HET EINDE VAN DE RODE DSJENGIS KHAN FRANSE INVLOED AAN DE RUHR Groep wegwerkers door trein aangereden STRAALJAGERS: EEN NOODZAKELIJK KWAAD 1 OM DE MACHT POLITIEKE IN EGYPTE INDONESIË MENSEN DIE NIET MOGEN ZWEMMEN r Mongolenleider in Moskou „omgekomen Over tien jaar wellicht een verouderd wapen Moeten de tenthuisjes verdwijnen Onze dokter over Lijfartsen wisten niets van nieraandoening HET BOTERVERBRUIK IN WEST-DUITSLAND Voorbereiding voor de eerste Britse ATOOMONTPLOFFING Communistenleiders veroordeeld in Californië Deining onder de mijnwerkers Drie doden Chr. Vakverbond tegen de stakingen URANIUM-VQORRADEN IN W.-DUITSLAND Twee Nederlanders in vrijheid gesteld Botsingen Ex-Koningin Farida eist haar dochters op Enkele practische raadgevingen TWEEDE BLAD Zaterdag 9 Augustus 1952 7e Jaargang No. 2108 E VRIJE ZE Maarschalk Tsjoi Bal San, ver trouwensman in Centraal Azië, de rode leider der Mongolen op gezag en bij de gratie van het Kremlin, is niet meer. In de volksrepubliek Groot- Mongolië, met name in de hoofd stad Ulan Bator (vroeger ge naamd Urga) kookt en gist het. De „Bode Dsjengis Khan" werd enige tijd geleden naar Moskou ontboden; de maarschalk zag Moskou en stierf zogenaamd aan een nieraandoening. Het boterverbruik in West- Duitsland, dat gewoonlijk onge veer 25.000 ton per maand toe draagt, is de laatste maanden tot 30.000 ton gestegen. Tot deze verrassende toene- De maarschalk, die nog nim mer ziek was geweest, had ter gelegenheid van de 30ste ver jaardag van het bestaan der Mon goolse republiek, deelgenomen aan een groots opgezette wapen schouw. Hij had zijn troepen 'n parade afgenomen en voorts ettelijke personen in openbaar gehoor ontvangen. Kort daarop vertrok de maarschalk naar Mos kou en keerde vandaar niet meer terug. De lijfartsen, ter beschikking staande van de Mongalenchef, verklaren onomwonden, onbe kend te zijn met de nieraandoe ning waaraan de rode regerings chef leed en verwijzen deze aan doening zonder meer naar het rijk der fabelen. Doch Moskou gaf via pers en radio een com muniqué uit, getekend door twee Russische artsen, luidende, dat de rod^ maarschalk Tsjoi Bal San tengevolge van een nieraan doening, waaraan hij lijdende was en waarvai hij genezing zocht in een Moskouse kliniek, was ge opereerd en later tengevolge van deze aandoening is overleden. Deze rode Mongolenleider was naast de communistische rege- kwam op een vreemde wijze om het leven; deze werd n.l. vergif tigd. De steeds toenemende machtspositie die de thans over leden maarschalk, de „rode Dsjengis Khan" zich wist te ver overen, bleek een doorn in het oog van Moskou te zijn. Het was immers zo, dat 't leger van Tsjoi Bal San lange tijd moest dienen als het Moskouse pistool op de borst van de heerser van rood China, daar deze verdacht werd er zogenaamde „Titoïstische" nei. gingen" op na te houden. Hier door kwam Tsjoi Bal San in een of meer oppermachtige positie te verkeren. Hij nam daardoor een soort van sleutelpositie in Cen- traal-Azië in. De „Rode Dsjengis Khan" werd door dit alles in de ogen van Mos kou echter te machtig èn te po pulair en hij moest dit met de dood bekopen. De Britse admiraliteit heeft het lucht- en scheepvaartver keer gewaarschuwd zich ver wijderd te houden van een ge bied van ongeveer 60.000 vier kante km om de Monto-Bello- eilanden (W.