lijk van een ver moorde boer gevonden. Zijn 23- jarige echtgenote bekende hem te hebben doodgeschoten, omdat hij haar en haar moeder sloeg. Later bleek echter, dat zij geen geweer kon laden of afschieten, waarop haar 60-jarige vader verklaarde de moord te hebben gepleegd. De dochter had bekend, omdat zij het beste op de boerderij gemist kon worden, zo verklaarde hij. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. gelukken zijn niet gebeurd. Het Franse schip liep zware schade De „Japara" was met een la ding stukgoederen op weg van Philadelphia naar havens aan de Middellandse zee. KORTSTONDIGE STAKING BIJ UITBREIDINGSWERK- ZAAMHEDEN. De uitbreidingswerkzaam heden aan de achterzijde yan het ministerie van oorlog in Den Haag hebben Maandagmiddag en Dinsdagmorgen in verband met een loonconflict enige uren geen doorgang gevonden. De Britse minister van buiten landse zaken zal Donderdag in het huwelijk treden met de 32-ja- rige Clarissa Spencer-Churchill, nicht van premier Churchill. Minister Eden is 55. De minis ter heeft gezegd: „zelfs voor de gelukkigste man van Londen moet dit een normale werkdag zijn". Hij liet zich met over de toe komstplannen uit. In een officie- Ie verklaring wordt gezegd, dat de huwelijksreis naar Portugal zal leiden. Eden kan niet in de kerk trou wen, omdat hij gescheiden is van zijn eerste vrouw, Beatrice Be ckett. Ben Goerion, premier en mi nister van defensie van Israël, zal Donderdag een wetsontwerp indienen tot verlenging van de raaaiiuagavunu „cciuc uc ,.ro militaire diensttijd van 2 tot 214 K., vervoerder te Breskens, uit! jaar, aldus een regeringswoord- Rotterdam terug met een Ford-1 voerder. dieren geen vergoeding wordt gegeven. De minister acht het niet ge wenst dat een schadeloosstelling wordt gegeven. Wanneer op een bedrijf één of meer dieren door de varkenspest wordt worden)! aangetast, worden vanwege de veeartsenijkundige dienst de ge wone maatregelen van isolatie, een vervoerverbod, enz. ter voor koming van verspreiding van smetstof genomen. Afslachten wordt niet voorgeschreven. Aangezien bij het voorkomen van deze ziekte meestal vrijwel alle varkens op het bedrijf, al thans voor zover zij In dezelfde stallen zijn ondergebracht, ziek worden met de ernstige gevol gen daarvan (zeer hoog sterfte cijfer etc.), wordt de eigenaars in hun belang aangeraden de nog gezonde dieren te laten slachten, teneinde de schade tot een mi nimum te beperken. Een en ander moet als gewoon bedrijfsrisico worden gezien, waarbij kan worden opgemerkt, dat voorbereidende entingen te gen deze ziekte op bedrijven, die nog niet zijn besmet, een bevre digend resultaat geven. Men kan hierdoor bedoeld ri sico zo klein mogelijk houden. DUITSE LANGE-AFSTANDS- ZWEMMER VERMIST. Een Duitse lange-afstands- zwemmer, de 66-jarige Otto Kemmerich, wordt vermist bij een poging om van Esbjerg in Denemarken via de tussenlig gende eilanden naar Husum (Sleeswijk) te zwemmen, een af stand van 200 kilometer. Tegen de adviezen van deskundigen in had Kemmerich geweigerd, zich door een volgboot te laten bege leiden. Sinds hij Maandag uit Hoer- num op Het eiland Sylt naar Amrun vertrok, is niets meer van hem vernomen. In het be trokken gebied komen gevaar lijke stromingen voor. Boven dien stond er Maandag een hoge zee tengevolge van een sterke wind. Een groep Oostduitse predikan ten heeft in een door het persbu reau A.D.N. gepubliceerde open brief ds Niemiiller, hoofd van de protestantse kerk in Hessen uit genodigd in December a.s. hét on. der communistische leiding staan de vredescongres in Wenen toe te spreken. Zoals bekend is ds Niemüller voorstander van een goede verstandhouding tussen Oost- en West-Duitsland en tegen stander van Westduitse herbewa pening. Op verzoek van de Rus sische orthodoxe kerk bezocht hij onlangs Moskou. In de open brief wordt gezegd, dat de Westduitse herbewapening nog geen feit is en dat tot op het ogenblik, dat hiermede zal wor den aangevangen, Oostduitse „te genmaatregelen" evenmin van kracht zullen worden. Niemüller wordt in de brief verzocht zijn strijd tegen de