Nederlanders helpen bij ontwikkeling van Irak Financiële maatregelen Indonesische regering Van Waes-Boodts experimenteert en slaagt De verkeerde vrouw De schenking van de Fordslichting voor de vluchtelingen AGENDA Land-aanwinning uit de woestijn van de EGYPTE VREEMDE INDRINGER.... Firma nadert gouden jubileum voor de Indonesische overgangs Brits antwoord op Russische beschuldiging STAATSVIJAND No. 1 VOOR DE AARDAPPELTEELT Zweden protesteer! bij de Sowjet-Unie Pacificraad vergadert te Honoloeloe Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk De a.s. economische conferentie van het Britse gemenebest Oost-Duitsland ontkent voornemen tot onteigening Enthousiast, dankbaar en vol daan stapte de heer Darwish al Haidari, secretaris-generaal van het Iraakse ministerie van land bouw, na een veertiendaagse stu diereis door Nederland in Den Haag af. De heer Al-Haidari is de gast geweest van minister Mansholt, die vele van zijn bekwaamste medewerkers ter beschikking stelde om de heer Al-Haidari bij zijn studie behulpzaam te zijn. Tijdens een persgesprek ver telde deze, dat men in Irak in 't stroomgebied van de Euphraat en de Tigris bezig is grote be vloeiingswerken aan te leggen om de landbouw op groter schaal dan voorheen mogelijk te maken. Reeds is een gedeelte gereed, doch het zal nog jaren duren, voor alle plannen zijn uitgevoerd. Buiten de oliewin ning is Irak vrijwel uitsluitend een agrarisch land. De vijf mil- lioen inwoners hebben echter meer vruchtbare grond en des kundige leiding nodig om hun levensstandaard te verhogen. In Irak, zo vertelde de heer Al-Haidari kuniïen wij enorme oppervlakten vruchtbaar land j in cultuur brengen, mits wij wa terwerken kunnen aanleggen en hydro-electrische krachtstati ons; wegen, spoorwegen en bruggen kunnen bouwen. Aan gezien wij niet over voldoende experts beschikken, zoeken wij steun van buitenlandse krach ten, voornamelijk landbouwkun digen en civiel-ingenieurs. Reeds is een aantal Nederlan ders in Irak aan het werk en het ziet er naar uit, dat wij bin nenkort een nieuw beroep op Nederlands deskundigen zullen doen. Wij doen dat graag, om dat wij prettige ervaringen met Nederlanders hebben en speci aal ook, omdat thans deskun digen op het gebied van subtro pische en tropische landbouw uit Indonesië vrij komt. Wij hebben werk in overvloed, om dat wij een taak voor 50 jaar graag in 5 jaar willen verrich ten. De situatie in Irak gaat voor uit, maar wij zouden de ontwik keling nog sneller willen door voeren. Daarom zoeken wij ex perts, die onze plannen helpen verwezenlijken en onze afgestu deerden-verder wegwijs kunnen maken. De heer Al-Haidari heeft tot zijn vreugde ervaren, dat buitenlandse studenten o.m. te Wageningen onderricht in de Engelse taal kunnen krijgen. Overwogen zal worden of een aantal Iraakse studenten in Ne derland kan worden opgeleid. „U zult zich wellicht afvra gen, waarom ik in Nederland een studiereis maakte, terwijl de klimaten van onze landen zo verschillend zijn, aldus de heer Al-Haidari. Uw land is deskun dige op het gebied van land aanwinning, irrigatie en drai nage-vraagstukken. Ook wij willen land aanwinnen, zij het dan niet uit zee, maar uit de woestijn. Ik heb mijn ogen Uitgekeken in de Noord-Oostpol der en bij andere gelegenheden en heb grote bewondering voor al deze prestaties. Voorts heb ik alle belang stelling voor uw intensieve landbouw met alle vraagstukken van dien. Ook de Friese stam boekfokkerij heb ik bestudeerd en "met bewondering de resulta ten aanschouwd. Zodoende vond ik tal van nieuwe aanknopings punten, die ons bij de ontwikke- In Irak heeft men thans 9 landbouwproefstation* voor de verbouw van subtropische en tropische