De nieuwe bedrijfsorganisatie W est-Duitsland De Braakman potdicht! g^jjg De verkeerde vrouw in Staatsloterij Dynamietontploffing in Perzië AGENDA Groot enthousiasme over het optreden der Kon. Harmonie van Biervliet te Dour Bisschop uit O.-Duitsland gewezen NIEUWS IN ENKELE REGELS Wet wordt spoedig afgekondigd Bloemen voor de Directeur en de concerttamboer Camieltje de Krijger Gerucht over het neerschieten van Amerikaans observatievliegtuig door Russische jager Aan de grens van Macao -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. NCStf Aftreden van Farcek in de Indonesische pers Prof. Lieftinck naar Turkije vertrokken Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk Nu ook de Duitse bondsraad, de vertegenwoordiging van.'de negen landen der bondsrepubliek, de wet op de bedrijfsorganisatie heeft aanvaard, is deze na veel strubbelingen het parlement ge passeerd. De wet, die nu spoedig zal worden afgekondigd, geldt voor alle bedrijven met uitzonde ring van de overheidsbedrijven. De rechten, die het overheids personeel worden toegekend, zullen in een bijzondere wet wor den geregeld. Zij zullen voorzo ver geen ambtelijke verhoudin gen in het spel zijn, in ongeveer gelijke zin worden geregeld als in de particuliere bedrijven. Ook re ligieuze en charitatieve instellin gen zijn uitgezonderd. Voorts geldt in de kolen, en staalbedrijven met meer dan dui zend man personeel sedert vorig jaar een bijzondere regeling, die verder gaat dan de algemene, welke thans zal worden inge voerd. Het orgaan, waarin de arbei ders en bedienden volgens deze wet hun belangen kunnen be pleiten, is de bedrijfsraad. Deze zal worden gevormd ook in klei ne bedrijven, die slechts vijf man personeel hebben. In bedrijven met niet meer dan twintig man personeel zal deze bedrijfsraad slechts uit één man bestaan. Het aantal leden hangt overigens af van de grootte van het personeel. Het maximum is 35 man, tenzij in bedrijven met meer dan dui zend man personeel wordt be sloten nog meer afgevaardigden te kiezen. Arbeiders en bedienden moeten beide in de raad vertegenwoor digd zijn en zij kiezen hun ver trouwensmannen doorgaans af zonderlijk. De jeugdige arbeiders kunnen daarnaast nog een eigen jeugdraad kiezen, die in bepaalde gevallen de zittingen van de be drijfsraad kan bijwonen. Zo no dig moeten de leden van de be drijfsraad op kosten van het be drijf van normale arbeid wor den vrijgesteld. Voorts kan volgens de wet een bedrijfsvergadering worden bij eengeroepen, waartoe alle arbei ders in een bedrijf toegang heb ben. De bedrijfsraad moet ieder kwartaal rapport over zijn werk uitbrengen. De arbeiders kunnen de raad op deze wijze ook ter verantwoording roepen. In on dernemingen, die uit verschillen de bedrijven bestaan, wordt ook een centrale bedrijfsraad voor het geheel gekozen. Bedrijfsraad en ondernemer moeten volgens de wet samen werken en hun wordt verboden maatregelen te nemen, waardoor de arbeidsvrede in het bedrijf kan worden verstoord. Daarbij is het recht tot het voeren van een loonstrijd echter niet aange tast. Maandelijks moeten onder nemer en bedrijfsraad samenko men om gerezen kwesties te be spreken. Komt men niet tot over eenstemming, dan kan een soort scheidsgerecht worden gevormd, welks uitspraak verbindend is wanneer het gaat om sociale kwesties. De bedrijfsraden hebben de competentie de uitvoering van de ten gunste der arbeiders ge troffen regelingen en geldende voorschriften te controleren. In sociale kwesties heeft de be drijfsraad een direct recht van medezeggenschap bij beslissin gen over arbeidstijden, over tijd en plaats van loonuitkering, over verlofregeling, over