lUt Je S De verkeerde vrouw DUITSE ORDE TRACHT OUD BEZIT IN ISRAEL TERUG TE KRIJGEN Nederlandse landbouwdeskundigen in Centraal Afrika Lekkere hapjes vein onnozele restjes Gerucht rond de Centrale Dienst De Winkelsluitingswet BIJ ONTVOERINGEN MAG GEEN LOSGELD WORDEN BETAALD vewancsie BE BIJEENKOMST VAN DE PACIF1C-RAAD Intrekking van een intrekking Echtgenote van de sultan van Pontianak in Indonesië aangekomen DIMMEN VOOR SCHEPEN De verdediging van het Midden-Oosten De „Nederland" bestelt nogmaals 2 schepen Ambtenaar bewandelde niet de juiste weg 9 8 De presidentsverkiezingen in Zuid-Korea TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk STOPPELDIJK SAS VAN GENT. SLUISKIL. Irma Heyting-Schumacher naar Australië vertrekken Het Vaticaan en de emigratie Twee vertegenwoordigers van de Duitse tempelieren een gods dienstige secte, zijn in Den Haag aangekomen, waar zij van Israël een bedrag van onge veer 300 millioen gulden wil len vorderen voor in Palestina in beslag genomen bezit van deze orde. Zij hebben zich met de deelnemers aan de conferen tie te Wassenaar in verbinding gesteld. De Duitse tempelieren, oor spronkelijk een christelijke sec- tc in Württemberg, hadden be zittingen in Palestina. Toen de oorlog uitbrak kwamen deze on der beheer van de Engelse be heerder van vijandelijk bezit. Toen de Engelsen Palestina ver lieten werd het toezicht aan de regering van Israël overgedra- gen. Volgens de zegsman zou de Westduitse delegatie in Den Haag moeten beslissen of zij de tempelieren officieel gerechtigd achten htm vordering tijdens de huidige besprekingen naar vo ren te brengen. Het doel van de conferentie v/as tenslotte, dat de Duitsers ,de Israëliërs in zekere mate schadeloos zouden stellen voor de misdaden van de nazi's en niet dat daar door Duitejers schadevergoeding van Israël zou worden geëist. Beide verte genwoordigers hebben reeds on officiële besprekingen met de leden van de Westduitse delega tie gevoerd. Het hoofdkwartier van de Duitse tempelieren is reeds lange tijd in Melbourne (Australië) gevestigd. Het persbureau Belga meldt uit Brazzaville (Frans Equato riaal Afrika), dat aldaar de Ne derlandse landbouwdeskundigen ir. De Bruyn en ir. Van der Moer zijn aangekomen. Zij werden opgewacht door een vertegenwoordiger van het ..Afrika-instituut". Zoals bekend heeft reeds in Maart j.l. een af vaardiging van Nederlandse ban ken en nijverheidsondernemin gen in Frans Equatoriaal Afrika een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van een Neder landse deelneming in de econo mische ontwikkeling. De huidige missie is het eerste practische resultaat van dit on derzoek. De heren De Bruyn en Van der Moer hebben tot taak een grondige landbouwkundige studie te maken van het Niari- dal. Van de uitslag hiervan zal afhangen, of van Nederlandse zijde landbouwconcessies zullen worden aangevraagd in die streek. De beide ingenieurs zul len enkele dagen in Brazzaville blijven alvorens verder te reizen naar Loedima, waar zij hun hoofdkwartier zullen vestigen. Zij zullen vermoedelijk verschei dene maanden in deze streek blijven, aldus het persbureau. Er is in deze tijd van alles, wat U zo prettig koud ver werken kunt er zijn volop tomaten en komkommers U hebt koude vlees-, vis-, en groente-resten maak er eens iets érg lekkers van met De Cruyter s Mayon- Mayonnaise is im- luxe meer voor n huisvrouwDe Cruyter heeft potten van slechts 83 cent met cassabonl U moet werkelijk eens zo n pot nemen en zélf eens on dervinden, hoe U daarmee van onnozele restjes de lekkerste hapjes en slaatjes maken kunt! naise' mers geen De stortvloed van klachten en beschuldigingen, die één der teke naars van de Centrale Dienst