Economisch debat in Britse Lagerhuis het beslissing van het Westduitse Constitutionele Gerechtshof Egyptisch kabinet schaft titels af Incident aan zone-grens in Duitsland De toestand in Korea Groter vrijheid voor de bouwnijverheid Rede van Churchill INTREKKING DER BANKBILJETTEN VAN 25, MODEL 1945 Faroek beschermde corrupte personen Verplichting tot inwisselen van zgn, harde valuta aan de grens Socialistische klacht niet ontvankelijk geacht Nationalistisch China trekt zich terug uit het Roode Kruis Gift van Prinses Wilhelmina WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. hankering bij abonnement: neuzen Directeur-Hoofdredae—ur I. van oe Sande 'fedactie-adres: Noordstraat5557 Terneuzen Telefoon 2510 NS. 5 uur 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per aiaand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952. 7e Jaargang No. 2101. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Poor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij de hervatting van het 2- c'aagse debat in het Britse La gerhuis over economische aan gelegenheden heeft minister president Churchill het eerst het woord gevoerd. Churchill verklaarde, dat En- gelands defensieprogramma moet worden aangepast aan het economische peil van het land. Indien de koude oorlog voort duurt, moeten wij onze defensie organiseren op een wijze, dat niet voortdurend geld en mate riaal voor onbepaalde tijd moet wqrden besteed, aldus Chur chill. Ondanks besnoeiing van het bedrag van 4,7 milliard pond sterling, dat de vorige regering voor de komende 3 jaar voor de defensie had uitgetrokken, zou den de uitgaven in 4 jaar de oorspronkelijke toewijzing van 3 jaar overtreffen. „Blijvende militaire kracht kan niet ge waarborgd worden zonder een krachtige economische basis en geen defensieprogramma kan stand houden zonder economi sche hulpmiddelen om het uit t. voeren". Deze woorden van Churchill werden door de La- bourleden met applaus begroet. Maar overigens werd Churchill herhaaldelijk door de oppositie onderbroken. Churchill zeide dat beperking van de import en andere bezui nigingen die de minister van financiën Butler had aangekon digd, slechts een voorspel wa ren op besluiten, die in Novem ber op de conferenties van mi nisters-presidenten van het ge menebest zullen worden geno men. Churchill gewaagde van de voortdurende verbetering der oorlogswapens, speciaal van de Amerikaanse atoomwapens. Doel juj zei met nadruk, dat de plaais van de Sowjet-Unie in de Overeenkomstig artikel 14 van de bankwet 1948 roept de Neder- '«r- Bank N.V., krachtens ridging, haar verleend bij ixon. Èesluit van 28 Juni 1952, no. 28, hierbij de houders der door haar in omloop gebrachte bankbiljetten van 25 model 1945, waarvan de uitgifte aange kondigd en een uitvoerige be schrijving werd gegeven in de Nederlandse Staatscourant van 26 September '45, no. 76, op, om deze biljetten vóór 1 Februari 1953 ter verwisseling aan te bie den bij haar hoofdbank, haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen of haar corres pondentschappen. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn alle gedateerd 7 Mei 1945 en dragen de handtekeningen van president Trip en directeur Westerman Holstijn. De Nederlandse Bank N.V. vestigt er, onder verwijzing naar artikel 14, 4e lid, van de bankwet 1948, met nadruk de aandacht op, dat van 1 Februari 1953 af genoemde bankbiljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Amsterdam (kantoor Heren gracht 461-463) zullen worden verwisseld, nadat bij onderzoek is gebleken, dat aan de aan vrage tot verwisseling redelijker wijze behoort te worden gevolg