u;« SrcDincte De vogelstand in en om de Braakman RECHTSZAKEN VOOR DE ZONDAG AUGUSTUS - DE VACANTIEMAAND AGENDA Broedkolonie ten dode opgeschreven? KERKDIENSTEN DE DRIEVOUDIGE MOORD IN Z,-FRANKRIJK De Italiaanse immigratie in Australië KERKNIEUWS Geruchten over verplaat sing van bepaalde groepen in Tsjecho-Slowakije Leven van Egyptische boer in 40 eeuwen niet veranderd Amerikaanse „spion" in Tsjecho-Slowakije ontsnapt Spreek tot mv kind! TERNEUZEN. ZONDAG 10 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. AXEL. BRUGGE. BRESKENS. RETRANCHEMENT. Als Hij bedroefd heeft, zo zal Hij Zich ontfermen naar de grootheid Zijner goedertie renheid. Klaagl. 3 32. Kruisdragers zijn er velen op aarde. De engel der smart kan niet rusten voor hij ieder mensen hart, dat op aarde klopt, vroeg of laat met zijn schepter heeft aan geraakt. Evenwel de Engel, die vertroosting heet, volgt hem op de voet, indien de droefheid het hart niet in bitterheid heeft toe gesloten. Dat is nooit Gods be doeling waar Hij bedroeft en be proeft. Hij toont in al Zijn sla gen, dat Hij toch Vader is! En wij doen wèl met ons hieraan vast te houden in het geloof, als ziende de Onzienlijke. De bitterheid, die woekerplant van onbegrepen smarten, mag niet opschieten in ons hart. Het is toch zo duidelijk, dat de Here, die ons liefheeft met de uitne- mendste liefde, die zelfs de enge len niet kunnen vatten, ons om geen andere reden leed of droef heid zendt dan omdat het dienen moet tot ons eeuwig heil. Indien Hij ons de beproeving kon be sparen, Hij deed het gewis. Als Zijn Vaderland de wonde heeft toegebracht, dan is Zijn liefde on- middellijk daarop gereed ons met eeuwige ontfermingen te om vatten en Zijn goedertierenheid te doen gevoelen. Als wij het hart voor die goedertierenheid maar niet sluiten! Dan ondervinden wij juist in die dagen al de teerheid Zijner liefde. Al het weldadige van Zijn nabijheid. Spreek tot Uw kind In de nacht en donkerheden, Als ramp en leed het neerge bogen vindt. Als 't hijgt naar U met tra nen en gebeden, Spreek tot uw kind! (Uit „Nieuw Bijbels Dagboek") HEDEN: TE&NEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „De vrouw die hij begeerde". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Het meisje van de zonde". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De straat". Ger. Kerk, 7.30 uur: Openbare vergadering G.P.V. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „De vrouw die hij begeerde"; 4.30 uur: Mid dagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Het meisje van de zonde"; 2.30 uur: Middag voorstelling. Sportpark West. Bol werk, 2.30 uur: Voetbalwed strijd Terneuzen 1Wage- ningen 1. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. JrDe straat"; 8 uur: Biosc. „Arlberg ex press". AANNEMER BEROOFD. De Haagse politie heeft dezer dagen de 44-jarige kellner M. A„ de 28-jarige musicus J. A. L. en 3 buffetjuffrouwen gearresteerd. Zij worden er van verdacht eeri Haagse aannemer, zekere B„ in de nacht van 29 op 30 Juli van duizend gulden te hebben be roofd. De aannemer was in die nacht verzeid geraakt in het gezelschap van enkele heren en dames. Van café naar café zwervend raakten zijn zinnen allengs beneveld, zo dat hij er geen acht op sloeg, dat hij in een snackbar van de be- dienster geen geld terug kreeg van een bankje van honderd. De rest van het gezelschap merkte dit wel op en vond er een aan sporing in om de aannemer in de loop van de avond verder van zijn geld te ontlasten. De volgende dag liep de aan- nemer naar de politie, die de dames en heren wist te achter halen. De achttienjarige juf frouw G. bleef aanvankelijk bui ten schot, tot bekend werd, dat zij zich met geld van de aan nemer in de kleren had gestoken. Van de duizend gulden is 675 gul den achterhaald