MEER ARRESTATIES EN MEER VERZET IN OOST-DUITSLAND INDRUKKEN UIT POESAN A.N.W.B. WAARSCHUWT WIELRIJDERS OUPE k Old n lid 1 De verkeerde vrouw Duitsers in het Vreemdelingenlegioen Er komen nog steeds nieuwe concentratiekampen bij INDONESIË Nederlandse en kinderen ontvoerd vrouwen Dr Kortenhorst over de beslissing van de Eerste Kamer Stof of modder Het stoffelijk overschot van mevrouw Peron Voorzichtig in heuvelland DE CONVENTIES VAN BONN Franse werfagenten zoeken hun prooi onder Duitse werklozen DE VLIEGENDE SCHOTELS DE DEFENSIEBIJDRAGE VAN AUSTRALIË EN N.-ZEELAND ONDER DE TWEEDE BLAD Zaterdag 2 Augustus 1952 7e Jaargang No. 2102 Verzorg Uw huid Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk In couranten en tijdschriften wordt melding gemaakt van een georganiseerde mensenroof, be dreven door de organen van de Oost-Duitse politie. Anti-com munisten worden op de straat en in hun huizen overvallen en weggevoerd en pas maanden later komt de familie dan tot de ontdekking dat de Oost-Duitse Sicherheïtsdienst de hand in het spel heeft. Deze daden van georganiseerde mensenroof worden niet alleen in Oost-Duitsland bedreven, doch ook in andere landen waar de communisten regeren; erger, zij komen ook voor in West-Duits- land en wel onder de ogen van de West-Duitse politie en de ge allieerde bezettingsautoriteiten. Vooral in West-Berlijn verdwij nen de mensen plotseling van hun werk, uit hun huizen en van de weg. Het communisme vreet aan de heiligste zaken van het individu, aan zijn geestelijke en persoonlijke vrijheid; want dit soort van zaken telt de N.K.W.D. en hoe al die terreur-organisaties mogen heten niet. Het is misschien voor velen moeilijk te geloven, maar in Oost- Duitsland worden mensen om des gewetens wille vervolgd, al leen omdat ze géén communist zijn. De gevangenissen en de concentratiekampen van wijlen Hitier zijn door de Russen en hun satellieten niet afgebroken, maar hersteld en opnieuw in ge bruik genomen en nieuwe kam pen komen er nog steeds bij. Het is gevaarlijk om dicht in de buurt te komen van de Oost-Duit se grenzen; dit is vooral het ge val in Berlijn. Iedere dag komen daar gevallen van mensenroof voor en wanneer het slachtoffer zich durft te verzetten, volgt een schietpartij. In heel Duitsland heerst een sfeer van onderling wantrouwen, want de een loert op de ander. Onlangs werd in West-Duitsland een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers der Evange lische kerk. Jonge en oude theo logen wisselden hun gegevens uit en daaruit bleek, dat onder de Oost-Duitsers een anti-Westerse stemming wordt gekweekt. Het moet een eer zijn voor iedere Oost-Duitser zo leren de com munistische machthebbers zijn mede-burgers die „Westers" denken en voelden bij de rode machthebbers aan te brengen. Oost-Duitsers, die Westerse cou ranten lezen of brieven ontvan gen uit het „Westen", moeten er terdege rekening mee houden, dat zij vroeg of laat ter verant woording worden geroepen, al of niet gevolgd door gevangenis straf. Veel van deze in het nauw gebrachte mensen worden ten overvloede gedwongen tot het verrichten van zekere „diensten ten behoeve van de politieke po litie". Het is momenteel dan ook zo, dat er in de z.g. Deutsche demo- kratische Republik in de loop van de tijd pl.m. 50.000 Oost- en West-Duitsers in de door Hitier gebouwde concentratiekampen terecht zijn gekomen, terwijl 37.000 Duitsers niet vallende onder de 50.000 hiervoor vermel de personen naar 't „Oosten" werden getransporteerd. Alleen al in 1950 werden 43.000 jeugdige personen door O.Duitse „recht banken" en op politieke gronden veroordeeld. Deze getallen zijn in 1952 nog veel hoger geworden. In de be rucht geworden jeugdgevangenis te Waldheim in Oost-Duitsland zitten pl.m. 6000 jongeren gevan gen, waaronder kinderen van 14 en 15 jaar. Steeds meer verzet komt er onder de O.