gegeven. atoombewapeningswedloop on bekend blijft. De ontwikkeling van nieuwe wapens geeft de helpende hand aan Engelands bewapeningsprogramma, m.a.w. Engeland krijgt steeds nieuwer en doelmatiger wapens tegen lagere prijs, aldus Churchill. „De regering wil de opzet van het defensieprogramma zodanig wijzigen dat van de machine industrie minder wordt geëist en in de komende jaren een waardevol deel van zijn pro ductievermogen voor export van niet-militaire goederen vrij komt". Volgens Churchill ligt het in de rede wapens te verkopen aan bevriende naties al tracht En geland zijn eigen defensie op te bouwen, omdat dit artikel een „best seller" is. Butler schat, dat Engeland per jaar 10 mil- lioen pond sterling hiermee verdient. Zowel van conservatieve als van Labour-zijde werd door een aantal „back benchers" ver zocht een internationale confe rentie te doen houden, teneinde de lasten der bewapening te verminderen. Isaac Pitman (conservatief) stelde voor, dat Amerika ver zocht zou worden het initiatief tot een dergelijke conferentie te nemen. Davies (conservatief) daar entegen stelde voor, dat Enge land de leiding in deze zou ne men door een wereld-handels conferentie te doen houden, waaraan ook de Sowjet-Unie en het continentale China zouden deelnemen, teneinde de wereld handel uit te breiden. Ellis Smith (Labour) verweet de Ver. Staten, dat zij roekeloos de hand op schaarse materialen hadden gelegd, waardoor het evenwicht in de andere Wes terse landen verstrooid was. De oppositieleider Attlee diende een motie in, waarin de regering wordt verweten, dat zij in haar politiek tekort gescho ten is. Minister Butler en pre mier Churchill waren niet ge noeg in bijzonderheden getreden bij hun voorstellen. Volgens de linkse Labour- leider Aneurin Bevan zou Ame rika een groter aandeel in de lasten van het herbewapenings program op zich kunnen nemen. De Britse economie was vrijwel vastgelopen terwijl de Ameri kaanse zich nog enorm kon uit breiden. Bevan stelde voor, dat een minister voor economische ex pansie benoemd zou worden, die tevens minister voor de grond stoffen zou zijn. Hij verzocht de regering „als daad van het hoogste patriottisme" af te tre den. Bij een stemming werd de motie van Attlee met 302 tegen 277 stemmen verworpen. De regeringsvoorstellen werden met 299 tegen 277 stemmen aan genomen. De K.N.A.C. heeft zich tot de Nederlandse Bank, afdeling de- viezeninstituut gewend met be trekking tot de verplichting vol gens de deviezenreisbeschikking 1849 van de ingezetene, die van een buitenlandse reis terugkeert, om de overgehouden buiten landse betaalmiddelen ter over name aan te bieden bij 't even tueel aan de grens aanwezige wisselkantoor, voor zover het zgn. harde valuta betreft. Over deze verplichting ont vangt de K.N.A.C. zeer veel klachten, aangezien voor deze handelingen een commissieloon is verschuldigd, hetwelk niet het geval is, indien men bij zijn eigen bankier het overgehoude- ne gewoon laat bijschrijven. In de tweede plaats echter, aldus de K.N.A.C. levert deze regeling bij alleszins druk grens verkeer een niet onbelangrijke stagnatie op, omdat men ge dwongen is in een rij zijn beurt af te wachten en de vereiste transactie ndgal wat admini stratieve handelingen vereist. Uiteraard kan het zeer nut tig zijn, dat aan de grensposten gelegenheid tot geldwisselen be staat, doch alleen wanneer dit op vrijwillige basis geschiedt. Was er aanvankelijk wellicht aanleiding tot deze stringente regeling, zo wil het de K.N.A.C. voorkomen, dat thans ruim 7 jaren na afloop van de oorlog, elke bemoeilijking, waarvan de noodzaak niet meer absoluut kan worden