De Westduitse invoer van agrarische producten Nieuwe westelijke ontwapeningsvoorstellen DE KINDERVERLAMMING De verkeerde vrouw Ex-koning Talal D.D.D. Organisatie voor experimenteel fotogrammetritch onderzoek Oorlog tussen boeren en verbruikers DE MOORD OP DE DRUMM0NDS STAAT VAN BELEG IN TEHERAN OPGEHEVEN Naar controle op atoomenergie Nieuwe president en vice-president van Ecuador Zeeland nog vrij van deze ziekte STAATSLOTERIJ Nederlands stoomschip in aanvaring De 2 in Japan veroordeelde Britse matrozen De Ver. Staten en de Europese steenkool- en staalgemeenschap Tsjechoslowaakse consul-generaal vraagt asyl De N. R. V. behaalde 100.000 leden Auto van Toon Hermans gestolen Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk Opnieuw is in Duitsland de sedert jaren gevoerde oude oor log tussen boeren en verbruikers ontbrand. De plotseling opgetre. den schaarste aan boter, varkens vlees en eieren heeft de prijzen sterk doen oplopen. Hoewel de regering heeft ge tracht de daardoor ontstane be roering op te vangen door de import van kleinere hoeveelhe den boter uit Nederland, Zwe den en Nw.-Zeeland en door de aankondiging van de invoer van 300.000 varkens, heeft de ont wikkeling tot nieuwe aanvallen op de invoerpolitiek der rege ring en op de protectionistische geest der boeren geleid. Voorop gaat daarbij het Westduitse vakverbond, dat tegenover de boerenorganisatie steeds de be langen der consumenten be pleit. Daarnaast brengen ook de importeurs en industrie hun be zwaren tegen al te sterk over wicht van boerenbelangen bij de importpolitiek naar voren. Het vakverbond heeft de re gering opnieuw gevraagd de invoerrechten op beter en kaas te verlagen en die op aardappe len en varkensvlees geheel op te heffen. Het verlangt daar naast een meer bewegelijke in voerpolitiek en een algemene vermindering van de rechten op landbouwproducten. In de brief van het vakverbond aan de re gering wordt een boterreserye van minstens 20.000 ton nodig geoordeeld om een stabiele prijs te handhaven. Door het invoer recht van 25 pet op boter zijn volgens het verbond de invoe ren vrijwel geheel tot stilstand gekomen. De „volledige afscherming van de bondsrepubliek van de internationale botermarkt en binnenlandse marktmanipula- ties" hebben volgens het vak verbond in de tijd van melk- overvloed verhinderd, dat de prijzen tot een verantwoord ni veau konden dalen. Van de zijde van de Duitse importeurs is er op gewezen, dat het moeilijk valt in te zien, hoe de regering door 'de thans toegestane boter- importen de prijzen zal kunnen drukken, zolang het invoerrecht onverminderd blijft. Het Duitse prijsniveau is thans zodanig, dat door buitenlandse importen hoogstens een stabilisatie kan worden bereikt. Dezelfde argumenten zijn meer dan een half jaar ge bruikt, toen in het parlement regeringsvoorstellen tot ver mindering der rechten op boter, kaas en eieren en vlees aan hangig waren. Onder de druk van de boerenorganisaties, die in de regeringspartijen over sterke invloeden beschikken, is de behandeling van deze verla gingen steeds Weer uitgesteld en tenslotte begin Juli geheel en al teruggenomen. Het argument der toen luid protesterende op positie was, dat de regering zich van de mogelijkheid zou bero ven tijdig de invoersluizen open te zetten', wanneer gewijzigde marktverhoudingen dit nodig zouden maken. De regering heeft zich tegen de nieuwe beschuldigingen ver weerd door alle prijsstijgingen toe te schrijven aan de algeme ne schaarste in Europa tenge volge van de droogte. Dat de boterprijs in Duitsland zo snel is opgelopen, was volgens de staatssecretaris voor landbouw Dr Sonneman uitsluitend te wij ten aan de verminderde bin nenlandse productie tengevolge van de droogte. De boerenorganisatie heeft in tussen laten horen, dat zij onder alle omstandigheden aan de bo tertarieven wil vasthouden. Haar bezwaren gelden niet zozeer de huidige prijzen dan wel bepaalde