Ook Amerika heeft „Perzië" zijn Naguib zet de zuivering voert De democratische conventie Het plan-Schuman De Egyptische staatsgreep De Kabinetsformatie Gevangenen nog steeds het struikelblok Het einde van de Amerikaanse staalstaking Nationalisme en communisme vieren hoogtij in Latijns Amerika Indonesië Bananenoorlog met achtergrond WEERSVERWACHTING HOOGWATER. De onderhandelingen in Panmoendjon ZON- en MAAN STANDEN. Officiële publicatie Frankering bij abonnement: Terneuzen fiaiecteur-Hoofdredau—ur I. van de Sande redactie-adres: Noordstraat5557 Temeuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur 2073 trtronummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. 5 regels 75 cent; Verschijnt dagelijks ZATERDAG 26 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2096. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum peï advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: iedere regel meer 15 cent Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Van Mexico City komend met het oorverdovend lawaai van deze stad nog in de oren, landt men op het vredige vliegveld van Guatamala City in een an dere wereld. De wereld van Mexi co, gecompliceerd en jong als zij mag zijn, is een doelbewuste wereld, die naar een grote macht schijnt te streven. Guatamala be vindt zich nog in het eerste sta dium van een hergeboorte de banden met een primitief verle den van brutale onderdrukking en landelijke geïsoleerdheid zijn nog niet geheel doorgesneden. In dit landje, welks bergen en meren aan Zwitserland doen denken, speelt zich op het ogen blik een conflict af, dat niet slechts voor Guatamala zelf, maar voor het gehele Amerikaan se continent en ook daarbuiten van de grootste betekenis. Nog onlangs is de regering van Guatamala in het Amerikaanse Congres scherp aangevallen, om dat zij „de doordringing van het land met communistische ideeën" zou toelaten. Guatamala zou op het punt staan „een compleet Russisch steunpunt in de flank van de Verenigde Staten" te worden. Deze verwijten zijn niet nieuw. Zij werden het eerst, in uiterst scherpe vorm, aangehe ven door de vroegere Amerikaan se gezant in Mexico, Robert Pat terson. Ditmaal kwamen de aan vallen in hoofdzaak van afge vaardigden uit Massachusetts, dat wil zeggen van sprekers voor de enorme Amerikaanse „United Fruit Company", die haar hoofd kantoor in Boston heeft. BANANEN EN KOFFIE. Het geval is ongewoon interes sant. Het is de United Fruit ge weest, die de vooruitgang naar de „bananen-republiek" heeft gebracht. Bananen en koffie zijn de producten, waarvan Guatama la leeft. Tot de verschrikkelijke stormen van het vorig jaar voer de het land jaarlijks de vruchten van 6 millioen bananenstruiken uit en United Fruit alleen heeft op haar plantages 13.000 arbei ders in dienst. Daarnaast zijn nog 62.000 inwoners van Guata mala economisch van de maat schappij afhankelijk. Wat dit voor Guatamala met zijn 2,8 mil lioen inwoners betekent, blijkt hieruit, dat de maatschappij jaar lijks 10 millioen dollar aan sala rissen uitbetaalt (25 proeent van alle salarisuitbetalingen in het land), dat zij 10,5 millioen dollar in de valuta van Guatamala om zet en bovendien nog grote som men aan belasting betaalt. De United Fruit, wier bezittin gen in Guatamala op 40 millioen dollar worden geschat, heeft spoorwegen en scholen gebouwd en vele bijdragen tot een verdere ontwikkeling gelevérd, maar is natuurlijk tegelijkertijd tot de allesbeheersende economische factor geworden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. ZONDAG 