Een belangrijk moment in de Kabinetsformatie Onlusten in Perzië Nederlanders zeggen vaarwel Koje DE „RODE DEKEN HOUDT VOL INDONESIË Nieuw hoofdkwartier voor de Geallieerde luchtstrijdkrachten in West-Europa ANTI-REVOLUTIONAIREN DOEN NIET MEE Ghavam es Soeltaneh afgetreden TERUG NAAR HET FRONT Nog geen oplossing in Panmoendjon Vergadering Tweede Kamer Nieuw Egyptisch Kabinet Het bezoek van de Koningin aan Orange Nadere verklaring van A.-R. zijde KOREA tf WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAAN STANDEN. Frankering bi; abonnement: lerneuzer. ttirecteur-Hoofdredac.-ur I. van de Sande %edactie-adres: Noordstraat55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks DINSDAG 22 JULI 1952. 7e Jaargang No. 2092. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs, per mm 12 ct.; minimum pei advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur ?oor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De pogingen van dr. Drees om een kabinet samen te stellen op brede grondslag zijn nu in een belangwekkende phase gekomen. Het staat thans namelijk vast, dat de A.R. aan zulk een kabinet. Drees niet zullen deelnemen. De Zaterdag gehouden besprekingen in de boezem der A.R'. Tweede Kamerfractie hebben in dit op zicht negatief resultaat opgele verd. Dr. Drees vertelde, dat van Anti-Revolutionaire zijde ge vraagd was, het departement van sociale zaken te mogen bezetten en voorts het departement van onderwijs, kunsten en weten schappen of dat van binnenland se zaken. De formateur had hier tegen bezwaren en besprak aan vankelijk mondeling met de heer Schouten de mogelijkheid, van A.R.-zijde te doen bezetten bui tenlandse zaken en justitie. Later te beheren. Hierbij bleef men den- ken aan het departement van sociale zaken. Voorts waren nog enige andere bedenkingen bij de A.R. gerezen betreffende de samenstelling van het kabinet. Daarbij is van prin cipieel belang, dat men bezwaar koesterde tegen de gedachte van de formateur een vooraanstaand man uit het N.V.V. te vragen voor sociale zaken. De heer Drees erkende dat bezwaar niet. Hij ziet niet in, waarom wij wel een be stuurslid van een werkgevers organisatie als minister gehad hebben en niet een vertegenwoor diger der vakbeweging zouden vragen. Nederland heeft nog nooit iemand uit de vakbeweging als minister gehad, in tegenstel ling met vele andere landen. Dr. Drees dacht er ook aan, naast deze N.V.V.-man een minister op gaf de formateur schriftelijk een te nemen uit de Katholieke arbei- beeld van de samenstelling van het kabinet, zoals hij dit had ge dacht voor zover betreft de func ties en de politieke richtingen. Op 19 Juli werd dit de heer Schouten aangeboden. Hierbij zouden de A.R. bezetten justitie en verkeer en waterstaat. De heer Drees wees er daarbij op, dat het hier betrof twee vol ledige en belangrijke departemen. ten. Voorts schreef hij, dat het aantal van twee ministers, gezien het resultaat der verkiezingen, voor de A.R. en de C.H. betrek kelijk gunstig lag. Tenslotte wees hij erop, dat de minister van ver keer en waterstaat ook zitting heeft in de raad voor economi sche aangelegenheden. Hierop antwoordde de heer Schouten, na beraad met zijn fractie, schriftelijk, dat hij ac- coord ging met het voorgestelde aantal van 2 ministerszetels in het kabinet, maar dat de A.R. erop bleven staan één der so ciaal-economische departementen Orange treft reeds voorbereidin gen voor het bezoek, dat Konin gin Juliana er, behoudens verhin. dering in verband met de kabi netsformatie, aanstaande week zal brengen. Volgens het opgestelde program ma zal Koningin Juliana op Dins dag 29 Juli te 16.38 uur in het station van Orange aankomen en daar door de burgemeester, de prefect van het departement Vau- cluse en volksvertegenwoordigers verwelkomd worden. Na een ont vangst op het stadhuis zal de Ko ningin zich naar de heuvel be geven, welke het stadsbeeld be heerst, om er de overblijfselen van het kasteel, de „Wieg" der Oranjes, te bezichtigen. Er zal een eik worden