FAROEK UIT EGYPTE GEWEZEN Eva Pcron overleden! M Stevenson democratisch candidaat! IV0R0L Op bevel van maarschalk Nagoeib Grote droefheid in het land Zal hij Eisenhower verslaan? Kroonprins Achmed Foead tot koning uitgeroepen BRITSE TROEPEN TREFFEN De kabinetsformatie VEERSVERW ACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bi; abonnement: 'terneuzen Directeur-Hoof dredac~ur I. van c<e Sande *j?daetie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 28 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2097. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent! iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur foor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Koning Faroek van Egypte heeft zich bereid verklaard af te treden ten behoeve van zijn zoon, zulks „op verzoek van veldmaar schalk Nagoeib". Mohamed Nagoeib had Zater- dagochtend voor het aanbreken van de dag aan het hoofd van sterke gemotoriseerde eenheden koning Faroeks paleis in Alexan. drië omsingeld. Ook het paleis van de koning te Montazah werd omsingeld. Al le telefoonverbindingen waren af gesneden. Premier Aly Maher, die na de staatsgreep door veldmaarschalk Nagoeib als premier werd aange zocht, had Zaterdagochtend om half acht een onderhoud met de koning gehad in het paleis te Alexandrië. Een lange rij gevechtswagens reden naar het Badinpaleis, de ko ninklijke residentie te Cairo. Vier motorige bommenwerpers waren in de lucht. Bij het paleis te Alexandrië zijn door Nagoeibs troepen en de koninklijke lijf wacht over en weer enkele scho ten in de lucht gelost. Er werd niemand gewond. Het kleine aantal paleiswach ten gaf bij alle 4 de paleizen over. Volgens de laatste aanwijzin gen heeft de veldmaarschalk de toestand in Cairo en Alexandrië in de hand. Het publiek blijft rustig. Nagoeib leidde de militaire actie bij het Ras el Tin paleis te Alexandrië persoonlijk. KONING FAROEK VERLAAT ZIJN LAND. Koning Faroek is Zaterdag avond met zijn echtgenote, ko ningin Narriman, uit Egypte ver trokken, hiermee gehoor gevend aan de eis van Nagoeib om het land vóór Zaterdagavond zes uur te verlaten. Aan boord van het koninklijke jacht „Mahroessa", waarmee de vorst vertrok, bevinden zich ook de zeven maanden oude kroon prins Ahmed Foead en de oudste twee dochters uit het eerste hu welijk van de afgetreden koning. Men neemt aan, dat het gezel schap naar Genua gaat, van waar het wellicht per vliegtuig naar de Verenigde Staten zal doorreizen. De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Jefferson Caffery, was de enige buitenlandse diplomaat, die door Faroek voor diens ver trek werd ontvangen. Naar ge meld wordt, overhandigde Caffe ry hierbij een boodschap van zijn regering. Hij deed het gezelschap uitgeleide te Alexandrië. Vóórdat Faroek aan boord ging van zijn jacht, haalde een lid van de lijfwacht de koninlijke stan daard in, vouwde deze op en over handigde de vlag aan de afgetre den vorst. Hierop speelde een mi litair orkest 't Egyptische volks lied, terwijl Faroek, gekleed in de uniform van admiraal, het laat ste saluut beantwoordde. De ex- koning was, evenals de leden van de lijfwacht, zeer ontroerd. Precies op de vastgestelde tijd vertrok het koninklijk jacht uit de haven van Alexandrië, geës corteerd door twee torpedoboot- jagers. Op het zelfde ogenblik rukte 'n kolonel in het algemeen hoofd kwartier van het leger te Cairo een portret van de ex-koning van de muur in het voorportaal. Alle portretten van Faroek in rege ringskantoren, kazernes en open bare gebouwen werden eveneens