SPORTNIEUWS Olympische Spelen L$) De V.V.V.-Ï*eestweek te Terneuzen officieel geopend DE RONDE VAN FRANKRIJK NIEUW-GUINEA Weet jij em> ZWEMMEN. ATHLETIEK Uit de Provincie NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES VOETBAL Vier Olympisohe records verbeterd - Nederlands hockeyteam verslaat Pakistan „Wij zweren, dat wij op eerlijke wijze bij de spelen zullen mededingen met in achtneming van de bestaan de voorschriften en in de geest van ware sportiviteit tot eer van ons land en tot roem van de sport". Met het uitspreken van deze traditionele eedsfor mule door de Finse turner Heikki Savolainen, deel nemer aan vijf opeenvolgende Olympische Spelen en winnaar van twee gouden medailles, was het hoogte punt van de openingsplechtigheid in het stadion van Helsinki bereikt. AXEL. BIERVLIET BRESKENS. EEDE. SCHOONDIJKE. Al vroeg in de morgen wapper den de vlaggen van alle deelne mende naties aan de masten op de hoogste gaanderij van het prachti ge stadion dat in ..een complex van parken en vijvers is gelegen, op nauwelijks 2 km van het centrum van de Finse hoofdstad. De 73.000 plaatsen waren al we- rig mozaiek, met een front van toen om elf uur in de druilerige morgen het had gemotregend de toegangspoorten werden ge opend bleven de loketten dicht, er was geen kaartje meer beschik baar. Heel rustig begaven degenen, die zo fortuinlijk waren geweest er een te bemachtigen zich naar hun plaatsen. Buiten het stadion dromden even kalme en blijmoedige mensen massa's samen langs de weg van het Elaintarna stadion, waar de ploegen zich opstelden voor het dé filé, naar de Olympische arena. Onmiddellijk daarna begon de in tocht van de ploegen der deelne mende landen, in de volgorde van Ik niet, alleen een Strand kan je verademing geven na een span nende en vermoeiende partij. de Finse benamingen. Marsmuziek weerklonk, toen Griekenland con form de traditie de rij opende, en tijdens het défilé dat een uur duur de, speelde een militaire kapel pit tige wijsjes, die echter bij tijden volkomen overstemd werden door de donderende toejuichingen die door de echo's in het stadion nog in kracht verdubbeld werden. Op Griekenland volgde de kleine groep van de Nederlandse Antillen achter de rood-wit-blauwe vlag, toen kwamen Argentinië, Austra lië, Bahama, België, Bermuda, Bra zilië, Brits Guyana, voorop steeds de drager van het schild met de naam van het land, dan de vlagge- drager die gevolgd werd door de chef de mission, alleen lopend, en een groepje andere officials. Ten slotte de athleten, eerst de vrouwen en dan de mannen. Sommige dele gaties bestonden slechts uit enkele personen, andere, zoals die van Amerika met 360, Frankrijk met 145, Groot Brittannië met 175. Hongarije met 250, Polen met 200 en Rusland wel met meer dan 400 deelnemers, trokken op in gesloten gelederen. Allen kregen ze hun deel in het applaus, dat echter aan zwol tot een orkaan toen de sterke Finse ploeg van ruim 300 man als laatste het stadion binnen mar cheerde. De stoet trok langs de ereloge van de Finse president, waar de deelnemers het staats hoofd groetten door het hoofd naar rechts te wenden. De vlaggen werden geneigd volgens het ge bruik van elk land. Het défilé split ste zich op het middenterrein in zo veel kolomsgewijze opstellingen als er deelnemende landen waren heel het middenveld werd een on regelmatig gevormd, uiterst kleu- rijj mozaiek, met een front van schilden en vlaggen naar de ere tribune gekeerd. De Nederlandse delegatie had tot vlaggedrager de zeiler Simon de Wit. Als chef de mission volgde 1948 lord mayor van Londen was, aan de hoge mast, de Olympische fanfare schalde door het stadion, zwermen postduiven werden losge laten en wiekten rond in cirkels voor ze hun richting kozen en een batterij geschut loste 21 saluut schoten. En toen snelde de laatste van de estafette-lopers, de athleet Paavo Nurmi, die voor de overbren ging van het vuur uit Olympia, dat