België en de militaire diensttijd Geen woningen evacuatie maar gedwongen De oliekwestie VACANTIE DE POSITIE VAN JAPAN IN OOST-AZIE Mr P. J. Oud buitengewoon hoogleraar De werkloosheid in Juli Het laagst in Zeeland Uit Russische gevangenschap vrijgelaten Luchtvaartdemonstraties verstoorden kerkdiensten MAROKKO ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2108. H. M. ds Koningin bezocht „Motondc" Negentien zelfmoorden in één week DE KABINETSFORMATIE M.T.S.-'ers naar de Technische Hogeschool WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder Aug, Perzische nota aan Engeland Frankering bij abonnement: Terneuzen Dbrseteur-Hoofdredac-^ur I. van de Sanöe Redactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pel advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent} iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De secretaris van de afdeling Brussel van het algemeen Bel gisch vakverbond heeft tegen over de pers verklaard, dat de Belgische socialistische leiders zich van deze week in verbinding hebben gesteld met de vakbonden in Frankrk, Duitsland, Italië Nederland en 'Luxemburg. Het resultaat van deze bespre kingen is geweest, dat de socia listische arbeidersbewegingen in deze landen met betrekking tot de duur der militaire dienstplicht eenzelfde standpunt als België zullen innemen en in het bijzon der de door de Belgische arbei ders ondernomen actie zullen steunen. Het Katholieke en liberale vak verbond hebben hun leden ver- zocht niet aan de door het ABVV voor vandaag uitgeroepen sta kingen van 24 uur deel te nemen en het resultaat der besprekin gen af te wachten, die op 12 Aug. te Parijs over de duur van de mi litaire diensttijd worden gevoerd. De arbeiders in het gas- en electriciteitsbedrijf, waar het ABVV vele leden telt, zullen het werk slechts gedeeltelijk neer leggen, teneinde een normale gas- en electriciteitsvoorziening moge lijk te maken. De spoorwegarbei ders hebben van de vakbond op dracht gekregen het werk tussen 10 en 13 uur stop te zetten. Ver wacht wordt evenwel, dat de internationale spoorverbindingen hierdoor niet zullen worden ge troffen. Het douanepersoneel aan de grenzen zal in plaats van te staken de reglementen met bij zondere nauwkeurigheid toepas sen. Afvaardigingen uit alle provin cies zullen bij de manifestaties van het ABVV te Brussel aan wezig zijn. De Luikse arbeiders zullen met autobussen naar Brus sel komen, terwijl alle grote plaatsen in de provincies een 100. tal afgevaardigden zullen zenden. 's Middags om 13 uur wordt in de Vlaamse schouwburg te Brus- Vrijdagmiddag heeft H.M. Ko ningin Juliana een bezoek ge bracht aan „Motondo", het in ternationale padvinderskamp van het Leger des Heils, dat gedu rende tien dagen op een terrein aan de Goor steeg te Lunteren Vlaamse schouw Durg te wus- wordt gehouden. Hare Majesteit vergadering gehouden, waar arriveerde omstreeks half drie en i j_ co^rotarissen van 't was gekleed in het blauwe uni form van het Nederlandse pad vindstersgilde. Nadat de kampstaf aan haar was voorgesteld, begaf de Ko ninklijke bezoekster zich naar het Motondo-plein, waar com missioner John Allan een wel komstwoord sprak. Na een de- filé van de padvindsters werd de Motondo-hymne gezongen en daarop bood verkenner B. Zaad- haaf uit Den Haag de Koningin namens alle padvinders een aan denken aan, een sier-voorwerp, een boomstam met bijl voorstel lende. De thee werd in de grote kampcantine gebruikt en ver volgens bracht de hoge gaste aan alle afdelingen van Moton do een bezoek. Zij onderhield zich daar met