gewassen. Gebaseerd op een gezonde landbouw zal een landbouw-industrie kunnen groeien. Hiervoor echter heeft Irak eveneens hulp nodig om de thans bestaande kloof van het gebrek aan deskundigen te over bruggen. Het land is voor 80 procent regeringseigendom. Wil men de agrarische bevolking ontwikke len, dan zal dit land op de juis te manier aan de boeren in be zit moeten worden gegeven. Met veel belangstelling heeft de Iraakse secretaris-generaal kennis genomen van de wijze waarop in Nederland aangewon nen land via de overheid in boe renhanden komt. Hij acht veel van deze methode bruikbaar voor Irak. Zo kan daar een nieuwe boerengeneratie van een zich snel ontwikkelend land worden opgebouwd. Wij profi teren daarbij gaarne van de deskundigheid der Nederlanders, aldus de heer Darwish Al-Hai dari. UITZENDING VAN GEZINNEN VAN MILITAIREN NAAR SURINAME, NED. ANTILLEN OF NIEUW-GUINEA. Aan een militair van de ko ninklijke landmacht (luchtmacht inbegrepen), die voor drie jaar of langer wordt uitgezonden naar Suriname, de Nederlandse Antil len of Nieuw-Guinea, kan door de minister van oorlog worden vergund, zich bij zijn uitzending en bij terugkeer naar Nederland door zijn gezin te doen vergezel len of volgen voor rekening van het rijk, indien verwacht kan worden, dat het gezinsverband in het betrokken gebied gedurende tenminste een jaar zal bestaan. De verlenging van een derge lijke vergunning is uiteraard me de afhankelijk van de huisves tingsmogelijkheden in het betrok ken gebied, die meermalen bui tengewoon moeilijk zijn. LEERLING VLIEGER IN AMERIKA VERONGELUKT. De 25-jarige reserve korporaal F. B. Homan uit Amsterdam, die vorig jaar Augustus naar de Verenigde Staten vertrok om daar een opleiding tot vlieger te ontvangen, is Maandag in de na bijheid van Craig air force base Alabama, met een shooting-star verongelukt. Hij is hierbij om het leven ge komen. Over de oorzaak van het ongeluk zijn nog geeft bijzonder heden ontvangen. De Indonesische regering is voornemens een herwaardering toe te staan van de vaste activa der in Indonesië werkende be drijven. Deze herwaardering zal gepaard gaan met een waarde ring van de waarde in rupiahs van schulden aan en vorderingen op het buitenland, alsmede van de opbrengsten en de bedrijfskos ten in vreemde valuta, een en ander op basis van de op 4 Fe bruari j.l. vastgestelde deviezen- koersen. Een ander voornemen der rege ring is het afschaffen van de vrije afschrijvingen met ingang van 1 Januari j.l. Een groep Nederlandse werk gevers heeft zich dezer dagen ge wend tot het ministerie van Fi nanciën in verband met het nieu we tarief voor de overgangsbe lasting, dat voor de buitenlandse werknemers in Indonesië 'n aan zienlijke verzwaring van de be lastingdruk betekent. Van de zij de van het ministerie werd hier op geantwoord, dat er geen argu menten kunnen worden aange voerd voor het handhaven van de bestaande voorrechten inzake de overgangsbelasting voor de in Indonesië werkzame buitenlandse werknemers. Het ministerie van Financiën voegde hieraan toe dat, naar het meende te hebben ge constateerd, in het bijzonder de Nederlandse werknemers worden bezoldigd op een niveau dat zeer aanzienlijk ligt beneden dat van buitenlanders van andere natio naliteiten. Dit aldus werd ge meend komt vooral tot uiting in de moeite, die de Nederlan ders hebben bij het opbrengen van de hoge kosten voor overma king van een deel van hun inko men naar het vaderland. De ande re buitenlanders gevoelen dit be zwaar in mindere mate, aldus het antwoord van het ministerie van Financiën op de bezwaren van de Nederlandse werkgevers. Het nieuw ontworpen tarief limTvan Irak van dienst kunnen belasting en de loonbelasting, dat