vernield. De weg van het Ras el Tin paleis naar de haven was afgezet door Sherman-tanks, brengun-carriërs en pantserwagens. Ook de haven was enige uren voor alle verkeer gesloten, totdat het koninklijk jacht was vertrokken. Vliegtui gen van de luchtmacht kruisten boven het havengebied. HET AFTREDEN VAN KONING FAROEK. Het is niet bekend, wat de re den was van de uiteindelijke breuk tussen veldmaarschalk Na goeib en Faroek. Er bestond ech ter reeds lang onenigheid tussen jonge officieren van het leger en het paleis over het feit, dat Fa roek, volgens 't leger, zich meng de in dienstaangelegenheden. In dit verband wordt herinnerd aan het wapenschandaal in het Egyp- namen zeven generaals en 21 an dere opperofficieren ontslag uit de dienst. Dertien personen, on der wie de opperbevelhebber van de vloot en een prins van konink lijke bloede werden er van be schuldigd, betrokken te zijn ge weest bij transacties voor een be drag van ongeveer twee millioen pond. Zij hebben echter nooit te rechtgestaan. Naar verluidt had veldmaar schalk Nagoeib vóór het zenden van troepen naar het Ras el Tin paleis de koning gewaarschuwd, nigt te trachten vóór zijn troons afstand het land per vliegtuig of schip te verlaten, daar in dat ge val zou worden geschoten. Na het vertrek van Faroek deelde Nagoeib op een perscon ferentie mee: „Wij hebben een moeilijk stadium achter de rug, wij hebben vele risico's genomen. De atmosfeer was zeer gespannen en wij besloten geen woord over onze plannen te zeggen, alvorens zij waren uitgevoerd, teneinde Engeland en de Verenigde Staten of enig ander land geen kans te geven om tussenbeide te komen. Wij danken Allah, dat alles goed is afgelopen". In een radiorede deed de veld maarschalk op alle Egyptenaren en buitenlanders een beroep om kalm te blijven. Bij de toegangswegen naar de Britse en de Amerikaanse ambas sade zijn versterkingen met tanks opgesteld. Veldmaarschalk Nagoeib heeft de leiders van alle politieke par tijen op zijn hoofdkwartier ontbo den en hen op de hoogte gesteld van de jongste ontwikkelingen. Intussen had Maher Pasja een onderhoud met de president van de raad van state, Abdel Razzek Sanhoerry Pasja, met wie hij de juridische gevolgen van de troonsafstand van Faroek be sprak. Naar verluidt spraken zij over het instellen van een re- gentschapsraad, die zal optreden zolang de nieuwe koning, de 7 maanden oude Ahmed Foead, minderjarig is. Zoals gemeld bevindt deze zich aan boord van het jacht, waarmee Faroek het land heeft verlaten. Hij zal naar Egypte te rugkeren, wanneer hij zeven jaar oud is. De bevolking van Cairo gaf luid ruchtig uiting aan haar vreugde, nadat zij bekomen was van de verrassing toen zij door de radio het communiqué vernam, waar mede de troonsafstand van de ko ning werd aangekondigd. Vrachtauto's van de politie met luidsprekers reden door de stad en meldden de troonsafstand, ter wijl de straalvliegtuigen over de daken van de hoofdstad cirkel den. De dagbladen gaven speciale nummers uit en in één hiervan stond met vette letters gedrukt: „Maarschalk Mohammed Nagoeib Pasja zegt dat de toestand goed is". Op alle kruispunten vormden zich groepen, die uiting gaven aan hun geestdrift en het leger prezen. Verder wordt gemeld, dat de regentschapsraad voor de jeugdi ge koning Ahmed Foead, als volgt is samengesteld: eerste minister Ali Maher Pasja (voorzitter), Na goeib Bey, opperbevelhebber van de strijdkrachten, Loefti el Sajed Pasja, gewezen rector van de uni- versiteit, Abel Razzek Sanhoerry Pasja, voorzitter van de raad van state en gewezen minister van on derwijs, en Zaka Orabi Pasja, lid van de Wafdpartij en gewezen voorzitter van de senaat. 