STRIJD OM GAMMA Indonesische regering verwerpt met nadruk de laatste gebeurtenissen de De kwestie van diensttijd in België DE VLIEGENDE SCHOTELS De drievoudige moord in Zuid-Frankrijk NOG STEEDS LUCHTAANVALLEN Toestand volgens V. N.-waarnemers gevaarlijk De Duitse invoer uit Nederland DE KABINETSFORMATIE Zuidkoreaanse onderscheidingen „Verschijnselen van statische electriciteit" ONGEREGELDHEDEN IN GUATEMALA In Forcalquier heerste rouw KOREA Besprekingen over de Saar uitgesteld Reünie van 700-jarigen DE VERKIEZINGEN IN ZUID-KOREA Textielbedrijf voor Oudenbosch WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON - en MAAN b STANDEN. Frankering bij abonnement: Temeuzen P2*«eur-Hoofdredac„ur I. van de Sande Radactie-adres: Noordstraat55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2107. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Poor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Waarnemers der V. N. aan de GrieksBulgaarse grens hebben Donderdag naar het hoofdkwar tier van de V. N. te New York ge seind, dat grote strijdkrachten van beide landen voor actie ge reed staan en dat de toestand ,,zeer gevaarlijk" is. De waarnemers zeggen in hun rapport, dat Woensdag is verzon den, dat het Griekse nationale leger van plan is geweld te ge bruiken om het eiland Gamma te heroveren. Een zeer gevaarlijke toestand zou kunnen ontstaan, in dien deze maatregelen worden genomen. „Interventie van de V. N. zou mogelijk de toestand kunnen redden", aldus het rapport. Een hooggeplaatste Griek heeft Donderdagavond verklaard dat de Griekse troepen geen nieuwe acties zullen ondernemen, „tenzij wij worden uitgedaagd". Griekse troepen hebben met mortieren en machinegeweren het vuur geopend op het eiland Gamma in de Maritza, de grens rivier tussen Griekenland en Bulgarije. De Griekse autoriteiten had den aan de Bulgaren het ulti matum gesteld, het eiland bin nen 24 uur te verlaten. Be Griekse generale staf heeft een communiqué uitgegeven van de volgende inhoud: „In de nacht van 6 op 7 Aug. en Donderdagmorgen zijn be wegingen van enige afzonderlij ke Bulgaren waargenomen op het Griekse eiland Gamma .in de Maritza. Het vuur werd ge opend door het Griekse leger in overeenstemming met een waarschuwing, die vooraf door luidsprekers aan de Bulgaren was gegeven. Waarnemers van de vredescommissie der V. N. waren aanwezig. Tot nog toe werd geen reactie opgemerkt van Bulgaarse zijde. Men neemt aan, dat de Bulgaren het eiland hebben verlaten". In het rapport wordt voorts gezegd, dat de Griekse regering had verzocht, dat de nodige stap pen zouden worden genomen, waardoor de Verenigde Naties als tussenpersoon zouden kun nen optreden. De Griekse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Alexis Kyros, heeft Donderdag ver klaard, dat op het ogenblik niet het voornemen bestaat 't Grieks- Bulgaarse geschil over 2 eilan den in de rivier aan de Veilig heidsraad voor te leggen, maar hij voegde er aan toe, dat de toe stand niettemin „ernstig" is. Het geschil, aldus Kyroe, is ernstiger dan de kleine grensge schillen in de afgelopen 6 jaar. De Griekse regering is bereid be middeling te aanvaarden, moge lijk door middel van de goede diensten van secretaris-generaal Trygve Lie. Intussen beschouwt de Griekse regering zich volledig gerechtigd, krachtens artikel 51 van het Handvest, individuele maatrege len tot zelfverdediging te nemen om wat zij als haar grondgebied beschouwt, te beschermen, aldus Kyroe. De waarnemers der Verenigde Naties verklaren voorts, dat het Griekse leger Donderdagochtend gedurende een uur schoten heeft gelost. „Men zag niemand het eiland betreden of verlaten. Het leven in het Bulgaarse dorpje Andre- vivef, 