Spoorwegstaking in Italië Hervormingen in Egypte OP REIS De verkeerde vrouw DE DROOGTE IN DE V. S.I Zweefvliegen in W.-Brabant Uat Jc Srcviiacic DE BEGROTING VAN NIEUW-ZEELAND NIEUW-ZEELANDS VAKVERBOND OVER DE IMMIGRATIE Egyptische ambassadeur te Londen teruggeroepen AUSTRALISCHE BEGROTING INGEDIEND Het inflatiegevaar in de Ver. Staten AGENDA TOESTAND IN KLOMPENINDUSTRIE HOOPGEVEND ZUID-AFRIKA ZOEKT SPOORWEGPERSONEEL MacDonald over Indo-China De export van Japan naar communistisch China De Roode-Kruisconferentie Uit de Staatscourant Genees- en verband middelen ziekenfonds verzekerden Hei is een sprookje TERNEUZEN. GOES. KLOOSTERZANDE. ZAAMSLAG. Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk In New England en delen van heft Z. is een eind gekomen aan de noodlottige droogte. De regen kwam echter te laat om een verlies van millioenen dollars als gevolg van het ver branden van oogsten en gras land te voorkomen. Wel werden ae mais-, tabak-, katoen- en groentenoogstien gered en zijn de vooruitzichten voor de herfst ■voor de weideproducten veelbe lovend. De prijzen voor land bouwproducten zijn reeds scherp gestegen, de melkaanvoer is te ruggelopen en er werden enkele panische aankopen verricht in fruit en groenten in blik. Van de zuidelijke staten is in Arkansas algemeen regen ge vallen, doch niet voldoende om een eind te maken aan de ge weldige droogte. In Alabama is de zware regen te laat gevallen om het verlies aan oogsten, dat op 150 millioen dollars wordt geraamd te verminderen. In de sta^t Connecticut was de regen echter alleen voer de tabaks oogst reeds „millioenen" waard. Een dame uit Wenen, die Donderdagmorgen in 's-Gra- venhage aankwam, was zeer teleurgesteld, dat zij aan het station kwam, zon der een bloem te krijgen. Het bezoek aan de residen tie is echter zo groot, dat, men, ondanks alle voorzorgs maatregelen, bloemen te kort komt om de bezoekers te tooien ter ere van het re gime van de bloemenkonin- gin. De Wienerin klaagde haar nood aan een vriendelijke jonge agent. Deze bood on middellijk zijn eigen anjer aan de bezoekster aan. Zij beloonde deze bloemrijke geste met een klinkende zoen. Het is een sprookje... zo verzuchtte...ja, wie Van 16 Augustus af kunéen ook de W.-Brabanders leren zweefvliegen. Door bemiddeling van de Kon. Ned. vereniging voor Luchtvaart heeft de W.-Brabantse Aero- club, die gevestigd is op de vliegbasis Woensdrecht (die bij de luchtstrijdkrachten in ge bruik is) de beschikking gekre gen over een 2-persoons lestoe- stel van het Sedbergh type, dat ook op Teriet wordt gebruikt. Kapitein Kuijk, die met de opleiding is belast, kan al op een greep van 15 enthousiaste lingen tussen de 16 en 18 jaar rekenen. Ook ouderen zullen gaan lessen, evenals leden van de L.S.K. Op 16 Augustus maakt de Sedbergh zijn eerste officiële sleepstart achter een Tigermoth van de vliegbasis. DE GEVANGEN NEDERLAN DERS IN INDONESIë. Naar A.N.P. verneemt heeft de raadsman van één der Nederlan ders, die in Indonesië gevangen worden gehouden, verdacht van betrokken te zijn bij de „actie van Bandoeng", mr Veldhuis te Naar- den, een brief gezonden aan de Nederlandse regering, waarin hij verzoekt de zaak ter beoordeling voor te leggen aan de Verenigde Naties. Mr Veldhuis zegt in zijn request dat „waar de Indonesische rege ring geen antwoord geeft op de door de Nederlandse regering ge stelde vragen en ook hij als raadsman geen enkel antwoord om opheldering ontvangt van de Indonesische regering, hij geen andere weg ziet, dan de zaak voor te leggen aan de Verenigde Na ties omdat het hier gaat om de rechten van de mens". De Nw.