't LEVEN VAN EX-KONING FAROEK. Ex-koning Faroek werd op 11 Februari 1920 te Cairo geboren en was één van de jongste en rijk ste monarchen ter wereld, maar aan het einde van zijn regering waarschijnlijk de meest impo pulaire. In 1936 besteeg hij op 16-jarige leeftijd de troon. Ook met zijn familie staat hij niet op goede voet. In 1950 wei gerde hij de morganatische hu welijken van twee van zijn zus ters te erkennen. Eén van deze, prinses Faika, keerde op bevel van de koning met haar echtge noot uit de V. S. naar Egypte terug. De andere zuster, prinses keren. Ook haar goederen in Egypte werden verbeurd ver klaard. Faroek is voor de tweede maal gehuwd. Zijn eerste huwelijk, met koningin Farida die hem drie dochters schonk; werd in 1948 ontbonden. In het voorjaar van 1951 werd zijn verloving met Nar riman Sadek, dochter van een oud secretaris-generaal van het ministerie voor de verbindingen, bekend gemaakt. Narriman Sa- dek was aanvankelijk geënga geerd met Zaiki Bey, een Egyp tisch diplomaat bij de Verenigde Naties. Deze verloving werd echter verbroken, nadat de ko ning haar, enige dagen voor het huwelijk, in een juwelierswinkel te Cairo had ontmoet. In Mei '51 werd het huwelijk tussen Faroek en Narriman onder grote pracht en praal gesloten. Na een huwelijksreis van enige maanden in Europa keerde het paar naar Egypte terug. Op 16 Januari van dit jaar werd hun 'n zoon geboren, Ahmed Foead, die thans zijn vader als koning op volgt. Faroek is de grootste landeige naar van Egypte. Hij bezit meer dan 80.000 ha bouwland. Zijn particuliere vermogen wordt ge schat op meer dan 20 millioen Egyptische ponden (ongeveer 220 millioen gulden). Naar ver luidt is het merendeel van dit for tuin reeds naar het buitenland, voornamelijk Zwitserland en de Verenigde Staten, overgemaakt. KROONPRINS AHMED FOEAD TOT KONING UITGEROEPEN. De zes maanden oude kroon prins Ahmed Foead is door de raad van ministers uitgeroepen tot „koning van Egypte en de Soedan", zo is Zaterdagavond te Alexandrië officieel meegedeeld. De ministerraad zal voorlopig voor de koning optreden, totdat de regentschapsraad zal zijn ge- installeerd. Premier Maher deelde mee: „Op het ogenblik, dat koning Faroek ten behoeve van zijn zoon afstand deed van de troon en Egypte ver liet, heeft het kabinet zijne ma jesteit koning Ahmed Foead de Tweede uitgeroepen tot koning van Egypte en Soedan". De nieuwe koning zal naar Egypte terugkeren, wanneer hij zeven jaar oud zal zijn. Volgens de Mohammedaanse wet mag 'n moeder haar zoon bij zich houden tot zijn zevende jaar. VOORZORGSMAATREGELEN Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Zaterdag avond bekend gemaakt, dat de Britse troepen in Egypte „zeke re voorzorgsmaatregelen" zullen treffen. De Britse Middellandse-zeevloot, waaronder torpedobootjagers, fregatten en landingsvaartui gen, heeft order gekregen, pa raat te zijn. Het hoofdkwartier van de marine heeft niet mee gedeeld, of deze maatregel in enig verband met de gebeurte nissen in Egypte staat. Twee torpedobootjagers en 3 fregatten van de Britse vloot zijn met onbekend bestemming van 't eiland Malta vertrokken. Volgens een woordvoerder van de marine wil men deze schepen beschik baar houden om Britse burgers te beschermen, indien dit nodig zou blijken. Ook de leden van de Britse land. en luchtstrijdkrachten op 't eiland Cyprus hebben order ge kregen, paraat te zijn. De Britse vliegdekschepen „Glo ry" en „Magnificent", de kruiser „Cleopatra" en twee torpedoja gers zijn Zondagochtend met on bekende bestemming uit Istanbul vertrokken, aldus is te Valetta op Malta vernomen. Beide vlieg dekschepen hebben al hun vlieg tuigen aan boord. De Britse kruiser „Birmingham" verliet Malta. Een woordvoerder van de marine verklaarde, dat het vertrek „in overeenstemming (was) met zekere voorzorgsmaat regelen." de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 terneuzen ook voor betere toiletartikelen de definitieve haarmode is voor dagcoiffures kort, laat ons uw haar verzorgen. Prof Beel heeft tijdens het weekeinde ten paleize Soestdijk aan H. M. de Koningin een uit eenzetting gegeven betreffende de stand der kabinetsformatie. tische leger tijdens de Palestijn- Fathia, weigerde en werd van se oorlog. Het leger in Palestina weet de nederlaag aan de gebrek kige bewapening, waarvoor het vooraanstaande officieren ver antwoordelijk achtte. Tenslotte haar rechten vervallen verklaard. De moeder van Faroek, koningin Nazli, d.ie het omstreden huwelijk goedkeurde, verklaarde hierop, niet naar Egypte te zullen terug- Mevrouw Eva Peron, de echtge note van het Argentijnse staats hoofd, is Zaterdagavond na een ziekte van enige maanden over leden. Zij bereikte de leeftijd van 33 jaar. Haar echtgenoot was aan haar sterfbed. De laatste dagen was hij vrijwel niet van haar zijde geweken. Behalve de president bevonden zich aan 't sterfbed van mevrouw Peron: haar moeder, drie zusters en broeder. De overledene had Zaterdagmid dag de Sacramenten der Sterven den ontvangen van de geestelijke raadgever van de stichting „Eva Peron," Pater Hernan Benitez. In een serie bulletins, uitgezon den over alle radiostations, werd de bevolking voortdurend op de hoogte gehouden van de snel achteruitgaande toestand van mevrouw Peron. In hef eerste bulletin was ge zegd, dat haar toestand „aan zienlijk slechter werd." In het tweede bulletin werd haar toe stand „ernstig" en in het derde „zeer ernstig" genoemd. Vervolgens kwam het bericht, dat de patiënte het bewustzijn had verloren. In het laatste com muniqué werd gezegd: „De echt genote van de president is om 20.25 uur overleden.1' Hoewel nooit van officiële zijde iets gezegd is over de aard van de ziekte van mevrouw Peron, heerste allerwegen de mening, dat zij aan een of andere vorm van kanker leed. Na de officiële mededeling van het overlijden zei radio Buenos Aires dat het gehele Argentijn se volk „van droefheid vervuld is over de vroegtijdige dood van zijn geestelijke leidster de „eer ste vrouw" van de republiek." Hierna werd een levensbeschrij ving van de overledene gegeven, waarbij de nadruk werd gelegd op haar aandeel in de opbouw van het moderne Argentinië. Mevrouw Peron was acht we ken geleden het laatst in het openbaar verschenen, toen haar echtgenoot de eed aflegde bij het begin van zijn tweede ambtspe riode als president. Toen haar toestand twee weken geleden ernstig werd, nam het parlement een wetsvoorstel aan om voor haar te Buenos Aires en andere grote steden een standbeeld op te richten. Ook werd besloten haar boek „De zin van mijn leven" op de scholen verplicht te stellen. Bovendien De democratische partijconven- tie te Chicago heeft Adlai Ste venson, gouverneur van Illinois, aangewezen als democratisch candidaat voor het president schap van de Verenigde Staten. Na de derde stemming, toen Stevenson nog 48 stemmen te kort kwam, maakte Harriman be kend, dat hij zich uit de race naar de candidatuur terugtrok om Stevenson te steunen. Daarna deelde senator Blair Moody mede, dat ook Kefauver