Binnenlands nieuws m 4 RADIO? Sportnieuws Eric de Noorman in „Het land der duisternis" D* herhalingsoefeningen in de kampen De Wittenberg en Oirschot Wat brengt de VOETBAL ZWEMMEN. TERNEUZEN. SLUIS. Het mond- en klauwzeer in Europa HULST. PHILIPPINE. SLUISKIL. Amer. communistische leiders schuldig bevonden DRAMA IN DE VAN DER NEERSTRAAT IN DEN HAAG. Verklaring van Eisenhower TRANSPORTMAATSCHAPPIJ DOOR PERSONEELSLEDEN BESTOLEN. HET BONBSELTAL TEGEN EGYPTE. Uit de Provincie MIDDENSTANDSEXAMEN ALG. HANDELSKENNIS. Bij het Dinsdag alhier gehou den Middenstandsexamen, Alge mene Handelskennis, zijn ge- slcLcigd. r W. P. Alewijnse, Zaamslag; M. de Blaeij, Terneuzen; A. J. den Boer, Graauw; R. J. H. W. Boer booms, Terneuzen; N. Bolleman, Hulst; J. R. M. Boon, Hulst; O. C. v. d. Bossche, Sas van Gent; J. M. Broeckaert, Walsoorden; I. J. Brugge, IJzendijke; J .Brug- geman, Goes; U. A. Bruggeman, Graauw; Th. A. Buijsrogge, Graauw; L. W. A. van de Casteel, Axel; F. Th. Cerpentier, Nieuw- Namen; Wa Ma Aa Crombeen, Hulst; La Ja van Cruijningen, Axel; Ba Ma David, Sluiskil; Aa Joha Ca Dees, Zaamslag; J. D. Dees, Zaamslag; Ma Aa Dekker, Sluiskil; D. Deurwaarder, Zaam slag; Je Pe Dhooge, Philippine; Aa Ca den Doelder—Overdulve, Axel; A. van Doom, ElleWouts- dijk; I. J. Dubois, Nieuwvliet; W. E. A. Dumez, Westdorpe; Wa Ma Cs van Duijse, Clinge; Aa Ca van Eerdenburg, Hontenisse; G. A. J. Elegeert, Koewacht; P. H. Esselbrugge, Apeldoorn; S. J. Eversdijk, Kapelle; J. Frelier, Groede; J. L. Fremouw, Cad- zand; C. D. Galle, Zaamslag; F. W. van Geijt, St. Jansteen; H. Gregoire, Sluiskil; J. van Haele, IJzendijke; J. A. van Haneghem, Zuidzande; Aa Ba Ja van den Heuvel, Hulst;. M. L. Heijboer, Zaamslag; J. J. Heije, Clinge; L. I. van der Hooft, Groede; W. A. de la Houssaije, Goes; Pa Ja van Houte-Karels, Zuidzande; Janna de Jager, Kapelle, Jozina de Jager, Kapelle; G. E. M. Jans- sens, Koewacht; J. Kempe, Zaam slag; H. L. J. A. Kesbeke, Axel; L. L. Kint, KloosterzandeMa Tha Kint, Kloosterzande; Ca Ca Koster, Axel; A. J. de Koster, Hoofdplaat. MODEVAKSCHOOL „ENSAID" Bij de examens der modevak school „Ensaid" slaagden te Breda voor costumière, de dames José Galle en Betsy de Kubber te TerneuzenNellie Koole en Susan van Dixhoorn te Philippine en Rina Eekhout te Sluiskil. Knaapje verdronken Gistermiddag omstreeks half vier is in het zwembad aan de Westelijke kanaalarm de 7-jarige C. J. van der Peijl, wonende te Goes, verdronken. Het knaapje, dat bij zijn groot vader alhier logeerde, was met enige vriendjes in het middenvak van het zwembad waar de diepte ongeveer 1 meter bedraagt aan het spelen. Op een gegeven ogen blik zagen de kinderen uit het water luchtbellen naar boven ko men, waarop zij de badmeester waarschuwden, die het knaapje boven water haalde. Direct werd aangevangen met het toepassen van kunstmatige ademhaling en de politie heeft nog geruime tijd zuurstof toege diend, doch dokter De Koek moest helaas de dood constate ren. Het stoffelijk overschot van het knaapje is naar het zieken- huis alhier overgebracht. met nog meer recht dan de voor gaande jaren kan van dit laatste l'eest gezegd worden: Het was een daverend succes! Zowel voor de vereniging en artisten als voor de bezoekers. Dreigde Zaterdag avond en Zondagmorgen het weer als spelbreker op te treden, Zondagmiddag en -avond bleek de door K-N.M.I. en Ukkel voor spelde regen gelukkig weg te blijven. Zondag passeerden meer dan 1600 bezoekers, w.o. heel veel Belgen, de entrée. Ze hebben kunnen genieten van heerlijke mosselen en wafels aan de ver schillende kraampjes en niet minder op de dansvloer, waar van half acht tot tien uur optra den de in Nederland en België bekende radio-artisten Coos Speenhof, Jan