Egypte Toestand in nog onduidelijk Binnenlands nieuws Een zeebad teTerneuzen Canadese hulp voor Engeland Het programma van Stevenson Wil Beieren een staatspresident Prof. Romein over zijn indrukken uit Indonesië RECHTSZAKEN GEMEENTEGROND ZOEK BLOEDBAD ONDER FEESTVIERENDEN Weerpraatje De economische toestand in Engeland HET BEVOLKINGS ONDERZOEK OP T.B.C. Eric de Noorman in „Het land der duisternis" KERKNIEUWS Kapitein van Zuiderkruis berispt KNAAPJES VEROORZAAKTEN BRAND. FELLE ZOLDERBRAND IN DE JORDAAN. Nederlands leerling-vlieger in de Ver. Stalen verongelukt Hassan Hodeiby Bey, leider van de Moh broederschap, heeft na een bezoek aan generaal Naguib verklaard, dat de broederschap binnenkort een congres zal hou den om besluiten te nemen aan gaande hervormingen, die zij in Egypte wenst te zien ingevoerd. Hij zei dat de broederschap de beweging van het leger-steunde. De Egyptische pers is begon nen met de publicatie van wat genoemd wordt „achtergehou den bijzonderheden over het par ticuliere leven van ex-koning Faroek," zoals zijn voorkeur voor luxe en nachtleven, geheime verstandhouding met corrupte elementen, slechte behandeling van paleisbedienden en inmen ging in regeringspolitiek en be noemingen. Eén blad heeft de volledige in houd gepubliceerd van een ver zoekschrift, dat Faroek twee jaar geleden door leiders der politie ke partijen was toegezonden en waarin zij de koning waarschuw den voor corruptie van hoogge plaatste personen. Naar A. F. P. in Londen heeft vernomen, hebben de leiders van de Wafd-partij premier Maher meegedeeld, dat zij accoord gaan met de benoeming van een re- gentschapsraad voor de jonge koning Foead II. In Londense kringen gelooft men, dat onder de dekmantel van de besprekingen over terugroe ping van het parlement ter be noeming van een regentschaps- raad de mogelijkheid van het aan de macht komen va)i de Wafdistische partij wordt nage gaan. Het Egyptische parlement, waarin de Wafd de meerderheid bezat, werd in Maart door de huidige premier, die toen ook premier was, ontbonden. De beloofde verkiezingen voor een nieuw parlement zijn niet door de achtereenvolgende rege ringen gehouden. Bijgevolg is het. niet duidelijk, of het nog te kiezen dan wel het ontbonden parlement de regentschapsraad dient aan te wijzen. Volgens de Egyptische grond wet moet het parlement binnen tien dagen na een troonswisse ling bijeenkomen, doch de grond wet voorziet niet in troonsaf stand. De klaarblijkelijke poging van de Wafdistenleider Nahas Pasja, die Maandag uit Zwitserland in Cairo is teruggekeerd, om het ontbonden parlement bijeenge roepen te krijgen, wordt in Lon den beschouwd als een poging om weer aan de macht te komen en een mogelijke uitdaging van generaal Naguib. De verhouding tussen de gene raai en de Wafd is nog niet dui delijk bepaald. Na zijn terugkeer in Cairo heeft Nahas Pasja ge poogd tot vriendschappelijke be trekkingen te komen, aldus de Londense kringen. In Cairo is officieel bekend ge maakt, dat in het vervolg nie mand het land mag verlaten zon der speciale toestemming van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dit geldt ook voor per sonen, die in het bezit zijn van een geldig paspoort. Canada is, volgens berichten uit Ottawa van plan een deel van zijn defensieprogram van 5 milliard dollar te gebruiken cm Engeland te helpen de drei gende -economische crisis te bo ven te komen. Canada zou zoveel mogelijk bewapeningsorders plaatsen bij Britse fabrieken. Reeds zou 75 millioen dollar zijn toegewezen voor een licht vliegdekschip, 'n aantal centuriontanks en elec- tronische uitrusting. Er zou on derhandeld worden over het plaatsen van nog meer Cana dese orders in Engeland, aldus deze berichten. Stevenson, de candidaat van de -democratische partij voor het