beroepsop leiding, over sociale inrichtin gen, over ordemaatregelen in het bedrijf en over details der uit voering van loonoverkomsten. De raad heeft voorts ook mede te zorgen voor de veiligheid in het bedrijf. In personeelsaangelegenheden heeft de raad een recht van medezeggenschap over nieuwe aanstellingen, hergroepering of verplaatsing van het personeel. De raad kan tegen elke perso- neelsmaatregel van de bedrijfs leiding bij een arbeidsgerecht in beroep gaan. Zijn medezeggen schap geldt echter niet bij ont slagen. De ondernemer kan met inachtneming van de ontslagwet zelfstandig personeel ontslaan en heeft geen andere verplich ting dan de bedrijfsraad ervan in kennis te stellen. In bedrijven van meer dan 100 man personeel zal voorts een economische commissie worden aangewezen, waarvan de leden voor de helft door het personeel en door de ondernemer worden benoemd. Deze commissie heeft recht op inlichtingen omtrent economische vraagstukken in het bedrijf. Zij kan adviseren in zake fabricage en arbeidsmetho- den, omtrent productieprogram geldt bedrijfsveranderingen, die wezenlijke nadelen voor het per soneel tengevolge kunnen heb ben. Bij beperking, stillegging, verplaatsing of samenvoeging van bedrijven, bij principiële veranderingen in de bedrijfsin richting en bij invoering van nieuwe arbeidsmethoden kan de bedrijfsraad zo nodig een onpar tijdige uitspraak vragen. Wei- iswaar is de ondernemer aan zulk een uitspraak niet direct gebon den, doch negeert hij deze en wordt hij daardoor genoodzaakt afbeiders te ontslaan, dan kun nen deze bij een arbeidsgerecht schadevergoeding vragen. De wet kent de arbeiders het recht toe het derde deel te bezet ten van de zetels in de raden van toezicht van naamloze vennoot schappen, commanditaire ven nootschappen op aandelen en andere bedrijfsvormen, voorzo ver deze meer dan 500 man per soneel hebben. De eerste twee arbeiderszetels moeten worden bezet door leden van het perso neel; voor volgende zetels kun nen ook niet tot het bedrijf be horende personen (vakbonds functionarissen) worden geko zen. De nieuwe wet heeft tot ge volg, dat de in enkele socialis tisch geregeerde Duitse landen vroeger ingevoerde bedrijfsra- denvvetten buiten werking wor den gesteld. Deze wetten kenden de arbeiders in sommige geval len meer rechten toe en daarom EXPRESTREIN WENEN—PARIJS ONTSPOORD. De exprestrein van Wenen naar Parijs is Maandagmiddag bij het station van Boeheimkir- clien, ongeveer 45 km. van de Oostenrijkse hoofdstad, ont spoord. Bij het passeren van een wissel liep de locomotief uit de rails, gevolgd door de eerste zes rijtui gen. Eén spoorwegarbeider, die zich op het emplacement bevond, werd door de locomotief verplet terd. Negen passagiers liepen lichte verwondingen op, evenals de machinist en de stoker. Volgens spoorwegautoriteiten is het ongeluk waarschijnlijk veroorzaakt door het te snel pas seren van de wissel. De politie heeft op verzoek van de spoorwegautoriteiten de ma chinist aangehouden. Deze ver klaarde, dat de remmen hadden geweigerd. Volgens nadere be richten is de stoker ernstig ge wond. Hij werd met verbrijzelde benen onder de omgeslagen loco motief uitgehaald. Naar gemeld wordt heeft de Chinese regering de ontruiming van het grensgebied bij Macao ge last. De burgers zouden zich naar Sjekki, 35 kilometer ten N. van Macao, moeten begeven. Een regiment van het Chinese vierde veldleger zou naar Tsjin- sjan, 8 kilometer ten N. .van Macao, gezonden zijn. Van Por- tugese zijde wenste men zich niet uit te laten over het verloop der besprekingen over de recente grensincidenten. De aanvoer over land van groenten e.d. is sinds de