Stoutmoediger politiek van de V.S. Zweedse politie wilde 011e Haglund geloven „/fe heb tweehonderd keer gestolen 9 De vorming van het Nederlandse legercorps Atilee contra Bevan in het lagerhuis Wanneer „Ike" president wordt: Dulles bepleit meer aandacht voor „verwaarloosd Azië Oom van Faroek doet beroep op de Egyptische regering De kwestie van de 12 gevangen Nederlanders ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2102. DE KABIHETSVORHING De reis van Koningin Juliana Prinses Wilhelmina Proteststakingen in België Het bezoek van Koningin Juliana aan Orange INDONESIË weersverwachting HOOGWATER. Koning Haakon 80 jaar V.N. strijdkrachten gaan tot de aanval over EGYPTE TUNESIE ZON- en MAAN STANDEN. Labourmciie in Lagerhuis verworpen De aioomoven te Kjeller hankering bi; abonnement: Terneuzen Olrecteur-Hoofdredac_ur I. van de Sande Kedactle-sdres: Noordstraat5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande Temeuzen Ta verten tieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur ffoor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Als de democraten in Novem ber de de overwinning behalen, dan zal, naar wij uit het te Chi cago opgestelde partijprogram ma blijkt, de buitenlandse poli tiek der Verenigde Staten geen verandering ondergaan. Trekken daarentegen de republikeinen onder Eïserhowers leiding aan het langste einde, dan moeten op dit terrein der Amerikaanse acti viteit bepaalde nieuwe ontwik kelingen, die de West-Europese landen geenszins onverschillig kunnen laten, worden verwacht. Duidelijker nog dan door het vage verkiezingsprogram der re publikeinen wordt dit gemaakt door de recente publicaties en redevoeringen van John Foster Dulles. Dulles, die evenals generaal Eisenhower een belangrijk rad in de politieke machinerie van het Trumanregime is geweest, heeft zoals bekend korte tijd na het sluiten vanShet Japanse vre desverdrag aan de democratische regering de dienst opgezegd om in de verkiezingscampagne de panden vrij te hebben. Eisen hower heeft hem geaccepteerd als de toonaangevende republi keinse expert op het gebied der internationale betrekkingen. Het is daarom zeker, dat in het geval van een republikeinse overwin ning deze ervaren advocaat van internationale trusts en vertrou weling van machtige industriële kringen een beslissende stem zal hebben bij de vorming van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Eisenhower zelf heeft Dulles aangespoord tot het schrijven van het onlangs verschenen boek „War or Peace" (Oorlog of Vre de) als een soort aanloop tot de republikeinse verkiezingscam pagne. Dulles schreef het in 2 maanden tijds met hulp van een dozijn secretarissen en twee sty listen van de uitgeverij MacMil- lan. Maar dit achtste-wees- kindje eiste al spoedig schitteren der en krachtiger formuleringen. Men kan deze vinden in verschil lende sindsdien door Dulles ge houden redevoeringen en in zijn artikel in het tijdschrift „Life", getiteld „A Policy of Boldhess" (Een stoutmoedige politiek). DE HETE SOEP. Men kan rustig aannemen, dat Eisenhower uit deze teksten de inspiratie zal putten voor zijn verkiezingsredevoeringen en als hij gekozen wordt voor de buitenlandse politiek van de Ver enigde Staten. Natuurlijk geldt ook hierbij de opmerking, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend, maar het zou aan de andere kant toch volkomen ver keerd zijn, in de uitlatingen van Dulles slechts de wens naar nieu we leuzen te zien. Zoals begrijpelijk stelt Dulles, die immers evenals Eisenhower nauw bij het totnogtoe gevoerde beleid is betrokken geweest, zich achter een aanzienlijk deel van Trumans buitenlandse politiek. Zijn critiek richt zich vrijwel niet tegen hetgeen is gedaan, maar wel tegen alles, wat ongedaan is gelaten. Dit „ongedaan gelate- ne" betrekt Dulles vóór alles op het Aziatische toneel. Hij is van mening, dat de Verenigde Staten resp. het Westen de wezenlijke