600 meter van de rivier gelegen, schijnt normaal voort gang te vinden." HET INCIDENT GESLOTEN? Volgens A. F. P. beschouwt men in officiële kringen te Athene het incident als gesloten, na het communiqué van de Griekse ge nerale staf van Donderdagoch tend, waarin wordt verklaard, dat men aanneemt, dat de Bul garen het eiland hebben verlaten. De invoercommissie van de Westduitse regering heeft toe stemming gegeven voor de in voer uit Nederland van boter ter waarde van 2.400.000 mark en van gezouten haring ter waarde van 600.000 mark. Donderdag heeft de kabinets- formateuh, mr Donker, een on derhoud gehad met de heer J. G. Suurhoff, lid der Tweede Kamer en ondervoorzitter van het N.V.V. Daarna ontving mr Donker prof. dr A. M. Donner, hoog leraar in het staatsrecht, admi nistratief recht en algemene staatsleer aan de vrije universi teit. De Kabinetsformateur, mr L. A. Donker, heeft gisteravond in zijn werkkamer op het ministe rie van Financiën opnieuw een onderhoud gehad met prof. dr A. M. Donner. Zoals gemeld heeft de forma teur gisterochtend ook reeds een onderhoud gehad met prof. Don- ner. Mr Donker hoopt heden zijn be sprekingen te kunnen voortzet ten. Op Dinsdag 12 Augustus wor den op het sportterrein van de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal door de luite nant-kolonel W. D. H. Eekhout, oud-commandant van het N.D. V.N., Zuidkoreaanse onderschei dingen uitgereikt aan oud-leden van het N.D.V.N. O.m. zal aan de kapitein A. F. A. Clumpkens uit ZOUTELANDE ae warang M.S.M. met zilveren ster worden uitgereikt. De Belgische regering heeft de berichten tegengesproken, als zou zij hebben voorgesteld in alle landen van de Europese verdedigingsgemeenschap de militaire diensttijd vast te stel len op 20 maanden. Een woordvoerder zei, dat op de besprekingen van de E.V.G., die Dinsdag te Parijs beginnen, de kwestie der diensttijd uiter aard ter sprake zal komen, maar dat besluiten pas kunnen wor den genomen op een latere con ferentie van de ministers der 6 landen. België heeft in 1951 een dienstplicht van 2 jaar inge steld, doch verklaard deze te zullen bekorten als andere lan den van de E.V.G. niet zouden volgen. Het nationale comité voor ge meenschappelijke actie der Bel gische socialistische partij heeft een resolutie aangenomen, waar in zonder verwijl de invoering van een gelijke militaire dienst tijd in de landen van het Euro pese continent, die deel uitma ken van de verdedigingsgemeen schap,wordt geëist. Talrijke Amerikaanse dagbla den hebben in grote opmaak het bericht gebracht, dat de z.g. „vliegende schotels" moeten wor den toegeschreven aan door sta tische electriciteit teweegge brachte verschijnselen, die zich op zeer grote hoogte afspelen. Gemeld wordt dat de Ameri kaanse natuurkundige Noel W. Scott op het Belvoir in Virginia een aantal proeven heeft geno men die werden bijgewoond medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Wederom enkele buien. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind meest tussqn Zuid en West. Vrij warm. ZATERDAG 9 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 4.06 4.26 Terneuzen 4.41 5.01 Hansweert 5.21 5.41 Walsoorden 5.31 5.51 ZON MAAN op onder op onde: Aug. 8 5.13 20.17 21.10 8.50 9 5.14 20.15 21.23 10.18 10 5.16 20.14 21.38 11.43 11 5.17 20.12 21.56 13.08 12 5.19 20.10 22.19 14.30 13 5.21 20.08 22.51 15.46 14 5.22 20.06 23.33 1633 door officieren der technische legerdiensten. Hierbij werd in een gaskamer met constante druk lucht in steeds grotere hoeveelheden toegelaten totdat een tevoren vastgestelde hoeveelheid zich daarin bevond. Vervolgens werd in de kamer een bepaalde la ding strategische electriciteit aangevoerd, waarna de