herbewapening voort te zetten. In het kader Van dé viering van de 17de Augustus zal de Se- marangse schooljeugd een wed strijd houden in het vangen van ongedierte. De kinderen moeten muskieten, vliegen, kakkerlak ken en wandluizen vangen en de lijkjes bij hun onderwijzers inle veren, die de aantallen registre ren en doorsturen naar de onder- wijs-inspectie, die dan weer zal beoordelen, welke klas en welke leerlingen de beste resultaten hebben geboekt. In Noord-Wales is Maandag een vliegtuig van de R. A. F. op een spoorlijn neergestort. De 3 inzittenden kwamen om 't leven. Een trein, die zich in de nabijheid van het wrak op een hoog gele gen .traject bevond, moest stop pen. Door het slechte weer kon de trein de reis niet voortzetten en de passagiers hebben de nacht in de trein doorgebracht. In 1951 waren er in de Belgische Congo 25.796 onderwijsinstellin gen voor inheemen, waaronder 14.867 Katholieke en 10-322 Prote stantse. Deze scholen werden door 872.000 leerlingen bezocht. Het onderwijzend personeel wordt gevormd door 2479 Euro peanen en 37.032 inheemsen. De Belgische kolonie telde in 1951 op een totale inlandse bevol king van 11.593.000 zielen 3.469.000 kinderen van het man nelijke en 2.313.215 kinderen van het vrouwelijke geslacht. In 1951 waren in Congo 442 Katholieke missieposten (1950 418) en 234 Protestantse missie posten (1950: 230) gevestigd. Het aantal Katholieke Christe nen bedroeg in 1951: 28.977.728, het aantal Protestantse christe nen 593.040. Officieel is dus 25 procent der inheemse bevolking Katholiek, 5 procent Protestant. 99. „Spreek!" grauwt Scorr zijn gevange nen toe, terwijl zijn handen de zware zweep dreigend om klemmen. „Spreek, honden! Waar is de Noor man!?" Er valt een doodse stilte. De krijgers van het Verbond der Dol ken, hoewel machte loos en angstig, sta ren strak voor zich uit en geven geen antwoordt. „Verlangt ge te ster ven, dwazen! Spreek! Wie levert mij de Noorman uit?" Een rauwe stem heeft geant woord en terwijl er een toornig gemompel opgaat onder de krij gers, dringt Kaldra zich naar vo ren en plaatst zich voor Scorr. Haat broeit in zijn kleine oogjes. Hij is de vuist niet vergeten, waar mee Eric hem neersloeg. Hoewel hij Scorr evenzeer verafschuwt, De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 12 mil- lioen mark beschikbaar gesteld voor de invoer van brood- en voedergraan uit Nederland. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De dochter van Roteée O'Grado". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Arlberg Express". evenals zijn stamgenoten, ver langt hij er naar zijn vijand in diens handen te zien. „Ik!" herhaalt hij dof. „Wan neer ge onze vrouwen en kinderen ongemoeid laat en ons vrije af tocht belooft, wijs ik U de rich ting waarin de Noorman gevlucht is „Ahgevluchtlaatdun kend neemt Scorr de verrader op. „Gij meent Scorr eisen te kunnen stellen, mijn vriend? Ge drijft Uw domheid zover door dat ge mij meent te kunnen zeggen wat ik doen moet. Een onverstandigheid, mijn vriend?. Een wrede glim lach plooit de dunne lippen. „Men eist niets van Scorr. Men gehoorzaamtals een slaaf! Waar is de Noorman?" „Hé, hé! Als een worm!" kakelt Alhabar voldaan. „Niemand kan de grote Scorr weerstaan. Vergeet dat nim mer, gek. Waar is de Noorman?" „Hier is de Noorman!" klinkt plots een krachtige stem uit het gebladerte van een dichtsbijzijnde boom. Een pijl flitst uit de takken te voorschijn en treft de krijger naast Scorr in de borst, die met een schreeuw voorover stort. „Hier is de Noorman! Geen be weging, Scorrof mijn volgen de pijl is voor U E.M.M. - Terneuzen. Prijsvlucht uit Moescroen. Snelheid eerste duif 1572 m. 1. K. Hamelink, Sluiskil; 2., 3., 6. en 7. G. Neels; 4. C. v. d. Hooft; 5. en 9. D. Deurwaarder, Othene; 8. J. Wisse; 10. M. Drab. be, Driewegen. „Steeds Sneller" IJzendijke Prijsvlucht uit Dourdan. Snelheid eerste duif 1565 m. 1 en 8 A. Suwijn; 2 A. Lam mens; 3 A. Mussche; 4 A. van der Plasse; 5 L. Jaumotte; 6 E. van der Vlies; 7 en 9 H. Steen- aert; 10 A. Pijcke.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3