De toestand in Egypte DE OLYMPISCHE SPELEN Gevangen Nederlanders in hongerstaking Nieuwe Oostduitse maatregel tegen W.-Berlijn De Italiaanse proefneming met waterstof VOETBAL ZWEMMEN. Eric de Noorman in „Het land der duisternis" liUe hh4! ek n cfyurtul? NA HET VERTREK VAN FAROEK. V. S. protesteren bij de Sovjet-Unie Nieuwe ïhunderjets voor de luchtmacht WIELRENNEN De 0. Duitse vluchtelingen WATERPOLO Jacht cp onbekende vliegende voorwerpen Overstromingen in Australië Autoparkeerplaatsen op Belgische stations GR0MYK0 IN LONDEN Generaal Nagoeib heeft Maan dag meegedeeld, dat het onder zoek inzake het z.g. wapenschan daal zal worden heropend. „Ik zal de kwestie zelf onderzoeken aldus Nagoeib. De generaal heeft inmiddels o.m. met de bevelhebber van de Egyptische troepen in Palestina, generaal Ibrahim Seif El Din Bey een onderhoud gehad. Na af loop deelde Nagoeib mee, dat de troepen aan de Oostelijke gren zen waakzaam zijn. De toestand in het gebied van Gaza was ech ter rustig. Naar hij verder verklaarde, zul len de aangehouden personen niet voor militaire gerechtshoven terechtstaan, tenzij zij van be paalde misdaden worden beschul digd. De Faroek-umversiteit te Alexandrië heeft er op aange drongen de titels „bey" en „pas ja" af te schaffen, in een streven naar democratie. Naar verluidt zullen twee pa leizen van Faroek te Cairo en Alexandrië worden gebruikt om er onderwijsinstellingen en zie kenhuizen in onder te brengen. De senaat van de Faroek-univer- siteit heeft de regering verzocht het Montazahpaleis te Alexan drië te bestemmen tot universi teitsstad. De verschillende fa culteiten van deze universiteit zijn thans verspreid over de stad. De naam van de universiteit zal mogelijk worden veranderd in Mantazah-universiteit. De Ibrahim-universiteit te Cai ro zal mogelijk de beschikking krijgen over het Koebbapaleis. Het Ras el Tinpaleis te Alexan drië en het Abbinpaleis te Cairo zullen de officiële residenties blij ven van koning Ahmed Foead de Tweede. De regering is verhuisd van Alexandrië naar Cairo. MEDEDELING VAN DE EGYPTISCHE LEGATIE. De Egyptische legatie te Den Haag heeft bevestigd, dat koning Faroek op 26 Juli afstand van de troon heeft gedaan ten gunste van de erfprins en dat deze laat ste door de ministerraad is uit geroepen tot koning Ahmed Foead II van Egypte en Soedan. Overeenkomstig de bepalingen van de grondwet, aldus de mede deling van de legatie, zal de mi nisterraad de constitutionele macht vhn de koning uitoefenen, tot deze wordt overgedragen aan een regentschapsraad, die zal optreden totdat de nieuwe koning meerderjarig is geworden (18 jaar) De'gezant, Mohammed Aly Sa- dek Pasja, die zoals bekend des tijds als oom van de bruid aan wezig was bij het huwelijk van Faroek met Narriman Sadek, de moeder van de nieuwe koning, verklaarde op een vraag van het A.N.P. niet gemachtigd te zijn te onthullen, waar ex-koning Fa roek zich zal vestigen. De Egyptische ministers zullen voortaan trouw aan „land, ko ning en grondwet en de wetten van het land" moeten zweren. Tot dusver luidde de formule: „Koning, land en grondwet." Hangende de instelling van de regentschapsraad zullen nieuwe ministers door de ministerraad worden beëdigd. De Britse zaakgelastigde in Egypte, Creswell, heeft een be zoek gebracht aan premier Ma- her om zich over de toestand te laten voorlichten. Generaal Naguib was bij het onderhoud tegenwoordig. ROEKELOOSHEID EN TIRANNIE. Slechts twee Egyptische bla den hebben tot dusver commen taar gegeven op de troonsaf stand van Faroek. „Al Misri schreef: „Faroeks roekeloosheid en tirannie hebben tot zijn on vermijdelijke ondergang geleid". „Al