Staatsgreep in Egypte De toestand Perzië in Het Anglo-lraanse oliegeschil De Werkloosheidswet KOREA Hilaly Pasja afgetreden CU*&'?£ Belgische industrie en de Nederlandse concurrentie BEVOLKINGSONDERZOEK, OP TUBERCULOSE De Kabinetsformatie Mossadeq weer premier De uitspraak van het internationaal gerechtshof Deens schip omgeslagen E.V.C. richt zich tot Minister van Sociale Zaken Vrijlating prijzen van straatstenen en metselbakstenen Brochure van de Labour-partij DE STRIJD OM DE PERZISCHE OLIE Lading van gezonken rijnaak gelost OPDRACHT AAN PROF. BEEL. k WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAAN STANDEN. op onder onder Verdwenen Russisch schip terecht Uitbreiding van de B. P. M. in Pernis De Amerikaanse aankopen in Frankrijk Fiankering bij abonnement: 'nerneuzen Directeur-Hoofdredau—ur I. van de Sande «Eedactie-adres: Noordstraat55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 24 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2094. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.: minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent, iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het Egyptische leger heeft Woensdagochtend 'n staatsgreep uitgevoerd. Er werd geen bloed- vergoten. Het leger heeft een zuivering geëist in het opperbe vel en in het politieke leven van het land. Militairen hebben Cairo bezet. Generaal-majoor Naguib Mo hammed, die naar gemeld wordt, de aanslag heeft geleid, heeft via de radio van Cairo een toespraak gehouden, waarin hij heeft ge waarschuwd geen geweld te ge bruiken. Hij garandeerde aan buitenlanders de veiligheid van hun bezit. Hij zeide onder meer: „Egypte heeft in zijn recente geschiede nis een critieke tijd meegemaakt. Dit was een periode van grove coruptie en gebrek aan stabili teit van de regering. Deze ele menten hebben een grote invloed op het leger gehad". Koning Faroek had zich verzet tegen de benoeming van Naguib Mohammed tot minister van oor log door de vorige premier, Sir- ry Pasja. Een zwager van koning Faroek, kolonel Ismail Sjerin Bey, kreeg deze post in het juist gevormde kabinet van Hilaly Pasja. Toen Dinsdag de benoeming van Sherin in Londen bekend werd, gaf men hieraan de uitleg, dat koning Faroek wenste te to nen, dat hij de controle over het leger wilde behouden. Reuter tekent hierbij aan, dat dit de vierde crisis in Egypte in dit jaar is, waarbij het leger de doorslaggevende factor is. Er zijn berichten uitgelekt on danks de Egyptische censuur, dat men in legerkringen critiek heeft op benoemingen door de koning van hoge functionarissen. Als tegenmaatregel liet koning Faroek toen de officiersclub slui ten. De president van de club was generaal Naguib, dezelfde die volgens de berichten de staats greep heeft geleid. Naguib zei voor de radio, dat omkoperij heeft bijgedragen tot de Egyptische nederlaag in de Palestijnse oorlog. Ook na de oor log, zo vervolgde hij, hebben ver raders tegen het leger samenge- Bij K. B. is bepaald, dat de wet bevolkingsonderzoek op tuber culose in werking treedt op 1 September. zworen. Generaal Naguib raakte in de Palestijnse campagne drie maal gewond. Hij is populair bij de jonge officieren, die ontevre den zijn sinds het Egyptische wa penschandaal, waarbij hoofdoffi cieren van corruptie werden be schuldigd. Thans, zo vervolgde Naguib zijn radiotoespraak, is het leger gezuiverd. Onze zaken zijn in handen gegeven van mannen, in wier bekwaamheid, karakter en vaderlandsliefde wij vertrouwen hebben. De militairen, die vroe ger gearresteerd zijn, zal geen kwaad geschieden. Het gehele le ger werkt met inachtneming van de grondwet en zonder eigen be lang voor het belang van Egyp te. De staatsgreep werd in de loop van de nacht uitgevoerd, zo meldt Reuter. Tanks werden op de voornaamste straten en pleinen opgesteld en de Egyptische radio werd bezet, evenals alle openbare gebouwen in Cairo en Alexan- drië. Op de straathoeken werden mitrailleursposten opgesteld. Een en ander geschiedde in alle be