prijsdalingen, die in het voorjaar tijdelijk zijn opgetreden. Op het dieptepunt zijn de boterprijzen gedaald tot 4,75 mark per kilo. terwijl de boeren menen minstens 5,70 mark te moeten krijgen, wil- ïen zij in staat zijn de voorgeno men uitbreiding der landbouw productie door te voeren. Eenzelfde klacht hebben de bceren over de varkensprijzen. Terwijl dus de verbruikers kla gen dat de regering in gebreke is gebleven een prijsstijging tij dig te remmen, menen de boe ren de regering te moeten aan vallen, omdat zij in het voor jaar bij het toen rijkelijke aan bod prijsdalingen heeft toege laten. Een tweede klacht der boeren is, dat zij hun fruit zelfs tegen spotprijzen niet meer kunnen fzetten, daar de verbruikers de voorkeur geven aan veel duur dere buitenlandse abrikozen en perziken. JONGEN VERDRONKEN In de Binchorshaven in Den Haag, ter hoogte van de Maan- weg is Dinsdagmiddag kwart over drie de 9-jarige A. P. uit de Koningstraat verdronken. De jongen was om te vissen op een meerpaal gaan staan. Blijkbaar heeft hij daar zijn evenwicht verloren. Kunstmati ge ademhaling mocht niet meer baten. De Franse politie, die er steeds meer van overtuigd geraakt dat de moordenaar zich bevindt in de streek, waar de moord is ge pleegd, verricht thanfe naspo- ringen in een gebied met een straal van 15 km rondom heti moordtoneel,. De rechter-com- misparis, die de leiding heeft van het onderzoek, verklaarde: Wij hebben nog ongeveer een week nodig om de hand op de moordenaar te leggen". De politie wordt overstroomd met brieven uit Frankrijk en het buitenland, waarin haar wordt geraden hoe zij moeti handelen om de moordenaar te vinden. Premier Dr Mossadeq heeft de Perzische Tweede Kamer schrif telijk meegedeeld dat de staat van beleg te Teheran is opgehe ven. De staat van beleg werd 30 Maart j.L, na het plaats grij pen van straatgevechten, voor een maand ingesteld en daarna elke maand weer verlengd. Twee dagen geleden hebben afgevaardigden van het na tionale front er bij de regering op aangedrongen de staat van beleg te Teheran op te heffen. Mossadeq zegt in zijn brief dat hij besloot dit verzoek in te willigen, doch dat hij, indien nodig gebruik zou maken van zijn speciale bevoegdheden om de staat van beleg weer af te kondigen. Het Ecuadoriaanse congres heeft bepaald dat, als resultaat van de 1 Juni j.l. gehouden ver kiezingen, Dr José Velasco Ibar ra tot president en Alfredo Chirbcga tot vice-president is gekozen. Het aantal aangiften van polyo-1 boven 15 jaar vijf sterfgevallen, melitis, wat thans uit de ergst I Betrekkelijk weinig mensen bo door kinderverlamming getroffen ven 15 jaar worden door de ziek- gebieden dat zijn Oost-Brabant Noord-Limburg en Zuid-Limburg per dag binnenkomt, is in ver houding tot de aangiften dei- vorige weken, dalende. In de 5e klasse, 14e lijst van de 516e Staatsloterij is een prijs van 10.000 gevallen op het nummer 18391. Het Nederlandse stoomschip Japara" is Dinsdagochtend in de straat van Gibraltar in dich- te mist in aanvaring gekomen met! het Franse stoomschip „Djenne". De „Japara" van de Kon. Pa- ketvaart maatschappij te Am sterdam metende 3323 ton en in 1930 gebouwd, voer de haven van Gibraltar binnen met een tgroot gat in de boeg. Er zijn geen ongevallen. De „Djenne is zwaar beschadigd in Tanger aangekomen. De „Japara" is met een alge mene lading van Philadelphia op weg naar havens langs de Middellandse Zee. 13 Passagiers van de „Djenne liepen als gevolg van de aan varing verwondingen op. Drie hunner zijn te Tanger in een ziekenhuis opgenomen. Een woordvoerder van het Ja- panse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat Japan een verbindingscom- missie zal instellen, die tot taak zal hebben incidenten te voor komen als dat, ontstaan door het veroordelen van twee Britse matrozen, die zich wederrech telijk van een taxi hadden meester gemaakt. De matrozen waren door een Japanse recht bank tot 30 maanden