-Zeelandse premier, Sidney Holland, heeft zijn be groting voor 1952-1953 inge diend. Deze voorziet in uitgaven ten bedrage van 210,6 millioen pond, waarvan 25 millioen pnd. voor de verdediging. Er zal een pro gramma van openbare werken worden uitgevoerd waarvoor 56,6 millioen pond sterling no dig zal zijn. Dit programma voorziet voornamelijk in de voortzetting van de bouw van waterkrachtstations en van de uitvoering van landontginnings- projecten, waarmede reeds een aanvang is gemaakt. Om de productie te stimuleren heeft de premier de extra- belasting op inkomsten ver laagd van 10 tot 5 procent. Ver der zijn de successierechten voor onroerende goederen met 20 procent verlaagd. Minister Holland deelde mee, dat de wolverkopen in 1952 ver moedelijk slechts de helft zul len opbrengen van het bedrag van 125 millioen pond, dat in 1951 werd ontvangen. Hij ver klaarde, dat het wegens de stij ging der kosten van de invoer noodzakelijk zal zijn de Engelse regering te verzoeken hogere prijzen te betalen voor de pri maire producten, die door Nw.- Zeeland worden geleverd. Naar de „Auckland Star" meldt, heeft het Nw.-Zeelandse vakverbond dezer dagen ver klaard, dat de regering van Nw.- Zeeland moet ophouden steun te verlenen aan niet-Britse im migranten en dat de immigratie politiek moet worden gewijzigd. Het dagelijks bestuur van het verbond gaf in een resolutie uitdrukking aan de vrees, dat „de politiek van massa-emigra tie schadelijk is voor de huidige levensstandaard". In de resolutie wordt gewezen op ,,de toene mende werkloosheid in Australië de tekenen die er op wijzen dat de emigranten geneigd zijn naar Nw.-Zeeland in plaats van naar Australië te gaan, met de schadelijke gevolgen van dien, zoals de toenemende moeilijk heden met de huisvesting, de problemen betreffende een te kort aan scholen en ziekenhui zen, groeiende vervoersmoei- lijkheden en het gevaar voor inflatie". „Indien de regering geen aan dacht schenkt aan de noodzaak cm de huidige politiek te her zien", zo wordt in de resolutie gezegd, „zal het vakverbond ge noodzaakt zijn, de aandacht van de vakverenigingsleden in Nw.- Zeeland en van zusterorganisa ties overzee te vestigen op de ernst van de toestand en de medewerking van deze in te roepen". Aan de Labour-fractie in het huis van afgevaardigden zal worden gevraagd het standpunt van het vakverbond te steunen. Muziekhuis Sonora wordt heropend. Het bekende muziekhuis Sono ra in de Noordstraat te Terneu- zen, dat na het vertrek van de vorige eigenaar geruime tijd ge sloten is geweest, zal Zaterdag 9 Augustus zijn deur weer voor het publiek openstellen. De zaak wordt voortaan gedreven door de fa. Koster-Deij uit Axel, die de winkel een geheel nieuw en gemoderniseerd aanzien heeft ge geven. Wij vestigen gaarne de aan dacht op deze gerestaureerde zaak, die ongetwijfeld in een be hoefte voorziet en welker sorte ring kan wedijveren met iedere grote-stadszaak. Pakistaanse marine bestelt sleepboot in Nederland. De Pakistaanse marine heeft bij de N. V. Werf Zeeland te Hansweert een algemene dienst- sleepboot besteld van 1100 pk. De boot zal met de modernste brand- bestrijdings- en bergingsmiddelen worden uitgerust en eind 1953 worden afgeleverd. Reis Ouden van Dagen. Woensdag hebben de ouden van dagen hun jaarlijks uitstapje ge maakt. Ditmaal was Breda als reisdoel gekozen met het oog op het 700-jarig bestaan dier stad en de prachtige versiering van „Breda-Oranjestad". Omstreeks acht uur werden de oudjes van hun woningen afge haald en in twee confortabele autobussen ging het toén via Bergen op Zoom, waar een ogen blik gepauzeerd werd, op het feestvierende Breda aan. Daar werden de oudjes enige tractaties aangeboden in 't restaurant van Koos Mol. Voorafgegaan door 'ri politiemotor met zijspan en twee verkeersagenten is er vervolgens een tocht gemaakt door de gehele stad. De versiering vond overal de grootste bewondering. Andermaal trok het gezel schap toen naar Koos Mol om de inwendige mens te versterken. Rond half vier werd de terug reis aanvaard. In Bergen op Zoom stond nog een tractatie ge reed in café „De Raayberg", waar al wat de benen kon op lichten de „zevensprong" mee danste. In café d'Hondt te Kloosterzan- de, waar de oudjes om half acht arriveerden, was