alsmede de nieu- we kleren van de achttienjarige. VEERDIENST VLISSINGEN—BREftKENS. De veerdienst Vlïssijigen Breskens zal voortaan des" Zon dags zo nodig met twee* boten, de „Koningin Juliana" en de „Prins Bernhard" worden on derhouden. Tot dusver was ook op de zeer drukke Zondagen slechts één boot beschikbaar welke dan weliswaar onafgebroken heen en weer voer, maar lang niet altijd het vervoer op de gewenste wijze kon verwerken. ThanS zal een tweede boot met volledige be manning gereed worden gehou den, zodat deze, zodra dit nodig mocht blijken, onmiddellijk kan varen. Zoals men zich zal herinneren hebben de Provinciale Staten van Zeeland de vorige week een motie aangenomen, waarin er op werd aangedrongen de dienst op Zondagen aan te passen aan de eisen van het verkeer. ZATERDAG 9 AUGUSTUS. NED. HE KV. KERK Schoondijke: 7 uur Avondgebed. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur uur Ds. C. B. Boere, van Groede. (In beide diensten collecte Inwendige Zending). Hoek: 10 en 2.30 uur Dr. H. J. Honders, van Wassenaar. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek (H. A. en Dankzegging). Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Cand. J. Jimmink te Leiden. Philippine: 2.30 uur Cand. J. Jim mink te Leiden. Sluiskil: 10 en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten. Bed. H. Doop; 2.30 uur Cand. C. Boogaard, van Hoede- kenskerke. Driewegen: 7 uur Cand. C. Boo gaard, van Hoedekenskerke. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. West Zeeuws-Vlaanderen. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Dat de indijking van de Braak man ondanks alle goeds ook een schaduwzijde heeft, was de slot conclusie van ons vorig artikel tje. Zolang de Braakman nog in zijn oude vorm bestond, lag onder de rook van de gemeenten Hoek en Terneuzen een brok volkomen ongerepte natuur met een rijk vogelleven, dat wonder lijk genoeg slechts aan weinigen bekend was en wel het grote in de mond van de Braakman gele gen schor, waar nu de nieuwe dijk dwars overheen loopt. Zee. en waadvogels van veler lei pluimage hadden in de loop der jaren dit met vele killen en kreken doorsneden wad tot woon- en broedplaats gekozen. Vóór alles domineerden daar de bekende kok. of kapmeeuwen, gedurende lente en zomer ken baar aan het mooi chocolade bruin kapje, dat dan hun kopje siert. Van deze vogelsoort broed den er op het schor een onwaar schijnlijk groot aantal. Een schatting van ongeveer 1000 nes ten is zeker aan de lage kant! In de onmiddellijke nabijheid van deze kolonie kapmeeuwen en zelfs er middenin huisde, zij het in mindere mate, de kleine stern, het sierlijke meeuwvogel tje met een zwarte kruin, waar- van" men iedere dag in onze ha vens het feilloos duiken naar voedsel kan bewonderen. Verder enkele paren zilvermeeuwen en grote sterns. Behalve deze leden van de fa milie meeuw nestelden op dit schor vele wilde eenden, berg eenden, tureluurs, kluten, wul- al als de „gevonden" eieren voor consumptie geschikt zijn! Te verwachten is dus, dat deze gehele broedkolonie ten dode is opgeschreven, als hiertegen niets wordt gedaan. Wat er aan gedaan kan worden? Wel, de eigenaar van het schor, water staat of gemeente, kan het be treden duidelijk verbieden en vooral toezicht daarop bevorde ren. Al dit te verwachten moois is dan voor ieder, die er oog voor heeft en rustig op de nieu we dijk gaat zitten, van vlakbij te bewonderen. De ervaring in andere broedgebieden heeft n.l. geleerd, dat onze meeuwen in een beschermd gebied tot op de grens van dat gebied nestelen, zodra ze „door" hebben, dat geen Fins schip omhoog gevaren en gebroken. Vrijdagmiddag ongeveer 4 uur is bij hoog water in de Schaar van Everdingen bij boei No. 5 (zwart) ter hoogte van Baarland, het Fin- se stoomschip „Ariana" (4372 