De Kabinetsformatie Achter'tIjzeren Gordijn Amboncsc oud-K.N.LL-militairen van De Japanse handel met communistische landen ProfBeel vraagt ontheffing De Koningin in Den Haag De jarige Prinses 300o000ste bezoeker in Breda-Oranjestad over de voorstellen tot werkverschaffing De Vrije Pers' ontvoeringen over de De geallieerde luchtaanvallen^in Korea NIEUW- ZEELAND BEPERKT ZIJN INVOER DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2104. De Nederlandse belangen Egypie in WEERSVERWACHTING HOOGWATER Mr. L A. Donker bij de Koningin ZON- en MAAN STANDEN. op onder op onder Aug. 5 5.08 20.23 20.24 4.08 6 5.09 20.21 20.42 5.45 7 5.11 20.19 20.56 7.20 8 5.13 20.17 21.10 8.50 9 5.14 20.15 21.23 10.18 10 5.16 20.14 21.38 11.43 De botsing tussen twee autobussen in Texas Hefschroefvliegtuigen naar Wiesbaden Peruaans kabinet afgetreden INDONESIË Het overlijden van Eva Peron EGYPTE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredac.iixr I. van de Sande tëadactie-adres: Ncordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NcL 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent) iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De kabinetsformateur, prof. Beel, zet zijn pogingen om een regering te vormen voort. Hij begaf zich Maandagoch tend naar Dr Drees en hij zou 's middags een gezamenlijke be spreking hebben met de frac tievoorzitters Donker, lEomme, Tilanus en Schouten. In het weekend heeft prof. Beel niemand ontvangen. Wij vernemen nog van de ex- kabinetsformateur prof. Beel, dat hij de bijeenkomst, welke hij gis termiddag nog heeft gehad met de vier fractievoorzitters, bedoel de als een afsluiting van zijn po gen een parlementair kabinet te formeren met steun der vier in het geding zijnde partijen. Tegelijk heeft hij echter van de gelegenheid gebruik gemaakt zich te oriënteren op de mogelijk heid een extra-parlementair ka binet te vormen, dat dus los zou staan van de fracties. Prof. Beel had in sulk een kabinet figuren willen opnemen, die toch een ze kere binding zouden hebben met de vier partijen. Het bleek hem, dat hij van drie fractievoorzitters dienaangaande geen tegenwer king zou hebben te verwachten. De voorzitter van de P.v.d.A.- fractie echter zag in een extra parlementair kabinet op de voor genomen basis een verdere ver slechtering van de positie van de P.v.d.A. in de regering. Zodra het prof. Beel bleek, dat een extra-parlementair kabinet niet te vormen zou zijn met P.v.d.A.-figuren, heeft hij zijn po gingen ook in dit opzicht ge staakt. Hij wees erop dat niet alle combinaties voor zulk een kabi net voor hem acceptabel zijn. Prof. Beel schetste de thans ontstane toestand als zeer moei lijk. H. M. de Koningin heeft Maan dagmiddag in het paleis aan het Voorhout in afscheidsge hoor ontvangen de heer Hossein Navab, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Iran. PRINS BERNHARD EN PRIN SESJES TERUGGEKEERD. Prins Bernhard en de prinses sen Beatrix en Irene zijn gister avond om half zeven met een re- geringsdakota uit Helsinki op Soesterberg teruggekeerd. De prins en zijn dochters gebruikten de lunch in Kopenhagen. Ook het koninklijk jacht de „Piet Hein" zal nu de terugreis naar öns land aanvaarden. De heer Cnoop Koopmans, Hr. Ms. gezant in Syrië en de Liba non heeft zich Maandag van Bei roet naar Cairo begeven, tenein de zich omtrent de ontwikkelin gen in Egypte en de situatie van de Nederlandse belangen aldaar te oriënteren. Naar men weet is Mr. Cnoop Koopmans destijds benoemd tot gezant in Egypte, doch naar aanleiding van de ge wijzigde titulatuur van de toen malige koning van Egypte is hij nog niet kunnen overgaan tot het overhandigen van zijn geloofs brieven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Toenemende bewolking. Toenemende bewolking en hier en daar enige regen. Matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 6 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.47 2.22 3.02 3.12 Het kabinet der Koningin deelt mede: Prof. dr. L. J. M. Beel heeft H.M. de Koningin verzocht hem te willen ontheffen van zijn op dracht tot het vormen van een kabinet. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Het Kabinet der Koningin deelt mede: De voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, mr L. A. Donker, is gisteravond om half negen door H.M. de Konin gin op paleis Soestdijk in audiën tie ontvangen. Vandaag wordt prinses Irene 13 jaar en dat zij op weg is een waardige vertegenwoordigster te worden van haar roemrijk ge slacht, toont deze unieke foto. H.K.H. is de speelse jaren van de jeugd langzamerhand ontwassen. Zij wijdt zich meer aan de studie en de sport. Vooral op paardrij den is zij dol en de stal van Soest- dijk herbergt verschillende van haar lievelingsdieren. n.m. 2.09 2.44 3.24 3.34 ZON MAAN Nu de autoriteiten in Rood- China zich dezer dagen geheel concentreren op de viering van het 25-jarig bestaan van het „volksleger", willen wij ander maal wijzen op het gemak, waarmee de communistische propagandisten over aperte on juistheden heenstappen en de geschiedenis naar hun hand zetten. Het is zo langzamerhand ge bruikelijk geworden om de mas sale strijdmacht van Mao Tse Tung en de zijnen voor te stel len als een „bevrijdingsleger" maar als men ziet waar de be vrijding van het Chinese volk op neerkomt, springt de onjuist heid van deze kwalificatie al direct in het oog. De rest van de wereld en speciaal China's buurlanden, die hun sociale, economische en politieke vrijheid naar waarde weten te schatten zal er goed aan doen zich door de zwart wit propaganda van de Chinese machthebbers niet uit het rech te spoor te laten brengen en wel te bedenken dat het „bevrijde" China met zijn machtige volks leger een ernstige bedreiging vormt voor haar vrijheid en on afhankelijkheid. Het gehele Verre Oosten zou in een groot concentratiekamp veranderen, wanneer de communistische stortvloed niet door de hechte dijken der democratie werd te gengehouden. Er is een vraag, waarop de Chinese communisten nog nim mer een afdoend antwoord hebben kunnen geven en die luidt: In het Oranjekwartier te Bre da het uit karton en andere hulpmiddelen opgetrokken his torische plekje in de 700-jarige stad Breda is Zondagavond de 300.000ste bezoeker begroet. Het was mevr. A. M. Maree uit Utrecht. Zij bezocht samen met haar echtgenoot die als 299.999ste werd genoteerd, de Oranjestad. Het echtpaar werd gehuldigd en kreeg verscheidene geschenken. Mevr. Van Schijn- del uit Waalwijk, die als nr. 300.0001 de poort passeerde, deelde in deze hulde. Indien uw regering werkelijk geheel China onder haar gezag heeft kunnen brengen, waarom is het dan nodig dat zij zo'n enorme troepenmacht op de been houdt. Het geregelde staande leger telt meer dan 5 millioen man, dc- „vrijwilligers" in N.-Korea meegerekend, met een reserve van 12 millioen manschappen, die hun militaire opleiding in middels reeds voltooid hebben of nog in dienst zijn. Verder is er de geheime politie, de Kung An Tui, waarvan de omvang niet bekend is. Wat wij wel we ten is dat dit „veiligheidsor gaan" in een militair apparaat van de eerste orde kan worden omgezet. Het wil ons voorkomen dat deze troepen onmogelijk alleen kunnen dienen om de binnen landse veiligheid in Rood-China te verzekeren zodat de gevolg trekking voor de hand ligt dat de Chinese machthebbers een aanvalsoorlog voorbereiden om de buurstaten te bevrijden, lees: hun de zegeningen der commu nistische slavernij deelachtig te doen worden. Wij hebben gisteren gemeld van doorgaans welingelichte zij de vernomen te hebben, dat er weinig belangstelling bestaat voor aan de hier te lande vertoe vende Ambonezen gedane voor stellen tot werkverruiming. De Ambonese oud-K.N.I.L.-mi- litairen, georganiseerd in de B.P.R.M.S. en de. C.R.A.M.E., reageren daarop thans met een verklaring, waarin zij o.m. zeg gen: „De Ambonezen zijn vanzelf sprekend geheel bereid om alle voorstellen tot werkverschaffing te aanvaardten en zij hebben dit de regering dan ook schriftelijk en mondeling doen weten zonder dat zij aan hun bereidheid tot aanvaarding van die voorstellen „nieuwe voorwaarden hebben willen verbinden". De regering en haar ambtena ren hebben echter geen gelegen heid laten voorbijgaan de Am bonezen duidelijk te laten voelen, dat hun verblijf in Nederland en vooral de thans aangeboden werkgelegenheid een enorme fi nanciële last voor de Nederland se gemeenschap betekent. Deze houding der regering mis kent de werkelijkheid en toont een ontstellend gemis aan be grip voor de wanhopige positie, waarin de Ambonezen door het beleid der regering zijn geraakt. Indien de Nederlandse regering de sinds 25 April 1950 voortdu rende handhaving van het hun, blijkens duidelijke rechterlijke vonnissen, toekomende zelfbe schikkingsrecht zou hebben in gewilligd, dan zou het niet nodig zijn geweest de Ambonezen naar Nederland te laten komen. In dien de regering nu alsnog de Indonesische regering zou laten weten dat zij staat op de nako ming der R.T.C.