De „Willem Ruys' terug met studenten-corveeërs Het arsenaal van West-Europa De Marokko-zaak voor het internationaal gerechtshof Binnenlands Nieuws De verkeerde vrouw JmiUa De Indische vrouw De Belgische nationale feestdag Amerika verdedigt het Westen Beveiliging van bewaakte overwegen DE NIEUWSTE AANWINST van de HOLLAND AMERIKA-LIJN McCloy op thuisreis De ministersconferentie in Parijs De internationale conferentie van het Roode Kruis -bed is ook voor U ideaal! Vacantiekampen voor de jeugd Experiment met verduur zamen van bloemkool De Saarkwestie voor de Raad van Europa Aardbeving in Californië Het hoger onderwijs in Indonesië Lekker warm en volkomen geruisloze vering. Oorspronkelijke roman door Maartje Zeldenrijk VOOR OGEN VAN ZUSTER VERDRONKEN. ROOFOVERVAL MET EEN STAARTJE. De „Willem Ruys" lag Maan dagmorgen weer aan de Lloyd- kade te Rotterdam. Ze had haar 27e reis volbracht, een in ver scheidene opzichten merkwaar dige reis. Niet alleen was het de eerste maal, dat onder de nieuwe commodore, kapitein C. C. Goe- dewaagen was gevaren, maar men weet dat het bedienend per soneel grotendeels uit studenten had bestaan, die de plaats had den ingenomen van het bij ver trek in staking zijnde Indonesi sche personeel. Een derde bijzon derheid zou men kunnen noemen de onvoorziene terugkeer op de uitreis naar Aden, toen plotse ling de vierde officier Van den Engel ernstig ziek was geworden. Ofschoon men toen al 325 voorbij Aden was en er dus heel wat ver traging ontstond, kon het opont houd op het traject naar Dja karta worden ingelopen. Wat de studenten betreft, wij zagen ze aan boord nog aan hun corvee bezig, want vóórdat de bemanning het schip verlaat moet alles weer aan kant zijn. We spraken met twee hunner. De eerste, de heer Van Dijk, is theologisch student in Leiden. Hoewel hij reeds zover met zijn studie gevorderd is, dat hij de af gelopen Zondag de predikbeurt aan boord had waargenomen, had hij zich niet ontzien voor gla- zenspoeler in de bar te funge ren. Dat was geen sinecure met zoveel dorstige passagiers, ver zekerde hij. De techniek van het afdrogen kreeg hij langzamer hand te pakken, maar, voegde hij eraan toe, thuis krijgen ze me er niet meer voor. De tweede student, de Hage naar Van Die, studeert aan de Ned. Economische hogeschool te Rotterdam. Hij was er ook één van de 124, die meegegaan waren en had tot taak gehad op de heenreis de verblijven van de cor- veeërs schoon te houden. Op de terugreis had hij eenvoudig loop werk verricht. De restaurateur Van Harte kwam ons gezelschap vergroten en uit het algemene gesprek, dat nu volgde, stipten wij aan, dat de studenten zeer te spreken waren over de hofmeesters en hofmees teressen en dezen van hun kant over de studenten, die tijdens het verloop van de reis een zekere handigheid hadden gekregen en onder wie een goede teamgeest had geheerst. De hofmeesters en hofmeesteressen waren in Indo nesië in het geheel niet aan de wal geweest, omdat zij de studen ten in de gelegenheid hadden willen stellen uitstapjes te ma ken. Daar waren er n.l. die fami lie in Indonesië hadden. Zo kon een drietal hun resp. vaders in Palembang, Soerabaja en Ban doeng een bezoek brengen. Wan- dagen gemaakt, van 10 tot 14 uur. Of ze nog wel eens zo'n reisje zouden willen maken? De eerste paar maanden niet. „Maar mis schien zullen wij nog wel eens met weemoed aan deze reis terugdenken. Terwijl in New Delhi de Indi sche vrouwenbeweging verga derde en afgevaardigden de be- ,,„1, reikte resultaten voor de be neer het bijzonder druk was, had- vrij ding van de Indische vrouw den sommige passagiers ook wel eens een handje geholpen. Het begin van de reis was zwaar geweest, maar hoewel allen aan boord tegen cholera en pokken moesten worden ingeënt en dus wat zwak op de benen stonden en voorts de Golf van Biscaye veel zeezieken had ge maakt, waren allen toch op de been gebleven. Er werden lange