presidentschap der V. S., heeft in een door het Amerikaanse blad „U. S. News and World Re port" afgenomen interview ver klaard, dat het imperialisme van het Sowjet-Russische communis me het belangrijkste punt is, waarop bij de verkiezingsactie dit jaar de nadruk moet vallen. De democratische partij moet daarom haar steun blijven geven aan de vrije landen van de we reld,- de organisatie van het Noord-Atlantisch verdrag, de verdedigingsverdragen met Aus tralië, Nieuw-Zeeland, de Philip- pijnen en Japan en het program ma voor hulp aan gebieden met een achterstand in ontwikkeling, aldus Stevenson. Volgens Stevenson zijn fouten in de buitenlandse politiek van de regering van Truman groten deels het gevolg van „onze eigen ijver" aan het eind van de oorlog een vreedzame wereld op te bou wen op basis van vertrouwen in de Sowjet-Unie. Stevenson verklaarde zich een tegenstander van toelating van communistisch China tot de orga nisatie der V. N. NEDERL. HERV. KERK. Berc-spen te Vlissingen (toez.) Ds Goudzwaard te IJsselmonde, vroeger te Breskens. DS. G. MOL OVERLEDEN. Te Heemstede is in de l-eeftijd van 66 jaar overleden Ds G. Mol, emeritus-predikant der Nederl. Hervormde kerk. In 1919 werd hij predikant te Cats (Zeeland) en in 1924 aan vaardde hij een beroep naar Heerlen. Op 1 Mei 1940 werd hem emeritaat verleend. De raad voor de scheepvaart te Amsterdam heeft de kapi tein van het stoomschip „Zui derkruis" H. J. P., geboren te Haarlem, een berisping gege ven. De Zuiderkruis was in de avond van de 21ste Maart j.l. tijdens een dikke mist in Het Kanaal in aanvaring gekomen met het Franse schip „Colonel Vieljeux". De inspecteur voor de scheepvaart had de raad ge adviseerd de kapitein de be voegdheid om als gezagvoerder te varen te ontnemen voor de tijd van 2 weken. In de landdag van Beieren I heeft de Beierse partij het voor stel gedaan, Beieren een staats-1 president te geven om daardoor zijn staatkundige zelfstandigheid sterker te doen uitkomen. De Beierse partij heeft haar monar chistische sympathie niet ver borgen en wenst de staatspresi dent ook te zien als stadhouder voor het Beierse koningshuis Wittelsbach. Reeds in 1946 heeft in Beieren een felle strijd over de verkiezing van een staatspresi dent gewoed, waarbij de voor standers van een zelfstandige Beierse staat slechts op het nip pertje in de minderheid bleven. Thans geeft men de pogingen der Beierse seperatisten en mo narchisten niet veel kans meer, daar de christelijke en de socia listische partij, de beide grootste partijen in het land, tegen een restauratie van de Beierse mo narchie zijn gekeerd. De enige Duitse staat, die er een staats president op na hield, is onlangs opgeheven. Het was Zuid-Baden in het uiterste Zuiden der bonds republiek, dat onlangs met Würt- temberg is samengevoegd. De Badense staatspresident Wohleb is als gezant naar Lissabon ver trokken. Een telg uit het Beierse koningshuis, prins Adelbert von Wittelsbach, is als ambassadeur ïaar Madrid gegaan. De politie te Nijmegen heeft twee negenjarige jongens aan gehouden, die bekenden de vori ge week binnengedrongen te zijn in de keldert van het raadhuis. Een flambouw hadden zij ge maakt van een oude krant. Toen zij genoeg gezien hadden, had den zij het brandende papier in de kelder achtergelaten. Daar door vatte in de kelder opgesla gen emballage van nieuwe radia toren der centrale verwarming vlam, zodat brand ontstond. De brandweer greep gelukkig snel in. Dezelfde jongens bekenden vernielingen aangericht te heb ben in nieuwe huizen in de bin nenstad- DIERENMISHANDELING. De Haarlemse kantonrechter heeft de 34-jarige P. J. D., die bij de politie als stroper bekend staat, wegens dierenmishande ling veroordeeld tot 5 dagen hechtenis. Op 22 Mei werd de man te Bloemendaal door een