gevange nisstraf elk veroordeeld. De Brithen achtten deze straf te zwaar en bovendien waren zij van mening dat de beide mannen, opvarenden van de kruiser „Belfast", door de Britse vloot moesten worden berecht. De woordvoerder besloot met de mededeling dat het Japanse ministerie van buitenlandse za ken in gevallen als het onder havige zal pogen geen vervol ging door de Japanse justitie te doen instellen. Voor het eerst is Maandag uit Limburg geen enkel nieuw geval gemeld, dat het aantal dagelijkse aangiften minder hoog is dan enige weken terug mag echter geen aanleiding geven tot opti misme. Wij constateren eenvou- dig het feit. Dit werd een redacteur van het A.N.P. medegedeeld tijdens een onderhoud met de hoofdinspec teur van de volksgezondheid, dr. C. Banning te 's Gravenhage en de inspecteur in algemene dienst, speciaal belast met het toezicht op de besmettelijke ziekten, dr. G. D. Hemmes te Utrecht. Na tuurlijk vervult het optreden van de ziekte ons met zorg en bij tal van mensen bestaat er angst, die verklaarbaar is, maar voor een paniekstemming bestaat geen reden, zo werd er aan toege voegd. Zo is er ook geen reden voor buitenlanders in ons land op grond van 't optreden van polyo- melitis te mijden, hetgeen schijnt te zijn voorgekomen naar aanlei ding van een waarschuwing in n Amerikaans blad. Op de werkkamer van dr Ban ning hangt een grote kaart van Nederland, waarop zorgvuldig al le gevallen van de ziekte worden aangegeven" sinds 1 Januari van dit jaar. We hebben steeds geval len van kinderverlamming gehad, zeide de hoofdinspecteur. Het was altijd zo, dat het optreden der ziekte verdwijnt zodra de koude maanden komen en zodra het weer warm wordt komt ze weer opdagen. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zijn er 98 gevallen ge weest, dit in tegenstelling tot vo rige jaren, toen practisch in win ter en voorjaar zich in het geheel geen gevallen voordeden. Het aantal is na 3 Juni vroeger dan normaal pleegt te geschieden gaan oplopen. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn namelijk 701 nieuwe gevallen opgegeven en wel in Juni 149, in Juli 369 en in Augustus (tot en met Maan dag 11) 183. Op dit ogenblik zijn dus in totaal 799 gevallen opge geven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Oost-Brabant. Midden-Lim burg bleef practisch vrij. Van deze haarden uit is de ziekte langzaam over het gehele land gegaan, waarbij enige gebieden nagenoeg vrij bleven, zoals bijv. Zeeland en Drente. Over de wijze van verspreiding valt niets te zeggen, de eerste ge- In de V. N.-commissie voor de ontwapening hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten Dinsdag meegedeeld, dat zij zul len instemmen met een vijf-mo- gendhedenconferentie over de ontwapening, indien de Sowjet- Unie en China vooraf instemmen met beperking van hun strijd krachten tot 1.500,009 man elk. De Westelijke „grote drie" stel den voor, dat op de conferentie zal worden gesproken over: 1. Verdeling in land-, zee. en luchtmacht van de strijdkrachten, die binnen de overeengekomen maxima passend zouden worden geacht. 2. Type en hoeveelheid van be wapening, die noodzakelijk zou worden geacht voor ondersteu ning van de toegestane strijd krachten. 3. Uitschakeling van alle strijd krachten en bewapening, uitge zonderd de toegestane, terwijl zou zijn aangenomen dat voorzie ningen zouden worden getroffen voor eliminatie van alle belang rijke wapens, die gebruikt kun nen worden voor massavernieti ging en voor doelmatige interna tionale controle van atoomener gie teneinde verbod van atomi- sche wapens te verzekeren. Het opnemen van de kwestie der atoomenergie in het laatste deel van het voorstel wordt in sommige kringen gezien als een aanwijzing, dat de Westelijken nu bereid zijn het vraagstuk van controle der atoomenergie, dat zich reeds vijf jaar in het slop bevindt, opnieuw aan te pakken. De Amerikaanse regering en haar twee Westelijke