geplant ter her innering aan dit bezoek. Na een kort verwijl op het vice- consulaat van Nederland zal de Koningin aanzitten aan een door de stad in de feestzaal van het stadhuis aan te bieden officieel diner. Te 21.15 uur zal het koninklijk gezelschap zich naar het theater begeven waar Vondels „Joseph in Dothan" zal worden opgevoerd in de Franse vertaling van Giono. De Koningin zal logeren in de prefectuur te Avignon. dersbeweging. De formateur zag ten slotte geen kans deze tegenstelling te overbruggen. Hij zeide nog, dat de Partij van de Arbeid niets ex tra's vroeg ondanks de uitslag der verkiezingen en bereid was mede te werken aan een kabinet op brede basis. Vandaag, Dinsdag, zal de for mateur in een bespreking met de heren Romme, Tilanus en Don ker de consequenties van de thans ontstane situatie onder ogen zien. Van officiële anti-revolution naire zijde wordt ons verzocht het volgende mede te delen: ,,Dr J. Schouten heeft Zaterdag j.l., na overleg te hebben ge pleegd met zijn politieke vrien den, aan dr W. Drees medege deeld, dat de A.R. Kamerclub van oordeel is, dat medewerking aan de kabinetsformatie kan worden verleend, wanneer aan de A.R. richting in het te vormen kabinet een zodanige plaats kan worden toegekend, dat zij bij de voorbe reiding en de besluitvorming ten aanzien van het sociaal econo misch beleid op genoegzame wij ze wordt betrokken. Dit zou h.i. het geval zijn, indien voor het de partement van sociale zaken een A.R. zou worden aangezocht. Tevens heeft de heer Schouten de aandacht van de kabinetsfor mateur gevraagd voor enkele bezwaren tegen de door hem voorgenomen samenstelling van het kabinet, in het bijzonder te gen het plan voor het departe ment van sociale zaken een voor aanstaand man uit het N.V.V. uit te nodigen. Hedenmorgen (Maandag) heeft dr W. Drees aan de heer Schou ten verklaard, dat aan de wens met betrekking tot het sociaal economische beleid niet kan wor den voldaan. Deze verklaring heeft ten ge volge, dat de A.R. niet kunnen medewerken aan de formatie van een kabinet in de door de forma teur gedachte samenstelling. Dit is het unanieme oordeel van de A.R. Kamerclub. Paus Pius XII is te Castel Gandolfo aangekomen, waar hij vier maanden zal verblijven. In Teheran zijn ongeregeldhe den uitgebroken. Troepen open den het vuur om duizenden de monstranten te verspreiden. Er vielen 20 doden. Meer dan 200 personen werden ge- nrrpctpprn In Teheran doet het gerucht ae ronde als zou de broer van de sjah zijn gewond. De nieuwe premier Achmad Ghavam es Soeltaneh, zou zijn ontslagen. Enkele soldaten en politie- In aanwezigheid van de Franse minister van Defensie René Ple ven en een groot aantal militaire autoriteiten, waaronder luit.-ge- neraal I- A. Aler, de chef van de Nederlandse luchtmacht, is nabij Fontainebleau het nieuwe hoofd kwartier geopend van de Ameri kaanse generaal Lauris Norstad, de opperbevelhebber van de ge allieerde luchtstrijdkrachten in centraal Europa. Bouwkosten bijna 10 millioen dollar. Toen generaal Norstad op 2 April 1951 door generaal Eisen- Eerste luitenant J. Rups, oor logscorrespondent bij het Neder lands detachement Verenigde Naties, schrijft aan de legervoor- lichtingsdienst: „Wij gaan Koje vaarwel zeg gen. Het was al geruime tijd in de pen, maar nu gaat het er wer kelijk van komen. Niemand is er rouwig om, want wij hebben hier bijna drie maanden gezeten en bijna niets gedaan. Wachtlopen bij opslagplaatsen en een radio station,. soms ageren tegen Ko- reanen, die trachten kleren te stelen, soms een interne moei lijkheid, die meestal ook weer voortsproot uit dat ellendige nietsdoen. Dit is niets voor een soldaat, die eenmaal kruitdamp heeft ge roken. Bij de gevangenneming van generaal Dodd en de daarna opgekomen moeilijkheden, zoals het onderverdelen van de kam pen, hebben wij kunnen toekij- ken, want de wacht bij de kam pen zelf was aan andere deta chementen toebedeeld. Maar nu gaan wij weg, terug naar het front en niemand denkt er aan, dat hij binnenkort weer