samenhang van de Europese en de Aziatische verdediging uit het oog hebben verloren. Bovendien is hij, in tegenstel ling met George Kennans theo rie van een „containment" (in toom houden) van de Sowjet- Unie en een „stalmate" (schaak mat) als bevredigende doelein den, voorstander van een „meer dynamische" opvatting. Terwijl hij voor Europa een zekere sta tische politiek van afweer ge schikt acht, gelooft hij, dat deze voor Azië verkeerd is en stelt daarom een overeenkomst tussen de Westelijke geallieerden voor, volgens welke iedere verdere communistische agressie in Azië met vergeldingsmaatregelen te gen de aanvaller zelf en niet door een locale tegenstand, zoals in Korea moet worden beantwoord. Omtrent de kabinetsvorming valt geen nieuws te vertellen. Vandaag zal de koningin in Ne derland terugkeren. Veronder- steldt wordt dat prof. Beel dan spoedig aan Hare Majesteit ver slag zal uitbrengen van de stand van zaken. HAKD TEGEN HARD. In wezen is dit hetzelfde denk beeld, dat reeds verschillende malen in Amerika is geuit dat nameijlk een nieuwe daad van agressie volstrekt ernstig moet worden genomen en dat men de agressor niet op het punt van de aanval, maar in zijn binnenland door bombardementen en een blokkade zou moeten treffen. Verder eist Dulles dan nog een „politiek offensief" van moreel karakter, steunend op een verkla ring van Washington ten gunste van een bevrijding der onder drukte naties van het Sowjet juk. Overigens voegt hij daar voorzichtig aan toe: „Wij wensen geen serie van bloedige opstan den en bloedige vergelding. Maar er is, zoals Tito heeft bewezen, een vreedzame scheiding van Moskou mogelijk. De slavernij kan zo onvoordelig worden ge maakt, dat de slavenhouder van zijn slaven afziet". Nu is het leggen van de nadruk op Azië als een „verwaarloosd oorlogsterrein" reeds lang een geliefkoosde bezigheid van zeke re republikeinen. Het scherpst is dit gebeurd door Mac Arthur. Eisenhower heeft dit voorbeeld van zijn vroegere superieur op de Philippijnen niet gevolgd en hij is zeker ook niet van plan, dit in de toekomst te doen. Maar zo wel hij als Dulles zoeken naar 'n middenweg tussen de linkse en rechtse stromingen in de republi keinse partij en onderstrepen het Russsiche gevaar via Azië (met de woorden van Lenin en Stalin, dat „de overwinning op het kapi talisme over Azië leidt"), heel wat duchtiger dan totdusver door Truman, Acheson, Kennan en generaal Bradley is gedaan. Na tuurlijk is dit alles nog vrij vaag en critici hebben Dulles dan ook reeds gevraagd, zich nader te verklaren. Wat bedoelen Eisen hower en hij bijvoorbeeld met een „afschrikwekkende bewape ning" en wat met een „vergel dingsactie"? Er wordt op gewezen, dat reeds op het ogenblik een ernstige aan val, op Berlijn om eens iets te noemen, onmiddellijk de totale tegenstand van het Westen tot gevolg zou hebben. „Maar", zo vraagt o.a. de „New York Times", „hoe moeten wij ons gedragen bij agressie op kleinere schaal, zoals deze in Korea, Indo-China en Malakka plaats heeft?" Dulles ontkent wel,'dat zijn programma een algemene oorlog zou kunnen ontketenen, maar nadenkende Amerikanen schij nen te vrezen, dat talrijken daar in toch 'n dergelijke dreiging zou- deh kunnen zien. En in ieder geval maken zijn dubbelzinnig heden het programma tot een gevaarlijke propagandastof voor de vijanden van het Westen. Prinses Margriet en prinses Marijke, die drie weken vacantie hebben doorgebracht bij haar vroegere gouvernante op het kas teel van Boutaric te Angles zijn Donderdag tegen middernacht met de trein uit Toulouse naar Parijs vertrokken. Vrijdag hebben zij zich in Parijs bij Koningin Juliana gevoegd om gezamenlijk naar Nederland te rug te keren. Prinses Wilhelmina heeft Vrij dag dr. Albert Schweitzer in haar hotel te Trois Epis ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Prinses Wilhelmina zal waar schijnlijk Woensdag per vliegtuig van het vliegveld Mulhouse