botsin gen aan de grens tot een mini mum beperkt. In Macao zijn de prijzen voor verse groenten meer dan 100 procent gestegen. Over zee worden enige hoeveelheden per sampan van het Chinese vasteland aangevoerd. Volgens een Honkongs blad zijn Chinese voorwaarden ter overweging naar Lissabon ge zonden. In de 516e Staatsloterij, vijfde klasse, 9e lijst is de 25.000 ge vallen op lot no. 15355. Zondag zijn te Ahwaz in de Perzische provincie Khoeristan 34 kisten dynamiet in de lucht gevlogen. Er is nog geen enkele bijzon derheid over het gebeurde be kend. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. „Terwille van mijn kind". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. „Een slechte vrouw". - Kapitein Kurt Carlsen van de „Flying Enterprise" heeft ver klaard, tot dusver meer dan 12.000 brieven ontvangen te heb ben waarvan hij er 10.000 heeft beantwoord. Hij zal hier echter mee ophouden. De talrijke ge schenken, die hij heeft ontvangen, heeft hij niet teruggezonden om de afzenders niet te kwetsen. Ver der heeft de kapitein aanbiedin gen voor contracten met uitge vers en filmondernemingen voor een gezamenlijk bedrag van een kwart millioen dollar van de hand gewezen. afzetmogelijkheden en in het al- hebben de woordvoerders van het j i j:„' rlnt dn nicllVVP VVP1 gemeen alle vraagstukken, die de arbeiders direct aangaan. vakverbond, dat de nieuwe wet tot het uiterste heeft bestreden Het belangrijkste recht van gesproken van een achteruitgang medezeggenschap, dat de be-1 drijfsraden wordt toegestaan, tegenover de bestaande regelin gen. WM Wie evenals wij na de befaam de 30ste Juni, de dag waarop de Braakman werd afgesloten, dit werk niet meer heeft bezocht, zal verbaasd staan over de vooruit gang, die daar inmiddels is ge boekt. De beide grote caissons, die wel de rivier afsloten, maar zeker niet hermetisch, zijn nu nog maar amper zichtbaar en ingebed in een brede dam van zand. Van oever tot oever ligt nu een op het oog stevige dijk, waarvoor aan de buitenzijde bij eb zelfs een strandje van meerdere meters breedte ligt. Als leek heeft men dan ook de overtuiging, dat het water tegen deze zandmassa vol komen onmachtig moet zijn, maar vraagt men daarover de opinie van één der opzichters, of uitvoerders, dan luidt het ant woord, dat er nog van alles kan gebeuren. Dit „van alleswil dan zeggen, dat er bij een plotse linge bijzonder hoge vloed met storm uit het Noordwesten het zand het nog wel eens van het water zou kunnen verliezen, ter- binnenmeer geworden wijl ook de vele duizenden ton- van de Braakman, waarvan het j- fori- I r»oil nncr slPflhtf? nen slotte niet op stellenden op een afstand houdt. Men kan rustig het terrein en de nieuwe dijk opwandelen en van dichtbij het machtige werk be kijken. En, machtig is dit werk! Een enorme zandzuiger spuit uit drie leidingen onafgebroken een met zand vermengde watermassa in een tevoren met drag-line gelegde bedding. Het water loopt weg, maar het zand blijft. Diesel-loco motiefjes voeren lange treintjes klei aan, waarmee de dijk wordt bekleed. Andere reeksen wagen tjes brengen basalt voor de be kleding. Een eindje verderop, op het vroegere Braakmanschor, werpen machtige drag-lines de dijk op tot de vereiste hoogte en daar vooral aan de Biervlietse oever kan men reeds een juiste indruk krijgen van wat het straks zal zijn. Zelfs een tracée voor een weg en een fietspad zijn hier reeds in aanleg! Ook binnendijks is de toestand een eind gestabiliseerd. De grote 225 ha watervlakte, die nog bin- nen de dijk ligt, blijft. Op dit nu i~;rrownrHpn restant fcCll -. wegende caissons, die ten- peil nog slechts een weimg zal de oorspronkelijke dalen, ligt nog een eenzame bag bodem, maar op stortsteen rus- germolerdie ergensi in het meer De R. K. kerkelijke autoritei ten in Frankfort hebben meege deeld, dat de suffragaan-bis schop van Fulda, die een reis maakte door het Oostduitse ge deelte van zijn diocees, door de Oostduitse autoriteiten uit het land is gewezen. De bisschop, Adolf Bote, had verklaard O.