Vogel, Fantasia en Bob Scholte. Vooral deze laatste bleek bizonder in de smaak te vallen van het talrijke publiek. Het meeste succes boekte ech ter het dansorkest, waarvoor het bestuur der fanfare dit jaar ge vraagd had het Ambonnese Soea- ra-Malaka. Hun optreden op een gezellig podium was een lust voor oog en oor. Het publiek was en thousiast over hun kunnen. Toen Zondagnacht om ruim 1 uur het feest beëindigd moest worden, hadden de joviale Ambonnezen een ovatie in ontvangst te nemen. Van hun kant waren de muzi kanten vol lof over' de hartelijke wijze, waarop zij door de Philip- piense bevolking waren ontvan gen. De leider van het orkest kon niet nalaten dit met nadruk tweemaal voor de microfoon te verklaren. De vereniging, muzikanten en bezoekers riepen elkaar dan ook een oprecht gemeend: „Tot vol gend jaar" toe. Nachtwandeltocht Na de geslaagde nachtwandel Eén van deze ontwikkelings avonden vindt Vrijdagavond in het parochiehuis alhier plaats en wel met een causerie door een bekend Belgische toneelcriticus, de heer Carlos van Lanchere uit Gent. Niet alleen voor de leden is deze avond georganiseerd. Ieder belangstellende buiten staander wordt in de gelegen heid gesteld de causerie te be luisteren. De Poolse consul te Chicago, Zygmunt Fabisiak, is als zoda nig afgetreden. Hij heeft de Ver enigde Staten om bescherming als politiek uitgewekene ver zocht. Fabisiak zeide tot zijn be sluit te zijn gekomen, „omdat ik de huidige politieke toestand in Polen niet kan verdragen," hier aan toevoegend: „ik gevoelde dat ik als Pools consul te Chicago geen vertegenwoordiger was van het werkelijke Polen." Tégen 5 Oostduitsers, die be schuldigd waren van spionnage voor de Verenigde Staten, werd door een Oostduitse rechtbank te Potsdam gisteren vonnis ge wezen. Eén beklaagde is veroor deeld tot levenslang en de ande re tot lange dwangarbeid. waakzaamheid van de veeart- senijkundige diensten is Zwit serland er in geslaagd zich voor de ziekte te vrijwaren. De heer Ramon wees er op, dat bij de huidige stand van de wetenschap de inenting tegen mond- en klauwzeer slechts zwakke en weinig duurzame in- muniteit kan geven. Het is vol gens hem zelfs zeker, dat de ziekte bevorderd werd door het al te grote vertrouwen dat in de inenting gesteld werd ten nade le van de sanitaire maatregelen. Voor de Academie des Sciences heeft de heer Gaston Ramon een uiteenzetting gegeven over de huidige stand van het mond en klauwzeer in Europa. Op 15 Juli 1952 waren aile Franse departementen op één na de een meer de ander min der door de ziekte aangetast. Deze heerste in 13.273 gemeen ten (een derde van het gebied) met 132.914 bedrijven. In het verleden had de Franse land bouw door de eerste golf die van tochten op Walcheren wil men 1937-1938, een schade van o^mil- thans ook trachten een derge- 1 1 rT" 1 1 lijke tocht in Zeeuws-Vlaande- ren op touw te zetten. De organisatie berust bij de onlangs opgerichte wandelver eniging „Sluis". De tocht, die gaat over een afstand van 50 km, zal worden gehouden van 1G op 17 Augustus a.s. Ivinderreis Tern. Bestuurders. bond. Voor 350 kinderen van leden der bij de Tern, bestuurdersbond aangesloten vakorganisaties was het gisteren de dag, waarnaar reeds lang met spanning was uit gezien. Het jaarlijkse uitstapje, moge lijk gemaakt door de opbrengst van collectes op feestavonden e.d. ging ditmaal naar Walcheren. De ruim 300 kinderen hebben geno ten, waartoe ook het fraaie zo merweer meewerkte. De bestuurdersbond kan met voldoening op deze dag terugzien in het bijzonder omdat door klei ne gaven, veelal uit smalle beurzen, een groot feest aan de kleinen werd geschonken. Benoeming. De heer A. J. Neijt te Axel is ter opvolging van de heer