langrijke Egyptische plaatsen. In de vroege ochtend werd het nieuwe kabinet-Hilaly bijeenge roepen. voor een spoedvergade ring. GEVECHTEN MET DE KO NINKLIJKE GARDE? Vliegtuigpassagiers, die afkom stig zijn uit Cairo, hebben te Bei roet verklaard, dat er gevechten zijn uitgebroken tussen troepen, die voor koning Faroek zijn, en tegenstanders. De koninklijke garde zou ge weigerd hebben zich aan de lei ders van de staatsgreep te onder werpen. Volgens andere vliegtuigpassa giers is het vertrek van het parti culiere vliegtuig van koning Fa roek van het vliegveld bij Cairo verhinderd. Het hefschroefvlieg- tuig van de koning zou zijn neer geschoten, toen de bestuurder zich niet stoorde aan het verbod om op te stijgen. ligt binnen de grenzen van de grondwet". Hij besloot zijn toespraak met een beroep op allen in het land, met inbegrip van de buitenlan ders, om zich te verenigen in „één onvernietigbaar blok". „Ik vertrouw erop, dat mijn landge noten geen waarde hechten aan eventuele valse geruchten over ongeregeldheden. In het land heerst vrede en rust. Lang leve Egypte en moge de overwinning altijd aan de zijde van ons land zijn". HILALY PAS JA AFGETREDEN Volgens radio-Cairo is Hilaly Pasja in de loop van de dag als Egyptisch premier afgetreden. Generaal Mohammed Naguib, de leider van de staatsgreep,uit Qajro vernomen, dat Aly Ma- deelde mee, dat hij Aly Maher ..nnndkahinet" heeft pe- Het hoofd van het kabinet van koning Faroek, Hafex Afifi Pas ja, heeft bevestigd, dat de rege ring van Hilaly Pasja ontslag heeft genomen en dat de koning oud-premier Aly Maher belast heeft met de vorming van een nieuw kabinet. Inmiddels wordt Pasja verzocht heeft een nieuwe regering te vormen. Generaal Naguib deelde in een radiotoespraak mee, dat hij zal optreden als opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten. Naar hij zeide bevindt zijn voor ganger, maarschalk Hoessein Fa- rid Bey, zich met andere vooraan staande officieren in hechtenis. Deze'gevangenen zullen „te gele gener tijd" in vrijheid worden ge steld. Hij zeide, dat het in zijn bedoe ling lag spoedig de staat van be leg op te heffen. Hij was niet voornemens de avondklok in te stellen. Generaal Naguib voegde hieraan toe: „Wat het leger thans doet, is geheel in het be lang van het land en het volk en her een „noodkabinet" heeft ge vormd, waarin hij zelf de belang rijke portefeuilles van oorlog en marine', buitenlandse en binnen landse zaken op zich heeft geno men. Naar verluidt heeft de nieuwe premier de steun van generaal Naguib. De legerautoriteiten hebben de censuur van de burgerlijke auto riteiten overgenomen. Zij begon nen direct berichten van buiten landse correspondenten vrij te geven. H. M. DE KONINGIN RAADPLEEGD ADVISEURS. Het Kabinet der Koningin deelt mete: H. M. de Koningin heeft Dins dagavond ten paleize Soestdijk ontvangen de minister van staat mr J. R. H. van Schaik. Woensdagochtend ontving zij te Den Haag de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer alsmede de vice-president van de Raad van State jhr mr Bee - laerts van Blokland. H. M- de Koningin heeft gis teravond omstreeks half zeven op Soestdijk Prof. Dr. L. J. M. Beel ontvangen. De Koningin heeft gisteren aan prof. dr L. J. M. Beel de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Beel heeft ver zocht deze opdracht in beraad te mogen houden. Norddeich-radio meldt dat het Deense schip „Portland" Dins dag in het Kattegat is omge slagen. Het had een bemanning van 18 en 3 passagiers aan boord. Door het Duitse schip „Neuen- de" zijn 3 opvarenden gered In een na afloop van de open bare zitting van het internatio naal gerechtshof in het Vredes paleis gehouden bijeenkomst ga ven de Iraanse vertegenwoordi ger, de heer Hossein Navab, Iraans gezant in ons land, en prof. Rolin, de pleiter voor Iran, als hun mening te kennen, dat het oordeel van het hof in de Oosterse landen zeer veel indruk zal maken. Voor liet gezag van het hof en voor het begrip van de universaliteit van de Ver. Na