-Australië). Eerder in dit jaar werden deze eilanden uitgekozen voor de eerste proefontploffing van een Engelse atoombom. Er is nog geen officiële datum vast gesteld voor de proef, maar men trekt uit de waarschuwing van de admiraliteit de gevolgtrek king, dat deze niet lang meer op zich zal laten wachten. Veertien communistische lei ders in Californië zijn tot de maximumstraf veroordeeld, na melijk 5 jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete elk, wegens het bepleiten van een geweld dadige omverwerping der rege ring. Alle 14 zullen in beroep gaan. Zij verklaarden onschuldig te zijn. ming van 't boterverbruik heeft behalve de prijsdaling ook een ^Tschef van rood-China één der nieuwe toeneming van de koop- ieders in Centraal- kracht bijgedragen. In vakkrin gen verwacht men bij de huidi ge prijs van ongeveer 1,60 mark per half pond een zekere ver mindering van het verbruik. De marktpositie in het buitenland doet slechts kleine invoeren verwachten. Er zijn door Hon garije 600 ton aangeboden. Over een Zweeds aanbod van 6000 ton wordt nog onderhan deld en het is de vraag, welke hoeveelheid daarvan op korte termijn kan worden geleverd. Met 'Nw.-IZeeland worden on derhandelingen gevoerd over een transactie van ongeveer 2000 ton. machtigste leiders in Centraal- Azië. Het gevaar voor Rusland school echter in de grote popu lariteit, die Tsjoi Bal San in de Mongoolse volksrepubliek genoot en deze populariteit was in de ogen van Rusland gevaarlijk. Daarom werd Tsjoi Bal San naar Rusland ontboden om niet meer terug te keren. De leider van de Sowjet-Russische delegatie in Mongolië, de Rus Tarassow op wie de voornoemde populariteit een verkeerde indruk maakte rapporteerde het één en ander aan de Kremlinheren met het bovenomschreven gevolg. Ook de voorganger van Tsjoi Bal San, zekere Suche Bator, Van de zijde der Nederlandse Spoorwegen deelt men ons mee, dat Vrijdagmorgen omstreeks half negen op de spoorlijn tus sen Eindhoven en Best bij het plaatsje Acht een groep weg werkers is aangereden door een trein. Eén der wegwerkers werd op slag gedood. Vier arbeiders wer den zwaar gewond. Het ongeluk is gebeurd toen de wegwerkers het spoor, waar zij werkten, verlieten om een naar Eindhoven gaande D-trein te laten passeren. Zij begaven zich in het er naast gelegen spoor en schijnen niet de om De eindeloze reeks ongevallen met straaljagers heeft telken male weer de aandacht op dit nieuwe vliegtuigtype gevestigd. Eerst in de tweede helft van de laatste oorlog is deze machi ne tot volle ontwikkeling geko men. Een Engels ingenieur, Frank Whittle, was feitelijk de grote promotor van dit uitermate snelle vliegtuig, dat de lucht vaart in geheel nieuwe banen heeft gestuurd, namelijk die der onbeperkte snelheden. Van groot militair belang is de straaljager in wereldoorlog II niet geworden, omdat men eigenlijk pas aan de seriebouw toe was tegen de afloop van de krijgshandelingen. Toch zijn er nog ontmoetingen in de lucht geweest tussen gloednieuwe Britse straaljagers en de Duitse Messerschmitts en Focke Wulfs Imposant waren die duels niet, omdat de straaljager zijn snel heid omlaag moest brengen tot het niveau van zijn tegenstan der, daarmede meteen de aan trekkelijkheden van zijn bijzon dere kwaliteiten (juist die feno menale snelheid) verliezend. Vandaag zit de westerse lucht vol van de fluitende en gillende Het bestuur van het Belgisch christelijk vakverbond heeft te Brussel vergaderd. Het bestuur betreurt dat „waardevolle vak bondskrachten worden verspild aan politieke stakingen, die het werkelijke belang van arbei ders niet beogen". Het bestuur geeft opdracht aan zijn leden aan de stakingen tegen de 2-jarige diensttijd niet deel te nemen. Hoewel het technische pro bleem van de duur van de diensttijd niet tot de bevoegd heid van de vakbeweging toe hoort, is het A.C.V. steeds be kommerd geweest om de so ciale gevolgen van de verlengde diensttijd en de herhalings oefeningen voor de arbeiders en hun families, aldus het bestuur. jagers en boven Korea wordt er dagelijks „serieus" en met „scherp" geoefend. In ons land oefent men alleen met het vliegtuig en dus zonder een tot schieten bereide tegenstander. Er toch gebeuren er nog zovele ongelukken. Het verliespercen tage blijft in vergelijking totdat van andere luchtvarende mo gendheden binnen het „redelij ke", zodat het niet bepaald