27 JULI. Daarmee werd zij tot het aan gewezen doel van alle politieke vijandschap, welke zich in Latijns Amerika door het binnendringen eerst van de moderne vakvereni gingsideeën en later van commu nistische theorieën ontwikkelde. En omdat in al deze landen de sociale revolutie hand in hand gaat met een sterke nationalisti sche beweging precies als in Azië werd de United Fruit Company niet slechts de „burcht van het kapitalisme", maar ook de exponent van het „Amerikaan se imperialisme". Tot op zekere hoogte gaf de maatschappij hoewel zij veel betere lonen be taalt dan elke andere onderne ming in Guatamala aanleiding tot deze aanvallen, doordat zij tot voor enige jaren de toenmali ge dictator van Guatamala, ze kere Ubico, ondersteunde en met diens hulp meer uit het land haalde dan waartoe zij nu jn staat is EXTRA HEFFINGEN. Op het ogenblik gaat de strijd over twee extra heffingen, die de regering van Guatamala van de United Fruit voor haar acti viteit in het land eist. De Ameri kanen hebben deze eisen afgewe zen, omdat zij vrezen, dat toe geven tot herhaling van het ge val zou leiden in andere landen, waar zij belangen hebben, zoals Panama, Costarica, Honduras, Columbië, Ecuador enz. En ove rigens weten zij maar al te goed, dat deze eisen slechts een onder deel zijn van een zorgvuldig op gezette anti-Amerikaanse actie. De tegenwoordige president, Arevalo, die lange tijd verbannen is geweest, tracht een vooruit strevende koers te sturen en zoekt daarbij af en toe de hulp van de communisten, die in La tijns Amerika een steeds grotere invloed proberen uit te oefenen. De onlangs uit Moskou terugge keerde arbeidersleider Victor Manuël Gutierrez streeft naar een aaneensluiting van alle link se groepen in het land en achter de schermen is de machtigste communist in Zuid- en Midden- Amerika, de Mexicaan Lombardo Toledano, in dezelfde richting actief. GREEP NAAR DE MACHT? „Met onrust slaat men te Wa shington deze ontwikkeling gade. Na de ervaringen, die de Ameri kaanse olie-industrie in Mexico en de Britse in Perzië heeft opge daan, is het begrijpelijk, dat de kwestie van de United Fruit Company de grootste bezorgd heid wekt. Daarbij denkt men nog niet eens aan materiële ver liezen. Veel ernstiger acht men het, dat een vrijwillig of gedwongen terugtrekken der United Fruit uit Guatamala dit land econo misch aan de rand van de af grond zou brengen en dat in de crisistoestand, die dan zou ont staan, de communisten een uit- stlekende kans zouden krijgen naar de macht te grijpen. Reeds nu hebben deze het verstaan, de afkeer van de Noord-Amerikanen zo sterk te maken, dat de rege ring van Guatamala het niet ge waagd heeft, hulp in het kader van Trumans punt-vier-program te aanvaarden. Al met al dreigt Washington in Latijns Amerika in een positie te geraken als die, waarvoor Lon den zich in het Nabije Oosten ziet gesteld. En slechts met de delicaatste middelen zal het er misschien in slagen zich daaruit te bevrijden, voor het te laat is. OVERNAME GESMOLTEN REUZEL STOPGEZET. Om redenen van practische aard heeft het ministerie van land- bouw, visserij en voedselvoorzie ning besloten de overname van gesmolten slachthuisreuzel door het centaal bureau voor marga rine, vetten en oliën met ingang van 9 Augustus 1952 stop te zet ten. De kabinetsformateur, prof. Beel, heeft Vrijdagochtend een onderhoud gehad met de fractie voorzitters mr Donker (P.v.d.A.) en prof. Romme (K. V. P.). Hij sprak met ieder afzonderlijk. Vrijdagmiddag heeft prof. Beel, nog een onderhoud