b. r. t.) in de Westerschelde aan de grond gelopen. Het schip, dat toebehoort aan de rederij Laivan Rebe te Helsin ki, was met 7500 ton ijzererts op |weg van Oxelsund naar Antwer pen. Direct na het omhoog varen. Voeren van Vlissingen en Terneu zen sleepboten ter assistentie uit. De sleepboten „Adriënne Let- zer" uit Vlissingen," „Walvis" en „John P. Best" uit Terneuzen hebben tevergeefs getracht het schip vlot te trekken. Des avonds te half 10 is bij laag water de „Ariana", „gebroken", zoals men dit in scheepvaartkrin gen noemt, en maakte het ketel- ruim water. Bergingsvaartuigen zijn reeds begonnen met het overnemen van de lading. Hedennacht omstreeks 1 uur zijn 19 leden van de bemanning, waaronder de marconist, met een mens die grens overschrijdt. - Laten we hopen, dat het zover' sleepboot alhier aan de wal ge- Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds.JH. C. P. cpholeksters om van h.6t Wiebosch Bed. H. Doop. (Col- Pfn en scnoieKsters, om van nei lecte voor kerkherstel). j kiene grut als rietgorzen, gele Breskens: 10 uur Ds. J. H. van] kwikstaarten, enz., maar niet te Beusekom. Cadzand: 9.30 uur Ds. H. Kuil man, van Zuidzande. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Bed. H. Doop. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaft Oostburg: 9 uur Ds. J. B. van Bork, van Retranchement. Retranchement: 10.30 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur. Ds. G. J. Derksen, van Utrecht. Sluis: 7 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. St Anna ter Muiden2.30 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 2 uur Ds. H. Kuijlman, van Zuidzande. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 11 uur Ds. H. Kuijl man. (Extra collecte Noodl. ker ken en personen). GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 en 2.30 uur Cand. Nagel kerke, van Wolfaartsdijk. Terneuzen: 10 en 4.30 uur Ds. M. de Regt, van Nieuwendijk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. W. J. de Ruiter, van Schoonho ven. GEREFORMEERDE KERK (Onderh. art. 31 D.KO.). Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. K. Ded dens. Terneuzen: 10 en 3 uur Ds. C. Vonk, van Schiedam. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Overduin, van Woerden, GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 u. en 2 u leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. LEGER DES HE1LS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. rooms-katholieke kerk. Axel: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.oO uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur. H. H. Missen. spreken! Een bezoek aan dit vogelpa radijs zo omstreeks de tijd, dat al deze gevleugelde vrienden nes. telden, was voor een natuurlief hebber een gebeurtenis om nooit te vergeten en voor een oninge wijde een gerede aanleiding om vogelvriend te worden. Amper was men in de omge ving van de nesten aangeland, of de gehele kolonie kwam als één man onder de wapenen! On der afgrijselijk gekrijs stoof de hele bende op de argeloze bezoe kan komen! Aan een dergelijke oase hebben niet alleen onze vo gels, maar ook wij mensen van onze gejaagde en geplaagde we reld behoefte. De vogels, om op een rustig plekje de soort in stand te kunnen houden en de mens om in de nabijheid van een dergelijke oase de vele beslom meringen des levens te kunnen vergeten. Misschien zal worden tegen geworpen, dat dit schor met zijn strandje ook voor mensen een oase van ontspanning kan wor den, maar een groot deel van de vroegere Braakman zal toch als recreatie-oord worden inge richt!! Bovendien kan dit gebied worden vrijgegeven na b.v. 1 Juli, als de broedtijd van de meeste vogels achter de rug is. Tenslotte is het toch zo, dat ook de vogels recht hebben op leven. Laten wij mensen