Twee monarchen faalden Prinses Irene verjaarde Auto rijdt in het water Stijging van de goudprijs te Parijs De buitenlandse politiek van Indonesië KOREA Bij de Shaw gemis aan moed - bij Koning Faroek de intriges een nieuwe Ataturk? Naguib Prof. Romme bij de Koningin Mr. L. A. Donker formateur AANBIEDING VERJAARSCADEAU TUNESIE Stichting emigrantenbelangen Protest van vakbonden tegen politiek van Zuidafrikaanse regering Vier doden "VEERS VER WACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder Aug. 6 5.09 20.21 20.42 5.45 7 5.11 20.19 20.56 7.20 8 5.13 20.17 21.10 8.50 9 5.14 20.15 21.23 10.18 10 5.16 20.14 21.38 11.43 Maatregelen van militairen tegen kinderverlamming Griekenland en Turkije en hei zuidelijke commando Ptol. Dr. Zwikker directeur Nationaal Luchtvaart-laboratorium Kasjmir De conventie van Bonn Frankering bij abonnement: Temeuzen Dtaecteur-Hoofdredat:..ur I. van üe Sande aedactie-adres: Ncordstraat55— 57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2105. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.: minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Tussen de gebeurtenissen, die zich in de laatste tijd in twee be langrijke landen van het Nabije Oosten: Egypte en Perzië hebben afgespeeld, is een opvallende ge lijkenis waar te nemen. Verbazingwekkend is dat niet. In beide landen heersen onge veer dezelfde politieke en sociale toestanden. Beide zijn monar chieën, waarin de vorst het recht heeft de ministers te be noemen en het parlement te ont binden, beide bezitten een parle ment dat de vrucht is van cor ruptie en pressie, en beide gaan gebukt onder het regiem van een kleine heersende klasse, die er niet zonder succes totnogtoe, op uit is, de schrille contrasten tussen rijk en arm aan de bui tenlanders, in het bijzonder de Britten, te wijten en zo de aan dacht van het eigen wanbeheer af te leiden. De latente vreemdelingenhaat, die in de Mohammedaanse lan den in feite al sinds de kruis tochten smeult en sindsdien is verhevigd door bepaalde facetten van de westerse koloniale poli tiek, heeft zich, kunstmatig op gezweept, in Perzië gericht tegen de activiteit van de Anglo-Ira- nian Oil Company en in Egypte tegen de aanwezigheid van Brit se troepen in de Suezkanaal- zöne. In beide gevallen werd de agitatie ontketend, zonder dat de aanstichters van te voren de rekening hadden opgemaakt. En in beide gevallen ook had dit verzuim catastrofale gevolgen. De nationalisatie van de olie industrie heeft de Perzische re gering totnogtoe een derde van haar inkomsten gekost en de verliezen zullen in de toekomst nog aanzienlijker worden. De kostbare raffinaderij in Abadan vervalt langzaam maar zeker tot een onherstelbare ruïne. In Egypte, waar de Britten er niet aan kunnen denken, de beveili ging van de slagader van hun Gemenebest, het Suezkanaal, aan het zwakke en onbetrouw bare Egyptische leger over te laten, mislukte de guerilla-oor log tegen de Engelse troepen en dit leidde tot de bloedige relle tjes in Cairo, die een ogenblik lang het voortbestaan van de huidige Egyptische maatschappij schenen te bedreigen. nogtoe blind heeft getoond voor de dringende noodzaak van so ciale hervormingen. Faroek is, hoewel hij de indruk maakt van wat de Amerikanen noemen een play-boy" te zijn, zeker geen slappe figuur. Dat hij faalde is geen gevolg van gemis aan moed, maar aan een zekere hang naar de intrigue en een grote wispelturigheid. Hij stuurde de corrupte Wafd-rege- ring van Nahas-Pasja naar huis, ontbond het parlement, maar verhinderde tegelijk een grondig onderzoek naar de corruptie, ten einde daarbij betrokken hofkrin gen te dekken. Geen van de premiers, die hij daarop benoemde, kon op zijn volledige steun rekenen en ten slotte maakte hij de onvergeef lijke fout, het toch al ontevre den leger, dat zijn nederlaag tegen Israël wijt aan de levering van ondeugdelijke wapens, een aan de militaire onwelgevallige minister van oorlog, 's konings zwager, op te dringen. Dat was de directe aanleiding tot de staatsgreep van generaal Na guib. Als mens en als militair heeft deze