L. van den Broeck, die de dienst met pensioen heeft verlaten, met in gang van 1 Augustus benoemd tot stationschef alhier. Tuinfeest Het muziek- en tuinfeest ten bate van de fanfare behoort ook dit jaar weer tot het verleden. En GRIEKS VERZOEK AAN BULGARIJE. Griekenland heeft gisteren Bul garije verzocht zijn troepen van het eilandje „Gamma" in de ri vier de Evross (Maritza) aan de Bulgaars-Griekse grens, terug te trekken. De waarnemende premier, So phocles Venizelos, verklaarde: „Nadat het Griekse karakter van het eilandje Gamma was vastge steld, hebben de Griekse strijd krachten zich tot de Bulgaarse autoriteiten gewend met het ver zoek het eiland binnen een be paalde tijd te verlaten." Hij zei niet welke tijdslimiet was gesteld. Griekenland heeft Maandag bij het secretariaat-generaal van de Verenigde Naties geprotesteerd. Op 27 en 28 Juli j.l. deed zich een botsiiig tussen Griekse en Bulgaarse strijdkrachten voor, waarbij drie Grieken werden ge dood en vier gewond. Ontwikkeling voor amateur toneelspelers. Nog genietend van de zomer- vacanties denken de amateur toneelspelers reeds aan het re pertoire dat komen gaat. Velen zijn reeds bezig een nieuw stuk in te studeren, dat zodra het toneelseizoen gunstig wordt, voor het voetlicht wordt gebracht. Zeeuws-Vlaanderen mag zich gelukkig prijzen in eigen omge ving talrijke toneelclubs te heb ben, die het culturele leven sti muleren. Dat men hier over goede krachten beschikt, moge blijken uit de verschillende resultaten die de Zeeuws-Vlaamse clubs zo wel in eigen gewest als ver daar buiten hebben geboekt. Het was dan ook een goede gedachte van het W. K. A. „Zeeland" om een hergroepering te bewerkstelli gen, waardoor via dit werkver band de toneelbeoefenaar meer ontwikkeling wordt bijgebracht. De jury van het Amerikaanse federale hof van justitie te Los Angeles heeft veertien leiders der Amerikaanse communisti sche partij schuldig bevonden aan samenzwering tegen de vei ligheid van de Amerikaanse staat. De beklaagden hebben een gewelddadige omverwerping der Amerikaanse regering bepleit en zij hebben hun volgelingen onder wezen in de wijze, waarop dit h.i. het best kon geschieden. De uitspraak der jury kwam na een proces, dat zes maanden van 1 Februari tot 1 Augustus j.l. heeft geduurd. De voorzitter van het hof zal in de naaste toekomst de straf fen bekend maken. Onder de veertien schuldig be- vondenen bevindt zich de 46-ja- rige William Schneiderman, een inwoner van San Francisco; hij wordt beschouwd als de plaats vervangend leider der Ameri kaanse communistische partij. De veertien communisten zijn allen inwoners van Californië. Dinsdagmorgen vroeg is aan het politiebureau in de Van der Vennestraat te 's Gravenhage de 39-jarige los-werkman A. J. de Z. in zenuwachtige toestand komen vertellen, dat hij een arts nodig had voor een juffrouw in de Van der Neerstraat, die aan de haar toegebrachte wonden zou dood bloeden. De politie stelde Z. in verzekering, waarschuwde onmid dellijk de G.G.D. en begaf zich naar 't aangeduide perceel. Hier trof men de juffrouw, H. T„ in ernstige toestand aan. Zij had enige messteken in de hartstreek. Direct werd bloedtransfusie toe gepast. De jufffrouw kon ech ter nog niet door de politie wor den verhoord. Haar toestand is ernstig. Nader wordt vernomen dat gisteravond in genoemd perceel bijeen waren het slachtoffer, de dader en de 32-jarige los-werk man C. B. Er werd wat bier gedronken, waarna men naar een verjaars- partij in 't Westeinde ging. Hier moet B. tegen de juffrouw hebben liard frs. Thans zal de schade meer dan 150 milliard frs. be dragen. In Juni 1952 waren in Duits land nog 1500 bedrijven aange tast, maar volgens de laatste berichten zou een zekere ver mindering zijn ingetreden. In België waren er eind November 1951 13.000 haarden van besmet ting, die thans tot 154 zijn ver minderd. 