UU Ji@ Srcüincic SPORTNIEUWS Olympische Spelen Vergadering het Vrije van Sluis Marktberichten WIELRENNEN Amerikaanse successen op tweede athletiekdag Lei bij aankoop op nationaliteitsbswijs en ver nietig geen kentekenbewijs ZEILEN TERNEUZEN. RETRANCHEMENT. 36 op. SAS VAN GENT. SLUISKIL. Pensioen- en Spaarfondswet De wachtsluis te Cadzand verkeert in een zulk ver waarloosde toestand, dat de verantwoordelijkheid hiervoor het Vrije van Sluis zeer zwaar weegt. VAN MESDAG WINT DE HERKANSING. Generaal Clark waarschuwt voor te veel optimisme VAN HET „BOTERFRONT" IN ZEEUWS-VLAANDEREN". 1600 kg in beslag genomen. De ambulante dienst van de douane te Sluiskil is erin ge slaagd weer enkele rake klappen aan de smokkelaars uit te delen. Zowel te Nieuw-Namen als te Sas van Gent namen zij een flin ke partij boter, elk van 800 kg in beslag, waarvan de gezamenlijke waarde ƒ7000,— bedroeg. Een drietal smokkelaars werd arrest gesteld, vier anderen na verhoor huiswaarts in konden keren. Alle smokkelaars bekenden, terwijl reeds vroeger gepleegde smokkelarij tot oplossing werd gebracht. De boteroorlog is dus weer be gonnen. Sinds de toegebrachte klappen in het afgelopen voor jaar was het tamelijk stil, maar thans is de douane weer in het offensief. Verwacht wordt, dat dit slechts een voorproefje is van nog gro tere „veldslagen", die nu zijn in geluid. Waren de smokkelaars geau- rende enkele jaren heer en mees ter met hun pantserwagens, thans mag worden vastgesteld, dat er een geduchte kentering is ingetreden. De douane opereert nu ook met pantserauto's. Het zou er in de komende maanden wel eens warm kunnen toegaan aan het Zeeuws-Vlaamse boter- front. De krabben-viswedstrijd. Slechts 49 deelnemers. De organisatoren van de twee de krabbenviswedstrijd te Ter- neuzen troffen het gisteren bui tengewoon met het weer. Het was bepaald warm aan de zee dijk. Het was ook tamelijk druk; drukker dan wij op dat ongewone uur op een werkdag hadden ver wacht Vele ouden van dagen hadden* een zitplaatsje gevonden in het gras en ook de jeugd was goed vertegenwoordigd. Er was een verversingstent om de dorsti- gen te laven, terwijl de jury on der een groot zeil beschutting had gezocht tegen de meedogen loze stralen van een brandende zon Een luidspreker galmde over dijk en zee gelukkig niet al te vals zijn zoetgevooisde liede ren van „Over vijf en twintig jaar..." en voorzitter Van den Broek van O.N.I. bewerkte de microfoon als een volleerd ama teur. De organisatie van de krabben viswedstrijd was bij het bestuur van de hengelaarsvereniging in goede handen en verliep vlot. Het was alleen jammer, dat er niet meer Belgen aanwezig waren, want voor hen was het hele ge beuren per saldo op touw gezet, Overigens waren onze Zuider buren behoorlijk opgekomen... in Terneuzen. Hun vrije dag hadden velen benut voor een uitstapje naar „Holland", naar de Schelde. Zij bevolkten de eetgelegenheden en de café's; ze maakten een wandeling door de stad of vlijden zich neer aan de Oostelijke zee dijk. Maar bij de krabbenvisserij waren er te weinig verschenen om van een daverend succes te kunnen spreken. En zo is ook dit krabbenfestijn evenals in 1951 weer niet geworden, wat men er van had mogen verwachten en heeft het opnieuw niet beant woord aan de roep, die eraan voorafging De tweede dag van de V.V.V.