prezen, heeft de Joeboelpore een 18-jarige weduwe, volgens de oude gebruiken, de torandstape. van haar overleden echtgenoot bestegen. Na de godin Kher- maJ te h,ebben aangeroepen, stak zij de stapel in brand en werd, samen met het lijk van haar echtgenoot, verast, aldus een bericht van de „Hindustan Times". zijn België vierde Maandag nationale feestdag. Te Btrussel is in de kerk van St. Goedele een plechtig te deüm. gezongen in tegenwoor digheid van koning Boudewijn, prinses Josephine-Charlotte, prins Albert en prins Alexander. In de middag defileerden troepenonderdelen voor de ko ning, terwijl 140 militaire vlieg tuigen, waaronder 54 Meteor- straaljagers, over de hoofdstad vlagen. Het gebied van San Francisco tot ten Zuiden van Los Angeles is in de nacht van Zondag op Maan dag door een serie aardschokken geteisterd. Er zijn tenminste ne gen doden te betreuren, terwijl het stadje Tehachapi (3.000 in woners) vrijwel met de grond ge lijk werd gemaakt. Enige schokken hielden een kwartier aan. De eerste schok werd te Los Angeles waargeno men. Alarminstallaties tegen in brekers traden in werking, win kelruiten braken en bovengrond se kabels werden vernield, terwijl de inwoners in nachtgewaad hui zen en hotels in allerijl verlieten. Na de eerste schok, die drie mi nuten duurde, volgden binnen een half uur nog vijf schokken. In enige wijken werd een voort durende trilling waargenomen. Alle beschikbare ambulances spoedden zich naar het geteister de Tehachapi. Op het olieveld van Paloma, on geveer 11 km ten Z.W. van Ba- kersfield, ontstond brand in voor- raadtanks. Er deden zich hier geen persoonlijke ongevallen voor. De spoorwegverbinding tussen Tehachapi en Bakersfield is ver broken, doordat tenminste één tunnel op het traject is ingestort: De hoofdweg van Los Angeles naar San Francisco is door ton nen versperd. Uit San Francisco wordt geen schade gemeld. In 1906 werd deze stad geteis terd door een aardbeving, waar bij 452 personen het leven verlo ren en een groot deel van de stad door brand werd verwoest. Ook de Bilt registreerde Cali- fornische aardbeving. Het K.N.M.I. te De Bilt noemde de uit Californië gemelde aard beving „sterk, maar niet uitzon derlijk sterk. Die in het dal van de Bramapoetra, enige jaren ge leden, was veel sterker". Om 13 uur 4 Nederlandse tijd waren de schokken ook in De Bilt geregistreerd. Volgens een te San Francisco opgevangen bericht van een ra dio-amateur zijn te Tehachapi minstens 12 personen om het le ven gekomen. Bijna alle gebou wen zijn ingestort en het zieken huis moest worden ontruimd, al dus dit bericht. De reddingploe- gen, die op weg zijn naar het ge troffen stadje, worden opgehou den, doordat de wegen versperd zijn door aardverschuivingen en gebroken electrische kabels. Een ooggetuige te Tehechapi deelde mee, dat een grote water toren aan de hoofdstraat is in gestort, waardoor een golf water over de puinhopen spoelde. In het vervolg van zijn uiteen zetting zei mr. Fisher van me ning te zijn, dat de verdediging van de Amerikaanse verdrags rechten geheel in overeenstem ming is met de ontwikkeling van Marokko onder het schut van Frankrijk. De rechten, welke thans in het geding zijn gebracht, waren oor spronkelijk de rechten van vele naties in Marokko. In het einde van de 19e eeuw werden deze rechten het onderwerp van een internationale overeenkomst, die door generaal Juin genoemd werd als het geboorte-certificaat van modern Marokko. Deze over eenkomst is die van Algeciras van 7 April 1906. Maandagmorgen heeft de Ame rikaanse vertegenwoordiger, mr. Adrian S. Fisher, een begin ge maakt met de uiteenzetting van het Amerikaanse standpunt in Rood flikkerlicht betekent „Stop". Nu een aantal bewaakte dus met bomen afgesloten overwegen van rode flikker lichten zijn voorzien en ver wacht mag worden, dat dit aan tal nog sterk zal worden uitge breid, vestigt de A.N.W.B. er de aandacht op, dat