geallieerden hebben reeds enige tijd gezocht naar een nieuwe förmule ter ver vanging van het oorspronkelijk tussen huisarts en specialisten in „plan-Baruch voor conti ole der de ziekenhuizen, waar gevallen I atoomenergie van deze ziekte worden behan-De Britse afgevaardigde Coul- deld is uitstekend en de patiënten genieten een uitmuntende verzor- tigheid van de wereldstrijdkrach. ten slechts zou versterken. De tweede is het Westelijke voorstel, dat voorziet in trapsgewijze over eenstemming. De Sowjet-afgevaardigde Malik verklaarde, dat hij de nieuwe voorstellen ernstig zou bestude- ren, doch dat ze op het eerste ge zicht niets nieuws schenen in te INVOER VAN TARWE DOOR ARGENTINIË Argentinië zal voor het eerst tarwe voor eigen gebruik invoe ren. Krachtens een te Buenos Aires officieel bekendgemaakte drie- hoeksgraantransactie zal Ar gentinië 260.000 ton mais naar Frankrijk verschepen. Frankrijk zal 200.0000 ton gerst houden. Zij stemmen niet in met zenden naar de Ver. Staten en vermindering van de bewapening der grote mogendheden met een derde, die tegelijk met verbod van itoomwapens van kracht diende te worden. Vrijdag a.s. komt de commissie opnieuw bijeen. de Ver. Staten zullen 200.000 ton tarwe leveren aan Argentinië. De verschepingen zijn reeds be gonnen met een eerste lading van 800 ton tarwe, die verzon den wordt van New Orleans naar Argentinië. te aangetast. Het grootste contin gent ziektegevallen treft men aan in de groep van 0 tot 4 jaar. Het aantal gevaNen van polyo- melitis, waarbij zich geen verlam, mingen voordoen bedraagt 1 op de 5. In een groot aantal geval len verdwijnen de verlammingen spoorloos. Van de ziektegevallen eindigen 10 a 15 procent met blij vende en dan uitsluitend li chamelijke invaliditeit. Uiter aard rees in het onderhoud de vraag of er iets tegen deze ziekte is te doen. Wij nemen aan, dat het een besmettelijke ziekte is, zeide dr Banning, en wij advise ren alleen wat het gezonde ver stand bij besmettelijke ziekten aangeeft: Weest zo zindelijk mo gelijk op lichaam, voedsel en huis. En het tweede advies, ge baseerd op een ervaringsfeit, is: Past op voor oververmoeidheid. Wanneer oververmoeide kinde ren en volwassenen het krijgen, is het ernstig. Ook bij het kampe ren in niet besmette streken moet geadviseerd worden zich niet te zeer te vermoeien, zo meent dr Banning. gmg. Omtrent de frequentie van de ziekte werden ons nog de volgen de cijfers verstrekt. In 1929 was het aantal gevallen per 100.000 in woners 6.6; in 1930 7.6; in 1938 7.9; in 1939 4.6; in 1941 4.9; in 1943 21.4 (epidemie -te Amster dam) in 1944 13.4; in alle hier voor niet genoemde jaren lag 't cijfer op 3 of lager. Thans is het plm. 7.9. son verklaarde, dat er twee ma nieren zijn om tot overeenstem ming over ontwapening te gera ken. De ene is de Sowjet methode van 'n vastgestelde formule voor algehele vermindering met een derde, die echter voor de Weste lijke mogendheden onaanvaard baar is, omdat zij de onevenwich- Wat de verschijnselen van de optredende ziekte aangaat werd medegedeeld, dat kleine kinderen hangerig worden en koorts krij gen, soms treedt braken, diarrhee en/of hoofdpijn op. Deze ver schijnselen lopen dan weer terug. De patiënten moeten zich rustig houden en men moet de dokter eerder waarschuwen dan nor. maal zou geschieden. Men moet niet te vlug na de ziekte opstaan, doch echt uitzieken. De heren Banning en Hemmes gaven als hun oordeel te kennen, dat voor de patiënten met poly- melitis gezorgd wordt op een wij ze, die de toets van elke critiek kan doorstaan. De samenwerking De economische expansie van de in de O.E.E-S. samenwerkende landen vereist goede topografi sche kaarten, aangezien deze noodzakelijk zijn voor alle be langrijke civiele projecten (het verbeteren van waterwegen, aan leggen van wegen en spoorwe gen) en voor het openleggen van onontwikkelde gebieden (mijn- ontginningen, bosbouw, het in cultuur brengen van