gehad ach tereenvolgens met de fractie voorzitters dr Schouten A.R.) en Tilanus (C.H.U). De staking op de suikeronder nemingen in Oost-Java. De staking op de suikeronder nemingen in Oost-Java omvat 24 ondernemingen, waarvan verre weg de meeste juist in de maal- periode zijn. In 6 fabrieken wordt niet gestaakt. Deskundigen twij felen ernstig aan de mogelijkheid of de geraamde opbrengst van 450.000 ton suiker geoogst zal worden. De minister van arbeid, de heer Tedjasukmana, heeft verklaard, dat hij alles in het werk zal stellen om de staking te doen beëindigen. Een woordvoerder van het Egyptische leger heeft Vrijdag het volgende relaas over het be gin van de staatsgreep gegeven: De stafchef van het Egypti sche leger, Farid Bey, had in de nacht van Dinsdag op Woensdag een aantal hoge officieren, die de opstandelingen wilden arres teren, bijeengeroepen voor een conferentie naar aanleiding van alarmerende „abnormale activi teiten". Toen de officieren verzameld waren drongen de opstandelin gen het vertrek binnen: zij na men de hele staf gevangen. Hierop trokken de opstande lingen naar de Abbassai kazer ne, waar zij hun hoofdkwartier vestigden en hun troepen ver zamelden om Cairo te bezetten. Om 3 uur 's morgens waren zij gereed. Een woordvoerder van het Amerikaanse marinehoofdkwar tier te Tokio heeft de officiële mededeling, dat Britse vlieg tuigen Donderdag napalm zou den hebben gebruikt tegen doe len in >N.-Korea, ingetrokken. Hij zei dat de vliegtuigen raket ten hebben gebruikt. Te Washington heeft kolonel Gabreski, een vooraanstaande Amerikaanse jachtvlieger, ver- De onenigheid tussen Noord en Zuid heeft Donderdagavond op nieuw verwarring gesticht op de democratische nationale conven tie en stemming over een partij- candidaat, naar verwacht wordt gouverneur Stevenson van Illi nois, vertraagd. Na de candiddatstellingen, met de daaraan gepaard gaande ru moerige demonstraties, werd de vergadering, zonder dat het tot een eerste stemming was geko men, verdaagd. De „oorlog tussen de staten", die men dacht te hebben bedwon gen door een aantal compromis sen, begon opnieuw, doordat voorzitter Rayburn bepaalde, dat v.m. n.m. Breskens 4.55 5.06 Terneuzen 5.30 5.41 Hansweert 6.10 6.21 Walsoorden 6.20 6.31 MAANDAG 28 JULI. v.m. n.m. Breskens 5.26 5.40 Terneuzen 6.01 6.15 Hansweert 6.41 6.55 Walsoorden 6.51 7.05 op onder cp onder ZON MAAN Juli. 26 4.52 20.39 9.42 21.57 27 4.54 20.38 10.53 22.08 28 4.55 20.36 12.06 22.20 29 4.57 20.34 13.22 22.34 30 4.58 20.33 14.43 22.54 31 5. 20.31 16.05 23.23 De ministers van buitenlandse zaken van de 6 landen der Europese kolen- en staalge meenschap hebben te Parijs de leden van de hoge autoriteit en het hoofd van justitie benoemd en besloten, dat de tijdelijke bureaux van deze organen te Luxemburg worden gevestigd. De namen van de 9 leden van de autoriteit, die de gezamen lijke productie van steenkool en staal in Frankrijk, W.-Duits- land, Italië, België, Nederland en Luxemburg zal beheren zul len vóór het einde van Augustus officieel bekend worden ge maakt. De Franse auteur van het plan, Jean Monnet, is tot eerste president benoemd, aldus wordt in een communiqué ge zegd. Het communiqué, uitgegeven na een vergadering die bijna zonder onderbreking 21 uur had geduurd, zegt dat de hoge auto riteit en het hof van justitie op 10 Augustus in functie treden De keuze van een voorlopige zetel was uitgesteld tot de vol gende ministersconferentie. De assemblée zal 10 September te Straatsburg voor het eerst ver gaderen. Een besluit over de