in Noord-Finland verenigd was met de door de middernachtzon ontsto ken fakkel uit Lapland, door de Marathonpoort het stadion binnen en werd het vuur op de schaal aan de Zuidelijke zijde van het midden terrein gebracht. Een golf van ontroering ging door het overvolle stadion. De tien duizenden staarden stil voor zich uit en volgden met strakke blik de loper die op symbolische wijze de geest van sportiviteit, van ridder lijkheid en van vriendschap het strijdperk van deze Olympische spelen binnenbracht. Duizenden jongeren, meisjes en jongens uit alle delen van de wereld, van ver schillend geloof, ras en politieke overtuiging stonden in eerbiedige houding, want dit was ook voor hen het grote ogenblik, waarop zij zich maanden en maanden hadden voorbereid. Het protocol voorziet in een godsdienstige plechtigheid die echter niet dwingend is voorge schreven. Bij deze spelen werd ze wel gehouden, en terwijl de ylag- gendragers zich in een halve cirkel voor het spreekgestoelte opstelden sprak aartsbisschop Ilmari Salo- mies het volgend gebed in de La tijnse taal uit: „Eeuwige en Almachtige God. Gekomen uit alle delen van de we reld voor 't grote gemeenschappe lijke feest der volken buigen wij ons voor U neer om U te danken voor Uw bescherming en om U te smeken: Verenig alle volken van de aardbol door de band van de vrede en van de eensgezindheid. Leer ons elkaar te begrijpen, elkaar te verdragen en lief te heb ben, in weerwil van alles wat ons scheidt: grenzen, talen, culturen en religies. Help ons, opdat haat en twee dracht verdwijnen en dat het woord: Er zal slechts één kudde en slechts één herder zijn", bewaar heid worde. Gij aanschouwt deze jonge mannen en vrouwen die met de geestdrift en de kracht van de jeugd, zich voorbereiden om elkaar de lauweren der overwinning te betwisten. Help hen ook rein en onbevlekt te blijven in de strijd van het leven, en de onverwelke- lijke kroon der eeuwigheid te ver werven. In den naam van den Va der, den Zoon en den Heiligen Geest, Amen". De eedsaflegging. Dit gesproken gebed werd ge volgd door het zingen van het „Finse gebed" van Taneli Kunsis- tos. Toen begaf Heikki Savolainen zich naar het podium voor de ere tribune, gevolgd door de vlagge drager Vaino Suvivuo, de Finse hordenloper. En terwijl alle athle ten in het stadion een arm omhoog hieven sprak hij met krachtige stem, het onderste gedeelte van de Finse vlag met zijn rechterhand aanvattend, de eedsformule uit welke wij hierboven weergaven. Met begeleiding van het orkest zong het koor daarna het Finse volkslied „Ons land". Hiermee was de plechtigheid van de opening geëindigd. Na het vertrek van president Paasikivi werden de uitgangen voor het publiek geopend en om kwart voor vier lag het stadion verlaten. PIJNLIJK INCIDENT. overzijde van de eretribune, vlak naast de Marathonpoort. Daar had zij gewacht op het goede moment om haar plan ten uitvoer te bren gen. Dit moment kwam in de klei ne pauze vóórdat aartsbisschop II- marie Salomies het gebed uitsprak. Het publiek en de op het midden terrein opgestelde deelnemers ver keerden kennelijk in de veronder stelling, dat de verschijning van de jonge vrouw in het lange witte ge waad tot het programma van de plechtigheid behoorde. Waarom de ordedienst niet ingreep vóór het Duitse meisje de halve baan was rondgelopen, was voor velen een raadsel, maar naar alle waar schijnlijkheid zullen ook de men sen, die hier de verantwoordelijk heid hadden, van mening zijn ge weest, dat het een, zij het „geheim" onderdeel van het programma was. Uit het nader onderzoek is ko men vast te staan, dat Barbara Rotbraut Pleyer een fanatiek „ijve raarster voor de vrede is, wier eni ge opzet het was alle volkeren te verenigen. Naar haar mening was de openings-ceremonie de enige gelegenheid, waar de uiteenzetting van haar „plan tot verbroedering van alle volkeren" succes zou kun nen hebbën. Naar later van de zijde van de