hoeveel heid ingebrachte lucht en de spanning worden verminderd. Hierna treden vreemde ver schijnselen op, die overeenko men met de beschrijvingen van de z.g. „vliegende schotels". Ooggetuigen van de proeven verklaren dat men dan in de gaskamers met constante druk oranje gekleurde ballonnen, om geven door vlammende satur nusringen ziet. De „Washington Star" heeft op haar voorpagina een foto van het verloop van een derge lijke proef gepubliceerd. Men ziet hiertegen een zwarte achtergrond een vorm, die enigszins gelijkt op de „padde stoel", welke na het ontploffen van een atoombom wordt waar genomen, omgeven door een reusachtige, lichtgevende, ring. Deskundigen leggen er de na druk op, dat de in gaskamer met constante druk op het tijdstip der 5-41 proefnemingen teweeggebrachte toestand kan worden vergeleken met die in het betrekkelijke lucht ledig op een hoogte van 300.000 meter. De gemiddelde Amerikaanse burger is ten zeerste opgelucht door de bovengenoemde ver klaring voor het verschijnsel der z.g. „vliegende schotels". Hij weet nu dat er althans geen sprake is van geheime wapens van een mogelijke vijand, hetzij op aarde, hetzij op een andere planeet. De Amerikaanse jagers zullen thans niet meer pogen de onder de naam „vliegende schotels" bekend zijnde verschijnselen te achterhalen. De natuurkundige Scott heeft namelijk uiteenge zet dat, indien een vliegtuig op een dergelijke hoogte achter „vliegende schotels" zou aan jagen, de kans groot is dat de vreemde verschijnselen, tenge volge van de door het toestel veroorzaakte atmosferische sto ringen, zouden verdwijnen, voordat de jager in de buurt zou zijn. In Noord-Guatemala hebben zich ongeregeldheden voorgedaan naar aanleiding van de onlangs door de linksgeoriënteerde rege ring ingevoerde agrarische her vormingen, aldus is te Guatemala vernomen. Vijftig personen, on der wie hoge regeringsfunction- narissen, werden gewond. Eén der gewonden is Alvaro Salguero, de perschef van president Arbenz. Volgens een woqrdvoerder der regering begonnen de ongeregeld heden toen Salguero en anderen in de stad Coban uiteenzettingen gaven over de hervorming, die be ogen het grootgrondbezit onder kleine boeren te verdelen. Salgue ro zeide tot Indiaanse landbou wers: „Het land was oorspronke lijk van u, doch de Spanjaarden hebben het u destijds afgenomen. Wij geven het thans slechts aan u terug". Hierop trokken enige landeigenaars hun vuurwapens. Vijf van hen, die in het gevecht verwondingen hadden opgelopen, werden aangehouden. Van ver scheidene andere wordt gemeld, dat zij op weg zijn naar de Mexi caanse grens. De autoriteiten hebben onmid dellijk een vliegtuig gezonden om de regeringsfunctionnarissen in veiligheid te brengen. Coban is het centrum van het rijkste koffiegebied in Guate mala. Deze diensttijd, aldus de reso lutie, zal tot een minimum be perkt dienen te worden. Het na tionale comité zal een beroep doen op de internationale solida riteit onder de arbeiders, opdat de arbeidersorganisaties en de socialistische partijen der be langhebbende landen een ge meenschappelijk standpunt kun nen innemen bij de besprekin gen, die op 12 Augustus te Pa rijs worden gevoerd. Het comité roept de Belgische arbeiders tenslotte op om Zater dag ter gelegenheid van de al gemene staking van 24 uur be togingen te organiseren, die een waarschuwing aan het adres van de regering zullen beteke nen. Het algemene Belgisch vak verbond heeft inmiddels het per soneel der spoorwegen verzocht a.s. Zaterdag het werk niet neer te leggen, teneinde de duizenden arbeiders uit de industriecentra in staat te stellen deel te nemen aan de protestbetogingen in de grote steden. Ook het tramver keer zal, naar verwacht