geldig is met ingang van 1 Janu ari j.l betekent voor de inkomens beneden Rp. 30.000 per jaar een zodanige verlaging, dat daarvoor voor de rest van 1952 geen belas ting meer verschuldigd zal zijn. In de nieuwe regeling moeten znn. Gevraagd naar de handelsre laties tussen Irak en Neder land, zeide de heer Al-Haidari, dat Nederland buiten de olie voornamelijk gerst voor veevoe der in Irak koopt voor een be drag dat vijfmaal hoger is dan waarvoor Irak uit Nederland importeert. Er zijn nog vele mogelijkheden om de handel uit te breiden. Niet alle Iraakse producten kunnen worden ge ëxporteerd omdat men allereerst voor eigen gebruik produceert. In de toekomst echter zullen wellicht dadels, rijst, suiker en oliehoudende zaden voor uitvoer geschikte producten worden. Pootaardappelen en zaden zul len voor een deel in Nederland worden gekocht. de door de werkgevers te betalen koersbijtellingen voor sociale overmakingen naar het buiten land, alsmede spaargelden, bij het belastbare inkomen worden ge teld, waardoor voor vele Neder landse werknemers de belasting verlaging ongedaan wordt ge maakt of zelfs in een verhoging verkeert. Stortingen voor pen sioenen en verplichte alimenta ties mogen worden afgetrokken. De kinderaftrek varieert in de nieuwe regeling van Rp. 600 bij 1 kind tot Rp. 3300 bij 10 kinderen. De nieuwe belasting bedraagt bij een jaarlijks inkomen van Rp. 20.000, Rp. 1.525 tegen Rp. 3.oèo bij het oude tarief. Er is voorts een verlaging ontworpen van de loonbelasting tot op 3% voor inkomens beneden Rp.5.000 per jaar. De Britse commandant te Berlijn, generaal-majoor Cole man, heeft de Berlijnse verte genwoordiger in de Russische controle-commissie, Dengin in een schrijven verzekerd, dat het niet de bedoeling van de Brhsc autoriteiten is, de Russische voertuigen, die naar het gebouw van de Oostberlijnse omroep in de Britse sector gaan, te laten doorzoeken. Generaal-majoor Ooieman verklaarde dit naar aanleiding van een beschuldi ging van Dengin, dat de Britten van plan waren genoemde voer tuigen te controleren. Volgens de Britse nota heeft de Britse militaire politie, die de toegang tot het omroepge- bouw bewaakt, opdracht er op toe te zien, dat geen Duitse bur gers 't gebouw betreden zonder speciale vergunning. Zij kan de Russische voeruigen echter niet doorzoeken, indien de Russen hiervoor gen toetemming geven aldus Coleman. Hij heeft de Russische autoriteiten onlangs verzocht, de Britse militaire po litie behulpzaam te zijn bij het uitoefenen van haar functie. De bekendmaking over de schenking door de Fordstichting van 2,9 millioen dollar voor de Europese vluchtelingen was ver gezeld van een aantal verklarin gen waarin 't doel van de schen king uiteengezet werd. Paul Hoffman, de directeur van de stichting, die zich ten doel stelt verbetering te brengen in de menselijke omstandigheden, zeide dat met dit geld beoogd wordt 'n blijvende oplossing te vinden voor de problemen van de meer dan 10 millioen mensen van alle gezindten en vele nationaliteiten die uit vrees voor vervolging ge weigerd hebben naar hun geboor teland terug te keren of die sinds het einde van de oorlog naar het vrije Europa gedreven zijn. Hoffman legde er de nadruk op dat het fonds niet dient om de regeringen te ontheffen van hun verantwoordelijkheid de vluchte lingen voedsel en onderdak te verschaffen. Het werk van de Fordstichting, zo zeide Van Heuven Goedhart, „moet er toe bijdragen de opna me van de vluchtelingen in de gemeenten waarin zij verblijven te bevorderen en hun nieuwe ves tigingsmogelijkheden in het bui tenland te bieden". Hij zeide voorts dat de pro gramma's van de stichting zon der discriminatie uitgevoerd moe ten worden en