bewezen, behoort te verdwijnen. Daarom verzoekt de K.N.A.C. de thans geldende voorschrif ten zodanig te herzien, dat de hierbedoelde aanbiedingsplicht aan de grens komt te vervallen. Aby Maher, de premier van Egypte, heeft na afloop van de gisteren gehouden kabinetsver. gadering meegedeeld, dat de ti tels „bey en „pasja" voor bur gers en militairen zijn afgeschaft. Deze titels werden voorheen door de souverein verleend. Generaal Naguib heeft op een persconferentie verklaard, dat hij bereid is leiders van alle politie ke partijen te ontvangen. „Ik zal niet van mening veranderen noch een bepaalde partij begun stigen", zo voegde hij hieraan toe. De generaal zei, dat hij binnen kort een communiqué zou uit geven, waarin opnieuw het voor nemen van het leger om zich niet in politieke kwesties te mengen tot uitdrukking zou worden ge bracht. Hij sprak de geruchten tegen, die na zijn onderhoud met premier Maher de ronde deden en volgens welke er verschil van mening zou bestaan tussen het leger en de regering. Voorts verklaarde Naguib, dat hij met de president van het op- pergerechtshof, Abel Razzak el Sanhoery, had gesproken over de juiste toepassing van de grond wet naar de letter en naar de geest op het program, dat het leger voornemens was ten uit voer te leggen. Naguib zei, dat alle legeroffi cieren, die waren gearresteerd op enkelen na die terecht zouden Volgens de Beierse grenspo litie heeft de Oostduitse politie bij Willmar, even binnen de Amerikaanse zone een West duitse officier van politie dood geschoten. Zijn lijk was over de zonegrens gesleept. Drie Oostduitse politiemannen kwamen volgens ooggetuigen ever de zonegrens en losten drie schoten op de officier, een ze kere Palzer. Zij keerden daarop terug, doch kwamen later het lijk halen, na eerst er tegen ge schopt te hebben, om te zien of Palzer inderdaad dood was. Volgens de Westberlijnse po- litie-autoriteiten hebben deze maand 192 leden van de Oost duitse volkspolitie in West- Berlijn politiek asyl gevraagd. In de maand Juni was'dit aan tal 107. Volgens vluchtelingen gaan in Oostduitsland hardnekkige ge ruchten, dat de Oostduitse autoriteiten de sectorgrenzen van Berlijn begin Aug. herme tisch zullen sluiten. De stroom van vluchtelingen neemt daar door zeer toe. staan, worden vrijgelaten. De door de militaire autoriteiten ge arresteerde burgers werden slechts door het leger vastgehou den, omdat het verantwoordelijk was voor het handhaven van de openbare veiligheid. Geleidelijk aan zouden de gemechaniseerde strijdkrachten uit Cairo en Alex- andrië worden teruggetrokken, aldus de generaal. De troepen die de openbare ge bouwen in Cairo bewaken, zou den binnen enkele dagen worden teruggenomen. De unie van Asjraf genoot schap van afstammelingen van de profeet Mohammed heeft besloten ex-koning Faroek de hem in Mei j.l. verleende titel van „El Sayed" te ontnemen. De unie had Faroek die titel gegeven, om dat na een lange studie was ko men vast te staan, dat Faroek van de profeet stamde. Uitgevers van dagbladen heb ben geklaagd over vertraging als gevolg van de censuur en over het in beslag nemen van een edi tie van het Wafdistische blad „Al Misri". Het onafhankelijke blad „Al Ahram" heeft een tweede waar schuwing ontvangen wegens schending van de voorschriften der censuur. Als deze voorschrif ten een derde maal worden over treden, zal het blad worden ver boden. „Dieven en corrupte per sonen beschermd". Azmi heeft Donderdag ver klaard, dat Faroek functionaris sen in dienst had, die telefoon gesprekken van rechters en leden van het departement van de openbare aanklager afluisterden. Het staat