-Duitsers tegen hun onderdrukkers. Dit verzet was eerst lijdelijk, doch is sedert lang omgeslagen in actief verzet en de Oost-Duitse politie is slechts met hulp van de Russen ih staat dit verzet te onderdrukken. De machthebbers zien er geen gat meer in het verzet uit te roeien, want de vrije meningsuiting, de geestelijke en persoonlijke vrij heid laat zich niet uitroeien of vernietigen. In Oost-Duitsland heerst thans wat eens in ons va derland heeft gegolden: „Er is slechts één orde, de orde van het verzet". De voorzitter der Tweede Ka mer, Dr L. G. Kortenhorst, gaf desgevraagd aan het A.N.P. zijn mening te kennen over de Don derdag gevallen beslissing van de Eerste Kamer waardoor het aantal leden der Tweede Kamer niet kan worden uitgebreid. De heer Kortenhorst meende, dat men een goed verliezer moet zijn, maar dat de Tweede Ka mer aan de andere kant geen gelegenheid ongebruikt zal la ten toch haar uitbreiding te verkrijgen, zij 't op langere ter mijn. Er was algemeen op deze uitbreiding gerekend, aldus de Kamervoorzitter en het is jam mer, dat belangrijke figuren, die zouden worden benoemd verklaard, thans geen deel aan de werkzaamheden kunnen ne men. Met deze beslissing der Eer ste Kamer is deze aangelegen heid niet van de baan. 'n Meer algemene herziening der grond wet ligt immers in het voorne men en daarbij kan de kwestie worden geregeld. Die herziening zal dan tevens grondiger worden voorbereid dan de huidige. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huidPurol. Officieel is meegedeeld, dat volgens de wens van president Peron het stoffelijk overschot van zijn echtgenote tot 9 Aug. op het ministerie van arbeid blijft. Het wordt dan naar het con gres gebracht en de volgende dag naar het hoofdbureau van het algemeen vakverbond. Het blijft daar tot het grafmonu ment gereed is. J0(. VERKEERSFATSOEN OVER DE GRENS. De A.N.W.B. heeft medege deeld, dat er van Belgische zijde wordt geklaagd over het gedrag van Nederlandse wielrijders, die na 't overschrijden van de grens maar doen, alsof België geen verkeersregels kent. Over het algemeen treedt de politie tegenover vreemdelingen zeer soepel op. Dat geldt voor België, Nederland en bijna alle andere landen, die het op prijs stellen vreemdelingen te ontvan gen. Dit wordt op prijs gesteld, omdat een proces-verbaal in het buitenland voor de Nederlanders moeilijkheden met zich mee brengt, terwijl ook vreemdelin gen hier te lande zich onaange naam bejegend voelen, wanneer zij „op de bon" gaan. Wij menen, dat dit probleem van onvoldoende naleven der verkeersregels door vreemdelin gen zich niet alleen in België voordoet. Wij zien in alle landen, dat vreemdelingen zich gedragen alsof zij nog nooit van verkeers regels gehoord hebben. Op dit kwaad wordt door de toeristische propaganda-organen onvoldoende gewezen. Laat men op steeds meer papieren, die vacantiegan- gers meenemen naar het buiten land, vermelden hoezeer het ge wenst is de verkeersregels in acht te nemen. Zijn er afwijken de regels met Nederland in be paalde delen van Europa, dan dienen deze tevens vermeld. Door veel voorlichting zullen wij ook in het buitenland leren ons verkeersfatsoen te houden. DE NOODWET. In een enkele zin werd dezer dagen aangekondigd, dat de Tweede Kamer zich weer ac- coord heeft verklaard met de verlenging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening voor drie jaar. Men was wel gedwongen deze wet te verlengen, omdat zij voor een bepaalde tijd was aan genomen. De bedoeling van zo'n tijdelijke wet is de Kamers gele genheid te geven een definitie ve regeling te maken. Het vraagstuk der ouderdoms voorziening houdt nu al jaren de gemoederen bezig. In tal van publicaties heeft men al 't voor en tegen van de verschillende systemen van ouderdomsverze- kering belicht. Men is het er al gemeen over eens, dat de huidi ge regeling niet bevredigt. Nu zijn wij toch benieuwd, of de nieuwe Tweede Kamer aan de behandeling van dit vraagstuk toekomt. Het heeft niet langer zin de huidige ouderdomsvoorziening een noodregeling te noemen, in dien men telkens de werkings duur van de wet met enige jaren verlengt. Dit vraagstuk vraagt om een spoedige oplossing. Het heeft nu lang genoeg ge duurd. Nu het toeristisch hoogsei zoen is ingegaan, acht de A.N. W.B. het nodig een waarschu wing te richten tot de toeristen, die per fiets de Veluwe en het Z.