dat men zoveel mogelijk rekening met de jeugd dient te houden. ,,Tot de millioenen mensen die van hun haardsteden verdreven zijn", zo zeide hij, „behoren de ontwikkeldste en bedrevenste van Europa's burgers. Het doel van de schenking is de schade in intellectueel en moreel opzicht te helpen herstellen die bij zoveel millioenen vrijheidslievende men sen aangericht is". Dr. Van Heuven Goedhart zei de in een verklaring die hij alhier afgelegd heeft, dat de bijdrage van de Fordstichting „het moge lijk zal maken om programma's uit te voeren die van invloed zul len zijn op het leven van duizen den vluchtelingen. „Het is te hopen", zo ging hij verder, „dat de regeringen en particuliere organisaties overal tot daden gestimuleerd zullen worden door ^deze nieuwe en rechtstreekse tegemoetkoming aan de verontrustende proble men die ontstaan zijn door de tegenwoordigheid van millioenen vluchtelingen in Europa". Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de V. N., zeide, dat de schenking van de Fordstichting een directe aanmoediging voor de vluchtelingen zelf is alsmede voor allen die trachten een oplos sing voor hun problemen te vin den". HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „TerwilLe van mijn kind". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Een slechte vrouw". MORGEN: HOEK: Café 's Lands Welva- ven, openbare verkoping van een metselaarszaak met werkplaats en erf, 3 huizen en bouwterrein. Premier Maher heeft de vor ming bekendgemaakt Van een 'commissie voor de zuivering van het bestuur. Het bestuur van de grootste politieke partij in Egypte, de Wafd, is cok met een zdivering bezig. Zij heeft besloten 3 oud ministers als lid te royeren. Wederom zijn 9 leden van het hoofdbestuur der Wafdistische partij ontslagen, onder wie mi nister Hoesseien el Guindy, die onlangs mede de verklaring uit gaf, dat Faroek een afstamme ling van Mohammed was. Eer der zijn reed^ drie bestuursleden van hun furictie ontheven. Een zuiveringscommissie van de Wafdistische partij zal de be schuldigingen tegen de Be stuursleden onderzoeken. De Voormalige voorzitter van de se naat Aly Zaky el Oraby zal de leiding hebben in deze commis sie. Minister-president Aly Maher, heeft in zijn hoedanigheid van militairs gouverneur-generaal met onmiddellijke ingang de militaire order, volgens welke een aantal Britse, Amerikaanse, Franse, Zwitserse en Italiaanse bladen niet in Egypte mochten verkocht worden, ongeldig ver klaard. De uit drie leden bestaande re- gentschapsraad, die in naam van koning Ahmed Foead II over Egypte zal regeren, is Dinsdag avond door de ministerraad be ëdigd. De plechtigheid werd niet ge kenmerkt door de gebruikelijke praal. De soldaten op het plein van het Abdin-paleis waren ge kleed in somber veldtenue. Er stonden slechts drie pantser wagens opgesteld. WEGENWACHT OP DE EENDENJACHT. Een wegenwacht, die dienst doet op de route Gorinchem 's-Hertcgenbosch zag dezer da gen een auto op zich afkomen, waaruit verschrikte kreten klon ken. Wanhopig armgezwaai uit beide portierraampjes duidde er op, dat er zich in de wagen vreemde dingen afspeelden. Onmiddellijk parkeerde de „pechbestrijder" zijn gele zij span in de berm en rende op de inmiddels tot stilstand gekomen auto af. Toen hij het portier openrukte, stapten er een dame en een heer uit, die hevig ge schrokken bleken. De wegenwacht wierp een nieuwsgierige blik in de auto, waaruit nog steeds zonderlinge geluiden opstegen. Tot zijn op perste verbazing zag hij daar. een knaap van een wilde eend, die wanhopig snaterend in de wagen rondfladderde. De vogel was, terwijl de auto met grote snelheid reed, door het geopen de raampje naar binnen gevlo gen en had daar