van bouw. en woningtoezicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen over de hoof- voetlicht te brengen, was dus weinig elegant. Het spijt ons hetzelfde te moeten zeggen van de schorsing, die men deze ambtenaar na het den der Terneuzense raadsleden bekend worden der beschuldigin 20807 Naar aanleiding van de jong ste ontvoeringen in het (gebied van Cheribon wordt van de zijde van het leger meegedeeld, dat het betalen van losgeld verbo den is. Een woordvoerder van het le ger te Bandung herinnert er aan, dat half Juli de employé Van der Voort ontvoerd werd, waarbij de werkgever zonder zich te storen aan het betref fende verbod losgeld uitbetaal de. „Dit hindert de overheid bij de uitvoering van haar taak ten opzichte van de rustverstoor ders". De woordvoerder deelde mede, dat men ook bij de ontvoering van 2 vrouwen voornemens was zonder medeweten van de over heid losgeld te betalen. Degene, die uitgestuurd werd om dit te doen, werd echter door een mi litair geschaduwd. Het gelukte deze militair eveneens de plaats te bereiken, waar het lid van de bende het geld in ontvangst zou nemen. Het bendelid vluchtte, toen hij zou worden gevangen genomen, doch werd daarna neergeschoten en stierf in het ziekenhuis voordat hij inlichtin gen kon verstrekken. Op vragen van het Tweede Kamerlid Cornlissen (VVD) in verband met de toepassing van de artikelen 3 en 5 van de Win kelsluitingswet, luidende: 1. Wil de minister mededelen, of het de gemeenteraad is toege staan bij de toepassing van art. 3, lid 3, van de Winkelsluitingswet 1951 de verruiming van het slui tingsuur der winkels tot uiterlijk 22 uur (de z.g. koopavond) te be perken tot bepaalde bedrijfstak ken, welke daaraan behoefte zou den hebben, zodat het winkelslui tingsuur voor alle overige win kels blijft gelden? 2. Wil de minister mededelen, of het bepaalde in art. 5 der Win kelsluitingswet 1951 zo mag wor den opgevat, dat de gemeente raad bevoegd is bij verordening een gedetailleerde regeling voor de sluiting van één of meer groe pen van winkels in verband met vacantie te treffen, en zo ja of de keuze van het systeem in overleg met betrokken organisatis van het bedrijfsleven en met inacht neming van het bepaalde in het 2de lid volkomen vrij is? Kunnen met name verschillende soorten van rouleringssystemen voor de sluiting gedurende een vacantie- periode, eventueel verbonden met verplichte openstelling van de overige winkels in dezelfde bran che, zulks in het belang van le behoeftevoorziening van het pu bliek, zonder bezwaar worden doorgevoerd? Heeft de minister van econo mische zaken het volgende geant woord: 1. Hoewel uit de geschiedenis van de totstandkoming van art. 3 lid 3 der Winkelsluitingswet 1951 blijkt, dat de wetgever een alge hele terzijdestelling van het ver bod van art. 2 onder c voor ogen heeft gestaan, verzet de tekst van eerstbedoelde bepaling er zich niet tegen, dat daaraan toepas sing wordt gegeven niet voor alle groepen winkels. 2. Uit de bepaling in het twee de lid van art. 5 der Winkelslui tingswet 1951, dat de voor een groep winkels voor vacantieslui- ting aangewezen tijdsruimte niet voor alle betrokken winkels ge heel of gedeeltelijk dezelfde mag zijn, vloeit voort, dat de gemeen teraad verplicht is bij de aanwij zing van die tijdsruimte een rou- leringssysteem toe te passen. In de keuze van dit systeem is de raad vrij. Een verplichting tot openstelling van winkels kan evenwel in 'n regeling krachtens het onderhavige artikel niet wor den opgenomen. wereldkundig heeft gemaakt, is blijkbaar danig ingeslagen. Dagen achtereen hebben de aanklachten gretig stof geleverd tot velerlei commentaar. Op straathoeken, in kappersalons en