voor een af- scheidstractatie gezorgd. Eén der oudste reizigers dankte voor de mooie dag. Het comité kan met voldoening op deze genotvolle trip terugzien, mede dank zij de hulp der bevolking en de sponta ne damesmedewerking, die de collecte mogelijk maakte. Geslaagd. Bij de te Utrecht door de ver eniging ter veredeling van het ambacht gehouden examens slaagde voor gezel huisschilder onze dorpsgenoot, de heer P. Wilhelm. Concert. Zaterdagavond om acht uur zal de muziekvereniging „De Vol harding" bij gunstig weer een concert geven op de kiosk. De Egyptische ambasesadeur te Londen, Abdel Fattah Amir, is teruggeroepen naar Cairo. Hij zal een functie krijgen in Azië, mogelijk in India, aldus 'n woordvoerder van het Egypti sche ministerie van buiten landse zaken. In diplomatieke kringen ge looft men, dat de ambassadeur eerder uit de buitenlandse dlenkt zal treden dan de nieuwe post aanvaarden. De Australische minister van financiën, Sir Arthur Fadden, heeft Woensdag zijn begroting ingediend in het Australische huis van afgevaardigden. Hij deelde mede, dat in het komende belastingjaar 160 millioen pond sterling voor de verdediging zal worden besteed vergeleken met 135.6 millioen pond sterling in het afgelopen jaar. De minister kondigde belas tingverlichtingen aan, welke on der meer de opheffing inhouden van de verleden jaar ingestelde speciale inkomstenbelasting van 10 alsmede een verlaging van de omzetbelasting. Fadden deelde voorts mede, dat de Australische deviezenre serves in het belastingjaar 1951-1952 zijn gedaald van 674.4 millioen pond sterling tot 289.6 millioen pond sterling. De Italiaanse spoorarbeiders die lid zijn van de door commu nisten geleide vakverenigingen zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag een staking van 24 uur begonnen om kracht bij te zetten aan de eis tot loons verhoging en herziening van het stelsel van classificatie. Tot deze vakverenigingen be horen, naar haar zeggen, 110.000 van de 150.000 spoorar beiders. Naar een schatting van de vakverenigingen zal 85 pro cent van de leden aan de sta- kingsoproep gevolg geven. Niet-communistische arbei ders deden niet aan de staking mee en onderhielden nooddien sten op de voornaamste lange- afstandslijnen. De spoorwegen hebben een groot aantal bussen ingescha keld ter vervanging van de treinen op kortere trajecten en om reizigers uit het buitenland van de grens naar de dichtbij President Truman heeft be kendgemaakt, dat hij overweegt het congres in een speciale zit ting bijeen te roepen om maat regelen t» nemen tegen de stij ging der prijzen en de inflatie. Het is zeer ongewoon, dat een president het congres zo korte tjijd voor de datum, waarop de algemene verkiezingen worden gehouden, in een speciale zit ting bijeenroept. Men gelooft niet, dat Truman hiermede een politieke manoeuvre in de zin heeft. Zowel de republikeinen als de democraten maken zich zorgen over de stijging der prij zen in de Ver. Staten. gelegen steden te brengen. De treinenloop in Italië is Don derdag, als gevolg van da door de communistische vakvereniging van spoorwegarbeiders uitgeroe pen staking, wel vertraagd, doch niet geheel stilgelegd, zoals de communisten hadden beoogd. De staking is niet gesteund door de niet-communistische vakver enigingen. Volgens de regering hebben on geveer 45.000 (communistische spoorwegarbeiders gestaakt. Vol gens de communisten waren het er 100.000, Van anti-communistische zijde is er op gewezen, dat het verloop van de staking opnieuw heeft aangetoond dat de invloed der communisten op de spoorwegar beiders is verminderd. De com munisten spreken dit tegen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „De vrouw die hij begeerde". Bloemenbuurt, 8 uur: Con cert door de „Harmonie Ter- neuzen." MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. „De vrouw die hij begeerde". Concertgebouw, 8 uur: Biosc. „Het meisje van de zonde". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. „De straat". Ger. Kerk, 7.30 uur: Openbare vergadering G.P.V. DE MEEST GEROOKTE SIGARET DANK ZIJ DE CONSTANTE KWALITEIT Egypte staat op het ogenblik in het teken van de zuivering. Premier Maher had Donderdag spoedbesprekingen met leiders der politieke partijen. Volgens waarnemers stond dit in verband met herhaalde uitlatingen van ge neraal Naguib, dat de zuivering in de politieke partijen niet naar wens verloopt. De leden van de nationalistische Wafd-partij dringen aan op een krachtiger zuiveringsactie in de partij, aangezien zij de verwijde ring van de dertien leden, die tot dusver getroffen werden, onvol doende vinden. Partijleider Moes- tapha Nahas en de „oude garde" schijnen echter niet bereid te zijn een figuur als de secretaris-gene raal Serag el Din „op te offeren". Serag el Din, die millionnair is, geeft de partij ruime financiële steun. De partij-apparaat is van oordeel, dat 'n radicale zuivering het partij-apparaat ernstig zal verzwakken, in een stadium, dat de Wafd plannen koestert weer op het politieke toneel te ver schijnen. Inmiddels heeft één van de uit de partij gestoten leden, Hamed Zaky, verklaard, dat hij reeds in December j.l. uit de partij is ge treden, omdat hij haar buiten landse politiek, „ernstig betreur de". Hij noemde deze politiek een „wedloop tussen Serag el Din de toenmalige minister van bin nenlandse zaken) en dr Salah el Din (indertijd minister van bui tenlandse zaken) om het vertrou wen van de massa te winnen, zon der acht te slaan op de werkelijke belangen van Egypte". Hij dreig de in dit verband „geheimen over oneerlijke betrekkingen" tussen die leden van de Wafd te zullen onthullen, die hem thans in een kwaad daglicht poogden te stel len. Ook de strijdkrachten dringen aan op een algehele zuivering van alle corrupte elementen, „de hoogste leiders, met inbegrip van hun familie". Het ministerie van binnenland se zaken heeft Donderdag een bureau ingesteld voor de bestrij ding van communisten en met hen verbonden organisaties. Dit orgaan is in de plaats gekomen van de afdeling voor de politieke politie, welke na de staatsgreep werd opgeheven. Het communis me is in Egypte officieel verbo den. De communisten, die onder het oude bewind tot gevangenisstraf fen waren veroordeeld, zijn allen vrijgelaten, met uitzondering van 14 personen, die als „gevaarlijk" worden beschouwd. Generaal Naguib heeft ver klaard, dat hij, noch de door hem geleide militaire staatsgreep on der invloed staat van énige poli tieke partij of organisatie. Hij waarschuwde de bevolking tegen propaganda van „belanghebben de partijen", die gezegd hebben, dat de strijdkrachten onder poli tieke invloed staan. Het leger „heeft slechts één na tionaal doel het behartigen van de belangen van het volk", aldus wordt in een verklaring van het hoofdkwartier van ge neraal Naguib gezegd. Bij de opening van de 25e klompenbeurs in St. Oedenrode (N.-Br) heeft de voorzitter van de vakgroep voor de klompenin dustrie, de heer Koers uit Apel doorn, een overzicht gegeven var- de toestand in deze industrie. De heer Koers is van mening, dat de ingetreden stabilisatie in het bedrijf een gunstig teken is na de langdurige periode van achteruitgang. Er worden thans in Nederland meer klompen ver vaardigd dan ooit te voren. De Belgische concurrentie, aldus de heer Koers, heeft haar kracht nagenoeg verloren. De voorma lige import van twee a drie mil lioen paren Belgische klompen is teruggelopen tot ongeveer 200-000 paar per jaar. Spreker was van mening, dat de Nederlandse klompenmaker niet voldoende zakenman is. Hij doet zijn producten tegen een veel te lage prijs dikwijls be neden 2,per paar van de hand. Na de oorlog telde de in dustrie ongeveer 1800 klompen makers. Deze ambachtslieden werken thans met machines, doch slechts de helft van de capaciteit van het machinepark wordt be nut. Spr. adviseerde de klompen makers tot vermindering der productie