grote conster natie teweeggebracht. Slechts met veel moeite was dc bestuurder er in geslaagd zijn auto op de weg te houden. Nu was het leed echter gauw ge leden. Vastberaden dook de „ridder van de weg" in de wa gen en kreeg na enige vergeefse pogingen de spartelende in dringer te pakken. Even later was de eend, die van dit avon tuur evenzeer geschrokken was als de inzittenden, nog slechts een stip aan de horizon en kon den twee dankbare automibilis- ten opgelucht hun tocht vervol gen. Nog altijd schijnt een zo inten sief mogelijke bestrijding van de coloradokever ondanks de hier te lande sedert 1947 bestaande Colo- radokeverwet niet tot alle land en akkerbouwers in voldoende mate te zijn doorgedrongen. Het blijkt nog telkenjare noodzake lijk dat van overheidswege ern stig op de plicht van al degenen, die aardappels telen, wordt ge wezen om de wettelijk voorge schreven verdelgingsplicht met de meeste nauwgezetheid na te komen. Bij in gebreke blijven is de burgemeester bevoegd de ver delgingsmaatregelen van ge meentewege te doen geschieden, en dan voor rekening van de na- latigen. Het is wel niet nodig nog een beschrijving te geven van dit 9 tot 11 mm grote op een lieve heersbeestje lijkende „haantje" met de zebra-achtige, oranje- zwarte strepen, die een beruchte bekendheid genieten. Men verzocht ons er nog eens op te wijzen, dat de kevers des winters tot 15 a 40 cm in de grond doordringen. Eerst in de maand Juni komen zij te voor- Schijn en begint hun verwoesten de activiteit, bestaande in het knagen aan de jonge aardappel planten. Het is, gezien de geweldige voortplanting, noodzakelijk, zo wel de bestrijding van de kevers als van de larven op de meest intensieve wijze ter hand te ne men. Gezien de sinds jaren be staande wet moest het daar iedere met zijn tijd meelevende aardappelverbouwer en agrariër hiervan op de hoogte is over bodig zijn, dat de burgemeesters Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Stockholm heeft de Zweedse minister van buiten landse zaken, Oesten Unden, de Russische ambassadeur in de Zweedse hoofdstad, Rodinof, 2 protestnota's overhandigd. De eerste heeft betrekking op de Russische weigering om het in ternationaal gerechtshof te Den Haag of enig ander internatio naal lichaam te laten bemidde len in het Zweeds-Russische ge schil naar aanleiding van de vliegtuigincidenten boven de Oostzee. De tweede nota houdt een protest in tegen de spionna- ge, die, volgens de Zweedse rege ring, door voormalige Russische diplomaten in Zweden is bedre ven. In dit verband wordt ver wezen naar het spionnage-proces tegen Fritjof Enbom en enige anderen, die wegens het verko pen van militaire geheimen aan de Sowjet-Unie zijn veroordeeld tot dwangarbeid. Een eerder pro test van Zweden naar aanleiding van dit proces is door de Sowjet- Unie als „provocatie" van de hand gewezen. In de Zweedse nota wordt er op aangedrongen het geschil in zake de vliegtuigincidenten door het internationaal gerechtshof of een ander internationaal lichaam te laten beslechten. De Zweedse regering herhaalt, dat de betrokken vliegtuigen een opleidingsvliegtuig van het type Dakota en een Catalina- vliegboot, die op zoek was naar de Dakota ongewapend waren. Verder wordt verklaard, dat er „fundamentele verschillen" be staan tussen de Zweedse en de Russische luchtmacht voor zover de wijze van optreden betreft te gen buitenlandse vliegtuigen, die boven haar grondgebied vliegen. De Zweedse opvatting is, dat niet geschoten wordt, als het vreemde toestel van koers verandert. De Russische opvatting schijnt daar entegen in te houden, dat er op buitenlandse vliegtuig wordt ge schoten, als het zich verwijdert in plaats van te landen, aldus