wordt, die dag normaal zijn. Volgens inlichtingen van het kabinet van de eerste minister wordt nog steeds gestaakt in twee kolenmijnen in de Borina- ge, een mijn te Seraing en een mijn in het centrum. Ook bij Ougres Marinay en in de wals- werken langs de Ourthe ligt het werk nog gedeeltelijk stil. Eerste minister Jean van Houtte, die Zaterdag naar de Belgische Congo zou vertrekken, heeft besloten zijn reis uit te stellen tot Woensdag. De minis ter wenst alvorens te vertrek ken de opvolging te regelen van de minister van wederopbouw Coppé, die als vertegenwoordi ger van België zal optreden bij het hoge gezagsorgaan van de Schuman-gemeenschap. De eer ste minister zou ook de resulta ten willen afwachten van de be sprekingen, die op 12 Augustus te Parijs zullen worden gevoerd over de duur van de militaire dienstplicht. De Indonesische regering ver werpt met nadruk de laatste ge beurtenissen, waarbij onverant- woordelijke personen op laag hartige en onmenselijke wijze Ne derlanders hebben ontvoerd in 't gebied van Cheribon, aldus heeft de Indonesische minister van voorlichting, Mononutu, in een radiocommentaar over de ontvoe ringen meegedeeld. De minister rioemde de ont voeringen in strijd met de grondwet en zei, dat de regering met alle beschikbare middelen een sfeer tracht te scheppen, waarin alle ingezetenen in In donesië, daarbij de "buitenlan ders inbegrepen, rustig kunnen leven en hun werkzaamheden ongestoord voor het welzijn van het land kunnen verrichten. „Wij behoren te beseffen, dat het leven en de goederen van buitenlanders die met goede bedoelingen in Indo nesië werken, overeenkomstig de hier te lande gangbare ge bruiken verzekerd moeten zijn", aldus minister Mono nutu. De regering zal niet aarzelen de practijken als die der ont voerders in de kiem te smoren, zodat gebeurtenissen als de ont voeringen in het gebied van Cheribon in de toekomst niet meer voorkomen. De regering is er van overtuigd, dat niet alleen zij dergelijke ontvoeringen af keurt. Ieder, die de republiek Indonesië lief heeft en de staat een eervolle plaats in de wereld wenst te zien innemen, zal mee werken om dergelijke laagharti ge handelingen tegen te gaan. De medewerking van de bevol king inroepend zei de minister, dat onverantwoordelijke acties als deze ontvoeringen feitelijk bedoeld zijn om de veiligheid en het welzijn van het land te ondermijnen. De regering be tuigt leedwezen tegenover de familieleden van de ontvoerden. Zij zal niet schromen de nodige maatregelen te treffen, tenein de herhalingen te voorkomen, maar zij kan anderzijds niet in stemmen met inwilliging van de eisen om losgeld te betalen, aangezien daardoor de regering gehinderd wordt in de uitoefe ning van haar taak. Minister Mononutu betoogde tenslotte, dat de ontvoering van Nederlanders zeker niet door onverantwoordelijke elementen moet worden aangegrepen om het Indonesische volk tegen de Nederlanders op te hitsen. In het belang van de veiligheid en het welzijn van de natie ver langt het Indonesische volk juist een goede samenwerking met de andere naties, dus ook met Nederland. Over Westerling zei de minis ter in zijn radio-commentaar o.m: het verbaast ons, dat een persoon als Westerling nog steeds vrij staat om vijandige uitlatingen aan het adres van de Indonesi sche regering te lanceren. Een re cente uitlating van Westerling over zijn bereidheid om als getui ge op te treden bij het onderzoek naar de aangehouden Nederlan ders in Indonesië ter sprake brengend zei de minister, dat de ze uitlating beschouwd kan wor den als een uitdaging aan het adres van de Indonesische rege ring. „Wij zijn er van overtuigd, dat de uitlating van Westerling voor zijn eigen