generaal Naguib een goede reputatie. Of hij zich die ook als staatsman zal kunnen opbou wen? Door de koning van zijn troon te verjagen heeft hij een constitutioneel luchtledig ge schapen. dat hij zelf zal moeten vullen. Slaagt hij er in deze po sitie in Egypte te bevrijden van de corruptie en voert hij de no dige sociale hervormingen door, dan zal hij zijn land een onster felijke dienst bewezen hebben Eén lichtend voorbeeld kan hij in de geschiedenis van de laat ste dertig jaren vinden: Kemal Ataturk, de militaire hervormer, die het zuiver feodale Turkije de weg naar grotere welvaart voor het gehele volk en naar de de mocratie wees. Prof. Romme was Dinsdagoch tend een ongenode gast op de verjaardagpartij van prinses Irene. Midden in de aanbieding van geschenken in de grote tuin achter het paleis werd de konin gin namelijk weggeroepen van haar jarige dochter voor belang rijker bezigheden: Prof. Romme had zich laten aandienen. Deze belangrijke komst interesseerde onze prinses echter slechts matig. Al haar belangstelling was ge concentreerd op een reusachtige taart, die op een tafeltje in de tuin prijkte, in de vorm van een danseres, gekleed in een rose crinoline. Prinses Marijke be stormde het gevaarte agressief en vroeg haar zuster onmiddel lijk, of je dat allemaal kon opeten. Irene wilde deze vraag I wel bevestigend beantwoorden, I maar liet toch niet toe, dat het prachtstuk enkele minuten na de aanbieding reeds door de grijp grage handen van Marijke werd geschonden. De taart was een geschenk van de zee-, land- en luchtmacht en werd aangeboden door een deputatie onder leiding van de G. N. en de wonderlamp". Kapitein Van Eisen nam met prinses Irene het sprookje nog eens door aan de hand van de prenten, die zich in de doos bleken te bewnden. En toen het sprookje uit was en de laatste prent was omgeslagen, bleek zo waarlijk achter in de kubus niets meer of minder dan de wonderlamp te staan, die door de jarige prinses onder het nodige voorbehoud als zodanig werd aanvaard. Het was op dit ogenblik, dat prof. Romme het sprookje ver stoorde. De deputaties bleven nog enige tijd in de tuin bijeen en lieten daarna prinses Irene en haar zusjes alleen in het paleis, waar thans een wonderlamp kan branden. In Den Haag is opgericht de stichting Emigratiebelangen, die zich ten doel stelt gratis advie zen te verstrekken en hulp te verlenen aan emigranten, dit in aansluiting aan het werk van of ficiële instanties en van confes- sionnele emigratiecentra. Bij de stichting, die haar cen traal bureau heeft in Den Haag (Bazarstraat 16) is verkrijg baar een z.g. emigrantenzakboek je dat echter eigendom van de stichting blijft waarin de emigrant de moeilijkheden en problemen, waarvoor hij zich ge plaatst zou kunnen zien, vindt weergegeven. Ook liggen er op het centraal bureau vele interna tionale dagbladen en periodieken en andere emigratieliteratuur kosteloos ter inzage. In samenwerking met deelne mers der stichting zal een per manente tentoonstelling in Den Haag worden ingericht, waarvoor kosteloos entréekaarten worden verstrekt en waar de emigrant alle soorten van goederen en voorwerpen, speciaal voor de di verse emigratielanden vervaar digd, kan bezichtigen, zoals mo dellen van montagewoningen, de montabele meubelen, huishoude lijke en electrische apparaten, passage- en verschepingsmoge lijkheden, emballagematerialen en verzekeringsmogelijkheden, binnen- en buitenlandse emigra- tielectuur enz. enz. De stichting is geen aanmel dingsbureau en geeft geen voor lichting omtrent landen, streken of plaatsen. Vakbondsorganisaties buiten Z.