de Zweedse nota. op deze" verplichting van de be-')het tussen Australië, Nieuw-Zee- strijding van dit ongedierte moe-d Verenigde staten ge- Uotroft- Vlier im- ldIm C11 ten wijzen. Het betreft hier im mers een algemeen belang van de eerste orde HAMEA Zonnefilter voorkomt en IIAMEA Brandlotion geneest zonnebrand. (Adv.) Als het waar is en wij heb ben geen enkele reden om er aan te twijfelen dat een inmiddels „ausgeradiert" Duits staatsman de wijze woorden heeft gespro ken, dat „Bier soil sein", dan kan het haast niet andèrs, of die pro fetie moet haar stempel gedrukt hebben op de proefnemingen, die de firma Van Waes-Boodts te Westdorpe jarenlang met nim mer aflatend vertrouwen heeft voortgezet om te komen tot een gloednieuw brouwsel, dat binnen korte tijd als „extra selected pil- sener" in de handel zal worden gebracht. Nu het experiment geslaagd is en het vakkundige brein van Van Waes-Boodts' tweehoofdige direc tie een uit de edelste grondstof fen saamgebrouwen product heeft weten te scheppen, was het een goede gedachte de pers een voorproefje te geven van wat de fijnproevers straks te wachten staat. 61) Nadruk verboden. In de conferentie van de pre miers der landen van het Britse Gemenebest, die in November a.s. Jan xeex even xiam t „n,ir,n 7ai worden eehouden, enveloppen, die in een h e i Zijn secretaresse was nog aan het werk. „Ik had u al zo half en half verwacht", zei ze, hem begroetend, „en daarom wilde ik maar schoon schip maken met het werk." „Juffrouw Winter, u bent on betaalbaar," prees hij. „Daar liggen nog een paar privé-brieven, mijnheer." Jan keek even naar de twee te Londen zal worden gehouden, zal naar uit gewoonlijk betrouw bare bron te Londen wordt ver nomen de mogelijkheid om op lange termijn te komen tot inwis selbaarheid van het pond sterling worden besproken. Alvorens de vrije inwisselbaarheid van het pond kan worden hersteld moet aan verscheidene voorwaarden zijn voldaan, zo merkt men op. Allereerst zal het sterlinggebied zijn handelsbalans met de rest van de wereld in evenwicht moe ten brengeh en verder zal de be talingsbalans van het sterling gebied actief moeten worden. Verder zullen de monetaire reser ves moeten worden opgebouwd, van zijn schrijfbureau lagen. Verwonderd herkende hij op één het handschrift van Bep. Nog niets vermoedende bekeek hij de envelop, die hij opende. En ter wijl hij las, was het hem, alsof de wereld rond hem verging. Want Bep schreef: „Beste Jan, Gister, Dinsdagavond, zijn je broers hier geweest. Ze heb ben mij verteld, dat je, voor wij ons verloofden, je woord eens hebt gegeven aan een meisje in de Beemster. Nu herinner ik me ook, dat je er vroeger wel eens over gespro ken hebt. Het was beter ge weest, als je eerst die verlo ving verbroken had. Zoals de toestand thans is, kan ik niet anders handelen dan je je ring terug te zenden. Ik zal er een apart aangetekend pakje van maken. Het spijt me erg, dat je mij deze teleurstelling hebt bezorgd. Waarom niet eerlijk met mij gesproken? Misschien hadden we dan samen een op lossing kunnen vinden, want ik begrijp best, dat je 'niets meer voor dat meisje voelt. Maar zo kunnen wij niet sa men door het leven gaan. Dat zou altijd een smet worden. Mijn liefde voor jou heeft een klap gehad. Dat zul je wel begrijpen. Toch blijf ik van je houden. Maar wat je ook doet, kom voorlopig niet bij me. Ik moet dit eerst kunnen verwer ken. Je toegenegen Bep." J Nogmaals las Jan de onheils tijding. Toen keek hij op zijn bu reau. Zijn wenkbrauwen fron- zend vroeg hij aan zijn secreta resse: „Is er geen aangetekend pakje voor me gekomen?" Ze knikte en reikte een klein, geopend pakje over. „Ikik wist niet, dat dit ook privé was. Ik