lasd). Fotogrammetrie (de kunst van het meten van de afmetingen van objecten met behulp van foto's) biedt uitgebreide mogelijkheden voor de snelle vervaardiging van dergelijke kaarten. Vooral de luchtfotogrammetrie, die nog in een ontwikkelingsstadium ver keert, heeft reeds aanzienlijke re sultaten geboekt, b.v. op het ge bied van de cartografie, de land meetkunde en de geologische analyse van gronden. Er zouden op snelle wijze nog waardevollere resultaten kunnen worden be haald, indien de diensten, die in de afzonderlijke landen de foto- grammetrische werkwijze ge bruiken of verbeteren, zich niet behoefden te beperken tot eigen Dean Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft de inauguratie van de steenkolen- en staalgemeen schap te Luxemburg verwel komd en haar geschetst als „de eerste grote stap naar de unifi catie in Europa". In een verklaring zegt Ache son er van overtuigd te zijn, dat de landen van het plan-Schu- man het verdrag voor de Euro pese verdedigingsgemeenschap zullen bekrachtigen, een daad, die naar de Amerikaanse minis ter zeide, zou leiden tot de vor ming van een boven-nationaal politiek gezagsorgaan. Acheson zeide verder, dat de Ver. Staten voornemens zijn de gemeenschap voor steenkolen en staal een zodanige krachtige steun verlenen als haar belang voor de politieke en economi sche eenwording van Europa rechtvaardilgt. De Ver. Staten zouden zich thans, overeen komstig het verdrag, wat betreft steenkolen en staal met de ge meenschap verstaan. Koning Talal, die thans is op gevolgd door zijn zoon Hoessain, is vaak „de eenzame prins" ge noemd. Overschaduwd door zijn ener gieke vader, koning Abdoellah, had hij in zijn jeugd weinig ge legenheid, zich in de kunst van het regeren te bekwamen, aange zien hem vrijwel geen verant woordelijkheden werden toever trouwd. Dit zou hebben bijgedra gen tot de geestesziekte, die zich later bij Talal openbaarde in de vorm van vlagen van achterdocht, en ernstige neerslachtigheid. Talal is in 1911 te Mekka ge boren. Tien jaar later werd hij kroonprins van Transjordanië, toen Emir Abdoellah tot koning van dit land werd uitgeroepen. Op 16-jarige leeftijd ging hij naar Engeland, waar hij twee jaar de militaire academie te Sandhurst bezocht. Na zijn terugkeer trad hij verscheidene malen als regent op bij afwezigheid van zijn va der. Hierbij werd hem echter weinig verantwoordelijkheid ge geven. Toen koning Abdoellah vorig jaar vermoord werd, vertoefde Talal in een Zwitserse kliniek voor de behandeling van zijn ziekte. Hij keerde in September 1951 naar Amman terug en legde enige dagen later de eed af. Kort daarop vertrok het ko ninklijke gezin voor een reis naar Italië, Frankrijk en Zwitserland. Op 18 Mei van dit jaar vertrok Talal opnieuw naar Parijs, dit maal op aanraden van zijn art sen. Drie weken later werd het Jordaanse huis van afgevaardig den bijeengeroepen in verband met een „ernstig slechter worden middelen, waardoor zij in de practijk niet in staat zijn het grootst mogelijke voordeel te trekken uit onderzoekingen, die buiten hun eigen land worden verricht. Teneinde in deze toestand ver betering te brengen, heeft de raad van de O.E.E.S. op voorstel van de commissie voor producti viteit en toegepaste research de aanbeveling gedaan, dat de deel nemende landen een Europese organisatife voor experimenteel fotogrammetrisch onderzoek zou den oprichten. De voorgestelde organisatie zal bestaan uit een bestuurscommis sie, een uitvoerend bureau en zo véél wetenschappelijke commis sies als nodig worden geacht ter uitvoering van de researchpro- gramma's. Het lidmaatschap zal openstaan voor de regeringen van de deelnemende landen en voor overheids- en semi-over- beidsinstellingen in de deelne mende landen. De organisatie zal in stand worden gehouden door financiële bijdragen van de lan den, die er aan deelnemen en door bijdragen in goederen en in de vorm van diensten. Er zal een nauw