politie werd vernomen, zal Barbara Rotbraut Pleyer niet worden ver volgd. Vier Olympische records verbeterd. De eerste dag van de Olympische athletiekwedstrijden behoort al weer tot het verleden. Het was een dag, waarvan de middag ge vuld werd door prachtige num mers, waarbij indrukwekkende re sultaten werden behaald. Een vrouuwelijke en twee mannelijke athleten behaalden de Olympische titels. Zatopek, de 29-jarige Tsjechoslo- waak, presteerde het onbedreigd en met een zeer grote voorsprong op Mimoun (Fr.), evenals in 1948 de gouden medaille te winnen op de 10.000 m. In Londen verbeterde hij het Olympisch record en stelde het op 29 min. 59,6 sec. en nu deed hij over deze afstand nog 42,6 sec. korter. Een prestatie, als men be denkt, dat Zatopek zich nog niet in vorm voelde, omdat hij in Fe bruari rust heeft moeten nemen en pas laat met zijn training is begon nen. De tweede Olympische kampioen was de Amerikaan Walter Davis, die bij het hoogspringen 2.04 m haalde, ook al een Olympische re cordverbetering. Zijn landgenoot Johnson had het record op zijn naam, sinds hij te Berlijn in 1936 Olympisch kampioen werd. Davis en Wiesner (V.S.) waren de enigen die de eerste keer direct 2.01 m sprongen. Telles (Brazilië) en Svensson (Zweden) strandden bei den op deze hoogte. Toen werd de lat op 2.04 m gelegd. Davies was er met de tweede sprong overheen, doch voor Wiesner bleek het te hoog. Driemaal trachtte de nieuwe Olympische kampioen 2.07 m te springen, doch dit mocht niet ge lukken. Drie Russische athleten toonden haar superioriteit op het techni- TERNEUZEN sche nummer discuswerpen. Nina P„omaschkowa, die bij de eerste beurt voor de qualificatieronde een afstand bereikte van 45.05 m, liet haar goede vorm ook in de finale zien en verbeterde tot twee maal toe het Olympisch record, dat met 47.63 m op naam van de Duitse Gi- sela Mauermayer, die het op de Olympische spelen te Berlijn in 1936 maakte. Eerst wierp ze de discus 50.84 m ver en de volgende beurt verbeterde zij dit record nog maals en bracht het op 51.42 m. De wereldrecordhoudster Nina Dumbadze werd derde achter haar landgenote Elizaveta Bagrjanceva. Nog een vierde Olympisch record moest er op deze dag aan geloven. De Amerikaanse kampioen op de 400 m horden, Charles Moore, zorgde hiervoor. Nadat hij in de se rie van de eerste ronde van dit nummer de snelste tijd had ge maakt, 51.8 sec., terwijl hij zich. toen in het geheel niet had inge spannen, noteerde hij in de serie van de tweede ronde 50.8 sec., waarbij hij slechts 0.2 sec. boven het wereldrecord van zijn landge noot Hardin bleef en het Olym pisch record van Cochran (V.S.), gemaakt op de O. S. te Londen in 1948 met 0,3 sec. naar beneden. Nederlands hockey-elftal in de finale. Het Nederlandse hockey-elftal heeft de halve finale tegen Paki stan na een prachtige wedstrijd met 10 gewonnen, welke stand bij dé rust bereikt was. Het Nederlands elftal is hiermede in de finale gekomen van het Olympisch hockey tornooi, welke Donderdag 24 Juli tegen India wordt gespeeld. Dit wil dus zeggen dat Nederland reeds zeker is van het behalen van tenminste de zilveren medaille. India won in de andere halve fi nale met 31 van Groot Brittan nië, welke stand reeds bij rust was bereikt. i Het voetbaltornooi. Zaterdag versloeg Oostenrijk de Finse ploeg met 3—4, terwijl Zon dag Duitsland met 31 van Egyp te won. Brazilië behaalde een 21 zege op Luxemburg. Bij de rust leidden de Zuid Amerikanen met 10. Zuid-SlaviëRusland moet worden overgespeeld. De wedstrijd Zuid SlaviëRus land moet worden overgespeeld. De wedstrijd eindigde in een 5—5 ge lijk spel, ook na de voorgeschreven verleqging. Met de rust hadden de Zuid Slaven met 30 de leiding. 31 Minuten voor het einde was de stand 51 in het voordeel van Zuid Slavië; 3 minuten voor het einde was het nog 53 voor de Zuidslaven. Eindstand: 55! 