zetel zal worden genomen als de uitslag bekend is van de onderhande lingen tussen Frankrijk en W. Duitsland over de status van het Saargebied. Beide landen zullen onmiddellijk de voor waarden onderzoeken, waarop het Saargebied kan worden „ge-Europaniseerd" en zijn hoofdstad de zetel kan worden van de organen van het plan- Schuman en ook van toekomsti ge Europese organisaties zoals de verdedigingsgemeenschap. De eerste Frans-Duitse be spreking over de Saar werd Vrijdagmiddag reeds gevoerd door Robert Schuman en prof. Walter Hallstein. Op de volgende ministerscon ferentie zal een Frans-Italiaans voorstel worden besproken dat de kolen- en staalgemeenschap uitnodigt een ontwerp voor een politieke federatie van Europa op te stellen. OFFICIËLE PUBLICATIE. UITKERING INGEVOLGE DE WERKLOOSHEIDSWET. „Het bestuur van het algemeen werkloosheidfonds deelt mede, dat personen, die laatstelijk in België als loonarbeider werkzaam waren, doch thans werkloos zijn, in Nederland verblijven en in een Nederlands bevolkingsregister staan ingeschreven, uitkering in gevolge de werkloosheidswet kunnen aanvragen, indien zij bij verblijf in België zouden voldoen aan de voorwaarden om werk loosheidsuitkering ingevolge de Belgische wetgeving te ontvan gen. Zij behoren hun aanvrage in te dienen op de eerste dag van hun werkloosheid, waarop zij in Nederland verblijven en wel bij de nieuwe algemene bedrijfsver eniging, die haar administratie heeft opgedragen aan „Centraal Beheer (gemeenschappelijk admi nistratiekantoor in overgangs tijd), waarvan in verschillende plaatsen districtskantoren en cor respondentschappen zijn geves tigd". Louisiana, Zuid-Carolina en Ver- ginia niet aan de stemming zou den mogen deelnemen, omdat zij geweigerd hadden de „belofte van trouw" af te leggen. Deze belofte houdt in, dat de partijcandidaten, wie dat ook mogen zijn, moeten worden ge steund. De voorzitter nam dit besluit terwijl in de conventie, naar aan leiding van de candidaatstellin- gen, het gebruikelijke tumult heerste en demonstraties ten gunste van ieder der vele preten denten werden gehouden. Na een ogenblik van grote verwarring stelde een afgevaardigde voor de delegatie van Virginia, ondanks de bepaling van de voorzitter, toch stemrecht te geven. Over dit voorstel werd gestemd. In het begin leek het er op, dat het voorstel zou worden verworpen, doch de delegatie van Illinois ver anderde haar uitgebrachte stem, hetgeen toen vele andere staten eveneens deden. Uit protest verliet de delegatie van Zuid-Dakota de vergadering. De voorstanders van een krach tig program voor burgerrechten voor negers beschuldigden Illi nois en propagandisten voor Stevenson van onderhandse tac tiek om Virginia stemrecht te geven. Na de installatie van de dele gatie van Virginia werd de can- didaatstelling hervat. De liberale elementen, die hadden getracht de delegatie van Virginia haar stemrecht te ontnemen, leden op nieuw een nederlaag toen zij trachten verdaging van de con ventie te verkrijgen. Het debat over deze kwestie was zeer verhit en het scheelde maar weinig of hier en daar waren vechtpartijen ontstaan. De candidaatstelling werd ech ter voltooid, waarna de vergade ring, die 14 uur had geduurd, werd verdaagd. DE UITSLAG DER STEM MINGEN. De officiële uitslag van de eer ste stemming luidt: Kefauver 340 stemmen, Stevenson 273 en Russell 268 stemmen. De conventie ging onmiddelüjk tot de tweede stemming over. De delegatie van Alabama vroeg op nieuw om een hoofdelijke stem ming. Hoewel president Truman niet was