contact worden onderhou den tussen de organisafie en dè O.E.E.S. Voorts heeft de „geolo gische inspectie" van de Verenig de Staten het voornemen te ken nen gegeven om voeling te hou den met het werk van deze orga- j nisatie. Door het combineren van de resultaten en het verdelen van de werkzaamheden zal de oprichting van deze organisatie zowel tijd als geld besparen bij het uitvoe ren van programma's voor het vervaardigen van kaarten. Zuiver en ontsmet SLSSfilVllOv uw huid met de hel- a UIiJI'ICLs dervloeibareD.D.D. van de geestestoestand van ko- gjgijtekiemen worden gedood en de huid nig Talal". Op 4 Juni werd een geneest. „plaatsvervangende raad van 3 geneesmiddel tegen leden ingesteld om voor de ko- HU|Daandoeningen ning op te treden. Na een ver blijf te Lausanne, waar hij tever geefs trachtte zijn echtgenote, ko ningin Zain, en prins Hoessain te bezoeken, keerde hij op 3 Juli naar Amman terug, waar de be volking hem een groots welkom bereidde. Koningin Zain vertoeft nog in Zwitserland. De toneelspeler Toon Hermans heeft aangifte gedaan van dief stal van zijn personenauto. De wagen, een Ford ter waarde van 11.000, is Zondag tijdens de Olympische revanchewedstrijden op het Stadionplein te Amster dam ontvreemd. huisje kijken, niet te ver van Den Haag af en dan bouwen we daar verder aan ons geluk. Met ons tweetjes Jan, lieveling, wat ben ik blij, dat je teruggekomen bent ,Ida, schat van me 67) Nadruk verboden. Jan ging rechtop zitten en keek het meisje diep in de betraande ogen. „Ida, liefje, de mensen, die dit allemaal gezegd hebben, had den gelijk. Ja, ik was de Beem- ster helemaal vergeten. Ik leerde al jaren geleden een ander meis je kennen en ik moet het eer- ze heeft een diep" van iucio ic -lijk zeggen vallen hebben zich voorgedaan in indruk op me gemaakt. Het is zo- afgelegen huizen en boerderijen, ver gekomen, dat we ons zouden die vrijwel geen contact hebben gaan verloven. Maar zij heeft het met de dichter bewoonde streken. Het percentage goede nieuwe huizen, waarin de ziekte in de ge troffen gebieden voorkomt, is zeer hoog, zodat men niet moet denken, dat het in die streken vuiler zou zijn dan elders. Blijkens de opgave van het cen traal bureau voor de statistiek heeft de kinderverlamming in de periode van 1 Januari tot en met Juni 1.1. negen sterfgevallen ten gevolge gehad. Onder de patiënt jes beneden vier jaar kwamen merkwaardigerwijs geen sterfge vallen voor. In de groep van 5 tot 14 jaar vier en in de groep af gemaakt. Omdat ze te weten kwam dat jij er nog was. Nu ben ik vandaag teruggekomen. Eigen lijk om afscheid te nemen van mijn oude moeder, omdat ik over een paar dagen een lange reis ga maken, naar Brazilië. Die reis is noodzakelijk en ik denk, dat ik wel een maand of drie wegblijf. Ja, Ida, de mensen hadden gelijk. Ik was je vergeten en je por tretje, dat je me eens gegeven hebt, toen ik naar Delft ging om te studeren, lag in een verborgen hoekje bij me thuis. Ik dacht, dat ik in dit wereldje, in de Beem- ster niet meer thuis hoorde. Maar toen ik vanavond hier kwam en al het oude bekende, vertrouwde weer zag, toen dacht ik: dit kan ik toch niet loslaten. Hier ben ik uit voortgekomen en heir hebben wij samen onze ge lukkige jeugdjaren doorleefd. Hier hebben wij elkander dieper leren kennen en leren liefhebben- Ik heb gedacht, dat mijn liefd voor jou gestorven was. Daarvan was ik overtuigd. Tot vanavond, toen ik jou daar zag staan bij de eenden. En toen ik jou, na al die tijd weer in mijn armen hield, wist ik, dat die liefde nog leefde. Ja, Ida, ik houd nog van je en ik geloof, dat ik je niet meer kan missen. We zullen samen trou wen, liefje, en gelukkig zijn. We kopen een mooi huisje, ergens buiten, waar jij kippen en een den kunt houden en waar jij je zult kunnen vermaken, als ik werk. En als ik dan 's avonds thuis kom, ben jij er om me te verwelkomen „Jan, je meent het allemaal? Gaan we nu gauw trouwen?" „Vast, Ida. Na