aan de Meteor, noch aan onze lucht macht noch aan de Nederlander als vlieger ligt. Doch het is en blijft een feit dat de straaljager een gevaarlijk ding is. NIET GESCHIKT? Een „onding" zou men zelfs geneigd zijn te zeggen. Want zo verschrikkelijk veel kan men er in oorlogstijd niet mee doen. Het toestel is te snel voor prac- tische verkenningen, althans voor doelmatige verkennings vluchten, zoals men met zuiger vliegtuigen kan maken. De straaljager is zo snel, dat het moment waarop hij zijn tegenstander in het vizier krijgt, tot fracties van seconden gewor den is, welke de vuurleiding dan maar rendabel moet zien te ma ken. Tenslotte kan het vlieg tuig niet lang in de lucht blij ven, doordat het een gulzige consument van brandstof is en bovendien is hij werkelijk niet zo erg gevaarlijk voor de mo derne van top tot teen gewapen de en snelle bommenwerper. Dit alles maakt, dat wij nu niet bepaald „eureka" kunnen roepen over dit nieuwe defensie wapen wat een jachtvliegtuig altijd blijft en dat wij het steeds meer als een noodzakelijk kwaad moeten beschouwen, een in- vestatie in militaire artikelen, waar men nu eenmaal niet „on der uit" kan, omdat de gehele wereld straaljagers heeft aan geschaft en niemand kan ach terblijven. Natuurlijk zijn wjj geen pro feten, doch zó ver bezijden de waarheid zullen wij toch niet zijn, wanneer wij verklaren, dat die straaljager wel eens een kort leven beschoren zou kun nen zijn. Wellicht is deze jager over 10 jaren overbodig geworden en wel wanneer de ontwikkeling van de zelf-doel-zoekende pro jectielen een goede ontwikkeling doormaakt. Met deze gevaarlijke lading aan boord (in Amerika noemt men deze vernietigende luchttorpedo's met radarknop pen „vuurvliegen") stijgt een normaal snel vliegtuig op bij de nadering van een vijandelijke bommenwerpersvloot en laat in het gezicht van die aanvallers zijn vuurvliegen los, die stuk voor stuk zelf hun doel weten te vinden. Indien dit nieuwe wa pen geperfectionneerd kan wor den, zal de behoefte aan straal jagers nauwelijks meer bestaan. Dit is slechts één van de aan wijzingen, welke de hoop leven dig houdt, dat wij binnen afzien bare tijd verlost zullen worden van de straaljager, die zich behalve voor experimentele doel einden nog steeds niet in onze gunst mag verheugen. 8.19 uit Eindhoven naar Utrecht vertrokken trein te hebben zien naderen. De mannen werden door deze trein gegrepen. De gevolgen wa ren ontzettend. Een dokter, die zich in de trein bevond, heeft de eerste hulp verleend. De politie heeft de trein voor onderzoek ter plaatse gehouden tot ruim ne gen uur. Daarna kon het ver keer over beide sporen worden hervat. In Best is een treinstel van de naar Utrecht onderweg zijnde trein afgehaakt. Omgekomen zijn de 51-jarige gehuwde voorwerker in vaste dienst der spoorwegen H. van Breugel uit Eindhoven; de 21- jarige ongehuwde losse arbei der A.W.N. de Bresser uit Best en de 26-jarige gehuwde losse arbeider K. N. Nusch uit Eind hoven. Eerstgenoemde is ter plaatse overleden, de 2 anderen in het ziekenhuis. De 39-jarige losse arbeider J. Th. C. Ooms uit Eindhoven brak een been. De 22-jarige losse ar beider M. J. van Oirschot uit Best werd zwaar, doch niet le vensgevaarlijk gewond. De los se arbeider Scholtens bleef on gedeerd. De berichten, volgens welke een Franse groep der staal- en mijnindustrie zou trachten de controle over een belangrijk mijnbedrijf in het Ruhrgebied te verkrijgen, hebben vooral in de vakbond der mijnwerkers dei ning veroorzaakt. Volgens het socialistische blad „Westdeutsche Neue Presse" zouden de Franse groep er reeds in geslaagd zijn met de firma Krupp in Essen overeenstem ming te bereiken over de aan koop van Krupps aandeel van 51 procent in de mijn Constan- tin te Bochum, een bedrijf met een productie van twee millioen ton jaarlijks en met een hoogst moderne ^cokesfabriek. Van de zijde van Krupp is hieromtrent nog generlei verklaring gegeven. Daarentegen heeft de leiding van het in Dusseldorp gevestig de Flick-concern bevestigd, dat een Franse groep heeft getracht ook de controle te verwerven over mijnen, die tot dit concern behoren. Flick is tot nu toe niet op het aanbod tot onderhande ling ingegaan. Zowel Krupp als Flick zijn op grond van de ge allieerde wet nummer 27 inzake de deconcentratie der industrie verplicht binnen vijf jaren hun aandelen in de betrokken bedrij ven te verkopen. De leiding van het vakverbond der mijnwerkers heeft op scher pe wijze stelling genomen tegen de verkoop van overwegende in dustriële belangen in de Ruhr- industrie aan Franse gegadig den. Zij vreest, dat deze willen trachten op deze wijze vaste voet te krijgen aan de Ruhr. Volgens de mijnwerkersbond zullen de Franse industriëlen door deze transactie in staat worden gesteld direct en zonder Duitse invloed Ruhrcokes naar Frankrijk te verzenden. Van de zijde der geallieerde hoge commissie is verklaard, dat de verkoop der aandelen buiten de invloedsfeer van de geallieerde controle valt, zolang er geen nieuwe industriële machtsconcentratie of herstel van invloed van nazi's van ge vreesd behoeft te worden. De hoge commissie heeft een aantal besluiten gepubliceerd met betrekking tot enkele tot het Flick-concern behorende mijnen. De bedoeling daarbij is de ver deling van dit concern te verge makkelijken. West-Duitsland zal waar schijnlijk genoeg uranium uit eigen 'bodem kunnen produce ren, niet alleen voor weten schappelijk onderzoek, maar ook voor industriële «proefne mingen, zo wordt in het weke lijks rapport van het Duitfee instituut voor economisch on derzoek meegedeeld. De voornaamste vindplaatsen bevinden zich nabij Weisenstadt in het Fich tel-gebergte (Noord- Beieren) en bij Wittichen in het Zwarte Woud, aldus het rapport. Voorts zijn uraniumla- gen gevonden te Wülsendorf in de Opper-Palts, maar men ge looft niet, dat het de moeite loont deze te exploiteren. Het rapport is gebaseerd op de veronderstelling dat West- Duitsland, dat thans nog geen a toornen derzoekingen mag ver richten, binnenkort het onder zoek ter hand kan nemen en later proefnemingen kan doen ten aanzien van het gebruik van kernenergie voor economische doeleinden. De Egyptische wafdistische lei der Moestaf a Nahas heeft „het eerste schot gelost in de strijd om de politieke macht in Egyp te", aldus Reuter. In een politieke verklaring zegt hij, dat de wafd gereed is om „haar grote rol te spelen in de bevrijding van het land en de vereniging van de Nijldelta, want de wafd is volgens hem de wer kelijke vertegenwoordiger van de natie". VARKENSPEST IN DE ALBLASSERWAARD. In verschillende gemeenten in de Alblasserwaard komt var kenspest voor en ook de ge meente Giessendam bleef er niet van verschoond. Tot op heden werden daar op tien bedrijven gevallen gesignaleerd en het aan tal varkens, dat aan de ziekte bezweek of afgemaakt moest worden, bedraagt ruim tweehon derd. Onder de gedupeerde vee houders zijn er, die koppels var kens van 25 tot 30 en zelfs van 40 stuks verloren. De burgemees ter zal strenge maatregelen ne men tegen de veehouders, die niet meewerken om deze uiterst be smettelijke veeziekte te bestrijden. Zo werden er reeds enkele pro- cessen-verbaal opgemaakt we gens ongeoorloofd vervoer van besmette dieren. Aneta verneemt, dat wederom twee zogenaamde „Westerling arrestanten vrijgelaten zijn, na melijk C. W. Goldman en A. C. van Onselen. Dinsdag zijn acht leden van het Indonesische politiedetachement gesneuveld en vier leden gewond bij een hevig gevecht met een den. Java wordt medegedeeld, dat pa trouillerende eenheden van het leger Woensdag verhinderd heb ben, dat een autobus op weg van Bandoeng naar Tasikmalaja be roofd werd. Ex-koningin Farida, de ex- vrouw