over te gaan om een verantwoorde prijs te kunnen handhaven. De prijs achtte hij de voornaamste zorg. Hij drong er bij de klompenmakers op aan een juiste kostprijsberekening toe te passen. De heer Koers was ervan over tuigd, dat de strijd tegen leer en rubber geenszins gestreden is. De klomp maakt nog een goede kans tegen de schoen en de laars, hoewel een gezonde industrie noodzakelijk met zich zal bren gen, dat verschillende klompen makers het ambacht zullen moe ten neerleggen. Kleine groepjes stafemployé's van de Zuidafrikaanse spoorwe gen zullen binnenkort naar het buitenland worden gezonden om vakarbeiders en technici aan te werven voor de unie. De minister van verkeerswe zen, Sauer, heeft zijn goedkeu ring aan deze plannen gehecht. Plannen zijn reeds gereed voor de aanwerving van ingenieurs en tekenaars, hoewel de uit te zen den wervingsemployé's in de eerste plaats vakarbeiders zul len proberen te trekken. Vooral aan electriciens en monteurs voor het seinwezen is grote be hoefte en deze groepen genie ten de voorkeur. Volgens offi cieuze berichten kunnen enkele duizenden vaklieden bij de Z. Afrikaanse spoorwegen worden geplaatst. De Britse commissaeris-gene- raal in Z.-O.-Azië, MacDonald, die een bezoek van 10 dagen aan Indo-China heeft gebracht, heeft aan de pers te Saigon ge zegd te geloven, dat het ge vechtsfront bij Tonkin in Indo- China zo sterk is geworden, dat elke aanval door communisten van de Vietminh kan worden weerstaan. De oorlog in Indo-China zal evenals die in Malakka alleen worden gewonnen aoor de vij and langzamerhand en voortdu rend te verzwakken, aldus Mac- Doiia'a. De vacantie is weer in het land en wij gaan dus op reis. De een zal naar het buitenland gaan, de ander blijft dicht bij huis. Dit reizen is voor velen een probleem apart. En dit probleem zit in de kleding. Wij Willen er elegant uitzien en dikwijls wordt juist het tegenovergestelde be reikt, wanneer wij gekreukt en verfomfaaid aankomen na een lange afmattende reis in een smoorhete Spoorwagen of bus, waarin wij dikwijls door het on doelmatige van onze kleding bij na een flauwte nabij waren. Dit kan voorkomen worden, wanneer wij met de vele factoren van het reizen rekening houden. Men ment de kleding voor de reis met zorg en overleg te kie zen. Het bespaart veel narigheid en ongemak. Twee belangrijke punten zijn er, waar men 't eerst rekening mee dient te houden en dat zijn: het weer, dat wij tijdens de reis waarschijnlijk zullen heb ben en de manier waarop wij zul len reizen. Is het warm, kleedt u dan luch tig en indien gewenst sportief. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van emandss zaken heeft mee gedeeld, dat de Ver. Staten er in hebben toegestemd, dat Ja pan verfstoffen, textielmachines en enkele andere niet-strategi- sche producten naar commu nistisch China uitvoert. Tijdens de bezetting van Japan, welke in April j.l. eindigde, was ex port van deze goederen verbo den. Op d§ internationale confe rentie van het Roode Kruis is met 69 tegen 12 stemmen een Belgische resolutie aangeno men, die aandringt op onder zoek van de communistische beschuldigingen betreffende bacteriologische oorlogvoering in Korea. Het hoofd van de Chinese de legatie zei dat China geen on derzoek door het Roode Kruis zou toelaten, „omdat dit naar onze mening een werktuig van een westelijke mogendheid is". De Staatscourant van Don derdag bevatte o.m. de algemeen verbindendverklaring van be palingen van collectieve ar beidsovereenkomsten en rege lingen van lonen en andere ar beidsvoorwaarden in de kleine metaalnijverheid. 