verkenners uit Amerika, Canada, Zweden, Zwit- sërland, etc. In totaal zijn elf nationaliteiten vertegenwoor digd. Tot slot voerde een aantal Amerikanen een Indiaanse dans uit, waarna Koningin Juliana omstreeks kwart over vier met velerlei yells geestdriftig uitge leide werd gedaan. de nationale secretarissen van 't ABVV Renard en Major 't woord zullen voeren. Het standpunt van het N.V.V. Naar aanleiding van dit be richt vernemen wij dat het N.V.V. in Nederland zich niet met deze actie wenst in te laten, aangezien het hier een politieke aangelegenheid betreft. De bakker is naar Oostenrijk Om eens goed brood te eten; Hij heeft al sedert lange tijd Niet meer écht vers ontbeten. Mijn kruidenier schreef, dat hij [met Een reisgezelschap mee is Naar de Rivièra, waar hij dus Monsieur Le Krwie de Nier is. Mijn sigarettenman zit dicht, Hij ging in 't Rijnland zitten De groenteboer keurt deze [week De piepers bij de Britten Mijn kleermaker zit in „De Schweiz" De Jungfrau te vereren; Waarschijnlijk doet hij 't van [het geld Der onbetaalde beren. De slager slentert in Parijs (Rondrit, Folies Bergères En Eiffeltoren, opera) Mét Madame La Bouchère. Professor fietste met zijn [vrouw (De kinders komen later) Naar een klein bos- en hei-pension Met zonder stromend water. Zo gaan de mensen Allemaal Zich eventjes ontspannen; Ze komen t'rug met vuile was En schone hersenpannen. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) Volgens welingelichte kringen is de positie van Japan in het ge bied van de Stille Oceaan volle dig in beschouwing genomen door de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland bij hun jongste besprekingen. Naar men meent te weten zijn de ministers het er over eens ge worden, dat de herleving van een krachtig Japan om het machtsevenwicht in Oost-Azië te herstellen, een onverbijdelijk ri sico is, doch een risico, dat nauw lettend in het oog moet worden gehouden in de komende vijf tot tien jaar. Men gelooft, dat, in dachtig de oorspronkelijke doe len van het driemogendheden- verdrag voor de Stille Oceaan, gericht tegen een mogelijke Ja panse agressie in de toekomst, de Ver. Staten de herbewapening van Japan zullen blijven beper ken tot defenseive wapenen. De woningnood is in het door de Sowjets bezette deel van Duitsland veel nijpender dan inde bondsrepubliek. In West-Duits- land werden in de afgelopen twee jaar ruim 750.000 nieuwe wonin gen van verschillende omvang gebouwd tot een totaal bedrag van meer dan 7 milliard D>I (West). Daarmede zijn er sinds de geldsanering in 1948 meer dan een millioen woningen gebouwd. In de door de Sowjets bezette zone is nauwelijks sprake van nieuwbouw. De kabinetsformateur, mr. Donker, heeft Vrijdagmorgen een onderhoud gehad met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, oud gou verneur-generaal van Ned. Indie, oud Nederlands ambassadeur te Parijs, thans permanent verte genwoordiger van Nederland bij de N.A.V.O. te Parijs, voorts met minister Staf en prof. mr. R. Kranenburg, oud voorzitter der Eerste Kamer en lid van de Raad van State. Vrijdagmiddag zou de forma teur verdere besprekingen voe ren. Gistermiddag heeft de forma teur, mr. Donker, achtereenvol gens een onderhoud gehad met de Eerste Kamerleden dr. L. J. C. de Beaufort en ir E. H. A. Kraaijvanger en de oud-staats secretaris, prof. Van der Grin ten. Naar wij van de zijde der Tech nische Hogeschool te Delft ver nemen, ligt het in de bedoeling reeds met ingang van de in Sep tember aanvangende nieuwe cursus voor afgestudeerden aan een van rijkswege gesubsidieer