hun dan dit stukje grond „schenken" Hun strijd om „levensruimte" is in deze tijd van ontginning, drooglegging, enz. toch al moei lijk genoeg! Vooral als de zoveel machtiger mens als tegenpartij fungeert! bracht en in hotels onderge bracht. De kapitein en officieren zijn aan boord van de „Ariana" ge bleven. t Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrich ting werd in de mhand Juli 19§2 door 2365 personen bezocht, tefen 2602 in de maand daar vóór. „Plan .Zuid" wordt sport centrum. Opening tennisbanen. Dezer daigén waren wij in de gelegenheid de reeds ver gevor derde werkzaamheden van de aajjleg der Axelse tennisbanen iri ogenschouw te nemen. Wanneer men nagaat, dat nauwelijks twee maanden ge leden de raad de beslissing nam het in de nabijheid van de jeugdherberg gelegen fraaie ter rein voor dat doel af te staan, dan is het niet te veel gezegd, als wij constateren dat hier met bekwame spoed is gehandeld. De banen zijn nu zover ge reed, dat zij op Zaterdag 16 Aug. zullen worden geopend, dank zij de medewerking die werd on dervonden van het gemeentebe stuur en de bij de tennissport betrokken ingezetenen. Met de openstelling van de banen zijn al de plannen nog niet verwezenlijkt. De modern ingerichte banen •zijn gelegen op het enigszins verhoogde deel van 't recreatie gebied, dat wij nu wel „plan Zuid" kunnen gaan noemen. Men heeft hier een fraai pa norama op het Zuidelijke deel der gemeentelijke kom, met het zwembad en de z.g. „Kleine Kreek". Het ligt in ds bedoeling de onmiddellijke omgeving van de tennisbanen aan te passen aan de ontworpen plantsoenen met bosbeplanting. Een clubgebouw met een ter ras zal dra worden verwezen lijkt en zo zal men dan dit sei zoen nog enkele maanden kun nen spelen. Axel heeft nu tennisbanen gekregen en een nieuwe tak van sport wordt daarmede toege voegd aan de reeds bestaande, die vrijwel alle in dit gedeelte van het onder de rook van Axel gelegen recratiegebied worden beoefend. Er zal nu ook nog een tennis club worden opgericht. Men deelt ons mede, dat hiertoe te gen a.s. Dinsdagavond een ver gadering werd bijeengeroepen. Ongeval. Opgehouden door het onweer, gepaard gaande met hevige re genbuien, reed de bloemist J. H„ wonende aan de Oude Weg al hier, Donderdagavond uit Ter neuzen komende, nabij de buurtschap Magrette met zijn rijwiel vermoedelijk tegen een steen, waardoor hij een ernstige val maakte en behalve een die pe hoofdwonde enige kwetsuren opliep. Danig versuft bereikte hij zijn woning, waar hij zich verplicht zag zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Tweedaagse trip naar Luxemburg. Andermaal maakte een gezel schap onder leiding van de heer D. v. d. Berg een tweedaagse reis naar het veelbezochte groot hertogdom. Na een bezoek aan de gelijk namige hoofdstad werd de reis voortgezet met een excursie per „Cito"-tcuringcar door het Oos- Het Heilig Bloedspel. Om-de vijf jaar wordt te Brug ge het Heilig Bloedspel opge voerd, waarvoor steeds grote belangstelling bestaat. Vele Zeeuwen en toeristen, die in Zeeland vertoeven, bezoeken ook dit jaar het machtige open luchtspel dat vertolkt wordt door 2500 spelers, zangers en muzi kanten. De eerste opvoeringen kunnen goed geslaagd worden genoemd. Het weer werkte tot nu toe mee. Het spel is geschreven door Pater Boon. Arthur Meulemans heeft de muzikale leiding. Re gisseur is Antoon van de Velde. Er volgen nu nog 4 voorstellin gen. Velen maken van de gelegen heid gebruik tevens de verlich ting van Brugge te bewonderen. De reien en historische monu menten maken een sprookjes achtige indruk in de weelde van licht. Een en ander brengt in Brugge heel wat vertier. Alleen de za kenmensen op de Markt mop peren, daar hun bedrijf „weg- gebouwd" is achter de machtige tribunes voor het openlucht