Binnenlands Nieuws Sportnieuws MINIMUM GROOTTE VAN VISITEKAARTJES Rotterdammer stichtte kolenexportzaak in de Verenigde Staten AGENDA Meisje onttrek! zich aan emigratie Eric de Noorman in „Hef land der duisternis" m WIELRENNEN DUIVENSPORT TERNEUZEN. BRESKENS. HULST. SLUISKIL. VLISSINGEN. WEMELDINGE. Groningen de vriendelijkste stad Ontslagen bijlVuIcanus De in Frankrijk gearresteerde communisten Treinbotsing in Zwitserland Minister Eden gaat hertrouwen BRAND AAN BOORD VAN NEDERLANDS SCHIP. De drievoudige moord Zware ontploffing in Oostzeebadplaats Deviezenschandaai in We nen Uit de Provincie TENTOONSTELLING „ZEELANDS LEVEN'. Ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan van de Vereniging van Vreemdelingenverkeer te Vlissingen zullen er van 1623 Augustus tal van feestelijkheden worden gehouden. Bovendien wordt een grote expositie gehou den onder de titel „Zeelands leven", waar diverse aspecten van het Zeeuwse leven zullen worden belicht. Zo komen het Belgische en het Nederlandse loodswezen elk met grote inzen dingen, welke een beeld zullen geven van het moeilijke en ver antwoordelijke werk, dat door de zee- en rivierloodsen in en om de Westerschelde wordt verricht. Maquettes zullen een inzicht ge ven in de taken, die aan deze diensten zijn opgedragen, zoals beloodsen, betonning, bebake- ning enz. Voorts zijn er inzendin gen van de gemeenten Vlissingen, Arnemuiden, Westkapelle, Yer- seke, de Maatschappij Zeeland, de Kon. Mij. „De Schelde" e.a- De Middenstandscentrale te Vlissingen organiseert ter gele genheid van deze feesten een openluchtmarkt alsmede een eta lagewedstrijd. Er wordt veel bezoek ver wacht, met name uit België. Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. Men deelt ons mede, dat op Vrijdag 29 Augustus in Hotel <Jes Pays-Bas te Terneuzen de jaar vergadering zal worden gehou den van de provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis". De voorzitter, de heer D. Th. Schelfhout, wenst niet meer voor een herbenoeming in aanmer king te komen. Voorts treden periodiek af de heren F. Francken en L. Colsen, benevens de toegevoegde be stuursleden, de heren Staal, Puij- laert en Van Lierop. Ongeval. Maandagmorgen reed op de rijksweg SchoondijkeBreskens een ledige vrachtauto met aan hangwagen van de heer C. v. B. uit Eede, welke bestuurd werd door de heer L. v. R. Ter hoogte van de Kruisdijk is de vrachtauto, vermoedelijk door het breken van de koppeling der aanhangwagen, van de dijk gereden en in de sloot tercht gekomen. Behalve de chauffeur Van L., bevonden zich ook nog twee zoon tjes van de heer Van B. in de wagen. Door dokter Egginck uit Schoondijke werd de eerste hulp verleend. Eén der zoontjes van de heer Van B. had een hersenschud ding opgelopen en werd overge bracht naar het St. Anthoniuszie- kenhuis te Oostburg. De chauf feur Van R. en het andere zoon tje kwamen met de schrik vrij. Kind overreden. Het 2-jarige zoontje van de heer A. M. van het gehucht Boe- renhol (gemeente Groede) stak Maandagmiddag plotseling de rij weg over, juist voor een passe rende Belgische personenauto, bestuurd door de heer J. de B. uit Brugge. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen en het ventje werd tegen het wegdek geslagen, waar het bewusteloos bleef lig gen. Dokter A. Ossewaarde uit Bres kens verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffertje in ern stige toestand naar het St. An- thoniusziekenhuis te Oostburg is overgebracht. Veesmokkel. Douanebeambten uit Clinge, betrapten dezer dagen te midder nacht enige smokkelaars, die bezig waren vee uit een auto te lossen. Enkele drijvers waren reeds bezig een vaars over de grens te brengen. Toen deze achtervolgd werden, lieten zij de vaars in de steek en zochten een goed heenkomen in de duisternis van het