afstand moet doen van het betrekkelijk geregelde leventje, dat wij hier al die maanden hebben geleid, dat hij straks weer volledig ge kleed en met schoenen aan in de slaapzak moet. En niemand rea liseert zich ten volle, dat het leven aan het front oneindig veel primitiever is dan hier. Daar heb je een schuttersputje en daar kun je niet van alles krijgen, al thans niet geregeld. Maar daar is wel de actie, de- spanning, de sensatie, waar de Koreaganger niet meer buiten kan, als hij die eenmaal heeft gekend. Wij gaan weer in actie. Voorlopig is het stopwoord in het hele bataljon: „Balen van de hap", dat is in het superlatief van „ik heb er genoeg van" in Korea-bargoens. Het is inder daad niet leuk. Ik herinner mij nog heel goed, hoe ik op een regenachtige middag hier aan kwam, druipnat omdat ik zo dom was geweest mijn poncho in Tokio achter te laten. En hoe ik de volgende ochtend wakker werd door een geluid als van een veldfles, die wordt leeggego ten. Het was geen veldfles, maar de veldtelefoon, die helemaal was ondergelopen en door mijn tentgenoot werd leeggestort. Dagen achtereen hebben wij hier tropische regens gehad, zo dat wij overal een dikke laag vette Koreaanse rode klei onder onze zolen meetorsten. Maar wij hadden ook onze gezellige mo menten. Straks aan het front hebben wii niet mèer zo'n gezel lige quonset-hut als mess, met iedere avond een filmvertoning. Dan eten wij weer uit blikjes in plaats van uit onze bruine ge- emailleerde borden. Onze vier bataljonshonden, Bolle, Impose, Impel en Sletje gaan mee. Dat zijn de fronthonden, die in de voorste linie geboren zijn in een slaapzak van één onzer mensen (zonder zijn toestemming overi gens) en hun moeder is over leden door de handgranaten, die zij achterna rende. „Balen van de hap" hier op Koje. Wij gaan terug naar het front. Wij komen in actie". De „rode deken" van Canter bury, Dr Johnson, heeft in een pree'k opnieuw beweerd dat de Verbondenen in Korea zich schuldig hebben gemaakt aan een bacteriologische oorlogvoe ring. Amerikanen, die zich onder zijn gehoor bevonden, verlieten de kathedraal van Canterbury, waar hij zijn preek hield. Velen, die niet weggingen, gaven uiting aan hun verontwaardi ging over de houding van de „rode deken", die uitsluitend ever China sprak. Na de dienst zond het con servatieve Lagerhuislid John Baker een telegram aan het hoofd van de Anglicaanse kerk, de te Londen wonende aarts bisschop van Canterbury, Waar in hij protesteerde tegen „het gebruiken van de preekstoel in de kathedraal van Canterbury voor het „bedrijven van com munistische propaganda". De deken herhaalde in zijn preek de beweringen, die hij kortgeleden op een persconfe rentie had verklaard, toen hij de Verbondenen eveneens be schuldigde van bacteriologische oorlogvoering op Korea. Toen hij zich naar zijn preek stoel begaf trad een oud da metje hem in de weg, dat hem toevoegde: „Ik daag u uit om plaats te nemen in die preek stoel". De deken duwde haar op zij en nam plaats in de preekstoel, het dametje werd door 2 kerkdienaars behoed zaam weggeleid. De bestandsonderhandelaars hebben 20 minuten met geslo ten deuren onderhandeld. Zij kwamen overeen heden weer te vergaderen. De Verbonden infanterie heeft op het westelijke front de heuvel heroverd, waarvoor zij 3 dagen heeft gestreden. Te Poesan wordt officieel bekendgemaakt, dat de verkie zingen voor het president- en vice-presidentschap in Z.