'In Nederland zijn nog slechts enkele bedrijven aangetast. Ook in Denemarken en Engeland neemt de ziekte sterk af. Dank zij het slachten van zieke of be smette dieren is Noorwegen vrijwel ontkomen aan de ziekte. Hetzelfde geldt voor Zweden. Dank zij het initiatief en ds De republikeinse candidaat voor het presidentschap der Ver enigde Staten, generaal Eisenho wer, heeft een toespraak gehou den op een te Los Angeles door oudstrijders gehouden bijeen komst. De generaal deed een be roep op deze oorlogsveteranen hem te helpen bij het uitvoeren van een uit tien punten bestaand programma, waarvan worden ge noemd: het verzekeren van de vrede, het in ere herstellen van het begrip „eerlijkheid" bij de Amerikaanse regering, het schep pen van een duurzame welvaart, het beschermen van salarissen en spaargelden tegen het gevaar ener inflatie en het vrijwaren van deze bronnen van inkomsten voor buitensporige belastingen, en het verwezenlijken van een „wezenlijke gelijkheid" tusSen de Amerikaanse burgers. Tenslotte verklaarde Eisenho wer nog dat hij, indien hij tot president zou worden gekozen, al zijn handelingen zou laten dc- palen door de vraag: „Welke be slissing vergt het welzijn der Verenigde Staten?" De officier van justitie, die de aandacht vestigde op het blanco strafregister van de jongelui zag N. als de hoofddader. De eis tegen N. was een gevangenisstraf van zeven maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijke ^traf van drie maanden, ieder met een proeftijd van drie jaar. De raadslieden, die o.m. ver zachtende omstandigheden te berde brachten, vroegen clemen tie. ONGELUK OF ONBEWAAKTE OVERWEG IN VARSSEVELD. De personentrein die om 10.33 uit Winterswijk komende, in Varsseveld moest aankomen is omstreeks half elf op de onbe waakte overweg in de Sinderen- se weg in botsing gekomen met een truck met oplegger. De truck met oplegger van het expeditie bedrijf Veldhorst uit Varsseveld werd bestuurd door de heer Hen- geveld. Hij en de naaat hem zittende passagier zagen de trein aankomen, maar de auto kon, vermoedelijk doordat de remmen hebben geweigerd, niet tijdig tot stilstand worden gebracht. De gezegd, dat De Z., die bij haar in- j inzjttenden van de truck zijn uit de auto gesprongen. Direct daar op greep de trein de met zand geladen oplegger en sleurde truck en oplegger ongeveer 200 meter mee. De spoorlijn was om tien minuten voor twaalf weer vrij. De trein is met een uur ver: traging naar Arnhem doorgere den. In de tussentijd is het rei zigersverkeer met autobussen onderhouden. woonde, „niets voor haar was: Wat er verder gesproken is, is niet bekend. Na afloop zijn het slachtoffer en de dader naar de woning in de Van der Neerstraat gegaan. Óp een gegeven ogenblik ging De Z. naar de keuken en mejuf frouw H. T. hoorde hem daar in een bak rammelen. De Z. kwam daarna binnen, trok zijn jas aan, boog zich over de vrouw heen om afscheid van haar te nemen en stak haar op dat zelfde moment met een keukenmes in de borst, ter hoogte van de hartstreek. Het mes is in beslag genomen. Het slachtoffer is 40 jaar oud en handelt in tweedehands goe deren. Nadat zij met het mes ge stoken was, heeft zij het bewust zijn.verloren. Toen zij bijkwam, zag "zij politie in haar kamer. De vrouw was gescheiden. Het motief is waarschijnlijk minne nijd. In plaats van het hun door de N.V. Transport- en Handelsmaat schappij D. Lijnzaad te Rotter dam toevertrouwde geld aan ka piteins van schepen te betalen, hebben de 28-jarige waterklerk J. A. N„ en de 21-jarige A. H. D;, beiden te Rotterdam, resp. 2700 en 1975 voor zichzelf