de middelbaar technische school de mogelijkheid open te stellen aan de technische hogeschool te gaan studeren. Zij die toelating wensen, dienen zich aan een uit en door de senaat samengestelde commissie, welke nodig kan worden versterkt met andere docenten aan de T. H. te ver schijnen en moeten blijk geven van voor de studie in de techni sche wetenschappen voldoende algemene ontwikkeling en vol doende kennis van de Engelse, de Franse en de Duitse taal. Toe lating tot de examens kan wor den verkregen onder overleg ging van een verklaring van de directeur van de M.T.S. betref fende de studie, rapporten en cij ferlijsten en eventueel een ver klaring van de werkgever (s.) De mogelijkheid van toelating tot de examens aan de techni sche hogeschool wordt openge steld voor alle afdelingen. De raad van beheer van de Nederlandsche vereeniging voor hooger onderwijs in de economi sche wetenschappen heeft op aanbeveling van de Senaat der Nederlandsche economische Hoo- geschool en op voordracht van het college van curatoren be noemd tot buitengewono hoog leraar in het Nederlands staats- en administratief recht de oud burgemeester van Rotterdam Mr. P. J. Oud. De benoeming gaat in op 1 September a.s., de dag, waarop van Prof. Mr. C. W. de Vries emeritaat wordt verleend in ver band met het bereiken van de 70- jarige leeftijd. Het aantal bij de arbeidsbu- reaux geregistreerde mannelijke werklozen steeg in de maand Juli van 106.569 tot 110.560, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mede. Hier onder bevonden zich 31.183 ar beiders van de maand 28.503). Deze stijging moet voorname lijk worden toegeschreven aan de inschrijving van leerlingen van ambachtsscholen en van la gere en middelbare scholen, die in Juli het cursusjaar beëindig den. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar steeg met 3326 en kwam daardoor op 5999. Voorts vielen na 1 Juli een aantal in verband met de invoe ring van de werkloosheidswet tot die datum uitgestelde ontsla gen. Verdere oorzaken waren afloop der werkzaamheden o.a. in de bouwnijverheid en de veen derij, en afzetmoeilijkheden in de metaalnijverheid. De werkloosheid daalde onder de landarbeiders van 14.512 tot 12.200 en onder het Horeca-per- soneel van 1526 tot 1468. Onder D.U.W. (vorige de bouwvakarbeiders steeg de werkloosheid van 17.221 tot 18.480; onder de veenarbeiders van 9516 tot 11.342. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg in de verslagmaand van 12.310 tot 13.363. Op de rijkswerkplaatsen voor Particuliere woningbouw be. staat er niet. Voor het jaar 1951 was er in het budget van de Sow- jet-zöne een bedrag van slechts 44.034 millioen Oost-Mark (1 West-Mark is 4 Oostmark) voor bouwdoeleinden gereserveerd, doch dit wil nog niet zeggen, dat dit bedrag inderdaad ook voor bouwdoeleinden is gebruikt. De schaarste aan bouwmaterialen, vooral aan cement, hout en ste nen, om van installatiemateriaal maar helemaal niet te spreken, is dermate nijpend, dat zelfs de meest dringende plannen misluk ken of moeten worden verscho ven, omdat de z.g. „vitale bouw werken" van het vijfjarenplan, zoals bouw van fabrieken, voor gaan. De machthebbers in de Sowjet- zöne gaan andere wegen om het woningprobleem in grote steden en industriegebieden op te lossen: de weg van de gedwongen eva cuatie. Hierdoor worden niet alleen de „politiek onbetrouw bare elementen getroffen, maar in dezelfde mate al degenen, die niet meer in het beroepsleven staan en volgens de bolsjewisti sche opvattingen ballast voor de industriesteden en -gebieden zijn. Nadat