dit rode flik kerlicht ingevolge het Wegen verkeersreglement betekent „STOP"! Rode flikkerlichten bij be waakte overwegen worden aan gebracht op die punten, waar de zichtbaarheid van de overweg bomen in gesloten toestand veel te wensen overlaat. Deze bomen werden dan ook vaak aangereden. Zoals bekend, heeft de A.N.W.B. de laatste jaren herhaaldelijk op dit euvel ge wezen en op het treffen van beveiligingsmaatregelen aange drongen. het geschil tussen de Ver. Staten en Frankrijk, dat thans door het internationaal gerechtshof wordt behandeld. In zijn inleidend woord sloot de Amerikaanse ver tegenwoordiger zich aan bij de inleidende opmerkingen van zijn Franse collega, prof. André Gros. Hij merkte op, dat het feit, dat een rechterlijke uitspraak in dit geschil is gevraagd, op geen en kele wijze de vriendschappelijke betrekkingen beïnvloedt van Frankrijk en de Ver. Staten of van Marokko en de Ver. Staten, vriendschapsbanden, die dateren uit de periode waarin de Ver. Staten tot stand kwamen. Hij noemde het inroepen van het hof op het ogenblik de geëigende weg welke de betrokken landen hebben te volgen om te bereiken hetgeen door de eminente jurist en staatsman John Hay, werd ge noemd als „de plicht van souve reine staten internationale ge rechtigheid te bevorderen met alle verstandige en effectieve middelen". Hij bracht hulde aan de beide Franse professoren Gros en Reu ter voor de brillante wijze waar op zij hun argumenten hebben gegeven. Het enige waarover het in dit geschil gaat is de onenig heid over de strekking van de verdragsrechten, welke de Ver Staten in Marokko hebben. Het Franse protectoraat over Marok ko werd ingesteld in 1912. Ter wijl de V. S. zich niet verbonden aan het verdrag waarbij het pro tectoraat werd ingesteld, erken nen zij het protectoraat in 1917, behoudens een uitdrukkelijk voorbehoud van hun verdrags rechten in Marokko. De V. S hebben die erkenning niet inge trokken en hebben ook niet de be doeling zulks te doen. De V. S. brengen niet de status van Frankrijk als protector van Ma rokko in het geding. De Amerikaanse pleiter merk te vervolgens op, dat de V. S. deze zaak bestrijden teneinde de rechten te verdedigen, welke de Amerikaanse onderdanen onder de door Marokko gesloten ver dragen hebben. De nieuwe „Maasdam" van de Holland Amerika-lijn, evenals de „Rijndam" speciaal ingericht voor passagiers van de toeristen klasse, zal op 11 Augustus a.s. in de vaart komen en onder com mando staan van kapitein J. B. van Gaart. Met het oog op de toenemen de belangen in Canada zal het schip eerst aan de Canadezen worden gepresenteerd. De eerste reis eindigt dan ook in Mon treal. Daarna stoomt het schip met een aantal gasten door naar New York, waar ter in troductie van het nieuwe schip enige ontvangsten zullen zijn. Op 30 Augustus wordt van New York de terugreis aanvaard via Southampton en Le Havre. De „Maasdam" is ruim 44 m lang, heeft een bruto tonnage van 15.024 en krijgt een beman ning van 306 koppen. Het schip is uitgerust met de modernste navigatiemiddelen. De passagiersdekken zijn onder ling door een personenlift ver toonden. In de eerste klasse is plaats voor 39 passagiers; in de toe ristenklasse voor 842. Te hunner beschikking staan o.m. een palmcourt, eet-, rook- en zit kamers, een bibliotheek, een bar en een speelzaal. Op het sloe- pendek is een kinderkamer in gericht. Ook aan mogelijke zie ken is gedacht, want de dokter heeft een spreekkamer tot zijn beschikking, een operatiezaal en een hospitaal met 12 bedden. Met deze nieuwe aanwinst is het aantal schepen van de Hol land Amerika-lijn op 33 geko men, met een bruto tonnage ven £34.880. In het Reichswald, gelegen tus sen Kaiserslautern en Landstühl in de Pfalz, wordt het grootste arsenaal, tevens aanvoercentrum der geallieerde strijdkrachten in het kader van de Europese de fensiegemeenschap, uit de grond gestampt. De kosten hiervoor bedragen