-Duitsland niet vrij willig te zullen verlaten vóór het beëindigen van zijn kerkelijke taak. De bisschop werd uitgewezen enkele dagen, nadat de autori teiten het verlenen van zes ker kelijke ambten hadden verbo den. Mgr Bolte is 14 dagen geleden naar O.-Duitsland gereisd en wilde daar tot 15 Augustus blij ven. Volgens kerkelijke autori teiten in Fulda is de bisschop in de nacht van Zaterdag op Zon dag uitgewezen. Na zijn terugkeer heeft mgr Bolte verklaard, dat de Oost duitse politie hem 10 dagen ge leden had gelast O.-Duitsland te verlaten omdat hij het heilig vormstel had toegediend in een district buiten het gebied van Heiligenstadt. Hij had toestem ming gekregen om zulks in drie dorpen in het gebied van Heili genstadt te doen. Nadat de bis schop had geprotesteerd en ver klaarde, dat hij zou blijven tot dat hij zijn taak had vervuld, werd de vergunning verlengd tot 2 Augustus te middernacht. Naar de bisschop heeft ver klaard, heeft hij aan 4400 kin deren, van wie velen een lange reis hadden moeten maken, het heilig vormsel kunnen toedie nen. Daarentegen had hij slechts één diaken in Heiligen stadt de wijding kunnen geven. ten, nog een kleine kans op ver zakken maken. De grote span ning van de eerste week na het dichten is dus wel geweken, maar volkomen „safe" is de dijk nog niet. Laten we echter hopen, dat dit kleine risico buiten de reke ning zal blijven en de Braakman potdicht blijft! Dat dit werk leeft in de harten der Zeeuws-Vlamingen, bewijst wel het grote aantal bezoekers, dat zich van de stand van zaken komt overtuigen. Meerderen ma ken er zelfs een dagelijkse gang van, zolang de werkzaamheden aan de gang zijn! Bijzonder pret tig doet het aan, men zou haast zeggen on-Nederlands! dat nu de bezoekers geen gevaren meer dreigen geen enkel bordje Verboden Toegang" de belang- een kleilaag opbaggert, die door middel van enkele eveneens ach tergebleven bakken op de zandige oevers wordt gedeponeerd om al dus de vruchtbaarheid daarvan te verhogen. Straks na gedane arbeid zal dit vrij zware mate riaal óf moeten worden gedepo neerd óf over de dijk moeten wor den gerold. Rest dan nog het graven van de afwateringskana len en kavelsloten, het egaliseren van de voor de landbouw bestem de terreinen en het aanleggen van de wegen en onze boeren kunnen aan de slag! Natuurlijk zal dit nog even duren, maar het einde is nu toch in zicht! Dat deze ongetwijfeld gewilde landaanwinst echter ook 'n scha duwzijde heeft, hopen wij in een volgend artikeltje te belichten Zondag nam de Kon. Harmonie van Biervliet deel aan een gala concert, georganiseerd door de gemeente Dour in België en waarvoor waren uitgenodigd de hoogst geklasseerde muziekver enigingen van het concours van het vorig jaar. 