het besluit had genomen zijn aan hang achter Stevenson te plaat sen. Hiermee was het pleit be slecht en werd Stevenson aange wezen als de officiële candidaat van de democratische partij. Zijn kansen worden in Amerika hoog aangeslagen. Vooral het feit, dat de vakbonden zich ach ter Stevenson hebben gesteld, doen zijn kansen aanmerkelijk stijgen. De vergaderingen van de demo cratische partij zijn tamelijk rus tig verlopen. Ondanks meningsverschillen is het er niet tot de wilde tonelen gekomen, die zich op de republi keinse conventie hadden voorge daan. De eensgezindheid in het de mocratische kamp was kennelijk groter en men beschouwt dit als een gunstig voorteken voor de in November te houden presi dentsverkiezingen. „ONZE CANDIDAAT STEVENSON". Bij de derde stemming ver kreeg Stevenson 611 stemmen. Hierop nam Kefauver het woord. Hij sprak over „onze candidaat Stevenson" en beloofde hem vol ledige steun ïn de kiescampagne. Hetzelfde deed senator Russel, die als derde eindigde. De delega tie van Utah zette toen haar stemmen op Stevenson, waar door zijn meerderheid steeg tot 617% stemmen, voldoende om hem het candidaatschap te bren gen. Gouverneur Stevenson zeide diep geroerd te zijn en zich be wust te zijn van de grote verant woordelijkheid, die op zijn schou ders was gelegd. „Mijn partij heeft dit besluit op open en eer lijke wijze genomen en ik zal mijn nederige talenten in dienst van het land stellen ten behoeve van de millioenen, uit wier naam mijn partij spreekt en millioenen andere Amerikanen". Stevenson zeide geen triomfe rend gevoel te hebben doch slechts een gevoel van nederig heid. „Ik zal mijn God bidden mijn geest te helpen en mij de moed en de kracht te geven, om deze grote» taak in dit grote uur in de geschiedenis te kunnen vol brengen". De uiteindelijke uitslag was: Stevenson 617%, Kefauver 275%, Russel 61, Barkly 57%, Dever Ewing 3, Douglas 3, niet gestemd 2. Totaal 1230. ADLAI STEVENSON. Adlai Stevenson, een in Califor- nië geboren advocaat, administra teur en diplomaat, is opgevallen door zijn tegenzin om benoemd te worden tot democratisch can didaat voor het presidentschap. Hij zei, dat hij liever zijn werk als gouverneur van Illinois wilde afmaken. Pas toen hij op de con ventie op de lijst van candidaten kwam te staan, gaf hij toe. Voordat Stevenson zich als ad vocaat ging vestigen, heeft hij als verslaggever gewerkt. Hij had een levendige belangstelling voor het wereldgebeuren. In 1943 ging hij aan het hoofd van een delegatie naar Italië om te wer ken aan plannen voor de bezet ting. Op de eerste assemblee van de V. N. in 1946 te Londen werd hij eerste adviseur van de Ameri kaanse delegatie. Toen hij in Chicago terug kwam, werden de republikeinen in Illinois beschuldigd van omko perij. De democraten kozen hem als candidaat voor het gouver neurschap. Hij won en heeft in vier jaren roem verworven we gens zijn zuivering van het be stuur van de staat. Stevenson staat bekend om zijn welspre kendheid. Hij is een warm voor stander van internationale sa menwerking. KEFAUVER WERD 49 JAAR. Senator Kefauver, die op zijn 49-ste verjaardag verslagen werd, zeide: „Wij kunnen ons eensge zind achter een groot Amerikaan verenigen en wij kunnen er in elk opzicht op vertrouwen, dat Stevenson deze grote natie zal leiden naar de bestemming, die zij naar onze verwachting heeft". werd haar de orde van San Mar tin verleend. Het stoffelijk overschot van mevrouw Peron is Zondagoch tend naar het ministerie van Ar beid overgebracht, waar het is opgebaard. De secretaris-generaal van