-Korea op 5 Augustus zullen worden gehouden. De candidaat van de liberale (regerings)-partij is president Syngman Rhee. Men gelooft, dat de oppositie verscheidene candidaten zal aanwijzen. Volgens een door radio Peking aangehaald bericht van het Chi nese persbureau „Nieuw-China" heeft het hoofd van de Noorde lijke bestandsonderhandelaars, generaal Nam II, de Verenigde Naties er van beschuldigd, dat zij Chinese gevangenen boven Noord-Korea met valschermen hebben afgeworpen teneinde hen aldaar als geheime agenten te laten werken. In een brief aan de onderhandelaars der V.N. ver klaarde de Noordelijke generaal, dat dertien communisten, die te voren krijgsgevangenen waren genoemd, in werkelijkheid ge dwongen waren voor de V.N. ach ter de linies van de Noordelijken te werken. Volgens de beschuldi gingen van generaal Nam II had den de betrokkenen zulks in bij zonderheden verteld, toen zij in Noord-Korea waren aangkomen. Zij zouden ook bekend hebben, dat zij misdaden tegen medege vangenen in de krijgsgevange nenkampen hadden gepleegd. In een andere uitzending van radio Peking is meegedeeld, dat bij de jongste bombardementen op Pjongjang ongeveer duizend personen zijn gedood, verminkt of verbrand. Volgens „Nieuw- China" kunnen de Amerikanen geen enkel militair doel noemen, dat door deze aanval zou zijn ver nield. hower werd aangewezen als op perbevelhebber van de A.A.F.C.E. (Allied Air Forces Central Euro pe) trok hij met zijn staf in het door Frans I gebouwde paleis te Fontainebleau, Dit kasteel, rijk aan historisch^ herinneringen men vindt er nog het boudoir van Marie Antoinette en de ka mer, waar Napoleon zich na zijn nederlaag van het leven heeft willen beroven bleek al spoe dig te klein. In overleg met de Franse regering werd daarop be sloten in het Bois d'Avon nabij Fontainebleau een nieuw en meer modern onderkomen voor de A.A.F.C.E. te bouwen. Het nieu we hoofdkwartier, dat bijna tien millioen dollar heeft gekost, is in acht maanden gebouwd. Het be staat uit 40 gebouwen, verspreid over een driehoekig gebied met een oppervlakte van ruim 400.000 vierkante meter. Behalve werk ruimte voor al het A.A.F.C.E.- personeel zijn er cantines en woonruimte voor 1550 personen- Het grootste gebouw, dat twee verdiepingen heeft en vijf vleu gels, is het eigenlijke hoofdkwar tier. Voor dit gebouw droeg de Franse minister Pleven Zater dagmiddag de grond over aan de Engelse Air-chief-Marshall Sir Hugh Saunders van de Shape, die op zijn beurt uit naam van de Navo de grond en de gebouwen overdroeg aan generaal Norstad. In zijn toespraak herinnerde minister Pleven er aan, dat de Navo-landen door een gemeen schappelijk gevaar verbonden zijn. „We moeten ons voor ogen houden dat wij, hetgeen wij aan de gemeenschappelijke defensie inspanningen onthouden, in feite onthouden aan ieder van ons. Tenzij er veiligheid voor allen en door allen wordt geschapen is er veiligheid voor allen en door al len wordt geschapen is er vei ligheid voor niemand". Minister Pleven dankte generaal Norstad voor diens plan om het hoofd kwartier te noemen naar een Franse luchtheld uit de eerste wereldoorlog (er is nog geen naam gekozen). Air-chief-Marshall Sir Hugh Saunders wees op de betreurens waardige noodzaak, dat in vre destijd dit hoofdkwartier moet worden gebouwd. „Het staat hier als een concreet bewijs, dat wij besloten zijn het hoofd te bieden aan agressie". „Onze kracht, waarvan dit hoofdkwartier een symbool is, zal nooit worden ge bruikt", zo verklaarde de Engelse luchtmaarschalk, „om andere vol ken aan te vallen. mannen zijn gewond. De de monstraties werden gehouden voor Mossadeq. De demonstranten braken ruiten en vielen politie-auto's aan. Sommigen begonnen tegen de hekken van het parlements gebouw op te klimmen. Ten slotte werd de hulp van tanks en pantserwagens ingeroepen. Uiteindelijk werd de menigte met behulp van knuppels en bajonetten uit de buurt van het parlement verdreven. Het werk in de hoofdstad lag geheel stiil. Alle winkels en bu reaux, met inbegrip van het te legraafkantoor waren uit sym pathie met de demonstranten gesloten. Journalisten, die hun telegrammen kwamen aanbie den kregen het advies: „Ga maar naar Soeltaneh en vraag hem om je telegrammen te ver zenden". De stadsbussen rijden niet. slechts enkele taxi's met gebro ken ruiten en een paar water karren rijden door de straten. Volgens officiële opgave zijn Maandagmorgen bij de onlusten in Teheran vijftien personen om het leven gekomen. Twintig ern stig gewonden verkeren in le vensgevaar, zeventig personen zijn zwaar en honderd licht ge wond. Prins Ali Reza, broer