rekening komt. Desondanks verwondert het ons, dat Westerling zich vrijelijk kan bewegen in Nederland en hij naar goeddunken uitlatingen kan doen, die de goede verhoudingen tussen het Indonesische en het Neder landse volk psychologisch af breuk doen". Detectives van de Franse poli tie hebben zich Donderdagavond ijlings naar de Middellandse Zee kust begeven, waar zij met man en macht zoeken naar een zwer ver, leeftijd tussen 40 en 50, vuil, ongeschoren en gestoken in een gescheurd zwart pak. Deze nieuwe verdachte heeft 3 dagen rond het dorpje Peyrus gezworven, ongeveer zes km van de plaats, waar de drievoudige moord op de familie Drummond is gepleegd. Zijn „verblijfplaats" was de ruïne van een oud huis. Geallieerde lichte bommen werpers hebben een niet ge noemd deel te Hwandgjoe zwaar beschadigd. Deze plaats ligt ten Z. van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. Er namen 50 toe stellen van het type B-26 aan de aanval deel. Piloten melden dat geschutstellingen en een 20- De Duits-Franse besprekingen ever het Saargebied te Parijs, die vandaag zouden worden voortgezet, zijn met wederzijds gtedvinden tot het midden van de volgende week uitgesteld. De Westduitse bondskanselier dr Adenauer heeft een schrij ven gezonden aan de Franse minister. „Dit is een exquise eerbetui ging aan onze stad", zo sprak burgemeester Kosman van Bre da, toen hij de vertegenwoordi gers van de 700-jarige en meer eeuwen oude steden in de re ceptiezaal van het Bredase stad huis verwelkomde. De verleiding, om van al zijn gasten authentieke bewijsstuk ken te verlangen, had hij weer staan. Tijdens de receptie was de stemming onder de aanwezige stedevertegenwoordigers zeer geanimeerd. Het woord werd gevoerd door de initiatiefnemer van dit festijn, de ereburger van Elburg, dr Holthuijs, die zijn idee belichtte. Mr Ph. van Woensel, voorzitter van het stichtingsbestuur „Breda-Oran- jestad 1952" verried enkele keu kengeheimen van de Bredase feesten aan zijn gasten en speelde daarbij open kaart. Enkele gemeenten hadden cadeaux meegebracht. Ommen kwam met een enorme kren- tenweger, Thorn bood een his torisch boek aan. Rijssen dat in 1943 het 700-jarig bestaan vier de, overhandigde burgemeester Kosman een stadspenning. De stad Geertruidenberg schonk 'n breed lint in de kleuren van die stad, waarop een antiek zegel was aangebracht. Na de receptie werd een Bra bantse koffiemaaltijd aangebo den. In de middag werd een speech-wedstrijd gehouden tus sen 15 aangewezen welspreken de afgevaardigden van verschil lende gemeenten. Dit geschiedde op het terras van het turfschip in het Bredase Oranje-stadje. Daar verscheen beurt om beurt 14 burgemeesters of hun afge zanten om in een speech van 1 minuut de lof van eigen ge meenten te zingen en het jarige Breda geluk to wensen. De wed strijd werd gewonnen door bur gemeester Visser van Naarden. Wethouder Ankone uit Olden- zaal kreeg een medaille en Den Bosch en ZIERIKZEE kregen een eervolle vermelding. Iedere burgemeester van een deelnemende gemeente ontving een legpenning als aandenken. Burgemeester Visser kreeg als hoofdprijs een kist sigaren. tal gebouwen zijn vernield. Onder dekking van artillerie hebben de Chinezen aan het centrale front een heuvel ten W. van Poekhan op de Zuid- koreanen veroverd. Deze heuvel is in 36 uur vijfmaal van bezet ter gewisseld. Bij een ontploffing op het vliegdekschip „Boxer" voor de Koreaanse kust zijn 8 man schappen gedood. De explosie was niet het gevolg van vijan delijke actie. De schade aan het 27.000 ton metende schip is ge ring. Het schip blijft in de Kore aanse wateren. Nader wordt vernomen, dat een straalvliegtuig aan boord van de „Boxer" ontplofte. Nog 12 