politie agent aangehouden. Op zijn ftéts vervoerde hij behalve een paar dode konijnen ook nog een levend konijn. Het beest, dat on der de rubber bagageriem be kneld had gezeten, was de ver stikkingsdood nabij. Toen de agent net konijn in beslag wilde nemen, maakte de man 't dood door het met een ijzeren staaf op de kop te slaan. In de gemeente Ruinen is on geveer anderhalf hectare ge meentegrond zoek. Dit kwam aan het licht bij de ontginning van het zgn. Zwar- tewater, dat lang geleden bij de aanleg van de spoorlijn Meppel- Groningen door de gemeente werd aangekocht. Destijds was deze grond bijna niets waard, doch thans is het perceel van gemeentewege ontgonnen en sterk in waarde gestegen. Ruim -13 ha is het complex groot, doch volgens de koopacten moet het terrein ruim 14 ha groot zijn. Op de raadsvergadering werden door een der raadsleden vragen gesteld. B. W. deelden mee, dat er een onderzoek naar de „vermiste" gronden is inge steld. In een vorig artikeltje zagen I wij, dat de draad, die met de be vrijding in 1944 knapte, dezer dagen weer is hersteld en een comité bezig is gelden te verza melen, om het lang verwachte en ook broodnodige zeebad te ver wezenlijken. Zoals algemeen bekend is het plan, dat men wil uitvoeren groot van opzet. De gehele Oes terputten wil men als recreatie oord inrichten. Een zeebad, eten kinderspeeltuin, 'n restaurant en enkele sportvelden, dit alles ron dom beplant en bebost staat de initiatiefnemers voor ogen. Bo vendien moeten de toegangs wegen over de Boer en het Essen- bruggetje worden verbreed en verhard en een voetbrug worden gelegd over de leiding bij de Van Steenbergenlaan. Een groots plan dus! Natuurlijk kan dit alles niet uit particuliere giften worden be kostigd. Het daarvoor «nodige» kapitaal zou op die wijze niet bij een kunnen worden gebracht. Trouwens, dit is ook niet nodig. Als men uit de nu op handen zijnde actie slechts de bouw van het bad als zodanig kan bekosti gen, is men al (jen eind op pad en kan de verdere financiering op andere wijze tot stand komen. B.v.: er vormt zich een stichting, die een lening tegen een redelijke rente uitschrijft. Rente en af lossing moeten dan worden ge vonden uit de exploitatiewinst op bad, speeltuin en restaurant. Om de intekenaren een veilige beleg ging te geven, kan de gemeente worden gevraagd garant te zijn voor rente en aflos. Als men ziet hoe b.v. in Hulst en Axel particuliere speeltuinen floreren en welk een prachtig zwembad Sas van Gent het zijne kan noe men, moet iets dergelijks in Ter- neuzen toclj zeker mogelijk zijn. Terneuzen, dat zonder dit alles toch reeds op vele Belgen een grote aantrekkingskracht blijkt te kunnen uitoefenen, zou met dit complex wel een zeer grote stap in de goede richting kunnen doen! Men kan dan de bezoekers iets bieden! Wij maken ons sterk, dat als b.v. in het vroegei voor jaar aan de hoofden van een groot aantal Belgische scholen een brochure werd gezonden over het bestaan van een dergelijk recreatieoord vlak aan de Schel de, dit wonderen zou doen en tal loze schoolreisjes in Terneuzen zouden eindigen inplaats van be ginnen! De aantrekkingskracht van „de zee" is nu eenmaal groot en dit moet worden benut! Boven dien, hoeveel Zeeuws-Vlamingen en dus ook Terneuzenaren zelf zouden dit compleix niet regel matig bezoeken? Bij een derge lijke opzet: alles in één hand be hoeft men zich vrijwel zeker over de rentabiliteit niet veel zorgen te maken! Vooral onze vele en toch over het algemeen wel zeer actieve zakenmensen hebben hier weer een kans en hun belang eist toch zeker oen flink vreemde lingenverkeer! de trek naar Terneuzen op een hoger peil te brengen. Als zij onder garantie van de gemeente en met mede werking van enkele vooraan staande en geïnteresseerde inwo ners gezamenlijk zich