voorgedragen verkreeg hij bij de eerste stemming zes stemmen van Pennsylvania. De officiële uitslag der tweede stemming is: Fefauver 362 </2 Stevenson 324 Russell 294, Harriman (directeur van 't Ame rikaanse programma voor hulp verlening aan het buitenland) 121 en vice-president Barkley 78 Vi stem. De bijeenkomst werd verdaagd. klaard, dat de communisten in Korea Migs van een verbeterd type gebruiken. In een communiqué van het opperbevel der Verenigde Naties werden gisteren de geheime be sprekingen, die drie weken ge duurd hebben en Vrijdag met de achttiende bijeenkomst te Pan moendjon eindigden, „volkomen vruchteloos" genoemd. De com munisten bleven bij hun stand punt, dat de Verenigde Naties alle gevangenen moeten terug zenden, of deze willen of niet. Franse eenheden, deel uitma kend van de Amerikaanse 2e divisie, hebben Vrijdag een aan val van 500 Chinezen op een heuvel ten W. van Tsjorwon af geslagen. De Chinezen leden zware verliezen. De opperbevelhebber der Ver. Naties, generaal Mark Clark en de Amerikaanse ambassadeur in Japan, Robert Murphy, heb ben een onderhoud gehad op de grote Amerikaanse luchtbasis! Okinawa. Op het hoofdkwartier van Clark is men terughoudend over het doel der besprekingen. Van de zijde der Amerikaanse ambassade in Japan wordt ver klaard dat Murphy op Clarks uitnodiging naar Okinawa is gegaan. Een V. N.-woordvoerder ver klaarde, dat de communisten hadden aangeboden tot overeen stemming te komen, indien de V. N. terugkeer van 116.000 krijgsgevangenen beloofden. Een communistisch voorstel om de stafofficieren weer te la ten bijeenkomen teneinde een nieuwe bestandsovereenkomst op te stellen hebben de V. N. verworpen noch aanvaard. Zij stemden er echter in toe de be sloten bijeenkomst te beëindi gen. Heden komt men weer bij een. De leider van de V. N.-dele gatie, Harrison, heeft verklaard, dat „wij niets dichter bij over eenstemming zijn dan op 4 Juli". Bij het aanbreken van de dag had generaal Naguib Cairo ge heel in zijn macht en pas toen besefte de regering in de zomer residentie Alexandrië de belang rijkheid van het gebeurde. Om 7.30 uur werden door de opstandelingen via de radio twee proclamaties omgeroepen. Gene raal Naguib reed langs alle legerkampen in Cairo en overal werd hij met groot enthousiasme bgroet. De Egyptische legerautoritei- ten hebben in Cairo drie gene raals en twee kolonels laten ar resteren, die plannen hadden ge maakt om „de openbare orde" te verstoren, aldus een officieel communiqué. De gearresteerden zijn allen officieren van politie. Onder hen bevinden zich een onder-minister van binnenlandse zaken, de com mandant van de politie te Cairo, het hoofd van de afdeling politie ke zaken van het ministerie van binnenlandse zaken en een offi cier van de speciale afdeling der politie van Cairo. Inhet desbetreffende commu niqué wordt gezegd, dat zij op dezelfde wijze in „verzekerde be waring" zijn gesteld als hun col lega's uit het leger. De taak de openbare orde te handhaven wordt geleidelijk aan de politie overgedragen. Sayed Abdel Rachman el Mah di, leider van de Soedanese on afhankelijkheidsbeweging, die een bezoek aan Cairo zou bren gen om het standpunt van zijn groep uiteen te zetten, heeft zijn bezoek uitgesteld. Generaal Naguib heeft op een persconferentie verklaard, dat de positie van de koning onge wijzigd en dat er geen pogingen gedaan zullen worden om het staatstelsel te veranderen. „Egypte is een constitutionele monarchie", zo zeide hij. A.F.P. meldt uit Alexandrië, dat het leger strategische punten