café's was de Centrale Dienst het onderwerp van het gesprek en menige niet geheel ingewijde lezer stond, zonder de resultaten van het onderzoek af te wachten, aanstonds gereed met de conclu sie, dat er „something rotten" viel waar te nemen in het bouw en woningtoezicht op de Heeren gracht te Terneuzen. Of de betrokken ambtenaar met deze niet erg gelukkig opge zette „rel" ons goede Zeeuws- Vlaanderen een dienst heeft be wezen, zal nog moeten blijken. Vooralsnog wagen wij het te be- i twijfelen, maar los daarvan kun- inen wij niet aan de indruk ont komen, dat deze onverkwikkelij ke geschiedenis een achtergrond heeft, die jammer genoeg nog steeds niet ontsluierd is... Over de klachten zélf willen wij het in dit eerste artikel niet heb ben. Wij geven er de voorkeur aan het onderzoek even af te wachten, waarna wij ons de vrij heid voorbehouden, uitvoerig op de zaak terug te komen. VERKEERD AANGESLOTEN. Dat de bewuste ambtenaar bij het lanceren van zijn klachten reeks geheel verkeerd was aan gesloten, is dunkt ons voor geen tegenspraak vatbaar. Waarom hij zich daarmee tot de Terneuzense gemeenteraad wendde, is ons werkelijk een raadsel. Geen enke le raad van een bij de Centrale Dienst aangesloten gemeente zal zichzelf als de aangewezen instan tie beschouwen om een klachten lawine als de onderhavige in ontvangst te nemen, laat staan ze te beoordelen. De man-in-kwestie had zich via zijn directeur allereerst tot de raad van bestuur dienen te wen den, het top-orgaan dat de Cen- trale Dienst beheert. Zou hij daar geen gehoor hebben gevonden, dan had hem altijd nog een be roep op Middelburg open gestaan (Gedep. Staten). WEINIG ELEGANT. De weg, die de heer v. O. heeft gekozen om zijn klachten voor he^ gen heeft opgelegd. Dat men zich daarbij, al dan niet tercht, be- rdept op één of ander artikel van het ambtenarenreglement, doet weinig ter zake. De klachten la gen er; ze waren gemeengoed ge- worden van de massa en de Cen trale Dienst had moeten inzien, dat de ernst der beschuldigingen niet door een schorsing ongedaan kon worden gemaakt. Men heeft de kans laten voorbijgaan de on rust, die de aanklachten hadden veroorzaakt, onverwijld weg te nemen door 'n duidelijke en geen twijfel latende rechtzetting der feiten en 'n algehele ontzenuwing der gelanceerde beschuldigingen. De bevolking mag toch ver wachten dat èn de directeur èn de raad van bestuur volledig op de hoogte zijn van al wat er in de Centrale Dienst omgaat. Thans is bij velen twijfel ge rezen, of dat wel het geval is. •EEN ONDERZOEK? Het is wel duidelijk, dat men in dit stadium der zaak niet zal kunnen ontkomen aan een gron dig en alles omvattend onderzoek. De Centrale Dienst heeft al meer aan critiek blootgestaan. Wij wij zen in dit verband alleen maar op de dertig duizend gulden-affaire en de wens tot afscheiding, die in meerdere gemeenteraden tot uiting is gekomen. Er kan werke lijk niets meer bij en alleen een objectief onderzoek kan de dienst zuiveren van de plekken, die de heer v. O. er op heeft aange bracht. De vraag is nu maar: Wie zal dat onderzoek instellen? De di recteur en (of) de raad van be stuur? De burgemeesters van de aangesloten gemeenten of een commissie uit de verschillende gemeenteraden Of zal men er een bedrijfseco noom bijhalen, die, desnoods met de hulp van een accountant, de hele dienst onder de loupe neemt? Wij weten het niet, nog niet al thans. Maar hoe men het ook zal doen, een feit blijft dat niets mag worden nagelaten om te bewer ken, dat aan alle lopende geruch ten voorgoed de kop wordt inge drukt. De klachten zijn immers te ernstig om ze in de doofpot te stoppen. De Centrale Dienst is in dis- crediet gebracht. Terecht of ten onrechte, daar blijven wij af. Maar de bevolking heeft het recht te weten, wie gelijk heeft gehad; de man die zijn beschul digingen uitte of de mensen die hem zonder verhoor hebben ge schorst En als er een bezem nodig mocht blijken, laten de tot in grijpen bevoegde instanties dan geen moment aarzelen die te hanteren, naar beide kanten en even vlot en genadeloos als Tromp het eenmaal deed Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen zijn de V. S., Nw.