Bazel vertrekken. Prins Mohamed Aly, de 77- jarige oom van Faroek en dege ne die op het ogenblik bet eerst in aanmerking komt voor de troonsopvolging, heeft een be roep op premier Maher gedaan, „de koninklijke familie en haar rechten op de troon te bescher men". Naar verluidt heeft prins Aly dit verzoek gedaan in een boodschap, die hij uit Zwitser land, waar hij om gezondheids redenen verblijft, aan de premier heeft gericht. Het Nederlandse legerkorps, dat in September zal deelnemen aan geallieerde oefeningen in Duitsland, wordt thans gevormd, gedeeltelijk uit de parate onder delen, gedeeltelijk uit eenheden, die binnenkort zullen worden op geroepen voor herhalingsoefenin gen. Alle onderdelen zullen tot hun vertrek naar Duitsland in Neder land worden geoefend, hetzij in of nabij hun verblijven, hetzij in gebieden welke geschikt zijn voor oefening in groter verband, zoals dit in de loop van het voorjaar en de zomer reeds enkele malen gebeurde. Bovendien zullen verscheidene onderdelen uit de verblijven, wel ke zij thans in gebruik hebben, worden overgebracht naar tijde lijke legeringsplaatsen. Zij wor den dan samengevoegd in één ge bied, zoals de onderdelen van de 3e divisie, die thans verspreid liggen over velerlei plaatsen. Vele onderdelen zullen worden Op te to)p van het kasteel de St. Eutrope bezichtigt de Koningin de overblijfselen van het kasteel van de voorvaderen uit het Huis van Orange. Wederom een ontvoering. Gisteren is een nieuwe ontvoe ring in het gebied van Cheribon bekend geworden, zo seint de correspondent van Aneta te Ban dung. Dondermorgen werd de assitent-boekhouder Pieters van de suikeronderneming Gempol, toen hij met zijn echtgenote na een bezoek aan een dokter in Cheribon terugkeerde, door een bende aangehouden en ontvoerd. De heer en mevrouw Pieters werden in het bos geleid. Later op de dag kreeg de heer Pieters opdracht van de bende om voor een jaar naar de onderneming terug te keren. Zijn vrouw bleef achter, overgeleverd aan de ge nade van de bende. Men veron derstelt, dat het bij de ontvoerin gen de benden te doen is om los geld. Mevr. Jordans met twee kinderen terug. Nader wordt gemeld, dat me vrouw Jordans met twee kinde ren op de onderneming Sindang Laut is teruggekeerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Wederom enkele buien. Aanvankelijk licht tot half be wolkt. Later op de dag verander lijke bewolking met enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG 3 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.24 11.59 0.39 0.49 gelegerd in verblijven, niet voor dit doel zijn bestemd, maar waarin zodanige voorzie ningen zijn getroffen, o.a. door aanleg van waterleiding en ver lichting, dat zij voor legering kunnen worden gebruikt. Een klein gedeelte der troepen zal zelfs geheel te velde verblij ven. Deze wijze van legering is noodzakelijk wegens de volledige bezetting van de beschikbare huisvestingsruimte. De oefeningen en de verplaat singen zullen zodanig worden uitgevoerd, dat andere belangen, zoals die van het verkeer en van de recreatie, zoveel mogelijk worden ontzien, terwijl de voor schriften tot bescherming van o.a. het natuurschoon en de oogst onverminderd wordt gehand haafd. Vrijdagochtend heeft het per soneel van de tramdienst Luik Seraing de arbeid voor 24 uren neergelegd als protest tegen de 24 maanden dienstplicht. In de loop van de dag zouden de sta kers vergaderen. In het bekken van Luik zijn Donderdag ook in vele andere be drijven stakingen uitgebroken. Het werk is neergelegd in de Cockerill-fabrieken, in de kolen mijnen te Seraing, in de fabrie ken te Ougrée-Marihaye en in de welke daarvan afhangende kolenmij nen, in de kristalfabrieken te Val St. Lambert, in de Tubes de la Meuse, te Flémalle en in de fa brieken L' Espérance Longdoz te Jemeppe. Overal is het onderhoudsper soneel aanwezig. Ook verschillende kleinere be drijven wordt gestaakt. Het aantal