spel. De 32-jarige Franse boer Domi- nici is, na voor de vierde maal door de politie te zijn onder vraagd, weer naar zijn boerderij gezonden. De laatste ondervra ging duurde vier uur. Dominici is de man, die het eerst de lijken van de verslagenen zag en de politie waarschuwde. De politie deelde verslaggevers o.m. mede, dat zij een aantal sporen volgt, „die mogelijk nog tot een verrassend resultaat zul len leiden". Een zestigtal Italiaanse immi granten hebben een mars gehou den door een der voorsteden van Sydney. Zij droegen borden met opschriften als: „Wij willen werk of repatriëring". De demonstranten stelden zich voor het regeringsgebouw op en kondigden aan, dat zij in honger staking zouden gaan. Zij werden door de politie uiteengedreven. Vele Italiaanse immigranten zijn reeds twee maanden werk loos. ROOFOVERVAL TE VARSSEVELD BERECHT. In hoger beroep hebben voor het Arnhemse gerechtshof te rechtgestaan de 32-jarige klom penmaker G. H. B., te Harreveld en de 48-jarige landbouwer G. W. te Varsseveld. De beide mannen hadden te Varsseveld een zekere Ruusink overvallen en hem on danks zijn krachtdadig verzet beroofd van een bedrag van 1800. De procureur-generaal eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf van vijf jaar. De Arnhemse rechtbank had B. die zeven en twintig maal is ver oordeeld, tot 4 jaar veroordeeld en W„ die zeven vonnissen heeft, tot drie jaar. De procureur-gene raal vond het onbegrijpelijk, dat de mannen in hoger beroep wa ren gegaan. Beiden hebben even veel schuld. B. hanteerde dé knuppel, waarmede R. werd neer geslagen en W. hielp hem. W. was ook de initiatiefnemer. De verdediger wees in zijn plei dooi naar locale beoordelingen omtrent W„ waaruit zou blijken, dat hij niet „een typische platte- landsmisdadiger" is, zoals het psychiatrisch rapport conclu- VINCENT AURIOL GAAT VISSEN EN STALIN SCHAAKT. NED. HERV. KERK. Beroepen te Hansweert (toez.) ds A. de Haan, cand. te Zeist. ker af. Met snelle wiekslag do- ken ze tot op minder dan een! de maand Sextil.s meter afstand van de ongewen ste vreemdeling om dan razend vlug te wenden en weer opnieuw aan te vallen. Was de ongenode gast geen mens, maar een vogel evenals zij, dan was er van wen den geen sprake, maar werd de indringer met de sterke en scherpe snavel bewerkt tot deze vluchtteof won! De vele andere vogels gaven op minder luidruchtige wijze van hun onrust blijk, maar al wat vleugels had en nestelend was bleef op de wieken, tot de ver oorzaker van deze onrust op vei lige afstand van hun dierbare nesten was weggetrokken. Aan dit alles is een eind geko men. Reeds thans nu eb en vloed nog slechts luttele weken het binnendijks gelegen deel van het schor niet meer kunnen be reiken, is de uittocht van de meeuwen een feit geworden. Vrijwel alle vogels hebben zich nu verplaatst naar dat deel van het schor, dat buitendijks is blijven liggen. Vast staat, dat dit betrekkelijke kleine stukje schor het komende voorjaar broedplaats zal zijn voor vele van de genoemde vogelsoorten. Als dit nieuwe terrein nu maar even ontoegankelijk was als het oude, zou deze verplaatsing niets te betekenen hebben, maar de verhoudingen liggen veel ongun stiger. De. nieuwe broedplaats ligt vlak bij de nieuwe dijk, waarover straks de verkeersweg komt te liggen. Het betreden van dit nieuwe broedterrein zal in tegenstelling tot vroeger alleen mogelijk zijn voor hem die over een paar gummilaarzen beschikt of er een paar modderige schoenen voor over heeft. Practijk is, dat vogelnesten onder deze omstan digheden nimmer ongerept blij ven en er altijd lieden zijn, die de eieren roven of vernielen. Natuurlijk en gelukkig reageert niet ieder mens op een dergelij ke wijze op het zien van een vogelnest, maar toch velen voor- Daar het volgens die goede oude