-feestelijkheden is met 49 deelnemers aan de wedstrijd om de zilveren krab dan ook niet meer geworden dan een sobere vertoning, waarbij de ware sfeer ontbrak. We misten er de Har monie zéér, die bij feestelijke ge beurtenissen nu eenmaal de mag neet is, welke het volk meetrekt en... sfeer brengt, die er op een „feest" onmisbaar is! Intussen is er met animo „ge vist". De heer Van den Broek hield de aanwezigen nu en dan op de hoogte van de stand van de vedstrijd, die tenslotte gewonnen is door de heer George Verbrug gen uit Mechelen. Deze doorge winterde krabbenvisser verover de de zilveren krab na de vangst van een levend exemplaar, dat 105 gram woog, het zwaarste van de dag. De heer Van den Broek heeft de prijswinnaar de zilveren krab met een toepasselijk woord over handigd, waarmee deze wedstrijd weer tot het verleden behoorde. Van V.V.V. hebben we Maan dag niet veel bespeurd. Het was de hengelaarsvereniging O.N.I., die voor de hele regeling heeft gezorgd en die het ook goed heeft gedaan. Vandaag is er een rustdag in de V.V.V.-feesten. Morgen (Woensdag) krijgen we nog de polowedstrijd en het reddend zwemmen, waarna 's avonds achter de H.B.S. het hoogtepunt der feestelijkheden volgt met „zeven mannen en een meisje". Mogen de weerprofeten voor een zachte en aangename zomeravond zorgen! Het slot der „feesten" kan dan nog veel goed maken. van Deinze weer huiswaarts te brengen, doch voor een aantal passagiers was het te laat gewor den en bleven cleze aan boord overnachten. Collecte, De collecte voor het Roode Kruis in Retranchement bracht Het Zwin in bloei. Wij wijzen de natuurvrienden er op, dat het Zwin thans in volle bloei staat. Mazelen. Doordat enige leerlingen aan getast zijn door mazelen, kon het schoolreisje naar de Belgische kust niet doorgaan. Muziekfeest. Aan het muziekfeest te Re tranchement namen Zaterdag avond drie gezelschappen deel, namelijk „Veronica" van Zuid- zande, Excelsior" van Cadzand en „Ons Genoegen" van Retran chement. Voor de concerten be stond een goede belangstelling. Geslaafd. Voor de akte Handelskennis en Boekhouden slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage mej. R. F. E- J. Dierickx te Sas van Gent. Drukte bij verlading. Zondag kwam er voor de kade van de l'Azöte een grote zeeboot, n.l. het Spaanse s.s. „Cabo del Agua", dat meer dan 8.000 ton meet. De „Cabo del Agua" zal zwavel zure ammoniak innemen met be stemming Spanje. Een dezer da gen verwacht men een kustvaar der, die hier eveneens zal worden geladen. Goed afgelopen. Een ongeveer 3-jarig meisje had gistermorgen het ongeluk van een nabij de nieuwe losplaats van de beurtschippers liggende woon ark in het water te vallen. Geluk kig werd dit opgemerkt door de heer D. Duurinck, die de voldoe ning mocht smaken het meisje weer op het droge te brengen. Een plezierreisje met hinder nissen. Gisteren maakte een groot ge zelschap Belgische touristen van uit Terneuzen met de touristen- boot „Minister C. Lely" een uit stapje naar Walcheren. Daar het niet toegestaan is om in de buitenhaven te Vlissingen ligplaats te nemen, moest de „Mi nister C. Lely" de Vissershaven aldaar binnenlopen voor het em- barkeren der touristen. Toen het gezelschap des avonds terugkeerde om de thuisreis te aanvaarden, bleek de plezierboot aan de grond te zitten en moest noodgedwongen worden gewacht tot de vloed de „Minister C. Lely" weer vlot zou brengen. Het gevolg was dat het gezel schap pas te middernacht in de haven van Terneuzen arriveerde Een zestal bussen stond gereed om de passagiers uit de omgeving Naar wij van sociale van het ministerie zaken en volksge zondheid vernemen ligt het in de bedoeling de afkondiging van de pensioen- en spaarfondsenwet te doen geschieden op 1 December 1952. Een verder uitstel is niet te verwachten. Zoals reeds eerder is bekend gemaakt, is tot dusver nog niet tot afkondiging overge gaan om belanghebbenden werk gevers in de gelegenheid te stel len alsnog een pensioenfonds In lret leven te roepen, teneinde ge bruik te kunnen maken van de in de wet neergelegde mogelijk heid tot geleidelijke aanpassing aan de normen dier wet volgens een door de verzekeringskamer goedgekeurd plan. De aartsbisschop