-Afrika, waaronder het 54 millioen leden tellende „inter nationaal verbond van vrije vakverenigingen", hebben een schrijven gericht aan de raad van de Zuidafrikaanse vakbond, waarin zij het optreden van de regering tegen vakbondsleiders krachtens de wet op de on derdrukking van het commu nisme veroordelen. De ongeveer 40-jarige heer S. uit het Belgische plaatsje Ham mond is Maandagavond zijn echt genote en drie kinderen verloren, toen hij nabij Helmond met zijn auto in de Zuid-Willemsvaart reed. De heer S., een oud-Hel monder, slaagde er in de wal te bereiken, doch zijn vrouw en drie kinderen van resp. ongeveer vijf, acht en twaalf jaar konden niet meer worden gered. De lijkjes van de kinderen zijn reeds ge borgen. Naar het stoffelijk over schot van de vrouw wordt nog gedregd. Het ongeluk moet omstreeks 21.45 uur zijn gebeurd. De' heer S. bestuurde zijn nieuwe D.K.W. omstreeks die tijd over de smalle weg langs de Zuid-Willemsvaart tussen Helmond en Someren. De auto geraakte plotseling te water. De oorzaak hiervan is nog niet bekend. De heer S. slaagde erin de auto te verlaten. Hij bereikte zwemmend de wal en op zijn hulpgeroep stopten enkele pas serende auto's. Direct werden enige reddingspogingen onderno men. Enkele personen begaven zich gekleed te water en tracht ten de echtgenote en de kinderen van de heer S. uit de auto te be vrijden. Deze pogingen bleven evenwel vruchteloos. Weliswaar werden de kinderen een jon gen van vijf jaar en twee meis jes van resp. ongeveer acht en twaalf jaar uit de auto ge haald, maar toen zij op de wal waren gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn gewe ken. De echtgenote van de heer S. moet ook nog kans hebben ge zien de auto te verlaten. Zij be vond zich namelijk niet meer in de auto. Haar poging om de wal te bereiken is waarschijnlijk mis lukt. Naar het lijk van mevrouw S. werd gedregd. De stoffelijke overschotten van de kinderen zijn naar een ziekenhuis in Hel mond vervoerd. De heer S-, die door het gebeurde vanzelfspre kend overstuur geraakte, is ter behandeling in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. De familie S. was waarschijn lijk op weg naar Helmond, waar het thans kermis is. Toen het on geluk gebeurde bevond zich nie mand in de omgeving. Dinsdagmorgen omstreeks acht uur is ook het stoffelijk overschot van mevrouw S. gevonden. H. M. de Koningin heeft Dins dagochtend te haren paleize een onderhoud gehad met de voor zitter der K.V.P.-fractie uit de Tweede Kamer, prof. mr C. P. M. Romme. eelt aan Het Kabinet der Koningin de mede: H. M. de Koningin heeft mr L. A. Donker de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Donker heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. TANENDE MACHT.kapitein der infanterie De enige macht in de staat, die I Tack> compagnies-commandant dwaasheden yan de onder-offiaersschool te (Weert. Natuurlijk bood deze deputatie ook de traditionele cas sette met tafelzilver aan als aan vulling op het in de voorgaande jaren reeds geschonken zilver. Zoals alijd was de koningin ook nu weer kennelijk gefascineerd door de prachtige aanblik van tegen dergelijke kan optreden, was zoals al ge- .zegd, de vorst. Inderdaad hebben ook zowel de sjah van Perzië als ex-koning Faroek van Egypte daartoe een poging ondernomen. De sjah benoemde, nadat hij ge weigerd had Mossadeq de fei telijke zeggenschap over het leger (waarop immers de ko ninklijke macht berustte) te ge ven, de gematigde Quavam-es- Soeltaneh tot premier. Maar hij miste de moed om de stap, die daarop noodzakelijk moest vol gen, ontbinding van het parle ment, te doen. Dit gemis aan moed slapheid is volgens in siders een van de kenmerkende karaktertrekken van de jonge sjah heeft de laatste invloed van de Perzische monarch ver nietigd (velen voorspellen, dat hij Faroek binnen afzienbare tijd in de ballingschap zal moeten volgen) en het land uitgeleverd aan de onberekenbare krachten van een nationalistisch en gods dienstig fanatisme, dat zich tot deze cassette tafelzilver, waaraan de zon dit jaar een extra glans verleende. Een deputatie van het garde- regim. fuseliers „Prinses Irene" schonk 'n bonbonnière, gedragen door een van papier gemaakte Drentse boerin. Dit werkstuk is vervaardigd door de leerlingen van de kweekschool voor kleu teronderwijzeressen in Gronin gen. Doch mocht de Drentse zich reeds verheugen in de sympathie van prinses Irene en haar zusjes, zonder enige twijfel ging de be langstelling van de meisjes uit naar een kubusvormige doos, waarop voorstellingen zijn aange bracht uit het sprookje „Aladdin medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt. Warm weer met "wisselende be wolking en later plaatselijk regen of onweer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. DONDERDAG 7 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.37 3.12 3.52 4.02 n.m. 2.55 3.30 4.10 4.20 ZON MAAN In verband met het voorkomen van kinderverlamming in ons land heeft de chef generale staf aan alle troepencomman danten opgedragen, zorgvuldig toe te zien op reiniging van eet- en keukengerei, controle te houden op het keukenpersoneel en toezicht uit te oefenen op keukens, cantines en latrines en vliegenbestrij ding. Een en ander in nauwe samenwerking met de militaire geneeskundige dienst. Dit geldt in het bijzonder voor troepen, welke gelegerd zijn in de oefenkampen welke zich on der oorlogsomstandigheden te velde bevinden. Voorlopig zullen inentingen en herinentingen niet geschieden en zal geneeskundig ingrijpen in mond- en keelholte, zoals trekken van tanden en kiezen, slechts in uiterste noodzaak worden gedaan. Gisteren, op de verjaardag van H.K.H. prinses Irene, is de prin ses een verjaarscadeau aangebo den namens het garderegiment fuseliers „Prinses Irene". De de putatie bestond uit: Luitenant kolonel der föseliers D. Blanken; kapitein der fuseliers J. van Ei sen; majoor A. A. Paessens voor de voormalige Koninklijke Ne derlandse brigade „Prinses Ire ne"; sergeant-majoor J. Hofman; korporaal W. de Neef; fuselier J. de Graaf en fuselier C. Schut. Aan prinses Irene werd aange boden: een bonbonnière, die ge dragen wordt door een van pa pier gemaakte Drentse boerin, naar een ontwerp van de heer B. van Dijk, directeur van de kweekschool voor kleuteronder wijzeressen te Groningen en ver vaardigd door leerlingen van die kweekschool. De bonbonnière is ontworpen door de heer R. D. Meijer, een oud-leerling van de kunstnijverheidsschool te Gro ningen. Voorts een schemerlamp, ont worpen door de heer J. A. Arnol- di, evenseens oud-leerling van de kunstnijverheidsschool te Gro ningen. De schemerlamp is vér- pakt in een kubusvormige doos, waarop voorstellingen zijn aan gebracht uit de vertellingen „Aladdin en de wonderlamp" voor komend in „1001 nacht". Op de opengaande op zigzagwijze aan gebrachte delen van de doos zijn de slotscènes uit dat verhaal uit gebeeld. Als de doos geheel is geopend en de laatste voorstel ling te zien is, gaat de (wonder) lamp branden. Deze uitvoering van de doos is naar een idee van de directeur van de reeds ge noemde kweekschool, de heer B. van Dijk. Zij is eveneens ver vaardigd door de leerlingen van de kweekschool voor freubelon- derwijzeressen te Groningen. Aan Hare Majesteit de Konin gin werd een bouquet bloemen en aan alle prinsessen speciaal vervaardigde bonbons aangebo den. Deze bonbons waren ver pakt in oranje-blauwe dozen, waarop foto's van het konink lijk bezoek aan Breda zijn afge drukt. Op de meeste foto's ko men ook militairen van het gar deregiment voor. Donderdag j.l. is een 18-jarig meisje, dat in Southampton aan boord is gegaan van de „Veen- dam" van de Holland Amerika lijn, verdwenen. Het is een En gels of Amerikaans meisje, dat in New York van boord zou gaan. LUCHTAANVAL OP MILI TAIR HOOFDKWARTIER. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten maakt be kend, dat geallieerde jachtbom menwerpers Maandag een aan val hebben gedaan op een be langrijk militair hoofdkwartier en een gebied, waar troepen sa mengetrokken waren, vijftien kilometer ten noorden van Pjongjang gelegen. Minstens 80 gebouwen werden vernield en 20 beschadigd, aldus dit bericht. PANMOENDJON. De bijeenkomsten van de staf officieren te Panmoendjon zijn Dinsdag geëindigd, nadat men het eens was geworden over pa ragraaf 60 van het ontwerp voor een wapenstilstandsovereenkomst aldus wordt in een officieel com muniqué gemeld. Volgens kolonel Somreville moet alleen nog de kwestie van de terugkeer der krijgsgevange nen (par. iy.) geregeld worden. De tolken zullen nog bijeenkomen om de overeenkomst uit het En gels in het Chinees en Koreaans te vertalen. De Noordelijken hebben de