Akhbar" gaf als commen taar o.m.: „Vandaag boekstaaft de geschiedenis de naam van een onderdrukker en onrechtvaardig koning onder de namen van de tirannen en despoten". Premier Naher heeft meege deeld, dat 264 politieke gevange nen zijn vrijgelaten; 34 personen bevinden zich nog in hechtenis. Onder de vrijgelatenen bevinden zich de eigenaars van het kran tenconcern „Ahkbar el Yom". De tegen hen ingebrachte beschuldi gingen bleken geen grond te hebben. Reacies in Soedan op het aftreden van Faroek. Uit de Soedan zijn honderden gelukstelegrammen naar gene- raad Naguib gezonden naar aan leiding van het aftreden van Fa roek. Ook alle partijen, zowel de Oemma-partij, als de Asjigga- groep, die aansluiting bij Egypte wenst, en de partijen, welke on afhankelijkheid voor de Soedan wensen, hebben haar instem ming met het gebeurde betuigd. NAHAS PASJA IN EGYPTE TERUGGEKEERD. - De leider van de Egyptische Wafdpartij, Nahas Pasja en de secretaris-generaal van deze par tij, Serag El Din, zijn Maandag uit Genève in Cairo aangekomen. Nahas Pasja, die samen met Serag El Din Pasja, voormalig Wardistisch minister van binnen landse zaken, in Cairo terug kwam, heeft generaal Nagoeib op diens hoofdkwartier omhelsd en hem de „redder der natie" ge noemd. Hij verklaarde: „Wij zijn naar ons land teruggekeerd, nadat de tirannie is vernietigd en het pres tige van het land door ons grote leger en zijn grote leider generaal Nagoeib is hersteld". Hij noemde de laatste periode van Faroeks regering „een afschuwelijk tijd perk". Hassan Hodeby, de hoogste leider van de Mohammedaanse broederschap, heeft de steun van zijn organisatie aan de beweging van het leger toegezegd. Het bestuur van de broederschap zal op 1 Augustus bijeenkomen om besluiten te nemen aangaande hervormingen, die in het land dienden te worden ingevoerd. Onder de 264 politieke gevan genen, die Zondag zijn vrijgela ten, bevinden zich vele leden van de broederschap. Naar gemeld wordt, zal er spoe dig een algemene amnestie voor politieke gevangenen worden af gekondigd. Hierbij zal de straf van de personen, die zich wegens majesteitsschennis in de gevan genis bevinden, volledig worden kwijtgescholden, of tenminste aanzienlijk worden verminderd. Ook zullen wellicht communis tische politieke gevangenen wor den vrijgelaten, omdat in vele ge vallen de omstandigheden, waar onder zij hun vergrijp hebben begaan, clementie rechtvaardi gen. De leider van de liberaal-con stitutionele partij, Hoessein He- kal Pasja, heeft generaal Na goeib de volledige steun van zijn partij toegezegd. Ja, ik! Die naam klinkt me gewoon als muziek in de oren. Geen betere pauze dan een Strand-pauze! INDONESIË. De Russische autoriteiten in Duitsland hebben hun Britse col lega's medegedeeld, dat de nabij Maagdenburg gelegen sluizen van het kanaal van Rothensee „we gens herstelling" met ingang van a.s. Vrijdag gesloten zullen zijn- West-Berlijn ontvangt via dit kanaal zijn steenkool uit het Ruhrgebied, die met Aken wordt aangevoerd. De Russen hebben niet medegedeeld hoe lang de herstellingen zullen duren. Het kanaal is verleden jaar om de zelfde reden verscheidene maan den niet toegankelijk geweest voor de scheepvaart. Westberlijnse autoriteiten ver klaarden dat, indien de herstel lingswerkzaamheden geruime tijd zouden duren, de steenkool uit het Ruhrgebied via Hamburg en waterwegen, die niet langs Ro thensee leiden, zouden moeten worden verscheept. Zij voegden hieraan toe, dat West-Berlijn thans over voldoende voorraden steenkool beschikt. Meer dan twee en een half jaar geleden zijn twaalf Nederlanders in Indonesië gearresteerd, ver dacht medeplichtig te zijn