Romeinse tijdrekening in (de zesde maand) was, dat keizer Augus tus naast verschillende over winningen op krijgskundig ge bied ook nog een overwinning op staatkundig gebied behaalde (hij werd namelijk Romeins con sul) en men Sextilis eigenlijk een veel te sobere naam vond voor het nogal op praal inge stelde Romeinse volk, besloot men deze naam te veranderen in Augustus. Had de goede man geweten, hoe een kleine twintig eeuwen later duizenden zouden verbleken met oog op vacantie- spreiding en dito perikelen, dan had hij zeker z'n schone naam niet voor deze maand gegeven. Maar onderhand is het nu Augustus en in de diverse huis gezinnen beginnen de meest bi zarre plannen een steeds be scheidener (dus reëler) vorm aan te nemen. En onwillekeurig vragen we ons straks af, genietend van een bordje potage a maison tijdens het genoeglijke pensiondiner te midden der stortbuien buiten of het ijsje op het gloeiende, volge pakte strand, hoe nu feitelijk „de groten der aarde", die goe de lieden, waar de kranten zich beroepshalve dagelijks zo druk over maken, het er in hun va- cantie afbrengen. Ligt Stalin in een gewaagd zonnebadpak sandwiches niet ka viaar te smikkelen in een ge huurd badstoeltje op de Krim? Zou Harry Truman aan het pick nicken zijn met generaal Mac- Arthur en hem een portie Rus sische eieren klaarmaken? En die goede oude Winston Chur chili, wat zou die doen? Bad- nymphen schilderen, romans schrijven, paardrijden, zwem men, twee sigaren tegelijk pro beren, onkruid wieden of zou hij soms samen met Clement Attlee duetten uit „Die Fledermaus" zingen in het parlement? Pro fessor Piccard oefent zich vast en zeker in duiken en schoon- springen, terwijl het geen twij fel overlaat, dat Anna Pauker weer stiekum een paar rtieuwe kabinetjes in elkaar zit te draai en achter dat gordijn van kip pengaas. Overigens zal de rode deken van Canterbury onder invloed van de vacantiesfeer zeker ko men tot het schrijven van een nieuwe geruchtmakende brochu re. We durven te wedden, dat het over rode badpakken gaat (eventueel te maken uit een dito deken). röf prof. dr. Beel ook een rus tige vacantie tegemoet gaat, wa gen we niet te voorspellen. Maar wie weet, kan er tussen diverse informatieve besprekingen nog wel een zeiltochtje af met prof. Römme en dr. Schouten. Toch valt het op, dat de va- cantieontspanning van de mees te staatshoofden zich concen treert op de rustige takken van sport: n.l. schaken en vissen. telli ke" arens^ebi-ed met een on- ^ert. De drank heeft deze ver- StekClfS aan de® Moe- U zei te Remich, waar ,de nacht Uitspraak over m aagen. werd doorgebracht. De reis bereikte haar hoogte punt op de laatste dag. Toen ging de route door de dalen van de rivieren Moezel, Sauer en Our met de uitgestrekte op de oevers gelegen wijnbergen. Af wisselende landschappen met behoorlijk gelegen bergdorpjes en stadjes en fraaie burchten, die herinneringen wakker rie pen aan lang vervlogen eeuwen, onderbraken de boeiende ver gezichten, die zowel op de Lu xemburgse als de Duitse oever het ooig bekoorden. Bovendien werd de reis on derbroken voor het maken van wandeltochten door „Klein Zwitserland" en andere mooie gedeelten van het groothertog dom. Vianden (met één der stam sloten van het Oranjehuis) Chervaux en Echternach vooral maakten diepe indruk op de reislustige Axelaars. Een mooie terugreis door de Ardennen met een korte nach telijke verpozing in het ver lichte Brussel vormden het sluitstuk van deze geslaagde I tweedaagse trip. Volgens de „Wiener Kurier", het orgaan van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Oostenrijk, zouden de autoriteiten in Tsje cho-Slowakije reeds enige tijd voortgaan met het overbrengen van „burgerlijke elementen" uit de steden naar verwijderde stre ken en naar landbouwgebieden. De maatregelen zouden te verge lijken zijn met die, welke in Roe menië en Hongarije zijn genomen en ten doel hebben enerzijds om plaats te maken in de grote ste den voor arbeiders en anderzijds om elementen, die niet het volle vertrouwen van het regiem ge nieten te verspreiden, aldus de „Wiener Kurier". 