ties noemde men de uitspraak zeer belangrijk. Iran is bereid de onderhande lingen te hervatten over de scha deloosstelling aan de Anglo- lraanse oliemaatschappij, zo werd verklaard. De uitspraak van het hof kan men beschouwen als een bevestiging van het reeds vroeger gedane aanbod, dat men toen niet op papier had. Men heeft thans de keuze uit drie manieren van vergoedingen, een vergoeding op basis van de Het katholieke Brusselse blad „Het Volk" noemt onder de vraagstukken, „aan welker op lossing ook tijdens de komende parlementaire vacantie moet wor den gewerkt", de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt. In tal van industrieën, maar vooral in de kleding-, deken-, de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. DROOG WEER. Droog weer met wisselende be wolking. Overwegend matige noordelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 25 JULI. v.m. n.m. Breskens 3.53 4.03 Terneuzen 4.28 4.38 Hansweert 5.08 5.18 Walsoorden 5.18 5.28 op ZON MAAN Juli. 24 4.49 20.42 7.21 21.37 25 4.51 20.41 8.32 21.47 26 4.52 20.39 9.42 21.57 27 4.54 20.38 10.53 22.08 papier-, de levensmiddelen- en de sigarenindustrie, het bouwbedrijf en de houtverwerkende industrie laat de concurrentie zich voelen, aldus het blad. Zij wordt, zo vervolgt Het Volk, een ramp voor ons bedrijfsleven in het algemeen en voor de arbei ders in het bijzonder wegens de ontslagen op grote schaal. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat voortdurend gezamenlijke delegaties van Werkgevers en werknemers bij de minister van economische zaken aankloppen om bestrijdingsmaat regelen voor te stellen. Het grote loonverschil dertig tot veertig procent is een der oorzaken van de Nederlandse concurrentie, maar de tijd is voorbij dat als tegenmaatregel de Belgische lo nen eenvoudig verminderd kon den worden. Het voornaamste middel is wel het invoeren van compenserende invoerrechten, vervolgt het blad. Men zegt dat dit in strijd is met de gedachte en de verdragen der Benelux. Dat is mogelijk voor wat de gedachte betreft, maar hier zijn de Nederlanders schul diger danuvij, aldus het blad, en de verdragen laten een dergelijke maatregel zeker toe. „Het Volk" besluit met de woorden: „Eén ding staat vast: het is niet mogelijk die onzalige concurrentie te laten voortbe staan zonder de minste afweer. En wat hier moet gebeuren, kan ook geschieden hi de vacantie- tijd". Britse wet op de nationalisatie, een op basis van de nationalisa- tiewetten in andere landen of een vergoeding, waarover beide partijen tot een overeenkomst geraken. Indien de Britten zich alleen bepalen tot de schadeloosstelling der oliemaatschappij, bestaan er geen moeilijkheden, zo werd mee- gedeeld. De exploitatie van de olie komt echter niet in het geding, zo werd opgemerkt. Ten aanzien van die exploitatie wil Iran een zijdige maatregelen nemen en geen dwang ondervinden of voor schriften hebben van de olie maatschappij. De heer Hossein Navab deelde mee, dat zijn regering zeer zeker bereid is reeds tot een voorlopig accoord te komen. Iran is in staat 10 millioen ton olie per jaar te produceren met eigen personeel. De gezant noemde het oordeel internationaal van grote beteke nis. De positie van Mossadeq noemde hij reeds verzekerd. Door deze uitspraak zal zijn positie nog worden versterkt. Hij zei te hopen, dat zich geen moeilijkhe den zullen voordoen als met de Rose Mary. Na het vonnis van het hof zouden de Britten daar mee hun zaak alleen nog meer schade doen. Met betrekking tot het feit, dat het Engelse lid van het interna tionaal gerechtshof, sir Arnold McNair, voor het oordeel van het hof heeft gestemd, merkte de Iraanse gezant op: „Het hof heeft recht gedaan. Er blijkt uit, dat de Britse rechters onpartijdig zijn. Ik hoop, dat ook de rechters in Aden dit zullen zijn". In zijn oordeel zegt het hof o.m., dat het op het standpunt staat, dat de regeling van het ge schil tussen Iran en Groot-Brit- tannië in 1933 door bemiddeling van de volkenbond niet tot resul taat