-Zeeland en Australië het er op de bijeenkomst van de Pa- cific-raad te Honoloelo.e stil zwijgend over eens geworden, geen andere landen tot de or ganisatie toe te laten. Er zijn over deze kwestie geen officiële mededelingen verstrekt. Van welingelichte zijde wordt er op gewezen dat de raad op grond van artikel 8 van het be veiligingsverdrag voor het ge bied van de Stille Oceaan wel overleg kan plegen met andere landen in dit gebied. De ministers van buitenland se zaken van de V. S., Nw.-Zee- land en Australië, resp. Ache- son, Webb en Casey, die aan de besprekingen deelnemen, heb ben meegedeeld, dat zij voor standers zijn van het onderhou den van contact met andere Pacific-mogendheden teneinde vrede en veiligheid in het ge noemde gebied te verzekeren. In het eerste kiesdistrict, waar van de uitslag der Zuidkoreaan- se presidentsverkiezingen be kend is, Coesan, heeft Syngman Rhee 105.917 stemmen behaald. Zijn mededinger Tsjo Bon Ahm kreeg hier 81. 873 stemmen. Toen de uitslagen van de helft der kiesdistricten binnen waren, had Rhee ruim twee millioen stemmen en Tsjo 485.000. Bij de eerste tellingen bleek dat de candidaat voor het vice- presidentschap Lie Boem Soek, de vroegere „sterke man" als minister van binnenlandse za ken, een meerderheid had boven Ham Bai Joeng. Lie trad als minister af, om zijn campagne te kunnen voeren. Hij was overtuigd van steun van de zijde van Syngman Rhee. Deze zou hem echter niet wen sen, omdat hij Lie's macht zou vrezen. De oppositiebladen beschuldi gen de regering van ongeoor loofde kiespractijken. In 1934 is in het Staatsblad ge komen 'n wet tot wijziging van de woningwet. In April 1940 is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot intrekking van de artikelen 8a, 8b en 9 van deze wijzigingswet. Thans heeft de minister van wederopbouw aan de Tweede Kamer mededeling gedaan van de intrekking van het wetsontwerp uit 1940, zodat de drie artikelen gehandhaafd blij ven. Bij deze artikelen is aan de woningwet o.m. toegevoegd de bepaling dat de inspecteur, belast met het toezich op de handhaving van de wettelijke bepalingen be treffende de huisvesting, bij Ge deputeerde Staten bezwaren kan inbrengen tegen besluiten van gemeenteraden om voorschotten of bijdragen te verlenen aan ver enigingen, vennootschappen of stichtingen, die werken in het be lang van de verbetering der volkshuisvesting. Voorts kan deze inspecteur bij Ged. Staten bezwaren inbrengen tegen ge meenteraadsbesluiten betreffen de overdracht van gemeentegron den- en gebouwen aan deze ver enigingen, vennootschappen en stichtingen, tegen het beschik baar stellen door de gemeente raad van bedragen voor de uit voering van een onteigeningsplan of de voorziening in de huisves ting van ex-bewoners van ont ruimde onbewoonbaar verklaarde woningen en tegen aankoop van gronden en aankoop, aanbouw en verbouw van woningen in het belang der volkshuisvesting voor rekening der gemeente. Voorts werd aan de wederopbouwwet toegevoegd een bepaling, waarbij de kroon zich voorbehoudt bij al gemene maatregel van bestuur voorschriften te geven, die in acht moeten worden genomen bij de toepassing door gemeentebe sturen van enige artikelen betref fende financiële hulp aan bedoel