Uit de Provincie De verkeerde vrouw Nederlands vee voor de Libanon Wat brengt de RADIO? TERNEUZEN. AXEL. OOSTBURG. PHILIPPINE. BIERVLIET. MIDDELBURG. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. IJZENDIJKE. Geruisloos Stevenson en Eisenhower op één podium Oorspronkelijke roman door Maart je Zeldenrijk MIDDENSTANDSEXAMENS. Voor het te Bergen op Zoom gehouden Middenstandsexamen slaagden o.m.: J. v. d. Bergen uit Kuitaart; A. de Baere, Aardenburg; M. Bosch en J. N. Bosch, beiden Huist; A. Cornelissens, Lams- waarde; J. Cijsouw, Waarde; J. v. d. Bunder, St. Kruis; A. de Bruijne, Goes; G. de Deijn, Lamswaarde; A. van Denderen, Kruispolder; M. S. Dhaenens, Oostburg; G. Mabesoone, Aarden burg; J. Kouijzer, Vogelwaarde; A. Luteijn, Oostburg; M. de Klerk, Hontenisse; H. Hamelink, IJzendijke; K. J. Peters, Hulst; J. Verplanke, Aardenburg en L. Verstraete, Eede. STICHTING VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF. Namens de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf had in de R.K. Technische School te Hulst de diploma-uitreiking plaats aan de leerlingen, die na genoten am- bachtsonderwijs een vervolgcur sus in timmeren of metselen hadden gevolgd en zich practisch verder hadden bekwaamd bij een patroon. Deze uitreiking geschiedde door de heer P. v. d. Walle, voorzitter der examencommissie. De gediplomeerden waren: Timmerlieden: J. A. Clippe- laar, Lamswaarde; M. Hame link, IJzendijke; J. den Hamer, Axel; P. d'Hondt en W. van Wal len, beiden te Hulst; W. de Jonge, Othene; A. de Koeijer, Zaamslag; A. Neve, Hontenisse; C. West- strate, Terneuzen en G. Zeegers, Hoek. Metselaars: H. Volleman te Graauw. Aan de vier beste leerlingen werd een prijs toegekend. De leerlingen werden vervolgens toegesproken door de heer G. Winnebst, directeur der Techni sche School, de heer Th. de Waal uit Middelburg namens de exa men-commissie, de heer Van de Waeter, namens de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf en de heer J. P. Nonnebel uit Vlissin- gen, controleur Stichting Leer lingenstelsel Zeeland. Hoofdakte-examen. Te Breda slaagde voor het hoofdakte-examen, deel B, me vrouw C. A. Stuffken, alhier. ma", waarop kapitein Duurinck direct de omgeving begon af te zoeken, evenwel zonder resultaat. Ook de bemanning van een pas serende zeeboot heeft nog naar de ongelukkige gespeurd, waar na een loods op de „Jeanne" is overgestapt en de motorspits de haven van Hansweert heeft bin nengebracht. De provinciale boot had door een en ander ongeveer drie kwar tier vertraging. Ongewone visserspech. Een Belgische liefhebber van de hengelsport had in navolging van zovelen dezer dagen zijn snoer uitgeworpen in de Kleine Kreek aan de Kinderdijk ter plaatse van de z.g. „steile kant." Op een gegeven ogenblik, toen hij zich wilde vergewissen van de tijd en zijn horloge raadpleeg de, werd hij verrast door een naast hem wegspringende kikker. Hij greep de geelgroene vier voeter, die hij zijn vrijheid wilde hergeven door hem in het kreek water te deponeren. In z'n klaar blijkelijke alternatie gooide hij echter niet de kikker, doch zijn kostbaar horloge in de diepte Door de hierover ontstane schrik was hij over zijn verbouwereerd heid heen, doch alle ingestelde pogingen ten spijt, slaagde hij er niet in zijn horloge uit de diepte op het dróge te halen en wist hij meteen hoe laat het was! de toon aan. Het waren P. Ja cobs, Breda, P. de Jongh, Made, en M. van Steen, Etten. Tussen hen en het peloton bevond zich een groepje gedubbelde renners, voor wie de strijd verloren was, maar bleven draaien voor even tuele premies. Het veld werd meer en meer Uiteengerukt en de kranige kopgroep doubleerde steeds meer renners. De strijd om de eerste