van de sjah, is in zijn auto op het plein voor het stadhuis ernstig gewond geraakt. Ook uit de provincie worden onlusten gemeld, In het gebied van Sjiras trekken stammen op naar de stad, aldus in Teheran ontvangen berichten. Voorts is vernomen, dat pre mier Soeltaneh Maandagmiddag door de sjah zal worden ontvan gen. Deze heeft Maandagmorgen een bespreking gevoerd met vier afgevaardigden van het nationale front over middelen om een einde te maken aan de onrust en vor ming van een ministerie van na tionale eenheid. Tegen de middag, naarmate het warmer werd in de stad, trokken de betogers af. In de bijna verla ten straten patrouilleerde de po litie onder de brandende zon. De leiders van het nationale front zijn voornemens vandaag de algemene staking voort te zet ten, indien Soeltaneh niet zal zijn afgetreden. Volgens A.F.P. is het opvallend, dat de botsingen van Maandag zich voordeden tussen aanhangers van Mossadeq en de handhavers van de orde, en dat geen contra-demonstratiés ter ondersteuning van Soeltaneh zijn gehouden. Het Franse persbu reau meent te weten, dat Soelta neh grote moeilijkheden onder vindt bij het vinden van politieke personen, die bereid zijn met hem samen te werken. De openbare gebouwen en het telegraafkantoor, in de nabijheid waarvan zich drie a vierduizend demonstranten verzamelden wer den door soldaten afgezet. Som mige betogers klommen op de in dit gebied gestationneerde tanks en verbroederde^ zich met de sol daten. Ook uit andere delen van de stad werd verbroedering van politie en betogers gemeld. In verscheidene stadsdelen openden soldaten het vuur. Betogers ver nielden een standbeeld van de sjah. Een voor 't parlementsgebouw gewonde kolonel is later overle den. Een groep demonstranten droeg 'n rode vlag met zich mee, die gedrenkt was in het bloed van gedode en gewonde betogers. Ook drie lijken werden door betogers meegevoerd. Voor 't gebouw van de „Madjlis" verzamelden zich schreeuwende en huilende vrouwen en kinderen van gedode en gewonde betogers. Onder leiding van afgevaardig den van het nationale front, de partij van Mossadeq, trokken de demonstranten naar diens wo ning. In de stoet werden portret ten van hem meegevoerd. In Te heran is men overal weer aan het werk gegaan. Leiders van het nationale front hebben via radio Teheran een op roep tot de bevolking gericht, in het gehele land het werk te her vatten. De sprekers wensten de bevolking geluk met haar „moed en vastberadenheid tegenover een grote overmacht" en dankten haar voor de krachtige steun. Vóór deze ommezwaai in de toestand hadden aanhangers van Mossadeq getracht het parle mentsgebouw te bestormen. Bij de hierbij ontstane botsingen met de politie werden vijftien perso nen gedood. Indien dr Mossadeq in de madj lis niet voldoende stemmen krijgt voor het premierschap, zal, vol gens welingelichte kringen, aan een van zijn meest vooraanstaan de aanhangers verzocht worden een regering te vormen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Droog weer. Droog weer met nu en dan be wolking en een matige Westelij ke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. WOENSDAG 23 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.50 3.25 4.05 4.15 n.m. 3.03 3.38 4.18 4.28 De Tweede Kamer komt mor gen des middags in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staat de beraadslaging over het wetsontwerp verandering in de grondwet, strekkende tot uitbrei ding van het aantal leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en over het wetsontwerp na dere wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening (uitbrei ding tot nieuwe leeftijdsgroepen) indien omtrent genoemde wets ontwerpen eindverslag zal zijn uitgebracht. Hoessein Maki, de voormalige rechterhand van oud-premier Mossadeq heeft Maandag een grote menigte die op het plein voor het parlementsgebouw was samengestroomd, meege deeld, dat Ghavam es Soeltaneh, wie de sjah vorige week de op dracht tot vorming van een rege ring had gegeven, is afgetreden. Na