-Limburgse heuvelland in trekken óf hun tochten uit strekken tot de Ardennen en verder. Blijkens gegevens van het Roode Kruis heeft de ervaring in Z.-Limburg uitgewezen, dat het aantal rijwielongevallen in deze streken tijdens de vacan- tiemaanden opzienbarend groot is. Het betreft meestal fietsers, uit de vlakke delen van ons land afkomstig en niet gewend aan het berijden van hellingen. Voor velen heeft het met gro te snelheid afrijden van sterk dalende wegen een bijzondere bekoring, waaraan men zich met overgave en zonder op het gevaar te letten wijdt. Het is dan ook met trieste regelmaat, dat deze „sport" slachtoffers eist. Velen komen ten val en worden daarbij ernstig en zelfs zeer ernstig gewond, terwijl in het gunstigste geval kleding en fiets het moeten ontgelden. Wel zijn op verschillende ge vaarlijke plekken waarschu wingsborden geplaatst, doch deze blijken weinig effect te sorteren. Vooral jongeren plegen de hellingen af te „rossen", als of zij met de Tour de France bezig zijn. De A.N.W.B. waarschuwt met klem tegen deze roekeloosheid. Men spiegele zich in het heuvel land aan de rijgewoonten van de streekbewoners, die de geva-door ren kennen en dus kalm en be heerst en geleidelijk afremmend een helling afrijden. Vanzefsprekend doet men er goed aan zorg te dragen voor twee onafhankelijk werkende remmen. De le lt. Oorlogscorrespondent J. Rups heeft aan de legervoor- lichtingsdienst het volgende ge schreven uit Korea: Poesan, mooi op een heuvel helling gelegen, is de tijdelijke zetel van de Koreaanse regering, zolang Seoul nog te dicht bij het front ligt. Poesan is voor ons Nederlandse detachement VN. een pleisterplaats voor nieuw aangekomen troepen, voor ver trekkende groepen en voor ver lofgangers, die voor vijf dagen naar Tokio gaan of daar vandaan terugkomen. Daarom is Poesan belangrijk. Anders zouden wij die stad niet aankijken en in een wijde boog omtrekken. Poesan had oorspronkelijk 300.000 inwoners, maar dit aantal is sedert het uitbreken van de Koreaanse oorlog uitgegroeid tot bijna twee millioen. O, zeker er heerst woningnood, maar de Ko- reanen stellen niet zulke hoge eisen aan een woning als wij: een stapel planken en een stuk of wat platen gegolfd blik, kun stig gemaakt van door de geal lieerden weggegooide bierblikjes, vormen voldoende materiaal om een voor Koreaanse begrippen geriefelijke woning te bouwen. Poesan is een Oosterse stad in een oorlogvoerend land. Wij kun nen ons voorstellen, dat de trams, die door de stad rijden, eens een ordentelijk uiterlijk hebben ge had, doch thans zijn het grauwe wrakken, met fragmenten van ruiten (de rest is met planken dichtgespijkerd), vol deuken en gaten en met een onder het rijden oorverdovend geratel. Wij gelo ven dat de aan Koreanen toebe horende auto's eens prima wa gens waren, doch thans is er geen een, die niet geheel is scheefgezakt en er uitziet als een een autobus verpletterd den, toen ze nog normaal berijd baar waren. In de week, die wij in Poesan hebben doorgebracht, hebben wij tweemaal de bovenleiding van de stadstram naar beneden zien ko men en in het begin hebben wij de auto's geteld, die vlak voor onze ogen een wiel verloren, tot wij bij drie en zestig maar zijn opgehouden, omdat wij per slot ook nog andere dingen aan het hoofd hebben. Wat in Poesan het eerst opvalt is het enorme aantal mensen, dat zich op straat bevindt. Daarvan wordt zeker drie vierde deel ge vormd door leeglopers, niet om dat de Korenanen lui zijn, maar omdat er voor hen geen werk is. Ruim vijf millioen burgers zijn uit de Noord-Koreaanse volksre publiek gevlucht omdat zij het daar niet langer uithielden en al die vijf millioen hebben zich in de Zuid-Koreaanse steden geves tigd, omdat daar de