van de stad heeft bezet, hierbij gebruik makend van tanks en machinegeweren. Ook straalja gers vliegen over de stad. Het zou hier echter slechts een sym bolische handeling betreffen „die aantoont dat de strijdkrachten achter de beweging van generaal Naguib staan". De ministerraad heeft premier Ali Maher Pasja Donderdag avond tot militair gouverneur- generaal van Egypte benoemd. De premier verklaarde te Alex andrië tegenover verslaggevers: „Er hebben zich nieuwe facto ren in de algemene toestand voorgedaan. Er kan thans geen sprake zijn van het opheffen van de staat van beleg". Ali Maher Pasja deelde voorts mee dat zijn regering in de aller naaste toekomst van Alexandrië naar Cairo zal worden overge bracht. Hij zei verder dat in geheel Egypte zuinigheid zal moeten worden betracht; zo zal het ge bruik van auto's door regerings instellingen sterk worden inge krompen. De Britse zaakgelastigde in Cairo, M. J. Creswell, heeft een onderhoud van een uur gehad met Maher Pasja, de nieuwe pre mier. Hoessein Sirry Amer Bey, bevelhebber der grensafdeling van de koninklijke garde zou er in geslaagd zijn met een vlieg tuig naar Lybië te ontvluchten. Men zou reeds sinds de staats greep naar hem gezocht hebben. Generaal sir Brian Robertson, opperbevelhebber der Britse strijdkrachten in het Nabije Oos ten is uit Londen naar Egypte vertrokken twee dagen eerder dan oorspronkelijk het plan was. Hij bevond zich in Londen om een onderscheiding van koningin Elizabeth te ontvangen. Een woordvoerder van 't Egyp tische leger heeft te Cairo mee gedeeld, dat de bevelhebber van de grenstroepen, generaal Hoes sein Sirry Amer Bey, van wie aanvankelijk gemeld was, dat hij er in geslaagd zou zijn per vlieg tuig naar Libye uit te wijken, bij Mersa-Matroeh aan de Egyptisch- Libyse grens is gearresteerd, na dat hij gedwongen was te landen. De commodore bij de luchtmacht Hassan Akef Bey, die zich in zijn gezelschap bevdnd, werd leven eens aangehouden. Naar premier Maher Pasja op een persconferentie meedeelde, is generaal Naguib, die benoemd is tot opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, bevor derd tot maarschalk. Generaal Abdel fattah Nasr Bey is benoemd tot commandant van de politie te Cairo. Premier Maher Pasja heeft Vrijdagmiddag besprekingen ge voerd met veldmaarschalk Na guib, die per vliegtuig uit Cairo te Alexandrië is aangekomen. De plaats van samenkomst was een regeringsgebouw, dat onder sterke politiebewaking stond. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat het Egyptische hof en de regering in de komen de 24 uur uit de zomerresidentie Alexandrië naar Cairo zullen te rugkeren. Maher Pasja deelde later mee, dat vijf leden van de staf van ko ning Faroek hun ontslag hebben aangeboden, hetwelk door de ko ning is aanvaard. Terzelfdetijd is aan de indu strieel Elias Andraos Pasja op zijn verzoek ontslag verleend als economisch adviseur van de ko ning en lid van de Egyptische de legatie bij de Suez-kanaalmaat- schappij. Koning Faroek had generaal Naguib Donderdagavond tot op perbevelhebber der Egyptische strijdkrachten benoemd. De generaal was onder sterk escorte van zijn hoofdkwartier te Cairo naar het gebouw, waarin de Egyptische staatsradio-omroep is ondergebracht, gereden voor het uitspreken van zijn aange kondigde radiorede tot het gehe le volk. „Onze beweging slaagde, omdat zij in uw naam is uitge voerd", verklaarde de generaal onder meer. Naar gemeld wordt zal het staal, dat thans na de staking in de Verenigde Staten zal wor den geproduceerd tenminste vijf dollar en 20 cents méér kosten dan daarvoor, een en ander door de toegestane loonsverhoging. Het is aannemelijk, dat hierdoor de kosten van het levensonder houd nog meer zullen stijgen. Naar verluidt zijn de voor waarden, waarover men het eens is geworden, de volgende: 1. Een loonsverhoging van 16 cents per uur, zes doorbetaalde algemene feestdagen en 3 weken vacantie na 15 jaar dienst; een contract voor twee jaar, ingaan de met 30 Juni 1951. 