het algemeen vakverbond, Jose Es- pejo, heeft over de radio alle arbeiders in Argentinië verzocht twee dagen het werk neer te leg gen en dertig dagen rouw in acht te nemen. Espejo deelde mede, dat het vakverbond een aantal resoluties heeft aanvaard. Zo zal wijlen mevrouw Peron „Martelares van de arbeid" worden genoemd. Verder zal een delegatie arbei ders iedere dag bij het onder gaan der zon bloemen leggen op haar graf. Binnen een uur nadat het over lijdensbericht was bekend ge maakt, werden theaters en bio scopen gesloten. Het verkeer in Buenos Aires werd gestremd door de talrijke inwoners die zich verdrongen vóór het ministerie van Arbeid en de bureaux van de dagbladen. Kardinaal-primaat Copello had order gegeven, dat Zondag bij zonsondergang in het gehele land de kerkklokken zouden luiden. Hetzelfde zal tijdens de begra fenis geschieden. Het Kabinet heeft bekend ge maakt, dat de strijdkrachten aan mevrouw Peron de laatste eer zullen bewijzen. Bij haar begrafenis zal in het gehele land vijf minuten stilte in acht worden genomen, terwijl de klokken een kwartier zullen luiden. Alle bureaux en openbare ge bouwen zullen twee dagen ge- Sloten zijn. De vlaggen zullen tien dagen halfstok hangen. De regering zal dertig dagen rouw in acht nemen. Wenende menigten konden ge durende de gehele nacht van Za terdag op Zondag vóór het presi- dentiële paleis, waar mevrouw Peron is overleden, worden waar- genomen. Het stoffelijk overschot van mevr. Peron is naar het ministe rie van Arbeid overgebracht. De laatste rustplaats zal een monument in Buenos Aires zijn, dat volgens een aangenomen wet wordt opgericht. Daar dit binnen twee jaar nog niet gereed zal zijn, zal het stoffelijk overschot voor lopig op het hoofdkwartier van het algemeen vakverbond blijven. LEVENSBESCHRIJVING VAN MEVROUW PERON. Hoewel Eva Peron de mach tigste vrouw in Argentinië kon worden genoemd, bekleedde zij volgens de grondwet geen offi ciële positie. Zij had bijna even veel invloed en macht als haar echtgenoot. Officieel echter had zij slechts de status van echtge note van de president en was haar taak beperkt tot de sociale verplichtingen als zodanig, wel ke echter van belang zijn in het leven van een staatshoofd. Toen haar echtgenoot in 1946 president werd, betrok zij offi ciële bureaux in het ministerie van Arbeid en wijdde zich aan arbeidszaken en sociaal werk. Zij werd leidster van de suffra gette en had een groot aandeel in de werkzaamheden van film, toneel en radio. Maria Eva Duarte werd op 7 Mei 1919 geboren als de jongste van vijf kinderen van een boer in Chivicoy. Het laatst werd haar leeftijd echter officieel opgege ven als 29 jaar. Na het overlijden van haar vader opende haar moeder een logement om in het levensonder houd te voorzien. Eva Duarte echter vertrok (na twee jaar middelbaar onderwijs te hebben genoten) naar Buenos Aires, waar zij tien jaar lang in grote armoede leefde. Van tijd tot tijd trad zij op als „extra" voor de film en voor de radio. Toen in 1944 de stad Juan door een aardbeving werd geteisterd, waarbij 8000 inwoners om het leven kwamen en 50.000 werden gewond, werd een landelijke ac tie voor hulp aan de slachtoffers opgezet. Eva Duarte toonde toen haar leiderscapaciteiten door met een door haar samengestel de groep acteurs en actrices het land in te trekken om fondsen in te zamelen. Door haar werk kwam zij in contact met kolonel Juan Peron, de toenmalige minister van Ar beid en Sociale Zaken. Toen de leider van het radio station, waarvoor Eva werkte, hoorde van haar goede connec ties, werd