voedseldis tributie (door de hulp-organisa ties der Ver. Naties) het best ge regeld is. Voorts tracht men nog iets bij te verdienen door de we lig tierende zwarte handel, die voornamelijk draait om camera's (meest van Japans fabrikaat), Engelse sigarettenaanstekers en prullaria. Wanneer het niet. regent is Poesan voortdurend gehuld in een wolk van stof, opgeworpen door het zeer drukke militair vervoer en wanneer het wel regent ligt de modder overal decimeters dik op. Het militaire leven voert in Poesan de boventoon. Er zijn vele militaire kampementen, meest aan de rand van de stad en overal treft men militaire eet- gelegenheden, waar de officieren en soldaten voortreffelijk maal tijden kunnen genieten, zonder dat zij daarvoor behoeven te be talen of naar hun herkomst wordt gevraagd. En voor de mili tairen biedt deze stad hoege naamd geen verpozing buiten de kampementen, zodat zij 's avonds altijd weer vroeg thuis zijn om desnoods in de stromende regen een filmvoorstelling bij te wonen. petroleumblik, dat weer uitge klopt is. En dat behoeft ook nie mand te verwonderen, want de wegen in Poesan zijn ongetwij feld de slechtste in heel Azië en hebben nog slechts de naam „weg" behouden uit vroeger tij- Drie Nederlandse vrouwen en twee kinderen zijn Dinsdag in het gebied van Cheribon door 'n onbekende bende ontvoerd, toen zij met een schoolbus, die enkele suikerondernemingen exploiteren, van Cheribon naar de onderne ming Sindang Laut terugkeerden. Het zijn de dames Jordans met 58) Nadruk verboden. Jan had zwijgend geluisterd en diepte zijn sigarettenkoker op. Hij stak een sigaret aan en keek beide broers minachtend aan. Na korte tijd gerookt te hebben zei hij: „Hoewel ik hele maal geen verantwoording schuldig ben aan twee van mijn broers, die mij van mijn prilste jeugd af in de wielen hebben ge reden, wil ik toch wel een ant woord geven op die idiote be schuldigingen van jullie. Want ik neem aan, dat Kor ook voor Gerrit gesproken heeft. Welnu, hoe jullie aan dat praatje ko men, dat ik met Ida verloofd ben of was, nog wel in het ge heim, is mij een raadsel. Inder daad heeft er wel iets bestaan tussen ons, doch dat kan je ge voegelijk beschouwen als een flirtation, als je dit woord ver staat: een jeugdscharreltje. Ik neem aan, dat jullie vroeger ook wel eens met deze of gene griet uit de Beemster of Purmerend uit geweest bent. Maar daarin ligt dan maar niet meteen een verloving? Wanneer Ida op mij wacht, moet ik zeggen, dat ik dat erg jammer vind en het be treur, dat dit misverstand is ont staan. Het spijt me erg, maar ik voel voor Ida niet de liefde, die men als man en vrouw moet hebben. Die episode is voorbij. Enfin, jullie weten nu, dat ik met juffrouw Van der Ham ver loofd ben; doe ze de groeten in de Beemster en deel daar mee wat je hier gezien hebt. En nu willen jullie me misschien wel excuseren, want het is al laat en morgen is het voor mij in ieder geval weer vroeg dag." „Voor ons ook," antwoordde Kor onverstoorbaar, „maar dat nemen we ditmaal maar eens op de koop toe. En als jij denkt, dat je je zo gemakkelijk van de Beemster kunt losmaken, dan vergis je zich. Als je zelf niet bereid bent om je verloving met die juffrouw Van der Ham onge daan te maken, dan zullen wij daar morgen eens een boekje van jou opendoen." „Je moest het hart eens in je lijf hebben", siste Jan, terwijl hij in woede zijn sigaret uit kneep. Kor lachte onverstoorbaar. „Dat hart heben wij toevallig wel. Jij hebt je woord eenmaal gegeven aan Ida Meijer en wij, Lord Pakenham, minister van marine in de Labour-regering, heeft in het Hogerhuis ver klaard, dat de oppositie van zijn partij (Labour) tegen de ratifi catie van de conventies van Bonn de positie van de Labour- partij voor lange tijd zou ver zwakken. Een uitstel van de stemming over de ratificatie tot het najaar zou de ratificatie weliswaar niet in gevaar bren gen, doch haar kansen vermin deren. Hij zou zich dan ook van stemming onthouden. Lord Pakenham waarschuwde