maakte het open. Er zat een ring in." Jan knikte. „Ja, dat klopt", zei hij zuchtend. „Het spreekt van zelf, dat ik op Uw discretie kan rekenen, nietwaar? U zult wel begrepen hebben, wat dit bete kent?" „Ja, ik veronderstelde de bete kenis. Het.,., spijt me voor U, mijnheer." Jan wuifde met zijn hand en toen keek hij naar de ring die aan zijn vinger zat. Langzaam schoof hij die er af en deponeer de haar bij de ander in het kleipe doosje. Daarna legde hij het pakje in een der bureauladen „Alweer een illusie armer en een ervaring rijker. Zo is het leven, juffrouw Winter. Wilt u Wassenaar even voor me draaien Mijnheer Van der Ham." „Jawel, mijnheer." Even later had hij de gewenste verbinding. „Ja, u spreekt met Reising. Zo juist teruggekeerd uit Engeland. Waar kan ik u spre- ken?" „Wat drommel, Jan, zei de stem aan de andere kant, „je kunt toch wel hierheen komen?" „Heeft.Bep u dan nog niets verteld?" „Ja, wis en waarachtig kwa jongen. Nog niet eens officieel verloofd en nu al herrie? Wat heb je eigelijk uitgespookt? Want Bep zit de hele dag maar op haar kamer en zegt verder niets. „Dat zal ik u wel onder vier ögen vertellen. Maar eerst de za ken. Kan dat op uw kantoor?" „Ben je mal, kom maar hier heen, hoor. Als het Bep niet naar de zin is, moet ze maar ophoepe len. Met dat vrouwvolk heb je ook altijd wat." Goed, dan ben ik met een uur tje bij u." t Jan baadde zich en trok een ander pak aan. Daarna haalde hij zijn wagen uit de garage en reed naar Wassenaar. De bedien de, die hem opendeed, had schijnbaar al orders, want hij zei. „Mijnheer Van der Ham ver wacht u in zijn kamer, mijnheer. „Dank je Willem. Hoe maakt mevrouw het?" O, uitstekend, mijnheer." Jan liep door naar het vertrek van zijn mede-vennoot, die hem krachtig de hand schudde en vroeg' „En, hoe is het afgelopen?" „De zaak is in kannen en krui ken. Zo «spoedig mogelijk de on derdelen voor vier en twintig locomotieven verzenden. Maar bij kleine partijtjes tegelijk. Om alle risico's te voorkomen. Lloyds wil wel verzekeren,, maar de premie is afschuwelijk hoog. Enfin, daar kunnen we ook niets aan doen. Het beste lijkt rtie, dat we met een Maandag maar met de ver scheping beginnen. Hoe staat het met de ketels?" „Aan het einde dezer week kunnen we er ongeveer twintig gereed hebben. In de loop der ko mende week zeker de rest." (Wordt vervolgd.) En dat is niet weinig! Het nieuwe „selected pilsener", dat in de komende weken op de markt komt, kan de toets der critiek glansrijk doorstaan en doet in geen enkel opzicht onder voor de andere pilsener-merken, die wij allen reeds kennen. Na maanden lange rust zijn de grondstoffen die het nieuwe product hebben gevormd, één geworden en een alles-overtreffende smaak is het resultaat van een geslaagd expe riment. „Van Waes-Boodts gooit het roer om", heet het in de reclame, die de echte liefhebbers èn de kenners straks zullen stimuleren een proef te nemen met een edel brouwsel van eigen Zeeuws- Vlaamse bodem. Van Waes- Boodts heeft inderdaad het roer omgegooid en heeft alle reden om trots te zijn op het nieuwe bier, dat gereed ligt om in deze zomermaand de tongen van alle ware fijnproevers te strelen. Het rood-wit-goud etiket op de flesjes is van een artistieke sa menstelling en demonstreert, hoe men zowel uit- als inwendig voor kwaliteit heeft gezorgd. Het gemoderniseerde bedrijf te Westdorpe, dat in September 1905 door de vader van de tegen woordige firmanten werd ge sticht, heeft thans een vaste staf van 22 man personeel. Het heeft een capaciteit van ruim 20.000 hl per jaar, terwijl de voor leken geraffineerd-kunstig werkende flessenmachine meer dan 3000 flessen per uur bewerkt en vult. j Het gehele bedrijf voldoet ove-1 