tekst van paragraaf 60 aanvaard, zoals deze 28 April door de ge allieerden was opgesteld. Deze paragraaf bepaalt, dat 90 dagen na ondertekening van de wapen stilstandsovereenkomst een poli tieke conferentie zal worden ge houden ter regeling van de aan gelegenheden van het Verre Oos ten. Hoge officieren van de lucht macht uit zes landen van de NAVO hebben Dinsdag te Flo rence besloten, eenheden van de Griekse en Turkse tactische luchtmacht bij het zuidelijke commando van de NAVO te voe gen. De bevelhebber van de Turkse luchtmacht, generaal Goksenin, verklaarde na afloop van een conferentie over dit onderwerp die twee dagen geduurd heeft, dat de onmiddellijke uitvoering van het plan niet verwacht wordt. De overeenkomst vormde evenwel „de basis van waaruit het bereiken van het einddoel is verzekerd." Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van de Ame rikaanse generaal Schlatter, be velhebber van de luchtmacht van de NAVO in de zuidelijke sector, zullen sommige eenheden later bij het zuidelijke comman do gevoegd worden. De conferentie, die gehouden is in het hoofdkwartier van ge neraal Schlatter, is bijgewoond door Amerikaanse, Italiaanse, Griekse en Turkse officieren en door Britse en Franse vertegen woordigers. Het hoofd van de afdeling Midden-<Oosten van het Franse ministerie van buitenlandse za ken, Binoche, is te Tunis aan gekomen. Hij gaf te kennen, dat Frank rijk van plan is vastberaden op te treden in het jongste con flict met de bey over de door de Fransen voorgestelde hervor mingen. Zoals gemeld, heeft de bey geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan het Franse plan, omdat hij van mening is, dat niet voldoende aan de Tunesi sche verlangens inzake zelfbe stuur tegemoet wordt gekomen. Volgens Binoche houdt Frank rijk vast aan het verdrag van 1883, waarbij de bey zich ver bond „dergelijke hervormingen op het gebied van het bestuur, de rechtspraak en de financiën, als de Fransen nuttig achtenj te zullen invoeren". Binoche deelde mee, dat hij de boodschap van president Auriol, opgesteld door minister Schuman, zal overhan digen. Naar verluidt wordt hier in verwezen naar de overeen komst van 1883. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Tunis heeft de bey president Auriol een brief gezonden, waarin hij zich er over beklaagt, dat de Franse autoriteiten dralen die fondsen voor zijn civiele lijst beschikbaar te stellen, teneinde druk op hem uit te oefenen. Het bestuur van de stichting „Nationaal Luchtvaart-labora torium" heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van Ir C. Koning, benoemd tot di recteur van het N.L.L. prof. Dr C. Zwikker, directeur van de Philips' Gloeilampenfabriek N.V. Prof. Zwikker heeft deze be noeming aanvaard en zal met ingang van 1 November a.s. de leiding van het laboratorium op zich nemen. Naar aanleiding van enige uit spraken, door de president van de Philippijnen, Quirino, op Maandag gedaan „dat Indonesië, indien het op de juiste wijze wordt benaderd, een bereidwillig en kundig lid zal worden van het Pacific-pact wanneer de tijd daartoe zal zijn gekomen", werd aan Aneta van officiële zijde medegedeeld dat president Qui rino het recht heeft op een eigen mening, doch dat het de vraag is, of zijn mening in overeen stemming is met de politieke 'werkelijkheid in Indonesië. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Mukarto, kennelijk reagerend op de uitla ting van president Quirino, dat Indonesië zijn dromen van een derde macht te zijn, alsmede zijn neutraliteits-positie, heeft laten varen, heeft een verklaring uit gegeven waarin nadrukkelijk wordt ontkend, dat de buiten landse politiek van Indonesië, hetzij naar rechts of haar links enige verandering heeft onder gaan. Minister Mukarto ken schetste een actieve en onafhan kelijke buitenlandse politiek als iets anders en iets met meer in houd dan „mere neutrality". Het betalen van losgeld bij ontvoeringen. In een hoofdartikel verklaart het te Djakarta verschijnend dagblad „De Nieuwsgier" het niet eens te zijn met de opvat tingen van het te Surabaja ver