van ex-koning Faroek, heeft het plan voor de Islamiti sche wet de voogdij te eisen over haar 2 dochters, die zich thans bij de ex-koning op Capri bevin- bende van 140 man, behorende tot de Darul Islam, in de omge ving van Tjiawi, ten Zuiden van Buitenzorg. De bende liet 23 doden achter. Enige tijd na de botsing nam een afdeling van het leger de bende met mortieren onder handen, waarbij enige kamponghuizen, waar de bende benzine had opge slagen, in brand raakten en vier leden van de bende verbrandden. Blijkens een telegram van de correspondent van Aneta te Ga- roet werd dezelfde dag een ge- van de Darul Islam en eenheden vecht geleverd tussen een bende van het leger in de omgeving van Soekawening. De bende liet 15 doden achter. 9 Kampongbewo ners vonden de dood en 38 huizen brandden af. In andere berichten over voort, durende zuiveringsacties in West- Naar vernomen wordt zal zij zich er op beroepen, dat de doch ters aan verzoekingen blootge steld zullen worden, indien zij bij de ex-koning blijven". „Wij stonden op het punt deze doelen te bereiken, toen de waf distische regering (in October •1951) het Brits-Egyptische ver drag opzegde, zich tegen de im perialisten uitsprak, alle arbei ders uit de Britse kampen in de kanaalzone terugtrok, het dra gen van wapens toestond, de ambassadeur in Londen naar Egypte ontbood en het beginsel van het afbreken der betrekkin gen met Engeland goedkeurde". Het verbreken van het verdrag was als een strijdkreet te be schouwen. De aanhangers van de wafdpartij slaagden bijna, doch de plannen werden tegen gewerkt „door gemene samen zweerders, die in Cairo brand stichtten en de wafd van haar positie stootten", aldus Nahas. „De wafd zal niet van haar bekende politiek afwijken". De verklaring zegt, dat een plan voor de buitenlandse en de binnenlandse politiek is opge steld en dat de partijrangen ge zuiverd zijn. Nahas sprak met lof over „het dappere Egyptische leger, dat onlangs een grote taak heeft volbracht". Het leger had een overwin ning behaald, waarop het trots mocht wezen. Moestafa Nahas gispte de Egyptische bladen, „die van Faroek een tiran hebben gemaakt door de slechtheid op te hemelen". Deze zelfde bladen voerden thans een leugencam pagne tegen de wafd. De wafd had zich indertijd naar de ex-koning gevoegd, teneinde hem de decreten ter verbreking van het Brits-Egyptische verdrag te doen tekenen. De stichting Nederl. forensen kampeerverenigingen voelt zich bedreigd door plannen, die er zouden bestaan om de tenthuis jes in de toekomst te laten ver dwijnen. Recente publicaties in de pers waren aanleiding voor de stichting om op een perscon ferentie haar zienswijze nader toe te lichten. De stichting, die twee jaar geleden mede op ad vies van de A.N.W.B. werd op gericht, is het overkoepelend or gaan, waarbij 50 verenigingen zijn aangesloten, die de gezins- kampeerders omvatten, dat zijn zij die gedurende kortere of lan gere tijd in de zomermaanden op kampterreinen in tenthuisjes verblijven, dus niet de z.g. toe ristische kampeerders, die met gemakkelijk verplaatsbare ten ten in de vacantie er op uit trek ken en ook niet door omvang en accomodatie van hun tent aan een vaste plaats zijn gebonden. Volgens het bestuur van de stichting bestaat er een plan om de tenthuisjes na verloop van tijd te doen verdwijnen. De be zwaren zouden zijn, dat er bij toeneming van het aantal tent huisjes ruimtegebrek zou ko men. De tenthuisjes moeten dan worden vervangen door klei nere gemakkelijker verplaats bare tenten, waardoor de vacan- tiespreiding beter tot haar recht kan komen. Vacantiespreiding staat de stichting ook voor. Eveneens wil zij excessen tegengaan. Er zijn verenigingen, die haar leden een maximum oppervlak, b.v. 21 vierkante meter, voorschrijven, doch in Bakkum b.v. staan huis jes met een grondoppervlak van 30 tot 40 vierkante