2. Alle werknemers, die thans in dienst zijn, zijn niet gedwon gen het lidmaatschap voor een vakvereniging aan te vragen. 3. Werknemers, die thans lid zijn van een vakvereniging, mo gen binnen 15 dagen na het ein de van iedere contracttermijn uit het vakverbond treden. 4. Iedere nieuwe werknemer dient het lidmaatschap van een vakvereniging aan te vragen. In dien hij nalaat de werkgever tus sen de vijftiende en de dertigste dag van zijn dienst mede te delen, dat hij geen lid wenst te zijn, blijft hij automatisch lid. De staking werd opgeheven na een bijeenkomst van presi dent Truman met Benjamin Fairless, president-directeur van de „United States Steel-corpora- tion" en Philip Murray, leider van het vakverbond der Ameri kaanse metaalarbeiders. Op de bijeenkomst, die op het Witte Huis is gehouden, nodigde de president zijn beide gasten in krachtige bewoordingen uit een einde te maken aan de staking. Truman had zijn vertrek naar Chicago ter bijwoning van de na tionale conventie der democrati sche partij een dag uitgesteld voor deze bemiddeling in het staalconflict. Toen president Truman in een korte verklaring het opheffen der staking bekendmaakte, zat Murray aan zijn rechter- en Fair less aan zijn linkerhand. Beiden glimlachten, toen de president zijn mededeling deed. Het zal vier of vijf dagen du ren, voor de Amerikaanse staal- „DOOR DE EEUWEN TROUW" RICHT ZICH TOT BEEL. Donderdag is het volgende tele gram verzonden aan dr L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken te Den Haag door de Stich ting „Door de eeuwen trouw": „Verzoeken u met grote klem bij het opstellen van een regerings program bijzondere aandacht te besteden aan oplossing rechtvaar dige strijd voor het recht van door Nederlandse rechters :n Nederlandse vereniging voor in ternationaal recht bij herhaling erkende republiek Zuid-Moluk- ken, alsmede c.q. maatregelen ter voorlegging van dit vraag stuk aan de Veiligheidsraad over eenkomstig door „New York Times" 25 April 1952 verdedigd standpunt. Werd getekend hoofd bestuur „Door de eeuwen trouw", Coenradi, voorzitter; Buiten, se cretaris". industrie weer geheel op gang? is. Stikker. MINISTER STIKKER UIT PARIJS TERUG. Minister Stikker is Vrijdag per vliegtuig teruggekeerd uit Parijs, waar hij Nederland vertegen woordigde op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Eu ropese kolen, en staalgemeen schap. Het A.N.P. had nog een kort gesprek met de minister, die zeer vermoeid bleek na in Parijs gedurende 21 uur vergaderd te hebben. Het resultaat der confe rentie vond de minister op zich zelf niet onbevredigend. Dat het plan direct in werking kan tre den, acht de minister zeer belang rijk, evenals het feit, dat thans een poging wordt ondernomen, de Saarkwestie op te lossen. De sfeer, waarin de besprekin gen waren gehouden, kan de mi nister minder bewonderen. „Het karakter der onderhandeling gaf niet de indruk dat het einddoel, n.l. nader te komen tot een ver enigd Euorpa, steeds in het oog werd gehouden", aldus minister

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1