Weinig belangstelling voor opleiding van Ambonezen De economische en sociale raad der Verenigde Naties Sanapirin&&Gi DËDÜÏTii BINNENSCHEEPVAART KOREA de V.S. Hel mes gei-ckken prinses Irene dertien jaar "Dag„van hei Vaderl*nd AKKERTJES Truman tekent de overeenkomsten van Bonn Vliegtuig van Acheson maakte noodlanding WEK DE GAL IN UW LEVER OP Chinees protest over toewijzing vliegtuigen aan EGYPTE PERZIE STAAL VOOR MILITAIRE BESTELLINGEN Staat van oorlog in Indonesische territoriale wateren H. M. de Koningin oniving Prol. Beel Koningin op C. S.: Hoe heeft de ivaterpoloploeg het er afgebracht 9 Augustus algemene staking in België zenuwpijn,kiespijn WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. De verjaardag van Koning Haakon van Noorwegen epwèWoendplifiverdrijvend Relletjes in Italiaans Somalibnd Frankering bij abonnement: 'i neuzen £H_recteur-Hoofdredac„ur I. van tie Sande ïjedactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2103. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Naar van doorgaans welinge lichte zijde wordt vernomen be staat weinig belangstelling voor aan de hier te lande vertoevende Ambonezen gedane voorstellen tot werkverruiming. Op 18 Juni is, na het antwoord van de regering op vragen van het Kamerlid Bruins Slot, aan de drie organisaties der Ambonezen voorgesteld om voor vierduizend man de gelegenheid open te stel len om toe te treden tot een bij zonder (burger-) bewakings corps, om op uitgebreider schaal deel te nemen aan vakopleidingen en het inrichten van kampwerk plaatsen of om tot te treden tot de interne kampdiensten voor keukendiensten, corveewerk enz. De besturen der organisaties hebben aan deze voorstellen nieu- we voorwaarden willen verbin den, die voor hen passend zijn ten opzichte van hun verlangens naar een vrije Molukse staat. In deze voorstellen konden het hoofd Ambonnese woonoorden in Nederland, generaal P. Scholten, noch de regering treden. Hoewel door het aannemen der voorstellen de maatschappe lijke positie der betrokkenen u. aanzienlijk zou worden verbeterd en te Barneveld in een fietsen en het probleem van tewerkstel- '-*• *"1 ling in het bedrijfsleven na een vakopleiding zou kunnen worden omzeild, bleven de organisaties aandringen op erkenning van hun nationale eisen, op een mili taire status en voorbereiding op een vrijheidsstrijd. Zij hebben dan ook de termijn van antwoord op 31 Juli laten verstrijken, zodat naar veler mening de voorstellen tot lotsverbetering als gefrus- teerd mogen worden beschouwd. Zulks ondanks de voortdurende aandrang van Ambonnese kant om meer opleiding en arbeid te krijgen. Bij de inschrijving voor het be wakingskamp meldden zich 39 Keiezen en 4 buiten de kampen wonende Ambonezen; 55 Keiezen schreven in voor uitbreiding van de vakopleiding en 5 voor inter ne kampdiensten. Ruim honderd dus van de 4.000 mannen boven de 18 jaar, die werken kunnen. Het aantal mannen, vrouwen en kinderen in de woonoorden is intussen gegroeid tot 13.700. On geveer 400 man volgen vakoplei ding in de kampen en 100 in rijkswerkplaatsen. Bovendien werkt een betrekkelijk klein aan tal in schoen- of kleermakerijen in Woerden, Echt en Schatten berg. In Slikkerveer op een werf beid, omdat bij het oogsten op boerenbedrijven een aardige stui ver is te verdienen. Nu de voorstellen tot algemene bezigheid, behoorlijke verdiensten en sociale zorg op arbeidscontract door het verstrijken van de ter mijn als verworpen moeten wor den beschouwd, vraagt men zich in Den Haag af, wat nu zal moe ten gebeuren. Verwacht wordt, dat de regering en wellicht ook het parlement zich nader zullen beraden. Voorlopig zal de situatie in en om de Ambonese woonoorden echter niet veranderen. Zaterdag omstreeks midder nacht heeft blijkens verklaringen van getuigen, in een café aan de Vleeshouwerstraat te Antwerpen de 37-jarige Nederlander F. van D. uit Breda, in een vlaag van jaloersheid zijn vroegere verloof de, de 27-jarige D. D. en haar moeder mevr. D. L.