plaats werd kort na het ingaan der laatste ronde ingeluid en werd met een ruime voorsprong door P. Jacobs te Breda gewonnen. P. land, het officierskruis in de or de van Leopold II, en aan de heer C. Lijnzaad het ridderkruis in de Kroonorde. Aan deze bijeenkomst werkte het Gentse kamerkoor „Crescen do" mee. Machinistendiploma. Aan de machinistenschool te Middelburg slaagde voor het schooldiploma de heer F. Ga- briëlse te Oostburg. De heer A. van Duren te Oost burg slaagde voor het staatsdi- ploma. Opening nieuw wijkgebouw Wit-Gele Kruis. Niettegenstaande de kleine be- rtSSSSTlS* de afdeling Winkelweek van 1623 Augustus. De Terneuzense winkeliersver eniging „Klimop" heeft van 16 tot 23 Augustus een winkelweek uitgestippeld, die weer veel be looft. Uit het voorlopige pro gramma blijkt, dat „Oma", ver gezeld door „Opa" op de eerste dag met de boot uit Hoedekens- kerke arriveren. Zij worden ont vangen door het dagelijks be stuur van „Klimop". Op de Markt zal de burgemeester een toe spraak houden en de winkelweek officieel openen. De dag van de braderij zal weer veel volk trek ken. De Woensdag is een veelbelo vende dag door het optreden van een variétégezelschap met Kees Manders als conferencier. Verder werken mee het kwartet Johny Meijer en Eddy Christiani; imita ties van Carlo Pietro en de mu zikale clown Fantasio. Jongleurs, cascadeurs en een voor Terneuzen nieuw rolschaat sennummer completeren het pro gramma. Donderdag zijn er kinderfees ten in verschillende delen van de stad. De concerten ontbreken even min. Op Vrijdag volgen dan een fakkeloptocht en kinderspelen. Op Zaterdag een internationaal festival van accordeon en mond- accordeonclubs en tenslotte het optreden van de Haagse Tram harmonie. Al met al belooft het weer een goede winkelweek te worden en het blijkt, dat de Terneuzense winkeliersvereniging voor geen kleintje vervaard is. Jeugd van de Bloemenbuurt op reis. Zaterdag maakten de jongens en meisjes van de bloemenbuurt hun jaarlijkse uitstapje. In een tweetal bussen reden ze via Perk- polder naar de Wouwse planta ge, waar ondanks de vele verbo den terreinen toch werd genoten. Daarna ging de reis naar de speeltuin Vrouwenhof. Ook was er nog filmbezoek en een bezoek aan een hertenkamp. Het bestuur van de bloemen buurt kan weer tevreden zijn over hetgeen aan de jeugd is ge boden. Schipper overboord geslagen en verdronken. Te ongeveer kwart voor vier schutte gisternamiddag uit de Oostsluis alhier de Belgische mo torspits „Jeanne", komende uit Doornik met bestemming IJmui- den. Ter hoogte van Baarland kreeg de 33-jarige schipper J. Gruter, geboren te 's-Hertogenbosch, ben klap van een openslaande deur, waardoor hij zijn evenwicht ver loor en overboord sloeg. Behalve de schipper was alleen nog aan boord zijn Belgische echt genote, die de aandacht wist te trekken van de bemanning van de uit Hoedekenskerke komende provinciale boot „Koningin Em- Schietingen. Tijdens de kermis werden een aantal schietingen op de liggende wip georganiseerd. Zaterdag bij de heer F. Oubrie aan de Weststraat; 31 schutters. Hoogvogel verloot. lste zij vogel: Alph. Bernaerd, Biervliet; 2de zij vogel verloot. Zondag-schieting bij F. Oubrie, Weststraat; 36 schutters. Hoogvogel: Aug Jansen, Bier- vliet-Driewegen. lste zij vogel: De 87-jarige F. Mollet, Biervliet; 2de zij vogel verloot. Zondag-schieting bij Camiel Wijffels aan de Noordstraat; 33 schutters. Hoogvogel: Ed. Buijsse, Bier vliet. lste zijvogel: Cl. du Puij, IJzen dijke; 2de zijvogel verloot. Kermiskoers. Maandagmiddag vond ter ge legenheid van de Biervlietse ker mis de elfde ronde van Biervliet plaats, een koers voor nieuwe lingen van 60 km over 30 ronden. Aan de start verschenen 32 