2 PERSRONEN VERDACHT VAN HANDEL IN VALSE DOLLARS GEARRESTEERD. De Mijnmeester niet-eervol ontslagen. mijnmeester van de ge meentelijke vismijn te Breskens, I. K., is door de gemeenteraad niet-eervol ontslagen nadat het ooilege van B. W. ongeveer 10 dagen tevoren deze functio naris reeds had geschorst. Aanleiding tot dit ontslag was een kastekort van ruim 2000. Dit tekort werd enige weken ge leden ontdekt bij de driemaan delijkse kascontrole. De mijn meester legde tegenover de bur gemeester en politie een volle dige bekentenis af. Hij had zich Frankrijks premier Vincent ftet bedrag toegeëigend en het Auriol bijv. voelt zich pas volko-,in hoofdzaak gebruikt voor café men uit, als hij met z'n keur van werphengels kan zwiepen, ter wijl de grote zwijger van deze eeuw Joseph Stalin tot de meest goedmoedige grootvader wordt, als hij tijd kan vinden om iemand op vreedzame wijze uit te dagen aan het schaakbord. Al met al is dit toch een, spe ciaal in deze vacantietijd van prikkellimonade en zonnebrand- crème, prettig iets 9m aan te denken... „Ze kunneh ook nog gewoon zijn", zoals pnze gena tionaliseerde melkboer het zo kernachtig uitdrukt. Natuurlijk is het nu erg ver leidelijk om hier meteen allerlei filosofieën aan vast te knopen in de stijl van: als ze nu alles eens op het schaakbord uitvoch ten... maar ook dit zal wel een te schone vacantiedroom blij ken... Als u straks thuiskomst vindt u tussen allerlei ansichten immers opeens die navordering? En .mocht u soms geïnteresseerd zijn in onze vacantieplannen Wij blijven thuis, om' al die nij dige, zonverbrande brieven van y te ontvangen over déze jour nalistieke zonnesteek! verteringen. De man werd aangehouden doch is na enkele dagen weer op vrije voeten ge steld. Hij is thans in een inrich ting opgenomen. Collecte De collecte voor de stichting „Christelijke Blindenhulp" heeft 17,98 cpgebracht. BESPREKINGEN OVER DE SAAR. Te Parijs is medegedeeld, dat de FransWestduitse besprekin. gen over de „Europeïsering" van het Saargebied op 13 Augustus in de Franse hoofdstad hervat zul len worden. Bondskanselier Ade nauer had enige dagen uitstel verzocht waardoor de bijeen komst van Vrijdag niet doorging. Op 12 Augustus zullen de lan den van de Europese verdedi gingsgemeenschap bijeenkomen om een besluit te nemen aangaan de een uniforme regeling voor de duur van de dienstplicht in elk der zes landen. Begin Juli kocht de Rotterdam mer W. H. van R. van de Hage naar T. R. 12000 dollar in coupu res van 100 dollar. Kort daarna bemerkte Van R„ dat lde dollars vals waren. Hij haastte zich naar de politie, die op 3 Juli reeds er in slaagde T. R. in Den Haag te arresteren. Vijf dagen later, op 8 Juli, ar resteerde de Rotterdamse politie in een café te Rotterdam J. K., een vriend van T. R„ die er van verdacht wordt valse dollarbiljet, ten uit Parijs naar België, Neder land en Duitsland te hebben ge smokkeld. Verband werd gelegd tussen de eerder genoemde transactie van T. R. met Van R. en de interna tionale contacten, die J. K. met valse munters in het buitenland zou hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. RUIM 200 BESMETTE PINKEN WORDEN AFGEMAAKT. Onder de pinken, die grazen in de weiden van de N. V. Maat schappij Griendtsveen in De Peel is mond- en klauwzeer ge constateerd. Aangezien in deze weiden een- zeer groot aantal runderen loopt, is door het gemeentebestuur van Horst contact opgenomen met de Veeartsenijkundige dienst. Deze dienst heeft