153.01.19; 13. De Hertog (B.) 153.04.25; 14. Van Ende (B.) 153.14.47; 15. Nolten 153.27.44; 16. Goldtschmidt (Lux.) 153.46.47; 17. Zelasco (N.-Afr.) 153.48.02; 18. Van Est 153.48.04; 19. Lauredi (Fr.) 153.56.53; 20. Vitetta (Z.O. Fr.) 153.58.27; 21. Rolland (Fr.) 153.58.27; 22. Voorting 154.04.32; 23. Serra (Sp.) 154.05.42; 24. Wagtmans 154.06.55; 25. Deledda (N.O.-Fr.) 154.07.04; 26. Le Guil- ly (W.Z.W.-Fr.) 154.17.19; 27. Franchi (It.) 154.21.26; 28. Ros- seel (B.) 154.26.59; 29. Neyt (B.) 154.31.41; 30. Massip (Sp.) 154.38.28; 31. Marinelli (Parijs) 154.41.52; 32. Bauvin (N.O.-Fr.) 154.44.31; 33. Mallejac (W.Z.W.- Fr.) 154.45.14; 34. Quentin (Fr.) 154.46.36; 35. Peezi (It.) 154.4S.57; 36. Decaux (Parijs) 154.47.45; 37. Remy (Fr.) 154.48.56; 38. De cock (B.) 154.49.26; 39. Kebaili (N.-Afr.) 154.49.57; 40. Renaud (Parijs) 154.50.01; 41. Baroni (It.) 154.50.19; 42. Trobat (Sp.) 154.50.58; 43. Lazarides (Fr.) 154.51.34; 44. Bianchi (Z.O.-Fr.) 154.56.16; 45. De Gribaldy (N.O. Fr.) 154.59.36 46. Corrieri (It.) 155.00.15; 47. Gil (Sp.) 155.03.21; 48. Telotte (Parijs) 155.11.49; 49. Vivier (W.Z.W.-Fr.) 155.12.41; 53. Roks 155.26.25; 60. Dekkers 155.39.15; 69. Van Breenen 156.16. 14 en 75. Faanhof 157.18.33. DE SCHELDEBEKERWEDSTRIJD. Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag de Scheldebeker- wedstrijd gehouden over een af stand van ongeveer 4 km van Vlissingen naar Breskens. De uitslag luidt: 1. Willemsen („Vechtstreek" te Utrecht) 1 uur 10 min. 8,6 sec.; 2. Kayser („Robben" te Hilver sum) 1.11.08,6; 3. De Rijk, (D.J. K." te Amsterdam) 1.51.51,6; 4. Annie Veldhuizen („Robben" te Hilversum) 1.16.07,6; 5. Kelder („Robben") 1.24.07,6. Jan Stender, de trainer van de „Robben", die aan deze wedstrijd voor de 10e maal deelnam, bezet te met 1.34.27 de 10e plaats. Zaterdag 19 Juli zijn de door de vereniging voor vreemdelingen verkeer georganiseerde feeste lijkheden ingezet met twee sport gebeurtenissen, waar 'n interna tionaal tintje aan vastzat. Verder heeft de harmonie een muzikale wandeling gemaakt door een ge deelte van de stad. Een concert op de markt bsloot het program ma van de eerste dag. Werkelijk geslaagd kunnen we deze dag niet noemen. Alleen het schuttersfestijn op het schiet- plein zag kans een beetje belang stelling te trekken en misschien lag dat nog in hoofdzaak aan het feit, dat de harmonie bij de Oost- kolk haar wandeling beëindigde. Bij de voetbalwedstrijd tussen een politie-elftal uit Lokeren en versterkt politieteam uit Terneu zen kon het aantal bezoekers de honderd niet halen. De harmonie ontbrak hier en misschien was daaraan voor een deel de geringe belangstelling toe te schrijven. Tegenover de gasten en mede voor het goede doel (de ouden van dagen) zou het aardiger ge weest zijn, als er ook op het voet balterrein voor een feestelijker omlijsting was gezorgd, al begrij pen wij dat de harmonie niet een hele dag in touw kan zijn. De wedstrijd. De voetbalwedstrijd had een sportief verloop. Na enige vrien delijke woorden over en weer en na de uitwisseling van een herin neringsvaantje en een dito be kertje deed inspecteur Reinders de aftrap. Tot de rust bleef de stand blank. Na de thee bleek de Terneuzen- se ploeg vasthoudender en pro ductiever, hetgeen in vier doel punten werd uitgedrukt. De 40 zege van de gemeente politie was dan ook wel verdiend. Voor grootverlofgangers bestaat de mo gelijkheid om voor de Koninklijke Landmacht (leger) in militair verband uitgezonden, te worden naar Nieuw- Guinea. Inlichtingen en aanmelding mondeling of schriftelijk bij het Aanmeldingsbureau Nieuw-Guinea, Nieuwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 17, 's-Gravenhage, tel. 185070. Toen het Olympisch vuur op de top van de Marathon-toren was ontstoken en het gehele stadion wachtte op de voortzetting van de plechtigheid, na de uitvoering van de Olympische hymne, verscheen vóór de Marathontribune een witte gedaante, niemand wist waar zij vandaan kwam. Het was een jonge vrouw