er tegen de Duisers als pionnen te gebruiken. Men diende de Duitsers te overtuigen van de superioriteit van de geestelijke idealen van het westen. Uitstel van de ratificatie zou de voor uitzichten op een uiteindelijke verzoening benadelen. Hij werd door de conservatie ven toegejuicht. jongens van de Beemster, zullen er voor zorgen, dat je je woord gestand houdt. Onverschillig, of je nu de beroemde uitvinder ge worden bent. Een man een man, een woord een woord. Ida wacht nog steeds op je, ze houdt van je en jij bent verplicht om Met een dreun kwam Jans vuist op de tafel. „En nu is het genoeg!" riep hij, razend van woede uit. „Denkt jullie, dat ik in mijn eigen huis me de les laat lezen? Zelfs niet door m'n broers. D'r uit! En geen woord meer. Ik geef jullie precies één minuut om te verdwijnen, en an ders bel ik de politie op. Ik ben zelfs niet van plan om m'n han den aan jullie vuil te maken!" „Dat zou ook heel onverstan dig zijn", antwoordde Gerrit, die tot nu toe nog altijd gezwegen had, op dreigende toon. „We we ten wel, dat je heel wat in je knuisten hebt, maar daarom ris keren we dat nog wel, zie je? Enfin, we zijn niet van plan ons nog een bekeuring op de hals te halen, dus gaan we. Jij hebt ons één minuut gegeven? Wij zullen wat schikkelijker zijn. We geven jou drie dagen om je verloving te verbreken en naar de Beem ster te komen. Doe je dat niet..." „Dan zullen wij wel de nodige maatregelen nemen", vulde Kor aan op bijtende toon. „Aju." Het tweetal opende de deur en verdween door de gang. De zwa re buitendeur viel weer in het slot en even later hoorde Jan, hoe het vrachtauto'tje gestart werd en wegreed. Jan zuchtte, stak opnieuw een sigaret op en bleef geruime tijd kind, Myedorf met kind en juf frouw Windzant. Volgens latere berichten zouden een dame en beide kinderen Dinsdagavond op de onderneming zijn terugge keerd. De bus werd aangehou den door geüniformeerde lieden, die de inzittenden bevel gaven de wagen te verlaten. De chauf feur mocht zijn weg vervolgen. Nederland dringt aan op maatregelen. Van officiële zijde werd mede gedeeld, dat „de Nederlandse re gering met ontsteltenis kennis heeft genomen van het bericht, dat Nederlandse vrouwen en kin deren in het Cheribonse werden ontvoerd". Aan de hoge commis saris te Djakarta werd opgedra gen terstond de aandacht van de Indonesische regering op dit be treurenswaardige voorval te ves tigen en aan te dringen op alle geëigende maatregelen ter be vrijding van de ontvoerden". In West-Duitse kringen zijn ernstige klachten geuit tegen het optreden van geheime werfagen ten van het Franse Vreemdelin genlegioen. De zetel van dit werfbureau is gevestigd te Frei burg in West-Duitsland, aan de Hexentalstrasse 50. Mogen we de berichten gelo ven, dan zijn de methoden ron- selpractijken die de werfagen- nadenken. Waar bemoeiden zij zich mee? De Beemsterse tijd was voorbij; hij paste niet meer in die periode. Hij had hier zijn werk en zijn kennissen. Hier hoorde hij. Maar toen hij een half uur later in zijn bed lag, kon hij niet in slaap komen. Onwillekeurig kwam het beeld van Ida weer naar voren. En naast dat beeld zag hij Bep. Een vergelijking tussen beide meisjes was niet mogelijk. Ida, de eenvoudige tuindersdochter, die een hekel had aan leren, en die niets lie ver wilde dan een klein huisje in de Heemster met wat kippen en eenden en een geit. Dat was haar verlangen. Ze had het in de tijd, dat hij nog met haar ging, meerdere malen gezegd. Toen hij zijn eindexamen gedaan had en de baan in de fabriek bij Van der Ham had geaccepteerd, had hij haar voor het laatst ge sproken. Toen had hij gezin speeld op het wonen in de stad, maar het meisje had gezegd, dat ze er niets voor voelde. „Als je een auto hebt, kun je toch ook buiten gaan wonen? Wat heb je nu in een stad? Allemaal huizen en nog eens huizen. Ik wil bui ten wonen en dat kan nu toch ook?" En dan Bep. De verstandige fabrikantsdochter, met wie hij altijd uitstekend overweg gekund had. De