achter dit plan scharen, is verwezenlijking verzekerd. Maar, als altijd zal „de cost voor de baet" moeten uitgaan! Laat men bedenken, dat het kort dag is en dat deze kans Ter neuzen en zichzelf vooruit te hei pon niet eeuwig onbenut mag blijven. Omliggende gemeenten zitten ook niet stil en hebben reeds één en ander tot stand go- bracht. En, nu we toch aan het plan nen maken zijn, kan in dit pro gram ook een jeugdherberg dan geen plaatsje vinden? Ook de jeugdige bezoekers daarvan zijn do beste ambassades die men zich denken kan, als ze weer in eigen omgeving zijn weergekeerd! DRIE PERSONEN DOOR VOEDSELVERGIFTIGING OVERLEDEN. Drie personen uit Varsseveld zijn Dinsdagmiddag na het ge bruiken van de warme maaltijd onwel geworden en vrijwel plot seling overleden. De drie over ledenen zijn de gebroeders B. en H. te Lindert en hun zuster. Alle drie waren op middelbare leef tijd en oefenden in de buurt schap Heelweg onder Varsseveld een landbouwbedrijf uit. Kort na de maaltijd werden zij onwel en binnen een uur stierven de 54- jarige B. en de 52-jarige zuster. De andere broer, de 45-jarige H., werd nog naar het Wilhelmina- gasthuis te Doetinchem overge bracht, doch is daar Dinsdagmid dag omstreeks 16 uur overleden. De maaltijd bestond uit aardap pelen, andijvie en spek. Het is volgens de politie waar schijnlijk dat de oorzaak gezocht moet worden in de andijvie, die op het land dicht naast -de aard appelen stond, welke bespoten zijn. Men verwacht niet dat het spek de oorzaak is, daar ook de hond gestorven is, die bijna nooit spek als voedsel kreeg. De resten van de maaltijd zijn door de po litie voor nader onderzoek in be slag genomen. Gistermiddag is sectie op de lijken verricht. ternationale sleepdienst uitgeva ren. Als positie van de „Korsa- kov" is opgeheven 54.11 N. en 7.11 O., dat is in de buurt van Norderney. Verwacht werd dat de „Ebro" gisteren bij het schip zou zijn. Als alles goed gaat kan de sleep Vrijdag a.s. in Schiedam bij de werf „De Nieuwe Water weg" arriveren om te repareren. Op de zolderverdieping van een blokje van twee huizen in de Slootstraat aan de rand van Am sterdams Jordaan, heeift een kor te, doch felle brand gewoed. Het feit dat het blokje vrij staat maakte het de brandweer gemakkelijk het vuur snel in te sluiten en binnen een kwartier met drie stralen te blussen. De vrij sterkrj rookontwikkeling noodzaakte de brandweerlieden van hun rook- en zuurstofmas kers gebruik \e maken. Na af loop sloopten zij uit voorzorg de verbrande dakappelen en ont ruimden de zolder; de tweede verdieping liep alleen flinkci wa terschade op. De brand was begonnen in een deel van de zolder, dat als slaap- 1 vertrek diende voor 'n inwonend echtpaar van de eerste verdie ping. De man verklaarde, dat hij tegen het eind van de middag nog op de zolder was geweest om de bedden te luchten. Daarna had hij het huis weer verlaten, zonder iets bijzonders te hebben bespeurd. Het echtpaar zal nu elders onder dak worden ge bracht. Prof. Dr. J. Romein, hoog leraar in de vaderlandse en alge mene geschiedenis aan de ge meentelijke. universiteit van Am sterdam, heeft een en ander ver teld over het zeven maanden lange verblijf in Indonesië, waar van hij zojuist is teruggekeerd. Ik heb, aldus de professor, allereerst aan de sinds 1945 be staande universiteit van Djokja karta cursussen gegeven over de Aziatische geschiedenis van 1900 Tot 1945, de Europese geschiede nis en de geschiedenis weten schap. Ofschoon het universitai re leven in Indonesië nog met grote moeilijkheden te kampen heeft, zijn mijn ervaringen aller plezierigst geweest. De bezwaren bij het academi sche onderwijs zijn voornamelijk dat er in Indonesië nog een on voldoende aantal hoogleraren van internationaal niveau beschik baar is en dat het de