had een overeenkomst tus sen de twee regeringen, die be schouwd zou kunnen worden als een verdrag of conventie. Groot Brittannië is geen partij in de overeenkomst, welke niet een band betekent tussen de beide re» geringen of op enigerlei wijze de betrekkingen tussen deze regerin gen regelt. Onder die overeenkomst kan Iran geen enkel recht opeisen van Groot Brittannië, dat het van de maatschappij kan eisen. Even min kan van Iran worden gevor derd verplichtingen na te komen jegens Groot Brittannië, welke het verplicht is na te komen je gens de maatschappij. Deze juridische situatie wordt niet veranderd door het feit, dat over de concessie-overeenkomst werd onderhandeld door gebruik making van de goede diensten van de volkenbond. Met het bren gen van het geschil met Iran voor de volkenbondsraad beoogde Groot Brittannië enkel het recht van diplomatieke beséherming ten gunste van een zijner onder danen, aldus het oordeel van het hof. Churchill over de Perzische olie. Premier Churchill heeft Woens- dag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering de produc ten van de olieindustrie in Zuid- Perzië nog steeds beschouwt als het eigendom van de „Anglo- Iranian". „Er zullen alle mogelijke stap pen worden gedaan teneinde iedere poging van de zijde der Perzische regering om op welke wijze dan ook deze olie aan der den te verhandelen, te verijde len", zo voegde Churchill hieraan toe. Scheveningen-radio heeft giste ren een bericht ontvangen van het Russische schip „Korsakov". Het schip bevindt zich in het Kattegat en is thans op weg van Gothenburg naar Rotterdam. Wanneer het schip in Rotter dam zal aankomen is nog niet bekend. Kiel-radio heeft draad loze verbinding met het schip. Hoe de sleep is samengesteld is ook niet bekend. Aanvankelijk was sprake van de sleepboot „Zannikov", die de „Korsakov" trok. Volgens een ander bericht zou de sleep bestaan uit een sleepboot en vier trawlers. De sleep heeft slecht weer ge had en daardoor is waarschijnlijk oponthoud ontstaan. Naar wij vernemen zal de raf- finagecapaciteit van de B.P.M. in Pernis van 6 millioen ton op 9 millioen worden gebracht door de bouw van een vierde distil- leereenheid met een capaciteit van 10.000 ton per dag. Tevens is men voornemens uitbreiding te geven aan de chemische indus trie, de asfaltfabriek en de smeer olie-industrie. Juist Woensdag is de tiende betonnen 80 meter hoge schoorsteen gereed gekomen, tevens de eerste die bestemd is voor de genoemde vierde distil- leereenheid. Het verbondsbestuur van de Eenheidsvakcentrale heeft -zich in een schrijven tot de minister van sociale zaken gewend naar aanleiding van een bepaling in de werkloosheidswet, die be trekking heeft op grensgangers werkzaam in het buitenland bij een in dat land gevestigde on derneming. Deze bepaling kan tot gevolg hebben, dat deze categorie grensgangers als zij werkloos worden, gedurende 21 weken 'n aanmerkelijk lagere uitkering ontvangen, dan de grensgan gers, werkzaam in het buiten land, doch in dienst bij een in Nederland gevestigde onderne ming, alius de brief. Deze kwestie heeft betrekking op in Duitsland bij aldaar ge vestigde ondernemingen wer kende Nederlandse arbeiders, omdat soortgelijke werknemers, die in België werken, vallen on der het verdrag tussen ons land en België inzake de wederzijdse wetgeving op het punt der so ciale verzekering. Een artikel hiervan maakt de tenachter stelling in de werkloosheidswet van deze arbeiders ongedaan, aldus de brief. Het verbondsbestuur der E.V. In de Nederlandse Staatscou rant van 23 Juli 1952 is gepu bliceerd de beschikking vrijla ting prijzen voor straatstenen en metselbakstenen, waardoor genoemde materialen niet meer gebonden zijn aan speciale voorschriften. C. dringt bij de minister aan op het treffen van zodanige maat regelen, dat een eind wordt ge maakt aan de tenachterstelling van in W.