ontwikkelde vrouw, die als zijn echtgenote in zijn nieuwe leven zou passen. Ze zou een uitstekende gastvrouw zijn, als hij bezoek kreeg. Je kon met haar praten en hij hield van haar. (Wordt vervolgd.) ten toepassen om candidaten te krijgen voor het Franse Vreem- lingenlegioen, niet direct als eer lijk te omschrijven. Volgens de berichten vechten er reeds vele duizenden jonge Duitsers in de rijen van het vreemdelingenlegioen in Indo- China. Een leger zoals het le gioen heeft door aflossing, sterfte en ziekte altijd een chronisch te kort aan soldaten. Thans heeft het Légion Etrangère weer een 10.000 jonge mensen nodig; hiervan wil men trachten circa 6000 vrijwilligers uit Duitsland te betrekken. De wijze waarop deze vrijwil ligers worden aangetrokken, heeft veelal op een af te keuren wijze plaats. De werfagenten zoeken hun prooi onder de vele jonge Duitse werklozen; de vluchtelingen uit de Oost-zone, terwijl de agenten ook de bewo ners der verschillende D.P.-kam- pen bewerken. Dit alles heeft plaats op een wel zeer arglistige wijze. De werfagenten hebben overal hun relaties, die „tips" doorgeven, waarvoor 5 mark wordt uitbetaald bij welslagen. De kringen, waaruit de jonge vrijwilligers komen, zijn zeer verschillend, doch bij velen hun ner heerst een zekere moedeloos heid en apathie tengevolge van de voortdurende werkloosheid en het verlies van huis en hof in de Oostelijke zone. Dit soort van mensen zijn een makkelijk te grijpen prooi voor de werfagen ten, die in dit geval niet op wat geld zien; extra drinkgeld, reis kostenvergoeding en dergelijke. Volgens de berichten moet deze vorm van ronselarij In West- Duitsland een grote omvang heb ben genomen en bij de centrale West-Duitse regering in Bonn wordt nu met klem op het nemen van afdoende maatregelen aange drongen. DODELLJK TRAMONGELUK. Bij de tramhalte Oosterpark in Amsterdam is een jonge vrouw door een wagen van lijn 11 ge grepen, doordat zij niet goed uitkeek bij het oversteken. Zij werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis waar zij kort na aankomst overleed. Volgens het Braziliaanse blad „Ultima Hora" heeft Niels Chris tiansen, alias Josef Starcsny, 'n Duitser van Slavische origine, verklaard in 1940 de vliegende schotel te hebben gereconstru eerd. Christiansen, die in 1942 in Brazilië werd gearresteerd op beschuldiging van het verstrek ken van inlichtingen over Bra zilië en thans een vonnis uitzit van 30 jaar, zeide de vliegende schotel te hebben willen gebrui ken voor de luchtverdediging van Duitsland. Het apparaat kon in 22 uur om de aarde vliegen. Zijn toestel had bij een proef neming een hoogte van 20 km bereikt met een gemiddelde snelheid van 1700 km per uur. Aan de schijf waren aan de buitenkanten reactiemotoren bevestigd en de cabine was er op geconstreerd volgens een cardanstelsel. Christiansen zei, dat het werk was onderbroken door zijn arrestatie en dat mo gelijk een vreemde mogendheid zich bij de val van Duitsland van de uitvinding meester had gemaakt. Hij zeide in staat te zijn de vliegende schotel te re construeren. Percy Spender, de Australische ambassadeur in de Ver. Staten, heeft verklaard dat Australië en Nieuw-Zeeland een millioen man kunnen leveren voor de verdediging van de Ver. Staten, Japan of de Philippijnen in ge val van Sow jet-agressie in de Stille (Oceaan. De Nieuwzeelandse premier Sidney Holland heeft naar aan leiding daarvan verklaard, dat N.-Zeeland een dergelijke ver bintenis niet heeft aangegaan. De minister van buitenlandse zaken van N.-Zeeland, Clifton Webb, heeft voor het vertrek naar de conferentie van Ameri ka, Australië en N.-Zeeland in Honoloeloe gezegd, dat eventu eel te sluiten verbintenissen slechts voorlopig zouden zijn en bekrachtiging door de betrokken regeringen zouden behoeven. In officiële kringen te Welling ton gelooft men, dat N.-Zeeland niet voornemens is een overeen komst te sluiten zoals door Spen der geschetst.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5