renners, waarvan 27 de koers uit reden. De burgemeester van Biervliet sprak voor de aanvang de ren ners toe. Spr. was verheugd, dat slechts weinig renners verstek lieten gaan. Hierop gaf de burge meester het startsein. Van de eerste ronden valt wei nig te melden. In de 15e ronde op enige afstand gevolgd door M. Steen uit Leur. De verdere uitslag was: 4. W. Wouters! Bladel; 5. J. Looij- en, Steenbergen; 6. J. Hulter- mans, Wouw; 7. Chr. Luijster- burg, Nieuw Vosmeer; 8. J. Westdorp, 's-Heerenhoek9. J. van Dijk, Rucphen; 10. W. M. Damen, Oud-Gastel. De renner C. Keepers uit Roo sendaal, die op de vijfde plaats binnen kwam werd gediskwalifi ceerd, omdat uit de controle bleek, dat deze niet aan de finish was gestart, maar zich na het begin der koers onderweg bij de renners had gevoegd. J. Westdorp uit 's Heerenhoek, die achtste werd, heeft een kra nige koers gereden. Een groot deel van de course heeft deze nog jonge renner alleen moeten rij den. In het café van de heer Aug. de Smit reikte de burgemeester van Biervliet de prijzen uit. Oostvlaamse veertiendaagse gesloten. Zaterdagmorgen heeft het ge meentebestuur van Middelburg op de binnenplaats van het nieu we stadhuis een openluchtrecep tie gehouden ter gelegenheid van de ingebruikneming van dit ge bouw, de sluiting van de „Oost vlaamse veertiendaagse" en het begin van de sportweek Middel burgFolkestone. Zaterdagmiddag werd, tijdens een bijeenkomst in de concert zaal te Middelburg, de Oost vlaamse veertiendaagse gesloten. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de gouverneur van Oost-Vlaanderen. Tot de spre kers behoorde de directeur van de stichting Zeeland, de heer C. Liinzaad, die meedeelde dat nu het plan bestaat tot oprichting van een vereniging voor de blij vende behartiging van de con tacten tussen Oost-Vlaanderen en Zeeland. De gouverneur van Oost» Vlaanderen richtte woorden van dank tot alle medewerkers aan deze tentoonstelling en mani festatie. Hij wenste de Commis saris der Koningin geluk met zijn benoeming tot grootofficier in de Kroonorde van België. Spr. acht te het een grote vreugde nog drie onderscheidingen te mogen uit reiken, welke door koning Bou- dewijn zijn verleend en wel aan' mr. dr. A. J. J. M. Mes, gedepu teerde van Zeeland, het comman- Philippine van het Wit-Gele Kruis het aangedurfd een eigen wijkgebouw te stichten op het voormalig tramemplacement. Zaterdag had daarvan de ope ning plaats. Om twee uur waren talrijke genodigden in hotel Wis- kerke samengekomen- Van hier uit ging men naar het gebouw om de openingsplechtigheid bij te wonen. Verschillende artsen, die mettertijd daar hun praktijk zullen uitoefenen, alsmede een drietal verpleegsters waren aan wezig. In zijn openingswoord prees de voorzitter de bevolking, die met haar 360 leden en met steun van rijk en gemeente het bestuur tot zulke grote dingen in staat stel de. Ook van verschillende ver enigingen en particulier initiatief wordt alle medewerking onder vonden. Zo staat weer een wed strijd met postduiven op het pro gramma, waarvoor als hoofdprijs een schoorsteenmantel gratis ter beschikking is gesteld. Het districtshoofd, de heer Van Hooteghem, complimenteerde de vereniging met haar ijverig be stuur met het wijkgebouw en rangschikte Philippine als een der actiefste afdelingen in dit ge west. Het districtshoofd, de heer Van ge kwam „neuzen" op welke ma nier ons bestuur dit alles kon tot stand brengen. Hierna werd het gebouw be zichtigd. De benedenverdieping bevat een kamer voor de dokter en een kamer voor de tandarts benevens een gezellige wachtka mer en ruime bergplaats. De bovenverdieping is geheel inge richt als woonhuis voor de wijk zuster en alle kamers worden centraal verwarmd. Een