-Duitsland werkzame grensarbeiders bij een onder neming aldaar. Als de voedselproductie niet wordt vergroot, zal de wereld met hongersnood en pestilentie op ongekende schaal te kampen krijgen. Dit wordt gezegd in een brochure, die door de Britse Labourpartij is uitgegeven als basis voor discussie op de jaar lijkse partijconferentie in Sep tember. De schrijnende armoede van de volken van Afrika, Azië en andere ten achter gebleven gebieden is een uitdaging aan de gehele wereld, aldus het ge schrift. Een vergroting van de productiviteit van deze gebieden zou een ommekeer teweegbren gen in het leven van millioenen mensen. Hoe groot ook de offers, die in de eerste tijd door de rijkere landen zouden moeten worden gebracht, op de lange i duur zou de welvaart van de hui dige noodgebieden de welvaart van de rest van de wereld ver hogen. De sjah van Ferzië heeft dr. Mohammed Mossadeq weer tot minister-president benoemd. Radio-Teheran heeft omgeroe pen dat de afgetreden premier Ghavam es Soeltaneh het land niet mag verlaten. Tevoren had de Kamer met grote meerderheid van stemmen besloten Mossadeq weer premier te maken. Minder dan een week geleden trad hij als premier af nadat de sjah had geweigerd hem rechtstreekse zeggenschap ever het leger te geven- Radio-Teheran heeft omgeroe pen dat Ghavam es Soeltaneh, de 77-jarige millionnair die vier da gen geleden dr. Mossadeq als premier opvolgde, uit Teheran is gevlucht. Er zouden maatregelen worden genomen om te voorko men dat hij het land verlaat. Dr. Mossadeq deelde zelf het nieuws van zijn benoeming over radio-Teheran mede. Ghavam es Soeltaneh, de Per zische oud-premier is Woens dagmorgen te Kum gearresteerd. Volgens A.F.P. zou hij er echter in zijn geslaagd te ontsnappen. Soeltaneh bevond zich in het huis van een parlementslid. Premier Mossadeq had bevel gegeven hem onmiddellijk naar Teheran over te brengen, doch geholpen door aanhangers wist hij te ontsnappen. De chef van de generale staf, generaal Garzan, is van zijn post ontheven en vervangen door generaal Morteza Jazdun Panah, minister van oorlog in het vorige kabinet van Mossa deq, aldus meldt A.F.P. Een grote menigte had zich Woensdagochtend verzameld voor de woning van premier Mossadeq, waar zij werd toege sproken door diens naaste me dewerker, Makki. De menigte juichte het besluit van het in ternationale hof toe. Het be richt van Soeltaneh's arrestatie werd met gej uich en met 'kreten „de dood aan Soeltaneh" ont vangen. 30 Afgevaardigden van het nationale front die Mossadeq steunen, hebben een wetsont werp ondertekend, dat confisca tie van de eigendommen van Ghavam es Soeltaneh eist. De opbrengst van de inbeslaggeno- men goederen dienen volgens het ontwerp te worden gebruikt ter ondersteuning van de nage laten betrekkingen van de bij de onlusten in Teheran om het le ven gekomen betogers. Heden zal een nationale feest dag worden gehouden ter vie ring van het besluit van het in ternationale hof. Ghavam es Soeltaneh, de afge treden premier van Perzië, is gis teren ongeveer 80 km ten Zuiden van Teheran gearresteerd. Aanhangers van het Nationale Front van dr Mossadeq hebben sedert Soeltaneh's benoeming tot premier, toen hij een „nieuwe po litiek" aangaande het oliegeschil met Engeland aankondigde, om zijn arrestatie verzocht. Radio-Teheran heeft Dinsdag ge meld, dat Soeltaneh uit Teheran was gevlucht. Volgens gewoonlijk welingelich- te kringen te Teheran heeft de sjah Woensdag tijdens zijn onder houd met dr Mossadeq ingestemd met de benoeming van een bur ger tot minister van oorlog. In Teheran is de toestand thans rustig. Dr Mossadeq heeft aangekon digd, dat heden een nationale rouwdag zal zijn. Eerder was ge meld, dat op deze dag feest zou worden gevierd wegens de voor Perzië gunstige uitspraak van het internationale gerechtshof te Den Haag. De sjah heeft diegenen, die bij de woelingen hun familieleden hebben verloren, zijn leedwezen betuigd. Een hoge regeringsfunctiona ris heeft verklaard, dat „alle me ningsverschillen tussen dr Mos sadeq en de sjah zijn weggeno men". Kazem Sjeibani, voormalig gou verneur-generaal van Khoezistan in