in het afgelopen jaar reeds zij het niet op zo grote schaal, maar niet minder rigoureus van dit middel gebruik werd ge maakt, is men in de Sowjetzöne met ingang van 15 Mei j.l. op grond van een verordening van het ministerie van binnenlandse vakontwikkeling volgden eind ministerie van uumeiuaimac Juli 2842 personen een cursus zaken een systematische eva en wel 1023 in de bouwvakken f,uatie 0D grote schaal overge en 1819 in de metaalvakken. De relatieve werkloosheid was eind Juli het hoogst in Drente met 66, het laagst in Zeeland met 16 werklozen per 1000 man nelijke beroepsbeoefenaren, ter wijl het rijksgemiddelde 36 be droeg tegen 35 op 30 Juni. Het aantal als werkloos gere gistreerde vrouwen steeg van 5536 tot 6597. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 11.931 tot 12.514. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. WIND en BUIEN. Over het algemeen veel bewol king met bijna overal buien en in de namiddag ook enkele op klaringen. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht tijdelijk tot hard toenemende zuidwestelij ke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 10 AUGUSTUS. Uit een Russisch gevangen kamp te Varkuta (Siberië) is in ons land aangekomen de heer Bernhard Slier uit Rotterdam, vroeger corespondent te Berlijn. Twee andere Nederlanders, die in Russische gevangenschap wa ren, zijn in Óldenzaal aangeko men. Naar hun gedragingen tij dens de oorlog wordt een onder zoek ingesteld. Het zijn M. P. M. Cranen te Breda en H. Ph. Wigmans te Eindhoven. Naar het Nederland se Rode Kruis mededeelt, zijn nog veertig Nederlandse S.S.-ers in Stalino, waar de Nederlanders verzameld worden alvorens te worden doorgezonden. Deze 40 zijn voorlopig niet te verwach ten. Reuter meldt uit Berlijn, dat Slier in 1948 in Oost-Duitsland is gearresteerd en dat hij destijds tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.52 5.27 6.07 6.17 n.m. 5.12 5.47 6.27 6.37 ZON MAAN 9 5.14 20.15 21.23 10.18 10 5.16 20.14 21.38 11.43 11 5.17 20.12 21.56 13.08 12 5.19 20.10 22.19 14.30 13 5.21 20.08 22.51 15.46 Het Eerste Kamerlid de heer Rip (AR) heeft aan de minister van verkeer en waterstaat de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Heeft de minister voor het organiseren van de internationa le luchtvaartshow Ypenburg (II- sy), op 2 en 3 Augustus j.l., op het vliegveld Ypenburg te Rijs wijk (Z.-H.) vergunning (en) of ontheffing(en) verleend op grond van de bepalingen van de luchtvaartwet en besluiten ter uitvoering van deze wet? 2. Zo ja, kan de minister dan mededelen, welke voorwaarde aan het verlenen van deze ver gunningen) of ontheffing (en) waren verbonden? 3. Indien onder deze voor waarden ook was opgenomen de bepaling, dat op Zondag 3 Aug. j.l., de demonstratiebanen bij het vliegen zodanig moesten worden gekozen, dat in elk geval tijdens de kerkdienst niet op geringe hoogte boven de bebouwde kom men van de gemeente Rijswijk en de omliggende gemeenten zou worden gevlogen, is het de minister dan bekend, dat aan deze voorwaarde niet is voldaan? 4. Is het de minister bekend, dat, hoewel door de organisato ren van genoemd vliegfeest o.a. aan het gemeentebestuur van de gemeente Rijswijk dergelijke toezeggingen zijn gedaan, aan de voorwaarden, in de vorige vraag bedoeld, indien zij zijn ge steld niet de hand is gehouden en dat tussen vijf en kwart over vijf uren in de namiddag van 3 Augustus j.l., dus tijdens de kerkdiensten, in elk geval boven de gemeenten 's-Gravenhage, Voorburg en Leidschendam óp zeer geringe hoogte werd gevlo gen en door het zware gedreun en de veroorzaakte explosieve geluiden de kerkdiensten in deze gemeenten op ernstige wijze zijn verstoord? 