-Van P., ver scheidene messteken toegebracht. Na in het ziekenhuis te zijn verzorgd werden beide vrouwen, die ernstig gewond zijn, op hun verzoek naar hun woning overge bracht. Van D. is voortvluchtig. Vanwege de verhoogde activi teit bij het smokkelen en het toe nemend aantal personen, dat In donesië clandestien verlaat en binnenkomt, is bij presidenteel besluit in de Indonesische wate ren de staat van oorlog afgekon digd, waardoor militaire machts instellingen kunnen worden aan gewend bij de bestrijding van een ander. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen voor betere huid en haarverzorging bij de keuze van het meest ge schikt model, en voor uw haar en huidverzorging, geven wij u gaarne advies. Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit heeft Zaterdag middag ten paleize Soestdijk prof. dr A. J. M. Beel in audiëntie ont vangen. Terwijl heel Nederland nog treurt over de onfortuinlijke wed strijd van onze waterpolospelers tegen Zuid-Slavië reed Zaterdag een in dit opzicht onbezorgde koningin met haar eigen wagon, die aan de Parijs-express was gekoppeld, het centraal station te Amsterdam binnen. Enkele se conden nadat de koningin de trein had verlaten, begroet was door ir F. Q. den Hollander en haar particulier secretaris, W. J. baron Van Heeckeren van Mole- caten, deelde zij echter de mi neurstemming over deze tegen slag reeds met alle sportlievende landgenoten. Haar eerste woor den op Nederlandse bodem gol den namelijk dit sportevenement: „Hoe heeft de waterpoloploeg het er afgebracht?" Het gelaat van Hare Majesteit betrok ken nelijk, toen haar de 21 neder laag werd medegedeeld. Prinses Marijke en prinses Margriet, die er evenals de ko ningin opgewekt en gezond uit zagen, bekommerden zich minder om deze nationale zorg en nestel den zich spoedig in de Cadillac, die op het eerste perron van het station stond geparkeerd. De ko ningin bedankte de president-di recteur van de spoorwegen voor de uitstekende reis (de trein kwam prompt op tijd om vijf over tien binnen), stapte toen ook in de auto en in straffe vaart ging het naar paleis Soestdijk, de kabinetszorgen tegemoet. fabriek werkt een aantal Ambo nezen tot volle tevredenheid. Vooral voor de vakopleiding tot metaalbewerker bestaat veel ani mo. De jeugd gaat zo geregeld mogelijk naar school. Op het ogenblik wordt van scholen en opleidingen nogal eens gespij- De Belgische algemene vak bond heeft de arbeiders opgeroe pen tot een algemene staking van 24 uur op 9 Augustus uit protest tegen de militaire diensttijd van twee jaar. Het nationale comité van het algemeen vakverbond deelde o.m. mede, dat het de krachten van de internationale vakbonden zal mobiliseren voor gemeenschap pelijke actie in de zes landen van de Europese defensiegemeen schap en dat het tot alle gepaste middelen zijn toevlucht zal nemen om zijn doel te bereiken. Achttien maanden acht het verbond de ma ximum-tijd voor militaire oplei ding. Het bestuur van de socialisti sche partij, dat evenals het natio nale comité van het vakverbond in Luik bijeen is, heeft de actie van het vakverbond goedgekeurd en zijn solidariteit met de stakers uitgesproken. Te Luik wordt thans een ,,ar- beidsfestival" gehouden onder auspiciën van de socialistische internationale organisatie. De economische en sociale raad der Verenigde Naties heeft een zitting beëindigd, die 11 we ken heeft geduurd. De raad heeft een aantal besluiten genomen met betrekking tot de ontwikke ling van economisch onvoldoende ontwikkelde landen, de interna tionale handel, het streven naar volledige werkgelegenheid, de economische stabiliteit en de groei van de wereldbevolking. Voor de ontwikkeling der in geringe mate geïndustrialiseerde landen heeft de raad de wereld bank opdracht gegeven de moge lijkheid te onderzoeken van de oprichting van een internationale financieringsmaatschappij, die tot taak zou hebben de investe ring van particulier kapitaal in deze landen te stimuleren. Ver der is een commissie van deskun digen ingesteld, die een plan zal bestuderen, dat de oprichting be oogt van een internationaal fonds Tergende pijnen^.düldeloos.maar niet hope loos, want "AKKERTJES'versIaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. he/pen direct medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Vrij zonnig. Vrij veel zonneschijn met slechts enkele verspreid