van Bam berg, dr Kolb, heeft negentien rooms-katholieken geëxcommuni ceerd, omdat zij in strijd met het kerkelijke verbod bleven geloven in „de verschijningen van de Maagd Maria" te Heroldsbach. De cultus om deze verschijnin gen, die door kinderen worden waargenomen, is door het heilige officie te Rome verboden. Deze voor Zeeuws-Vlaanderen. breed, waardoor het gemaal van zeer ernstige woorden sprak de dijkgraaf van het Vrije van Sluis, de heer C. M. van den Broecke, in de algemene vergadering van het waterschap, welke Maandag middag te Oostburg werd gehou den. De wachtsluis-geschiedenis blijkt voor het rijk een Gordiaan se knoop te zijn, die maar niet doorgehakt kan worden. Er is een plan tot vernieuwing der wacht sluis ingediend, doch daar de Rijkswaterstaat hiermede niet accoord schijnt te kunnen gaan stagneren de plannen nog steeds. Het rijk wil wél in de kosten bij dragen mits ook de provincie een groot deel der kosten voor haar rekening neemt. De provincie kan hier echter niet op ingaan om geen precedent te scheppen ten opzichte van andere waterschap pen, die ook geen steun van de provincie ontvangen. Er is weinig hoop, dat de Rijks waterstaat het probleem binnen afzienbare tijd zal weten op te lossen. Het bestuur van het wa terschap voelt zich dan ook zeer beangst voor de verantwoordelijk heid, die zij door de wachtsluis tegenover de gemeenschap heeft. Waar deze zeer urgente kwestie opgehouden wordt, haalt men zich grote verantwoordelijkheid op de hals. Vooral met de niet zo sterke zeesluis aan Cadzand- haven eist de wachtsluis een zeer spoedige oplossing. Vóórdat de alg. verg. een aan vang nam werd door de hoofd ingelanden en het dagelijks be stuur van het waterschap een ex cursie gemaakt naar de verschil lende werken van het Vrije van Sluis, welke momenteel in uitvoe ring zijn. Allereerst werd de Ver klikker te Groede bezocht, waarop een bezoek aan de Nieuwe Sluis volgde, alwaar door de dijkgraaf en ir Van Sandick een toelichting op de verschillende werkzaamhe den werd gegeven. Vervolgens werd naar het afwateringskanaal te JBiervliet gereden, waa'r de nieuwe dragline van het water schap het kanaal uitdiept en ver- Biervliet het overtollige water van onder IJzendijke en Biervliet bij gunstige wind in de Schelde kan lozen. Het water moet daar door niet meer de grote omweg maken om te lozing te Cadzand te bereiken. Uit alle werkzaam heden blijkt, dat het Vrije van Sluis in staat is grote werken aan te pakken en het grote nut van de samenvoeging der polders tot uiting komt. Het waterschap, al dus de dijkgraaf, heeft een mooie toekomst vóór zich, waarvoor van iedere ingelande de volle me dewerking wordt gevraagd. Onder de ingekomen stukken was o.m. de koninkl. goedkeuring van de ontslag-aanvrage van de heer P. J. F. van Hijfte te IJzen dijke als gezworene van het Vrije van Sluis, van wien de dijkgraaf met enige hartelijke woorden af scheid nam. Bij koninkl. besluit is de heer C. A. Mabesoone benoemd als ge zworene, wegens ontslag van de heer Lannoye als zodanig. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Van Hijfte werden voorgesteld de heer R. de Badts te Schoondijke, en als plaatsvervangers de heren Joh. de Milliano en Th. Diericxs. Wat betreft de delfgrond-kwes- tie is inderdaad gebleken dat in deze niet op de juiste manier is gehandeld. Van fraude is echter geen sprake. Het is gebleken dat er te nonchalant met de vergoe- dingsgelden is omgesprongen, zo- dat de één veel te veel, de tweede te weinig en een derde niets had ontvangen. De kwestie heeft de aandacht van het bestuur en zal meer accuratesse betracht wor den. De kwestie Nieuwe Hovepol der, waar de ingelanden in plaats van een sloot buizen wensen ge legd te zien, werd uitvoerig be handeld. De