gebruikt. Dinsdagmorgen stonden zij voor ce Rotterdamse rechtbank te recht. Beiden bekenden. GLAZENWASSER OMLAAG GESTORT. De 39-jarige glazenwasser G. Swart te Amsterdam is gister middag van de derde verdieping van een perceel in de Nicolaas Maesstraat naar beneden geval len. De man was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. JONGETJE VERDRONKEN TE AMSTERDAM. Een jongetje van 6 jaar uit de Van Lennepstraat te Amster dam, is gistermiddag bij 't auto- steppen in de Van Lennepkade gereden en verdronken. Een wandelaar, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct in het water, maar toen hij na enkele minuten het knaapje op de kant had, waren de levensgeesten al geweken. Op vragen van het Tweede Ka merlid Ritmeester (VVD) betref fende de herhalingsoefeningen in de kampen De Wittenberg en Oirschot heeft de heer Staf, mi nister van oorlog, het volgende medegedeeld: De minister heeft vastgesteld, dat de herhalingsoefeningen te Oirschot en Wittenberg een goed verloop hebben gehad. De instructie heeft aan de gestel de eisen voldaan. De minister is echter gebleken, dat mededelin gen zijn gedaan over een onbe vredigende gang van zaken tij dens een 3-daagse oefening, wel ke plaats vond aan het einde van de periode van verblijf onder de wapenen van een der aan de her halingsoefeningen deelnemende regimenten. Doel van deze oete- ning was enerzijds het tijdens de instructie geleerde in de practijk te beoefenen, anderzijds de cur sisten aan een beoordeling te on derwerpen. Een oordeel over het al of niet slagen van een derge lijke oefening sluit derhalve in belangrijke mate een oordeel in over de prestaties van de deelne mers. In het algemeen heeft de opzet van de oefening voldoende gelegenheid geboden om de ver worven militaire kwaliteiten aan de practijk te toetsen. Het is daarbij niet te vermijden, dat van bepaalde kaderleden meer ge vergd wordt dan van andere en dat commandanten van sommi ge onderdelen meer initiatief to nen dan die van andere. Het oor deel over dit initiatief zal van in vloed zijn op de selectie van de oorlogscommandanten en ook uit dit oogpunt heeft de oefening aan haar bestemming voldaan. De accomodatie bij de nachtrust in het veld en de inachtneming van bepaalde uren voor de maal tijden kunnen in het bijzonder voor officieren en onderofficie ren geen toetssteen zijn voor een oordeel over de oefening, aange zien slechts de te verwachten om standigheden in oorlogstijd hun norm behoort te zijn. De minister vindt in 's lands belang geen vrijheid in het open baar mededelingen te doen over oorlogsbestemmingen van be paalde onderdelen. De minister stelt er prijs op, dat deelnemers aan herhalings oefeningen tijdig van de data daarvan op de hoogte zijn en dat in deze data geen wijzigingen worden gebracht, zulks om hun zoveel mogelijk de gelegenheid te laten hun beschikkingen met het oog op de onderbreking van hun burgerwerkkring te treffen. INBREKER GEARRESTEERD De politie te Enschedé heeft de 42-jarige Amsterdammer T. J. K. gearresteerd, die de vorige maand in Twente acht inbraken pleegde, zes te Enschedé, één in Hengelo en één in Almelo. Zijn totale buit bedroeg ongeveer 13.000. Hiervan is nagenoeg niets over. K. pleegde inbraken in de gewestelijke arbeidsbu- reaux te Enschedé en Almelo, waar hij resp. 650 en 280 buit maakte, In het kantoor van de V.V.V. te Enschedé nam hij 340 weg, een deel van de opbrengst van de kaartverkoop voor het openluchtspel „Don Quichotte op de bruiloft van Kamacho". Bij 2 firma's te Enschedé forceerde K. de brandkast doch de buit was gering. K. is naar Almelo over gebracht. GROTE BRAND IN EXPORTSLAGERIJ. Dinsdagmorgen omstreeks tien uur is brand uitgebroken in de exportslachterij N.V. Welling