optre dende buien. Matige tot vrij krachtige Zuid-westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 5 AUGUSTUS. President Truman heeft Zater dag de contractuële overeen komsten van Bonn getekend. Amerika is aldus het eerste land, dat de conventies heeft be krachtigd. De senaat bekrachtigde de over eenkomsten de vorige maand, maar de bekrachtiging was nog niet definitief voor ondertekening der documenten door president Truman. Deze verrichtte de han deling te Kansas, waar hij zijn vacantie doorbrengt. In een verklaring zei Truman: „Bekrachtiging van deze docu menten betekent de laatste in een lange serie pogingen dezer rege ring om langdurige en vriend schappelijke betrekkingen tussen de V. S. en Duitsland tot stand te brengen. Deze bekrachtiging is ook een verdere stap in de rich ting van het verzekeren van de veiligheid van West-Europa en het gehele Noordatlantische ge bied". De conventies van Bonn verle Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.55 1.30 2.10 2.20 n.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 op onder op onder ZON MAAN Aug. 5 5.08 20.23 20.24 4.08 6 5.09 20.21 20.42 5.45 7 5.11 20.19 20.56 7.20 8 5.13 20.17 21.10 8.50 9 5.14 20.15 21.23 10.18 10 5.16 20.14 21.38 11.43 Het vliegtuig, waarin de Ame rikaanse minister van buiten landse'zaken, Dean Acheson, en andere afgevaardigden naar de drie-mogendheden conferentie te Honoloeloe waren vertrokken, moeten maken, omdat een der motoren niet in orde was. Er zijn geen gewonden. Het toestel heeft inmiddels de reis voort gezet. nen de president naar mijn me ning geen nieuwe wetgevende be voegdheid, aldus Truman. Aangaande een interpretatie die de senaat bij de bekrachtiging der documenten had toegevoegd, met name betrekking hebbend op de bevoegdheid van de president om troepen naar Europa te zen den verklaart truman: „Deze in terpretatie vermindert in geen enkel opzicht de vastbeslotenheid der V.S. om hun verplichtingen na te komen. Zij vergroot noch vermindert voorts de bevoegdhe den, die de president krachtens de grondwet bezit. Ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van koning Haakon van Noorwegen hebben de Noor se gezant en mevrouw Jorstad 'n receptie gegeven op het gezant schap. Onder de gasten bevonden zich talrijke hoofden van diplo matieke vertegenwoordigingen in Den Haag en vele andere ambas sades en gezantschappen hadden vertegenwoordigers gezonden. Het ministerie van buitenlandse zaken was onder meer vertegen woorfligd door mr H. F. van Tienhoven en de heer A. H. E. Hasselman en de gemeente Den Haag door de loco-burgemeester ir L. J. M. Feber. Ook de Neder landse marine was vertegenwoor digd. De Noorse gezant bracht een toast uit op de 80-jarige vorst. voor economische ontwikkeling. Dit fonds zal gevormd worden door bijdragen van verschillende landen. Tijdens de besprekingen over de economische wereldsituatie hebben de delegaties van het Sowjetblok aangedrongen op uit breiding van de handel tussen Oost en West. Zij voorspelden een toenemende daling van de levensstandaard in het Westen als gevolg van de herbewape ning. Van Amerikaanse zijde werd hierop geantwoord, dat in tegendeel de industriële produc tie voor civiele doeleinden voor deel ondervindt van de verhoog de wapenproductie en dat er geen enkele reden bestaat om een eco nomische crisis te verwachten nu het tempo der herbewapening is vertraagd. De delegaties der Westeuropese landen legden de nadruk op de noodzakelijkheid van een verlaging der douaneta rieven, in het bijzonder in de Ver. Staten. Wat de wereldbevolking betreft heeft de raad het eerste interna tionale rapport over dit onder werp bestudeerd. In dit rapport werd medegedeeld, dat de wereld bevolking jaarlijks met 25 mil- lioen zielen toeneemt. De helft van de wereldbevolking leeft in Azië, in welk werelddeel zich echter slechts 11 van de be- staansbronnen van de wereld be vinden. In Noord-Amerika, dat over 45 van de bestaansbron- nen beschikt, woont echter slechts 10 van de wereldbevol king. In 1954 zal een internatio nale conferentie over bevolkings vraagstukken worden gehouden. De economische en sociale raad heeft zijn bevindingen samenge