rigens aan de eisen, die de mo derne tijd stelt. Dit verwondert ons ook niet, als we nagaan, dat de beide firmanten in België een speciale vakkundige opleiding hebben genoten. Van de hoogste verdieping tot de koudste kelder, waar de temperatuur beneden nul lag, hebben wij de brouwerij van Van Waes-Boodts bezichtigd. Een der directeuren heeft ge tracht een uiteenzetting te geven van het proces, dat nodig is om na moeizame arbeid tot het eind product te komen. Wij hopen hieraan een afzonderlijk artikel tje te wijden, omdat wij aanne men, dat velen belang stellen in de werkmethode van een Zeeuws- Vlaams bedrijf, dat een artikel produceert van zo algemene be kendheid en afname als het glas heldere en fonkelende nat, het pilsener bier. Als Van Waes-Boodts in 1955 zijn gouden jubileum viert, zal het feest zijn op Westdorpe. Mo ge de firma in de weinige jaren, die ons nog van dat jubileum scheiden, haar noeste arbeid der afgelopen periode bekroond zien sloten veiligheidsverdrag voor het gebied van de Stille Oceaan, wordt te.Honoloeloe beraadslaagd door de ministers van buiten landse zaken dezer drie landen, Casey, Cliftown Webb en Ache- son en een veertigtal politieke en militaire deskundigen. Op de bijeenkomst zal worden gesproken over het instellen van organen, waarin door het „An- zus"-verdrag wordt voorzien en over algemene vraagstukken be treffende de verdediging van het Stille Oceaangebied. De Australische minister van buitenlandse zaken Casey heeft op de openingszitting van de Pacificraad, waarin de „Anzus" voorziet, o.m. verklaard, dat de Australische regering van mening is dat de „bedreiging van de vei ligheid in het gebied van de Stille Oceaan", die volgens het veiligheidsverdrag overleg tussen de drie mogendheden noodzake lijk maakt, reeds bestaat en wel tengevolge van „de openlijke mi litaire aanval der communisten in Korea en hun optreden op po litiek en militair gebied in an dere gebieden aan of nabij de Stille Oceaan". Minister Acheson werd tot voorzitter van de conferentie ge- kozen. De conferentie besloot, dat men eerst de organisatie van de raad zal bespreken, vervolgens betrek kingen met andere staten, regio nale organisatie enz." en daarna zal „een overzicht van toestanden van gemeenschappelijk belang" volgen. Men besloot voorts, dat de drie ministers van buitenlandse zaken der drie landen eens per jaar bij een zullen komen. Tussen deze jaarlijkse conferenties zullen naar gelang van de omstandig heden speciale bijeenkomsten worden gehouden door plaatsver vangers. Hierdoor zal voortdu rend overleg mogelijk zijn. Nor maal zullen deze plaatsvervan gers in Washington vergaderen. Het officiële Oostduitse pers bureau „A.D.N." meldt dat het politbureau van de (communis tische) Oostduitse socialistische eenheidspartij ontkent dat het bericht, volgens hetwelk de Oostduitse regering voornemens zou zijn op reusachtige schaal tot onteigening over te gaan, waarbij alle eigendommen van particulieren in Oost-Duitsland, bezittingen van de R.K. en Pro testantse Kerk inbegrepen, in staatshanden zouden komen, juistheid bevat. Westerse waarnemers zijn echter van mening dat in Oost- Duitsland wel degelijk steeds verdergaande maatregelen tegen particuliere bezitters kunnen worden verwacht. Zij gronden de ze mening onder meer op het in Juli j.l. door de S.E.D. genomen besluit om in de Sowjet-zone „het socialisme op te bouwen" en dit dan volgens het Russische voor beeld. Deze waarnemers verkla ren dat dit S.E.D.-plan is opge steld overeenkomstig in de Sow jet-Unie reeds gevolgde richtlij nen, die thans ook in de Oost- europese communistische staten worden toegepast.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2