geadviseerd de 209 pinken af te maken. Met het slachten daarvan heeft men nu een begin gemaakt. De koeien zijn eigendom van boeren uit o.a. Griendtsveen, Helenaveen, Deur- ne, Horst, Sevenum. De boeren ontvangen zoals bekend een ver goeding. GECOMBINEERDE STRAF VOOR EX-PTT AMBTENAAR. Bij een controle op een bijkan toor der posterijen te Amster- dam-Z. was de 24-jarige ex-hulp besteller P. G. er op betrapt, dat hij uit een enveloppe 20 gulden nam. Uit het onderzoek was toen gebleken, dat hij zich meer hieraan schuldig had gemaakt. Thans stond de jongeman, wiens vader zelf PTT-ambtenaar is, voor de rechtbank te Amster dam. De officier van justitie eiste voor dit misbruik van ver trouwen, één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk en af trek van de preventieve hech tenis. De advocate vertelde, dat de jongeman omgang had met een meisje, tegen wie zijn ouders be zwaar hadden. Voor dit meisje deed G. uitgaven, die hij onmoge lijk van zijn salaris van 43 gulden kon bekostigen. Zij vroeg de rechtbank haar cliënt eefa niet te zware onvoorwaardelijke straf op te leggen, opdat hij nog een kans zal krijgen. Op 19 Augustus zfil de rechtbank uitspraak doen. In een aan het blad „Al Ahram" toegestaan interview wekt de Egyptische eerste minister Aii Maher de Egyptische politieke partijen op tot het uitwerken van „gezonde programs ten einde Egypte een gezond parlementair bestel te schenken". De eerste minister verklaart dat zijn regering niet voornemfens is de grondwet te wijzigen, maar dat zij niet zal aarzelen dit te doen, indien 's lands belang het vereist. „Wij moeten naar de toe komst kijken", zo zegt hij, „en ons niet bezighouden met het verleden." Na te hebben gewezen op de moeilijkheden van een landher vorming, die nodig zou zijn om de spanning tussen grondbezit ters en de arme boeren te ver minderen, verzekert Ali Maher, dat zijn regering al het moge lijke zal doen om de levensstan daard op het platteland te ver beteren. „Met schaamte", ,zo zegt hij, „moet men bekennen dat het leven van de boer sedert 40 eeuwen nog niet veranderd is in Egypte". Ali Maher uitte vervolgens de wens, dat de perscensuur zou worden afgeschaft. „Ik moet ech ter tot mijn spijt zeggen", aldus de eertse minister, „dat sommige bladen vroeger alle grenzen van het fatsoen hebben overschreden door schandalen op te sporen en deze op sensationele wijze, scha delijk voor de goede naam van de natie, te publiceren." Zes personen hebben de dood gevonden bij overstromingen, die als gevolg van de zware regenval det laatste dagen, Manilla teis terden, waarvan drie kwart ge deelte blank staat. De 25-jarige Amerikaanse bur ger John Hvasta, afkomstig uit de staat New Yersey, was in Tsjecho-Slowakije gevangen ge nomen en op beschuldiging van spionnage voor de Ver. Staten tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De Amerikaanse rege ring had herhaaldelijk bij de autoriteiten te Praag aangedron gen op vrijlating van Hvasta en van de Amerikaanse journalist Oatis, die dertien maanden gele den, eveneens op beschuldiging van spionnage voor de Ver. Sta ten, tot vijftien jaar gevangenis straf was veroordeeld. Een te Londen verschijnend anti-communistisch blad, de „Vrije Tsjechoslowaakse Inlich tingendienst", meldde op 27 Juni dat Hvasta er 2 Januari j.l. in was geslaagd te ontsnappen uit de Leopoldof-gevangenis nabij Bratislava. Ook na dezen datum deed de Amerikaanse regering bij de Tsjechoslowaakse autoriteiten verscheidene malen stappen over Hvasta, 'doch Praag reageerde niet. Drie dagen geleden beves tigde het Tsjechoslowaakse mini sterie van buitenlandse zaken dat Hvasta uit de gevangenis was ontsnapt, hieraan toevoegend dat het niet wist waar hij thans ver bleef.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2