delfkosten zullen door het Vrije van Sluis betaald worden, maar de meerdere kos ten voor de buizen zullen door de betrokkenen betaald moeten wor- I den. Naar aanleiding van al deze me- delingen toonden de hoofdinge landen zich bij monde van de heer Becu Risseeuw zich zeer bpzorgd over de toestand van de wacht sluis. Met klem werd verzocht deze kwestie krachtig door te zet ten. Gebeurt er iets met de sluis, wat bij zware stormen op de kust wel eens zou kunnen plaats heb ben, dan is het leed voor Zeeuws- Vlaanderen niet te overzien. Hier ziet men, aldus de heer Cambier, een ongeluk aankomen. Verschillende perceeltjes grond werden aan belanghebbenden ver kocht. Ten behoeve van de Braak mandijk werden enige percelen grond aan het rijk verkocht. De staat van waterleiding te Cadzand en Groede werd gewij zigd, waardoor een gedeelte van de Oudelandse polder een betere afwatering krijgt. Gelden werden uitgetrokken voor de herbouw van een wachtsluis te Groede in de Golepolderse dijk. Het toelage besluit voor het personeel werd vastgesteld volgens rijksnormen. Verschillende erfpachten, die het einde van het jaar aflopen, wer den verlengd. Besloten werd tot het aanschaffen van een tweede dragline. De kosten van een m3 grond, die door een dragline ver werkt wordt, bedragen 25 cent. De boerderij van de heer De Vuijst aan de Nieuwe Sluis, die het eigendom is van het water schap, zal volledig hersteld wor den van de aangerichte oorlogs schade, het geen begoot wordt op 24.000, waarin een belangrijk bedrag aan oorlogsschade ver werkt kan worden. Vervolgens kwam de reeds ge maakte coupure in de Pietersdijk ter sprake. Enige hoofdingelan den uit Biervliet verzetten zich er tegen aangezien de coupure tegen het reglement in, reeds is gelegd. Na afhandeling van de rondvraag, waarin verschillende kwesties van interne aard, werd er bij het dagelijks bestuur op aangedrongen het gewone jaar lijkse onderhoud niet te verwaar lozen. Vooral werd aangedrongen te zorgen dat de sluis te Breskens dit najaar zijn capaciteit water kan ontvangen. Viermaal gingen de stars and stripes aan de middelste mast in het Olympisch stadion de lucht in, terwijl het Amerikaanse volks lied werd gespeeld. En eenmaal werd de Italiaanse vlag aan de eremast gehesen ten teken, dat er vijf nieuwe Olympische kam pioenen werden gehuldigd. De vier Amerikanen waren O'Brien op het nummer kogelsto ten, Remigino op de 100 meter, Moore op de 400 meter horden en Biffle bij het verspringen, ter wijl de Italiaan Dordino voor de gouden medaille op de 50 km snelwandelen zorgde. Parry O'Brien die met de eer ste stoot van 16.05 meter het bes te resultaat bereikte in de kwali ficatieronde voor het kogelstoten, wierp in de finale met de eerste stoot 17.41 meter, hetgeen een nieuw Olympisch record beteken de. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Thom son, die in Londen 1948 met 17.12 meter de gouden medaille ver wierf. Op dit nummer toonden de Amerikanen hun superioriteit, want ook de tweede en derde plaats waren voor hen. De zilve ren medaille was voor Hooper met 17.93 meter en de bronzen voor de wereldrecordhouder Fuchs met 17.06 meter. De ande re deelnemers overschreden geen van allen de 17 meter grens. Nog nooit is een spannender eindstrijd op de 100 meter gelo pen. Waren zowel te Berlijn 1936 als te Londen 1948 de negers in de meerderheid geweest, ditmaal ging het tussen vier blanken en twee negers. De start was fel, het ging vol komen gelijk op en toen de eind streep was bereikt, wist niemand wie gewonnen had, Remigino (V.S.), Mac Kenley (Jamaica) of misschien wel Smith. Men wacht te op fotofinish voor het uiteinde lijke resultaat. Toen bleek Remi gino de winnaar in een tijd van 10,4 sec. welke tijd ook door Mc