Belgische grensgebied. Het onlangs genomen besluit van de wereldpostvereniging om de minimum omvang van post stukken vast te stellen op 7 X 10 cm heeft in den lande nogal wat ongerustheid verwekt, vooral on der de verzenders van visite kaartjes. De persdienst van de P.T.T. deelt mee, dat deze bepaling eerst op 1 Juli 1953 van kracht wordt. Daarna volgt nog een overgangsperiode van twee jaar, waarin tegen de verzending van kleinere stukken geen bezwaar zal worden gemaakt. Deze bepalingen zijn door de wereldpostvereniging uiteraard vastgesteld voor het postverkeer met het buitenland. Daar het echter voor de Nederlandse post dienst van het grootste belang is, dat de bepalingen voor het bin nenlands verkeer met die voor het buitenlandse postverkeer overeenstemmen, zal P.T.T. be vorderen, dat de genoemde mini mum afmetingen mettertijd ook zullen gelden voor de in het bin nenlands verkeer te verzenden poststukken. Ook hierbij zal een ruime over gangstermijn in acht worden ge nomen en wel zodanig, dat de be paling in geen geval vóór 1 Juli 1955 definitief van kracht zal worden. Schieting. De „Batavieren" te Sluiskil hadden Zondag in café „Mono- pole" bij M. Scheele een wed strijd uitgeschreven op de liggen de wip. De uitslag was: De hoogvogel kwam in handen van J. Verschelden uit Westdor- pe; de le zijvogel A. Mervis uit Koewacht en de 2e zijvogel R. Kersbulck uit Sas van Gent. De meeste vogels, n.l. 6, wer den geschoten door Karei Wisse uit de Zandstraat. Ernstig ongeval- Maandagmorgen omstreeks half negen heeft zich tijdens het cokes verladen op de cokesfa- briek een ongeval voorgedaan waarvan de 59-jarige C. Herre- bout uit Schoondijke het slacht offer werd. Hij is in zorgwek kende toestand in het zeikenhuis opgenomen. Met zijn zoon had de heer H. op zijn vrachtauto cokes uit een spoorwagon geladen, bestemd voor de firma Vroon te Breskens. Beiden waren bezig de op de grond gevallen cokes op te schep pen, toen door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak de wagon begon te rijden. H. die hiervan niets had gemerkt, werd tussen wagon en vrachtauto gedrukt. Men vreest voor zijn leven. Koninklijke maatschappij „De Schelde". Maandag kwam te Vlissingen ten kantore van de N. V. Konink lijke maatschappij „De Schelde" de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders bijeen. Het jaarverslag, de winst- en verliesrekening en de balans per 1 Januari 1952 werden ongewij zigd goedgekeurd. De heer G. J. Bensink werd herbenoemd als commissaris. Tot directeur werd benoemd ir C. Kapsenberg te Vlissingen en tot onder-directeur de heer G. van Ginkel te Utrecht. Het dividend werd bepaald op 6%. Bovendien werd de algemene vergadering gehouden van de aandeelhouders der N. V. natio naal bezit van aandelen der ko ninklijke maatschappij „De Schel de". Het dividend werd bepaald op 6%%. Tot nieuwe leden van de raad van beheer werden ge kozen ir H. W. van Tijen te Den Haag en J. W. Hupkes te Middelburg. Schip met vlas in brand. Op het motorschip Johanna II (101 ton) dat geladen met vlas, van Halfweg op weg was naar Kortrijk (België), is Maandag middag op de Oosterschelde on der de gemeente Stavenisse door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken. De twee opvarenden .schipper A. Haaima uit Groningen en zijn volwassen dochter, slaagden erin zich in de roeiboot te redden. De dochter werd al spoedig overge nomen door een voorbij varend schip en te Wemeldinge aan wal gebracht. Schipper Haaima bleef met zijn roeiboot in de buurt van het brandende schip om het ver loop van het blussingswerk af te wachten. Dit blussingswerk werd verricht door de bergingsvaartuigen As sistent II en Walrus, die grote hoeveelheden water op de vlam men wierpen. Toen vastgemaakt kon worden, heeft men de Johanna II op een plaat