vat in een rapport, dat bespro ken zal worden in de komende algemene vergadering der Ver enigde Naties te New York, die 14 October a.s. zal beginnen. H.K.H. Prinses Irene viert 5 Augustus haar 13e verjaardag. Opname W. Schurman N. F. K. De meer dan acht millioen Duitsers uit de vroegere Duitse gebieden in het Oosten, hebben Zondag hun „Dag van het vader land" gehouden. In geheel West-Duitsland wer den bijeenkomsten gehouden. In toespraken werd het verlangen geuit, om eenmaal op vreedzame wijze naar „het land van de va deren" terug te keren. De ver drevenen uit het Memelgebied herdachten tevens de stichting van hun vaderstad, 700 jaar ge leden. In Hamburg werd een verga dering gehouden, waaraan 15.000 mensen deelnamen. Franz Thedieck, staatssecreta ris aan het ministerie voor zaken betreffende geheel Duitsland, zei- de in een toespraak, dat slechts met instemming van „de vrije landen van Europa" en na het vinden van vreedzame middelen aan de wens van deze verdreve nen zou kunnen worden voldaan. Thedieck zeide, dat het een zaak voor het gehele Duitse volk diende te zijn om „de landen, die thans door een vreemde mogend heid worden bezet" terug te krij gen. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilletjes. Het personeel van de „Tram ways de Liège—Seraing", dat se dert twee dagen in staking is, heeft Zondagochtend het werk hervat. De bestandsbesprekingen. Na de schorsing van een week van de bijeenkomsten der voltal lige bestandsöelegaties zijn de gedelegeerden Zondag weer bij een geweest. Er werden geen vorderingen gemaakt. Op verzoek van de V.N.-afge vaardigden zullen de voltallige delegaties niet voor volgende week Maandag, 11 Augustus, op nieuw bijeenkomen. Na de bijeenkomst van Zondag morgen verklaarde generaal Har rison, dat niemand iets nieuws te verklaren had gehad. Generaal Nam II had met tegenzin inge stemd met een nieuwe schorsing der besprekingen. Aan het begin van de bespre kingen hadden de Noordelijken geklaagd over schending van het neutrale gebied door geallieerde artillerie. Twee granaten zouden Zaterdag binnen dit gebied zijn gevallen. Er zal een onderzoek naar deze klacht worden inge steld. Na de afgevaardigden zijn de stafofficieren een half uur bij eengeweest. Ook zij hadden geen vordering gemaakt. Vandaag ver gaderen zij opnieuw. De plaatsvervangende minis ters van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjang Han Foe, heeft krachtig gepro testeerd tegen „de Britse inbe slagneming te Hongkong vxn vliegtuigen, die aan Chinese com munistische luchtvaartmaat schappijen behoorden". In deze verklaring wordt tevens gepro testeerd tegen „vervolging door de Britse regering van personeel, dat het eigendom van de beide maatschappijen bewaakte". De vliegtuigen, vijf Convairs, achttien toestellen van het type C-46 en zeventien Dakota's, wer den Maandag bij besluit van de Kroonraad aan een Amerikaanse maatschappij toegewezen. De aanspraak van communis- De Perzische Tweede Kamer volger is generaal Roehellah Age- heeft Zondag inbeslagneming veli, een gewezen prefect van de van de bezittingen van ex-pre-1 politie. Hij beho'ort tot dezelfde mier Ghavam es Soeltaneh ten i militaire groep als zijn voorgan- bate van de nabestaanden van ger. hen, die bij de onlusten van 21 Juni om het leven zijn gekomen, goedgekeurd. Een bedrag van ruim ƒ300.000 zal worden gere serveerd voor Ghavams echtge note en kind. Ook de gelden van de in 1946 door Ghavam gestich te democratische partij zullen worden geconfisceerd. De bezittingen van Ghavam bestaan voornamelijk uit thee plantages in Noord-Perzië. De senaat moet de inbeslagneming nog goedkeuren. De Perzische volksvertegen woordiging heeft Mossadeq de volmachten, waarom hij verzocht had, gegeven. Onder meer hebben deze volmachten betrekking op militaire zaken en de exploitatie van de olie. Tijdens het debat zijn onder meer aanvallen gedaan op techni ci van het Amerikaanse punt-vier- program. Gemeld wordt, dat ge neraal Gazan Panah afgetreden is als chef van de generale staf. Hij heeft zijn ontslag „om gezond heidsredenen" verzocht. Zijn op- Gemeld wordt, dat prinses Asj- raf, zuster van de sjah, naar Ge- nève