stakende arbeiders wordt op 30.000 geschat. Vrijdagmorgen heeft de sta kingsbeweging zich in het Se- raingbekken nog verder uitge breid. Alle arbeiders van de in dustrie en de kolenmijnen heb ben het werk neergelegd, met uitzondering van die der „Usines de l'Azote en de l'Air Liquide". Het onderhoudspersoneel is op zijn post en er worden geen inci denten gemeld. Koning Haakon VII van Noor wegen, de oudste regerende vorst van Europa, viert Zondag zijn tachtigste verjaardag. De in Denemarken geboren k'oning regeert sinds 1905 over Noorwegen. Haakon staat be kend als een hard werkend vorst, al laat het Noorse regerings stelsel weinig ter beslissing aan de koning over. Koning Haakon wil de door de regering besloten zaken tot in bijzonderheden kennen. Zijn verantwoordelijkheidsge voel kwam na de bezetting van Noorwegen door de Duitsers dui delijk tot uiting, toen hij alle ver zoeken van Duitsers en Noren om af te treden van de hand wees en na een gevaarlijke vlucht door Noorwegen ternauwernood naar Engeland ontkwam. Voordat Haakon indertijd als prins Karei van Denemarken in Noorwegen aankwam, wilde hij eerst de mening van het volk over een troonaanvaarding ver nemen. Koning Haakon is een beschei den persoon, eenvoudig van op treden, die als een voorbeeld geldt van een wijs, gewetensvol en menselijk vorst. De koning zal Zondag per auto door de stad naar het stadhuis rijden, waar hij het volk zal toe spreken. Het weer in Korea is na bijna een week van regen opgeklaard en de V. N.-strijdkrachten zijn in de lucht en op de grond tot de aanval overgegaan. De oude „kale heuvel" aan het Westelijke front, die tien dagen geleden door Chinezen was bezet, werd door de geallieerden na een gd vecht van zeven uur heroverd. Vliegtuigen van vliegdeksche pen hebben 'n krachtstation van het Tsjandjin-reservoir en twee krachtstations en een transfor matorstation bij Hamhoneg aan gevallen en zwaar beschadigd. Twee geallieerde vliegtuigen werden neergeschoteri; de inzit tenden konden worden gered. De vijfde luchtmachtgroep heeft bekend gemaakt, dat twaalf hef- schroefvliegtuigen Donderdag 1500 geallieerde soldaten uit frontgebieden, die door overstro mingen worden bedreigd, hebben geëvacueerd. De bestandsbesprekingen. De stafofficieren hebben te Panmoendjon „enige voortgang" gemaakt naar overeenstemming over de tekst van een bestands overeenkomst. Het probleem der gevangenen blijft evenwel onop gelost. Egyptische politie-agenten met helmen op en met geweren be wapend hebben Vrijdag de vei ligheidsdiensten in Cairo van generaal Naguibs strijdkrachten overgenomen. In een verklaring tot het leger zei de generaal Naguib: „Hoewel de ex-koning gedwongen is het land te verlaten, leven er nog spionnen van het paleis temidden van ons". Hij waarschuwde tegen „verraders en hun agenten". Hij verklaarde voorts: „De mis sie van het leger is nog niet ge heel vervuld". Kleine troepen eenheden bewaken nog belangrij ke verbindingspunten en tele foonkantoren. De generaal, die een zuivering onder de strijdkrachten uitvoert, deed een beroep op de politieke partijen haar organisaties te zui veren en het land tot in bijzon derheden haar programs bekend te maken. Slechts de Wafd-partij heeft tot nog toe haar program be kend gemaakt. De Labour-leider, Clement Att- lee, heeft in het Lagerhuis een persoonlijke verklaring afgelegd, waarin hij Aneurin Bevan, de leider der radicale Labour-groep, verwijt in het Lagerhuis medede lingen te hebben gedaan over ge beurtenissen in het kabinet van Attlee, waarvan hij toen lid was. Attlee zeide, dat het een alge meen erkende regel was, dat zulks nooit geschiedde. Reuter zegt, bij deze „openlijke contro verse". dat „consternatie" onder de leden der Labour-fracttie was te bespeuren. Bev-an, die even later binnen kwam, verklaarde dat Attlee n.m. 11.25 12.40 12.50 MAANDAG 4 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.01 0.36 1.16 