straalvliegtuigen werden verwoest door brand, die na de ontploffing ontstond. Volgens een wordvoerder van de marine is de schade aan het schip zelf betrekkelijk gering. Volgens een later bericht is de heuvel ten W. van Poekhan, die Donderdagochtend door de Chinezen op de Zuidkoreanen was veroverd, thans weer in handen van de laatsten. Het aantal doden tengevolge van het ontploffen van een straalvliegtuig aan boord van de „Bxer" is tot negen gestegen. Er waren oorspronkelijk 75 gewonden, doch nu vertoeven er nog slechts elf in de ziekenboeg van het vliegdekschip. Twee hunner zijn ernstig gewond. De 77-jarige president van Z- Kórea, Syngman Rhee, is ver zekerd van een nieuwe ambts termijn vafi 4 jaar. De uitslag voor alle kiesdis tricten op acht na geeft Rhee 4.724.000 stemmen en zijn naas te concurrent, de oud-commu nist Tsjo Bong Ahm, 747.000. Voor het vice-presidentschap heeft de candidaat die voor Rhee is, Ham Dai Joeng, tot dusver de meeste stemmen be haald, namelijk 1.744.000 stem men. De oud-minister van bin nenlandse zaken Lee Boem volgt met 1.249.000 stemmen. De politie doorzocht het en vond afdrukken van laarzen, die volgens haar volkomen gelijk zijn aan de schoeiselafdrukken, wel ke nabij het lijkje van het ver moorde meisje Elizabeth zijn ge vonden. Automobilisten hebben de poli tie medegedeeld dezelfde zwer ver, die een Baskisch mutsje op had, een half uur vóór de moord binnen een afstand van IV2 km van de plaats van het misdrijf te hebben waargenomen. „Zelfs indien deze zwerver de moord niet zou hebben gepleegd, zijn wij er zeker van dat hij ons bij onze nasporingen kan helpen," zeide een woordvoerder van de politie. Hij deelde voorts mede, dat de zwerver een vuile rugzak en een lang, in bruin papier ge wikkeld pak, dat van zijn schou der afhing, bij zich had. „Het is goed mogelijk dat zich in dat pak de karabijn bevond, die de moordenaar heeft gebruikt," zei de hij. Donderdag is gemeld, dat de gezochte zwerver in de omgeving van Toulon is gesignaleerd. De boer Dominici, die de ver slagenen het eerst heeft gezien, is Donderdag voor de derde maal door de politie ondervraagd. De politie is er namelijk van over tuigd, dat Dominici uit angst voor de moordenaar niet alles heeft verteld wat hij weet. De ondervraging leverde echter geen nieuwe gezichtspunten op. Daar na hebben politiemannen op de boerderij van Dominici huiszoe king gedaan. Op de dag van de begrafenis der drie vermoorde leden van de familie Drummond heerste er rouw in het 3000 inwoners tellen de Zuid-Franse plaatsje Forcal quier, waar normaal het over vliegen van een vliegtuig een al gemeen de aandacht trekkende gebeurtenis is. In een vertrek van het plaat selijke ziekenhuis, aan welks mu ren Franse en Britse vlaggen waren aangebracht, stonden de drie onder kransen bedolven lijk kisten. Op de kist met het stof felijke overschot van Elizabeth Drummond lag een bos anjelie ren, „een laatste groet" van een vijfjarig Frans meisje. Gedurende de begrafenis waren winkels en café's in Forcalquier gesloten. „Frankrijk zal niet rusten vóór dat het de hand heeft gelegd op de bedrijver van deze afzichtelij ke misdaad," verklaarde de bur gemeester van Forcalquier bij begrafenis van de stoffelijke overschotten der familie Drum mond. De teraardebestelling is bijge woond door honderden inwoners van het dorpje, die zich daarvoor in hun sombere Zondagsklederen hadden gestoken. Oudenbcsch krijgt er weer een industrie bij. In September zal het bedrijf worden geopend van de textielfabriek Jewecc die in liet Brabantse dorp een dochter onderneming heeft gesticht. De hoofdzetel van Jeweco is in Rotterdam gevestigd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1