circa 1.000.000.000. Hier verrij zen enorme kazernes; gehele rijen flatwoningen voor officieren en onderofficieren en hun gezinnen; kerken, clubgebouwen, sportvel den en sporthallen, scholen, ja zelfs een universiteit, als padde stoelen uit de grond. Deze geweldige woonstad wordt „Klein-Amerika" genoemd. Thans is men bezig met de bouw van een enorm militair ziekenhuis, dat wordt voorzien van 1000 bed den. Ook in Birkenfeld en Münchweiler worden soortgelijke hospitalen gebouwd, alle in z-g. paviljoenstijl, voorzien van mo derne operatiezalen, eigen water leiding en kapel. Bij ieder zieken huis zal 700 man verplegend per soneel worden ingedeeld. Elk hospitaal zal aan kosten met zich meebrengen een bedrag van rond 24.000.000. Voorts is men bezig met de aanleg van militaire vliegvelden in dit gebied. Ten behoeve van de opslag van munitie is men bezig met de bouw van circa 600 munitiebun kers. Speciale olie- en benzine stations worden zonder tal ge bouwd; speciale spoorlijnen én spoorwegstations worden aange legd en gebouwd. Het nieuwe mi litaire vliegveld van Landstühl is reeds in gebruik genomen, even als twee vliegvelden bij Kaisers lautern; die in het Eifelgebied en twee meer zuidelijk in de Pfalz gelegen. Als chef van deze enorme bouwwerken fungeert de Ameri kaanse kolonel Eschbach, die over vérstrekkende volmachten beschikt. Het gehele complex zal worden afgezet met enorme prik keldraadversperringen. Met de bewaking zijn de Civil Guards belast. De manschappen zijn voor het merendeel door de Rus sen verdreven Polen en Letten. De Amerikanen gaven deze men sen een volledige militaire oplei ding- De leden van deze Civil Guards zijn dan ook volledig ge üniformeerd en bewapend en zij doen hun dienst met grote ijver en nauwgezetheid. Voorts bevin den zich in „Klein-Amerika" ge specialiseerde eenheden der Amerikaanse M.P. en F.B.I. Uit alles blijkt overduidelijk, dat het de Amerikanen ernst is met de verdediging van het Westen. De scheidende Amerikaanse hoge commissaris in W.-Duits land, McCloy, is Maandagmor gen in Bremershaven aan boord gegaan van het passagiersschip „America", waarmee hij naar de Ver. Staten zal reizen. Voor de inscheping inspec teerde hij in Bremershaven ge legerde Amerikaanse legereen heden. „Het hoger onderwijs in Indo nesië loopt vast op de gebrekkige kennis van de Nederlandse taal. De studenten verliezen hierdoor nu al één tot twee jaar op hun studietijd, maar ik geloof, dat men in Indonesië de sentimentele overwegingen te boven zal ko men en zal moeten terugkeren tot de studie van de Nederlandse taal, omdat anders het weten schappelijk niveau nog sterker zal dalen dan nu reeds het geval is". Aldus prof. dr. K. H. Heero ma, die 3% jaar hoogleraar in de Nederlandse taal en letteren aan de Indonesische universiteit is geweest en die nu in Leiden zijn arbeid aan het woordenboek van De Vries en Te Winckel zal gaan voortzetten. „De Bahasa Indone sia is een kunstmatige taal als het Esperanto en men mist vol doende uitdrukkingsmogelijkheid. Eer dit euvel verholpen is, zijn wij wel een kwart eeuw verder", aldus prof. Heeroma, die van me ning is, dat het hoger onderwijs in Indonesië in zijn geheel voor stander is van de wederinvoering van het Nederlands op de middel bare scholen, omdat de universi teitsstudie zonder kennis van het Nederlands niet mogelijk is. In de gevangenis te Jack son in de Amerikaanse staat Mi chigan hebben zich opnieuw wan- ordelijkheden voorgedaan. Een gevangene is gedood en verschei dene andere gewond. De wan ordelijkheden zijn bedwongen. De Westeuropese ministers van buitenlandse zaken zullen op hun 'bijeenkomst van deze week in Parijs spreken over „het maken van een begin met een Europese politieke organisatie en parlement'", aldus heeft de Westduitse bondskanselier Dr Adenauer op een bijeenkomst van katholieke mannenorgani- saties te Bamberg verklaard. Volgens Adenauer zou