benzinepraatje. Er doet zich momenteel opmerkelijk was er tekening in de strijd ge- deurskruis in de orde van Leo- komen. Een kopgroep van 3 ren ners met flinke voorsprong gaf pold II, aan de heer A. Schout, eveneens gedeputeerde van Zee- „Het belangrijkste doel van mijn verblijf in uw land is het aankopen van Nederlands vee ter verbetering van de Libanese veestapel", zo zeide de 69-jarige Amerikaan dr. Clawson Y. Can non, vroeger hoofd van de afde ling rundveehouderij aan het Iowa State College in Ames (Iowa), met acht tot negen dui zend studenten de grootste land bouwhogeschool in de Verenigde Staten. Sedert 1 Januari van dit jaar vertoeft dr. Cannon in de Libanon, als „Research Adviser' voor de veeteelt, onder auspi ciën van het Amerikaanse depar tement van landbouw. Zijn werkzaamheden liggen daar geheel op het terrein van het z.g. „Point Four-program het verlenen van technische hulp aan minder-ontwikkelde gebie den. „Het Nederlandse vee wordt evenals elders ter wereld ook in de Libanon zeer hoog aangesla gen", vervolgde dr. Cannon. „Voor plaatsing op de vier expe rimentele boerenbedrijven van de regering heb ik daarom hier in Nederland twintig stieren en dertig pinken aangekocht, die in de tweede helft van Augustus van Rotterdam uit worden ver scheept. „Daar de Libanon (oppervlak te twee zevende van Nederland, 1.250.000 inwoners, vrijwel alle maal Arabieren) voor een groot gedeelte door gebergte wordt in genomen, is bouw- en weiland er zeer schaars en dus ook zeer duur: drie tot vijf gulden per vierkante meter. De boerenbe drijven zijn er klein: De ge middelde boer bezit één tot drie koeien, een muilezel, wat geiten en een paar schapen." „Voordat ik hierheen kwam, was ik korte tijd in Denemarken. Ik bestudeerde er de landbouw, maakte het Europese congres van veefokkers mee en bezocht er experimentele landbouwbedrij ven. In Nederland bestudeer ik de kunstmatige inseminatie, be nevens de methoden en machi nes, waarmee hier het veevoe der wordt gemengd." „De bedoeling is, dat ik nog vier jaar in Beiroet blijf- Dan ben ik 73 en wordt het tijd, het wat kalmer aan te doen. Overi gens vind ik de Libanon een heerlijk land. In de zomer kun je er sporten beoefenen als golf, zwemmen en zeilen; in de winter wordt er veel geskied. „Point Four" doet er veel goeds op het gebied van gezondheidszorg, op voeding, toerisme en kleine in dustrie". een verschijnsel voor aan de Belgische grenzen. Onze zuiderburen trekken in groten getale ons land binnen en profi teren van het prijsverschil van diverse artikelen. Een zeer ge wild product is benzine. Deze is in Nederland ongeveer twaalf cent per liter goedkoper dan in België. Een volle tank Hollandse benzine betekent voor de Belgen derhalve een goedkoop uitstapje. Het is begrijpelijk, dat de Belgi sche garagehouders aan de grens weinig benzine omzetten en dus terecht mopperen. Minder bekend is het, dat aan de Belgisch-Franse grens iets dergelijks voorkomt. Ook hier gaat het om de benzine. Deze is in Frankrijk nog duurder dan in België, ongeveer 18 cent per liter De Fransen profiteren hier van en de tankstations aan de Belgi sche zuidgrens doen goede zaken. Vooral in de Belgische badplaats De Panne komen dagelijks hon derden Franse wagens tanken. Zelfs tot Zeeuws-Vlaanderen dringen de Franse toeristen door, met het doel een gratis reisje te maken door het tanken van goedkope benzine. Koninkl. onderscheiding. Bij Koninklijk besluit is toege kend de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan C. Hijgelaer, wonende te Assenede (België), fabrieksarbeider bij de N.V. Stijf sel. en Glucosefabriek te Sas van Gent. Ongeval. Zaterdagavond had op de West kade onder een der kranen van