's Morgens om half negen ver trokken twee bussen uit Bier vliet. In Oudenaerde werd ge stopt voor de versterking van de inwendige mens. Om ongeveer 2 uur kwam het gezelschap in Dour aan. Na het gebruiken van een ver versing maakte de Kon. Harmo nie een rondgang door de ge meente Dour, welke eindigde bij het Pare Comunal, waar het galaconcert zou worden gegeven. De fanfare „La Liberté Vezon- ne" uit Dour opende het concert Hierna volgde het optreden van Biervliets Kon. Harmonie, dat zo'n groot succes werd. Be gonnen werd met de „Washing ton Grays", een mars van C. S Grafulla. Een donderend applaus na dit nummer was het loon voor de muzikanten. Hierna volgde een nummer van Rixners „La Bagatelle" met een prachtig solo nummer voor sax-sopraan, op uitnemende wijze ten gehore ge bracht door mej. Saartje Faas. Nog vóór het nummer ten einde was, brak een donderende ovatie van het ruim 6000-koppige pu bliek los. Ook de „Introductie Elégie" van Sigurd Jorsalfar oogstte een enorm applaus. Met de mars „Blue devils" van Ch. Williams werd het eerste optre den besloten. Het publiek hield aan met ap- plaudiseren, doch in verband met het spoedige tweede optreden was de directeur de heer Jasper Anthonisse niet te vermurwen tot een toegift. Burgemeester M. H. Harmeg- nies sprak namens de bevolking van Dour zijn grote waardering uit voor dit eerste optreden, dat hij betitelde als knap beroeps werk. Terwijl de fanfare Municipale de Gussignes uit Frankrijk het podium betrad nodigde de burge meester het muziekgezelschap uit voor een officiële ontvangst in het gemeentehuis. Na een kor te mars door Dour sprak namens het comité van voorbereiding de burgemeester zijn grote bewon dering uit voor het optreden van de Biervlietse Kon. Harmonie. Het enorme applaus, dat steeds Biervliets loon was, noemde de burgemeester het beste bewijs, dat de bevolking van Dour dit concert van slechts een handje vol mensen naar de juiste waar de wist te schatten. Een speciaal woord van dank richtte de burge meester aan mej. Faas voor haar prachtige solo. De erewijn werd gedronken in de hoop, dat Bier vliet nog veel van dergelijke con certen zou mogen geven. Het succes van vorig jaar, aldus de burgemeester, valt in het niet bij het grote applaus dat men nu in ontvangst mocht nemen. Spr. hoopte, dat het voorbeeld van een slechts 28 muzikanten- tellend corps stimulerend zou werken op het muzikale peil der plaatse lijke muziekverenigingen. Voor directeur Anthonisse was er een prachtige tuil bloemen, die onder appalus werd overhan digd. Onder vrolijke tonen ging het weer terug naar het feestterrein dat, daar de avond inmiddels was gevallen, keurig verlicht was. Na het optreden van de fanfa re Municipale Jtwam in verband met de tijd van afreizen de Kon. Harmonie weer aan de beurt. Ook voor dit tweede optreden was de belangstelling enorm, zo mogelijk nog groter dan 's mid dags. Met de ouverture „Cavalerie Légère" van Fr. von Suppé werd het tweede optreden geopend Hierna volgde de „Valse Scher zo" van P. Gilson, waarop het succesnummer van het vorig jaar de „Introductie et Polonaise" van G. Boedin volgde. Hierin speelde de concerttamboer Camieltje de Krijger een grote rol. Het corps speelde als nooit te voren en bracht het publiek in extase Staande moest het corps een ova tie in ontvangst nemen. Met „Co lonel Bogey on parade" werd het tweede optreden besloten. Het publiek nam hiermede ech ter geen genoegen en bleef aan houdend applaudiseren, zodat nog een toegift moest worden gegeven. Hiervoor koos de diri gent „Taptoe", waarin de le pis tonnist, Rinus de Meijer, veel succes oogstte, evenals de con certtamboer, de 11-jarige Camiel tje de Krijger. De taptoe werd besloten met het eerste couplet van het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. Aan de machtige ovatie aan het einde van het Wilhelmus kwam geen einde. Burgemeester Har- mengies was dan ook stellig de tolk van de gehele bevolking toen hij directeur en muzikanten hartelijk dankte voor het gebo dene. Een galaconcert te Dour zal nimmer meer gegeven kun nen worden zonder de medewer king van Biervliets Harmonie, aldus de burgemeester. Onder „Pedoman" schrijft over het af treden