deze mededeling vormde de menigte een optocht en trok door de straten van de hoofdstad, zon der hierbij te worden gehinderd door de militairen en de politie, die enige uren tevoren nog bezig waren geweest de demonstranten te verspreiden. Van officiële zijde te Teheran is Maandagavond meegedeeld, dat de sjah de ontslagaanvrage van Ghavam es Soeltaneh heeft aanvaard. De politie heeft Maandagavond het vuur geopend op een menigte die zich verzamelde nabij het huis van Ghavam es Soeltaneh. Spoedig na dat het aftreden van Ghavam bekend was gewor den trok een menigte naar de wo ning van de hoffotograaf van de sjah. Er werd schade aangericht en foto's van de sjah en leden van de koninklijke familie wer den van de muren getrokken. Er werden militairen ontboden om de menigte te verspreiden. Een leider van het nationale front (van Mossadeq) verklaar de, dat allen, die er voor verant woordelijk zijn, dat er doden zijn gevallen, berecht en streng zullen worden gestraft. De politie verhinderde een po ging van communisten om de ge bouwen van hun „Democratische Club" weer te bezetten. Deze wa ren op bevel van Mossadeq ver zegeld en door de regering over genomen. De straten waren Maandagavond vol mensen, die liederen zongen, waarin zij uiting gaven aan hun sympathie voor Mossadeq. Men hoorde voorts leuzen als: „Weg met de zoon van Reza Chan." (De vorige sjah.) Radio-Teheran zond geen mu ziek uit met het oog op de slacht offers, die bij de ongeregeldhe den zijn gevallen. op onder op ondei ZON MAAN Juli. 22 4.47 20.45 4.56 21.10 23 4.48 20.44 6.09 21.25 24 4.49 20.42 7.21 21.37 25 4.51 20.41 8.32 21.47 Naguib Hilaly pasja, die drie weken geleden door Sirry pasja als premier werd opgevolgd, heeft Maandagavond een nieuwe Egyptische regering gevormd, welke de meeste van de leden van zijn vorige kabinet omval. De Amerikaanse lucht macht heeft mededelingen ge daan over een nieuwe ballon, die langer dan drie dagen op een zelfde hoogte in de stratosfeer heeft gezweefd. Hij liet zijn in strumenten los toen hij de ge wenste hoogte had bereikt. AMBONEZEN NAAR CERAM. Wegens moeilijkheden betref fende de huisvesting en arbeid, die thans op Ambon voorkomen tengevolge van de vernielingen tijdens de opstand van de R.M.S., heeft de overheid op Ambon be sloten, verhuizing naar Ceram te bevorderen. Voor hen, die verhui zen, zal een stuk grond ter be schikking worden gesteld. HET NEDERLANDS Een ministerieel besluit kon digt een nieuw leerplan aan voor de Indonesische middelbare scho len. In dit plan komt de Neder landse taal niét voor. In alle af delingen is wel het Engels als leervak opgenomen. De Duitse taal wordt facultatief gesteld. Het Frans komt eveneens op de rooster voor. DE BROMFIETS „Zal de bromfiets ook Indone sië veroveren?" Deze vraag heeft een verslaggever aan boord van de „Willem Ruys" gesteld aan de heer W. C. Kaptein, directeur van de motorrijwielfabriek van die naam te Arnhem. Hij vertel- bcuwd. de, dat er al een 6000 bromfietsen in Indonesië rijden. Daarvan zijn er 1000 bij regeringsinstanties in gebruik. Djakarta nam de mees te af. „Er is wel concurrentie, voor namelijk van Duitse zijde, maar de Nederlandse bromfiets zit er toch heel goed in. Zij wordt daar als motorrijtuig beschouwd en derhalve moet men in het bezit zijn van een rijbewijs en een num merplaat. Er worden op het ogen- blik voor rijwielen en bromfiet sen van regeringswege meer de viezen beschikbaar gesteld dan voor auto's. De Arnhemse fabriek beschikt nu Indonesië over 40 dealers". De heer Kaptein heeft tijdens zijn verblijf in Indonesië een N.V. opgericht, waaraan een school voor de opleiding van Indone sisch servicepersoneel is verbon den. De mobiletteproductie is ge stegen van 123 per maand in 1950 tot ruim 5000. Reeds zijn er 75.000 exemplaren in omloop. Voor een fabriek in Indonesië be staan nog geen plannen. Eerst moet, zo besloot de heer Kaptein, het gehele verkoop- en service apparaat daar worden opge-

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1