-overeenkomsten met betrekking tot het zelfbe schikkingsrecht der Ambonezen, dan is het misschien ook thans nog niet te laat om de Ambone zen naar hun vaderland te doen terugkeren. De Ambonezen hebben daarom na kennisneming van de voor stellen tot werkverschaffing aan de regering gevraagd, dus niet meer dan gevraagd of zij voornemens was om het so ciale vraagstuk van het verblijf In Waco (Texas) zijn twee autobussen op elkaar gereden en in brand gevlogen. Volgens de eerste politierapporten zijn vijftig personen omgekomen. Thans is vastgesteld, dat ten gevolge van het op elkander rijden van twee autobussen, hetgeen te Wace, in de Ame rikaanse staat Texas, geschiedde, tenminste 28 en mogelijk 33 per sonen om het leven zijn gekomen. Onder de doden bevinden zich de bestuurders van beide bussen. De lijken van 28 inzittenden zijn ge borgen. Vijf passagiers worden nog vermist. 24 Gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. De toe stand van velen van hen is ern stig. De oorzaak van het ongeluk, dat het ernstigste wordt genoemd dat tot nu toe door botsingen tus sen autobussen is veroorzaakt, is nog niet bekend. Japan is met Engeland, Frank rijk, Canada en de Ver. Staten overeengekomen, dat het toezicht op zijn handel met China en an dere communistische landen zal worden gecoördineerd met het toezicht op de handel van de an dere landen van het Westelijke blok. Dit besluit werd genomen op een te Washington gehouden conferentie van vertegenwoordi gers der genoemde landen. Na afloop der conferentie werd een officiële verklaring uitgegeven, waarin echter geen bijzonderhe den over de aard van de gesloten overeenkomst werden bekend ge maakt. Medegedeeld werd, dat er aan bevelingen zullen worden gedaan aan de regeringen der landen van het Noordatlantische verdrag. Deze landen hebben zitting in de commissie voor de controle op de handel tussen Oost en West en als resultaat van de overeen komst zal Japan eveneens in deze commissie vertegenwoordigd worden. De commissie, die te Pa rijs is gevestigd, zal dus voort aan ook met het toezicht op de handel van het Verre Oosten belast zijn. Het is niet bekend, of de overeenkomst inhoudt, dat de strenge beperkingen op de Japan se handel met de communistische landen van Azië, die tijdens de bezetting zijn ingesteld, zullen worden gehandhaafd. Men meent te weten, dat de beperkingen, welke de commissie te Parijs heeft ingesteld, minder streng zijn dan die, welke voor de Japan se handel golden. 70 Km ten oosten van Te heran is een meteoorsteen neer gekomen, die een gat van ruim 12 meter diepte in de grond heeft geslagen. De schok was tot 5 km in het rond merkbaar. der Ambonezen in Nederland op te lossen en een werkelijke lots verbetering voor de Ambonezen te bewerken op de enig mogelij ke wijze, namelijk langs de weg van het recht, dus door het ver lenen van steun aan de verwe zenlijking van Linggadjati, Ren ville en de mantelresolutie der R.T.C. toekomende zelfbeschik kingsrecht. Op deze allesbeheer sende vraag, die een eerlijke en spoedige beantwoording drin gend behoeft, is de regering tot op heden het antwoord schuldig gebleven. Indien de regering bereid is de Ambonezen te steunen in hun streven om recht te verkrijgen, dan is werkverschaffing in Ne derland op kosten van de Neder landse gemeenschap onnodig. In dien de regering niet bereid is die steun te verlenen, dan zijn de Ambonezen niet bereid in dienst der regering te treden, daar zij anders verraad zouden plegen tegenover hun broeders en zusters in hun vaderland, die tegen een overmachtige agressie het verzet volhouden." De twee Amerikaanse Sikorsky hefschroefvliegtuigen, die een vlucht over de Atlantische Oceaan hebben gemaakt, zijn gis termiddag van Schiphol vertrok ken naar Wiesbaden, het einddoel van hun vlucht. Volgens een communiqué van de Peruviaanse