de superfosfaatfabriek een ge compliceerd ongeval plaats, dat gelukkig* beperkt bleef tot mate riële schade. Een vrouw met kinderwagen wandelde rechts van de weg. Juist onder een der kranen wil de een wielrijder de kinderwagen voorbijsteken en deed dit op zo'n nonchalante wijze, dat hij kwam te vallen op het midden van de weg. De achteropkomende vracht rijder Mobach uit Sluiskil kon door krachtig remmen en links- houden de wielrijder ontwijken. Hierbij kon hij ook juist de kraan vermijden, maar het ach terste gedeelte van de vrachtwa gen raakte met een harde klap de kraan. De politie maakte pro ces-verbaal op. De aangerichte schade viel nogal mee. Nieuwe aankoop. Het R.K. kerkbestuur, heeft een pand aan de Westkade aange kocht voor het onderbrengen van het patronaat, aangezien het oude gebouw een andere bestem ming krijgt. De exploitatie van het patronaat zal aan goede lei ding worden toevertrouwd. Ook de ruime tuin zal diverse moge lijkheden opleveren voor recra- tie. J ubileumschieting. Zondagmiddag heeft men op een jubileumschieting de nestor der Brugschutters in Sluiskil, de heer Charles Vergauwen uit Sas van Gent, op waardige wijze ge huldigd in verband met zijn dia manten schuttersjubileum. Talrijke sportvrienden waren opgekomen om de huldiging bij te wonen. Vóór de aanvang der schieting vond het officiële ge deelte plaats. De secretaris der Brugschut ters, de heer J. Hemelsoet, wen ste het oudste lid met dit zeld zaam jubileum het allerbeste toe. Een bloemenhulde en een pijl" werden door de spreker aange boden. De heer F. de Kort uit Sas van Gent noemde de jubilaris ondanks zijn 80 lentes een der grootste concurrenten op de wedstrijden en stelde hem ten voorbeeld voor het vele, dat hij in het belang van de schutters- sport heeft gedaan. Na een dankwoord van de ju bilaris opende hij met z'n aange boden pijl en een welgemikt schot de schieting, te zijner ere georganiseerd. De wedstrijd bracht heel wat spanning. De hoogste vogel werd geveld door H. Snoeys en bleef hiermede in eigen huis. De le zijvogel kwam in Overslag terecht bij schutter De Laruelle, terwijl P. Leheyne uit Zuiddorpe beslag wist te leg gen op de 2e zijvogel. Het was een gezellige sportdag, die de jubilaris nog lang zal heugen. een enkele uitvaller de vele kilo meters hebben afgelegd. Mooie prestatie. Als we goed zijn ingelicht, is het voor de eerste maal in de Sluiskilse geschiedenis, dat een bewoner heeft deelgenomen aan de vierdaagse te Nijmegen. Het betreft hier onze dorpsgenoot de heer Boersma. Het is een mooie prestatie, dat hij de gehele tocht heeft volbracht. Hij maakte deel uit van een ploeg Zeeuwse natio nale reservisten, die met 27 deel nemers en 2 verzorgers zonder Be K.A.B. op stap. De reisclub van de afdeling Sluiskil der K.A.B. heeft haar jaarlijkse reis gemaakt, ditmaal naar Nijmegen en omgeving. Tegen de avond ging het op Breda aan, waar men geruime tijd verbleef om de feestelijkhe den te Breda voor een deel te kunnen bijwonen. De laatste boot van Kruiningen bracht de reizi gers weer naar Zeeuws-Vlaamse bodem. Landenkamp HollandBelgië. Op initiatief van de heer Schep per, algemeen secretaris van het Nationaal Verbond der Liggende Wipschutters van België en in samenwerking met de heer A. Luycks, voorzitter der Brug- schuttters in Sluiskil, werd de eerste landenwedstrijd der boog schutters gehouden in de schiet- tent van W. Faas te Sluiskil. Vier ploegen, resp. zes man sterk en afgevaardigd door He- kelgem, Desselgem, Broechem en Gijzegem, namen het op tegen vier ploegen Zeeuws-Vlaamse schutters. Als inzet gold een prachtige wisselbeker, geschon ken door Biscuits Parein en de heer Cuppens uit Broechem en een zilveren lauwertak voor de