gezet. Het schip, dat eigen dom is van A. Bos uit Vlagtwed- de, is van binnen geheel uitge brand. Schip en lading waren verzekerd, doch de inboedel van de schipper niet. „BRANKASTENKRAKER" ONTVLUCHT. Voor de tweede maal is uit de gevangenis Peterhead te Aber deen een inbreker ontsnapt, van wiens vakmanschap de Britten in de tweede wereldoorlog gebruik maakten voor oorlogsdoeleinden. In 1942 werd hij uit de gevange nis ontslagen om eenheden com mando's te onderwijzen in 't ope nen van brandkasten en verschei dene malen werd hij achter de vijandelijke linies neergelaten om brandkasten met geheime nazi- documenten te openen. Na de oorlog trachtte hij op het goede pad te blijven, doch hij ver- viel weer in zijn oude bezigheden en kwam in de gevangenis terecht Zes jaar geleden vertrok de toen 25-jarige Lambertus Rijk Pieter Schoonheim naar de Ver enigde Staten. Zijn vader had in Rotterdam een grote kolenzaak, waarin na de bevrijding weinig te doen was. Hij ging naar Ame rika om eens rond te kijken. Maar tevens om na te gaan welke mogelijkheden er waren voor de export van kolen naar Nederland. Gisterenmorgen arriveerde hij met een strato-clipper van de Pan American World Airways met zijn Amerikaanse vrouw, doóhtertje en zoontje, op Schip hol voor een half-zakelijk, half privé-bezoek aan zijn geboorte land. De heer Schoonheim, die Amerikaans staatsburger is ge worden, is directeur-eigenaar van de door hem opgerichte „Ameri can Anthracite and Bituminous Coal Corporation" met een hoofdkantoor te New York en bijkantoren in Baltimore, Phila- delfia, Ridgemond en Virginia. Zijn zaak is voornamelijk gespe cialiseerd .op export van indu striekolen naar het continent, in hoofdzaak naar Nederland. De kleinste hoeveelheid die wordt verhandeld, is 50 ton, of wel een wagon. De heer Schoonheim was de eerste, die van de Amerikaanse regering, na de oorlog, vergun ning kreeg om als particulier kolen te exporteren. Het eerste schip naar Nederland vertrok op zijn verjaardag, 10 Juli 1946. Deze zending, aldus de heer Schoonheim, betekende een be sparing van 50 pet aan dollars. Er was toen voor kolen een een heidsprijs voor leveranties van regering direct aan regering. De afgelopen jaren heeft de firma zes millioen ton kolen geëxpor teerd, behalve naar Nederland en andere West-Europese lan den, ook naai Japan. Van deze export ging 75 pet naar Neder land. Kort geleden is de heer Schoon heim in West-Virginia en Penn- sylvanië eigen kolenmijnen gaan exploiteren. Tijdens zijn verblijf in ons land zal hij verschillende instanties en zakenrelaties be zoeken om zich op de hoogte te stellen van de behoeften hier, en na te gaan, hoe daarin financieel zo voordelig mogelijk kan wor den voorzien. De heer Schoonheim, die ver telde, dat het bezoek van het koninklijke paar aan Amerika een grote, in het zakenleven duidelijk merkbare goodwill heeft gekweekt, was vóór zijn vertrek naar Nederland nog door een Amerikaans radiostation ge- interviewd. Met sirenegeloei zal op 1 Sep tember a.s. vriendelijkheidsactie te Groningen worden ingeluid. Gedurende de gehele maand Sep tember wil Groningen de vrien delijkste stad van Nederland zijn. Het actiecomité heeft in de maan den van voorbereiding hard ge werkt om een waarlijk groots program op te zetten, dat Gronin gen in het brandpunt van de pu blieke belangstelling zal plaatsen. Ruim 250 winkelzaken zijn bij de actie betrokken, terwijl daar naast een ongeveer 200 zaken in de buitenwijken van Groningen met speciale attracties op de vriendelijkheidscampagne van Groningen zullen inhaken. Reeds bij aankomst per Jtrein aan het Groningse hoofdstation zal de reiziger de gevoelens van hulpvaardigheid, vriendelijkheid en voorkomendheid van de Gro ninger ondervinden. Op het sta tionsplein zal een klein gebouw tje verrijzen, waar de heren rei zigers zich electrisch kunnen scheren en de dames toilet kun nen maken. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Schoenpoetsers zullen de reizigers opwachten, die er prijs op stellen hun schoenen te- laten glimmen, ook alweer voor niemendal. Men loopt kans beloond te worden met enkele fraaie cadeaux, waarmee ver schillende wagens Groningen doorkruisen, wanneer men een bepaald staaltje van vriendelijk heid of voorkomendheid aan de dag legt. Het simpel assisteren van een oud vrouwtje óver de rijweg, het mee helpen duwen van een zware kar tegen de brug op, zijn handelingen die een ge heimzinnige jury in Groningen direct opvallen en die zij wat meer zegtbeloont. Daarnaast wil Groningen in September ook een aantrekke lijke stad zijn. Feëeriek verlichte parken zullen er komen, sport- demonstraties worden georgani. seerd, vriendelijkheidsconcerten worden er gegeven, terwijl er iedere dag iets bijzonders in de Martinistad zal zijn. Het publiek wordt ingeschakeld bij een groot scheepse enquête onder de win kelzaken. Zij mag het personeel aanwijzen, dat het prettigst be dient, of de zaak met de vriende lijkste cassière. Voor het perso neel zijn er prijzen en voor het publiek fraaie cadeaux. Wegens vermindering van werkzaamheden is aan 38 arbei ders en vijf leden van het kan toorpersoneel, allen werkzaam bij de ijzergieterij Vulcanus te Vassen (Gld.), ontslag aange zegd. Thans zijn de laatste van de 163 in Frankrijk gearresteerde communisten in voorlopige vrij heid gesteld. Men neemt piet aan, dat de beschuldigden voor het einde van 1952 voor het ge- recht zullen komen. Voorlopige in vrijheidsstelling wordt gelast, indien het voor onderzoek niet de inhechtenis- houding van de verdachte ver eist. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bicsc. „De dochter van Rosie O'Gladie". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De dochter van Roirée O'Grado". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Arlberg Express". Vier personen zijn Maandag middag om het leven gekomen bij een botsing tussen een personen trein en een goederentrein nabij het oostelijk station van Interla ken. Tien personen werden ern stig gewond. Anthony Eden, de 55-jarige Britse minister van buitenlandse zaken, zal binnenkort in het hu welijk treden met de 32-jarige Clarissa SpencerChurchill, een nicht van premier Winston Churchill. De verloving zal heden officieel worden bekendgemaakt. Edens eerste huwelijk werd in Juni 1950 ontbonden. BRAND OP MOTORJACHT. Tengevolge van een lek in een gasfles is Maandagmiddag in het Hollands Diep brand ontstaan in de slaapkajuit van het motor jacht „Benny III" van de heer Van der Grazen uit Antwerpen. Aan boord van het jacht bevon den zich zes personen. De beman ning van een passerende sleep boot verleende assistentie en slaagde erin met behulp van een motorpomp de brand ^e blussen. De materiële schade is aanzien lijk. EX-VEILINGDIRECTEUR VOOR DE RECHTER. Op Woensdag 20 Augustus zal de ex-directeur Van de coöp. vei ling „De Tuinbouw" te Leeuwar den, H. Ringenaldus, voor de Leeuwarder rechtbank moeten verschijnen. Hem is verduistering tot een bedrag van 25-000,— ten laste gelegd. BRAND IN ST. BAVOKERK TE HEEMSTEDE. Om kwart over zes Maandag morgen ontdekte een surveille rend agent van politie, dat rook wolken kwamen uit het dak van de sacristie van de St. Bavokerk aan de Herenweg te Heemstede. Hij alarmeerde onmiddellijk de Heemsteedse brandweer en toen deze arriveerde, had de brand zich uitgebreid en liet zich ern stig aanzien. Met zes stralen kon de brandweer het vuur tot de sacristiekamer, die de verbinding vormt tussen pastorie en kerk, beperken. De in de sacristieka mer bewaarde paramenten en kerkelijke kostbaarheden konden voor een groot deel worden ge red. De kerkelijke voorwerpen, die zich op de zolder van de sacristie bevonden, werden een prooi der vlammen. De beneden verdieping van de sacristie en het kerkgebouw liepen water schade op. De grootte van de schade en de oorzaak van de brand zijn nog niet bekend. Eij de brand is voor ongeveer 15.000 schade aangericht, die door verzekering wordt gedekt. De oorzaak ligt vermoedelijk in een aardsluiting, ontstaan in de krachtleiding, die door de sacris tie naar de kerk loopt. 