de Braziliaanse reis gaan we samen naar een I HOOFDSTUK 7. Op de kade in Rotterdam staan een aantal mensen te wuiven. Het zijn er niet veel, want de „Poseidon" heeft eigenlijk geen passagiersaccomodatie en het zijn slechts een paar toeristen en een zakenman, die aan boord zijn en aan de railing terug zwaaien naar de achterblijvenden. Een van hen is ingenieur Rei sing, die in opdracht van de N.V. het transport van 6 grote loco motieven naar Brazilië begeleidt- Hij zal ze ook in dat land inrij den en officieel aan de Brazi liaanse Spoorwegen overdragen. Na dit transport zullen er nog drie volgen. Over enkele maan den zullen er dan vier en twintig nieuwe, in Nederland gebouwde locomotieven rijden over de Bra ziliaanse spoorwegen. Daar, op de kade, staat Van dei- Ham, die hem uitgeleide heeft gedaan. En even verderop Meijer en zijn dochter. Over drie maan den kan hij weer terug zijn en dan is er bruiloft in de Beemster. „Het zal er één worden", heeft Meijer gezegd, „waarover de buurt nog jaren zal spreken! Reken maar!" Jan zwaait en langzaam wor den de mensen daar kleiner. De twee speelbootjes trekken het grote vrachtschip langzaam naar de Nieuwe Waterweg, naar zee. Daar zal het schip op eigen kracht verder gaan, op goed ge luk af, dat het niet op een mijn stoot of onderweg wordt getor pedeerd. Want er is oorlog in de wereld en de Duitse onderzeebo ten zwerven over alle zeeën van Europa. De tweede stuurman komt naast Jan staan en reikt hem zijn kijker over. Nu kan hij die mensen nog iuist zien. Daar keert Van der Ham zich om naar zijn auto en rijdt weg. Even later gaan ook Meijer en zijn dochter naar het Fordje. Ze zullen de reis naar de Beemster weer samen terug maken. En Ida zal weer op nieuw wachten tot Jan terug komt. Maar nu is ze zijn verloof de. Jan draagt haar ring en zij de zijne. Jan geeft de kijker terug en wandelt dan naar de kleine hut, die hem is toegewezen. Hij heeft geen sigaretten meer bij zich en in zijn koffer moeten nog enkele pakjes liggen. Hij zucht, als hij weer aan dek komt. Peinzend kijkt hij naar het landschap, dat verglijdt. Rotter dam verdwijnt langzaam en de sleepbootjes trekken het schip nu al met een behoorlijke snelheid verder naar zee. (Wordt vervolgd.) De Nederlandse reisvereniging heeft Dinsdag haar 100.000e lid ingeschreven. Het was de heer H. W. Maassen van den Brink te Driehuis. Hij kreeg van het hoofdbestuur der N. R. V. een gratis reis aangeboden. De vereniging mag zich de laatste jaren in een groeiende populariteit van toeristisch Ne derland verheugen. In 1906 op gericht met het doel voor zoveel mogelijk Nederlanders een goede en verantwoordde vacantiebeste- ding te organiseren tegen een minimum aan kosten, kent zij geen winstmotief. Alle gezel- schapsreizen en dat waren er dit jaar een dikke duizend worden uitgevoerd op coöperatie ve basis. Tengevolge van de oor log was het ledental ingekrom pen tot circa 30.00, maar gister 12 Augustus, werd het 100.000e lid ingeschreven. Een hoogte punt in de na-oorlogse groei. De Ned. Reisvereniging werkt al jarenlang in het algemeen be lang, voor afschaffing van visa, verruiming en vereenvoudiging van de deviezen-bepalingen, be perking van de douane-formali teiten en alles, wat het toeris tisch leven van vandaag nog be moeilijkt. Het hoofdbestuur, ziet in de uitbreiding van het ledental een mogelijkheid om reizen in het programma in te lassen, die tot nu toe onuitvoerbaar bleken en de bestaande reizen nog beter en goedkoper te maken, niet alleen gezelschapsreizen, maar ook indi- viduele. De consul-generaal van Tsj echo-Slo wakij e in Montreal, Dr Mares heeft zijn ontslag in gediend en de Canadese autori teiten om asyl gevraagd. Dr Mares, die zich reeds 4 laar in Canada bevindt, heeft onlangs opdracht gekregen van zijn regering om zich met zijn gezin met verlof naar Tsjecho- Slowakije te begeven.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2