voorlichtings dienst is het kabinet van Peru Zaterdag afgetreden en het ont slag door de president van de re publiek aanvaard. De gewezen premier generaal Zenon Noriega is belast met de vorming van een nieuwe rege ring. Het te Surabaja verschijnende blad „De Vrije Pers" acht het dui delijk, dat de onlangs in het Che- ribonse plaats gehad hebbende ontvoeringen voornamelijk wer den .gepleegd om losgeld te krij gen, zoals dit in West-Java meer is voorgekomen. De felle actie van het leger in de richting van de vermoede verblijfplaats van de ontvoerden kon wel eens ave rechts uitwerken. In feite wordt daarmee zelfs gedreigd", aldus het blad, dat vervolgt: „Uit Ban dung ontvangen berichten zeg gen, dat de civiele en militaire overheid het betalen van losgeld verbieden. Men wil het beta len van losgeld zelfs aanmer ken als een opzettelijke steun aan subversieve elementen. En kele maatschappijen, die ontvoer de employé's hebben losgekocht, schijnen hierdoor zelfs in moei lijkheden te geraken. De overheid wil, dat men de zaak geheel aan het leger overlaat, dat dan moet trachten door gewapende acties en niet met rupiahs de ontvoer den te bevrijden. Men erkent het risico, dat hieraan voor de ont voerden is verbonden, maar acht dit minder belangrijk dan het uit keren van contanten aan de ont voerders. Een dergelijk stand punt lijkt ons te star en moreel niet te verdedigen. Uiteindelijk blijft het voor verantwoordelijk heid van de Indonesische over heid, dat ontvoeringen hebben kunnen plaatsvinden. Zij is aan sprakelijk voor de veiligheid, het leven en het bezit van de hier wo- nende buitenlanders. Wanneer nu blijkt, dat althans levens gered kunnen worden door het betalen van losgeld, dan dient zij niet tussenbeide te komen of wellicht zelfs 'vervolgingen te lanceren. Als men het scherp stelt, zou zij zelfs de bedragen van het losgeld voor eigen rekening moeten ne men, ongeacht de verdere maat regelen, welke zij daarna tegen de betrokken benden denkt te treffen", aldus „De Vrije Pers". Volgens een bekendmaking van de geallieerde luchtmacht hebben vliegtuigen der V. N. na twee zware aanvallen een be langrijk Noordkoreaans militair hoofdkwartier bij Pjongjang gis teren in vlammen achter gela ten. Bij de eerste aanvalsgolf werden duizenden liters napalm en bijna 200 ton springstoffen neergeworpen. Daarna werd het doelwit gemitrailleerd. Enkele uren later volgde de tweede golf. Hierover zijn nog geen berichten ontvangen. In een officiële verklaring is medegedeeld, dat geallieerde ja gers een zestigtal Noordelijke straaljagers van 't type Mig in de lucht hebben waargenomen. Eén Mig werd vernietigd en één beschadigd. Radio-Pjongjang heeft in een uitzending, die in Tokio is Onge vangen, gemeld, dat 100 toestel len van de V. N. Maandag een dorp bij Pjongjang hebben aan gevallen. Tweehonderd wonin gen werden door brand verwoest en talrijke boeren verloren het leven, aldus Radio-Pjongjang. 6 geallieerde vliegtuigen werden neergeschoten en vijf bescha digd. Panmoendjon sukkelt verder. De stafofficieren hebben Maan dag te Panmoendjon in onderge schikte kwesties iets bereikt. De uitwisseling van krijgsgevange nen is echter nog buiten beschou- wing gebleven. De Argentijnse staatsradio-om roep heeft medegedeeld dat pre sident Peron met ingang van Maandag a.s. de leiding van de stichting „Eva Peron" (die lief dadige doeleinden nastreeft) op zich zal nemen. Voorts zal de pre sident drie maal in de week aan het bureau, dat zijn vrouw in het ministerie van arbeid bezette, werken, om er de behoeftigen te ontvangen. Reuter meldt dat de Argentijn se federale politie voortaan elke avond ter nagedachtenis van Eva Peron één minuut stilte in acht zal nemen, en wel op het tijdstip van haar overlijden. De arbeiders zullen Zaterdag avond a.s. ter ere van de nage dachtenis van 's presidenten echt genote, een reusachtige fakkel optocht houden. De Nieuw-Zeelandse reserve bank heeft bekendgemaakt, dat zij haar deviezentoewijzingen in 1953 zal beperken tot 40 procent van het totale bedrag aan de viezen, dat in 1950 is verstrekt. De reservebank verwacht een aanzienlijk tekort op de beta lingsbalans en behoudens bij zondere omstandigheden is zij niet bereid in 1953 de deviezen reserve verder aan te spreken, daar deze reserve dan tot bene den het veiligheidspunt zou da len. Ook voor de rest van 1952 zullen alleen in bijzondere om standigheden deviezen voor in voer worden verstrekt. In de jaarperiode, geëindigd Juni j.l. had N.