9000e SCHIP TE ROTTERDAM Het 395 brt. metende Neder landse kustvaartuig „Import" was het 9000ste schip, dat dit jaar de Rotterdamse haven binnen kwam. Dit schip, dat Zaterdag middag j.l. met een lading stuk goed uit Lissabon arriveerde en aan de „RotterdamLondon Steamship Company" te Rotter dam behoort, nam ligplaats in de Merwehaven. Vorig jaar arriveerde het 9000e schip op 6 September te Rotter dam. Het was toen een kustvaar tuig van dezelfde rederij n.l. de „Export". Het 7141 brt. metende s.s. „Laagkerk" van de N.V. Ver enigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij te Den Haag, dat Vrijdag j.l. van Karachi naar Aden is vertrokken, is weer naar Karachi onderweg, omdat er in onderruim drie brand is uitge broken. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. EEN TEXTIELWINKEL MET ZELFBEDIENING. In de eerste Constantijn Huy- gensstraat te Amsterdam zal Donderdag a.s. een „zelfbedie ningswinkel" in de textielbran che voor het publiek worden ge opend. Gestimuleerd door het succes met dit bijzondere ver koopsysteem in andere takken van winkelbedrijven, heeft de eigenaar zijn bedrijf in het con ventionele verkoopsysteem, uit gebreid met een nieuwe winkel volgens het zelfbedieningsprin cipe. Het publiek komt de win kel binnen, aangetrokken door de langs de wanden uitgestalde goe deren, en wordt langs een be paalde zaal geleid, waar alle goe deren, die op dat ogenblik voor radig zijn, overzichtelijk en ge prijsd te koop liggen. Aan het einde van de tocht door de win kel, passeren de cliënten een cas- sière, die voor de afrekening zorgdraagt. De eigenaar heeft van dit nieuwe systeem, dat naar hij zegt in de textielbranche een unicum voor Nederland is, grote verwachtingen. S.S. „MAASDAM" BEGON EERSTE REIS. Het nieuwe, ruim 15.000 b.r.t. metende s.s. „Maasdam" van de Holland-Amerika lijn vertrok Maandagmiddag uit Rotterdam naar Montreal. Het schip was voor deze gelegenheid gepavoi- seerd en ook aan boord gaf een bloemetje hier en een slingertje daar het schip een feestelijk aan zien. Het vertrek werd muzikaal opgeluisterd door muziek van de kapel van de Holland-Amerika- lijn, die, toen de „Maasdam" de haven verliet het Wilhelmus ten gehore bracht. Aan boord bevonden zich o.a. de directeur van de Holland- Amerika lijn, de heer W. H. de Monchy, en ir B. Wilton, direc teur van de N.V. Dok- en Werf- mij. „Wilton-Feijenoord", welke het schip bouwde. Na aankomst te Montreal zal het schip, na een verblijf aldaar, via New York de thuisreis weer aanvaarden. DE AUTO'S VOOR INVALIDE 3IILITAIREN. Vrijdag meldden wij, dat aan enkele van de ernstigste invali den van het militair oefenings- en herstelingsoord „Aardenburg" auto's ter beschikking zullen worden gesteld. Voorlopig, zo vernemen wij nader, komen vijf personen in aanmerking. Deze vertoeven niet meer op „Aarden burg" maar zijn reeds in de maat schappij teruggekeerd. Zij zullen nu voor korte tijd naar „Aarden burg" teruggaan om de auto's te leren besturen. Het 18-jarige meisje C. A. Don- ga te Leerdam, dat gisteren met haar ouders op de „Grote Beer" scheep zou gaan naar Canada, heeft in gezelschap van haar ver loofde, een militair uit Wormer- veer, de ouderlijke woning ver laten. Het meisje had reeds eer der te kennen gegeven niets te voelen voor emigratie. Zondag was zij met haar verloofde bij haar ouders. O.a. maakte zij nog enkele foto's, 's Avonds is zij van een wandeling niet teruggekeerd- De inspecteur van politie te Leerdam heeft namens de ouders om haar opsporing verzocht. Het gezin van de heer Donga uit Leerdam heeft zich te Rotter dam ingescheept aan boord van de „Grote?