van Faroek o.m.: „Het is niet te ontkennen, dat Engeland achter de schermen zeer actief is geweest om het aftreden van de koning te bewerkstelligen. Men zegt, dat Engeland eerst Faroek moest wegwerken, vóórdat 'n op lossing kan worden bereikt over de Soedanese kwestie en de ge meenschappelijke defensie van het Midden-Oosten. Het blad ziet in de laatste ont wikkelingen een poging om de macht van de koning te beperken, 'die een hinderpaal wordt be schouwd bij het verwezenlijken van het plan inzake de grondver- deling aan het volk en het plan ter verbetering van de sociaal- economische toestanden in Egyp te. „Pedoman" besluit met te zeggen, dat de zuivering pas dan het gewenste resultaat zal ople veren, indien deze wordt gevolgd door een verandering in de stfuc- tuur van de maatschappij. An ders zal de staatsgreep slechts 'n dictatoriale of een fascistische re gering tot gevolg hebben. „Pemandangan" zegt, dat het paleis van de koning.in de afge lopen periode een bolwerk vorm de, dat grote invloed had op de strijd van het Egyptische volk. Besluiten van het paleis stimu leerden soms de nationale strijd van Egypte, zoals bijvoorbeeld ten aanzien van het verbreken van het verdrag van 1936 met Engeland. „Mimbar Indonesia" schrijft, dat de huidige ontwikkelingen in luid gejuich van de aanwezigen in het park bood hij aan Camiel- tje een prachtige tuil bloemen Egypte mogelijk zullen leiden tot 1 1r .„vi U«4- Lrtn+non trnn T" aan, die haast nog groter was dan de kleine Camiel zelf. Klin kende zoenen waren Camieltjes loon. Het enthousiast bereikte zijn hoogtepunt toen Camieltje door een comitélid op de schou ders werd genomen en in triomf rond de muziektent werd gedra gen. Directeur Anthonisse tenslotte moest van de burgemeester en commissieleden als dank voor het gebrachte een serie klinkende zoenen in ontvangst nemen, die zijn vrouw stellig niet kan ver beteren gezien het grote élan waarmede ze werden toegediend. Op het nog steeds aanhoudende gejuich en applaus van het pu bliek werd tenslotte staande het tweede couplet van 't Wilhelmus gespeeld, dat onder doodse stilte kon worden uitgevoerd. Voor de Biervlieters een zeer ontroerend moment. Met een tot spoedig ziens werd het zo grootse concert beëindigd. Toen de Kon. Harmonie het ter rein onder vrolijke tonen verliet spoedden de aanwezigen zich naar de uitgang van het park en zij gaven door een langdurig ap plaus uiting aan hun bewonde ring voor Biervliets Kon. Harmo nie. Tot slot werden allen nog onthaald door de heer Van der Oost, die het grote succes nog eens wilde vieren. Te ruim 10 uur vertrokken de bussen uit Dour, uitgeleide ge daan door een enthousiaste be volking. Weliswaar overver moeid, doch uiterst voldaan keer de het gezelschap des nachts te 4 uur te Biervliet terug het einde van het bestaan van 't koningschap in dat land en dat het Egyptische volk in plaats van een koning om een president zal verzoeken. „Mimbar Indonesia' ziet hierin het streven in de Is- lamietische wereld om de demo cratie te bevorderen. Drie uur lang heeft prof. Lief tinck zich gistermiddag afgezon derd in de „koninklijke wachtka mer" van Schiphol, alvorens hij in het K.L.M.-toestel stapte, dat met vrij grote vertraging naar Teheran vertrok. Prof. Lief'inck reist naar Ankara, waar hij zoals bekend als vertegen woordiger van de Wereldbank zal optreden. Toen hij enkele weken geleden naar Amerika vertrok om voorbereidende besprekingen te voeren over zijn nieuwe func tie, deden talrijke ministers hun vroegere collega, die zich in zo vele ministeries heeft weten te handhaven, uitgeleide. Gisteren bij zijn definitief vertrek naar Turkije sleet de heer Lieftinck de laatste uren in het vaderland in volkomen eenzaamheid. Het was dan ook een verrassing voor hem toen hij zich bij de ingang van het vliegtuig geconfronteerd zag met een K.L.M.