gesto ken in een lang slepend wit ge waad, die zich op een draf over de loopbaan door de Noordelijke bocht begaf, in stomme verwondering aangestaard door de tienduizenden op de tribunes, zowel als door de officials, terwjjl ook de ordedienst niet reageerde, in de mening blijk baar dat het hier een van de ver late deelneemsters gold, kon onge stoord het spreekgestoelte voor de ereloge betreden. Zij haalde een papier te voorschijn en wilde een redevoering houden. Op dat ogen blik pas snelden enige Finse offi cials bij wie zich Von Frenckell be vond, pakten haar beet en wilden haar van het podium verwijderen. Zij klampte zich met de hand vast aan de balustrade, doch werd toen door twee of drie officials van het hem de heer K. J. J. Lotsy. De s R r ges loeit o y e r rl e rel w a a rD i.j athleten liepen evenals de officials in rijen van twee, waarbij zowel bij de dames als bij de heren personen van gelijke grootte naast elkaar marcheerden. In totaal ruim zeven, tig athleten, spelers en officials. Zij werden luide toegejuicht op de tocht van Elaintarna naar het sta dion en tijdens de gehele gang langs de tribunes. Paasikivi spreekt. Na de begroetingsrede van Von Frenckell verhief de president van de Finse republiek Paasikivi zich van zijn zetel en in een ademloze stilte sprak hij de korte, klassieke openingsformule uit: „Ik verklaar de Olympische spelen ter viering van de vijftiende Olympiade van de moderne tijd voor geopend". Langzaam rees de witzijden Olympische vlag, overgedragen aan de president van het I.O.C. door sir Frederick Wells, die in zij geen tegenstand meer bood. Zij had slechts het Engelse woord „friends" kunnen uitspreken vóór dat men haar uit het stadion ver wijderde. De onbekende vrouw. De onbekende vrouw was een studente uit West-Duitsland af komstig. Haar naam is Barbara Rotbraut Pleyer. Zij kwam 2 da gen geleden te Helsinki aan en heeft een audiëntie aangevraagd bij president Paasikivi, hetgeen werd geweigerd. Zaterdag heeft zij het nog eens geprobeerd, maar op nieuw werd haar verzoek afgewe zen. De leeftijd van deze vrouw, die geheel in het wit was gekleed en roodachtig haar had, is niet be kend. Een „vredes-engel Zij was gelijk met de andere toe schouwers binnengekomen en had plaats genomen in het vak aan de De traditie getrouw is de laat ste etappe van de Ronde van Frankrijk weer niets anders ge worden dan een formaliteit. En nu deze tour weer tot het verle den behoort, kan gezegd worden, dat dit de zwaarste is geweest sinds de hervatting in 1947. De overwinning kon slechts 'n groot kampioen ten deel vallen. En dit is dan ook het geval geweest. Meer nog dan tijdens zijn sue ces in de ronde van 1949, heeft Coppi dit jaar de ronde beheerst en heeft op het juiste ogenblik zijn krachten gebruikt, die tot 'n succesvol resultaat leidden. Naast de eerste plaats in het eindklas sement en een eerste plaats in de rangschikking voor de grote bergprijs heeft hij enkele etappe overwinningen op zijn naam staan en dit is al genoeg om te bewijzen, dat deze renner nog lang niet heeft afgedaan. De Fransen hebben het er min der goed afgebracht dan het vo rig jaar. Zes etappe-overwinnin gen vielen hun te beurt, maar in de algemene rangschikking bezet hun best geplaatste nationale renner slechts de vijfde plaats, terwijl in 1951 Geminiani en La zarides resp. tweede en derde werden. De grootste ontgooch- ling van de Franse zijde was Lu- cien Lazarides, die openlijk- be kende serieus getraind te hebben voor deze ronde, maar nooit het gevoel heeft gehad, dat hij goed mee kon komen. Een grote rol heeft de Belg Ockers gespeeld, hij was steeds strijdlustig en heeft derhalve bij na nooit in de voorste gelederen ontbroken. Een tweede plaats in het eindklassement komt hem dan ook tenvolle toe. Voorts mag zeker de prestatie van de gehele Nederlandse ploeg geprezen worden, want het was van de kleine ploegen de enige, die compleet in