schijnend blad „De Vrije Pers" inzake het betalen van losgeld na ontvoeringen. Het blad schrijft, dat de over heid het betalen van een losgeld evenmin kan dulden als het ach terhouden van bijzonderheden over de samenstelling en de lo catie van roversbenden. Hier komt, aldus „De Nieuwsgier", het persoonlijke belang op schrij nende wijze in strijd met het al gemene belang, doch dat acht het blad onvermijdelijk. De van de slachtoffers afgeperste bedragen dienen immers slechts om de benden in stand te houden. Het blad herinnert er aan, dat men in de Ver. Staten met het zelfde vraagstuk had te kampen, toen daar door allerlei gespuis volwassenen en kinderen werden ontvoerd. Ook daar stelde de overheid het algemene belang boven het persoonlijke belang. Het spreekt vanzelf, besluit „De Nieuwgier", dat het strikte stand punt der overheid niet alleen verplichtingen- oplegt aan de slachtoffers doch ook aan haar zelf, en dat zij harerzijds het uiterste zal moeten doen om aan de ontvoeringen een eind te ma ken. Het indexcijfer voor de groot- handelsprijzen in Frankrijk is voor het eerst sedert premier Pinay in Maart aan het bewind kwam gestegen. Ten opzichte van de vorige maand bedroeg de stij ging slechts 4/s procent en zij weerspiegelde zich niet in het indexcijfer der kosten van levens onderhoud. Maar vooruitziende financiers en beleggers haastten zich om zich tegen verdere in flatie te verzekeren door goud te kopen. Op de Parijse markt be reikten de goudprijzen Maandag het hoogste punt sedert Mei. Door de zeer grote vraag naar goud steeg de prijs van goudsta ven, die Vrijdag nog 506.000 frs. bedroegen en een week geleden nog 494-000 frs. tot 511.000 frs. Er werd melding gemaakt van transacties tegen 516.000 frs. na dat de officiële markt gesloten was. De prijs van de dollar op de zwarte markt, die verleden week nog 390 frs. bedroeg, steeg tot 404 frs. De voornaamste oorzaak van de stijging van het niveau der groothandelsprijzen was de stij ging in Juli van 9 procent der voedselprijzen, die werd toege schreven aan de grote omvang van de veeziekte in Frankrijk en de uitzonderlijke droogte. Handelaren op de effectenbeurs hebben een pessimistische kijk op de economische vooruitzichten in Frankrijk. Zij hebben reeds eni ge tijd nieuwe begrotingsmoei lijkheden verwacht in verband met de beperkingen van de Ame rikaanse affshore aankopen, en het opnieuw uitbreken van ter rorisme in Tunis en de moeilijk heden die de Franse regering ontmoet om haar plannen inzake autonomie door de bey aanvaard te krijgen, maakten op hen een ongunstige indruk. De georganiseerde arbeiders laten ook reeds merken, dat zij hun herfstpolitiek gaan baseren op de verwachting van een nieu we inflatie. Uit berichten uit de hoofdkantoren der vakbewegnig afkomstig blijkt, dat na de va- cantie nieuwe eisen tot loonsver hoging naar voren gebracht zul len worden. Premier Nehroe Van India heeft Dinsdag in de raad vah sta te bekend gemaakt, dat India in gestemd heeft met een voorstel van de bemiddelaar der V.N. voor Kasjmir Graham, voor verdere besprekingen in Genève over de kwestie Kasjmir op ministerieel plan. De conferentie zou op 25 Augustus beginnen en waar schijnlijk zeven of acht dagen du ren. De Westduitse president pro- fessor Heuss heeft Dinsdag het federale hof voor constitutionele zaken te Karlsruhe verzocht, het door hem gevraagde advies i ver het verdrag voor de Europese verdedigingsgemeenschap uit te breiden tot de conventie van Bonn. AMERIKAANS WRAK KORTE TIJD BOVEN WATER. Het wrak van de Amerikaanse torpedobootjager „Erie", die in de oorlog vóór de kust van Cu racao werd getorpedeerd, de An- nabaai werd binnengesleept en toen zonk, is vorige week Don derdag 35 seconden boven water geweest. Reeds maanden is een Amerikaans bergingsvaartuig doende het wrak boven te krij gen. Men dacht, dat het nu in derdaad lukte, maar zoals een der plaatselijke bladen schreef „35 seconden waren voldoende om de „Erie" de overtuiging te geven, dat het bij ons beter on der dan boven water is.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1