Kenley, Mc Donald Bailey (Groot Brittannië) en Smith (V.S.) werd genoteerd. Soukharev en Treloar maakten beiden 10.5 sec. Charles Moore is dit seizoen in uitstekende vorm. Hij werd eer ste bij de selectiewedstrijden van zijn land voor de Olympische spe len. En nu heeft hij dan het hoog ste bereikt, het Olympisch kam pioenschap op de 400 meter hor den. Nadat hij de dag daarvoor reeds het Olympisch record om laag had gehaald tot 50.8 sec. liep hij de finale in dezelfde tijd. Het was een aardig moment, toen hij de gouden medaille ont ving uit handen van lord Burgh- ley, die te Amsterdam in 1928 op dit nummer Olympisch kampioen was geworden. De Rus Lituev werd tweede in een tijd van 51.3 sec. waarmede hij het Europese record, dat met 51.6 sec. op naam stond van Hölling (Duitsland), Arifon (Frankrijk) en Filiput (Italië) aanzienlijk verbeterde. Holland (Nw Zeeland) werd der- de. Bij het verspringen werden geen fraaie prestaties behaald, hetgeen voor een groot deel te wijten was aan het koele weer, waar vele deelnemers uit war mere landen hinder van onder vonden. Bovendien was de aan- loopbaan zwaar, hetgeen bij de kwalificatie sprongen duidelijk was. Slechts zeven deelnemers van de 36 deelnemers wisten bo ven de 7.20, de kwalificatiegrens, te komen. Zo ook onze landge noot Hans Visser, die een eerste sprong van 7.03 maakte en met de tweede sprong van 7.21 zich juist plaatste voor de finale. In de finale was het echter geheel mis met onze landgenoot. Het was nog koeler geworden zodat hij door en door koud werd en hij, tot driemaal toe na zijn aanloop niet tot springen kwam en door liep. Het behoeft geen betoog, dat hij bij het avondeten door zijn landgenoten werd geplaagd. „Voor lopen ben ik naar Helsinki gekomen", was de commentaar van Wim Slijkhuis. „Jij had moe ten springen". Dat er ook door de andere springers teleurstellende resulta ten werden bereikt, is wel te be grijpen. Men gebruikte niet de zelfde aanloopbaan van de voor ronde doch de baan aan de ande re kant van de springbak. Van de dertien finalisten waren alleen de sprongen van de Amerikaan Gourdine en van Facanha de Sa (Brazilië) alle goed. Alle anderen noteerden vele afgekeurde spron gen. De nieuwe Olympische kam pioen maakte slechts twee van de zes sprongen reglementair juist. Giuseppe Dordoni (Italië) (de Europese kampioen 1950) kwam met grote voorsprong het eerst het stadion binnen na 50 km snel wandelen. Zijn tijd bedroeg 4 uur 28 min. 07,8 sec. waarmede hij het wereldrecord van Ljunggren (Zweden) van 4 uur 32 min. 52 sec gemaakt te Gislaved op 29 Juli 1951, alsmede het Olympisch record van Whitlock (4 uur 30 min. 41,4 sec. in 1936 te Berlijn) aanzienlijk verbeterde. De finish werd, nadat de winnaar was ge passeerd, niet meer aangegeven, zodat het kon gebeuren, dat de derde aankomende, de Hongaar Roka, zelfs nog doorliep, daar hi. in de mening verkeerde, dat hij nog een ronde in het stadion moest lopen. Door landgenoten werd hij spoedig uit de pijnlijke droom geholpen. Puck Brouwer en Fanny Blan- kers-Koen in halve finale. Van onze 3 vertegenwoordig sters op de 100 meter kon Nel Buch zich uit de series niet plaatsen, hetgeen ook wel te ver wachten was. De zeer grote en sterke deelneming bleek op zeer hoog peil te staan, waardoor on ze landgenote in haar serie niet tot de eerste twee behoorde en uitgeschakeld werd. Puck Brou wer had in haar eerste serie een trage start, maar wist zich te O'BRIEN OLYMPISCH KAMPIOEN. In de finale van het nummer kogelstoten bereikte O'Brien Ver. Staten met zijn eerste worp 17.41 meter, waarmede hij het olympisch record van zijn landgenoot Thompson van 17.12 meter, gemaakt in 1948 verbe^- terde. 