aan de actie in Bandoeng. Deze Ne derlanders, zo vernemen wij van mr. A. G. Veldhuis te Naarden, horen niets van hun zaak en on langs heeft familie van de heer Altmann, hoofdcommissaris van politie te Bandoeng, één der ge vangenen zich tot mr. Veldhuis, die ook door Westerling tot ver dediger is gekozen, gewend, met het verzoek de belangen van deze Nederlanders te behartigen. Hoe wel mr. Veldhuis zich tot de pro cureur-generaal in Indonesië heeft gewend met het verzoek hem mede te delen in welk sta dium deze zaak verkeert, of een vervolging tegen deze gevange nen wordt ingesteld, of, zo er geen aanwijzingen tegen hen zijn hen vrij te laten, heeft hij hier nimmer iets van gehoord. Naar wij van mr. Veldhuis vernemen zijn deze gevangen Nederlanders in hongerstaking gegaan in de hoop langs deze weg iets te be reiken. Bende brak rails op, acht doden. Zaterdagavond is de trein tus sen Malangbor.g en Warung- bandrek ontspoord, nadat een bende van ongeveer dertig tot veertig man de rails had opge broken. Acht personen werden gedood en tientallen gewond. De locomotief (één van de pas in In donesië aangekomen locomotie ven van Krupp) en 3 wagens kantelden en werden vernield- Blijkens inlichtingen van de cor respondent van Aneta in Ban dung behoorde de bende waar schijnlijk tot de Darul Islam. De Prinsessen amuseren zich. Prins Bernhard en zijn beide oudste dochters, de prinsessen Beatrix en Irene, besteden de tijd die zij in de Finse hoofdstad doorbrengen, goed. Elke ochtend en middag zijn zij in een der Olympische arena's aanwezig om te genieten van de strijd die door de deelnemers uit alle delen van de wereld wordt geleverd. Vanzelfsprekend geniet de paar densport veel belangstelling, maar ook de bezoekers van het fraaie zwemstadion kunnen het drietal elke dag op de tribunes zien. In het bijzonder het schoon- springen en de oefensprongen van de 10 meter-toren trekken hun aandacht en terwijl de prins zijn filmcamera op het spring- bassin richt, vragen Beatrix en Irene honderd uit en een der Nederlandse verslaggevers moest over verscnillende zaken, die de prinsessen niet duidelijk waren, zoals de taak van de jury en de betekenis van de moeilijkheids factor, opheldering geven. Geïnteresseerd luisterden de zusjes naar de uiteenzetting en toen zij vernamen ,dat de Olym pische zwemwedstrijden Zondag avond 3 Augustus worden beslo ten met een groot feest, waarin demonstraties torenspringen en z.g. clowndiving de hoofdschotel vormen met een groot vuurwerk tot slot, keken zij elkaar veelbe tekenend aan, alsof zij wilden zeggen: „Dat zouden wij graag willen zien". Fanny BlankersKoen onder scheiden door het I.O-C. Het bestuur van het interna tionaal Olympisch Comité heeft de coupe Taher pasja toegekend aan Fanny BlankersKoen, een onderscheiding, welke wijst op de erkenning in Olympische kringen van de grote verdiensten van onze landgenote. De coupe Taher is tot nu toe slechts één keer uitgereikt, nl. aan de Belg Anspach, een schermer. De coupe Taher pasja is niet 'n erkenning van sportief-technische capaci teiten van een athleet, maar meer het bewijzen van dank baarheid en erkentelijkheid voor de wijze, waarop Fanny Blan kersKoen de Olympische ge dachten op het sportveld heeft oroberen te verwerkelijken. De Italiaanse minister van De fensie, Randolfo Pacciardi, heeft tijdens een kabinetsvergadering bekend gemaakt, dat met succes op een artillerie-proefterrein hy drogenium met een explosieve re actie in helium is omgezet. De minister voegde er aan toe, dat de omzetting van waterstof in helium in de atmosfeer ge schiedt. Het deel der proefnemin gen was om deze reactie in het