-stewardess, die hem op een wit kussen een rode fez aanbood, die hij nog even paste vóórdat hij het toestel bin nenging. 60) Nadruk verboden. „Ja, dat zullen we." En Gerrit Nadruk verooae l»telde van Jans studiejaren; laten horen. Zodat we, ten einde raad, ons verplicht achtten u in te lichten." Bep stodd op ten teken dat zij het gesprek als geëindigd be schouwde. Demonstratief trok ze haar verlovingsring, die ze die morgen gekregen had, van haar vinger. „Hier hebt u mijn ant woord," zei ze zacht. „Ik- ik dank u voor uw komst. In de historische bibliotheek van het Canadese parlement heeft Maandag een brand ge woed, die eerst na vijf uur kon worden geblust. Men schat de waterschade aan de kostbare boe. kenverzameling die 500.000 exem plaren telt, op enkele tonnen aan dollars. „Ja" lachte Bep, „inderdaad. Maar misschien moest u de laat ste trein naar huis nog halen? „We waren met de auto", ver volgde Gerrit. „Nee, dat we zp opeens weggingen, had een an dere oorzaak. En we vinden het jammer, dat we hier van avond moeten zijn en moeten zeggen wat Jan eigenlijk had moeten doen. Juffrouw Van der Ham, we zullen niet langer om de zaak heendraaien; u zult uw verloving met Jan moeten ver breken, want hij is al jaren met een ander meisje verloofd." De kleur uit Beps gezicht week angstig snel weg en haar handen, die ze rustig in haar schoot had, begonnen te trillen. „Dat klinkt erg hard voor u; dat begrijpen we. Maar we voe len ons verplicht op te komen voor het meisje, dat hij eens zijn woord gegeven heeft-" „Wilt u.wilt u me eens pre cies vertellen, hoe dat allemaal ir elkaar zit?" HOOFDSTUK 5. eerst in Purmerend en later in Delft, yan Jans omgang met zijn buurmeisje Ida en het wachten van het meisje op hun broer, tot hij afgestudeerd zou zijn. „Na tuurlijk was er geer sprake van een officiële verloving", besloot Gerrit zijn verhaal, „want bei den wilden het geheim houden tot Jan klaar was met zijn studie. Maar daarna heeft hij niets meer van zich laten horen en Ida wacht nog steeds op hem." Er heerste geruime tijd een zwijgen in het vetrek. Bep wist zich langzamerhnad te beheersen en hoewel haar stem toonloos klonk, vroeg ze ten slotte: .Waarom bent u naar mij gegaan en en niet naar Jan?" aantal „Op de avond na het feest, i eigenlijk 's nachts, hebben we een lang gesprek gehad met Jan", legde Kor uit, „maar we konden met hem niets aanvan gen. We hebben hem toen drie dagen tijd gegeven, maar tot op heden heeft hij niets van zich Ingenieur Reising was 's nior- gens met zijn verloofde de stad in geweest. Samen kochten ze hun ringen en daarna gingen ze koffiedrinken in Wassenaar. Be sloten werd kaartjes te bestellen en het officiële verlovingsfeest op de komende Zondag, 21 April, te vieren. De oudjes vonden het best en het speet Jan, dat hij die zelfde middag al weer weg moest. Het was een belangrijke reis en het ging om een order van mil- lioenen. Frankrijk, dat met En geland in oorlog was met Duits land, moest zijn industrie inzetten voor de bewapening. Maar men had ook spoorwegmateriaal nodig ^ram gezond^ men wilde in Nederland een Hij locomotieven laten bou wen. Nederland was echter neu traal en er zouden wellicht moei lijkheden ontstaan, als Duitsland te weten kwam, dat Nederland voor Frankrijk deze machines ging bouwen. Engeland was mede-oorlogvoerende en Enge land zou Frankrijk deze machi nes leveren. Alleen zouden de on derdelen, o.m. de gepatenteerde ketel, uit Nederland komen