2. Hooper (V. S.) 17.39 m. 3. Fuchs (V. S.) 17.06 m. De Nederlandse skiffeur Van Mesdag heeft zich door een over winning in de herkansing op Finland en Egypte in de tweede repechage geplaatst. Hij roeide een rustig tempo en hield zijn grootste concurrent, de Fin Holm- sten goed in het oog- De Fin zette nog een eindspurt in doch kon herstellen en nog als eerste te Van Mesdag niet verder dan op eindigen. In de volgende ronde lengte benaderen, kwam zij in een serie met Marjo- rie Jackson, die als sterke favo riete voor de titel wordt be schouwd. In beide ronden noteer de de Australische sprintster een tijd van 11,6 sec., hetgeen duide lijk wees op haar grote talent en Puck Brouwer eindigde als der de, maar heeft zich niettemin ge plaatst in de halve finale. Fanny Blankers-Koen liep „traag". In de eerste serie was bovendien het startblok niet juist, doch „omdat het de eerste serie maar was" heeft ze dat zo gelaten. Direct na de start strui kelde zij even, doch herstelde zich direct en wist te winnen. Ook in de volgende ronde, wellicht om dat zij nieuwe spikes met langere punten droeg, was haar start niet zo voortreffelijk als anders. Zij zwikte even toen zij in een kuil tje liep. Direct na het passeren van de eindstreep liep ze op het negerinnetje Faggs toe, omdat ze in de mening verkeerde, dat die had gewonnen. De Duitse Maria Sander, die door de fotofinish als eerste werd aangewezen, voegde Fanny Blankers toe; „Je bent ge klopt, hè?" „Ja", zei onze land genote, „ik zal wel vier zijn. Ge lukkig dan ben ik er uit". Wel een bewijs, dat de roem van Lon den 1948 en de verwachtingen, die men daardoor bij deze Olym pische spelen koestert, haar zeer zwaar drukken en nerveus ma ken. Dat Saat in de halve finale van de 100 m heren werd uitgescha keld is niet te verwonderen. Onze 19-jarige landgenoot had last van zijn maag. Bovenal was hij sterk onder de indruk van al het nieu we en overweldigende van de wedstrijden. Niettemin is het feit, dat hij de halve finale heeft bereikt, al meer dan men ver wachtte en Saat moet dit resul taat toch voldoening schenken. De tijd van Van Mesdag was 7.35.6. Van Mesdag heeft de beste tijd van alle herkansing gemaakt- De nummers 1 van elke her- kansing komen in de tweede herkansing tezamen met de ver liezers van de demi-finales. Dit geldt voor alle nummers. „NEREUS" UITGESCHAKELD. In een spannende race heeft Nederland (Nereus) in de vier met stuurman het onderspit moe ten delven in de herkansing tegen Finland, waardoor de Ne derlanders thans uitgeschakeld zijn. lifjfe® NED. VIER ZONDER STUUR MAN OP ONGELUKKIGE WIJZE UITGESCHAKELD. In een wel zeer ongelukkige race is de Nederlandse vier zon der stuurman (Laga) in de eerste herkansing tegen Italië uitge schakeld. Op 1600 meter, toen de ploeg een lengte voor was, ving de nummer drie een snoek en door de klap verloor de boeg zijn riem. Toen „Laga" zich weer hersteld had lagen de oranje truien twee lengten achter en waren practisch geslagen. Wel spurtten ze nog bij maar verder dan tot op een lengte konden ze de Italianen niet benaderen. Nu waarschijnlijk binnenkort het nationaliteitsbewijs zal wor den samengekoppeld met het nieuwe kentekenbewijs, wijst de A.N.W.B. automobilisten en mo torrijders nog eens met nadruk op het belang van beide docu menten. Wanneer straks deze documen ten worden samengevoegd, zal het niet mogelijk zijn een ken tekenbewijs voor een motorrij tuig te verkrijgen, wanneer men niet tevens een nationaliteitsbe wijs kan overleggen. De A. N. W. B. waarschuwt daarom in het bijzonder diegenen voor deze con sequentie, die een tweedehands auto of motor kopen, waarbij geen nationaliteitsbewijs voor handen is. Dit betreft wel speciaal aan kopen op autoveilingen en mark ten, waar men soms ook niet meer kan worden ingelicht om trent de herkomst van het motor