laboratorium tot stand te bren gen. Met de reactie gaat een ont ploffing gepaard. Het was onmogelijk te zeggen, welke toepassing deze reactie in de wetenschap zou vinden vóór dat een volledig onderzoek naar de resultaten was ingesteld. Kort vóór de bekendmaking was de „Giornale d'Italia" gekomen met het sensationele bericht, dat Italië de eerste waterstofbom tot ontploffing had gebracht. De mi nister sprak dit bericht echter tegen. De journalist van het blad zeide ooggetuige van de ontploffing te zijn geweest. Hij zeide, dat het nieuwe proces ontdekt was door professor Ubaldo Loschi, een be kend Italiaanse natuurkundige. Vóór de oorlog werkte Loschi samen met professor Pontecorvo, de atoomdeskundige, die twee jaar geleden met vrouw en kin deren achter het „ijzeren gordijn" verdween. De Amerikaanse regering heeft Zondag bij monde van haar am bassadeur te Moskou, Kennan, krachtig bij de Sowjet-Unie ge protesteerd tegen het feit, dat ter gelegenheid van het grote vliegfeest bij Moskou biljetten zijn aangeplakt, waarop Russi sche jagers staan afgebeeld, die vliegtuigen met Amerikaanse kentekenen achtervolgen. Volgens de Amerikaanse rege ring zijn dergelijke aanplakbiljet ten bedoeld om haat tegen de Verenigde Staten te zaaien. Ambassadeur Kenman pro testeerde verder nogmaals tegen het optreden van Russische ja gers tegen Amerikaanse toestel len boven neutraal gebied. Ten einde het Amerikaanse protest kracht bij te zetten, had Kennan van zijn regering opdracht gekre gen, het Russische vliegfeest niet bij te wonen, hoewel hij hiervoor was uitgenodigd. Dezer dagen is in Kopenhagen een nieuwe zending Thunderjets- straaljagers voor landen van het Noord-Atlantisch Pact gearri veerd. Nederland krijgt 29 van deze straaljagers. Naar vernomen wordt ligt het in de bedoeling om de nieuwste uitvoering van de Thunderjets, n.l. de F-84 F, aan de luchtmach ten der Navolanden te zenden, zo dra dit toestel in voldoende mate is geproduceerd. De F-84 F is de Thunderjet met pijlvleugel en terugwijkende staartvlakken. Het prototype van de F-84 F werd binnen een half jaar na zijn ont wikkeling gebouwd en gevlogen. Het was voor het eerst op 3 Juni 1950 in de lucht. De krachtbron was aanvankelijk van Amerikaan se makelij. De productie-uitvoe ring van deze modernste Thun derjet is uitgerust met de krach tigste Engelse straalmotor van dit ogenblik, n.l. de Armstrong Siddeley „Sapphire." De eerste Thunderjet met een „Sapphire"-motor vloog op 14 Februari 1951. Achtervolgingsploeg van Neder iand in kwart eindstrijd. Bijna duizend Oostduitse vluch telingen hebben Maandag in Wes telinge hebben gisteren in West- Berlijn om politiek asyl gevraagd. Dit is het grootste aantal, dat zich ooit op één dag heeft gemeld. Het Roode Kruis heeft in lege fabriekshallen onmiddellijk twee noodkampen ingericht, elk voor duizend vluchtelingen. De ploegachtervolging over 4000 meter is door de U.C.I. op een wel zeer eigenaardige wijze verwerkt. Want men heeft er op de eerste dag van de Olympische wielerwedstrijden in het geheel geen poursuite van gemaakt, in tegendeel, de heren wedstrijd commissarissen van het hoogste internationale wielercollege, dat in de jaren na de oorlog al zovele wonderlijke en vooral onbegrijpe lijke beslissingen heeft genomen, had weer eens een nieuwe for mule uitgevonden. 