-Zeeland een te kort op zijn betalingsbalans van 51.274.000 pdst., vergeleken met "n overschot van 39.133.000 pdst. over het voorafgaande jaar. In de eerste helft van 1952 wees de N.-Zeelandse betalingsbalans 'n tekort aan van 16,5 millioen pdst., dat voornameijk het ge volg was van een groot tekort in het betalingsverkeer met het sterlinggebied. Met het dollar- gebied en met de andere landen buiten het sterlinggebied had N.-Zeeland over de eerste helft van 1952 en over de jaarperio de, geëindigd 30 Juni j.l., een zeer actieve betalingsbalans. RUIM 22.000 GULDEN VOOR KAMPER SLACHTOFFERS. Na de brand in de Klokkensteeg te Kampen, waarbij bijna het ge hele gezin Breuker omkwam, heeft het te Kampen opgerichte comité „Gezin Breuker" een be drag van 7210,72 ontvangen voor de achtergebleven kinderen. Behalve dit bedrag heeft een dag blad o.m. nog omstreeks 15.000 voor de achtergebleven kinderen ingezameld. De Egyptische minister-presi dent Ali Maher heeft Maandag avond medegedeeld dat maatre gelen zullen worden genomen om de kosten van levensonderhoud in Egypte, die thans 350 procent hoger zijn dan vóór de oorlog, te doen dalen. De prijzen van eerste levensbehoeften, suiker en petro leum zullen verlaagd en aan( prijabeheersing worden onder worpen. Ali Maher deelde voorts mede dat de regering zich bezig houdt met de reusachtige eigendom men, die ex koning Faroek in Egypte bezit. Hij bezit ruim 100 duizend ha landbouwgrond, ver scheidene paleizen, verzamelin gen kunstvoorwerpen van fabel achtige waarde en een persoon lijk fortuin van tenminste 212 millioen gulden. Een regerings commissie is opgedragen na te gaan hoe Faroek zijn bezittingen heeft verworven. De regering overweegt voorts het bedrag, waarop de leden der Egyptische koninklijke familie van staatswe ge recht hebben, met een derde te verminderen. De nieuwe Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, Walter Donnelly, heeft op een Maandag te Bonn gehouden pers conferentie onder meer medege deeld dat de Sowjet-Unie heeft verzocht West-Duitsland strate gische goederen aan Oost-Duits- land te doen verkopen. De Russen deden hun verzoek in een nota, die thans door ver tegenwoordigers der drie Wester se mogendheden wordt bestu deerd. Donnelly zeide dat het verworpen zou worden. „Wij kunnen en willen niet toestaan dat van strategisch belang zijnde goederen, die de vrije landen no dig hebben, terecht komen bij staten, die hen bedreigen", zeide hij. Donnelly verklaarde voorts er zeker van te zijn dat Duitsland weer verenigd zal worden. „Kunstmatige, door de Sowjets ingestelde scheidingen kunnen geen weerstand bieden aan jde macht van een vrije pers", zeide hij. Donnelly deelde verder mede dat de Verenigde Staten, vóórdat Frankrijk en West-Duitsland had den besloten over het vraagstuk van het Saargebied te gaan on derhandelen, stappen bij deze beide landen hadden gedaan. Hij antwoordde bevestigend op een vraag, of de Verenigde Staten met nadruk te kennen hadden ge- geven gaarne overeenstemming over dit geschil te zien bereiken. In antwoord op vragen over de toestand in Oostenrijk Don nelly was, vóór zijn benoeming tot hoge commissaris der Vere nigde Staten in West-Duitsland, Amerikaans ambassadeur te We- ne zeide Donnelly dat de Oos tenrijkers z.i. geen aansluiting meer bij Duitsland wensen. Hij zeide dat de Russen in de afgelo pen twee jaar geen grotere ge neigdheid hebben getoond om met het Westen tot overeenstem ming te komen en de bezetting van Oostenrijk te beëindigen. Glenwolfe, hoofd van de afde ling administratief beheer van 't Amerikaanse hoge commissa riaat in West-Duitsland, deelde op de persconferentie mede dat, ter wijl het personeel van het Ame rikaanse hoge commissariaat en der consulaten van de Verenigde Staten in West-Duitsland in het afgelopen belastingjaar reeds met veertig procent is verminderd, in de komende tien maanden een nieuwe inkrimping zal plaats vin den, waardoor een vijfde gedeel te van 't overgebleven personeel eveneens zal afvloeien.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1