studenten aan voldoende kennis van Ne derlands of Engels ontbreekt. (Javaans is geen wetenschaps taal). zijn gaan voordoen'(b.v. het ra tionalisme). Dit onderwerp is voor de Indonesiërs van belang omdat zij geestelijk in een zekere gespletenheid verkeren. Immers, zij voelen zich niet aangetrokken tot het Amerikanisme, maar wil len toch ook hun oude levensop vattingen niet geheel handhaven. De Djokjase universiteit, zo vervolgde prof. Romein, heeft 'n speciale cursus voor bestuurs ambtenaren, aan wie een groot tekort bestaat. Er zijn meer van zulke tekorten. In heel Atjeh zijn slechts twee rechters. Het vorige jaar zijn slechts vijftien artsen afgestudeerd. Dat is niet eens voldoende om hen te vervangen, die door sterfte aan het corps worden onttrokken. Op het nationalistische streven om de Nederlandse taal af te schaffen wordt in de praktijk tel kens opnieuw teruggekomen. Mon moet niet vergeten, dat bij na alles over Indonesië in het Nederlands is geschreven. Daar mede moet iedere historicus wel rekening houden. Mijn verwach- In mijn cursus'over de Europe-- ting is, aldus de professor, dat se geschiedenis heb ik vooral be-Nederlands op den duur een min handeld „het algemeen menselij-1 of meer facultatief vak zal wor- ke patroon van gedrag", waar van de eerste afwijkingen zich in onze contreien omstreeks 1600 INDONESIË. I don. Ik heb weinig politieke be langstelling waargenomen en in het algemeen een«verdraagzame atmosfeer. Ik hoop en verwacht, dat één van mijn afgestudeerde studenten binnenkort voor drie jaar naar Indonesië zal worden uitgenodigd om te doceren. An derzijds zullen misschien twee Djokjase studenten enige jaren in ons land vertoeven om hun studie te voltooien, want er zijn in Indonesië wel zg. Javanici, maar nog geen goed geschoolde historici, zo besloot prof. Ro mein. Tijdens een huiselijk feestje bij zekere Sobari, wonende in de kampong Bendungan, is de feest vreugde wreed verstoord. Een volledig bewapende bende van de Bamburuntjing ter strekte van zeven man viel de woning binnen en loste in het wilde weg een aantal schoten op de aanwe zigen, waardoor een waar bloed bad werd aangericht. Een lid van de dessawacht en een vrouw werden op slag gedood, terwijl tien personen min of meer ern- stige verwondingen opliepen. een „Harvard"-lesvliegtuig om De 20-jarige reserve-korporaal Andries J. Koster uit Leeuwar den is bij een oefenvlucht met TWEE SLACHTOFFERS VAN VERKEERSON GEVALLEN De 57-jarige wielrijdster mevr. Ch. Meijer, die op de kruising Nassaukade-Kinkerstraat te Am sterdam in botsing kwam met een tram van lijn 17, is in het Wilhelminagasthuis aan haar verwondingen bezweken. De 25 jarige wielrijdster J. v. d. Braak die Maandag op het Iepenplein door een personenauto werd aan gereden, is eveneens in dit zie kenhuis overleden. DODELIJK ONGELUK IN STAATSMIJN EMMA. Dinsdagmiddag is de 22-jarige ongehuwde handlanger J. C. C. Waskiewicz uit Heerlerheide door onopgehelderde oorzaak in een transportgoot in de wasserij van de staatsmijn Emma gevallen- Ten gevolge hiervan overleed hij onmiddellijk. SLEEPBOOTHULP NAAR DE „KCRSAKOV". Het beschadigde Russische s.s. „Korsakov", dat verleden week op zijn reis naar de Rotterdamse haven spoorloos verdwenen scheen doch later weer opdook, is sinds die tijd nog niet ver op zijn route gevorderd. Zoals men weet wordt het schip geassis teerd door vier Russische traw lers, die zouden trachten het naar Hoek van Holland te bren gen» maar de moeilijkheden schijnen van dien aard geweest te zijn, dat men slechts heel langzaam vooruitkwam. In over leg met de Rotterdamse agenten is nu Dinsdag de zeesleepboot „Ebro" van L. Smit en Co's in- OP REIS 'n flacon (Mijnhardt) tegen rings-stoornissen. CARBOVIT spijsverte- GELEIDELIJK IETS WARMER. Naar het