meter. De stichting kant zich er sterk te gen, als de tenthuisjes, een goed kope wijze van vacantiebeste- steding, zouden moeten verdwij nen. Bij de uitgereikte 120.000 kam- peerkaarten zijn 40.000 gezins- kampeerkaarten. Het aantal tenthuisjes wordt geschat op 40 k 50.000. Het afge lopen jaar zijn er in Amsterdam alleen al 900 tenthuisjes bijge komen. Er bestaan bij verschei dene kampeerterreinen dan ook reeds wachtlijsten. Voorts werd nog aangestipt, dat de kampeerders, als zij op een terrein een tenthuisje willen opslaan, gedwongen worden van een bepaalde datum af, Maart of Mei, hun huisjes op te zetten. Het jaargetijde laat dan nog niet toe er te overnachten. De gezinnen gaan er de week-ends doorbrengen of verhuren de huisjes tot het tijdstip, waarop zij zelf met vacantie gaan. Dit laatste wordt niet in alle kam pen toegestaan. Tenslotte werd omtrent de ko mende kampeerwet opgemerkt, dat de stichting tevergeefs ge tracht heeft hierover te worden ingelicht en bij de voorbereiding hiervan gehoord te worden. Het bestuur was van oordeel, dat bij deze wet geen rekening wordt gehouden met het stijgende aan tal kampeerhuisjes. Een W.-Berlijnse rechtbank heeft een 44-jarige gewezen in specteur van de Oostduitse po litie Friedrich Porombka tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens mishandeling van Duitse militairen in krijgsge vangenkampen in de Sow jet- Unie in 1945. Zwemmen is niét alleen een aangename, maar ook een gezon de bezigheid. Er wordt in ons waterland van deze betrekkelijk goedkope ontspanning nog veel te weinig gebruik gemaakt. Er zijn echter een aantal men sen, voor wie het zwemmen min der geschikt, soms zelfs uitge sproken nadelig is. Het is goed daar even bij stil te staan want, eenmaal in de echte vacantie- stemmïng, doet men vaak ondoor. dachte dingen. Om te beginnen is zwemmen verboden voor personen met een geperforeerd trommelvlies of met een chronisch loopoor. Zulke mensen voelen zich geen patiënt. Aan het strand, in de natuur baden en zweminrichtingen zijn ze al kopje onder geweest voor iemand aan het zieke oor denkt. Voor verschillende andere men sen is het eveneens beslist ver keerd om te gaan zwemmen. Met een vergevorderd stadium ader verkalking hoort men niet in het water en ditzelfde geldt voor de meeste lijders aan hartgebreken. Maar hoe gaat het? Men heeft de dagelijkse zorgen nu eens thuis gelaten en men vergeet op zon nige vacantiedagen, dat men eigenlijk een nierziekte heeft, dat men lijdende is aan rheuma- tiek of dat men onder öokters- hancjen is voor ernstige bloed armoede. Toch mogen al zulke patiënten volstrekt niet zwem men! Bij verschillende vormen van longtuberculose kan er door de zwemmerij plotseling een heftige bloeding ontstaan. Ook moeilijk in te brengen breuken kunnen in het water aanleiding tot onaan gename verwikkelingen geven. Allemaal dingen waar men op een stralende vacantiedag niet aan pleegt te denken en die een toch al niet goede gezondheid ernstig kunnen benadelen. Wanneer men met vacantie gaat, is het voor mensen die on der medische behandeling zijn, zeer raadzaam hun dokter tevo ren te vragen, in hoeverre een bad hen zal kunnen schaden. Denkt men in zijn vrije dagen op een andere manier in de verlei ding te komen ergens eens een flinke duik te nemen, ook dan is de behandelende arts, die het be treffende ziektegeval dóór en dóór kent, de aangewezen raads man om van te voren advies bij in te winnen. Gezond of niet gezond, men ga in ieder geval nooit te water, wanneer men sterk bezweet is, wanneer men kort geleden een middagmaal heeft genuttigd of wanneer men alcoholische dran ken tot zich heeft genomen. In totaal 134 personen, die zich tegen de apartheidswetten hadden verzet, zijn in Z.-Afrika tot gevangenisstraffen of boe ten veroordeeld.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5