voertuig, zodat opsporing van gegevens, op grond waarvan men eventueel alsnog een nationali teitsbewijs zou kunnen krijgen, onmogelijk wordt. Zodra de samenkoppeling van nationaliteitsbewijs en kenteken bewijs een feit zal zijn geworden, moeten bezitters van auto of mo tor, waarvan het nationaliteits bewijs ontbreekt, op onaange name consequenties rekenen. Anderzijds raadt de A.N.W.B. hen, die een wagen of motor ko pen, waarvoor een kenteken bewijs werd afgegeven, met klem aan dit document op hun naam te laten overschrijven. Men legge het kentekenbewijs niet terzijde en vernietige het in geen geval, op grond van het feit b.v. dat men er prijs op stelt het oude vertrouwde nummerbewijs zo lang mogelijk te blijven gebrui ken. Men dient te bedenken, dat dit nummerbewijs nu eenmaal gedoemd is te verdwijnen. Als straks de beide documen ten nationaliteitsbewijs en kentekenbewijs worden sa mengevoegd, kan men ook door het ontbreken van het kenteken bewijs in grote moeilijkheden worden gebracht. VOETBAL. Het Deense voetbalelftal ver sloeg Polen met 20 (rust 10) en plaatste zich door dit resul taat in de kwartfinale van het Olympisch voetbaltornooi. Het Zweedse voetbalelftal won met 41 van Noorwegen (rust 20) en plaatste zich door dit re sultaat in de kwartfinale van het Olympisch voetbaltornooi. Andere uitslagen: Ned. Antil len—Turkije 1—2; Hongarije— Italië 30. DE TWEEDE ZEILDAG. In de tweede race van de Olym pische zeilwedstrijden werd onze landgenoot De Jong in de Finjol- lenklasse tweede. In de starklas se plaatsten Bob Maas en mr Stutterheim zich als derde, ter wijl Van Duyl in de drakeklasse de negende plaats bezette. De Vries Lentsch nam in de 5% me ter klasse de achtste plaats voor zijn rekening. VERSPRINGEN. Biffle (V.S.) werd Olympisch kampioen met een sprong van 7.57 meter; 2. Gourdine (V.S.) 7.53 meter; 3. Foeldesi (Honga rije) 7.30 meter. 100 m. Heren. Een zeer spannende strijd bracht de finale 100 meter. Niemand wist wie had gewonnen en het uitslagbord moest uitkomst geven. Tenslotte bleek Remigino (V.S.) Olympisch kampioen te zijn geworden in een tijd van 10,4 sec; 2. McKenley (Jamaica) 10,4 sec.; 3. McDonald Bailey (Gr. Br.) 10.4 sec. 400 m. HORDEN HEREN. De uitslag van de finale 400 meter horden luidt: 1. en Olym pisch kampioen Moore (V.S.) 50.8 sec. (Olympisch record geëve naard); 2. Lituev (Rusland) 51.3 sec. (nieuw» Europees record) 3. Holland (Nieuw Zeeland) 52.2 sec. 50 KM SNELWANDELEN. De uitslag van de 50 km snel wandelen luidt: 1. en Olympisch kampioen Giuseppe Dordoni (It.) 4 uur 28 min. 7,8 sec. (nieuw we reldrecord, tevens nieuw Olym pisch record); 2. Dolezal (Tsjecho Slowakije) 4 uur 30 min. 17.8 sec.; 3. Roka (Hongarije) 4 uur 31 min. 27.2 sec. Successen van de Axelse ama teur-renner Rinus Verhelst. Zaterdag j.l. werd te Oud-Vosse- meer een baankoers over 106 km verreden, waar de Axelse ama teur-renner Rinus Verhelst als tweede over de finish ging, na Kuitwaard uit Huizen. Zondag j.l. nam Verhelst deel aan de koers te Oudgastel, waar hij als eerste over de eindstreep ging, gevolgd door Van der Kloos ter uit Zundert, die als tweede eindigde. Successen voor de „Honte". Bij de eind vorige week gehou den zeilwedstrijden op de Ooster- schelde, georganiseerd door „De Maas" behaalde onze stadgenoot, de heer G. J. W. van der Peijl met zijn jacht „Honte" mooie resul taten. Hij behaalde n.l. in klasse R.O.R.C. III twee maal een eerste en één maal een tweede prijs, wat hem tevens de hoofdprijs bezorg de voor de best geregistreerde tijd over de gehele wedstrijd. Een raad van afgevaardig den van Britse joden heeft een resolutie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over de te Bonn door de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frank rijk met West-Duitsland gesloten contractuele overeenkomsten. In een vraaggesprek, dat is gepubliceerd in het Amerikaanse tijdschrift „U. S. News and World Report" heeft generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de V.N.