winnende ploeg, geschonken door de heer Faas. Het was een spannende en sportieve strijd, waarbij de Bel gen kans zagen hun Noorder buren in eigen home te verslaan, met 30 tegen 22 punten. Het eerste Belgische peleton schoot 8 punten en het zag er eerst naar uit, dat zij hiermede de leiding zouden behouden. Het laatste Nederlandse peleton wist door verdienstelijk werk van J. "Mollet, die 5 punten voor zijn rekening nam, een gelijk aantal punten af te dwingen. Ook in de herkampingen over 5 ronden werden de punten gedeeld. De herkamping over 1 ronde be zorgde het Belgisch peleton geen enkel winstpunt, terwijl het eerste schot van het Ned. peleton van de koning der Brugschutters, de heer C. Kaas, de Belgen de genadeslag gaf. Dit Nederlandse peleton, omvattende de schutters C. Kaas, Ch. Vergauwen, J. Mol let, H. Snoeys, M. Hermans en G. Slock, eindigde als eerste in de rangschikking met 10 punten. Daarna volgden 4 Belgische pele- tons met resp. 9, 8, 7 en 6 pun ten en vervolgens 3 Nederlandse peletons met 5, 4 en 3 punten. De wisselbeker kwam dus bij de Bel gen terecht en werd aan Dr. W. Camu aangeboden. Op 9 Augus tus vindt te Broechem de revan chewedstrijd plaads. In de beste verbroederingsstemming vond daarna een avondschieting plaats waarbij de hoogvogel in Neder land bleef. De beide zijvogels echter gingen naar de Zuider buren, Wandeltochten. De voor Zaterdag en Zondag j.l. door de wandelvereniging „Sluis" uitgeschreven wandel tochten zijn goed geslaagd. De tocht voor de jeugd op Za terdag over een afstand van 14 km ging van Sluis over Zuidzan- de en via Potjes terug naar Sluis. Hiervoor waren 70 deelnemers aan de start verschenen en bij aankomst in Sluis bleek, dat geen der jeugdige deelnemers had op gegeven, zodat aan allen een mooi diploma kon worden uitge reikt. Vooral de wandelploeg uit Groede, die met 37 deelnemers waren gestart, sloeg een uitste kend figuur. Voor de ouderen ging de tocht van Sluis over Zuidzande, Pot jes, Cadzand-haven en over Re- tranchement terug naar Sluis. Bij deze ploeg werd 1 uitvaller genoteerd. Zondag werd de traditioneel geworden Belgische tocht gelo- Moerker naar het schilderachtige Damme, waar werd gerust; en daarna langs de Damse vaart te rug naar Sluis. Nadat alle deelnemers waren binnengekomen, reikte de voor zitter van de wandelvereniging aan de deelnemers een medaille uit. Verder reikte de burgemees ter van Sluis aan 6 deelnemers, te weten: Mej. W. Hoolhorst uit Oostburg, de heer A. Vermeulen uit Sluis en de heren L. Cijsouw, L. W. de Bree, M. G- Meijers en P. Wijberg uit Vlissingen, een fotolij st uit met foto van Sluis voor deelname aan alle tot nu toe gehouden tochten. De E.H.B.O.-afdeling uit Sluis heeft zoals altijd, wanneer op haar een beroep wordt gedaan, weer verdienstelijk werk gedaan. Collecte A.V.O. De te Sluis gehouden collecte voor A.V.O. heeft 25,29 opge bracht. Officiële opening gemeentehuis. Het ligt in de bedoeling om het gerestaureerde raadhuis op Vrij dag 22 Augustus feestelijk in ge bruik te nemen. De officiële ope ning, waarvoor verschillende vooraanstaande personaliteiten zullen worden uitgenodigd, zal geschieden door de Commissaris der Koningin. Ook zal tegelijker tijd het carillon in de Ned. Herv. kerk in gebruik worden geno men. In het raadhuis zal een schilderijententoonstelling wor den gehouden. Er zal een ten toonstellingscomité worden ge vormd, bestaande uit vertegen woordigers van de diverse ver enigingen en organisaties om deze tentoonstelling te doen sla gen. Zaterdag 23 Augustus wor den volksspelen gehouden, als ook kinderspelen en ballonwed strijden. Met een bekend buiten lands muziekcorps is reeds con tact opgenomen om tijdens de feestdagen een