onomstotelijk vast, al dus Azmi, „dat Faroek in elk sta dium van het onderzoek tussen beide kwam om dieven en cor rupte personen te beschermen". FAROEK OP CAPRI. Ex-koning Faroek en koningin Narriman hebben hun intrek ge nomen in een luxueus hotel op Anacapri, het hoger gelegen deel van Capri. Zij zullen een week op het eiland blijven, waar zij in dertijd ook hun wittebroodswe ken doorbrachten en daarna naar de Ver. Staten vertrekken, aldus heeft de loider van het reisbureau dat Faroeks reis regelt, meege deeld. Het is nog niet bekend, of Faroek zich blijvend in de V. S. zal vestigen. Men had tevergeefs in Napels naar een geschikte accomodatie voor het gezelschap gezocht. Het reisbureau heeft daarop een ge hele verdieping en de daktuin van het hotel op Anacapri gehuurd. Bij het aan land gaan werd Fa roeks echtgenote door een Ita liaanse functionaris een groot bouqueit bloemen aangeboden. Faroek bracht een kort bezoek aan zijn nieuwe jacht, de ,,Feid el Bikhar", dat kort tevoren in Napels was aangekomen. Emplooi voor ex-koning Faroek. De vrouw van de burgemeester van Ottawa heeft aan de com missie, die oen grote tentoonstel ling in deze stad organiseert, voorgesteld ex-koning Faroek als waarzegger op de tentoonstel ling te engageren. Zij deed dit voorstel naar aan leiding van de voorspelling van Faroek, dat binnenkort de enige koningen op hun troon zouden zijn: klaverenkoning, ruitenko ning, hartenkoning, schoppenko ning en de koning van Engeland. Het Westduitse constitutionele hof heeft de socialistische klacht tegen de Europese verdragen niet ontvankelijk genoemd. Daarmee is de gerechtelijke beslissing over de verdragen verschoven tot na de behande ling door het parlement, die in September of October zal plaats hebben. De beslissing van het hof be tekent geen uitspraak over de tekst der verdragen zelf en over de door de socialisten in het geding gebrachte vraag, of deze met de grondwet stroken. Het gerecht heeft slechts geweigerd een uitspraak te vellen over een wet, die in feite nog niet be staat. Het heeft de mening ge uit, dat eerst na de ratificatie van de verdragen een uitspraak kan worden gevorderd en het heeft daaraan de opvatting .toe gevoegd, dat daartoe tussen ra tificatie en afkondiging van de wei) nog voldoende tijd moet verlopen. Zoals bekend heeft de staats president reeds een advies ge vraagd van het hof, dat zal ten is het onzeker of daarvoor na de parlementaire behande ling nog voldoende tijd zou zijn. De socialistische partij heeft' dan ook zeer scherp gereageerd en merkt op, dat het staatsge- rechtshof haar „rechtsbescher ming geweigerd" zou hebben. „De persdienst van de chris telijke partij heeft dit een zo danige aanval op het hoogste gerechtshof als sedert de nazi's niet is voorgekomen" genoemd. Het uitblijven van een ver bindende uitspraak van het ge recht over de grondwettelijk heid der verdragen zou volgens de sociaal-democratische partij tot gevolg kunnen hebben, dat deze de verdragen „voor alle tijden als juridisch ongeldig zal verklaren en behandelen". Door de regeringspartijen wordt deze uiting van de socialistische leiding een „enormiteit" ge noemd, die „het moeizaam ver overde vertrouwen in Duitse verdragstrouw in brengt". gevaar De ministerraad van nationa listisch China heeft besloten, dat het land zich uit de organisatie van het Roode Kruis zal terug trekken uit protest tegen de aanwezigheid van communis tisch China in het Roode Kruis. GROTE LUCHTAANVAL. Volgens berichten van radio- worden uitgebracht, voordat de New York heeft een groep van wet op de ratificatie door hem f zal worden afgekondigd. Het advies zal