63) Nadruk verboden. Toen het elf uur .geslagen en men alles besproken had, wat noodzakelijk was, zei Van der Ham: „Ga je nog even mee naar beneden, een glaasje drinken?" „Laat ik dat niet doen," besloot Jan, opstaande. „U weet, hoe de situatie tussen mij en Bep plot seling geworden is. „Wat drommel, dat is waar ook. Wat heb jij eensklaps uitge spookt, dat ze niets meer van je wil weten?'' „Niets, waarover ik me behoef te schamen. Ik heb in mijn vroe ger jaren een beetje gescharreld met een buurmeisje en misschien heb ik me het woord huwelijk eens laten ontvallen. Een jeugd liefde, als je het zo noemen wilt, meer niet. Dit is ze te weten ge komen, dank zij mijn bemoei zieke broers. Die lopen rond met een idee-fixe, dat ik aan dat meisje mijn woord heb gegeven, omdat zij nog steeds op mij wacht. Ik was echter volkomen vrij, toen ik u om de hand van Bep vroeg. Dat is alles." „Is die meid dan stapel gewor den? Laat ze zich dan zo maar door je broers dat moois op de mouw spelden? En neem jij dat?" Jan haalde zijn schouders op. „Als ze in mij minder vertrouwen stelt dan in mijn broers, ja, dan kan ik er ook niets aan verande ren. Ik meen, dat voor een huwe lijk in de eerste plaats weder zijds vertrouwen nodig is." „Daaraan heb je volkomen ge lijk. Ik zal wel eens met haar praten." „Doet U dat niet. Laat ze maar een poosje in haar eentje pruilen. Bovendien heb ik op het ogen blik wel andere dingen aan m'n kop. En als we voor elkaar be stemd zijn, krijgen we elkaar toch wel." „Je vat het nogal gemoedelijk op." 4o'ïc „Och ja., waarom ook niet? In, de eerste plaats ben ik me van i gaande van de gedachte, dat het geen kwaad bewust en voorts ben I geen kwaad kon, als er in ieder ik niet van het type, dat aan een geval voorlopig één van de direc teuren buitenlands verteoft. Jan had het vertrek der loco gebroken hart sterft." Jan had een drukke Zondag en hoewel hij dit werk met tegenzin deed op een dag, die hij anders bij uitstek als een rustdag beschouwde, slaagde hij er in te bewerkstelligen, dat hij van het betrokken ministerie die-mede werking kreeg, welke hij nood zakelijk achtte. Daartoe droeg de Britse ambassadeur zijn sfeentje bij; ook hij had zijn orders uit Londen ontvangen- De eerste verschepingeh von den reeds Maandagavond plaats en Jan hield de volgende dag persoonlijk toezicht op hef. klaar maken van de andere kratten met onderdelen. Die Dinsdagavond vond er een geheime bijeenkomst plaats van de aandeelhouders der fabriek, die betrouwbaar waren, en ook hier vertelde Jan, wat hij in Londen te weten was gekomen. Jan stelde zakelijk een aantal maatregelen voor, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn en toen hij voorstelde om on danks het dreigende oorlogsge vaar toch zelf het transport loco motieven naar Brazilië te bege leiden, gaf men hem noodge dwongen de toestemming, uit- motieven kunnen bespoedigen en dit werd nu bepaald op Zaterdag 4 Mei. In de dagen, die volgden, maakte Jan voorbereidingen voor zijn vertrek. Tot nu toe had hij maar niet geantwoord op het briefje van Bep en toen hij een rustige middag had, besloot hij haar op te bellen. Hij draaide het nummer van Wassenaar en vroeg het meisje aan de telefoon. „Zeg maar, dat ik over enkele dagen naar het buitenland ga voor een lange reis." Hij wachtte enige tijd, maar kreeg toen te horen, dat juffrouw Bep niet geheel in orde was en haar kamer liever niet wilde ver laten. Jan zei beleefd: „Dank je wel voor de moeite", maar smeet toen woedend de hoorn op het toestel. Hij stak een sigaret op om" zijn zenuwen te kalmeren. Na een poosje stond hij op en trok zijn demi aan. Tegen zijn secretaresse zei hij, dat hij die middag niet meer terugkwam. Hij liep naar zijn wagen, startte en reed weg. In ieder geval wilde hij zijn oude moeder nog even zien- En ook wilde hij een hartig woordje met Ida spreken. (Wordt vervolgd.) Offer hier desnoods iets van het geklede aan op. Het doet aan uw persoon niets af en zal u in veel gevallen beter bevallen. Houdt bij het reizen per trein re kening met de vermoedelijke drukte en de dikwijls ondraag lijke hitte in de coupé's. Reist u echter per auto, dan kunt u zich iets warmer kleden, aangezien de mogelijkheid van ventilatie in een auto groter is en de kans op kouvatten dan juist niet uitgeslo