Daarvoor moesten enkele bespre kingen gevoerd worden en Jan had de opdracht naar Engeland te gaan voor het behartigen van de belangen der N.V. Diezelfde middag moest Jan nog vertrek - Bep bracht hem naar Schiphol. Met enige angst in haar hart- Want er vlogen ook Duitse vlieg tuigen boven Engeland. Even had ze gezegd: „Kun je niet met de boot gaan?" Doch dit was minstens even riskant, want geregeld werden er schepen ge torpedeerd. Het afscheid was kort en toen het vliegtuig uit het oog verdwe nen was, reed Bep weer in haar wagentje naar Wassenaar. Onwe tend nog van het bezoek, dat des avonds zou komen. De besprekingen duurden lan ger dan Jan had vermoed. Maar Zaterdagmiddag vloog hij terug naar Nederland en was verwon derd dat Bep niet op Schiphol was. Hij had nog wel een tele- De afdeling voorlichting van het Amerikaanse ministerie van marine te Washington heeft gis teren verklaard, „op het ogen blik" niet te beschikken over in lichtingen omtrent een bericht I verschilde van honderden andere, uit Tokio volgens hetwelk een die op onze vliegtuigen zijn ge noemde berichten uit Tokio. Een woordvoerder van de ma rine verklaarde, dat de aanval geschiedde in de zone van het Koreaanse strijdtoneel en „niet liet zich naar Den Haag rijden, omdat hij eerst nog even de post wilde doorzien. Daarna zou hij zich wat opknappen en naar Wassenaar rijden, om ver slag uit te brengen van de be sprekingen en daarna nog gezel lig een uurtje met Bep doorbren gen. (Wordt vervolgd. waarnemingsvliegtuig van de Amerikaanse marine Zaterdag bij de Siberische kust door een Russische jager zou zijn neer geschoten. Volgens het bericht verrichtte het toestel met een be manning van vijf koppen meteo rologische waarnemingen. Enige óren nadat 't bericht over het neerschieten van een Ameri kaans marinevliegtuig bij de Si berische kust door een Russische jager werden gepubliceerd heeft de Amerikaanse marine te Was hington Maandag bekend ge maakt, dat een van haar patrouil levliegtuigen Donderdag j.l. aan vallen van twee straaljagers van het Russische type Mig boven de Gele Zee heeft afgeslagen en naar zijn basis op Korea is terug gekeerd. Twee leden van de be manning werden tijdens het ge vecht gedood en twee gewond. Het bewuste vliegtuig was een vliegboot; de aanvallers waren 2 Chinese jagers van het type Mig- 15. Tijdens het gevecht werd het Amerikaanse toestel beschoten. Het kon evenwel de Westkust van Korea bereiken en voorlopig gerepareerd worden alvorens naar Iwakoeni in Japan verder te vliegen. Volgens zegslieden van de Amerikaanse marine heeft het incident, waarover thans officieel mededelingen zijn gedaan, aanlei ding gegeven tot de eerder ge daan". Het Amerikaanse toestel was op een meteorologische waarnemingsvlucht toen het werd aangevallen. Het gevecht speelde zich 220 km ten Westen van Korea en ten Noorden van de 38ste breedtegraad af. De aanvallende vliegtuigen droegen merktekens van communistisch China. Vogende maand zullen in Monschau 52 inwoners van het plaatsje Mützenich, bij Aken aan de Belgische grens, terechtstaan wegens smokkelen van 85 ton koffie ter waarde van ongeveer 1 millioen mark. Een tiental niet-blanken is Zondag in Kaapstad gearresteerd wegens overtreding van de voor schriften van de spoorwegen op grond van de apartheidsbepalin gen. Zij waren een wachtkamer voor blanken binnen gegaan. Dit is de eerste keer sinds het begin van de campagne van lijdelijk verzet van niet-blanken in Zuid- Afrika, dat een dergelijk incident in Kaapstad is voorgevallen. Tot dusver zijn, de andere steden meegerekend, 3.000 personen ge arresteerd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2