5. Is de minister bereid een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van deze ernstige ver storing van de Zondagsrust? 6. Indien de in de vorige vra gen genoemde klachten juist worden bevonden, welke maat regelen denkt de minister te ne men ten einde herhaling van dergelijke verstoringen op Zon dag in de toekomst te voorko men? 7. Is de minister bereid er toe mede te werken, dat derge lijke demonstraties in de toe komst niet meer op Zondag, doch uitsluitend op werkdagen, zullen worden gehouden? In Varkuta heeft Slier een Westberlijnse journalist, Dieter Friede, ontmoet die in Novem ber 1947 naar Oost-Berlijn was gelokt en vervolgens gearres teerd. Volgens Slier heeft Friede hem verteld, dat zijn (Friede's) bekentenis, waarin hij zichzelf van spionnage beschuldigde, ge daan was „onder verschrikkelij ke druk". De bekentenis van Friede, die volgens hem niet waar is, is in de Oostduitse pers uitvoerig ge publiceerd. Naar Slier verder heeft ver klaard, heeft hij met Friede ken nis gemaakt in een steenfabriek te Varkuta in 1950. Het Nederlandse consulaat- generaal in West-Berlijn heeft tien maanden geleden medege deeld, dat de Oostduitse autori teiten acht personen van Neder landse nationaliteit, onder wie vier op beschuldiging van spion nage, gevangen hielden. Twee hunner waren beschuldigd van diefstal. Het was niet bekend wat de overige twee ten laste was gelegd. Naar van Nederlandse zijde werd verklaard, was een der ge vangenen in 1946 gearresteerd, een in 1949 en zes in 1951. Namen en adressen werden niet verstrekt. Wel waren in elk der gevallen de verwanten op de hoogte gesteld. De Nederlandse functionarissen vreesden, dat pu blicatie van namen zou kunnen leiden tot vergeldingsmaatrege len tegen de arrestanten of hun verwanten in Oost-Duitsland. De meeste Nederlanders waren ar beiders, die tijdens de oorlog naar Duitsland waren gegaan en daar gebleven zijn. De meeste gevangenen konden brieven sturen en bezoeken ont vangen tijdens hun verblijf in Oostduitse gevangenissen. De Nederlandse functionaris sen te Berlijn kunnen hun land genoten niet helpen, omdat Ne derland de Oostduitse regering niet erkent. Zij ontvangen geen enkele officiële mededeling van de Oostduitse autoriteiten. Wan neer men zich wendde tot de Russische bezettingsautoriteiten, werd meestal terugverwezen naar de Oostduitse regering. Nader vernemen wij dat Cra nen en Wigmans tijdens de oor log dienst bij de S.S. hebben ge nomen. In 1944 werden zij door de Russen krijgsgevangen ge maakt. W. was 16 jaar toen hij bij de S.S. kwam. C. was al wat ouder. Beiden zijn gistermorgen voorgeleid voor de officier van justitie te Den Bosch, waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. De politie heeft Vrijdag te Port Elizabeth in Z.-Afrika 59 personen gearresteerd, die>op een spoorwegstation de apartheids- wetten overtraden. cuatie gaan. Deze actie treft niet minder dan 160.000 mensen, die men zon der enig pardon en zonder dat men rekening houdt met hun leeftijd, gezondheidstoestand, be- zits- of gezinsverhoudingen van hun haardsteden verdrijft, om daarin „productieve krachten", in hoofdzaak ingenieurs, specia listen en natuurlijk functionaris sen van de communistische par tij onder te brengen. In de niet door de oorlog be schadigde voorsteden van Dres den werden 100 woningen voor de leiding van de „Wismut A.G." in beslag genomen. Proefborin gen in het gebied om Dresden hebben