een „politiek dak" van Europa zo spoedig mogelijk gebouwd moe ten worden, daar de Europese verdedigingsgemeenschap en de gemeenschap van kolen en staal alleen de eenheid van Europa niet konden waarbor gen. Slechts wanneer de Sowjet- Unie respect had gekregen voor de kracht van een verenigd Europa zou zij haar gehele Europese politiek willen herzien. „Dan zal de tijd voor onder handelingen gekomen zijn", al dus Adenauer. In bevoegde kringen te Londen acht men het onwaarschijnlijk, dat van de internationale con ferentie van het Roode Kruis te Toronto gebruik zal wordtn gemaakt, om over het dode punt te geraken, waarop de onderhandelaars in Panmoen- dj^n thans zijn beland. Men acht het niet aanneme lijk, dat de kwestie van het re patriëren van krijgsgevangenen opgelost zal worden door neu trale bemiddelaars of organisa ties, in casu het Roode Kruis. De „Observer" legt dan ook geen verband tussen het afzeg gen van de reis van Malik naar de Sowjet-Unie en de mogelijke bijeenroeping van een algemene vergadering der V. N. (een en ander na een mogelijke tot standkomen van een wapen stilstand in Korea). Volgens het blad blijft Malik in de nieuwe wereld naar aan leiding van de komende confe rentie in Toronto. De Sowj et-afgevaardigde naar de conferentie is generaal Sla vin, die de westerse mogendhe den op de Roode Kruis-confe rentie in 1948 aanviel en de ver tegenwoordiger van continen taal China is mevrouw Li Te- Tsjoean, minister voor gezond heidszaken en voorzitter van de Chinese commissie van onder zoek naar de „Amerikaanse im perialistische bacteriologische oorlogvoering". De vacantiekampen voor de jeugd, die door het werkcomité van het nationaal comité ter verdediging van de rechten van de jeugd op de „Goudsberg" te Lunteren zouden worden geor ganiseerd, zullen thans worden gehouden op het kampeerter rein „De Instuif" op Texel. De nationale conferentie van het comité moest in verband hier mee worden uitgesteld. 48) Nadruk verboden. „Nu ja, je kunt toch met je vriendinnen gaan?" „Al mijn vriendinnen hebben verkering- Die gaan 's avonds met hun vrijer op stap. En er zijn er ook al getrouwd „Nou," grapte Jan. „Nu ben je toch ook met je vrijer op stap?" „Ja, nu." Ze zuchtte. „Anders ben ik altijd alleen." „Kom, kom", troostte Jan, „dat is nu gauw afgelopen. Als ik eerst maar die vinding klaar heb, dan heb ik ook naam. Iet, nog even geduld, meisje, dan kom ik je halen en gaan we in Den Haag wonen. In de grote stad. Vind je dat fijn?" Bij jou vind ik het altijd fijn, maar kunnen we niet ergens bui ten gaan wonen? Waar een klein stukje grond is, waar ik dan wat kippen kan houden en desnoods een schaap of een paar geiten. En wat eenden. De stad lijkt me niks." Jan schaterde het uit. „Maar, Iet, als ingenieursvrouw kun je toch geen kippen gaan houden? Of geiten? Die malle meid! Dan hoef je helemaal niets meer te doen, want dan ben je mevrouw en krijg je een dienstbode voor het werk en de was kun je naar een wasserij sturen. Dan ga je uit." „Uit? Waarheen?" „Nou, naar andere ingenieurs vrouwen. Of naar de vrouw en dochter van m'n baas. Reuze aardige mensen. Ik zal je leren autorijden en als ik mijn vinding verkocht heb, krijg je een auto- tje van me en „O, nee, Jan, ik zou niet dur ven. Het is tegenwoordig zo druk op de weg, dat je bij tijd en wijle niet eens meer in de stad durft fietsen. Ba, al die auto's en zo. Het wordt maar gevaarlijker, vind ik. En ik heb helemaal geen zin om uit te gaan naar inge nieursvrouwen. Ik ken die men sen helemaal niet. En een dienst bode moet ik ook niet, ik kan het werk zalf wel doen Jan zuchtte. „Kind, dat moet je niet zo zwaar opvatten, dat komt allemaal wel vanzelf in orde. Ik zal je bij diverse mensen wel in troduceren." „IntroWat is dat, Jan?" „Nou, meenemen naar die mensen, om je voor te stellen. Je zult zien, dat het wel mee zal val len." „Ik hoop het. Maar ik zou toch wel graag een