1.26 n.m. 12.23 12.58 1.38 1.48 op onder op onde: ZON MAAN Aug. 2 5.03 20.28 18.33 0.07 3 5.05 20.26 19.24 1.11 4 5.06 20.24 19.59 2.34 5 5.08 20.23 20.24 4.08 Het te Surabaja verschijnende blad „De Vrije Pers" heeft een hoofdartikel geschreven over de kwestie van de 12 Nederlanders, die 2Vz jaar geleden werden aan gehouden onder verdenking van medeplichtigheid aan de actie- Westerling. Het blad maakt hierbij mel ding van de mededeling van het hoofd van het parket van 29 Juli j-1-, waarbij werd gezegd, dat het onderzoek werd voortge zet, maar dat de afhandeling van deze zaak werd vertraagd, door dat bepaalde getuigen niet te vinden waren en dat een verhoor van Westerling de behandeling van de zaak van deze gevange nen aanmerkelijk zou bespoedi gen. „De Vrije Pers" vraagt ten eerste of het feit, dat bepaalde getuigen niet te vinden zijn, be tekent dat deze Nederlanders ge vangen blijven; ten tweede, wat de lange aanhouding rechtvaar digt, indien zonder die bepaalde getuigen de zaak niet „rond" te krijgen is en ten derde, wat ge daan is om Westerling in Neder land te verhoren. Zolang deze vragen niet be antwoord zijn, achten wij een lang voorarrest onbehoorlijk en in strijd met de normen van een rechtstaat, aldus het blad- De heeft teerd recherche te Stockholm op eigen verzoek gearres- de 23-jarige meesterdief Olie Haglund. Het is met deze Zweed wel een heel vreemde ge schiedenis. Olie komt uit een ge zin van 10 kinderen. De verhou ding tussen de ouders van Olie was van dien aard, dat een echt scheiding volgde met alle gevol gen van dien. De kinderen die onverzorgd achterbleven en ter beschikking van de regering werden gesteld, werden ge plaatst in opvoedingsgestichten of bij pleegouders. Olie Haglund, die graag mon teur had willen worden, geraak te in slecht gezelschap en pleeg de reeds op 15-jarige leeftijd een diefstal. Hij werd op heterdaad betrapt en kwam in een tucht school terecht. Na zijn invrij heidstelling pleegde hij op 16-ja- rige leeftijd wederom enkele diefstallen; hij incasseerde hier voor 7 maanden gevangenis straf. Zo ging dat steeds door; diefstal, veroordeling, gevange nisstraf en invrijheidstelling. Dit spel bleef zich een reeks van ja ren herhalen, totdat Olie het aantal door hem gepleegde dief stallen tot 200 had opgevoerd. Achteraf is gebleken, dat de politie van deze 200 diefstallen er slechts 50 heeft opgelost. De overige misdaden kwamen nu pas aan het licht en wel op een min of meer ongewone wijze. LIEFDE IN HET SPEL. In een klein café leerde Olie Haglund een meisje kennen. Aan beide kanten klopten de harten onstuimig en de verlief den namen het besluit zich te verloven. Tijdens deze verloving vertelde Olie zijn levensloop. Het meisje verklaarde Olie trouw te zullen blijven en het span kwam j tot de slotsom, dat een huwelijk de beste oplossing was, waarna i Olie zich bij de politie zou gaan melden. Zo gezegd, zo gedaan. Olie stapte naar 't hoofdbureau van politie en deed zijn biecht, doch werd van het bureau gejaagd. Bij een tweede poging van Olie om een bekentenis te doen, riep de verhorende commissaris van politie de hulp in van medische specialisten en Olie werd op zijn geestesvgrmogens onderzocht. Er werden bij hem géén afwij kingen waargenomen. Daarna pas ging de recherche er toe over de afgelegde verklaringen van Olie aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Deze meesterdief heeft ook 'n aantal diefstallen in Noorwegen en Denemarken gepleegd. Bij navraag bleken deze feiten even eens waar te zijn. Thans is Olie ingesloten en ter beschikking gesteld van de Zweedse justitie. Zijn jonge vrouw heeft toestem ming gekregen om hem dage lijks te bezoeken. Het Stock- liolmse gerecht zal hebben te be slissen, wat er met Olie moet gebeuren. (Nadruk verboden) hem geen mededeling had ge daan van deze verklaring. Reuter tekent hierbij aan, dat Bevan Woensdag in het Lager huisdebat over de