uranium opgeleverd en zo wordt deze door de oorlogshan delingen zo zwaar getroffen stad nu ook nog door de uranium- koorts aangetast. Ook in Halberstadt moesten 100 woningen worden ontruimd om plaats te maken voor de ar beiders van een nieuwe fabriek. Door de evacuatie hier worden niet alleen z.g. onproductieve krachten getroffen, maar ook alle arbeiders uit kleine particuliere bedrijven, die daarin tegelijkertijd maar worden geliquideerd. In Erfurt, de hoodstad van Thuringen, waaruit reeds vele mensen zijn verdreven, omdat de meeste ministeries van Weimar naar Erfurt werden overgebracht moeten nogmaals 300 woningen worden vrijgemaakt. Ook in Gotha nog 400 huizen voor SED- functionarissen en „activisten", die bij de aldaar gevestigde fa briek voor wagon- en rijtuigbouw tewerk zijn gesteld. In Saalfeld en Rudolstadt, centrum van het uraniumgebied in Thuringen, zijn in de laatste tijd 500 woningen onder dwang ontruimd en de be woners werden voor het grootste deel naar Mecklenburg „over geplant". Voor de in het nieuwe mijn centrum van Lobsdorf en Callen- berg, waar naar nikkel wordt ge dolven, tewerkgestelde arbeiders werden in Gera honderden wo ningen in beslag genomen en deze moesten binnen 3 dagen door de bewoners worden ont ruimd. In Waldenburg (Sakse: i waren het er 300 en ook in Kertsch bij Glauchau werden tal rijke invaliden en ouden van da gen uit hun woningen gezet, om dat er mijnwerkers uit de ura- niummijnen in moesten trekken. Dit was ook het geval in Auer- bach, Treun en Falkenstein in het Vogtland, waar 200 resp. 250 gezinnen uit hun woningen wer den gezet. Perzië heeft een nota aan Enge land gezonden, waarin het voor stelt de besprekingen over de oliekwestie met de Anglo-Iranian te hervatten. De voorgestelde besprekingen zullen ten doel hebben „middelen na te gaan tot onderzoek van de gevaardigde aanspraken van de vroegere Anglo Iranian Oilcom- pagny en de tegenaanspraken van de Perzische regering. De nota stelt voor dat, indien geen overeenstemming wordt bereikt bij rechtstreeks onder handelingen tussen de Anglo Iranian en de Perzische rege ring, de maatschappij haar zaak voor een Perzisch gerechts hof kan brengen. De Britse regering wordt ver zocht de Anglo Iranian te vra gen vertegenwoordigers aan te wijzen voor het voeren van de voorgestelde besprekingen. Bij de besprekingen zou men zich houden aan de Perzische nationalisatiewet. De voornaamste vraag, die thans voor de Britse rijst, is in hoeverre het Perzische voorstel past in hetgeen reeds door de Britten en Amerikanen is be-1 spreken over mogelijke nieuwe stappen ter bereiking van een oplossing van het oliegeschil. De ncta verwijst naar de uit spraak van het internationale gerechtshof, dat zich onbevoegd heeft verklaard. De Anglo Iranian had onrecht vaardige maatregelen getroffen teneinde Perzië te verhinderen de genationaliseerde olie te ver kopen. De maatschappij en de Britse regering hadden in vele opzichten verliezen aan de Per zische regering berokkend. Milli oenen ponden, die de Brits-Perzische maatschappij aan Perzië was verschuldigd, waren nog niet betaald. In do nota wordt de onmiddel lijke betaling geëist. Ook andere sommen, die de Perzische rege ring bij Britse banken had ge- strot, dienden onmiddellijk be taald te worden. Het verzoek tot deblokkering van Perzische fondsen is gedaan „speciaal met het oog op handha ving van goede betrekkingen tus. sen beide landen en het verwijde ren van wederzijdse misverstan den. De nota dringt er op aan tot de Anglo Iranian het verzoek te richten „zich verder te