Parijs aankwam en temeer daar dit de eerste maal is in de historie van de Neder landse wielersport. De Fransen zijn niet meer van mening, dat onze landgenoten niet capabel zijn om aan een dergelijk mon sterrit deel te nemen, integendeel men denkt er zelfs over om voor Ést, een 22e plaats voor Voorting en een 24e plaats voor Wagtmans voorkomen kan men zeer zeker niet ontevreden zijn. De fvJederlandse kampioen Dek kers kon niet tot de volle ont plooiing van zijn krachten komen al won hij dan een etappe. Roks, ook al een van de jongeren, heeft zijn nut bewezen. Er moe ten ook in een kleine ploeg als de onze nu eenmaal knechten zijn. Faanhof is zeer wisselvallig geweest en heeft ook vaak pech gehad. Enige malen is hij dank zij zijn sprinterscapaciteiten dicht bij een etappezege geweest. An dere dagen, vooral in de bergetap pes had hij grote moeite om mee te komen. Van Breenen tenslotte is tegengevallen na zijn overwin ning in de ronde van Oostenrijk. Maar voor hem geldt als excuus dat hij in deze monsterrit voor het eerst meereed en de moeilijk heden niet kende. Eindelijk heeft dan de Neder landse ploeg furore gemaakt in de grand Bouclé. Dat is voor een groot deel te danken geweest aan de bezielende en kundige leiding van ploegleider Pellenaars. Deze oud renner, die de kneepjes van het vak kent, de jongeren zulke nuttige adviezen kan geven en bovendien zo goed op de hoogte is van de renners-mentaliteit, heeft zijn jongens behouden naar de Franse hoofdstad gevoerd. In de laatste etappe is geen pre mie uitgereikt voor de meeste strijdlust, hetgeen niet te verwon- deren valt. De premies voor de ongelukkigste en de koelbloedig- ste renner gingen resp. naar de Fransen Vivier en Remy. Er is nog een etrax premie toegekend n.l. voor de méést strijdvaardige renner uit de gehele ronde. Het was de Fransman Robic, die deze in ontvangst mocht nemen. De uitslag van de laatste etap pe luidt: 1. Rolland (Fr.) 11.27.55 (bonifi catie inbegrepen)2. Weilemann (Zwitsl.) 11.28.25 (bonificatie in begrepen); 3. Faanhof 11.28.55; 4. Rosseel (B.) z.t. 5. Deledda (N.O.-Fr.) z.t.; 6. Goldschmidt (Lux.) z.t.; 7. Delahaye (W.Z.W.- Fr.) z.t.; 8. Pezzi (It.) z.t.; 9. Ex T n verband met de aflossing van Korea- 1 vrijwilligers, die een jaar in Korea heb ben gediend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Aanmelding dient mondeling of schrif telijk te geschieden bij het Aanmel dingsbureau Korea, Nwe Frederikkazer ne, van Alkemadelaan, geb- E 4, kamer 19a, 's-Gravenhage. Tel. 185070. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren tot 35 jaar). De schutters in actie. De vertegenwoordigers van het schuttersgilde waren van heinde en verre gekomen om te trachten de fraaie wisselbeker of een van de tien medailles te veroveren. De uitslag luidde: Hoogvogel: A. de Jonge, „Sora- nus" te Heinkenszand; Zijvogels: B. Plasschaert, „De Friezen" te Graauw en J. Smallegange, „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk; Kallen W. v. d. Kreke, „Doel naar hoger" te Wolfaartsdijk. en P. Raes, „Willem Teil" te Klooster- zande; Medailles: 1. R. Begheijn, „Westerschelde" te Terneuzen; 2. R. de Munck, „St. Sebastiaan" te Zuiddorpe; 3. L. Goossens, „St. Sebastiaan" te Zelzate; 4. P. de Paar, „De Friezen" te Graauw; 5. O. Dhert, „De Vrede" te Zelzate. De wisselbeker voor de meeste vogels werd gewonnen door J. de Jonge van „Willem Teil' te Ove- zande met 5 afgeschoten vogels. De voortzetting van de punten- schieting voor het jaar 1952 om een lauwerkrans had tot resul taat dat O. Dhert te Zelzate de leiding kreeg met 6 punten. De tweede hoogvogel, waar voor een prijs beschikbaar was gesteld, werd afgeschoten door D. van Jole van „Willem Teil" te Kloosterzande. Weinig belangstelling. Het avondconcert op de markt trok heel wat minder belangstel ling dan we gewoon zijn. Het was ook korter van duur. Vandaag (Maandag) krijgen we de krabbenviswedstrijd. Deze dag is