onmiddellijk haar sa laris vertienvoudigd. In October 1945 belandde Juan Peron door een staatsgreep in de gevangenis. Samen met kolonel Domingo Mercante leidde Eva Duarte daarop een betoging om vrijlating van Peron te eisen. Enige dagen later werd Peron vrijgelaten en benoemd tot minis ter van oorlog en vice-president van Argentinië. Op 4 Juni 1946 werd Juan Pe ron, die kort tevoren in het ge heim met Eva Duarte was ge huwd, geïnstalleerd als president van Argentinië. Van het begin af bleek, dat Eva niet, zoals haar voorgangsters, achter de scher men zou blijven. Op haar eerste officiële reis werd zij in de afge legen provincie Tucuman zó geestdriftig ontvangen, dat in het gedrang der menigte zeven personen onder de voet werden gelopen en om het leven kwamen. Gewoonlijk was de echtgenote van de Argentijnse president een der bestuursleden van de Argen tijnse katholieke liefdadigheids organisatie, doch mevrouw Peron werd door deze instelling gene geerd. Zij stichtte toen haar eigen organisatie onder de leuze, dat liefdadigheid een belediging van het behoeftige volk was, doch sociale voorziening een weldaad. De stichting van Eva Peron groei de de katholieke liefdadigheids organisatie verre boven het hoofd. Alle Argentijnse arbeiders gaven het fonds van de stichting elk jaar het loon van twee dagen, vakverenigingen schonken aan zienlijke sommen en voorts ver kreeg de stichting o.m. de op brengst van boeten en belastin gen op bioscopen en loterijen. In 1947 bracht mevrouw Peron een bezoek aan Europa. Zij werd toen ontvangen door generaal Franco, paus Pius XII en de pre sidenten van Frankrijk, Italië en Zwitserland. In April 1951 ontving Eva Pe ron prins Bernhard, die toen een reis door Zuid-Amerika maakte, in haar werkkamer op het mi nisterie van openbare werken. In gezelschap van vele ministers en medewerkers voerde zij een levendig gesprek met de prins, waarbij zij vooral de aandacht vestigde op sociale verbeteringen die gedurende de ambtsperiode van haar echtgenoot tot stand waren gekomen. Toen het ge sprek kwam op het onderwerp van persvrijheid zeide mevrouw Peron onomwonden, dat 2ij maar weinig gesteld was op journalis ten, omdat dezen naar haar me ning vaak onwaarheid verkondig den en haar eigen persoon in een verkeerd daglicht plaatsten. Vol komen hoffelijk blijvend koos prins Bernhard terstond partij voor de vertegenwoordigers van de pers. „Ik geef toe, dat zij wel eens lastig kunnen zijn, aldus zeide hij lachend, maar mijn op vattingen over de journalisten zijn toch anders dan de uwe, me vrouw". In November 1951 onderging mevrouw Peron een zware ope ratie en sedertdien hebben aller lei berichten en geruchten over haar toestand de ronde gedaan. In haar boek „De betekenis van mijn leven" schreef Eva Pe ron: „Misschien zal op een dag, als ik voorgoed zal zijn heenge gaan, iemand van mij zeggen, wat vele kinderen zeggen als zij hun moeder voor altijd hebben verloren eerst nu begrijpen wij, hoeveel zij van ons hield". Het neusje van de zalm... En niet 'duurder dan andere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Vrij koud. Veranderlijke bewolking met nu en dan buien, sommige met onweer. Overwegend matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. Vrij koud. DINSDAG 29 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.06 6.41 7.21 7.31 n.m. 6.21 6.56 7.36 7.46 op onder on onder ZON Juli. 28 4.55 29 4.57 30 4.58 31 5.— MAAN 20.36 20.34 20.33 20.31 12.06 13.22 14.43 16.05 22.20 22.34 22.54 23.23

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1