-strijdkrachten in Korea, gewaarschuwd tegen te veel optimisme ten aanzien van een spoedig te bereiken bestands overeenkomst. Hij legde de nadruk op het feit, dat de onderhandelaars, zelfs na regeling van de krijgsgevange- nenkwestie, de kwestie van de demarcatielijn en de gedemilita riseerde zone opnieuw moeten bespreken. De overeenkomst op deze punten, die slechts een maand geldig was, was reeds op 27 December 1952 afgelopen. Voorts verklaarde generaal Clark, dat de communisten se dert het begin van de onderhan delingen hun strijdkrachten heb ben versterkt van 500.000 tot 1.000.000 man en hun luchtmacht van 1000 tot 2000 vliegtuigen. De V. N. hebben de tijd besteed met oefening van haar strijdkrachten en versterking van haar linies, aldus Clark. Hij geloofde niet, dat de com munisten een grootscheeps of fensief van meer dan twee of drie weken zouden kunnen vol houden wegens geallieerde lucht aanvallen op de communistische aanvoerwegen. 100 M. HARDLOPEN DAMES Puck Brouwer en Fanny Blan kersKoen in de halve finales. De uitslagen van de series van de tweede ronde 100 meter dames luiden: Eerste serie: 1. Jackson (Australië) 11.6 sec.; 2. Petersen (Duitsland) 12 sec.; 3. Puck Brouwer (Nederland) 12 sec. Tweede serie (Photofinish): 1. Sander (Duitsland) 12 sec.; 2. Fanny BlankersKoen (Ne derland) 12 sec.; 3. Faggs (Ver enigde Staten) 12 sec. VEEMARKT ROTTERDAM. 21 Juli 1952. Totale aanvoer 1467. Vette koeien en ossen 988; varkens 479. Prijs per kg. Vette koeien le kw. 2,70 tot 2,85; 2e kw. 2,50 tot f 2,70; 3e kw. 2,20 tot 2,40. Varkens (lev. gew.) le kw. 2,19; 2e kw. 2,17; 3e kw. 2,15. Overzicht. Vette koeien aan voer ruim, handel kalm, prijzen niet geheel prijshoudend, pri ma's boven notering. Varkens aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen van vorige week toonden nei ging tot dalen. Enkele zeer goe de exempalren werden voor 2,20 verkocht. GRAANBEURS ROTTERDAM. 21 Juli 1952. Binnenlandse granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe, onveranderd 25,50 tot 27. Gerst van de nieuwe oogst met matige omzet tot lagere prijzen. Zomergerst f 30,50 tot 32,50. Wintergerst 30 tot 31,50 Haver en rogge van de oude oogst prijshoudend doch weinig handel. Haver 25 tot f 30,75 Rogge 28 tot 29. PAARDENMARKT TE UTRECHT. 21 Juli 1952 Op de Utrechtse paarden markt werden heden aange voerd 512 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van 1000 tot 1200; werkpaarden van 875 tot 1100; oude paarden van 625 tot 925; paarden boven 3 jaar van° 750 tot 1100; paarden beneden 3 jaar van f 600 tot 900; veulens van 250 tot 350; hitten 350. De handel was redelijk. VRUCHTENVEILING „ZEEUYVSCH-VL A ANDEREN." TERNEUZEN. Veiling van 21 Juli. Groenten. Per 100 stuks: Sla 6ƒ10,10. Per stuk in centen: Bloemkool 163543; Groene komkommers 1321; Witte komkommers 13 1821; Meloenen 4589. Per bos in centen: Peen 2021; Kroten 915. Per 100 kg: Eerstelingen I ƒ8,10 -ƒ10,90; id. kriel ƒ4,40—ƒ6,30; Doré I 7,30—10,20; Bintjes I 8,90—10,80. Per kg in centen; Andijvie 26 28; Stamsnijbonen 40; Princesse- bonen 28323643—48; Wage naars 34; Pronkbonen 42; Saxa 41; Rode kool 14—17; Savoyekool 6915; Tomaten 375356; Uien 12—1314; Zilveruien 34. Fruit. Kruisbessen 1927; Rode bes sen 5053; Zwarte bessen 60; Frambozen 60; Okkelanen 16; Krieken 151719. Pruimen: Orangepruimen 8 24; Early Laxton 23—4958; Tol lenaars 3035. Appels: Val 258; Fabrieks 4—10—17; K.K. 17181921; B.C. ƒ34,60; H. I ƒ32,10; H. II 22,50.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3