concert te geven. Er komt schot in- Naar wij vernemen kan bin nen korte tijd de aanbesteding van de weg Waterlandkerkje IJzendijke tegemoet worden ge zien. De weg, die momenteel in een bar slechte toestand ver keert, zal dan veel gunstiger ko men te liggen. Verschillende ge deelten worden rechtgetrokken, terwijl ook de bocht bij Turkije een belangrijke verbetering zal ondergaan. Adlai Stevenson, de democra tische candidaat voor het presi dentschap in de V. S., en zijn republikeinse tegenstander, gene raal Eisenhower, zijn uitgeno digd hun eerste verkiezingsrede voeringen op hetzelfde podium te houden. Beiden hebben er mee ingestemd de volgende maand te Los Angeles een openbare bijeen komst toe te spreken. WOENSDAG 30 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8-50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Boekbespr.; 10.05 Morgenwijding; 10-20 Voor de vrouw, 11.00 Gram.; 12.00 Ac- cordeonmuziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Giam.; 12.45 Olympische Spelen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13-30 Voor de kinderen; 13.45 Gr., 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gram.; 15.20 Piano; 15.30 Voor de pen over een afstand van 30 km. J zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17-15 Voor deze tocht hadden zich 55' 1,"ïn deelnemers gemeld, die in de na middag allen weer Sluis kwamen ingewandeld. De route ging van Sluis over Heille naar Middel burg in België, verder over 54) Nadruk verboden- Kor keek naar zijn broer, die er nog altijd wat verwaten bij stond, lachte en zei: „Nou, Jan, daar ga je, op je gezondheid en dat je nog veel zult mogen uit vinden." En hij leegde het glaas je in één teug. Bep, die onmiddellijk begreep, hoe onprettig Jan zich op dat ogenblik moest gevoelen, keek naar haar beide zusters en deze begrepen de stille wenk. Ook zij hadden direct door, dat Jan maar allesbehalve ingenomen was met dit bezoek. Ze maakten zich elk van een der nieuwe bezoekers meester en weldra zaten Kor en Gerrit genoeglijk te praten en te lachen met de andere dochters van Van der Ham. Het incident, zo er sprake was van een onder breking was al gauw vergeten en de ouderen hervatten hun ge sprekken, terwijl de jongeren weer even vrolijk over de dans vloer zweefden, alhoewel ze af en toe eens een blik wierpen naar die twee boertjes, waarmee Thea en Dina zich best schenen te vermaken. Jan had al die tijd zwijgend gekeken naar zijn beide broers en Bep wist niet, wat ze er van denken moest. Ze wist op een ge geven moment niet beter te doen dan Jan's arm te nemen en hem mee te voeren naar de s«rrre, waar op ait moment niemand aanwezig was. „Ik krijg de indruk, dat je niet bijster gesticht bent over het plotselinge bezoek van je broers' zei Bep rustig. „Nee", antwoordde Jan hard, „dat ben ik ook niet. En waar ik ze niet uitgenodigd heb, vind ik het vrij ongepast, om maar geen sterkere uitdrukking te gebrui ken, zo maar hier binnen te val len." „Ik meen, dat het al een paar jaren geleden is, dat vader op merkte: Iedereen, die hier wil komen, is welkom en iedereen, die hier wil wegblijven, heeft daartoe het volste recht. Vader heeft ze zoeven ook hartelijk welkom geheten, dus, ingenieur Reising, u zult er zich bij neer moeten leggen." „Ja, ze zijn er nu eenmaal, er is niets meer aan te doen. Maar ze hadden toch wel eerst h»n be zoek kunnen aankondigen, niet? Je had het immers pas over eti quette?" „Zeur niet, beste jongen," ant woordde het meisje nuchter, „dat slaat als een tang op een varken. Natuurlijk zijn er uitnodigingen verzonden, maar dat neemt niet weg, dat de broers van ingenieur Reising altijd welkom zijn. En zijn zusters ook." „Ik kreeg nu niet bepaald de