21 Ploegen van vier man stonden voor de achtervolging ingeschreven, maar men maakte de naam „ach tervolging" belachelijk door er 'n zuivere tijdrace voor teams van te maken. Alle ploegen werden namelijk afzonderlijk gestart voor de 4000 meter, waarbij de tijden werden opgenomen en de acht ploegen, die in deze selectie wedstrijden de snelste tijden had den laten noteren zouden het recht krijgen in de kwart-eind- strijden te komen van de werke lijke poursuite. Het vervelende van de gehele geschiedenis was, dat men pas van deze beslissing van de U.C.I. op de hoogte werd gesteld op de dag zelve. De Ne derlandse chef d'équipe, de heer M. Koot, heeft tegen deze han delwijze geprotesteerd, maar de jury d'appèl heeft het protest in hoogste instantie afgewezen. Ook hadden de wedstrijdcommissaris sen op eigen houtje het aan- vangsuur van de avondwedstrij den gewijzigd, n.l. van 6 op 5 uur. Eenfel protest klonk toen op van de zijde van het Finse orga nisatie comité, met het gevolg, dat de U.C.I.-leiders het hoofd moesten buigen en de wedstrij den inderdaad oi)n 6 uur begon nen. Elke achtervolgingsploeg reed dus alleen, waarbij de tijd van numero 3, die door de finish kwam, werd genomen als totaal- tijd. De Nederlandse ploeg, be staande uit Plantaz, Voorting, Maenen en De Groot noteerde 4 min. 54,5 sec., waarbij Plantaz en Voorting uitstekend reden. Maar Daan de Groot, de grote sterke kerel had wat last met de ademhaling en kon moeilijk uit de weg komen, terwijl Maenen enkele keren in deze tien ronden van 400 meter, niet geheel zui ver afloste en dan weer moeite had om bij te komen. De snelste tijd van de avond werd gemaakt door de Italiaanse ploeg bestaan de uit Morettini, Messina, De Rossi en Campana, een formida bel team, dat 4 min. 49,8 sec. voor zich liet afdrukken. Maar ook de Britten waren sterk en de Fran sen niet te vergeten. Aan het slot van de avond werd de spanning groot, of Nederland zich nog voor de kwarteindstrijden zou kunnen plaatsen. Maar de oran- jeploeg kwam nog op de zevende plaats terecht met Zwitserland als achtste. De kwartfinalisten hebben in de selectiewedstrijden de volgende tijden genoteerd: 1. Italië 4.49.8; 2. Groot Brit- tannië 4.50.6; 3. Frankrijk 4.52.4; 4. Zuid Afrika 4.53.8; 5. België 4.54.0; 6. Denemarken 4.54.1; 7. Nederland 4.54.5; 8. Zwitserland 4.55.0. NederlandZuid-Slavië 32. De waterpolowedstrijd Neder landZuid-Slavië is in een 32 overwinning voor onze landgeno ten geëindigd. Na de rust scoor den voor Nederland Cabout en Van Feggelen, de laatste uit een strafworp. De twee doelpunten van Zuid-Slavië kwamen van de midvoor Kurtini. Hiermede heeft het Nederlands zevental zich eerste geplaatst in groep C en gaat thans over naar de halve finale, waarin 8 teams zullen uitkomen. Zuid Slavië protesteerde. Na afloop van de waterpolo wedstrijd hebben de leiders van het Zuidslavische zevental een protest bij de waterpoloboard in gediend. Het protest gaat tegen de leiding van de Belgische scheidsrechter Delahaye, die naar de mening van de protesterende partij, opzettelijk beslissingen in het voordeel van de Nederlanders zou hebben genomen. De waterpoloboard heeft het protest in ontvangst genomen en besloten het Dinsdagmorgen te behandelen. slag ook voor de jury veel moei lijkheden opleverde, bleek wel uit het feit, dat zowel de zwemsters als het publiek bijna tien minu ten moesten wachten op het be kend maken van het officiële re sultaat. Dit luidde: 1. Katalyn Szoke (Hongarije) 1.06.8; 2. Hannie Termeulen (Ned.) 1.07.0; 3. Judith Ternes (Hongarije) 1.07.1; 4. Joan Har rison (V.S.) 1.07.1; 5. Joan Alder- son (V.S.) 1.07.1; 6. Irma Hey- ting-Schumacher (Ned.) 1.07.3; 7. Mariles Stepan (V.S.) 1.08.0; 8. Angela Barnwell (Gr. Brittan- nië) 1.08.6. Amerikaanse vliegtuigen heb ben in de nacht van Zaterdag op Zondag tevergeefs getracht „voorwerpen van onbekende her komst", die boven Washington vlogen, te onderscheppen. De „voorwerpen" waren met. behulp van radar