de woningbouwverenigingen e.d., bij het beheer door deze vereni gingen e.d. van met voorschot of tegen waarborg verkregen goe deren en bij het beheer van wo ningen door de gemeente. Deze bepalingen blijven dus van kracht. Volgens „Berita Indonesia" is de echtgenote van sultan Hamid van Pontianak dezer dagen uit Nederland in Djakarta aange komen. De reden van haar overkomst is niet bekend, aldus het blad/ dat voorts bericht, dat zij een ontmoeting zou hebben met haar echtgenoot, die thans in één van de gevangenissen te Djakarta is ondergebracht. MIDDENSTANDSEXAMEN ALG. HANDELSKENNIS. Bij het Woensdag te Terneu zen gehouden Middenstandsexa men, Algemene Handelskennis, zijn gslaagd: A. J. Lauret, Sas van Gent; R. J. L. Lockefeer, Hulst; J. Lu- casse, Ossenisse; Ga Pa Ma Meert, Sluiskil; Ha Pa Aa Metz, Sluis; Eh Ne van Meurs, Axel; A. E. Minnaert, Hoofdplaat; Ga Ea van Morrelgem, Sluis; Je de Mul, Terneuzen; G. B. Neyssen, IJzendijke; J. Nonneman, Hulst; Ga La Ha van Paemel, Koe wacht; J. J. Peersman, Clinge; Ca Je Philipse, Zaamslag; As Aa Raes, Hulst; P. N. Remijnse, Ka- pelle; J. J. Roegiers, Hoofd plaat, Ja Pha Rombout, Hulst; A. M. Rouw, Axel; R. Scheele, Axel; J. M. de Schepper, Koe wacht; Ma Aa Schricks, Zaam slag; J. L. Snelleman, Sas van Gent; Ae Aa VeenstraHoogen- doorn, Rotterdam; C. H. Steij- aert, Hulst; Th. S. F. Vaal, Sas van Gent; G. P. S. Verhoosel, IJzendijke; M. J. Verlare, 's-Gra- venpolder; J. G. Verlinde, Ter neuzen; Ca Ha Ma Vernooij, Sluiskil; Sa Verstra ten, Axel; F. de Vos, Sluiskil; H. C. M. van de Waeter, Biervliet; J. N. L. War nier, St. Jansteen; A. van Wa terschoot, Graauw; G. P. J. Weemaes, Graauw; Ja Ca Wie- land, Axel; M. Witte, Kapelle; F. Zegers, Zaamslag; J. J. Zegers, Kapelle; F. W. Hallen- sleben, Rotterdam. Concert in de Bloemenbuurt. Vrijdagavond zal de Terneu zense Harmonie bij gunstig weer een concert geven op de kiosk in de Narcisstraat. Fancy-Fair. I De voetbalvereniging Vogel- waarde organiseerde een fancy- fair. Hoewel de belangstelling niet i overweldigend was, mag het ge heel toch wel geslaagd worden genoemd. De voetbalwedstrijd, die Vogelwaarde vóór de opening van de fancy-fair speelde tegen Corn. Boys, eindigde in een ge lijk spel 2-2. Vismijn. Aanvoer op de vismijn te Bres- kens in de week van 27 Juli tot en met 5 Augustus 1952. 1261 K& bot 56 tot 16; 2418 kg A.N.W.B.: Bezorg scheep vaart geen overlast. Uit scheepvaartkringen wor den nogal eens klachten verno men over de hinder welke de scheepvaart ondervindt van verblindende autolichten op die kanalen en rivieren waarlangs wegen gelegen zijn, zo deelt de A.N.W.B. mede. Deze aangelegenheid is reeds eerder door de rijkswaterstaat onderzocht en in verschillende gevallen is of zal nog worden overgegaan tot het aanbrengen van een beplanting tussen rij en vaarweg. De A.N.W.B. realiseert zich, dat het voor het gemotoriseerde verkeer bij duister veelal moei lijk zal zijn de zich zeer lang zaam verplaatsende lichten ter zijde van de weg te herkennen als die van een tegemoetko mend schip. Niettemin adviseert de bond de weggebruikers wanneer zij rijden over wegen, welke langs vaarwegen zijn gelegen, te be denken dat grote lichten de bin nenvaart veel last kunnen be zorgen en dus zoveel mogelijk te dimmen. 