K.N.M.I. meedeelt, bezorgde een kleine depressie, die over Schotland naar de Noordzee trok en Zondagnacht ons land bereikte, ons een van de dieptepunten van deze zomer. In d« koude luchtmassa's, waarmee deze depressie was gevuld, ont wikkelden zich n.l. zware en lang aanhoudende buien, die ondanks de lage temperaturen plaatselijk zelfs van onweer vergezeld gin gen. Bijna overal in ons land was de regenval zwaar, met name in het N. O., waar hoeveelheden van 50 tot 70 mm werden afgetapt. Dins dagavond begon de buiigheid af te nemen, doordat de depressie, die twee dagen vlak bij ons land had gelegen, zich weer in Noor delijke richting verwijderde. De algemene luchtdrukverde ling op de Oceaan is nu zo, dat geleidelijk wat zachtere lucht wordt aangevoerd, zodat een langzame temperatuursstijging mag worden verwacht. Het weer behoudt echter nog een wisselend karakter. Van de gewonden stierf er een later in het ziekenhuis. Als buit namen de terroristen een geweer mee, dat aan de gedode dessa- wachter had toebehoord. Tabakssehuur verbrand- In de nacht van Maandag op Dinsdag is te Ardjasa in het regentschap Djember een ta bakssehuur van de tabakmaat schappij Djelboek afgebrand. Dit is de zesde schuur, die dit jaar in de oosthoek in vlammen op gaat. Men vermoedt, dat de schuur in brand is gestoken. Schade van de brand te Dja karta 10 millioen rupiah. Deskundigen schatten de scha cUv, aangericht door de brand, die Maandag te Djakarta in de kam pong Bunder heeft gewoed, op 10 millioen rupiah. 4000 Personen behoeven onmiddellijke hulp. President Sukarno heeft giste Ten met de minister van sociale zaken, Anwar Tjoroaminoto, het verwoeste kampongcomplex be zocht. Het parlement heeft een voorstel aangenomen, dat ieder parlementslid 100 rupiah voor steun aan de slachtoffers zou bijdragen. het leven gekomen in de Ver enigde Staten. Waar het ongeluk is gebeurd, is nog niet bekend. Het toestel is vermoedelijk in een vrille geraakt en ter aarde ge- stort. Korporaal Koster was 22 Sep tember 1931 te St. Annaparochie geboren. Hij bezocht het christe lijke gymnasium te Leeuwarden en kwam na het einddiploma te hebben behaald bij de militaire vliegdienst. Hij werd ongeveer jaar geleden naar de Ver enigde Staten uitgezonden om daar te worden opgeleid als pi loot van de „Thunder jet"-straal- jagers. BRITS-IR A AN SE OLIE-MIJ VRAAGT ARBITER. De Brits-Iraanse oliemaat schappij heeft de president van het internationaal gerechtshof te Den Haag verzocht een arbiter te benoemen in het olieconflict met Perzië, zo wordt te Londen vernomen. De maatschappij ver wijst daarbij naar de bepalingen van de overeenkomst van 1933 tussen haar en de Perzische re gering, die ingeval van een con flict voorzien in bemiddeling door een derde, De Engelse minister van fi nanciën, Richard Butler, heeft in het Lagerhuis een rede ge houden, waarin hij de Engelsen aanspoorde harder te werken, meer te verkopen en minder te kopen. Hugh Gaitskeïl, die in de vo rige Labourregering minister van financiën was, zeide, dat het voor Labour buitengewoon moeilijk was om over eventuele voorstellen te debatteren, wan neer men niet het minste idee had, wat deze voorstellen in hielden. De Labourver tegen - woordigers protesteerden ook, toen Butler weigerde de invloed te bespreken, welke de econo mische toestand van Engeland cp het verdedigingsprogramma van het land zou hebben. Met ingang van 1 September zal de wet bevolkingsonderzoek op tuberculose (Staatsblad 1951, nr. 288) in werking treden. Deze wet is van toepassing op het on derzoek van de gehele bevolking of bevolkingsgroepen. Van genoemde datum af mag bevolkingsonderzoek niet ge schieden dan met toestemming van het centrale college, dat tot taak heeft de bevordering van het onderzoek en dat gevestigd is te Den Haag. Het is te ver wachten, dat het centrale college zonder meer een algemene toe stemming zal geven voor de uit voering van de bestaande plan nen tot het doen van onderzoek in het tijdvak van 1 September tot 1 Januari a.s. opdat geen stagnatie zal ontstaan. Voor on derzoeken, welke na 31 Augustus aan het centrale college toestem ming te worden verzocht. Het adres van het centrale col lege zal op 1 Sept. bekend wor den gemaakt. 