hok met kippen willen hebben. Eigen eieren sma ken veel lekkerder dan wanneer je zo moet kopen...." Jan zweeg maar en toen hij van het meisje afscheid nam, leek het wel, of er iets verkild was tussen hen beiden. Op het balcon van de laatste wagen zag hij het frêle figuurtje, dat eenzaam op het stationnetje achterbleef, r tot de tram door een bocht ging en hij haar uit het oog verloor. Toen ging hij naar binnen. HOOFDSTUK 2. In de grote machinefabriek van de firma Van der Ham klonk het lied van de arbeid. De machines, draaibanken en motoren snorden en de arbeiders bouwden samen aan nieuwe, vernuftig uitgedach te machines. De crisisjaren had den hun hoogtepunt bereikt, maar Van der Ham had, dank zij het feit, dat hij over relaties in de hele wereld beschikte, nog volop orders. In een apart vertrek waren twee ingenieurs bezig een grote ketel te bewerken. Er werd ge rekend en gemeten en van tijd tot tijd bogen ze zich samen over een tekening. Het eindstadium in Reising's uitvinding was bereikt: de naadloze ketel was geboren in de fabriek, die tot nu toe nooit anders dan gelaste ketels had gemaakt. Jan's gedachten, reeds op de Technische Hogeschool in zijn brein opgekomen, waren nu werkelijkheid geworden. Straks zou de ketel gemonteerd worden op een stoommachine van het nieuwste type en dan zou de proef genomen moeten worden. Slaagde hij, dan zou dit een om wenteling betekenen in de bouw van locomotieven. Enkele dagen later was de ketel gemonteerd en op een wenk van Reising, die vol spanning op het werk had toegezien en de nodige wenken had gegeven, werden de vuren aangelegd. Van der Ham zelf was ook ge komen om getuige te zijn van het grote ogenblik. De avond te voren had Jan hem z'n vinding op papier verklaard en volgens de andere ingenieurs klopte alles precies. De proef kon eigenlijk niet mislukken, maar ja, je kon toch nooit weten. Een kleinigheid kon soms het werk van jaren weer ongedaan maken. (Wordt vervolgd.) „KAREL DOORMAN" LIEP AAN DE GROND. Maandagmorgen om pl.m. 7 uur is het vliegkampschip „Karei Doorman" ter hoogte van Maas sluis aan de grond gelopen. Tengevolge van de dikke mist moest de „Karei Doorman" voor anker gaan, waarbij het schip door het sterke getij aan de grond liep. Met behulp van vier sleepboten van L. Smit Co. is het schip om ongeveer 13 uur vlotgetrokken. CLANDESTIENE ZENDERS GEPAKT. Zondag heeft de opsporings dienst der P. T. T. in samenwer king met de rijkspolitie ter plaat, se twee clandestiene zenders op gespoord, en wel de „Brunswijk" te Vriezenveen, werkende op de 250 m, en de „Bandoeng", alias de „Curacao, in de gemeente Har- denberg, werkende op de 240 m. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen resp. de 26-jarige textiel arbeider F. A. te Bruinehaar, gem. Vriezenveen, en de 20-jarige kweker H. M. te Brucht, gem. Hardenberg. Alle apparatuur werd in beslag genomen. NIEUW SNUFJE OP KERMISGEBIED. Op de kermis, die de volgende week tijdens de traditionele feest- week op het Vreeburg te Utrecht wordt gehouden, zal een nieuw snufje te zien zijn. De heer A. van der Pouw Kraan uit Leiden is daar namelijk bezig met het opbouwen van een amu sementsinrichting van eigen vin ding, de zogenaamde „Cyclon" Deze bestaat uit een mast met vijf armen. Aan elk arm zit een schuitje met vier zitplaatsen. Gaat het toestel draaien, dan ko men de schuitjes horizontaal te liggen en draaien dan op acht en halve meter boven de begane grond. Zondagmiddag is de 27-jarige mej. S. tijdens het zwemmen in zee nabij het strand op Texel ver dronken. Het slachtoffer was lid der Veluwse boerendansers uit Putten. Voor de ogen van de leden van deze dansgroep, onder wie haar zuster, is mej. S. ver dronken. De Veluwse boerendansers wa- ^n Zaterdagavond opgetreden voor de badgasten in de Koog op Texel De 73-jarige moeder van het slachtoffer heeft tijdens de oorlog reeds twee van haar drie zonen verloren. Zij