aan de Parallelweg te Borculo. Het bleek dat het vuur was ontstaan in de kurkenisolatie van de nieu we koelaf deling, welke nog slechts enkele dagen geleder in gebruik werd genomen. Een ver stikkende rook steeg uit deze af deling op. De brandweren uit Neede, Borculo, Ruurlo, alsmede enkele wagens uit Deventer na men deel aan de bestrijding van het vuur. De brandweer had om de uitbreiding te voorkomen de metalen deuren van de afdeling dichtgedaan. Er werden gaten in de muren gehakt en via deze ga ten werden grote hoeveelheden bluswater in de vuurpoel gegooid. Ongeveer 100 geslachte varkens, die in deze afdeling waren opge DONDERDAG 7 AUG. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram., 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Orkest; 11.45 Causerie12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.- 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Hongaarse muziek; 13 50 Hoorspel; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Klanken uit Nederland- 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitzending18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.25 Lich te muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Orkest; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest; 20.45 Hoorspel; 21.50 Orgel; 22.10 Amusementsmuziek; 23.00 Nws.; 23.15 Sport; 23.30 Orgel. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor ae zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Mededelin gen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.00 Lan delijke zendingsdag van de ge reformeerde Zendingsbond; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de huis vrouw; 15.30 Orkest; 16.00 Le zing; 16.30 Kamermuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.45 Lichte muziek; 18,00 Nws.; 18.15 Koor; 18.40 Op de stelling; 18.50 Leger des Heilsmuziek; 19.05 Levensvragen; 19.20 Zang; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws- 20.10 Koor; 20.50 Reportage; 21.10 Gram.; 21.55 Overzicht; 22.15 Piano; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.00 Orgel; 16.00 Gram.; 16.15 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.: 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Lichte muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Klankbeeld; 20.30 Verzcekprogramma; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogr. 22.00 Nieuws; 22.15 Zang; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws. huwelijk, 1500 en later 1000 gegeven. K. had dit geld nodig, io ver klaarde jietuige, om een compag non van een drukkerij, waarin verdachte 10.000 had gestoken, er uit te kopen, daar de man bij na failliet was. Dit laatste ontkende K. met klem. „Waarom plaatste U dan een advertentie, ondanks het feit, dat u gehuwd bent, en een kind be zit" vroeg de president. „Dit heeft een phychologische oorzaak", antwoordde verdachte. „Het kwam door de omstandig heden waaronder ik leefde. Het was trouwens geen huwelijksad vertentie, want ik vroeg kennis making." Nog enkele getuigen werden in de zaak gehoord, waarbij kwam vast te staan, dat K. ook nog eni- hangen, gingen verloren. Verze- jge mensen een woning had aan- kering dekt de schade, die min-1 geboden, waarvoor hij geldsbe- stens een ton bedraagt. dragen had gekregen van 300 'en 200. De woning bleek echter OPLICHTING DOOR MIDDEL j van een der goedgelovige dames VAN EEN ADVERTENTIE. te zijn, waarover K. in het geheel Bevestiging van het vonnis van niet kon beschikken, de Amsterdamse rechtbank, te Ja, en 'ik ben niel de enige. Van alle kanten hoor je dat. weten 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, heeft de procureur-generaal, mr W. P. Bakhoven ,bij het gerechts hof te Amsterdam gistermiddag