88. Grote angst over valt Ruka en de bood schapper, wanneer het dreigende gehuil van Scorr's wolven zich in de verte her haalt. In blinde vrees wendt de gids zich om en t)lt terug naar de beschermende scha duw van de bosrand. Het Hoofd van het Verbond der Dolken volgt hem zo snel hij kan. „Dwaas! Niet daar heen!" bijt hij zjjn angstige tochtgenoot toe. „Ge loopt het ge vaar recht in de ar men!" Met kloppend hart blijven zij een ogenblik staan en luisteren hijgend. Het spookachtige geluid Hjkt nader te komen. Met een gil van vrees wendt de boodschapper zich om. „TerugMet een ruk van 'Wv* uiterste krachtinspanning, slaagt Ruka erin de angstige tochtgenoot in te halen en bij de arm te grij pen. „Waar wilt ge heen vluch ten! Beheers U. Onze enige kans is ons in het kreupelhout te ver bergen, en te hopen dat de ach tervolgers langs ons heen trekken. „Hij duwt hem het struikgewas in. De takken slaan hen in het gezicht als spookachtige handen. „NeenNeenkermt de gids, die zich de kerkers van Scorr herinnert. „Ik hoor iets... Luis terZijn ze niet overal om ons heen „Ge spreekt de waarheid, man!' zegt een snijdende stem, terwijl enkele donkere gestalten zich uit het donkere bos losmaken. „Ha, ge hebt goede orenvoor een slaafGeen beweging! Ge zijt omsingeld!" En terwijl de angst het bloed in zijn slapen doet hameren, her kent de gids enige boogschutters van Scorr, die grijnzend uit het struikgewas zijn opgedoken en hun pijlen met dodelijke zekerheid op de twee mannen richten Voor Butler het woord kreeg had Churchill reeds aangekon digd, dat er eind November te Lenden een bijeenkomst van de landen van het gemenebest zal worden gehouden, waar de dringende pun'en van dd flinan- ciëie, de economische en de handelspolitiek dei verschillen de regeringen besproken zuilen v. orden. Min. Butler kondigde grotere uitvoer aan van kolen en grotere invoer van staal voor de techni sche indOstrie. Hij deelde mede dat de invoer in de tweede helft van dit jaar met ongeveer 25 pro cent zal worden verminderd ver geleken met die van het tweede halfjaar van 1951. Tot de goede ren, waarvoor deze invoerver- mindering zal gelden, zullen waarschijnlijk papier en pulp en industrieproducten behoren, voorzover deze laatste geen ma chines zijn of voor de defensie no dig zijn. De minister betreurde het, dat Engeland zijn invoer moest beperken, maar, zo zeide hij, onze maatregel heeft, teza men met de extra inkomsten uit export, ten doel een beslissende bijdrage te leveren tot het tot- standbrengen van een evenwicht in het komende halfjaar. Butler, die zijn rede onder luide interrupties van de La- bourbanken eindigde, zeide, dat ac Engelse arbeiders het equi valent van 3 uren per week zou den moeten werken, wanneer zij de invoer op vooroorlogs ni veau wilden handhaven. Butler waarschuwde dat tengevolge van hogere lonen de Engelse prijzen zodanig zouden worden, dat Engeland van de wereld markt verdreven zou worden, hetgeen tot een bankroet zou leiden. Labour diende een amende ment in, waarin de regering wordt verweten, dat zij geen geschikte politiek naar voren heeft gebracht voor de Engelse economische veiligheid. Dit amendement werd ingediend op de motie der regering tot het houden van een economisch de bat van 2 dagen, dat Dinsdag in het Lagerhuis is begonnen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3