^Beer", doch de bijna 13- jarige dóchter ontbrak. Zo gin gen dus alleen vader en moeder Donga met hun twee zoons, 21 en 5 jaar oud. Het meisje heeft haar plannen om achter te blijven en een nieu we toekomst op te geven zorg vuldig gesmeed. Zij heeft n.l. toen haar ouders haar enkele weken geleden aanspoorden het tegoed van haar spaarbankboek je op te nemen, geweigerd onder het voorwendsel dat zij daarvoor nog alle tijd had. Zij heeft toen dit tegoed, ad 35, echter toch opgenomen. Haar verloofde, de soldaat K., had zijn commandant verlof gevraagd tot Maandag avond om van zijn meisje af scheid te nemen. Maandagavond 12 uur moest hij zich weer in de Alexanderkazerne te Den Haag melden. Vermoed wordt, dat het meisje zich verstopt heeft in of nabij Wormerveer. Uit deze plaats is immers haar verloofde afkom stig. Ook zij verbleef daar enige jaren. Dit vermoeden wordt nog ge- Boeren hebben Maandag drie Amerikaanse karabijnen ingele verd, die van hetzelfde type zijn als het wapen, waarmee de drie voudige moord op de Drummonds werd gepleegd. De ontdekking van deze geweren, die dezelfde kentekenen dragen als de kara bijn die de moordenaar gebruikte, heeft voedsel gegeven aan het groeiende vermoeden, dat iemand uit de streek de moorden heeft gepleegd. De Franse politie deed de laat ste dagen herhaaldelijk een be- roep op de zwijgende, achterdoch tige boeren van deze dorre streek |om te helpen bij het onderzoek. Volgens de politie kan de inleve ring van de geweren wellicht het einde betekenen van de passieve houding der plaatselijke bevol king en voor anderen aanleiding zijn inlichtingen te geven. Eén van de boeren, die de gewe ren inleverden, verklaarde dat hij zijn karabijn van een Amerikaan se soldaat had gekregen in ruil voor een fles cognac. 98. „Hoe vond de aanval juist plaats!" snijdt de Noorman de wachter kort af, die in een nieuw gewee klaag dreigt uit te barsten„Scorr kan niet veel krijgers bij zich hebben!" „Neen Heer, maar hij had zijn wolven..." De wachter maakt een wanhopig hand gebaar. „Zij storm den aan en stichten grote verwarring. Eer onze mannen zich konden herstellen omsingelden Scorr's krijgers de vrouwen en dreigden ze te doden als wij ons niet overgaven." „De lafaards?" mompelt Eric een ogenblik strak voor zich uit kijkend, terwijl zijn handen zich tot vuisten ballen. Dan richt hij zich hoop op. „Er is geen ogenblik te verlie zen. Volg mijEn haastig leidt hjj hen door het dichte struikgewas, dat het kamp aan alle zijden omgeeft, tot zfj een glimp kunnen opvangen van Scorr en diens mannen. De krijgers van de Beer staan COP MARTEN TOONDER STUDIO'S in een wijde kring geschaard. Hun speren zijn dreigend gericht op de angstige groep, die zij omsingeld houden. En in hün midden staat Scorr, omringd door zijn wolven. Zijn blikken glijden laatdunkend over zijn gevangenen. Een wrede glimlach speelt om zijn dunne lip pen. „Niemand kan Scorr weer staan," kirt Alhabar, die grijn zend voor hem staat. „Hé daar, slaaf! Sidder voor de grote Scorr, de dappere aanvaller, de grote beheerser van slachtvel- den. Niets kan hem weerstaan. Maar waar is de Noorman, Hees?" onderbreekt hij zichzelf proestend, een spottende blik naar Scorr werpend. „Waar is de man die ge hier dacht te vinden? Hé, hé! Hebben de geesten hem soms weg gevoerd?" Op datzelfde ogenblik richt de Noorman zich voorzichtig op en wendt zich tot zijn tochtgenoten, die achter hem aangeslopen zijn tot dicht bij de plaats waar de