gevraagd in de zaak tegen de 55- jarige W. Kroese, van beroep ty pograaf, wonende te Amsterdam. K. was ten laste gelegd oplich ting meermalen gepleegd. Hij had in het najaar van 1951 een advertentie in een dagblad ge plaatst van de volgende inhoud: „Net persoon, niet onbemiddeld, eigen zaak, zoekt kennismaking met meisje of weduwe, liefst niet geheel onbemiddeld." Hierop hadden enkele dames ge reflecteerd en een van haar, die als getuige werd gehoord, had hem in het vooruitzicht van een 93. Een ogenblik heerst er stilte rond het kampvuur, na Axai's laatste woor den. De Noorman laat zijn ogen onderzoe kend over het gezicht van de oude vrouw glijden. „Ge spreekt met grote stelligheid" zegt hij eindelijk. „Ik hoop dat ge gelijk hebt en dat Scorr ons hier niet overvalt. Doch ik heb geleerd in dit land iedere be weging van de Pries ters van de Beer te wantrouwen." „Hoe lang zijt ge reeds in deze streek, Noorman?" Eric staart in het vuur. „Het schijnt lang geleden dat ik aankwam, met Orm en Halfra en mijn trouwe dwerg Pum-Pum. Toch kan het niet meer dan een maand geleden zijn sinds Scorr hen gevangen nam. Slechts Orm kon ontsnappen." Even blijft zijn blik rusten op de roerganger, di.e hoofdschud dend naast hem zit. „En wat gebeurde er met Uw ander? vrienden?" l De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat hij het feit wettig en overtuigend bewezen achtte en dat verdachte moreel zeer afkeurenswaardig heeft ge handeld door gebruik te maken van moeilijke omstandigheden van anderen. De verdediger vond de oplich ting door middel van een adver tentie in dit geval geen strafbaar feit en het tweede geval achtte hij niet bewezen. Hij vroeg het hof vrijspraak voor zijn cliënt. Het hof zal 19 Augustus arrest wijzen. „Zij werden door Scorr gegre pen. samen met een jong opper hoofd, wiens naam Togir luidt. Scorr zond hen door naar de Ver boden Stad. Ik heb gezworen dat ik hen zal bevrijden." „De Verboden Stad..." Er glijdt een krampachtige uitdrukking over het gelaat van de oude vrouw. Daaruit is geen ontkomen moge lijk Hij werpt haar een onderzoe kende blik toe. „Vertel mij over de Verboden Stad, Axaizegt de Noorman dan zacht. Zij aarzelt even. „Het is de hoofdstad van de Priesters van de Beer, O man van het Noorden. Niemand kan deze plaats ongemerkt naderen. Zware wallen rijzen aan alle zijden op. Daar heerst de wreedheid..." En terwijl de Noorman naar haar woorden luistert weet hij niet dat zijn vrienden door een troep krijgers de poort van de Ver boden Stad zijn binnengeleid op dezelfde dag. Uitgeput door de lange tocht strompelden zij tussen hun wach ters, die hen soms met de schach ten hunner speren voor zich uit drijven. „Bij de helm van mijn vader, die een edelman was," tiert Halfra's stem gesmoord na een nieuwe slag. „Dit zal U berouwen, ge spuis. Nog nimmer is een mijner trotse voorvaderen op zo gruwza me wijze behandeld. Dit krijst om wraak Doch het enige antwoord, dat hij krijgt is een wrede glimlach en een gesist bevel Het bondselftal, dat Zondag 10 Augustus in het Olympisch sta dion te Amsterdam tegen Egypte uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (Ado) en Oden- thal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Ben- naars (Dosko), Van Roessel (Wil lem II) Mommers (Willem II) en Clavan (Ado). Reserves: Landman (Sparta); Hendriks (Vitesse), Van der Gijp (Emma), Van Melis (Eindhoven) en Van der Tuyn (Hermes DVS). ZEEUWSE ZWEM. KAMPIOENSCHAPPEN. Men deelt ons mede, dat op Zaterdag 16 Augustus te Ter neuzen de Zeeuwse zwemkam- pioenschappen zullen worden ge houden. De organisatie van de wedstrijden berust bij de Ter- neuzense zwem- en poloclub „De Schelde".

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3