dus al evenmin van grote allure, want met alle waardering voor doel en opzet dezer festivi teiten moeten we toch vaststel len, dat men er niet in geslaagd is massapubliek trekkende ver makelijkheden te organiseren. Velen vragen zich dan ook af, waarom „Klimop" en V.V.V. de handen niet ineenslaan. Combi natie van beider initiatief en durf zou in de toekomst tot iets groots kunnen leiden Zaamslag versloeg Kloetinge. Het eerste elftal van Zaamslag wist Zaterdag het eerste elftal van Kloetinge, nadat de rust met 22 was ingegaan, met 27 te kloppen, met welke uitslag Zaam- slag tot heden het mooiste resul taat in dit nederlaagtournooi ver kregen heeft en derhalve momen teel de leiding heeft. Scheidsrechters voetballen. De gisteren te Axel gespeelde wedstrijd tussen de scheidsrech ters uit Oost Zeeuws Vlaanderen en Walcheren eindigde met 22, welke stand reeds bij de rust werd verkregen. Ter neuzen-junioren winnen te Kloosterzande. Aan het op het gemeentelijk sportterrein te Kloosterzande ge- nouden juniorentournooi namen acht elftallen deel. Na een span nende en mooie wedstrijd wist Ter neuzen in de finale Robur uit Goes met 31 te verslaan. De derde prijs was voor Vogelwaarde; 4. Steen: 5. Hontenisse; 6. Hulst I, 7. Hulst II, 8. Graauw. de ronde van het volgend jaar een aequo Remy (Fr.), Crippa (It.), ploeg van 12 man uit te nodigen, Zelasco (N.-Afr.), Pardoen (N.O. hetgeen zeer eervol zou zijn. Coppi is zelfs van mening, dat, indien Nolten meer ervaring zal krijgen in dergelijke ronden, hij de man zal zijn, die in staat is om als overwinnaar uit een ron de van Frankrijk te voorschijn te komen. Hij bezit de juiste men taliteit en is bovendien een goede klimmer. Twee factoren, die voor zo'n rit onontbeerlijk zijn. Maar niet alleen hij heeft Ijet tot een goed einde weten te bren gen. Ook Van Est, Wagtmans ep Voorting hebben dikwijls laten zien, dat zij er ook waren. En. in dien men het eindklassement be kijkt waarop een 15e plaats voor ter als eerste eindigde in de tijd van 4 min. 13,3 sec. Steijns uit Hontenisse, die eerst sedert dit jaar de athletiek be oefent, behaalde bij de 800 m een eervolle 3e plaats. Dobbelaere, Steijns, Bilius (Vlissingen) en Rootsaert (Aardenburg) weerden zich goed in de 4 x 1500 m en wisten als eerste te eindigen in de tijd van 18 min. 12,7 sec. Van Ackers bezette voor Zee land in de 5000 m de 3e plaats in de goede tijd van 16 m. 57,6 sec. Bij het kogelstoten bleef de le plaats voor Zeeland gereserveerd Geslaagd. Te Goes slaagden voor het M.U.L.O.-diploma A P. T. den En gelsman en D. C. P. Schieman, beiden te Axel en leerlingen van de Chr. U.L.O.-school alhier. Concert. Het Zaterdagavond door de Kon. Harmonie onder leiding van de heer Jasper Anthonisse op de kiosk gegeven concert werd op de bekende perfecte wijze uitge voerd. De belangstelling voor dit concert was niet groot te noe men. Vergadering Partij v. d. Arbeid. Vrijdagavond vergaderde alhier in het Duinpaviljoen de afdeling van de Partij van de Arbeid. De voorzitter, de heer J. Hoge- steger, sprak een hartelijk wel kom tot ieder, speciaal tot de ge- westelijk-voorzitster mevr. E. v. d. Broeckede Man. Hij memoreerde de uitslag van de gehouden verkiezingen, die voor de P. v. d. A. zulk een ver rassend resultaat hadden, waar voor deze feestvergadering was belegd. Tijdens de pauze werd 'n gratis verloting gehouden met als le prijs een taart. De troostprijzen waren het winnen nog wel waard. Mevr. Van den Broecke sprak over het resultaat der Tweede Kamerverkiezingen en wat er nu nog verder moet gebeuren. Voor met een worp van 11,68 m door Grootjans, hetgeen 50 cm meer de P°S!tie van ae vrouw m de was dan de Belg Langbeen uitkomende gemeenteraadsverkie- Internationale athletiekontmoe- ting te Schoondijke. Zondagmiddag vonden op het gemeentelijk sportterrein een in ternationale trialmeet plaats, waaraan werd deelgenomen door een Zeeuwse ploeg en de Belgi