vertrokken is. Naar thans bekend wordt, heb ben Donderdag in de havenplaats Kismajoe (Italiaans Somaliland) demonstranten de politie met messen en stenen aangevallen. Twee Italiaanse politiemannen en een inheemse onderofficier werden gedood. Er is een uit gaansverbod tussen zonsonder gang en zonsopgang uitgevaar digd en velen zijn aangehouden. De demonstraties waren, naar gemeld wordt, georganiseerd door het jeugdverband als pro test tegen overheidsmaatregelen tijdens het bezoek van een lege ringsfunctionaris aan de plaats. Aile bureaux van de bond zijn gesloten. De Egyptische strijdkrachten hebben thans, tien dagen na de staatsgreep, de straten weer aan de politie ter bewaking overge laten. Alleen bij de ingang van het hoofdkwartier van generaal Naguib buiten de stad staan nog zes pantserwagens opgesteld. Op Cyprus aangekomen vacan- tiegangers hebben verklaard, dat Zaterdag kort vóór het vertrek van het Griekse schip Corinthia uit Alexandrië, waarmee zij de reis naar Cyprus maakten, twin tig Egyptische functionarissen, onder wie een lijfarts van ex- koning Faroek, door de politie van boord zijn gehaald. De Duitse vloot voor de bin nenscheepvaart is volgens een bericht van het Duitse ministerie van verkeer niet meer in staat aan de vraag naar scheepsruimte te voldoen. De Nederlandse Rijn- vloot, zo heet het in het bericht, die anders als de grootste reserve gold en die in het Rijngebied mede gebruikt had kunnen wor den, heeft niet in de verwachte mate deelgenomen aan het ver keer, daar zij andere opdrachten had. Een sterke uitbreiding en vernieuwing der Duitse binnen vloot wordt nodig geacht. De vloot beschikt thans nog pas over drie kwart van haar vóóroorlogse capaciteit. Volgens het bericht ziin veertig tot vijftig millioen mark nodig om de vloot op het gewenste peil te brengen. Deze gelden zouden in hoofdzaak door de overheid moeten worden ge fourneerd. Men acht voor een reeks van jaren de bouw van 120.000 tot 150.000 ton scheeps ruimte per jaar nodig- tisch China werd ongeldig ver klaard. De vliegtuigen waren door de Amerikaanse maatschappij in December 1949 van de Chinese nationalistische regering ge kocht. Het oppergerechtshof van Hongkong had beslist, dat deze koop onwettig was, aanvoerend dat de vliegtuigen op die datum eigendom waren geworden van de nieuwe Chinese regering te Peking. Deze uitspraak werd echter ongedaan gemaakt door de Britse Kroonraad. In zijn verklaring zegt Tsjang Han Foe nog, dat de Britse rege ring „in het geheel geen jurisdic tie heeft over de eigendommen in Hongkong van de (Chinese» luchtvaartmaatschappijen. „Ook heeft zij geen recht naar deze eigendommen de hand uit te ste ken of ze te beschadigen of over te dragen". Hij verklaart tevens, dat be halve genoemde vliegtuigen in Hongkong ook „andere eigen dommen" der Chinese maat schappijen in beslag waren geno men en dat het bewakend perso neel was mishandeld en gevan gen gezet. Voorts beschuldigt hij de Britse regering ervan haar medewerking te hebben verleend aan de vernietiging van zeven vliegtuigen door „agenten en gangsters van de Kwo Min Tang". Tsjang eist „onmiddellijke res titutie" der genoemde eigendom men en stopzetting van de „ver volging" van het bewakend per soneel der Chinese luchtvaart maatschappijen, „anders moet de Britse regering de volledige ver antwoordelijkheid dragen voor alle gevolgen van haar handelin gen". De Amerikaanse regering heeft aan de weer op gang komende staalindustie opdracht gegeven naar gelang van het product tot 100 procent van haar productie te reserveren voor militaire or ders en orders voor het atoom wapen of voor werktuigmachines- De National Production Autho rity deelde aan alle fabrieken mede, dat zij, alvorens over te gaan tot uitvoering van civiele orders, tot een' vastgesteld per centage van haar capaciteit voor- rangswerk voor de defensie moe ten aanvaarden. De reservering varieert van 100 procent voor granaatstaai tot slechts 5 procent voor camouflagenetten en spij kers. De beperking zal voor som mige staalsoorten voor civiel ver bruik zoals staven voor krukas sen van auto's vrij groot zijn.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1