krijgers van de Beer staan opge steld. „Wij moeten hen onver wachts overvallen," fluistert hjj, geen acht slaande op de verbazing, die zich b\j het horen van die woorden van de beide krijgers meester maakt. „Laat niets merken tot ge mijn teken ziet „Wel jawe overvallen met zijn vieren, twintig mannen en een wolvenpak!" mokt Orm ge smoord. „Waarom niet. Ik moet toch dood!" schraagd door de verklaring van een Rotterdamse dame, die be weert het jeugdige paar Zondag avond te hebben gezien in de trein van Dordt naar Amster dam. De jongelui hebben hun plan nen achter een dramatisch opge zette comedie verborgen. Bij de ouders van zijn verloofde wend de de jongeman Zondagavond herhaalde malen 'n flauwte voor en hij liet zich naar bed brengen. Het is echter gebleken, dat dit al les gefingeerd was. De Zondag had het verloofde paar verder doorgebracht met het afleggen van afscheidsbezoeken en foto's nemen om en bij de ouderlijke wo ning. Zondagavond om ongeveer 9 uur zijn zij beiden lopend ver trokken in de richting van Arkel, hebben daar de bus genomen naar Gorinchem en zijn daar in de trein gestapt. De inscheping duurde van drie tot zeven uur en te Rotterdam gingen circa 730 Nederlandse emigranten aan boord en een tiental Amerikaanse studenten. In Le Havre zullen zich nog 110 personen inschepen. Van het ver dwenen meisje ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het afgelopen weekeinde is in de Oostzee-badplaats Ahlbeck (Sowjet-zone) een vrachtauto met gascylinders in de lucht ge vlogen Naar ooggetuigen mel den, zijn de chauffeur en zijn vrouw, alsmede negen kinderen die om de auto heen stonden, gedood. Zeventien kinderen en twee volwassenen werden zwaar gewond. Het gas in de cylinders was bestemd voor het vullen van kin- der-ballons. Er zou een feest ge houden worden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Ahlbeck. De feestelijkheden zijn daarna afgelast. „De mannen hoeft ge niet te vrezen. En wat de wolven betreft, zodra ge mijn teken merkt loopt ge zo hard ge kunt naar de vuren, grijpt brandende takken en jaagt ze. daarmee in een hoek „En wat zal Uw teken zijn, Heer?" vraagt een der krijgers zacht. o' „Een pijlzegt de Noorman geheimzinnig. En de pijl en boog van een der krijgers overnemend verdwijnt hij als een schim tussen het struikgewas In Wenen zijn acht vooraan staande functionarissen van de Creditanstalt en vier zakenlie den gearresteerd, verdacht van deviezenzwendel. De Credietanstalt is een van de twee genationaliseerde Oosten rijkse banken. Onder de gearres teerden bevindt zich de directeur van het bureau voor het plan- Marshall van de bank. Verhelst j.l. Zondag 12de in de omloop van de Kempen. De Axelse amateur Rinus Ver- helst eindigde in de Omloop van de Kempen op de 12de plaats. Hoewel zich al vrij spoedig een kopgroep van 5 renners had ge vormd, toonde Cuijten uit Mierlo zich verreweg de sterkste want na een vlucht van niet minder dan 50 km ging hij met een voor sprong van 3)2 minuut als over winnaar door de finish in een tijd van 5 uur 10 min. en 33 sec. over een afstand van 184 km. De verde uitslag luidde: 2. Van der Sluis; 3. Wolfs; 4. Hendriks; 5. Sonnemans; 6. Van Muilwijk; 7. Van Liervoort; 8. De Reuver; 9. Van Straten; 10 Zebrechs; 11. Van Heek en 12. Verhelst. ,,Nog Sneller" Breskens. Prijsvlucht van oude en jonge duiven uit Arras. Snelheid eerste oude duif 1938 m.: 1. A. Hamerlink; 2. W. Bruin- oge; 3. en 7. Vermeulen Verduyn; 4. A. Boekhout; 5. W. Fenijn; 6. A. Quaars; 8. I. Faas; 9. M. Faas; 10. P. Vermeulen. Snelheid eerste jonge duif 1894 m.: 1. M. de Visser; 2. Dierkx- Hartog; 3. I. de Jonge; 4. E. Pie- ters; 5. J. Wisse. 6. J. Buize; 7. J. Jacobs; 8. J. v. Gijs; 9. W. Fe- I nijn en 10. A. v. d. Voorde.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3