economie van het land onthullingen deed over een regeringsverklaring van Attlee, toen hij nog premier was. Op aandringen van Bevan, zo had hij gezegd, had Attlee in zijn rede enig voorbehoud gemaakt met betrekking tot de prijsstij gingen en de invloed, welke de snelle ontwikkeling van de Ame rikaanse oorlogsmachine op de Britse herbewapeningscapaciteit zou kunnen hebben. Aneurin Bevan heeft Vrijdag geantwoord op de reprimande, welke hij Donderdag in het La gerhuis van de leider der Labour- partij, oud-premier Attlee, kreeg. Bevan verdedigde zijn optre den door er aan te herinneren, dat hij destijds uit de regering is getreden wegens een verschil van mening over de bewapening. Volgens hem is een minister, die is afgetreden, ontslagen van de verantwoordelijkheid, welke het kabinet als geheel draagt, aange zien anders een minister nooit zou kunnen zeggen, waarom hij is afgetreden. Voor dit standpunt haalde Bevan talrijke voorbeel den aan. De Britse regering heeft Vrij dag in het Lagerhuis een over winning behaald. Een Labour- motie, waarin werd voorgesteld goedkeuring van de conventies van Bonn uit te stellen, werd met 294 tegen 260 stemmen verwor pen. Later keurde het huis de con venties met 293 tegen 253 stem men goed. De bey van Tunis heeft Vrijdag overleg gepleegd met Tunesische politieke, godsdienstige en indus triële leiders over de door Frank rijk voorgestelde hervormingen in het protectoraat. Na de bijeenkomst is verno men, dat de bey de leiders een overzicht had gegeven van het hervormingsprogram en hun verzocht had overleg te plegen met hun aanhangers en hem bin nen drie weken advies te geven. De bey zeide, dat het hervor mingsplan zo belangrijk is dat alle Tunesiërs het eens moeten zijn over het antwoord, dat hij aan Frankrijk zal geven, hoe dit ook moge uitvallen. Een commissie van twaalf man, welke uit de leiders werd samen gesteld, zal de hervormingen be studeren en 'n rapport opstellen. Na de bijeenkomst van gister trokken waarnemers de volgen de conclusies: 1. dat de bey poogt tijd te winnen ondanks devlruk van de Franse resident-generaal, die aandringt op een snel besluit aangaande de uitvoering der her. vormingen: 2. dat de bey door representa tieve Tunesiërs uit te nodigen, met uitsluiting van de leden der regering-Bakkoesj, openlijk te kennen heeft gegeven, dat hij geen sympathie gevoelt voor deze regering, die in Maart j-1- op in stigatie van de Franse resident is gevormd, nadat de bey geen opvolgers van de nationalistische regering van Mohammed Tsjenik had aangewezen; 3. dat het onmiddellijk over leg met prins Tsjadly, dat door de leiders na de bijeenkomst met de bey, werd gepleegd, en het feit, dat de meeste der naar het paleis ontboden Tunesiërs zich reeds een maand geleden tegen de hervormingsplannen hebben uitgesproken, zekere tekenen zijn dat de plannen zullen worden verworpen en het Frans-Tunesi- sche geschil ter behandeling bij de zitting van de algemene ver gadering der V. N.' in October a.s. zal worden ingediend. Hei stcilelijko verschot van Eva Peron Het stoffelijk overschot van Eva Peron zal gedurende een jaar aan het oog worden onttrok ken om een balsemingsproces te ondergaan, waardoor het in over eenstemming met de uitdrukke lijke wens van de overledene niet meer kan vergaan. Het hoofd van de afdeling iso topen van het centrum voor atoomonderzoek te Kjeller (Noor wegen), Einar Saeland, heeft meegedeeld, dat de atoomoven met ingang van 1 October dag en nacht zal werken. Tot dusver was de installatie alleen overdag in bedrijf, bij gebrek aan ervaren technici. Onder de 50 personen, die in het laboratorium werk zaam zijn, bevinden zich acht Nederlanders en een Zwitser. Van de tot dusver geprodu ceerde isotopen is het merendeel uitgevoerd, en wel naar Neder land en Zweden. Er worden ech ter ook nog isotopen ingevoerd uit Engeland en de Ver. Staten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1