ten moet worden geacht. Bij het reizen per fiets dient men natuurlijk met geheel ande re normen rekening te houden en hier zal dan ook het sportieve in de kleding overwegen. Is het weer fris en koud, kleedt u zich dan behoorlijk, maar houdt ook rekening met het feit, dat u plot seling in omstandigheden kunt komen te verkeren, waarin het warmer is en u zonder veel om haal' slechts een jasje of vestje behoeft uit te trekken om u aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. Bij practisch alle vormen van reizen moet het dragen van to renhoge hakken als uit den boze worden beschouwd. Het brengt de draagster slechts ongemak en de voordelen der elegance wegen hier niet tegenop. Het dragen van handschoenen op reis is zeker toegestaan, doch men dient er rekening mede te houden, dat er een mogelijkheid tot ventilatie .moet bestaan. Wanneer men vochtige handen krijgt, zijn hand- schoenen slechts een hinder en dat behoren zij niet te zijn. Luch tig opengewerkte handschoenen zijn dan ook aan te bevelen. Neemt u de kleur echter niet te licht, daar deze snel vuil zullen worden en dat staat niet bepaald chique. Draagt bij het reizen zoveel mogelijk kleding, die öf kreukvrij is of zeer snel uithangt. U voor komt hiermee een verkreukt en verfomfaaid uiterlijk. Tenslotte nog iets over de bagage. Zorgt er voor, dat u slechts één koffer als handbagage met u voert. Het staat beter en u behoeft niet te sjouwen. Is het beslist nodig, dat u naar uw reisdoel meer dan één koffer met bagage mee neemt, omdat u er bijvoorbeeld lang zult blijven, stuur het groot ste deel dan op de een of andere manier vóóruit. Het bespaart uzelf en uw medereizigers veel narigheid. Goed reizen is een kunst en een weldaad voor u en anderen. Het wordt op deze wijze een waar genoegen, wat het ook dient te zijn. Reis met verstand en u zult. er pleizier van beleven! VERGIFTIGINGSGEVAL TE AMSTERDAM. Twee Amsterdamse jongetjes zijn gistermiddag het slachtoffer geworden van hun snoeplust. De 5-jarige R. Herders van de Laan- weg en de 6-jarige H. Reddering van de Wingerdweg, vonden om streeks 4 uur een doosje met een paar pillen in een vuilnisbak in de Azaleastraat. Zij konden de verleiding niet weerstaan en aten de „snoepjes" op. Het 6-jarig knaapje werd spoe dig onwel en verloor het bewust zijn. Hij werd direct naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Zijn vriendje, die beter tegen het ver gift bestand bleek, is voor alle zekerheid ook in het gasthuis opgenomen voor observatie. In de vooravond kwam H. R. weer bij kennis en aangenomen kan worden, dat beide jongetjes geen schadelijke gevolgen van het voorval zullen ondervinden. De voorzitter van de zieken fondsraad deelt het volgende mede: Er kunnen zich gevallen voor doen, waarin een ziekenfonds verzekerde een andere huisarts raadpleegt dan die, te wiens name hij is ingeschreven, of een specialist, naar wie hij niet is verwezen. De kosten van het consult komen dan uiteraard voor rekening van de verzekerde. Het wordt evenwel niet juist geacht, dat in deze gevallen ook de door de geraadpleegde arts voorgeschreven genees- en ver bandmiddelen voor rekening van de verzekerde komen, indien deze gegronde redenen had bedoelde arts te raadplegen. In een wijziging van de be schikking genees- en verband middelen verplicht-verzekerden van de staatssecretaris van volksgezondheid is voor deze ge vallen een regeling getroffen. De verzekerde kan voortaan zijn zie kenfonds verzoeken het door de geraadpleegde arts afgegeven re cept te waarmerken, waardoor de apotheker weet, dat het fonds met de levering van de voorge schreven genees- en verband middelen accoord gaat. Het fonds kan tot waarmerking overgaan, nadat de controlerend genees kundige advies heeft uitgebracht. De in de beschikking mogelijk gemaakte faciliteiten mogen ech ter slechts in uitzonderingsgeval len worden verleend.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2