van de grond af waargenomen, aldus een com muniqué van het Amerikaanse ministerie van luchtvaart. De Amerik. bladen schenken veel aandacht aan het communi qué over het verschijnen van „voorwerpen van onbekende her komst" in het luchtruim van Washington in de nacht van Vrij dag op Zaterdag. Alle militaire vliegvelden van de Oostkust hebben opdracht zich paraat te houden en onafgebro ken staan straaljagers gereed om bij een mogelijke waarneming met radar van de voorwerpen het luchtruim te kiezen. De Maandagbladen brengen verklaringen van astronomen en andere geleerden. De president van de „U.S. Rocket Society" bij voorbeeld, sluit de mogelijkheid niet uit, dat het hier interplane taire ruimteschepen betreft. Een andere geleerde oppert de mogelijkheid, dat de „voorwer pen" toestellen zijn, waarmede marine en luchtmacht van Ame rika proeven nemen. Hij voegt er aan toe, dat het tijd wordt, dat een einde wordt gemaakt aan „deze bespotting van de wereld". Hij voegt er echter aan toe, dat het merkwaardig is, dat de „vlie gende schotels" veelvuldig wor den gesignaleerd in de buurt van Washington en van centra voor atoomonderzoek in Nieuw-Mexl- co. Dr Allen Hyneck, astronoom van de universiteit van Chicago, zegt stellig te geloven, dat deze phenomenen uit vaste stof be staan. HongarijeZweden 60. In de kwartfinale van het Olympisch voetbaltornooi heeft Hongarije laten zien hoe voetbal eigenlijk gespeeld moet worden. Zweden, toch heus geen zwakke broeder in de voetbalwereld heeft in deze strijd geen schijn van kans gekregen en de 60 uitslag was inderdaad de juiste afspiegeling van de krachtsver houding. Bij de rust was de stand 30 in het voordeel van de Hon gaarse voetbalvirtuosen. Zilveren medaille voor Hannie Termeulen. Onmiddellijk na de ceremonie protocolaire van het schoonsprin- gen heren werden de meisjes voor de 100 m vrije slag finale aan de start geroepen. Prins Bernhard. de prinsessen, de hertog van Edinburgh en de hertog van Kent waren getuige van een zeer spannende finale, waarbij vrijwel niet te zien was. wie de overwinning had behaald. Dat het vaststellen van de uit- In het gebied rondom Sydney zijn in de afgelopen 24 uur als gevolg van overstromingen hon derden personen uit hun huizen verdreven. Door zware regens gezwollen rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Het water stroomt door steden en over landerijen en brengt zware schade toe aan eigendommen en gewassen, de hoofdwegen zijn geblokkeerd en telefoonverbindingen, alsmede gasleidingen afgesneden. In de Burragorangvallei, ten zuid-westen van Sydney zijn 700 inwoners door het water inge sloten. 86. Eerbiedig treden de hoofden nader. Het vuur beschijnt hun gestalten als zij de oude vrouw begroe ten, die haar ogen monsterend over de groep laat glijden. „Weest gegroet, O hoofden van het Ver bond der Dolken. Verheugt U, o gij, die U vijanden van de Beer noemt." Haar stem is zacht maar doordringend. „Ik heb U bericht ge zonden om hierheen te komen teneinde de man te begroeten, die gekomen is om onze strijd te steunen. Wij staan ge reed om Uw voornemens te horen, o Noorman. Spreek. De hoofden van het Verbond luisteren naar U." „Zijn allen aanwezig?" vraagt de Noorman kort. „Zijn dit alle opperhoofden, die de strijd tegen Scorr voeren?" „Wij zijn voltallig, op twee na", zegt een stem uit de groep veront schuldigend. „Ruka en Kaldra zijn nog niet verschenen." De oude vrouw maakt een on willekeurig gebaar van ontstem- Op ruim 150 stations hebben de Belgische spoorwegen parkeer plaatsen ingericht, waar automo bilisten en motorrijders tegen een gering bedrag hun voertui gen kunnen onderbrengen. De