62) (Nadruk verboden.) „Prachtig. Betaling geschiedt in dollars en blijft voorlopig in Engeland, zoals afgesproken. We krijgen een tegoed op de Natio nale Bank. Ik heb overigens nog meer mededelingen, die van be lang zijn voor alle aandeelhou ders, tenminste, als ze allemaal betrouwbaar zijn. Is dat zo?" „Politiek betrouwbaar, bedoel je?" „Ja". Van der Ham fronste zijn werkbrauwen. „Er zijn er twee, waarvoor ik mijn hand niet in het vuur zou durven steken. Ze sympathiseren met de Moffen." „Daar heb je het al. Ik had er namelijk al een vermoeden van. Welnu, dan moeten we het bei den maar onder vier ogen zeggen aan de betrouwbare aandeelhou ders". Jan stond op en liep naar de deur, die hij opende. Toen keek hij in de gang, waarna hij weer de deur sloot en terugliep naar Van der Ham. Op gedempte toon vervolgde hij: „Engeland heeft uit eigen geheime inlichtin gen aanwijzingen gekregen, dat Duitsland een inval beraamd in Nederland en België". Van der Ham keek hem onge lovig aan. „Man, geloof jij dat? Ze hebben hun handen al vol in Noorwegen, waar het ze lang niet naar den vleze gaat. Bovendien hebben ze een groot leger staan nabij de Franse grens. En dan hun bezettingssoldaten in Polen. Waar moeten ze nog meer man schappen vandaan halen? Nee, Jan, ik belief het niet te geloven". De jongeman haalde zijn schou ders op. „In ieder geval telt een gewaarschuwd man voor twee. Zouden we maar niet maatrege len nemen om de fabrieksgehei men en desnoods wat contanten in veiligheid te brengen?" Van der Ham dacht na. „Wat die fabrieksgeheimen betreft, daar voel ik wel wat voor. Dat kunnen we tenslotte op eigen houtje bekokstoven. Maar con tanten opnemen en in vreemde valuta omzetten, daarover moet de aandeelhoudersvergadering besluiten". Welnu, U bent tenslotte de oudste vennoot en president directeur, U draagt de verant woording. U weet nu, wat men in Engeland denkt te weten. Handelt U, zoals U denkt, dat het beste is voor ons bedrijf". „Ik moet er toch eerst eens een nachtje over slapen". „Het ligt voor de hand, dat men in Engeland daarom spoed wil maken met de verscheping der onderdelen. Ik heb toege zegd, dat ik de meest mogelijke spoed zal betrachten. En ik stel daarom voor te bewerkstelligen, dat de Batavier Maandagavond reeds de eerste kratten kan mee nemen en vervolgens iedere dag". „Maar dat is toch onmogelijk? De vereiste uitvoerpapieren krijg jc nooit in één dag gereed". Jan kneep een oogje dicht. „Laat U dat maar eens aan mij over. Morgen al is het Zon dag ga ik naar de Britse am bassadeur en samen gaan we naar het Ministerie. Wedden, dat ik morgenavond al de nodige pa pieren in mijn bezit heb?" Van der Ham was onthutst. „Acht je de toestand werkelijk zo ernstig?" „Ja", antwoordde Jan, „anders zou ik niet zoveel spoed achter de zaak zetten. En nu nog wat anders. Laten we aannemen, dat Engeland gelijk krijgt, wat God moge verhoeden, dat Duitsland een inval doet in ons land en ons leger het niet kan houden. Hoe denkt U dan met de frabriek te handelen?" Van der Ham dacht opnieuw na. „Mens, daar heb ik nog hele maal niet bij stilgestaan. Hoe kom je opeens zo pessimistisch? „Niet pessimistisch. Maar als zakenman moet ik met alle mo gelijkheden rekening houden. Hoe staat het eigenlijk met de locomotieven voor Brazilië De eerste twaalf zijn vrijwel klaar. Dat is misschien een kwestie van een paar dagen. De afspraak is, dat ze de 11e Mei verscheept zullen worden." „Als we eerder 'n schip kunnen krijgen is het dan mogelijk, dat ze eerder voor transport gereed zijn?" ,Ja, dat is een kwestie van een paar dagen". „Mooi, dan zal ik dat morgen meteen in orde brengen. Ik heb nu eenmaal een voorgevoel, dat er iets broeit. En 't is misschien in strijd met de reglementen, maar doet U eens een keer iets buiten Uw boekje en trommelt U de aandeelhouders minus de twee onbetrouwbaren bij elkaar, liefst op korte termijn. Laat het dan maar geen officiële aandeelhou dersvergadering worden, noem het een onder onsje. De anderen dienen echter te weten, hoe de toestand van het ogenblik is." (Wordt vervolgd.) schar 61 tot 16; 1984 kg schol 61 tot 29; 358 kg tong 232 tot 118; 3 kg tarbot 110; 350 kg rog 55 tot 16; 38 kg poon 32 tot 16; 5791 kg exportgarnalen 202 tot 78; 509 kg binnenland garnalen 138 tot 90 cent. Brand. In een hooiopslagplaats bij de heer Van der V. brak brand uit. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon bij gebrek aan water weinig uitrichten. De hooivoorraad brandde gehedi uit. Geslaagd- Onze dorpsgenoot de heer Willy van Campen, slaagde te Tilburg voor het examen vak bekwaamheid schilderen. Bezoek zwembad. Dat de warme dagen in de maand Juli een grote toeloop naar het koele nat zouden te weegbrengen, was te verwach ten. Niet minder dan 9317 perso nen hebben in de maand Juli het zwembad bezocht. Sedert de openstelling half Mei j.l. wordt dat een totaal van 18.441 perso nen. Traverse Westkade. Sedert een tweetal dagen zijn door de P.Z.E.M. aan de traverse langs de Westkade grote verbe teringen aangebracht. Op het vluchtheuveltje aan cie Dam heeft men een grote drie-armige straatverlichtin; aangebracht, die het gevaarlijke kruispunt in een zee van licht zet. Op het vluchtheuveltje aan Hotel La Bourse, waar de Sta tionsstraat op de traverse uit komt, heeft men een 2-armige straatlantaarn geplaatst, die ook dit kruispunt behoorlijk verlicht. Nu de banken onder de bo men van de Westkade zijn ge plaatst, kan men van een rustig zitje het drukke verkeer over de traverse gadeslaan. Vooral met de mcoie zomerdagen ma ken vele oudjes gebruik van deze zitjes. Sportdag douane. Woensdag hield de Zeeuws- Vlaamse douane zijn jaarlijkse sportdag voor het behalen van ae zg. H.L.O.-vaardigheidsdiplo ma's. Ruim 100 douanebeambten be volkten reeds vroeg Sas van Gent om op diverse terreinen hun vaardigheden te vertonen. De dag' werd besloten met het afleggen van de zwemproeven in het zwembad. Op stap. Uit waardering voor het feit, dat de misdienaars en koorzan gertjes zich een geheel jaar dis ponibel hebben gesteld, werd hun een reisje aangeboden naar Loon op Zand. Eenmaal Kruiningen gepas seerd, ging het met een flinke vaart Brabant in. Spoedig be reikte men de Wondertuin in Loon op Zand. Niet alleen in de Wondertuin was het een aange naam verpozen maar ook in de omliggende speeltuinen en sportparken kon men naar har telust genieten. Tegen de avond kwam men zeer voldaan, maar ook zeer moe in eigen home te- rug. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer F. ae Bock slaagde te Middelburg voor het practijkdiploma boek houden. Werkincidentjc. Bij het monteren van de kra nen aan de kade van de Comp Néerl. de l'Azote viel een bout naar beneden. De juist passerende kaaibaas de heer De M. kreeg de bout op het hoofd. De ontboden genees heer constateerde een lichte hersenschudding en liet de ge troffene naar zijn woning ver voeren. In Londense diplomatieke krin gen is Woensdag vernomen, dat Groot-Brittannië binnenkort een nota tot de staten, die deel zullen nemen aan de voorgestelde op richting van een verdedigingsbe- vel voor het Midden-Oosten, zal richten, waarin het voorstel zal worden gedaan het hoofdkwar tier van de organisatie, die be last zal worden met het opstel len van de verdedigingsplannen, op het eiland Cyprus te vestigen. De Ver. Staten, Groot-Brittan nië, Frankrijk, Turkije, Zuid- Afrika, Australië en Nieuw-Zee- land hebben reeds toegezegd hun medewerking te zullen verlenen aan het instellen van een opper bevel voor de verdediging van het Midden-Oosten. Egypte heeft verleden jaar in eerste aanleg ge weigerd het plan te steunen. Of een nieuw beroep op dit land zal worden gedaan tot samenwerking in dezen, is afhankelijk van de Egyptische politieke ontwikke ling. De mogelijkheid bestaat dat de betrokken staten later