Zuid-Perzië, waarin Abadan ligt, is benoemd tot Teherans nieuwe hoofd van politie. Radio-Teheran heeft Woensdag avond gemeld, dat op een gehei me bijeenkomst van de senaat 33 van de 41 aanwezige senatoren zich vóór het premierschap van Mossadeq uitspraken. Acht sena toren onthielden zich. De dubbele overwinning van Mossadeq in Den Haag en te Teheran wordt te Londen onderstreept door de berichten dat er onmiddellijk een wedloop van tankschepen om de Perzi sche olie is begonnen. Er zouden uit Italiaanse havens 7 tank schepen naar Abadan zijn ver trokken. De Anglo Iranian oil Compa ny heeft verklaard, dat zij, evenals in het geval van de „Ro sé Mary", alle maatregelen zal blijven nemen om verkoop van Perzische olie te verhinderen. Van de perscommentaren, waarin over het algemeen de nadruk wordt gelegd op het for mele karakter van de beslissing van het internationale hof in Den Haag, valt het hoofdartikel van de „Manchester Guardian" het meest op. Het blad betreurt, dat met juridische strijdvragen tijd wordt verkwist en beveelt aan zich op feiten te baseren en met Mossadeq te onderhandelen over compensaties. Prof. Rolin, de Belgische rechtsgeleerde, die de zaak van Perzië heeft bepleit, verklaarde, dat Perzië nog steeds niet be reid is schadevergoeding te be talen voor de installaties van de Anglo Iranian Oil in Perzië en dat het bedrag der schade loosstelling door onderhande lingen bepaald kan worden. DE KATHOLIEKE KERK IN CHINA. Volgens in Vaticaanstad ont vangen berichten wil Mao tse Toeng de vier millioen katholie ken in China voor zijn regime winnen door oprichting van een „onafhankelijke Katholieke kerk, waarvoor de communisten bis schop Tsjou tsji-Sjih van Nant- sjang reeds tot „paus" zouden hebben gekozen. Na bijna 24 uur hard werken, is men er Dinsdagmiddag in ge slaagd om de lading tarwe van de rijnaak „Maria", die onlangs op het IJsselmeer zonk, te los sen. Maandagmiddag ging een 4- tal schepen de haven van Lem mer uit, waaronder een grote kolenlosser. Deze had een laad vermogen van 3 ton. Maandag middag begon de grijper onder water de tarwe te lossen. Deze werd vervolgens in langszij lig gende schepen gestort. Aan vankelijk ging het lossen niet vlot en trachtte men met een waterpomp de rijnaak lichter te maken. Het lossen werd bijna de gehele nacht voortgezet. Dinsdagmorgen had men plm. 450 ton tarwe uit de rijnaak ge haald. De beide geladen schepen gingen met deze lading naar Rotterdam, terwijl het bergings vaartuig de kolenlosser Dinsdag naar Lemmer bracht. ZWARE AANVALLEN OP OOST- EN WESTKUST. Het marinehoofdkwartier in het Verre Oosten heeft gemeld, dat Dinsdag vliegtuigen van Amerikaanse vliegdekschepen zware aanvallen hebben uitge voerd op troepenconcentraties aan de Koreaanse Oost- en West kust. Ook werden opnieuw de kracht- centralen van Tsjesen aangeval len. Naar vernomen wordt, is de Franse regering van mening, dat er, verdeeld naar men weet over drie jaren, Amerikaanse „off- shore"-aankopen tot een bedrag van 623,4 millioen dollars nodig zullen zijn om de Franse indus trie in staat te stellen te voor zien in de militaire behoeften, zoals deze tijdens de laatste in ternationale conferenties zijn vastgesteld. Er zijn door het bu reau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A-) reeds bestellingen tot een bedrag van 200 millioen dol lar geplaatst. Naar schatting zul len tot het einde van dit jaar 100 millioen dollar nodig zijn om de industrieën in staat te stellen bepaalde producten, die onont beerlijk zijn voor de Franse be wapening, te produceren of een begin te maken met de productie ervan. Wanneer Frankrijk niet finan cieel zou kunnen helpen bij het op gang brengen van bepaalde onderdelen der productie, zou het nodig kunnen worden sluiting van fabrieken te overwegen, het geen ernstige moeilijkheden op nationaal en sociaal terrein zou veroorzaken. Frankrijk zou dan zelfs genoodzaakt kunnen zijn het bewapeningsprogramma te herzien.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1