echter geen bindende kracht hebben en de president vrij laten in zijn beslissing. De socialistische partij, die tezamen met een aantal afge vaardigden van de federatieve unie, deze gerechtelijke aanval op de verdragen had ingeleid, is in hoge mate teleurgesteld door de beslissing van het hofi Wanneer de rechters in Karls ruhe hadden besloten de klacht in behandeling te nemen, zou de oppositie daaruit argumenten hebben afgeleid voor een verda ging der ratificatie. Thans staat een verdere behandeling van de verdragen in het parle ment niets meer in de weg en de beslissing is in feite verlegd naar het advies, dat het hof te zijner tijd aan de president zal uitbrengen. Weliswaar heeft het parlement nog het recht) na zulk een advies nog een binden de uitspraak te vragen, doch naar de mening van de socialis- Als de fanfare „O.B.K." te Wil lemstad binnenkort in nieuwe uniformen door het dorp mar cheert, zal dat mede te danken zijn aan een gift van prinses Wil helmina, die een verzoek om steun niet onbeantwoord liet. De koster van de Ned. Herv. kerk had namelijk de prinses een ver zoek op rijm gestuurd toen de fanfare een uniformfonds had gesticht. De prinses liet weten, dat zij de vereniging wenste te steunen met een bedrag voor elk jaar dat O.B.K. bestaat. De ver eniging bestaat al veertig jaar. De gift van prinses Wilhelmina zal a.s. Zaterdag officieel aan O.B.K. worden overhandigd op bastion 3 van de oude vesting. 66 Superfort-bommenwerpers van het type B-29 de zwaarste nachtelijke luchtaanval van de Koreaanse oorlog uitgevoerd. Op de metaalfabriek van de „Oriënta light metals Compa ny" ongeveer 13 km van An- toeng bij de Mandsjoerijse grens gelegen, werden 660 ton bom men uitgeworpen. De aanval werd uitgevoerd onder hevig vuur van het luchtdoelgeschut en in een bundel van zoeklich ten. Dit was de eerste aanval op deze fabriek, die de luchtmacht naar verluidt reeds enige tijd had beraamd. De laatste twee maanden waren vlugschriften boven dit gebied uitgeworpen, waarin de burgers werden ge waarschuwd uit de buurt van militaire installaties te blijven. De luchtmachtgroep Verre- Oosten heeft Donderdag gemeld, dat „goede tot uitstekende" re sultaten zijn bereikt bij een bom bardement van een Noordkore- aanse aluminiumfabriek, die op 6V2 km van de Mandsjoerijse grens is gelegen. De aanval werd uitgevoerd door 63 superforten. Geen enkel geallieerd vliegtuig is verloren gegaan. Volgens het communiqué heb ben de vliegtuigen „zorgvuldig 300 nabij de fabriek gelegen ba rakken vermeden". Gezien de nadruk, die in het communiqué op dit feit wordt gelegd, wordt aangenomen, dat het hier een krijgsgevangenkamp of wonin gen van burgers betreft. Volgens de geallieerde lucht macht is één jager der Noordelij ken vernield en zijn de 63 super forten behouden op hun basis te ruggekeerd. WEINIG VOORTGANG TE PANMOENDJON. Op de bijeenkomst van staf officieren te Panmoendjon is Donderdag „weinig voortgang De gunstige economische ont wikkeling van de laatste tijd en in het bijzonder de verbetering van de betalingsbalans hebben de minister van wederopbouw doen besluiten grotere vrijheden aan de bouwnijverheid toe te staan. De minister heeft een drietal besluiten uitgevaardigd, die dezer dagen in de Staatscourant medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Vrij warm. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrij warm. worden opgenomen. Hierbij worden met ingang van 1 Augus tus 1952 een aantal reglemen teringen opgeheven. De belangrijkste maatregel is, dat geen rijkskeuring meer ver eist is voor werken (nieuwbouw, herbouw, verbouw, onderhoud en uitbreiding), waarvan de bouw kosten de som van 100.000 niet overschrijden. Bovendien is de rijksgoedkeuring niet meer ver eist voor woningbouw en gebou- gen voor de nijverheid (behalve bouwwerken voor openbare nuts bedrijven en gemeentelijke in dustriegebouwen) waarvan de bouwsom hoger is dan 100.000. Voor alle overige bouwwerken met een bouwsom van 100.000 of meer blijft rijksgoedkeuring vereist. Deze moet worden aan gevraagd bij de directies van de wederopbouw in de onderschei dene provincies. Een uitzondering op boven staande regeling vormt de scho lenbouw. In deze sector zullen in de naaste toekomst grote over heidsinvesteringen plaats heb ben. In verband hiermede is het noodzakelijk deze investeringen in het oog te kunnen houden. Daarom geldt voor deze soort 1 Breskens werken, dat zonder rijksgoedkeu ring mogen worden verricht alle werkzaamheden, voorzover zij 10.000 niet overschrijden. Boven dit bedrag, doch beneden 100.000 gulden blijft een rijksgoedkeu ring vereist, die door B. en W. kan worden afgegeven, indien het ministerie van onderwijs c.q. het ministerie van landbouw schriftelijk hebben verklaard, dat met de bouw en de opgegeven bouwsom wordt ingestemd. gemaakt", aldus een woordvoer der der V. N. De stafofficieren der Verbon denen overhandigden hun Noor delijke collega's een lijst met namen van 45 militairen der V. N. die zich als krijgsgevange nen in Noord-Korea zouden be vinden. De Verbondenen vroe gen „zonder verwijl" inlichtin gen over deze militairen te ver strekken, wier namen op de tot dusver door de Noordelijken overgelegde lijsten van krijgs gevangenen niet voorkomen. Dit was de zesde lijst van deze strekking, die de Verbondenen hebben overhandigd. In het ge heel gaat 't om 1926 militairen der V. N. Over 726 van hen heb ben de Noordelijken de gevraag de inlichtingen verstrekt. In een brief aan de leider der Noordelijke delegatie, generaal Nam II, verwijt het hoofd der V. N.-delegatie, generaal Harri son, de Noordelijken dat zij ten aanzien van de overjge 1200 militairen nog geen verantwoor ding hebben afgelegd. Generaal Van Fleet: DE KANS OP EEN WAPEN STILSTAND IS GERINGER DAN OOIT. Da bevelhebber van het Ameri kaanse achtste legér, generaal Van Fleet, heeft te Seoel ver klaard, dat de jongste ontwikke lingen in Korea duidelijk hebben gemaakt, dat „de kans op een wapenstilstand geringer is dan ooit". Volgqns hem wensten de Noordelijken in November een bestand, omdat zij vreesden de winter niet te kunnen doorko men. „Zij zijn echter de winter doorgekomen en zijn tamelijk driest geworden", aldus de gene raal. Da troepen van de Verenigde Naties zijn, volgens Van Fleet, echter sterk genoeg om iedere aanval af te slaan. Naar hij mee deelde hebben de Noordelijken do laatste tijd de bezetting van hun linies verminderd. De be langrijkste reden hiervoor was z.i. de voortdurende druk van de artillerie der V. N. Als andere redenen noemde hij gebrek aan voorraden en de dredging van amphibielandingen aan de flan ken van het Noordelijke front. Zo hadden de Noordelijken troepen verplaatst ter bescher ming van de Oostkust. Het slechte weer en overstro mingen tengevolge van zware regenval zouden de Noordelijken meer moeilijkheden bezorgen dan de troepen van de V. N. Naar zijn oordeel was de genie deir V. N. beter in staat vernielde brug gen te repareren dan de Noorde lijken. ZATERDAG 2 AUGUSTUS. Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.14 10.49 11.29 11.39 n.m. 10.52 11.27 12.07 12.17 op onder ZON Aug. 1 5.01 2 5.03 3 5.05 op onder MAAN 20.30 20.28 20.26 17.25 18.33 19.24 0.07 1.11

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1