indruk, dat de andere gasten ac- coord gingen met dit welkom," merkte Jan sarcastisch op. „Wel, als het hun niet aan staat, mogen ze gerust vertrek ken. Je weet hoe ik hier over denk, en vader is in dit opzicht ook erg democratisch." „Ja, dat zal wel", antwoordde hij ongeduldig. „Maar als ze even gezegd hadden, dat ze zouden komen „Dan had ingenieur Reising zijn broers beleefd maar beslist laten weten, dat op hun komst geen prijs werd gesteld," vulde het meisje aan. „Daar kon je wel eens gelijk aan hebben." „Jan, je schaamt je voor je broers!" „Nee," antwoordde hij op be sliste toon, „dat is niet waar. Iedereen weet of mag voor mijn part weten, dat ik de zoon ben van een doodgewone tuinder, die met moeite de eindjes aan elkaar kon knopen. En ik schaam me er helemaal niet voor, dat ik uit de Beemster kom en dat een buur man me in de gelegenheid heeft gesteld te studeren. Er is een an dere redenen en die wil ik liever verzwijgen." „Ook voor mij?" vroeg ze uit dagend. Hij keek haar aan en glim lachte. Bep, je bent een schat, dat mag je gerust weten. Maar er zijn dingen in 't leven, die jij toch niet begrijpt. Jij komt nu eenmaal uit een ander milieu. Goed, je zult het weten. Dit zijn mijn beide oudste broers, die in dertijd hemel en aarde hebben bewogen om te voorkomen, dat ik na mijn lagere schooltijd ver der zou studeren. Als vader hun zin had gedaan, zou ik nu in de tuin staan ploeteren, net als zij. En dat is helemaal geen schande, maar ik wilde van jongsaf aan altijd leren en zij hebben geen gelegenheid verzuimd om dit te voorkomen. Kun je nu begrijpen, dat ik niet bijster gesticht ben over dit bezoek? Juist van hen beiden?" „Dit verandert de zaak wel enigszins," antwoordde het meis je, na even nagedacht te hebben. „Maar acht je boven dit alles ver heven en wees vriendelijk tegen hen. Je hebt op het ogenblik een eervolle positie en je hebt al naam gemaakt. Je bent bekend in heel ons land en zelfs ver bui ten de grenzen. Wees gentleman, juist tegenover je broers." (Wordt vervolgd). Amusementsmuziek; 17.50 Cau serie; 18.00 Olympische spelen; 18.30 Nieuws; 18.40 Varia; 18.45 Piano; 19-00 Militaire causerie; 19 10 Roemeens orkest; 19.30 Voor dc jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Po litiek commentaar; 20.15 Dans muziek; 20.50 Hoorspel; 22.25 Viool en piano; 22.45 Causerie; 23 00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram.; 10-30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Hoorspel; 12.00 Piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 Prot. Int. Thuisfront; 13.20 Mari nierskapel; 14.00 Gram-; 14.20 Gevar. muziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Viool en piano; 15.35 Gram.; 16.00 Voor de jeugd, 17.20 Orgel; 17.50 Militaire cause rie; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianóduo, 18.30 Kamerkoor; 19-00 Spectrum van het Chr. organisatie- en ver enigingsleven; 19.15 Boekbespre king; 19.30 Gram.; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.10 Vijf minuien; 20.15 Orkest; 21.00 Zee banket in miniatuur; 21.30 Volks liederen; 21.50 Gram-; 22.00 Cla- vecimbel; 22.30 Int. Evangelisch commentaar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 2300 Nws; 23 15 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12-34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Causerie; 13.35 Gram.; 16.15 Sym- phonische muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17/50 Boekbespre king. 1800 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 20 00 Omroeporkest; 20.45 Gram.; 21.00 Olympische spelen; 21.15 Lichte muziek; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Zang en piano; 22-55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2