sche clubs Vlierzele Sportief en Brugge. Burgemeester F. A. van Rose- velt sprak de athleten toe en wees op de versteviging van de vriendschapsbanden tussen de beide landen door dergelijke in ternationale ontmoetingen. Spr. hoopte, dat de wedstrijden een sportief verloop zouden hebben. Na de toespraak reikte de bur gemeester aan elke deelnemer een herinneringsspeldje uit. De heer F. Colijn, secretaris der K.N.A.U., overhandigde met een toepasselijk woord de heer De Pagter, die voor het laatst als ictief athleet zou uitkomen, een herinnering aan diens 15-jarige sportbeoefening. De Zeeuwen hebben zich prach tig geweerd tegen de Belgische ploegen. Een mooi succes noteer de de Zeeuwsvlaamse lange af standsloper Staf Dobbelaere uit Nolten, een 18e plaats voor Van 152.59.57; 12. Weilenmann (Zw.ï Schoondijke, die op de 1500 me- 30I Fr.), Renand (Parijs), Pezzuli (,Z.O.-Fr.) z.t. als Faanhof; 20. Voorting z.t.; 21. Ex aequo een groot peloton onder wie onze landgenoten Dekkers, Nolten, Roks, Van Breenen, Wagtmans en Van Est. Het eindklassement van de 39ste Ronde van Frankrijk luidt: 1. Coppi (It.) 151.57.10; 2. Ockers (B.) 152.25.27; 3. Ruiz (Sp.) 152.31.48; 4. Bartali (It.) 152.32.35; 5. Robic (Fr.) 152.32.46; 6. Magni (It.) 152.35.35; 7. Close (B.) 152.35.42; 8. Dotto (Fr.) 152.45.11; 9. Carrea (It.) 152.47.30; 10. Gelabert (Sp.). 152.55.26; 11. Geminiani ,(Fr,j[ Brugge wist te behalen. i Willy Cijsouw van „Marathon" zorgde bij de overige wedstrijden weer voor de verrassing. Zij ver beterde het Zeeuwse record op de 80 m meisjes met 0,1 sec. en bracht dit op 10,5 sec. De eerste prijswinnaars waren; 100 yards: J. Fonck (Vlierzele) 10,1 sec. 400 m: De Bock (Vlierzele) 50,9 sec. 1500 m: Staf Dobbelaere (Zee land 4 min. 13,3 sec. 800 m: Matthijs (Vlierzele) 2 min. 7,5 sec. Hoogspringen: v. d. Linde (Vlierzele) 1 m 74. 5000 m: Lankriet (Brugge) 16 min. 7,8 sec. Verspringen: Baetens (Vlier zele) 6 m 28. 4 x 100 m estafette: Vlierzele 45,1 sec. Kogelstoten: Grootjans (Zee land) 11 m 68. 4 x 1500 m estafette: Zeeland 18 min. 12,7 sec. Speerwerpen: Wolters (Zee land) 43 m 64. Polsstok-hoogspringen: De Groot (Vlierzele) 3 m. De totale uitslag van de trial- meeting was 1. Vlierzele 108 ptn; 2. Zeeland 71 ptn; 3. Brugge 46 ptn. Buiten de trial-meeting werden nog enkele wedstrijden gehouden waarvan de uitslag als volgt wa rn: 100 yards junioren: Weijns (Vlierzele) 10,4 sec. 60 m meisjes 1011 jaar: S. Seen 9,2 sec. 60 m meisjes 1214 jaar: B. v. d. Weijde 8,5 sec. 80 m meisjes: W. Cijsouw (Ma rathon) 10,5 sec. Verspringen meisjes: W. Cij souw (Marathon) 4 m 91. zingen beval zij in de aandacht van de afcelingsbesturen aan. Na een ruime gedaehtenwisse- ling werd dit gezellig samenzijn besloten met de socialisten-mars. Zondagmiddag had de 4jarige A, Rootsaert het ongeluk bij het spelen met zijn linkerhand be kneld te geraken tussen enige rioolbuizen. De vingertop van zijn ringvinger werd hierbij verbrij zeld, terwijl de overige vingers van zijn linkerhand werden ver wond. Door dokter Rijk uit Aarden burg werd het knaapje verbon den. Opbrengst collecte. De „Santos"-collecte ten behoe ve van de T.B.C.-bestrijding bracht 47 op. Verkeersongeval. Zondagmiddag veroorzaakte mevr. T. de K.-H. uit Schoondijke met de door haar bestuurde luxe auto op de rijksweg nabij de Ger. kerk een aanrijding, die gelukkig goed is afgelopen en zich alleen heeft bepaald tot materiële scha de aan beide auto's. Bij de Geref. kerk liet mevr. de K. een mede-inzittende uit, waar na zij zonder op het naderend verkeer te letten plotseling de rij weg overstak om haar auto op het aan de overzijde van die weg gelegen parkeerterrein te plaat sen. Een Belgische auto, bestuurd door de heer L. de G. uit Water vliet, die op dat moment juist ter plaatse naderde werd hiervan de dupe en werd in de flank aange reden met het gemelde gevolg.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3