onthou den van het nemen van maat regelen tegen het verkopen van Perzische olie". Tot de voor Perzië nadelige handelingen wordt eveneens ge rekend „het intrigeren van de A.I.O.C. met behulp van de Britse regering, om de verkoop van olie te verhinderen. In Londen is men van mening, dat de jongste Perzische nota weinig vooruitzichten biedt op verbreking van de bestaande impasse of zelfs maar op een oplossing van de kwestie van de schadeloostelling van de Anglo Iranian. Engeland heeft 1800 pond sterling overgemaakt aan Per zië voor honorarium aan prof. Henri Rolin, de Begische pleiter voor de Perzische zaak in het ollegeschil bij het internationale gerechtshof te Den Haag. Van gezaghebbende zijde te Londen is verklaard, dat het be drag is vrijgegevenmadat de Per zische autoriteiten er om had den verzocht namens de Perzi sche regering en niet namens de natoinele Perzische oliemaat schappij. Nadat Perzië er zich over had beklaagd, dat de Londense bankrelaties van de Perzische nationale bank hadden gewei gerd het bedrag over te maken, had Engeland Perzië in een nota op 16 Juli meegedeeld, dat de overmaking zou geschieden in dien het verzoek zou worden gedaan namens de Perzische re gering. De toestand wordt nog ver scherpt door de in de laatste weken plaats hebbende verster king der Sowjettroepen en volks, politietroepen in het grensgebied. Voor het onderbrengen van deze troepen worden eveneens talrijke particuliere huizen in beslag ge nomen. Ook in Rostock, Angermunde, Maagdenburg, Naumburg, Bad Salzungen, om slechts enkele steden uit de lange reeks te noe men, worden voortdurend huizen voor de Sowjetbezettingstroepen in beslag genomen. Wanneer men weet, dat de meeste woningen reeds vóór deze evacueringsactie begon, sterk overbevolkt waren volgens de wettelijke bepaling mag een vol wassen persoon niet meer dan 8,5 vierkante meter bewonen valt het niet moeilijk op te ma ken, welke toestanden door deze nieuwe evacuatie ontstaan. In Leipzig pleegden in een week 19 personen, die door de evacuatie werden getroffen, zelfmoord. Daar waar door sporadische nieuwbouw getracht wordt de woningnood te lenigen, blijkt tel kens weer, tot welke catastrofale „kwaliteit" de „socialistische wed. strijd in de productie" leidt. In Camsdorf bij Jena konden van de 78 volgens een z.g. super-snelle methode gebouwde wonngen er 60 niet door de bewoners worden betrokken, omdat men nat hout had gebruikt. Het hout was gaan trekken, waardoor deurerf, kozij nen en sponningen uit elkaar wa ren gesprongen. In de gemeente Brunow in Mecklenburg stortten onlangs vier volgens de z.g. „leem-bouw- wijze" gebouwde huizen in. In de voorstad Leipzig-PIagwitz mogen in de nieuwe woningen alleen meubels worden geplaatst, die niet zwaarder zijn dan een vast gesteld gewicht en de bewoners moeten zich contractueel ver plichten nooit met meer dan 10 personen tegelijk in een kamer bijeen te komen. In een ander nieuwbouwbiok in Leipzig rotten de balken reeds, zodat men de woningen om veiligheidsredenen moest ontruimen. Irak heeft Vrijdag de secreta ris-generaal van "de Ver. Naties officieel verzocht, de kwestie Marokko op de agenda van de aanstaande algemene vergade ring te plaatsen. In het verzoek wordt verklaard, dat er „een zeer gevaarlijke toestand" in Marokko heerst. Verder wordt gezegd, dat de Franse beloften om hervormin gen in het bestuur van Marokko in te voeren niet verwei kelijkt zijn. Tenslottewordt Frankrijk ervan beschuldigd, Marokko als een kolonie te behandelen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1