over het Britse voorstel zullen beraadsla gen. De Turkse minister-president Adnam Menderes en zijn minis ter van buitenlandse zaken Fuad Koprulu zullen waarschijnlijk in October een officieel bezoek aan Groot-Brittannië brengen. Men verwacht dat de voorgestelde in stelling van een opperbevel voor het Midden-Oosten een der voor naamste onderwerpen zal vormen voor de door hen met Britse staatslieden te voeren besprekin gen. Wederom heeft de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" bij de Nederlandse werven een bestelling geplaatst voor de bouw van twee nieuwe schepen, en wel twee enkelschroefvrachtschepen met accommodatie voor 12 passa giers. Eén schip zal worden gebouwd bij de machinefabriek en scheeps werf van P. Smit Jr. N.V. en de andere bij de N.V. C. V. D. Gies- sen en Zonen's scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel. Het draagvermogen van deze schepen zal ca. 12.500 ton bedra gen, waarvan ca. 4000 ton in dieptanken voor eetbare olie. Elk schip zal worden aangedreven door middel van een door P. Smit Jr. te vervaardigen enkelwerken- de 2-takt kruiskop-dieselmotor van het nieuwste type Burmeis- ter en Wain. Het dienstvermogen zal ca. 11.000 A.P.K. bedragen, waardoor een snelheid van ca. 17 mijl kan worden bereikt. De spoellucht wordt met verhoogde druk gele verd door turbo-compressors, die door de uitlaatgassen van de hoofdmotor worden aangedreven. De gebruikelijke mechanisch gedreven spoelpompen zijn bij dit systeem - overbodig, ook voor het manoeuvreren, waardoor ver eenvoudiging en een aanzienlijk lager brandstofverbruik worden bereikt. De motor wordt inge richt voor het gebruik van zware brandstofolie. De schepen zullen worden uitgerust met air-condi tioning, zowel voor passagiers als voor bemanningsaccommoda tie; voorts met radar en andere moderne navigatiemiddelen. Verwacht wordt, dat de ople vering van deze schepen in 1956 zal geschieden. Met het K.L.M.-toestl „Aals meer" is Irma HeytingSchu macher naar haar nieuwe vader land Australië vertrokken. Irma hoopt dat het aanbod, haar in 1951 tijdens een tour door Australië en Nieuw Zeeland ge daan, om trainster te worden, herhaald zal worden. Dan zal zij geen moment aarzelen om de toe komstige Australische sterretjes onder handen te nemen. Over een week zal zij zich bij haar echtgenoot voegen, die reeds sinds 1 Mei j.l. in Ormiston bij Brisbane woont. In Irma HeytingSchumacher verliest de Nederlandse zwem- wereld een van de meest promi nente figuren van de jaren na de bevrijding. In eigen land was zij op de vrije slag schier niet te slaan, maar ook daar buiten be hoorde Irma tot de besten. De Paus heeft Woensdag op een audiëntie voor priesters, die werkzaam zijn onder emigran ten en aan boord van emigran tenschepen, o.m. verklaard, dat de Katholieke kerk steeds de be langen van de arbeiders ter har te heeft genomen en doeltreffend aan hun sociale vooruitgang heeft meegewerkt. Twee dagen geleden zijn pries ters uit Italië, Zwitserland, En geland, Frankrijk, Nederland en België, die onder emigranten werken te Rome bijeengekomen. De conferentie was belegd door de consistoriale congregatie van het vaticaan. Tegelijkertijd pu bliceerde het Vaticaan een nieu we apostolische constitutie voor de werkzaamheden van priesters die met de zorg voor emigran ten zijn belast. De constitutie voorziet in de instelling van een hoge emigra- tieraad en een algemeen inter nationaal secretariaat van het apostolaat van de zee. Het eer ste lichaam zal alle verzoeken van priesters, die willen emigre ren en aanvragen voor de stich ting van nieuwe parochies in de vreemde in overweging nemen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2