waren tijdens de deportatie van de Puttense mannelijke bevolking wegge voerd en sindsdien heeft men niets meer van hen vernomen daarna begon er tussen de vele reizigers op het perron een woest dooreengeren. De opschudding was van dien aard, dat spoorweg personeel aanvankelijk dacht aan een overval op het station en de politie in het geweer riep. Toen deze verscheen en de ner veuze mannen tot rust had ge dwongen, kwam het hele verhaal los. De herkende dader met de Hagenaar waren niet meer te vin den geweest, maar men wist nu in elk geval, dat het spoor naar de residentie leidde. Daar zijn in het afgelopen weekeind drie man- nen gearresteerd, die van de overval worden verdacht. Op een groot deel van de geroofde som kon nog beslag worden gelegd. AMSTERDAMSE SCHOLIER TERECHT. Een telegram van het Duitse persbureau D.P.A. uit Freiburg maakte gisteren een hoofdstede lijk gezin dolgelukkig. In dit be richt werd n.l. gemeld, dat de 15- jarige Gerrit Hendrik J. uit Am sterdam, zich in het jongenste huis te Freiburg in Zuidwest Duitsland bevindt. Hiermede was voor zijn ouders een eind geko men aan de slopende onzekerheid over het lot van de jongen, die zijn huis op 8 Juli j.l. had verla ten omdat hij bevreesd was voor straf, nadat hij niet was overge gaan op de M.U.L.O.-school. Volgens het bericht van D.P.A. kreeg een Duitse koopman, die de jongen per auto naar Frei burg meenam, argwaan, wegens diens smerige kleding en leverde de jongen aan de dichtstbijzijnde politiepost af. Hier vertelde Ger rit, dat hij bezig was aan een voettocht door Duitsland en Zwit serland zonder dat zijn ouders hiervan iets afwisten. Men is er in het koelhuis van de Groninger veilingvereniging „De Eendracht" in geslaagd bloemkool bij een temperatuur van een halve graad gedurende een maand te verduurzamen. Uit Waspik ontvingen wij een mededeling dat men daar het vorig jaar bloemkool bij nul gr. Celcius 6 weken in prima condi tie heeft kunnen houden. Ook dit jaar heeft men flinke partijen geruime tijd gekoeld en daarna met succes geveild. Het succes, zo deelde men ons mee, hangt af van de manier waar op de kool wordt behandeld voordat zij in het koelhuis komt- Deze verduurzamng zou een middel kunnen zijn om te voor komen, dat bloemkool, waarvoor op het ogenblik geen afzet is, naar de mesvaalt moet verhui zen. In Rotterdam is een roofover val gepleegd op de Walenburger- weg, waar hazardspelers in hun spel werden gestoord door een drietal met revolvers gewapende mannen, die ongeveer 10.000 van tafel gristen, de spelers in hun kamer opsloten en ijlings verdwenen. Daarna was een der opgeslotenen uit het raam ge sprongen en had zijn lotgenoten bevrijd. Dit muisje heeft een staartje gehad, hetwelk de gedupeerden zelf hebben ontdekt. Een hunner had n.l. een auto buiten staan en men is toen als razenden de buurt in het rond gaan rijden om te zien, of de daders nog ergens te achterhalen waren. Zo kwam men ook bij de achteruitgang van het station D.P., waar ze nog juist zagen, hoe een der overval Iers, notabene in gezelschap van een aan allen bekende Haagse „gokker", door de ingang ver- - Donald Chapman, secretaris- dween generaal van de Fabian Society, Men sprong haastig uit de heeft gepleit voor het uitstellen auto rende df trappen op, ne- van de Westduitse herbewape- geerde de kaartjescontroleur en ning voor minstens een jaar. De Duitse delegatie naar de raadgevende vergadering van de Raad van Europa wenst, dat de raad op zijn a.s. bijeenkomst te Straatsburg in September de Saarkwestie zal behandelen. In een telegram aan de voor zitter van de raad, De Menthon, heeft de delegatie verzocht het punt „schending in het Saar- gebied van de democratische verplichtingen volgens het sta tuut van de Raad van Europa en volgens de conventie ter be scherming van de rechten van de mens" op de agenda te plaatsen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2