hiervoor te verstrekken regu's gelden tevens als verzekerings polissen der geparkeerde voer tuigen tegen diefstal, verwisse ling, brand en beschadiging. Andrei Gromyko, de kortelings benoemde ambassadeur van de Sowjet-Unie bij het hof van St. James, is in Londen aangekomen. Hij legde een van tevoren opge stelde verklaring af, waarin hij de wens uitsprak het Britse volk te leren kennen. Hij zeide gaarne een betere verstandhouding tus sen het Britse en het Sowjet-volk te zien „juist in deze tijd van zo vele internationale vraagstuk ken". Op het station had zich een groep jonge communisten en le den van de Brits-Sovjetrussische vereniging verzameld. Men klap te in de handen en riep: „Geef ons vrede, mijnheer Gromyko." Leden van de rechtse organisa tie „Union" hadden echter een tegendemonstratie georgani seerd. Zij riepen: „Vrede, doch geen communisme. Wij willen hier geen communisme". Twee mannen, die anti-Sowjet pamfletten hadden geworpen, werden door de politie weggeleid. ONTWERPOVEREENKOMST VOOR EEN WAPENSTILSTAND IN KOREA. De stafofficieren van de V.N. en de Noordelijken zijn het eens geworden over de tekst van de eerste vijftig der 64 paragrafen van de ontwerp-overeenkomst voor een wapenstilstand in Ko rea. De vergadering duurde veer tig minuten. De Noordelijken wa ren het ook eens met de bewoor dingen van de definitie in para graaf 51, die over de repatriëring handelt. Doch zij handhaafden hun standpunt, dat alle krijgsge vangenen moeten worden gere patrieerd, zo nodig met geweld. ming. „Kaldrade oproer kraaier..." hoort Eric mompelen. En dan luider. „Dat Ruka niet verschenen is lijkt begrijpelijk. Hij moet van ver komen. Mijn bood schapper zal hem eerst laat be reikt hebben. Doch Kaldra had hier allang moeten zijn. Weet iemand waar hij is „Hiergromt een schorre stem achter haar, en meteen duikt een ruwe gestalte op uit de scha duw. Er valt een doodse stilte in de kring rond het vuur als Kaldra op zijn gemak nader slentert. Eric neemt de man opmerkzaam op. Hij kan niet zeggen, dat Kal dra hem op het eerste gezicht be valt, hoewel hjj hem geen moed kan ontzeggen, want met een ruk van zijn hoofd gromt de reus: „Gij denkt te vergaderen. Maar wie denkt aan Scorr? Is het U bekend dat hij in deze omgeving rond zwerft met z'n wolvenpak? Toen ik de omgeving verkende alvorens hier naar toe te komen, heb ik het gejank van de dieren in de verte gehoord." „Ge hebt de omgeving ver kent?" herhaalt de Noorman. „Uitstekend! Hebt ge verder nog iets opgemerkt buiten wolvenge- jank in de verte?" Kaldra's ogen rusten kwaad aardig op de Noorman. „Ik heb Uw goedkeuring niet nodig, vreemdeling!" klinkt het vijandig. „Wat gaat het U aan of ik iets op gemerkt heb." „Scorr heeft deze verzamel plaats nimmer kunnen vinden," zegt de vrouw sussend. „Alle toe' gangen zijn geheim. Ge windt U op voor niets, Kaldra „Niemand weet wat Scorr zal doen", gromt het opstandige op perhoofd van onder zijn ruige wenkbrauwen naar Eric loerend. „Maar als het hem ditmaal lukt om onze schuilplaats te vinden dan is het uitsluitend de schuld van deze vreemdeling". Hij wijst be schuldigend naar de Noorman „Wat doet hjj hier? Waarom draaien wij om hem heen als angstige slaven Nabij Arthur in de Ameri kaanse staat Nebraska is een bommenwerper brandend neerge stort. Zeven personen kwamen om het leven. Slechts een der in zittenden kon door middel van zijn parachute veilig de grond bereiken. Voor het eerst sinds weken is Maandag te Genève regen geval len. Men hoopt nu, dat het grote aantal zelfmoorden, dat men aan de hittegolf toeschrijft, zal afne men.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3